'RQVINCIALE ZEEUWS! Bevolking Kosovo raakt op drift Oorzaak treinramp nog raadsel Serviërs gebruiken voertuigen Dutchbat Kinderen durven niet op straat te spelen uit angst voor verkeer 27 Grote Vijf eisen einde aan wapenwedloop 4 WEKEN VOOR 15,00 VACATURES A Bl0f bij viering van Vrede van Munster Servisch off ensief leidt tot massale vlucht Levenslang voor aanslag Oklahoma ,r Vissers redden g collega's van omgeslagen boot Informateurs zijn boos Schatkamer Alexandrië in Parijs Seles slaat Hingis van het gravel JA, ik wil: 21° 1 14. NO 4 Enige regen Wolkenvelden en af en toe regen, maar ook wat zon. Maxima ongeveer 21 graden, bij een matige NO-wind. 241e jaargang no. 133 vrijdag 5 juni 1998 losse nummers 1,75 PAGINA 25 Nederlands YPR-voertuig bij oefening. '-siVvan onze redactie binnenland HILVERSUM - De Servische politie ge bruikt Nederlandse pantservoertuigen, YPR's, bij de zuiveringen onder etnische Albanezen in de provincie Kosovo. Het gaat om militair materieel dat in 1995 door Bosnisch-Servische troepen werd gestolen van Dutchbat in Srbrenica. Dat meldde het tv-programma NOVA gisterenavond. De voertuigen waren onlangs te zien in BBC-documentaire over het conflict in de foto archief ANP Servische provincie. In de uitzending van NOVA stelde een deskundige van het gere nommeerde instituut Jane's, World Ai-mies dat de Britse beelden vrijwel zeker een Ne derlandse YPR 765 tonen. Hij sprak van een internationaal schandaal, waar de VN en de Nederlandse regering de komende weken hun handen vol aan zullen hebben. Hij noemde het verder onbegrijpelijk dat Den Haag nooit pogingen heeft gedaan om het materieel terug te krijgen. Bij de val van Srebrenica verdwenen in dertijd onder meer veertien YPR's. Daar van zijn er later vijf teruggevonden door SFOR. Die exemplaren waren geheel ver nield. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nooit een for meel protest ingediend over de diefstal van de pantservoertuigen en het overige mate rieel. De Tweede kamerleden Valk (PvdA), Blaauw (WD) en Verhagen (CDA) rea geerden in de NOVA-uitzending ontsteld op de berichten. Valk eist duidelijkheid van de regering. ANP van onze redactie binnenland PRISTINA - De burgerbe volking in Kosovo raakt steeds meer in de knel door de gevechten tussen Servische troepen en Al banese vrijheidsstrijders. Gisteren zwierven volgens schattingen al zeker 50.000 mensen dakloos door de regio. Intussen lijken de gevechten zich verder uit te breiden naar het oosten. Vluchtelingen uit de zwaarst getroffen gebieden melden dat veel dorpen met de grond gelijk zijn gemaakt. Zo zou er in de regio rond Decani, een bolwerk van het Albanese verzet, nauwelijks nog een steen op de andere staan. Ook zouden doipen in West-Kosovo van de kaart zijn geveegd. Volgens kranten in Belgrado heeft de Servische politie in het dorp Glodjan enkele duizenden Albanese separatisten omsin- DENVER - Terry Nichols, samen met Timothy McVeigh veroordeeld voor de bomaanslag van 1995 op een overheidsgebouw in Oklahoma, heeft van de rechter de maximumstraf van levenslang gekregen. De uitspraak volgde na dat Nichols had gewei gerd nieuwe bijzonderhe den uit de doeken te doen over de manier waarop hij en McVeigh de aanslag hadden uitgevoerd. Rechter Richard Matsch had laten doorschemeren dat hij een minder zware straf zou opleggen als Ni chols overgebleven vra gen zou beantwoorden. De 43-jarige Nichols werd op 23 december schuldig verklaard aan dood door schuld en samenzwering in verband met de aanslag van 19 april 1995, waarbij 168 doden en honderden gewonden vielen. Omdat de jury het niet eens kon worden over de doodstraf werd het aan Matsch overgelaten vonnis te wij zen. De doodstraf mag al leen door een jury worden McVeigh heeft als hoofd verdachte vorig jaar wel de doodstraf gekregen. Hij werd schuldig ver klaard aan moord en sa menzwering. De staat Oklahoma bereidt nog een proces tegen Nichols voor, waar deze alsnog de dood straf kan krijgen. AP IJMUIDEN - Het vissersschip Wieringen 22, de Barend Jan, is gisterenmorgen op de Noordzee gekapseisd. De Wieringen 102 redde de drie opvarenden. Dat gebeurde op 180 kilometer noordwest van Den Helder in Brits gebied. mg-: j^ssers van de Terschelling 6 za- :goa £en om ongeveer kwart over zes de omgekeerde Wieringen 22 drijven. Tien minuten latei- kreeg de Kustwacht de melding dat de drie opvarenden van de Barend Jan waren gered. De i Wieringen 123 bracht de dren kelingen naar Den Helder. r Over de oorzaak van het onge- val is nog niets bekend. ANP geld. Over aantallen slachtof fers zijn nauwelijks betrouwba re meldingen beschikbaar. De Serviërs hebben de gebieden die ze de laatste dagen bestoken hermetisch afgegrendeld. Volgens woordvoerders van de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr zijn de gevechten overge slagen naar de oostelijke regio Orahovac. Gevreesd wordt dat daar een nieuwe vluchtelingen stroom op gang zal komen. Die komen dan bovenop de tiendui zenden die in de afgelopen da gen halsoverkop vluchtten uit het gebied rond Decani. De buurlanden luiden de nood klok over de te verwachten mensenstroom. De afgelopen weken staken tienduizenden de grens over en de regio heeft geen middelen om ze op te vangen. In Noord-Albanië bevinden zich volgens de VN inmiddels ongeveer 7000 Kosovo-Albane- se vluchtelingen. Volgens Tira na zijn dat er nog veel meer, maar hebben de VN niet ieder een kunnen registreren omdat velen naar familie en vrienden zijn gegaan. Ook in Montenegro zouden zich inmiddels minstens 5000 vluchtelingen bevinden. Duitsland gaf gisteren aan ze ker geen grote aantallen nieuwe vluchtelingen te kunnen opne men. Bonn wees erop dat het land al 140.000 Albanezen her bergt, en dat het daarmee voor lopig welletjes is. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Kinkel drong er donderdag dan ook aan op dat Vluchtelingen uit Kosovo krijgen te eten in een school in de Noord-Albanese stad Bajram Curri, 250 kilometer ten noorden van Tirana. foto Hector Pustina/AP door Peter van Nuijsenburg BONN - Een uit 48 man be staand onderzoeksteam moet het grote raadsel oplossen dat Duitsland in zijn greep houdt: hoe kon de treinramp gebeuren die woensdag aan minstens 93 mensen het leven heeft gekost? Het uit specialisten van politie en spoorwegen bestaande team moest gisteravond al een eerste aanwijzing nagaan. Op zes kilo meter van de plaats des onheils bij het Noord-Duitse dorp Eschede bleken de rails bescha digd en werd materiaal gevon den dat van een Intercity-trein kan zijn. Een van de wagons kan daar uit de rails zijn gelopen en de met een snelheid van twee honderd kilometer per urn- voortrazende Intercity 884 uit de koers hebben gebracht. De trein raakte de pijler van een vi aduct, dat instortte en vier van de zestien wagons verpletterde. De ontsporing zou mogelijk zijn veroorzaakt door een wiel- breuk, verklaarde minister van verkeer Wissmann gisteravond. Dat zou ook het luide geraas verklaren, dat enkele passagiers vlak voor het ongeluk zeggen te hebben gehoord. De wielen zou den een van de zwakke punten zijn van de Duitse hogesnel heidstrein, die volgens deskun digen niet zo veilig is als zijn Franse en zijn Japanse tegen hangers. President-directeur van de Duitse Spoorwegen (DS) Lude- wig wil niet op deze 'speculaties' ingaan zolang het onderzoek nog in volle gang is. Het kan nog dagen, misschien zelfs weken duren voor het afgerond wordt. De DS nam wel meteen maatre gelen. Alle zestig Intercity treinstellen van hetzelfde type als de ramptrein worden uit de dienst genomen. De rest wordt aan een strenge controle onder worpen. Zolang de ramp in Eschede niet opgehelderd is, mogen de treinen (maximum snelheid 280 kilometer per uur) niet sneller rijden dan 160 km. De verongelukte trein had ove rigens dinsdag nog een service beurt gehad en was in orde be vonden. Ravage De vraag naar de oorzaak van de ramp beheerste een dag die ver der in het teken stond van het moeizaam opruimen van de ra vage en het bergen van de vaak gruwelijk verminkte lijken. De voorste wagons waren zo in el kaar gedrukt dat de reddings werkers niet konden uitmaken of er twee of drie onder het puin lagen. Zij moesten behoedzaam te werk gaan om te voorkomen dat de tonnen zware betonbrok- ken gingen glijden en hen zou den vermorzelen. De hoop om tussen deze wrak stukken nog overlevenden te vinden, was toen al lang opge geven. Het dodental was inmid dels opgelopen tot 93, terwijl 42 zwaar- en vijftien lichtgewon- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twee van de vijf kinderen tus sen de 7 en 9 jaar vinden de straat waar zij wo nen gevaarlijk om in te spelen. Bijna eenderde (29%) zegt last te hebben van te hard rijdende auto's. Dat blijkt uit een enquête van de stichting Kin deren Voorrang. De stichting houdt volgende week woensdag weer de jaarlijkse Nationale Straatspeeldag, Kinderen Voorrang onder vroeg 555 kinderen tussen de 7 en 12. Vooral onder de jongsten gaan er veel met angst in het lijf de straat op. Tien procent van de 7- tot 9-ja- ngen vindt buitenspelen niet leuk, vooral om dat het te gevaarlijk is. Het is dit jaar voor de negende keer dat de Nationale Straatspeeldag plaatsvindt. Naar schatting 165.000 kinderen doener aan mee. Ongeveer 1600 straten in Ne derland zijn voor even het domein van spelen de kinderen. Volgens Kinderen Voorrang beknot het oprukkende verkeer de bewegings vrijheid van kinderen steeds verder. „Er is een groot gebrek aan bespeelbare ruimte wat leidt tot conflicten tussen kinderen onderling en tussen kinderen en volwassenen", concludeert de stichting. De organisatie vindt dat bij de inrichting van wijken onderwerpen als wonen, verblijven en spelen voorrang moeten hebben. De ruimte die de auto krijgt, dient slechts een sluitpost te zijn. ANP den nog in diverse ziekenhuizen werden verpleegd. Temidden van de ellende ook een goed be richt. De vrees dat twee klassen schoolkinderen in de ramptrein om het leven zijn gekomen, bleek ongegrond. Een speciaal identificatieteam is inmiddels met zijn werk be gonnen, maar kon gisteravond nog geen lijst met namen van slachtoffers bekend maken. Gisteren bleek ook dat velen van de ruim zevenhonderd hulpverleners zelf hulp nodig hadden omdat ze vooral psy chisch aan het eind van hun la- tijn waren. Hun pi-estaties werden door de minister-president van de deel staat Nedersaksen Schroder, als 'bovenmenselijk' geprezen. Schroder stelde zich net als bondskanselier Kohl gisteren persoonlijk op de hoogte van de reddingswerkzaamheden. Kohl stelde een miljoen mark voor de slachtoffers beschikbaar, een gebaar dat Schroder en de DS al eerder hadden gemaakt. GPD De drie informateurs hebben twee werkgroepjes van fractie specialisten de mantel uitgeveegd omdat ze hun taken in de aanloop naar een regeerakkoord niet naar behoren vervullen. Het ging om de deelgebieden ondeiwijs en defensie. Op dit laatste onderdeel is het zelfs tot een politieke aanvaring gekomen over bezuinigingen. de NAVO snel maatregelen neemt om te voorkomen dat een golf Kosovo-Albanese vluchte lingen Europa overspoelt. De NAVO en de VN gaven giste ren aan dat in principe over de verzoeken om bijstand te praten valt, zeker als er nog meer men sen vluchten. DPA/RTR/AFP pagina 2: reportage van het front Alexander de Grote legde in de vierde eeuw voor Christus de basis voor een machtig rijk in het oostelijk deel van het Mid dellandse Zeegebied. De hoofdstad Alexandrië - even ten westen van de Nijlmonding - was drie eeuwen lang het cen trum van een bloeiende cultuur. Het Petit Palais in Parijs toont de opgegraven resten van het oude Alexandrië. Monica Seles heeft gisteren Martina Hingis beroofd van een mogelijke Grand Slam in het tennis. De Zwitserse nummer één van de wereld werd in de halve finales van Roland Garros in twee sets door Seles van het gravel geslagen: 3-6 2-6. In de finale staat Seles, zesde ge plaatst, morgen (zaterdag) te genover Sanchez-Vicario die eerder Davenport versloeg (6-3 7-6). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,19, 21, 23 en 25; sport: 27,28, 29, 30 en 31 van onze redactie buitenland GENEVE - De vijf grote mo gendheden hebben India en Pa kistan gisteren opgeroepen een eind te maken aan hun nucleaire wapenwedloop en een dialoog te beginnen over het omstreden gebied Kashmir. Na drie uur durend overleg ga ven de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, China, Rusland, Groot- Brittannië en Frankrijk een ge zamenlijke verklaring uit in verband met de recente atoom- proeven door India en Pakistan. De vertegenwoordigers van de 'oude' kernmogendheden wer den het eens over een actieplan om een nucleaire wapenwed loop in Zuid-Azië tegen te gaan. De ministers drongen er bij de buurstaten op het Indische sub continent op aan na hun kern proeven geen nucleaire wapen wedloop te beginnen en geen kernkoppen te plaatsen op ra ketten. Zij vroegen India en Pa kistan zich aan te sluiten bij het Verdrag over een verbod op kernproeven en het Verdrag te gen de verspreiding van kern wapens te ondertekenen, ook als zij nog geen kernmogend- heid zijn. De bijeenkomst was onder andere bedoeld om de eenheid onder de 'oude' kern mogendheden te tonen jegens landen die op het punt staan kernwapens te ontwikkelen. Kahn De Economische Controle Dienst (ECD) heeft de afgelopen jaren vijf zendingen met goede ren tegengehouden die bestemd waren voor het atoomprogram ma in Pakistan. De spullen wa ren afkomstig van twee bedrij ven in Noord-Holland. Dat heeft een woordvoerder van het ministerievan Economische Zaken bevestigd. De kwestie is openbaar ge maakt in weekblad Vrij Neder land. Het gaat om de bedrijven Slebos Research en Bodmerhof in Sint Pancras. Het atoomprogramma in Pakis tan staat onder leiding van AQ. Kahn. Een Nederlandse recht bank veroordeelde hem in 1983 bij verstek tot vier jaar cel we gens atoomspionage bij Urenco in Almelo. Het hof sprak Kahn in hoger beroep vrij wegens een fout in de dagvaarding. Uit de affaire die nu aan het licht is ge komen, blijkt dat hij de afgelo pen jaren spullen uit Nederland bleef betrekken. Eén van de bedrijven is van ir. H. Slebos, een bekende van Kahn. Kahn is in 1985 veroordeeld tot een jaar cel voor export van strategische goederen naar Pa kistan. RTR/AFP/DPA/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Advertentie Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC MORGEN IN DEZE KRANT!! 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1