Middelburg wil andere brugtijden J PZC PZC Er moesten heel wat rimpeltjes gladgestreken J Brevet goed gedrag koffieshop Pascha -bij Raad van State Ecosolar-woningen in Goes later gereed zeeland 19 College wil vaste openingstijden voor jachten De Vrolijke Keet uit Serooskerke viert jubileum Winkeldief steelt blik soep Geld voor onderhoud van MFC Dieven slaan drie keer toe Reclamezuil gestolen in Goes Doorrijder verliest bumper Nieuw rampenplan Terneuzen Vernielingen Aardenburg bekend 198: vrijdag 5 juni 1998 HoorAbvanderSluis MIDDELBURG - B en W van J Middelburg willen dat er andere sluitingstijden komen voor de Schroe- en de Stationsbrug. Het college denkt aan vaste tijden voor half acht 's ochtends en na half zeven 's avonds, zodat ple zierjachten in convooi de brug gen kunnen passeren. Voor de beroepsvaart moet er een ande- B re oplossing komen. B en W heb ben Gedeputeerde Staten - be heerder van het Kanaal door Walcheren - in een brief ge vraagd om passende maatrege len. Met de zomermaanden voor de boeg, ontstaat een jaarlijks te rugkerend beeld. Automobilis ten proberen dan in lange files Middelburg en de kust van Wal cheren te bereiken. De frequen te sluitingstijden van de Schroebrug en de Stationsbrug veroorzaken een toenemende verkeersoverlast in en rond Middelburg. Vorig zomerseizoen kwam het regelmatig voor dat er zelfs files stonden tot op de A5 8De politie noemt dat onaanvaardbaar, omdat er geen systeem is dat weggebruikers wijst op filevor ming. Een ander gevolg van de vele auto's is dat steeds meer be stuurders gebruik gaan maken van sluiproutes op wegen die de verkeersdruk niet aankunnen. Ook dat leidt weer tot gevaarlij ke situaties, omdat automobi listen risico's nemen bij het invoegen in de file en bij de ver keerslichten. Een bekend punt is de Segeerssingel. Ergernis door Paula van de Riet MIDDELBURG - B en W van Middelburg waren gisteren in hoger beroep bij de Raad van State over de vergunning van koffieshop Pascha aan de Hoog straat. Dit ondanks het feit dat het oorspronkelijke overlast- probleem al lang en breed opge lost is. Over de koffieshop zijn geen klachten meer uit de buurt of van de politie, zo bleek. Koffieshop eigenaar M. S. Gür toonde zich ter zitting zeer ge ëmotioneerd. Zijn advocaat, mr. Oliemans, vroeg zich af wat het nut van de zitting nog zou kun- nenzijn. „Dit is alleen nog maar zeer pijnlijk voor mijn cliënt", zei hij. Eerder had de Arrondisse mentsrechtbank Middelburg geoordeeld dat een intrekking van de exploitatievergunning en verlof alcoholvrij van Pascha maar voor een half jaar nodig was. Het college wilde de ver gunning een jaar lang intrek- tatie zijn de vele plezierjachten, die gebruik maken van het Ka naal door Walcheren. Het aantal mensen dat voor de bruggen moet wachten, neemt volgens het college onevenredige pro porties aan. Het college wijst er in zijn brief ook op dat door de sluitingstijden van de bruggen Middelburgse en Walcherse be drijven en instellingen slecht bereikbaar zijn. B en W schrijven in hun brief dat de vele sluitingstijden en als ge volg daarvan de filevorming er gernis opwekken bij toeristen en bij de inwoners van Middel burg. De grootste bron van irri- ken. Dit mede omdat Gür was betrapt op rijden onder invloed en verboden wapenbezit. Feiten die allemaal buiten de koffie shop zijn begaan. De rechtbank Middelburg oor deelde dat dit geen feiten zijn die bij het wel of niet verlenen van een vergunning moeten worden betrokken. Daarover willen b en w Middelburg nu een principe-uitspraak van de Raad van State. In de optiek van de Middelburgse burgemeester heeft het gedrag van de exploi tant buiten zijn zaak wel dege lijk betrekking op de vergun ning. Staatsraad mevrouw J. van der Meer verbaasde zich hierover: „Welk belang hebt u hier? Ach teraf bent u het best met de strafmaat eens, want de koffie shop geeft nu geen overlast meer. Zou u het beroep niet ge woon intrekken," vroeg zij de woordvoerder van b en w, mr. J. J. Groenenberg. Uitspraak over zes weken. Het college van Middelburg wil irritaties over wachttijden voor de ka: uggen verkorten. foto Ruben Oreel Zelfs als de Dammenroute is ge realiseerd, vernacht het Mid delburgse gemeentebestuur niet dat automobilisten de rou tes over de Schroebrug zullen mijden. Prognoses wijzen uit dat de verkeersintensiteit ook in de toekomst hoog blijft. Het college pleit ervoor om, zo als ook elders in het land ge beurt. vaste tijden te hanteren. Als GS daartoe overgaan, moe ten er wel aanlegsteigers komen in het Kanaal door Walcheren waar plezierj achten kunnen aanmeren. B en W hebben daar geen moeite mee. „Het stelt im mers opvarenden van plezier boten in de gelegenheid overdag aangenaam te verpozen in onze stad." B en W schrijven verder dat er verder gezocht moet worden naar duurzame oplossingen voor de bruggenproblematiek in relatie tot de verkeerscircula- tie in Middelburg. Het stedenbouwkundig bureau BVR van prof. Riek Bakker heeft onder meer opdracht ge kregen om naar die problemen te kijken. SEROOSKERKE (W) - Peuter- j speelzaal De Vrolijke Keet in Serooskerke viert donderdag 11 en vrijdag 12 juni haar 25-jarig bestaan. Op donderdag worden vanaf 8.45 uur alle peuters met hun ouders op de crèche verwacht. Om half tien maken de kinderen en leidsters een rondrit met paardentrams, naar onder meer Molen Taveerne De Hoop waar ze een ijsje krijgen en kunnen spelen. Om kwart over elf wor den ze terug verwacht in de peu terspeelzaal, waar de kinderen een blijvende herinnering krij gen aan het jubileum. Op de vrijdag worden peuters en ouders om 17 uur verwacht. Op het plein staat een poffertjes kraam klaar om voor iedereen poffertjes te bakken. Vanaf 18.30 vindt een rondgang door het dorp plaats met bolder karren. Tussen 19.15 en 19.30 uur wordt het feest afgesloten. ZIERIKZEE - Een 42-jarige man uit Zierikzee is woensdag aangehouden vanwege het stelen van een blik soep bij een su permarkt aan het Havenplein in Zierikzee. Hij werd overge bracht naar het politiebureau. Na het betalen van een boete van 240 gulden werd de man weer vrijgelaten. ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland gaat jaarlijks 70.000 gulden reserveren voor groot onderhoud van het Multi Functioneel Centrum in Zie rikzee. Dit volgt uit de goedkeuring van het onderhoudsplan voor het centrum. De bijdrage geldt voor de komende vijftien jaar. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In de nacht van woens dag op donderdag werd ingebroken op diverse plaatsen in 's- Heer Hendrikskinderen. Uit een loods aan de Nieuwe Rijks weg werden ruitersport-artikelen met een gezamenlijke waarde van 8.500 gulden gestolen en er verdwenen gereed schappen uit een schuur aan de Sinoutskerkseweg. Een op slagloods aan de Nieuwe Rijksweg werd opengebroken maai er werd niets vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. GOES - Uit de tuin van een bedrijf aan de Van Hex-tumweg in Goes werd in de nacht van woensdag op donderdag een recla mezuil gestolen. De geschatte waarde bedraagt 25.000 gul den. KRABBENDIJKE - Een 37-jarige bestuurdster van een auto uit Krabbendijke bleef donderdag na een aanrijding op de Oude Rijksweg met de brokken èn een achterbumper zitten. Een donkergrijze auto, vermoedelijke een Opel Ascona, ver leende bij de afrit van de A58 geen voorrang en raakte met zijn linker achterzijde de rechter voorzijde van de Krabbendijkse. Haar auto werd beschadigd, maar die van de tegenpartij ook. Deze reed zonder bumper en zonder zich bekend te maken door. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen een nieuw rampenplan opstellen naar model van de Stuurgroep Openbare Veiligheid Zeeland, ter vervanging van de huidige acht jaar oude versie. In het nieuwe plan wordt met scenario's gewerkt, die zich uitstrekken van ongeval tot ramp. Afhankelijk van de situatie kan worden bepaald welk scena rio moet worden gebruikt. Het rampenplan sluit ook beter aan op de varianten in de naburige gemeenten en het provin ciaal coördinatieplan, wat met name voor de operationele diensten optreden tijdens calamiteiten kan vergemakkelij ken, aldus het college. De opzet wordt eind deze maand vast gesteld door de gemeenteraad. AARDENBURG-Vijftien jongeren in de leeftijd van 15tot 19 jaar hebben de vele vernielingen bekend aan de bibliotheek en omgeving in Aardenburg, ruim een half jaar geleden. Door oplettendheid van buurtbewoners konden de jongeren, die verdacht werden van brandstichting, ingooien van ruiten en het spuiten van leuzen worden aangehouden. Sinds hun aan houding is er geen sprake meer van overlast en vernielingen. MIDDELBURG Avondvierdaagse - De wandel sportvereniging 't Zand uit Mid delburg organiseert in samen werking met wijkvereniging Zanddijk-Veere voor de elfde maal de avondvierdaagse in Veere. Deze wordt gehouden van dinsdag 9 tot en met vrijdag 12 juni. De start is om 19 uur vanuit 't Praetuus, het wijkge- bouw van de wijkvereniging aan de Frans Naereboutstraat, naast het gymnastieklokaal in Zanddijk. Het startbureau is ge opend vanaf 18 uur. De laatste avond is de start voor de tien ki lometer om 17.45 uur en voor de wandelaars op de vijf kilometer om 18.45 uur. De gewijzigde tij den houden verband met de in tocht, die om 19.30 uur vertrekt vanaf het Bastion in Veere. De intocht wordt muzikaal bege leid door muziekvereniging Veere's Genoegen. VLISSINGEN Rommelmarkt - De Vlissingse korfbalvereniging Seolto houdt zaterdag 20 juni haar jaarlijkse rommelmarkt bij het speeltuin- 1 [terrein aan de Zuidbeekse weg in Vlissingen. De rommelmarkt - duurt van 10.00 tot 15.30 uur. Er staan zo'n twintig kramen. De rommelmarkt wordt opgeluis terd met ringrij wedstrijden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van derSluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Edith Ramakers Een tevreden mens is wethouder Ko Houmes na de laatste commissie vergadering openbare werken van de gemeente Veere. De leden gaven de ver antwoordelijke bestuurder voor de nieuwbouw van het gemeentehuis dat aan de Roosjesweg in Domburg moet verschijnen, haast een vrijbrief. Er moesten tijdens het proces 'heel wat rimpeltjes gladgestreken worden', zei Houmes woensdagavond. Het eerste plan ging uit van ruim 18 miljoen gul den. Dat is teruggebracht tot ongeveer 17 miljoen. Het aanwijzen van een geschikte loca tie was het volgende twistpunt met de raad, daarna moest de architect aange wezen worden en werd er stevig gespro ken over de kosten en subsidiemoge lijkheden die energiezuinig bouwen met zich meebrengen. Staat nu niets meer het houwen van een nieuw gemeentehuis in de weg? „Nee, we kunnen beginnen. Het enige is dat de kosten voor de bouw hoger uit vallen dan geraamd. Maar ik verwacht geen obstakels meer." Het is niet altijd even soepel ver lopen. Tijdens de presentatie van het eerste ontwerp in juni 1997 werd gezegd dat er in april van dit jaar gebouwd kon worden en dat de eerste ambtenaren in '99 kon den verhuizen. Hoe veel vertra ging heeft het project opgelopen? „Dat valt heel erg mee. We beginnen la ter. Maar daardoor hebben we wel alles tot in de puntjes kunnen voorbereiden. De medewerkers, ruim 150, weten nu al waar ze komen te zitten in het nieuwe gebouw. Ik verwacht dat we tijdens de bouw de verloren gegane tijd goed kun nen maken." Terugkomend op het aanwijzen van de locatie Roosjesweg in Domburg. Daar is veel om te doen geweest. Raadslid Van Tatenhove zei dat er beter in Serooskerke ge bouwd kon worden naast de cen trale dienst Gemeentewerken. Dat zou een kostenbesparing van ongeveer 2,5 miljoen opleveren. „In zijn visie kon er naast die dienst worden gebouwd. Maar we wilden niet aanbouwen. Straks verhuizen we met alle medewerkers tegelijk. Iedereen krijgt een nieuwe werkplek. Dat moti veert, dan begin je in een nieuwe orga nisatie. Volgens ons is dat goed voor het algemene welbevinden." Domburg is met het openbaar vervoer vanuit Vrouwenpolder niet goed te bereiken. Daar vielen ook enkele raadsleden over. We bouwen later, maar met een betere voorbereiding. „We kunnen toch geen beleid afstem men op het openbaar vervoer. De dienstregeling verandert nogal eens. Vanuit Vrouwenpolder naar Domburg moet er een keer vaker worden overge stapt dan vroeger, waardoor de reis wat langer duurt. Maar misschien is dat in tussen alweer veranderd. Want met het openbaar vervoer weet je het nooit." Kortom, Domburg is voor u de ideale locatie. „Domburg heeft een zekere allure als badplaats. De bevolkingsconcentratie in het seizoen is daar ook het grootst. Die pluspunten buiten we uit." Bestond er over het aanwijzen van het architectenbureau meer eensgezindheid? „Het is een bijzondere locatie, zo vlak bij de molen. Het landschappelijke ge bied gaat langzaam over in de Mante- linge, daarna de duinen. Om in die. ja ik vind het landschappelijke schoonheid, iets neer te zetten dat niet uit de toon valt, dat is niet eenvoudig. We hebben uiteindelijk uit rijf architecten moeten kiezen. We hadden een prijsvraag uit geschreven, waarop 27 reacties kwa men. We hadden de architecten ook en kele opdrachten gegeven. Hun ontwerp mocht bijvoorbeeld niet boven onge veer 12 meter hoogte uitkomen. De ver eniging Hollandse Molen zou zeker geageerd hebben als we die hoogte had den overschreden. Dat had te maken met de molenbiotoop." Dus feitelijk was er maar een keu ze uit twee ontwerpen. De andere architecten hadden de richtlijn voor de hoogte genegeerd. „Zo zou je het kunnen zeggen. Ergens was het toch slordig, dom ook, van de architecten. Als architect kan je niet helemaal vrij zijn. Stel je voor dat ie mand het idee had op die locatie een woontoren weg te zetten. Zover mag de creativiteit niet gaan. In hun enthousi asme hebben sommigen zich niet aan de hoogte gehouden. Dat heeft een archi tect later ook bekend. Dat is toch on zorgvuldig. Maar de keuze op B en D Architecten uit Leiden is geen zwakte bod geweest. Het ontwerp met vier po ten, waarin de verschillende diensten worden ondergebracht, heeft altijd on ze voorkeur gehad." Wat het proces ook heeft opge houdenis de besluitvorming of er wel of niet energiezuinig ge bouwd moet worden. Hoe heeft dat kunnen gebeuren? „We hadden, om energiezuinig te bou wen, meer krediet nodig. Kijk, als we binnen de 17 miljoen gulden duurzaam konden bouwen, zou geen enkel raads lid kritiek hebben geleverd. Maar nu eisten ze dat er voor de extra kosten die het energiezuinige bouwen met zich foto Ruben Oreel mee zou brengen, zou worden gekeken of er subsidie voor te regelen was. Ze hadden het idee dat we een soort subsi dieworst voorhielden. Stel dat we meer krediet vulden hebben voor het gebouw, dat we als puntje bij paaltje kwam niet zouden besteden aan een milieuvriendelijke invulling maar aan een fraaier gemeentehuis. Daarom heeft de raad ons kritisch gevolgd. Ze wilden zwart op wit hebben dat we de subsidie zouden krijgen." De commissie openbare werken heeft u gisteren toch het vertrou wen gegeven verder te gaanzon der dat subsidieverstrekkers als Novem, Senter en Delta Nutsbe drijven, met schriftelijke garan ties over de brug zijn gekomen. Daarom vond ik het woensdag ook een spannende bijeenkomst. Ik had 's och tends gehoord dat Senter ons plan uit stekend vond, maar dat de subsidiepot leeg was. Ik kon geen enkele schriftelij ke toezegging overleggen, zoals de raad destijds had gevraagd. Maar iedereen wil ook graag verhuizen. Daarom zeg gen ze nu eigenlijk: ga verder met die trein." Wat gaat er met de andere gebou- iven gebeuren? De locaties in Koudekerke, Meliskerke, Seroos kerke, Domburg, Westkapelle? „Die liggen goed in de markt en verko pen we. Het enige pand waarvoor moeilijk een herbestemming is te vinden, is het ge meentehuis van Westkapelle op het Marktplein." door Marten de Jongh GOES - De eerste woningen van het experimentele bouwproject Ecosolar in Goes zijn medio volgend jaar klaar. Dat is aan merkelijk later dan gepland. Tussentijds werd de opzet ge wijzigd omdat een deel van het oorspronkelijke plan niet aan sloot op de wensen vanuit de markt. Van de in totaal zestien duurzame en energiezuinige woningen is inmiddels de helft verkocht. De bouw begint bin nenkort. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA) is tevreden over de voortgang. De gemeente is opdrachtgever van Ecosolar. Het oorspronke lijke streven was reeds in 1997 te beginnen met de bouw. Dat bleek te optimistisch. Er was weinig animo voor de rijtjeshui zen die deel uitmaakten van de eerste opzet. De twee-onder- één-kaphuizen die daarvoor in de plaats zijn gekomen, doen het beter, 't Hart: „Het is logisch dat nieuwe zaken een aanlooppe riode behoeven. Dat ze aan bekendheid en populariteit moeten winnen. Als je de plat getreden paden bewandelt, is het traject altijd makkelijker." Het Ministerie van Vrom heeft het project de voorbeeldstatus 'duurzaam en energiezuinig bouwen' toegekend. De woningen verrijzen aan de Wag- nerlaan in Goes-Overzuid. Eco solar bestaat uit enkele vrij staande woningen en een serie twee-onder-éénkappers. Het betreft ecohuizen die worden voorzien van onder meer zonne- gascombi's, warmtewanden en vegetatiedaken. Gebruik van hemelwater voor het spoelen van het toilet zorgt voor een laag en dus voordelig energiever bruik. Op 6 juni is het Manpower Banenmarkt. Schrijf je dan in, maak een slagzin af en werk jn de week erna voor Manpower. Dan maak je al kans op twee WK-kaartjcs. Kun je niet komen? Fax of stuur je CV naar onderstaand adres. Wij nemen dan contact met je op. Zaterdag 6 juni zijn wc open van 11.00 tot 16.00 uur. De postkantoor-vestigingen van 10.00 uu,.o, 13.30 uur Kik to de ^MANPOWER' Liouuen Gids voor de Manpower- 1 vestiging bij jou in de buurt. émmÊi-Qt Manpower Uitzendorganisatie, Postbus 12150,1100 AD Amstcrdam-Z.O., fax (020) 600 21 36.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19