Verzet tegen verbod stacaravans Hulst lokt met sluiten drugscafé proefproces uit Nieuw leven voor de Stutemaele Oehoes vertrekken uit Middelburg Boete geëist tegen parachutistenschool na dodelijke sprong Werving personeel tunnel in volle gang Goed voorjaar voor mosselzaad visserij Nieuw standpunt gemeente Veere zet kwaad bloed bij kampeerboeren PILAAR zeeuwse almanak Vlak zeeland vrijdag 5 juni 1998 door Jacob de Ronde BRUINISSE - De Producen tenorganisatie voor de Neder landse Mosselcultuur ziet met voldoening terug op de voor- jaarszaadvisserij in de Wad denzee. In totaal tachtig vaar tuigen waren in de afgelopen vijf weken goed voor 600.000 ton mosselzaad en halfwas- mosselen. De voorjaars-zaadvisserij- campagne werd gisteren be ëindigd. Vrijwel zonder pro blemen is het door het Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek (RIVO) geïnventariseerde tonnage naar de kweekperce- len van de mosselvissers over gebracht. PO-secretavis mr. H. J. van Geesbergen steekt een pluim op de hoed van de biologen van het RIVO in Yers- eke. „Het is opnieuw prettig dat het RIVO vooraf een cor recte inventarisatie heeft ge daan. De 'pakjes' werden wel steeds kleiner, maar de kwe kers hebben him individuele vangstaandeel keurig op tijd kunnen opvissen." In de eerste drie weken van de zaadviscampagne werd weke lijks 150.000 ton zaad en half wasmosselen gevist. Tijdens de laatste twee weken mocht in totaal per week 75.000 ton (een mossel ton is 100 kilo) in de laadruimen worden gevierd. Donderdag kwamen vijftien mosselkotters in actie om het resterende vangstaandeel bo ven water te halen. 's Middags rond de klok van vier uur lieten alleen nog de mosselkotters YE 58, BRU 5, TH 48 en BRU 62 de stalen kor ren aan de lopende band over boord glijden. De opbrengsten werden uitgemeten door mede werkers van het Produktschap Vis uit Yerseke. De meeste vaartuigen keren voor het weekeinde terug om gereed ge maakt te worden voor het mos selseizoen. Volgens planning verdwijnen de eerste mosselen van de bodemkweekcultures 16 juli in de handelsstromen. door Jacques Cats VLISSINGEN - Het gemeente bestuurvan Veere kan op 11 juni rekenen op fel verzet van vele Politie Goeree rolt bende op ROTTERDAM - De politie van Goeree-Overflakkee heeft don derdag een omvangrijk onder zoek van bijna zes maanden naar drugshandel, inbraken, vernielingen en heling afgeslo ten. In totaal zijn 22 verdachten in de kraag gevat, in leeftijd va riërend van zestien tot dertig jaar. Twee hoofdverdachten, een 23- jarige man uit Dirksland en een 24-jarige man uit Sommelsdijk kochten een paar keer per week speed, cocaïne en XTC in Rot terdam en zetten dit spul afzet ten in Goeree-Overflakkee. Vol gens de politie hadden beide verdachten honderden klanten. De 23-jarige hield zich met veertien anderen in wisselende samenstellingen ook bezig met inbraken in woningen, auto's, scholen, kantines en bedrij ven. Tijdens de aanhoudingen en huiszoekingen zijn honderden XTC-pillen, tientallen gram men speed en kleine hoeveelhe den hard- en softdrugs in beslag genomen. Ook is een hennep kwekerij ontmanteld. ANP tientallen Walcherse kampeer boeren. Het nieuwe standpunt van het college in het streven naar verwijdering van stacara vans op minicampings heeft kwaad bloed gezet. De organi satie van kampeerboeren Veka- bo kondigt aan afzonderlijke le den van harte te zullen steunen in de strijd om hun gelijk. Des noods tot aan de Raad van State toe. Inzet van het gekrakeel is het voornemen van het college om via een in drie j aar aflopende re geling de stacaravans bij de boerenerven weg te krijgen. Daarmee wordt een streep ge haald door de op een aantal plekken al jaren oogluikend toegestane aanwezigheid van de onderkomens. B en W van Veere willen in de nieuw ontsta ne plattelandsgemeente tot een eenduidige regeling komen. Bo vendien vinden ze dat de staca ravans op de minicampings het landschap ontsieren. De boeren vrezen vermindering van hun inkomsten uit het toerisme als gevolg van de regeling. Extra doom in het oog van de minicampinghouders is de in de afbouwregeling van drie jaar opgenomen eis dat de stacara vans in de winter van de terrei nen moeten. Tijdens een eerdere commissievergadering toonde een raadsmeerderheid zich con tent met een door de Vekabo aangereikt compromisvoorstel. Daarin werd gepleit voor hand- doorRené Hoonhorst HULST - Burgemeester A Kes- sen heeft Red's Roadhouse laten weten dat het café zijn deuren moet sluiten. De uitbater wil niet voldoen aan de gemeente lijke verordening dat er geen softdrugs mogen worden ge bruikt in het café. Kessen ver wacht dat de exploitant bij de bestuursrechter in beroep zal gaan tegen de aanzegging tot sluiting. De burgemeester be schouwt een eventuele rechts zaak als een proefproces en heeft goede hoop dat de rechter de gemeente Hulst meer wapens in handen geeft in haar strijd te gen de drugsoverlast. De exploitanten van Red's Roadhouse hebben al bij het verkrijgen van de vergunning voor cle Drank- en Horecawet laten weten dat ze zich niet wen sen te houden aan de verorde ning dat er geen stickies gerookt mogen worden in hun etablisse ment. Volgens de raadslieden van de horecaondernemers worden de individuele cafébe zoekers in bij wet vastgelegde grondrechten beperkt als ze niet mogen roken wat ze zelf willen. De café-uitbater gaat wel. ak koord met de voorwaarde dat hij zelf geen softdrugs mag verko pen, maar wil klanten niet ver- (Advertentie) BEGIN UW KEUKEN ORIËNTATIE MET EEN CADEAU VAN 15,- Het nieuwe SieMatic Keukenideeèn is uit. Dikker, completer, mooier, informatiever en kleurrijker. Haal 'm nu in onze showroom. Gratis. U bent van harte welkom. having van maximaal vijf staca ravans op een minicamping, zo mer en winter. Des te meer verbaast het Vekabo nu dat het college het compro misvoorstel slechts gedeeltelijk wil overnemen. De vijf stacara vans zijn akkoord. Het gemeen tebestuur houdt echter het standpunt overeind dat de on derkomens in de winter weg moeten zijn. De kampeerboe- renorganisatie wenst zich daar niet bij neer te leggen. Ruim tachtig leden hebben één of meer stacaravans op hun terrein staan. Voox-zitter Piet Lampeid voorziet grote problemen. „Er zijn stacaravans bij die je ook in de winter niet eens ziet staan. Daar moeten nu bomen voor worden gerooid om ze weg te ha len." De meeste onderkomens zijn in geen jaren van hun plaats gehaald. Lampert „Als je die grote logge beesten gaat ver sjouwen blijft er niks meer van over." Het gemeentebestuur heeft zich echter al ingedekt. In het raads voorstel wordt fijntjes opge merkt dat de kampeerboeren dit pi-obleem over zich hebben af- gei-oepen door voor de plaatsing van de i'oyaal bemeten mobiele bouwsels te kiezen. 'Verwijde ring van stacaravans is lastig, maar niet onmogelijk', stelt het college. Het Vekabo-bestuur is druk doende met lobbyen om een gro te raadsmeerderheid voor handhaving van het compro misvoorstel te winnen. bieden om in zijn zaak meege brachte waren te nuttigen. De verdovende middelen kunnen tenslotte ook zijn gekocht in bij voorbeeld de koffieshop die in Terneuzen wordt gedoogd, luidt de ai'gumentatie. Kessen meent dat zijn betoog een goede kans maakt bij de be- stuursrechter. Hij heeft eerst het café aan de Hulsterweg sluiting aangezegd, omdat de uitbaters van het begin af aan hebben ge zegd dat ze niet zouden opti'e- den tegen het roken van soft drugs. De kroeg was begin dit jaar na een inval waarbij ver koop van drugs werd geconsta teerd enige tijd dicht, maar is na het aantreden van een nieuwe exploitant al weer enige tijd open. Bedrijfsleider P. cle Ridder bevestigt dat Red's Roadhouse in beroep gaat tegen de aange zegde sluiting.De Ridder meent dat Kessen oneigenlijke argu menten gebruikt om de kroeg te laten sluiten. De Hulster burgemeester laat weten na een gunstige uitspraak van de rechter ook direct op te treden tegen enkele andere eta blissementen in de gemeente. Het parket in Middelburg wacht een eventuele uitspraak van de bestuwsrechter rustig af, ver klaarde persofficier mr. J. Groen eerder al. De oehoes hebben ruim twee jaar in De Mikke doorgebracht. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg neemt 20 juni af scheid van twee Europese oehoes. De ui len hebben dan ruim twee jaar doorge bracht in een volière. De roofvogels gaan naar een speciaal uilenpark in Noord-En- geland. De oehoes zijn via de stichting AAP bij De Mikke terechtgekomen. Ze zaten in een dierentuin in het voormalige Oost-Duits- land die failliet was gegaan. „De stichting AAP heeft de dieren overgenomen, omdat ze anders afgemaakt zouden worden. Uit eindelijk zijn de oehoes bij ons terecht ge komen, omdat wij al eerder een oehoe hadden opgevangen. Na bex-aad hebben we daarin toegestemd." De vogels kwamen in uitermate slechte conditie naar Middelbui'g. Het mannetje was bijvoorbeeld blind, maar na een ope ratie in het ziekenhuis kan hij inmiddels weer zien. De twee uilen hebben het zo naar him zin in De Mikke dat er al enkele bevruchte eieren zijn gelegd. „We mogen die niet laten uitbroeden zegt beheerster Coby Louwerse, „omdat onze vergunning niet toestaat om aan voortplanting te doen. Eigenlijk word je zo gestraft voor je goede verzorging. Nu wordt min of meer gesuggereerd: verzórg ze maar minder, dan leggen ze ook geen eieren. We hebben gepi'obeerd jonge oehoes kwijt te raken, maar ook dat lukte niet. Ik ga hier mijn vergunning niet voor op het spel zetten." Voor de dieren naar Engeland kunnen verhuizen, moeten eerst de benodigde pa pieren worden verkregen. Nodig zijn een foto Lex de Meester uitvoexvergunning en een gezondheids- verklaring. Verder moeten de financiën voor de ï'eis worden geregeld. De reis zelf betaalt de stichting AAP. maar alle bijko mende kosten komen voor rekening van De Mikke. Het geld daarvoor is nog niet helemaal bij elkaar. Beheerster Louwerse hoopt nog op sponsors. Dat de twee oehoes langer dan voorzien in het opvangcentrum hebben gezeten, heeft te maken met het zoeken naar een ge schikte plek. „Ik wil niet dat de dieren van hot naar her worden gesleept. Ze zijn 27 jaar oud en al die tijd hebben ze in gevan genschap gezeten, waar ze mensen 'ver maakt' hebben. Nu moeten ze rustig van hun oude dag genieten. Er moet niet te veel mee gesjoemeld worden, anders hou ik ze liever zelf." door Jacques Cats GOES - Wie naar kantoor of fabriek gaat heeft door de ja ren heen voor het opbergen van het twaalfuurtje of tus sendoortje gebruik gemaakt van een plat en langwerpig plastic doosje. Werkers op het land kenden een ander soort verpakking: een knapzak, in Zeeuwse contreien beter be kend onder de naam 'stute maele'. De zak was gemaakt van een grijze boerenstofDaarin wex'- den niet alleen de grote sneden brood bewaard met als beleg stroopvet, natte schapenkaas of zelfgemaakte jam. Vaak zat daar ook een boterbabbelaar bij, zeg maar spekje, zomaar los, als zoet toetje. Het Toeristisch Bureau Zuid- Beveland heeft de stutemaele, ook wel stikkezak of stuutzak genoemd, in ex-e hersteld. Nu dienstdoende als vexpakking voor informatiemateriaal dat verwijst naar twee verblijfsar- rangementen rond attracties en producten van de streek. Het toeristisch bureau haalde de stutemaele al eerder uit de vei'getelheid op een persdag. „Het sloeg toen enonn aan, zo dat we hebben besloten er een soox-t beeldmerk van te ma ken", meldt medewexker Ad Schuurbiers. Het bureau heeft met de formule arrangemen ten rond evenementen zelfs een gooi gedaan naar de lande lijke Px-ijs voor Toerisme. Met het nieuwe product wordt aansluiting gezocht bij de ac tiviteiten in het kader van de Zeeland Natuurmaand. Er wordt gelogeerd in Goes. Van- daaruit leiden fietsroutes naar plekken die uitzicht bieden op een nadere kennismaking met streekeigen attracties en pro ducten. Vast onderdeel in de van vrijdag tot en met zondag lopende arrangementen is een drie-gangendiner van streek eigen producten in restaurant Karei V aan de Turfkade in Goes. Dit restaurant voert ge durende de hele maand juni het streekeigen diner. foto Willem Mieras door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Veertien jaar lang was het goed gegaan. Zo lang al gebruikte de Zeeuwse parachutistenopleiding haar iandingsveld ('dropzone') bij Wilhelminadorp, vlak achter de dijk van de Oosterschelde. Nog nooit was er iemand in het water terecht gekomen, tot zondag 9 september 1995. De 27-jarige Yvonne de Jong uit het Brabant se plaatsje Zeeland landde door een onverwachte, harde wind onverhoopt in het water en raakte verstrikt in haar para chute. Ze werd gered, maar overleed een dag later in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De parachutistenschool moest zich gisteren verantwoorden voor de x-echtbank in Middel burg. Koi-t na het incident had de officier van justitie de zaak geseponeerd, omdat er spx-ake zou zijn geweest van 'een dra matische samenloop van om standigheden'. Maar na een klaagschrift van de ouders van het slachtoffer besloot het ge rechtshof in Den Haag dat de aanklacht toch moest worden behandeld. De aanklacht spitste zich toe op drie punten. Ten eex-ste zouden de cursisten niet voldoende zijn gewezen op wat ze moesten doen als ze in het water terecht kwamen. Ten tweede had de pa raschool bij de heersende wind kracht en -richting het Iandingsveld vlak naast de Oos terschelde helemaal niet mogen gebruiken, vond het Openbaar Ministerie. En ten derde had het slachtoffer een reddingsvest moeten dragen. Dat was in 1995 ook verplicht volgens het veilig- heidsi'eglement van de Konink lijke NedexTandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL). De instructeur van dat bewuste weekeinde was er gisteren niet, maar de toenmalige eigenaars van de parachutistenschool wel. Zij gingen eivan uit dat de noodhandeling wél ter sprake was gekomen in de cursus. Vol gens sommige cursisten die sa men met het slachtoffer de les sen hadden gevolgd, was dat ook inderdaad gebeurd, maar volgens andere deelnemers niet. Een reddingsvest werd inder daad nooit meegegeven, beves tigde de eigenaar. Maar diverse deskundigen hadden verklaard dat een zwemvest de parachu tist zo in zijn bewegingen be- lemmert, dat de kans dat er iets misgaat juist groter wordt. Veiligheid Het pax-acentrum is altijd zeer serieus geweest op het gebied van veiligheid, hadden diverse getuigen verklaard. De theorie lessen zaten gedegen in elkaar; bovendien was er gekozen voor een systeem van begeleiding van de sprongen die voor het be drijf financieel onvoordelig was, maar de veiligheid ten goe de kwam. „Het was misschien wat naïef van onze kant, maar we gingen exvan uit dat er nooit iemand in het water terecht zou komen", zei de eigenaar van het pai'acentrum gisteren. Officier van justitie mr. Y.AC.C. Willems legde het bedxijf 'dood door schuld' ten laste. Het para centrum had rekening moeten houden met de mogelijke risi co's en was dus 'aanmexkelijk onvoorzichtig' geweest. Zij eis te een boete van 10.000 gulden; daarnaast vond zij dat het be drijf een schadevergoeding van 16.000 gulden aan de ouders van Yvonne de Jong moet betalen. Advocaat mr. L. Ph.J. van Uten- hove vond dat de aanklacht niet was bewezen. Hij wees erop dat de KNVvL bij diverse bezoeken aan het paracentrum nooit had gevi-aagd naar zwemvesten of een reddingsboot. Het ongeval was het gevolg geweest van een samenloop van omstandighe den, waarbij het slachtoffer de instructies ook niet goed had opgevolgd, vond Van Utenhove. Uitspraak op 17 juni. door Wout Bareman TERNEUZEN - De werving van personeel voor de bouw van de Westerscheldetunnel is in volle gang. Via Arbeidsvoorziening Zeeland wil de tunnelbouwer Konxbinatie Middelplaat Wes- terschclde nog voor de bouw vakvakantie contracten afslui ten met zo'n honderd mensen voor de klassieke betonbouw, de aanleg van bruggen en viaduc ten. Dat werk gaat na de vakan tieperiode van start. Daar ko men nogeens 120 mensen bij voor de betonfabriek die nu op het bouwterrein verrijst. In mei is een voorselectie ge maakt. Arbeidsvoorziening verzorgt een eerste inventarise rende gespreksronde, waarna KMW de kandidaten oproept voor een sollicitatiegesprek. Negen mensen volgen momen teel bij het Centrum Vakoplei ding in Terneuzen een opleiding tot assistent betontimmerman. De cursisten kunnen waar schijnlijk in september aan de slag. Het Centrum Vakopleiding verzorgt met het oog op het pro ject ook andere aanvullende op leidingen (vooral gexdcht op vei ligheid) Daarnaast moeten nogeens 100 mensen worden ge- Staking welzijn TERNEUZEN - Onder het mot to 'Welzijn moet lonen' leggen de werknemers van het Alge meen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen dinsdag 9 juni het werk neer. De werknemers van de kantoren in Oostburg, Terneuzen en Hulst gaan die dag naar de landelijke manifestatie CAO \Velzijns- werk n Utrecht. woiven voor montagewerk in de tunnel. In een later stadium komt er extra werk voor mensen in de wegenbouw, de elektro techniek en de werktuigbouw. In de betonsector gaat het dus om 320 vacatures en daar ko men nog tal van andere banen in andere sectoren bij (bouwput beveiliging, schoonmaakbe drijven, catering). Bij de werving werkt Arbeids voorziening nauw samen met de uitzendbureaus Start en Vedior. Het afgelopen half jaar werden 38 informatieve bijeenkomsten voor groepen weikzoekenden en andex"e belangstellenden ge houden. Er kwamen in totaal 550 mensen op af. Om meer mensen te Tokken' is inmiddels een omvangrijke reclamecam pagne gestart. Advertentie BOUWMATERIALEN Alben Joachimiladc 33 - Goes - Tel. 0113-215401 Openingslijden: ma. l/m vrij.: 8.30-1730, do. 19.00-21,00, ix. 9.30-15.30 (Ook voor particulieren) Wat er toch in otis is gevaren, wilde die abonnee gisteren van ons weten. En we moeten toegeven, de pagina varia in deze krant van donderdag was nogal eenzijdig samen gesteld. Vrijwel ieder artikel ging over zinnelijke geneugten Zo werd melding gemaakt van een proef met een nieuwe erectiepil, de late erkenning van Casanova en seks in de ruimte. Zelfs het weerbericht was voorzien van het kopje 'op en neer'. „Het valt nog mee dat jullie de waterstanden vrij hebben weten te houden van frivoli teit", beet die lezer ons toe. „Jullie moeten Tom Poes en de Grootdoener er maar eens op nalezen." En ja hoor, daarin werd mel ding gemaakt van de wer king van een 'vlakdenker'. Wij buigen deemoedig het hoofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17