Jeltsin komt met crisisplan Aardbeving in Afghanistan treft groter gebied dan eerst gedacht PZC Twintig jaar voor moordenaars Cools Bee Gees gaan op wereldreis buitenland Jakarta erkent bond Pakpahan Grote industrielanden bespreken financiële noodhulp voor Rusland Japanse dief strooit met geld Bemiddelingspogingen conflict India-Pakistan Straf na kritiek via Internet Nederlander vermoord in België Sinatra stierf 2 uur na hartaanval Walvis neemt wraak Milanese rechter eist celstraf en miljoenen boete tegen Berlusconi Maffia-proces Rapport onthult belang handel neutrale landen voor nazi-bewapening Doden door explosie in rechtbank Iran Urinetest voor HIV-besmetting woensdag 3 juni 1998 JAKARTA - De Indonesi sche regering heeft giste ren de Welzijnsvakbond van de dissident Muchtar Pakpahan erkend. Minis ter van arbeid Fahnii Idris maakte na een onderhoud met president Habibie be kend dat de Welzijnsvak bond aan alle criteria vol doet om formeel erkend te worden. De Welzijnsvakbond is de grootste arbeidsorganisa tie in Indonesië. Onder de regering van de in mei afgetreden president Soe- harto werd de bond syste matisch onderdrukt. Pak pahan werd vorige week vrijgelaten uit de gevan genis, waar hij drie jaar uitzat wegens het aanzet ten tot rellen op het eiland Sumatra in 1994. Sinds zijn vrijlating zijn andere aanklachten ingetrokken. De organisatie van Pak pahan en andere vakbon den protesteren al lange tijd tegen de te lage lonen die onder Soeharto wer den betaald. Ook worden betere werkomstandighe den geëist. Idris liet dinsdag echter blijken dat een verhoging van het minimumloon ge zien de preciare economi sche situatie van het land er niet in zit. Inflatie Het aantal werklozen ligt op 13,4 miljoen en dat zouden er twee miljoen meer worden als de econo mie dit jaar met 10 pro cent krimpt, zoals de rege- ring-Habibie verwacht. De inflatie zal dit jaar op zo'n 80 a 85 procent lig gen. De economische crisis dreigt tot een bevolkings explosie te leiden. De prijs van voorbehoedsmidde len is vervijfvoudigd waardoor stellen zich hebben moeten terugtrek ken uit gezins-plannings- programmas, aldus minister van Bevolkings zaken Ida Bagus Oka gis teren in de pers. AFP/KRF/ANP/AP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin presenteert eind de ze maand een noodplan dat een einde moet maken aan de finan ciële en economische crisis in zijn land. Over de inhoud van het crisisprogramma deed het Kremlin gisteren Yiog geen me dedelingen, maar de aankondi ging droeg wel bij tot een krach tig herstel van de effectenbeurs in Moskou. Jeltsin stelde het noodplan in het vooruitzicht tijdens een ont moeting met de topmannen van de tien belangrijkste concerns van het land. Hij riep hen op meer in eigen land te investeren om te helpen de crisis te over winnen. Volgens hem zullen dan ook de buitenlandse investeer ders weer interesse tonen. Jeltsin had de concerns uit het bankwezen en de energiesector gevraagd naar het Kremlin te komen om de stand van zaken te bespreken. De bijeenkomst is 'onvermijdelijk nu de staat in problemen zit, de economie be gint te kraken, en de buiten landse investeerders beginnen op te stappen', stelde hij. Obligatiemarkt Momenteel onderhandelt Mos kou met tien toonaangevende buitenlandse banken om de obligatiemarkt, die de afgelo pen weken flink te lijden heeft gehad, weer overeind te helpen, aldus vice-minister van Finan ciën Michael Kasjanov. Via het IMF willen de Verenigde Staten samen met andere grote industrielanden, verenigd in de Groep van Zeven (G-7), zonodig aanvullende steun bieden. In re geringskringen is vernomen dat de G-7-landen daarvoor vol gende week bijeenkomen in Pa rijs. De Franse minister van Financiën Strauss-Kahn zei dinsdag dat hij en zijn collega's van de groep nog telefonisch contact zouden hebben over de situatie in Rusland. Over de omvang van extra kre dieten zijn geen mededelingen gedaan, maar analisten menen dat Rusland minstens tien mil jard dollar 20 miljard) nodig heeft om de onrust op de finan ciële markten te bezweren. Ove rigens stond dinsdag nog niet vast of er inderdaad een nieuw pakket komt. De belofte van Jeltsin en het vooruitzicht van internationale steun zorgden op de effectenbeurs in Moskou voor een krachtige opleving. De belangrijkste koersindex sloot met een forse winst van 12,25 procent na een val met 10,2 pro cent op maandag- De koers van de roebel was redelijk stabiel. RTR/KRF PRAAG - Greenpeace-activisten spelen een tenniswedstrijd met een wereldbol als bal om hun protest tegen de kernproeven van In dia en Pakistan te symboliseren. De nucleaire wedstrijd speelde zich af in de Tsjechische hoofdstad Praag. foto Judita Thomova-Meurova/EPA van onze redactie buitenland ISLAMABAD) - In het conflict tussen In dia en Pakistan, ontstaan door de kern proeven in beide staten, willen diverse landen bemiddelen. De vijf huidige kem- mogendheden de Verenigde Staten, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen morgen in Genève een gecoördineerde strategie bespreken waarmee zij een verdere escalatie willen voorkomen. Japan heeft een conferentie voorgesteld over de omstreden streek Kashmir, waar India en Pakistan al decennia over twis ten. Beide landen eisen het bestuur op over de regio, waarvan Pakistan eenderde controleert en India tweederde. Het ge schil leidde al drie keer tot een oorlog tus sen beide staten. Het Pakistaanse minis terie van Buitenlandse Zaken verzocht Japan dinsdag te bemiddelen met de in ternationale gemeenschap, die Pakistan en India na hun atoomtests in een politiek en economisch isolement heeft geplaatst. De regering in Tokio beschouwt de kem proeven als een zeer ernstige bedreiging voor de stabiliteit in het zuiden van Azië. Japan wil kredieten aan Pakistan op schorten, maar staakt de humanitaire hulp niet. Pakistan toonde zich dinsdag voor het eerst bereid een internationale bemidde laar te aanvaarden in het conflict over Kashmir. Maar de Indische premier Vaj payee maakte zondag tijdens een gesprek met VN-chef Annan duidelijk dat India bemiddelaars afwijst en problemen met Pakistan direct wil bespreken. De VN-Ontwapeningsconferentie in Ge nève veroordeelde India en Pakistan dins dag scherp en eist van beide landen dat zij toetreden tot het Verdrag vooreen verbod op kernproeven. In Pakistan groeit de kritiek op de kem proeven. De Nationale Partij van Baloe- tsjistan veroordeelde zowel India als Pa kistan. RTR/DPA/AFP TOKIO - Een dief die gisteren in Japan 70 miljoen yen (ruim 750.000 gulden) bemachtigde, heeft maar korte tijd kunnen genieten van zijn gestolen fortuin. Vlak na zijn misdaad in de westelijke stad Maihara begaf de tas met de buit het. midden op straat. De dief nam de benen terwijl passerende voetgangers de ruim 7.000 biljetten op- raaptenen overdroegen aan de politie. „Er ontbrak geen stui ver", verklaarde een woordvoerder van de politie over de re actie van de eerlijke voetgangers De dief is aangehouden. Hij verklaarde dat hij een autoruit had ingeslagen om de tas met geld van een handelaar in on roerend goed te bemachtigen. AFP ISTANBOEL - Een rechtbank in Turkije heeft gisteren een 18-jarige jongen veroordeeld tot tien maanden celstraf omdat hij op het wereldwijde computernetwerk Internet kritiek had geuit op de Turkse politie. Emre Ersoz leverde in december via zijn computer kritiek op het politieoptreden tijdens een demonstratie van blinde men sen in de hoofdstad Ankara. De rechter oordeelde dat Ersoz de nationale veiligheidstroepen openlijk had beledigd. De poli tie spoorde de tiener op nadat een andere bezoeker van de In- temet-pagina hem had aangegeven. Het was de eerste rechtszaak n Turkije waarbij een gebruiker van Internet gestraft werd voor zijn uitspraken. Voorlopig hoeft Ersoz de gevangenis nog niet in. De rechtbank stelde zijn straf vijf jaar uit. ANP MEERLE - In Het Belgische Meerle bij Hoogstraten is in de nacht van maandag op dinsdag een 58-jarige Nederlander vermoord in zijn appartement. De politie heeft geen idee door wie de man is vermoord en wat het motief van de dader(s) is. Het slachtoffer en zijn 36-jarige vrouw waren maandagavond thuisgekomen en naar bed gegaan in hun woning boven een bakkerij in het centrum van Meerle. Omstreeks half vier sloeg de vrouw alarm bij de buren. Ze had haar man badend in een plas bloed aangetroffen. De vrouw is inmiddels gehoord. BELGA LOS ANGELES - Frank Sinatra overleed twee uur nadat hij een hartaanval had gekregen, zo blijkt uit zijn overlijdensak te. Sinatra (82) stierf op 14 mei in het Cedars-Sinai Medical Center in Los Angeles. De zanger was thuis toen hij door een hartaanval werd getrof fen, aldus de arts Jeffrey Helfenstein die de akte opmaakte. Een half uur voor zijn dood, toen Sinatra op de afdeling inten sive care lag, kreeg hij een hart-longstilstand. Sinatra's vrouw Barbara zat met vrienden in een restaurant te eten op het moment dat haar man thuis in elkaar zakte. Zij spoedde zich naar het ziekenhuis en was bij Sinatra op het moment dat hij zijn laatste adem uitblies. AP OSLO - Een walvis die door een Noorse harpoen was getrof fen, heeft de boot van zijn belagers geramd waardoor twee walvisvaarders in het ijskoude water belandden. De walvis wist te ontsnappen. Het Noorse schip Bolga bevond zich ten noorden van Noorwe gen toen de dwergvinvis met een haipoen werd geraakt Het dier ramde de Bolga, een houten schip van zestien meter lang. Daardoor brak de mast en vielen de twee mannen die in het kraaiennest op de uitkijk zaten in zee. Eén van de twee Noren brak enkele ribben. De andere bleef ongedeerd. De Bolga raakte zwaar beschadigd. AP LONDEN - De Bee Gees (vlnr. Maurice, Robin en Barry Gibb) gaan weer een wereld-tournee maken, 31 jaar nadat ze hun eerste hit scoorden. In Londen ontvouwde de popgroep gisteren de plannen voor de muzikale wereldreis. foto Andrew Stuart/AP 12 van onze redactie buitenland 12 MILAAN - De openbaar aan klager in Milaan heeft gisteren 5,5 jaar cel en een boete van cr 12,15 miljard lire (14 miljoen gulden) geëist tegen de rechtse Y! politicus en mediamagnaat Sil- H vio Berlusconi wegens omko- 11! ping en fraude. 07 - 13 In zijn hoedanigheid als eige- naar van de onderneming Fin- invest heeft Berlusconi volgens de justitie fraude gepleegd om de Italiaanse socialistische par tij te financieren van de in bal lingschap in Tunesië wonende nis ex-premier Craxi. In totaal zou Berlusconi in oktober 1991 on- 3ji geveer 20 miljoen gulden naar Craxi hebben doorgesluisd. Het geld liet hij overmaken naar banken op de Bahama's, in Hongkong en in Zwitserland. Openbaar aanklager Francesco Greco eiste tegen Craxi een cel straf van vier jaar en een boete van 15 miljard lire (17 miljoen gulden). De ex-premier wordt verdacht van illegale financie ring van zijn partijEerder werd hij wegens andere corruptieza ken al veroordeeld tot twintig jaar cel. Wanneer de rechtbank vonnis wijst, is niet bekend. Mocht het tot een veroordeling komen, dan wordt die pas van kracht als de zaak tot in de hoogste instantie is uitgevochten. Dat kan nog wel tien jaar duren. Berlusconi's problemen met de justitie begonnen in november 1994, toen een onderzoek werd geopend naar corruptie in de tijd dat de mediamagnaat pre mier was. Sinds die tijd is het aantal rechtszaken tegen hem gestegen tot boven de vijftig. AFP van onze redactie buitenland TUNIS - Het gerechtshof in Tu nis heeft de twee Tunesische moordenaars van de voormalige Belgische vice-premier André Cools gisteren ieder veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf. De voorzitter zei dat het gerechtshof de twee beklaagden schuldig acht aan moord met voorbedachte rade. Het proces tegen de twee huur- REGGIO CALABRIA - Een ge rechtshof in de Zuid-Italiaanse stad Reggio Calabria heeft 34 leden van de Calabrese maffia - de N'Drangheta - tot levenslang veroordeeld. Voor 41 anderen hadden de rechters in totaal 521 jaar opsluiting in petto. Met deze veroordelingen kwam een einde aan een megaproces tegen een misdaadclan die tot de gevaarlijkste van Calabrië werd gerekend. In totaal stonden 93 mensen terecht. Achttien zijn vrijgesproken. De veroordeelden werden schuldig bevonden aan 44 moorden - gepleegd tussen 1986 en 1991 - in de machtsstrijd tus sen N'Drangheta-clans. AFP moordenaars vond plaats zeven jaar na de mysterieuze dood van Cools. Het tweetal heeft de moord bekend. De voormalige vice-premier en leider van de Waalse socialisten Cools werd in juli 1991 's och tends voor zijn woning bij Luik neergeschoten. De moorde naars ontvingen gezamenlijk een bedrag van ongeveer 11.000 gulden voor hun daad. Zij ston den in eigen land voor de rechter omdat Tunesië geen uitleve ringsverdrag met België heeft. Over het motief van de moord is weinig duidelijk. In België zijn tien personen aangeklaagd of beschuldigd van betrokken heid, maar duidelijke bewijzen ontbreken. Als het vermoedelijke brein achter de moord werd de ex-mi- nister van pensioenzaken Van der Biest aangewezen. Begin 1997 kwam hij echter op vrije voeten. De betrokkenheid van zes Italiaanse verdachten zou duiden op activiteiten van maf- fiaondememingen, die via Van der Biests latere functie als mi nister van Openbare Werken di verse interessante overheids contracten in de wacht sleepten. Cools zou hier een stokje voor hebben willen steken. DPA/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De handel tussen het Derde Rijk en neutra le landen die de oorlogsmachine van de nazi's draaiende hielden was zeker 800 miljoen dollar waard, ofwel 7 miljard dollar naar de huidige koers. De nazi's betaalden de goederen voor een deel met goud en tegoeden die van joden en buitenlandse ban ken waren geroofd. Dat staat in een rapport van de Amerikaan se regering dat dinsdag is vrij gegeven. „De oorlogsinspanningen van de nazi's werden gesteund dooi de handel -met neutrale landen die belangrijke materialen le verden die essentieel waren voor de oorlogsvoering", zei de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Stuart Eizenstat bij de presentatie van het rapport. Eizenstat zei dat de gevechtskracht van nazi-Duits- land zou zijn ondermijnd als de neutrale landen waren gestopt met de handel. In het rapport worden Zweden, Portugal, Spanje, Turkije en Ar gentinië als belangrijke han delspartners van de nazi's opge voerd. Zweden leverde onder meer ijzererts en kogellagers, Portugal en Spanje leverden erts en wolfraam voor de aan maak van staal. Banken in de neutrale landen belegden geld voor de nazi-regering of Duitse burgers. Daarnaast beheerden Zwitserse banken zeker 500 miljoen dollar aan Dui tse pri vé- en overheidstegoeden Een aantal neutrale landen, die ook handel dreven met de Geal lieerden, voerden na de oorlog aan dat ze een Duitse inval vreesden als ze de dienstverle ning en de levering van grond stoffen zouden stopzetten. Spanje sprak de Amerikaanse beschuldiging tegen. „Spanje heeft geen door de nazi's gesto len goud witgewassen", zei mi nister van buitenlandse zaken Abel Matutes. De Zwitserse re gering het weten dat het rapport geen essentieel nieuwe bevin dingen bevat. De Portugese premier Antonio Gutteras zei in een reactie dat zijn land niets te verbergen heeft. Turkije gaf een soortgelij ke verklaring uit. AP TEHERAN - Een explosie in de hal van een islamitische recht bank in de Iraanse hoofdstad Teheran heeft dinsdag vermoe delijk twee mensen het leven ge kost. Minstens twee anderen raakten gewond. De ontploffing richtte aanzienlijke schade aan. Of de ontploffing een ongeluk was of een aanslag is niet duide lijk. Volgens een woordvoerder van de Iraanse justitie ging het om onachtzaamheid bij het transport van explosieven die als bewijsmateriaal bij een rechtszaak nodig waren. Maar een woordvoerder van de oppositiegroepering Mujahed- din Khalq zei dat het om een aanslag gaat waar zijn groepe ring achter zit. Ook over het aantal slachtoffers zijn geen eensluidende mededelingen ge daan. De staatstelevisie meldde dat er twee doden en twee ge wonden waren, maar volgens getuigen waren er zeker veer tien gewonden. DPA/RTR/AFP LOS ANGELES - Ook met urine kunnen mensen getest worden op IIIV, het virus dat aids veroorzaakt. Binnenkort komt in de Verenig de Staten een urinetest op de markt, die net zo betrouwbaar is als de bloedtest. Dit heeft het Amerikaanse Bureau voor Voedsel en Geneesmiddelen (FDA) gisteren bevestigd. Producent van de nieuwe test is het be drijf Calypte in Califomië. Volgens de directeur van het bedrijf willen veel mensen zich niet la ten testen, omdat zij geen bloed willen laten afnemen. Uit markton derzoek blijkt dat nu twee maal zoveel mensen bereid zijn zich te la ten testen, aldus het bedrijf. Voordeel van de urinetest is dat hij veiliger is voor degenen die hem uitvoeren. Voor zover bekend kan HIV niet via urine worden door gegeven. In Nederland is een dergelijke test niet voorhanden, aldus een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid. DPA van onze redactie buitenland KABOEL - De streek in het noorden van Afghanistan die zaterdag getroffen werd door een verwoestende aardbeving is waarschijnlijk veel groter dan was aangenomen. Een woord voerster van het Internationale Rode Kruis (ICRC) zei gisteren dat dat blijkt uit waarnemingen vanuit de lucht. Volgens het ICRC heeft de be ving, met een kracht van 7,1 op de schaal van Richter, in het bergachtige noordoosten van Afghanistan landverschuivin gen veroorzaakt. Ook dorpen in het gebied ten noorden en zui den van de getroffen streek blij ken te zijn verwoest. De getrof fen regio is veertig procent groter dan werd aangenomen. Volgens het ICRC zijn in de puinhopen van de huizen tot nu toe geen overlevenden aange troffen. Het Rode Kruis weiger de een schatting te geven over het aantal slachtoffers. Andere hulporganisaties spreken van meer dan 5.000 doden. Vooral bejaarden en kinderen zouden onder instortende woningen be dolven zijn geraakt, omdat de beving zich 's middags voordeed toen veel mannen en vrouwen op het land aan het werk waren. Bij de vorige aardschok in fe bruari vielen eveneens duizen den doden. De beving van zater dag was een stuk krachtiger dan die van vier maanden geleden. Helikopters Het Rode Kruis en andere hulp organisaties beschikken inmid dels over drie helikopters waar mee gewonden en andere overlevenden worden opge haald en overgebracht naar de overvolle ziekenhuizen en me dische hulpposten. De VN pro beren nog twee helikopters te krijgen om de werkzaamheden op te voeren. In het getroffen gebied in de provincie Takhar wonen onge veer 60.000 mensen, voorname lijk boeren. Van hen zou twee derde nu dakloos zijn. Het is in het gebied 's nachts erg koud, maar veel mensen durven door de naschokken niet terug naar hun huizen, voorzover die nog overeind staan. De burgeroorlog bemoeilijkt de acties van buitenlandse hulpor ganisaties. De Verenigde Naties deden dinsdag een oproep hulp beschikbaar te stellen. Vooral helikopters en brandstof zijn broodnodig. Daarbij zouden vooral de landen ten noorden van Afghanistan - Pakistan, Tadzjikistan, Oezbekistan en Kazachstan - behulpzaam kun nen zijn. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een voorschot van 100.000 gulden beschikbaar gesteld. De Europese Commissie stelde 3,3 miljoen gulden beschikbaar voor noodhulp. Het geld gaat naar buitenlandse organisaties die in het rampgebied de bevol king van eerste hulp voorzien.. Minister Pronk trekt één mil joen gulden voor noodhulp uit. Taliban De radicaal-islamitische Tali ban, die tweederde van Afgha nistan in zijn macht heeft, is niet bereid tot een staakt-het-vuren. Het rampgebied ligt in dat deel van het land dat in handen is van de oppositie dat in oorlog is met de fundamentalistische machthebbers in Kabul. De minister van Informatie van de Taliban, Mulla Amir Khan Muttaqizei dinsdag dat zij n be weging niet van plan is hulpgoe deren te sturen. Hij denkt dat de oppositie in het gebied van de ramp wil profiteren door in de aanval te gaan. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5