Gedetineerde arbeiders in trek PZC Convenant met Paaltjes in Clinge vaak de pineut horeca Terneuzen breed gedragen Kleine varkensboeren vrezen herstructurering sector Geld voor betere relatie burgers aan weerszijden grens zeeland Werkgevers in de rij voor gemotiveerde, goedkope krachten Plaats uw familieberichten in de PZC Executie verkoop woensdag 3 juni 1998 z20 door Jacques Cats MIDDELBURG-Het bedrijfs leven en de overheid staan bijna te trappelen om gedetineerden in de laatste fase van hun af straffing aan een tijdelijk baan tje te helpen. De Middelburgse Penitentiaire Open Inrichting (POI) De Nederhof verkeert zelfs in de luxe positie dat zich meer werkgevers aandienen dan er personen beschikbaar zijn om de taken uit te voeren. Dat heeft stellig te maken met de omstandigheid dat het hele goedkope arbeidskrachten be treft waarvoor geen sociale las ten hoeven te worden betaald. Maar ook speelt mee dat het gros van de gedetineerden sterk ge motiveerd aan de slag gaat. ,,Ik zou willen dat al mijn werkne mers zo goed waren", stelt di recteur Adriaan Boone van het gelijknamige Middelburgse straalbedrijf, dat de laatste ja ren tientallen veroordeelde per sonen aan het werk zette. De Nederhof viert vrijdag het vijfjarig bestaan. In de vorige behuizing aan de Kousteense- dijk in Middelburg was de open inrichting nog inpandig, dus achter trahes. Aan de op de rand van de buitenwijk Dauwendae- le gesitueerde huisvesting is duidelijk te zien, dat deze bui ten de zwaar bewaakte veste van de strafinrichting Torentijd valt. Open In de open inrichting krijgt een groep zorgvuldig geselecteerde gedetineerden de kans om zich voor te bereiden op de naderen de terugkeer in de maatschap pij. De teugels van de gesloten gevangenschap worden ge vierd; overdag wacht het werk bij een baas. Na afloop dient ie dereen - de POI biedt plaats aan 22 personen - zich weer bij de Nederhof te melden. In het weekeinde mag men naar huis. In eerdere jaren waren het voor namelijk de betere gedetineer den die voor plaatsing in een POI in aanmerking kwamen. Nu wordt de doelgroep vooral be paald door personen die een duidelijke hulpvraag hebben. Het aantal afglijders blijft tot een minimum beperkt. Afde lingshoofd Rien van Gils weet te melden dat er vorig jaar van de 83 slechts vier teruggeplaatst werden naar de gesloten inrich ting omdat ze de weelde van het ruime regiem niet aankonden en mislukten bij hun werkgever. Maatwerk Er wordt naar gestreefd werk te zoeken dat zoveel mogelijk bij de achtergrond van de gedeti neerde in kwestie past. Van Gils: „We proberen maatwerk te le veren." In zestig procent van de gevallen kan personen bij ont slag uit detentie een vast ar beidscontract worden aangebo den. „Dan ben je bezig met maatschappelijke integratie", stelt algemeen directeur Nico van den Akker van de Middel burgse penitentiaire inrichtin gen met enige voldoening vast. Het doet hem ook deugd dat de nabije woonomgeving de aanwezigheid van de open in richting 'om de hoek' heeft ge accepteerd. Even kritische als bezorgde opmerkingen van het eerste uur zijn verstomd. Ster ker nog: een maatschappelijk buurtwerkster heeft onlangs gevraagd of er ook POI'ers be reid zijn de tuintjes van oudere dames op te knappen. Goede ervaringen Adriaan Boone, een van de vaste werkgevers, heeft goede erva ringen met gedetineerden als medewerkers. „We maken alle maal wel eens fouten in ons le ven. Een heleboel lopen er niet tegen de lamp en gaan fluitend verder". De West-Brabantse ge detineerde Jan is blij dat hij de laatste maanden van zijn af straffing als POI'er aan het werk kan gaan. „Het geeft me ook de kans weer geleidelijk naar mijn gezin toe te groeien." POI-afdelingshoofd Rien van Gils (links) in gesprek met tijdelijk werkgever Adriaan Boone. Op de achtergrond gedetineerde Jan, aan het werk als heftruckchauffeur. foto Dirk-Jan Gjeltema door Pascalle Cappetti BIERVLIET - De kleine var kenshouders in Zeeland maken zich grote zorgen over de op handen zijnde herstructurering van de varkenssector in Neder land. Ook het ontwerp-streek- plan van de provincie biedt volgens hen onvoldoende moge lijkheden om hun activiteiten in de toekomst te blijven uitoefe- Tijdens een vergadering van de vakgroep varkenshouderij Zee land uitten de leden - in totaal waren veertig boeren aanwezig - dinsdag hun verontrusting over de gevolgen van de lande lijk provinciale wetgeving voor de kleinere varkensbedrijven. Los van de vraag of er wel een opvolger is om het bedrijf voort te zetten, vrezen de boeren er mee op te moeten houden wan neer zij forse investeringen moeten plegen om aan de ver scherpte eisen te voldoen. Vooral de aankoop van grond om aan de noodzakelijke grond gebonden varkensrechten te ko men zal veel mensen voor schri j - nende problemen plaatsen, verwacht K. van der Hoofd van de vakgroep. Maar ook de strengere wetge ving op het gebied van dieren welzijn en -gezondheid, zoals de bepaling dat de varkens in de nabije toekomst meer vierkante meters tot hun beschikking krij gen, noopt boeren tot hoge in vesteringen. Dat geld is voor de groten nu eenmaal makkelijker op te brengen dan voor de klein tjes die Zeeland traditiege trouw rijk is. Overleg Spreker C. van Geesbergen, in terim-voorzitter van de lande lijke LTO-vakgroep varkens, en C. Das van de afdeling Zeeland gingen tijdens de bijeenkomst in hotel De Gentsche Poort in Biervliet in op de specifieke ge volgen van de maatregelen voor de Zeeuwse varkenshouders. Van Geesbergen gaf aan dat LTO inmiddels in overleg is met de minister over de verschillen de knelpunten. LTO Zeeland heeft bezwaar aangetekend tegen het streek plan. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De provincies West-en Oost-Vlaanderen en Zeeland gaan toch door met het Interreg-project 'Over de grens van mens tot mens'. Het project had enige vertraging opgelo pen, omdat de Vlaamse regering geen beslissing kon nemen over de financieringsopzet. Momen teel bereidt de Vlaamse regering een besluit voor waarin de co-f i- nanciering wel wordt geregeld. Het grensoverschrijdende pro ject richt zich op de bevordering van de relaties tussen burgers aan weerszijden van de grens. Binnen het projectkader komen allerhande evenementen, die voor de burger herkenbaar zijn als samenwerkingsverbeteren- de activiteiten, voor subsidie in aanmerking. Tot op heden heb ben diverse instellingen, orga nisaties en comités het Comité van Toezicht van de drie provin cies planopzetjes voorgelegd, inclusief subsidieverzoeken. Het gaat dan om het Internatio nale Folklore Festival in Sas van Gent dat samen met het folklorefestival uit Moerbeke- Waas een groter festival wil or ganiseren, de IJzendijkse foto graaf P. Verdunnen die samen met een Gentse college een grensoverschrijdend fotopro ject wil uitvoeren, de bijenhou ders in de drie provincies die al lerhande studiebijeenkomsten willen organiseren, ouderenor- ganisatie in Zeeland, West-en Oost-Vlaanderen die middels contactbijeenkomsten hun ken nis en ervaring willen uitwisse len, het plan van de gemeente Hulst om een Reynaertstrip- boek te laten maken, een kre kenproject, een internationaal jeugdvoetbaltoernooi, de inter nationale juniorendriedaagse voor wiekenners, een project om in de euregio pleegouders alsmede 'het plan van artothe ken in Goes en Avelgem om een samenwerkingsproject op te zetten voor gehandicapte kunstbeoefenaars. Aanbevelingen Het Comité van Toezicht heeft de meeste aanvragen tot nu toe voorzien van een positief ad vies. Alleen voor een bedrijf s- beurs wil het comité geen geld uit het budget beschikbaar stel len. Tot nu toe is voor de eerste fas van het project 'Over de greij van mens tot mens' ruim 60.00 ECU geoormerkt. Voor nieuw aanvragen, die er aan zitten t komen (er zijn plannen voo muziekfestivals, een kunstnu nifestatie Temeuzen/Assends samenwerkingsprojecten tus sen kleine bibliotheken en ee sportmanifestatie voor gehac chcapten) is nog een bedrag va ruim 114.000 ECU beschikbaa Omdat nog niet geheel duidelij is hoe de Vlaamse regering fj nancieel-administratief metht project om zal gaan hebben Gt deputeerde Staten van Zeelan dinsdag besloten om het projec fasegewijs uit te voeren. Doo met twee projectperiodes t werken kan de eerste fase o; korte termijn worden uitge voerd. Alternatieve opvang voor probleemjeugd MIDDELBURG - Het traditie nele gezinshuis heeft afgedaai als onderkomen voor probleem jongeren. Instellingen voo jeugdhulpverlening in Zeelani gaan de komende drie jaar ex perimenteren met een tehui waarin jongeren in hoge mal zelfstandig kunnen wonen. In het tehuis is plaats voor vie jongeren van vijftien jaar en ou der met weinig familierelatie en een problematische voorge schiedenis. De begeleiding va.' de bewoners is in handen va een medewerker die met zijn ge zin in een aanleunende woninj verblijft. De jeugdhulpverlene geeft de jongeren individuee gerichte ondersteuning en help bij alle mogelijke andere zaken Het aanleunproject is een initia tief van de Stichting Agogisch Zorgcentra Zeeland en d Stichting Jeugdzorg Zeelano Het tehuis en de aanleunmede werker komen in de plaats vai drie gezinshuizen. De exploita tie van gezinshuizen loopt d laatste jaren slecht. Ouderpare zijn niet meer bereid om gezins huisouders te worden. Ook d plaatsers, waaronder de Stich ting Jeugdzorg Zeeland, blijke steeds minder behoefte te het ben aan de hulpvariant. MIDDELBURG door Marcel Modde TERNEUZEN - Het gedrags convenant dat gemeente en po litie willen sluiten met de horeca in Terneuzen kan bogen op een groot draagvlak. Volgens gege vens van burgemeester drs. R. Barbé heeft zeker 95 procent van de ondernemers toegezegd zich aan de onderlinge afspra ken te zullen houden. VVD- fractievoorzitter W. de Zeeuw heeft eigenhandig zijn 'voelho rens' uitgestoken en begrepen dat 'men grosso modo van me ning is dat de gemeente zo op een juiste wijze inspeelt op de problematiek in de uitgaanssec- tor'. Terneuzen wil naar het model van Hulst een systeem van gele en rode kaarten in het leven roe pen voor lieden die herhaalde lijk overlast veroorzaken in ho- reca-gelegenhedèn. Binnen die regeling vragen gemeente en politie ook strikte handharing van de algemeen gangbare re gels binnen de cafés en disco theken. Simpel gezegd rust er op de ondernemers de verplichting dat ze niet mogen meewerken Jongerenkoor Hulst viert derde lustrum HULST - Het Jongerenkoor Hulst viert op 13 juni op passen de wijze haar 15-jarig jubileum. Op die dag houdt het koor in de Basiliek in Hulst een thema- dienst, gevolgd door een muzi kale receptie in de Baude- loozaal van de Zeeuwse Muziekschool in Hulst. De dienst in de Basiliek zal in het teken staan van muziek en boei ende teksten. Sinds kort is de leiding over het koor in handen van diligente Leny Hamelink. Onderhaar lei ding is hard gewerkt om een goed programma samen te stel len voor de jubileumuitvoering. Het Jongerenkoor verzorgt re gelmatig de muzikale omlijs ting van kerkdiensten en treedt daarnaast steeds vaker op in de regio op korenfestivals en bra derieën. De themadienst en de bijeenkomst in de muziekschool zijn voor alle belangstellenden vrij toegankelijk. aan het dronkenvoeren van een klant, omdat de man of vrouw in kwestie namelijk eerder een bron van overlast kan vormen. Fractievoorzitter E. Kerckhaert van de PvdA signaleerde dins dag in de commissie evenwel een wankel punt rond alle goede bedoelingen. Want wat als een aantal horeca-ondememers (met name hen die zich de pro blematiek mogen aantrekken) weigert zich aan het convenant te conformeren? Dan staat de gemeente mooi met lege han den, vreest hij. „Is het niet beter de APV aan te scherpen? Dat is nu juist een algemeen verbin dend voorschrift waar iedereen zich aan moét houden", aldus de sociaal-democraat. Sociale controle Aanscherping van de Algemeen Plaatselijke Verordening zou evenwel averechts kunnen uit pakken, verwacht Barbé. „De ervaring in de binnenstad leert dat een bepaalde problematiek het beste kan worden opgelost door een belangrijk deel van de eigen verantwoordir>rt bij de be treffende organisaties of perso nen neer te leggen. Daar gaat een stimulerende werking van uit. Zie het als een stuk sociale controle. Een convenant werkt op dezelfde wijze, zo is de ver wachting. Mij is door de verte genwoordigers van de horeca verzekerd dat het hele stuk van de Nieuwstraat en de Korte Kerkstraat zich in het conve nant kan vinden. Dan moet je de horeca die kans ook gunnen. De politie kan een exploitant aan spreken mocht hij zich onvol doende houden aan de bepalin gen. Werkt dat niet, dan kunnen we altijd nog teruggrijpen op de APV." Geweld Aanleiding voor de maatregelen rond het Temeuzense uitgaans gebied, vormt een reeks van ge weldsdelicten de afgelopen zes maanden. De commissie onder schreef juist ook daarom het streven van het college om te ko men tot sluitende afspraken met de horeca. TOP-fractievoorzit- terJ. vander Lijkestelde binnen dat kader voor ook eens contact op te nemen met de gemeente Noordwijk. Daar kennen ze vol gens hem een speciale 'susploeg' om onlusten in de kiem te smo ren. Barbé nam de suggestie ter harte. door René Hoonhorst CLINGE - De Kerkstraat en Klinkerstraat in Clinge zijn net geheel voorzien van nieuw straatmeubilair en een nieuwe bestrating. Niet iedereen is ech ter tevreden. Fractievoorzitter H. Neefs van Groot Hulst/Ge meenschappelijke Belangen meldde vorige week nog maar eens dat er om de haverklap in beide straten paaltjes omver worden gereden. Vóór de gemeenteraadsverkie zingen vroegen meer partijen om aandacht voor de verander de verkeerssituatie in de twee smalle dorpsstraten. G. Totté, hoofd van de Hulster afdeling stads- en dorpsontwikkeling, legt nog maar eens uit dat de paaltjes niet voor niets zijn neergezet. „Trottoirs zijn er niet in de twee straten. De paaltjes zorgen er dus ook voor dat be woners niet worden aangereden als ze hun huis uitstappen. Er zal best wel eens een paaltje zijn gesneuveld tijdens de werk zaamheden, maar klachten van bewoners hebben we hier op de afdeling - behalve van raadsle den - niet gehoord. Wethouder W. Kayser heeft on langs beloofd dat de leden van de commissie openbare werken in juli nog eens ter plaatse gaan kijken. Zijn voorganger G. van de Voorde had overigens al eerder gezegd dat de verkeers- ontwikkelingen in Kerk- en Klinkerstraat een half jaartje aangekeken moesten worden alvorens besloten kon worden of eventueel nog nieuwe, aanvul lende werkzaamheden nodig zijn. Totté: „Als depolitici erbe- gin volgende maand anders over denken, horen we het wel." Jeu de boules - Club jeu de bou les Middelburg houdt zondag 7 juni vanaf 10.30 uur voor dezes- de maal het familie-doublette- toernooi. Een clublid speelt dan met een familielid dat nog geen lid is. Er wordt gespeeld op het eigen boulodrome aan de Kou- dekerkseweg in Middelburg. SINTJANSTEEN Rommelmarkt - Muziekvereni ging Sint Jan houdt zaterdag 6 juni vanaf 8.00 uur een rommel markt in De Tragel. Orgelconcerten SAS VAN GENT - Liefhebbet van orgelmuziek kunnen in jul en augustus weer vier concertei op het orgel van de Cuyperskerl in Sas van Gent beluisteren. De concei"ten zijn allemaal o[ vrijdagavond en beginnet steeds om 20.00 uur. Op 10 jul bespeelt Jean-Pierre Lecaude' uit Frankrijk het orgel, op 24 ju li Jos Verpoorten, de eigen orga nist van de Cuyperskerk. Op 11 augustus neemt Lambert vat Eekelen achter het orgel plaat en op 28 augustus Hans-Jürge; Scholze uit Duitsland. Zowel in de heringerichte Kerkstraat als in de Klinkerstraat worden geregeld paaltjes omvergereden door in het nauw gedreven automobilisten. foto Charles Strijd Verdrietig om de leegte die hij achterlaat, doch dankbaar voor de liefde en zorg die hij ons heeft geschonken, geven wij u kennis dat na een liefde volle verzorging thuis en in verpleeghuis 'Ter Schorre' van ons is heengegaan mijn lieve man. on ze zorgzame vader, groot- en overgrootvader JACOB JORINUS VERMEULEN echtgenoot van Clasina Leijntje Maria Bliek in de leeftijd van 92 jaar. Terneuzen: C. L. M. Vermeulen-Bliek Terneuzen: Adrie de Feijter-Vermeulen Wies de Feij ter Peter Patrick St. Jansteen: Hannie Sprenkels-Vermeulen Theo Sprenkels Carla en John, Toby Marcel 4531 GX Terneuzen, 2 juni 1998. Oostelijk Bolwerk 380 Flat c. De crematieplechtigheid wordt gehouden vrijdag 5 juni om 14.00 uur in crematorium 'Terneuzen', Bellamystraat 28c, Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in het crematorium. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze ad vertentie als zodanig te be schouwen. Met grote verslagenheid hebben wij kennisgeno men van het overlijden van onze oud-medewerker en oud-collega RENÉ DUER1NCK Hij was een plichtsgetrouw medewerker en voor man van de dienst gemeentewerken. Wij betuigen zijn echtgenote en familie onze op rechte deelneming en wensen hen sterkte toe in de ze droevige dagen om dit verlies te dragen. Bestuur en personeel gemeente Hontenisse Op donderdag 4 juni 1998 vinden openbare verkopen plaats: De verkoop om 9.00 uur komt voor rekening van: C.F. De Bruyne, Alexanderstraat 15A te Sas van Gent. Te koop wordt aange boden: 1 personenauto merk BMW, type 321 TD (1989), Kleur: blauw kenteken XB-41-SN. De plaats van ver koop is te Sas van Gent, Alexanderstraat 15A De verkoop om 11.30 uur komt voor rekening van: J. Hoorman, J. de Moorstraat 34 te Axel Te koop wordt aange boden: 1 personenauto merk Opel, type Kadett 1.2(1988), kleur: wit, kenteken SX-38-BV De plaats van ver koop is te Axel J. de Moorstraat 34 Bezichtings steeds een kwartier voor de ver koop. Geen opgeld, con tante betaling. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst/Particu lieren Middelburg, vesti ging Terneuzen, Rose- gracht 1 Voor inlichtingen: 06 - 51 33 68 14 De belastingdeur waarder belast met de executieverkoop Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 52