Kinderen 'bezetten' zaal van VN PZC Tom Poes en de Grootdoener a Naundorff is niet de geheimzinnige zoon van Lode wijk XVI Stoornis oorzaak Internetverslaving varia Internationale Mars tegen Kinderarbeid eindigt in Genève het weer puzzel recept EEEJ-2996677 GEEH'370505 Sl woensdag 3 juni 1998 Zeeland: Lenmer door Bob Kroon Go, Go, Global March! Kin deren naar school, uitbui ters achter de tralies!" Leuzen scanderend en zwaaiend met vaandels namen honderden kinderen gistermorgen bezit van de imposante Assemblee zaal van het Geneefse Palais des Nations, waar de 174 lidstaten van de ILO, de Internationale Arbeidsorganisatie, net waren begonnen met hun jaarvergade ring. Bijna twaalfhonderd vertegen woordigers van regeringen, vakbonden en werkgeversorga nisaties verwelkomden de bonte en luidruchtige stoet met een daverend applaus, waarna de Belgische ILO directeur-gene- i-aal Michel Hansenne een gese lecteerde groep van 150 kinde ren uitnodigde op het podium te komen zitten. Van de tribunes werden spandoeken ontrold met de eis 'onmiddellijk' een eind te maken aan kinderhan del, dwangarbeid, prostitutie, en slavernij. Toespraak Nog nooit waren de gortdroge discussies in VN vergaderzalen opgeluisterd met dit soort de monstraties. Hansenne hield in het gedrang een toespraak in het Engels. Frans en Spaans, waar in hij 'onze gezamenlijke strijd' memoreerde en beloofde zijn best te zullen doen om 'de doel stellingen van de Global March waar te maken'. Deze wereld wijde mars, die dit voorjaar in Azië begon, vond in de hele we reld zijn weerklank en bereikte gisteren zijn eindpunt in het Ge nève. Onwennig keek de twaalfjarige Govind uit Nepal zijn ogen uit in de marmeren corridors van het voormalige Volkenbondspaleis. „Hier zou ik later best willen werken" zei hij olijk, „beter dan stenen sjouwen, wat ik zo lang heb moeten doen". Gesteund door manifestaties als de Global March en de alom groeiende weerzin tegen de meest onmenselijke vormen van kinderuitbuiting, wil de ILO de komende dagen de grondslag leggen voor een nieuwe Ar- beidsconventie, die aan dit soort praktijken een eind moet maken. Maar de internationale ambtelijke molens draaien langzaam en ook Hansenne geeft toe. dat het een schier bo venmenselijke opgave is om dit soort 'systemische misstanden' op korte termijn de wereld uit te helpen. In elk geval is de Internationale Arbeidsorganisatie, die al in 1919 werd opgericht en waarin niet alleen regeringen, maar ook vakbonden en werkgeversorga nisaties een stem hebben, de enige instantie die vorm en in houd kan geven aan arbeids- conventies waarvan de naleving wereldwijd bindend is. Uit een peilingvande ILO blijkt dat 116 regeringen en bijna evenveel werkgevers- en werknemers bonden voor het uitbannen zijn van de ergste vormen van kin derarbeid. Een eerdere ILO- conventie uit 1973, die alleen een minimumleeftijd vaststelde voor kinderarbeid, bleek onrea listisch. Daarom wil men nu meer specifieke afspraken ma ken tegen'extreme vormen van kinderarbeid, die de veiligheid, gezondheid en moraal van kin deren in gevaar brengt', zoals slavenarbeid en aanverwante vormen van uitbuiting, kindsol daten, kinderprostitutie en por nografie. Nieuw probleem Zelfs al zou daarmee een deel van de kwart miljard werkende kinderen van uitbuiting worden gered, dan leidt dat tot een nieuw probleem. Hoe krijg je ze op school en hoe compenseer je de straatarme ouders? De 2,5 miljoen kinderen bijvoorbeeld die in Indonesië fietsen, gloei lampen, overhemden, lucifers, keukengerei, kaarsen en plastic artikelen fabriceren, zijn stuk ken goedkoper dan de volwas senen die dan hun plaatsen moeten innemen. Maar het nieuwe bewind van president Habibie heeft al volledige me dewerking toegezegd - met steun van het bevriende buiten land wel te verstaan. Miljarden Dat geluid is ook van andere ontwikkelingslanden te ver wachten. Want dit soort sociale wereldrevoluties gaat miljar den kosten, alleen al aan ver vangend basisonderwijs. Met name Nederland wil dat in de nu geplande ILO-conventie meer nadruk wordt gelegd op 'educa tie in plaats van exploitatie', - een van de leuzen van de Global March. Tot nu toe besteedt ook Neder land slechts twee procent van zijn 6,5 miljard gulden jaarlijk se ontwikkelingshulp aan ba sisonderwijs in derdewereld landen. Hier kan dus een goed voorbeeld worden gegeven en de Nederlandse delegatie over legt al hierover met andere do norlanden in Genève.GPD van onze redactie buitenland Carl Wilhelm Naundorff is niet de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. Dat blijkt uit een genetisch onder zoek dat is verricht aan de Uni versiteit van Leuven. Gister ochtend is in Leuven, België, het resultaat bekendgemaakt van een omvangrijk onderzoek dat een einde moet maken aan het mysterie rond het koningsgraf in het Delftse Kalverbos. Het onderzoek werd uitgevoerd door Jean-Jacques Cassiman, Ronny Decort en Els Jehaes - verbonden aan de Belgische universiteit - en door Olivier Pascal van de Universiteit van Nantes in Frankrijk. Spanning Vooral de nakomelingen van Naundorff hebben het onder zoek met spanning gevolgd. Charles Louis Edmond de Bour bon, woonachtig in Parijs, heeft zich j arenlang gepresenteerd als een achterkleinkind van Lode wijk XVII. In die hoedanigheid bezocht hij ook regelmatig het koningsgraf in Delft. van onze redactie buitenland Mensen die verslaafd zijn aan surfen op het Internet lijden vaak aan psy chische stoornissen. Dat beweert de Ame rikaanse psychiater Nathan Shapira in een maandag vrijgegeven rapport. Met zijn medewerkers bestudeerde Sha pira 14 mensen die zoveel tijd achter de computer hadden doorgebracht dat zij met grote problemen te kampen kregen, zoals het stuklopen van een relatie, beëin diging van de schoolopleiding of ontslag. Onder de proefpersonen, die gemiddeld 35 jaar waren, was iemand die meer dan honderd uur per week surfte en alleen achter de computer vandaan ging om te slapen. Shapira ontdekte dat negen proefpersonen ten tijde van het onder zoek manisch depressief waren, terwijl zeven surfers aan een sociale fobie leden. Drie mensen leden aan de eetstoornis bu limia, vier hadden geregeld woedeaanval len en acht zeiden ooit verslaafd te zijn ge weest aan alcohol. De deelnemers aan het onderzoek zeiden dat cle medicijnen die zij kregen voor hun psychische problemen hielpen om de surfdrang op Internet te verminderen. Shapira, die van 'Net-o-manie' spreekt, zei dat sommigen altijd nog te lang achter de computer zaten, maar geen dagen .aan een stuk zoals vroeger. Kimberley Young, psychologe aan de uni versiteit van Pittsburgh, zei eveneens een patroon van geestelijke problemen te heb ben gevonden bij verwoede Internet-ge- bruikers. Enkele van haar proefpersonen die eerder onder alcoholmisbruik hadden geleden zeiden Internet te zien als een 'veiligere' vorm van verslaving. AP Toonder Studio's Een eerder, geschiedkundig, on derzoek van H. Petri wees in 1995 uit dat Naundorff hoogst waarschijnlijk niet de Franse kroonprins is geweest. Het re cente DNA-onderzoek beves tigt dit onderzoek. Botje Wetenschappers hebben DNA in een botje dat is weggehaald uit het graf van Naundorff, ver geleken met DNA in genetisch materiaal van verwanten van Marie Antoinette. Daarvoor zijn haren gebruikt uit een rozenkrans van keizerin Maria-Theresia van Oosten- rijk-Hongarije. Deze haren be hoorden toe aan haar dochters Maria Josepha en Johanna Ga- briela, zusters van Marie-An toinette. Maar ook werden haren ge bruikt van Louise Marie en Charlotte van België en Anne van Roemenië. Ook een onderzoeksinstituut in Nantes heeft met behulp van het botje van Naundorff een DNA- onderzoek uitgevoerd. Dit leid de tot eenzelfde resultaat als het onderzoek van de Universiteit van Leuven. Lodewijk XVII werd in 1785 geboren als zoon van koning Lo dewijk XVI en zijn vrouw Marie Antoinette. De familie werd tijdens de revolutie gevangen genomen en opgesloten in Le Temple. Lodewijk en Marie An toinette werden onthoofd. Ontvoerd Over het leven van de kroon prins doen een aantal verhalen de ronde. Sommige mensen be weren dat hij op tienjarige leef tijd in de gevangenis is overle den. Anderen houden vol dat de kroonprins uit de gevangenis is ontvoerd. Hij zou later onder de valse naam Naundorff in Euro pa weep zijn opgedoken. In 1845 stierf Naundorff in Delft, waar hij zich had opgewerkt tot di recteur van het Pyrotechnisch Atelier in de Stapel- en Con structiemagazijnen. De Bourbon Zijn hele leven probeerde Nau ndorff te bewijzen dat hij van koninklijke bloede was. Hoewel daarover ook bij zijn dood in 1845 nog onzekerheid bestond, kwam er in het Delftse overlij- densregister te staan dat het hier ging om Charles Louis de Bourbon, oftewel Lodewijk XVII. Deze naam staat ook op de grafsteen. GPD Tom Poes stond een ogenblik als door de donder getroffen naar zijn ruïne te kijken, maar toen verloor hij zijn gewone kalmte. „Die stomme snertmachine met z'n boldoenerij!", riep hij. „Neem hem liever mee naar Bommelstein; daar hoort hij meer thuis dan hier." „Kom nu, jonge vriend!", zei heer Ollie een beetje geschokt. „Je moet het ruim zien; je huisje was tóch te klein. Ik heb wel eens ge dacht dat je leven niet genoeg formaat heeft. En kijk, nu kun je het helemaal nieuw aanpakken. Ik zal zorgen, dat de schade hersteld wordt op een ruime en frisse schaal. Kom mee, dan kun je bij mij lo geren." „Hm", zei Tom Poes bitter. Horizontaal: 1. Twee uitroepen van een opschepper (5); 3. Doe eraan om hogerop te komen! (5); 4. Dat wan- delhoofd is morsdood (4); 7. De handel die een oplichter verkoopt (5); 10. Deze vrouw heeft een godheid in bezit (9); 11. Om de vinger winden en wegwezen! (8). Verticaal: 1Voorbijgaande winkelstraat (7); 2. Die hindernis was hoorbaar (5), 5. Moet wel suggestief zijn (6); 6. Paarden een pak slaaggeven (6); 8. Heilzaam in het net (5); 9. Het slipje van de eerste feeks (al- Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verti cale regel zijn: KAMERAAD en MINTEKEN Het sleutelwoord luidt: BRANDKOGEL. kameleon avïateur meni scus enterkoe ri etgans afkeuren ademnood dankbaar Nautisch bericht In de loop van de dag gaat de zuidwestenwind luwen naar kracht 4 maar 's ochtends is deze nog vrij krachtig, 5 Bft. Het zicht is goed en de watertemperatuur ligt rond 15 graden. Waterstanden WOENSDAG Hoog water L .aag water 3 JUNI uur cm uur cm uur cm uur Cl Vlissingen 09.50 155 22.26 135 03.36 173 15.59 13 Terneuzen 10.06 178 22.34 157 04.01 181 16.25 14 Bath 10.55 209 23.14 186 04.47 204 17.06 16 Roompot Buiten 10.00 118 22.45 096 03.50 144 16.10 11 Zierikzee 11.05 127 23.25 106 04.40 152 17.10 11 Stellendam Buiten 10.15 106 22.55 076 03.55 101 16.30 07 Wemeldinge 11.10 142 23.35 118 04.45 163 17.15 12 Philipsdam West 11.15 135 23.45 113 04.45 159 17.10 12 „Klein huisje", galmde de robot, die heer Bommels woorden rustig verwerkt had. „Kruimelhuisje; pieperig leventje. Schrieperig pie perleventje, jonge vriend. Groot gaan aanpakken. Nieuw en groot en prachtig en kolossaal!" „Hoepel opbromde Tom Poes. „En zeg maar tegen je baas, dat ik liever in een herberg ga logeren. Ik mag je niet." Heer Ollie was zich niet bewust van deze onvriendelijke gedachten. Hij had er trouwens ook geen tijd voor, want toen hij de weg betrad stond hij plotseling voor professor Sickbock en de heer Verkwik „Dat is hem!", riep de laatste opgewonden. „Dat is de schurk die mijn robot heeft gestolen!" Janny van der Lee Paddestoelenrisotto met madeira (4 personen) Witte en rode wijn worden in een gerecht of saus wel meegekookt. Dranken als sherry, madeira en dergelijke worden altijd pas op het laatste moment toegevoegd en koken of stoven eigenlijk nooit langer mee dan zo'n 5 minuten. Bestrooi het gerecht met geschaafde (dus niet geraspte) kaas. Neem hiervoor een stukje Old Amsterdam, Oude Goudse of echte Parmesan en schaaf dit met behulp van een dunschiller in Ingrediënten: 1 ui 250 gram (kastanje)champignons 3 eetlepels (olijf)olie 300 gram risottorijst 900 ml bouillon 1 dl madeira bosje bieslook ca. 75 gram kaas. Bereiding: Pel en snipper de ui. Maak de champignons schoon en snijd ze in plakjes. Verhit de olie in een (hapjes)pan en fruit hierin de uisnippers ongeveer anderhalve minuut. Voeg de plakjes champignon toe en roerbak nogmaals ander halve minuut. Voeg de rijstkorrels toe en bak ze al omschep pend tot de korrels met een flimdun glanzend laagje bedekt zijn. Voeg 200 ml bouillon aan de pan toe en verwarm tot alle vocht is opgeno men. Voeg opnieuw 200 ml bouillon toe en kook weer zachtjes tot ook dit is opgenomen. Voeg opnieuw bouillon toe en leg een deksel op de pan. Voeg de resterende bouillon toe en als dit is opgenomen de madeira. Knip de bies look klein. Schaaf de kaas. Voeg bieslook en de helft van de kaas toe en kook 2 minuten. Bestrooi de risotto met de rest van de kaas. De internationale Mars tegen de Kinderarbeid eindigde gisteren in een 'bezetting' van de Assembl il van de ILO. foto Donald Stampfli/AP (Advertentie) Lease nu 'n Daihatsu Gran Move 48 mnd 20.000 km Vooruitzichten woensdag onder21.53 donderdag op 5.31 20° 14° NW 3 Maan woensdag onder 2.51 donderdag op 15.42 De komende dagen aarzelt het weer Door: Tom van derSpe tussen lente en zomer, echt "lenmer"- weer dus. De zon komt redelijk uit de verf en middagtemperaturen tussen 19 en 24 graden zijn tamelijk hoog voor de tijd van het jaar. Aan het eind van de week wordt het weersverloop erg onzeker. Mogelijk blijft het droog met zonnige perioden onder de vleugels van een hogedrukgebied dat in de buurt ligt, maar het is ook zeer goed mogelijk dat een onweersstoring boven Zuid-Europa naar he noorden beweegt en ook bij ons een paar buien gaat afleveren. De temperatuur blijft in ieder geval behoorlijk op peil. Vandaag blijft het droog en flinke zonnige momenten worden dooi een paar vriendelijke stapelwolken afgewisseld. De zuidwester luwt geleidelijk. Vanochtend is deze aan zee nog vrij krachtig, maai vanmiddag overal naar matig geluwd. Het kwik stijgt naar 19 gra den aan zee, in Zeeuws-Vlaanderen en West-Brabant wordt het hier en daar 21 graden. Er volgen dan een tweetal dagen met rede lijk wat zon, weinig wind en aangename temperaturen in de middag, het is dan 22 of 23 graden. Vanaf vrijdag be- Opklaringen 1 Qfc ginnen de verschillen op het 18-L 411" weertoneel markant te wor den. Houdt een hogedrukge bied stand en blijft de zon 2W5 1 schijnen, of nadert er een Sipfr ffj nieuwe onweerstoring van- 1 -0v uit het zuiden? :5:> «lis -Jtt- m De tweede mogelijkheid lijkt 'zw4 r het meest waarschijnlijk te zijn en dat betekent dat er tij- j dUTC dens het weekeinde opnieuw JÏ3"V" - een paar regen-of onweers- sj )T: -Li-F! buien gaan vallen. Aanvan- ZW4 ZW3,#11°j kelijk is het daarbij nog MjumumtemperatuurvoofMiidaag zwoel, maar als later de Wind Minimumtemperatuur voor de komende nachtj<®®s3 naar het noordwesten gaat wo6nso*oh!od*o" joni ms ruimen, koelt het wat af. DONDERDAG Hoogwater Laag water 4 JUNI uur cm uur cm uur cm uur er Vlissingen 11.06 15423.35 143 04.40 168 17.05 14: Terneuzen 11.25 17623.52 166 04.55 175 17.25 14! Bath 12.11 204 05.45 198 18.18 17! Roompot Buiten 11.25 119 23.50 103 04.50 139 17.20 11 Zierikzee 12.10 126 --.05.45 147 18.25 11! Stellendam Buiten 11.35 105 -- 05.00 098 17.25 07 Wemeldinge 12.20 141 -.05.50 158 18.25 13 Philipsdam West 12.25 137 05.40 15418.10 121 L Lagedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw H Hogedrukgebied zonnig mist A A Koulronl licht bewolkt zware sneeuw lichte regen °"WK Warmlelront matige regen Samengesteld tronl zwaarbewolkt zware regen Isobaar Europa: Nat Scandinavië Al geruime tijd wijzen de barometers in Europa lage standen aan. Toch is er in veel landen geen reden tot mineurstemming. Alleen in Scandinavië is het behoorlijk wisselvallig. Twee lagedrukgebie den met bijbehorende fronten zorgen daar voor veel bewolking er regen. Tevens waait er aan de zuidkust van Scandinavië en boven Denemarken een stevige wind uit meest zuidwestelijke richtingen. Een ander minder actief lagedrukgebied zorgt boven de Britse ei landen voor enkele buien, in Wales mogelijk met onweer. Verder vallen er ook nog enkele buien op de lijn; Noordoost-Span- je, westkant van de Alpen, via Polen naar de Oostzee. Ook is er kans dat er een enkele donderbui tussen zit. De rest van Europa is vrijwel droog. In Spanje en Portugal wisselen wolkenvelden en zonnige perioden elkaar af. Het midden en zuiden' van Italië is overwegend zonnig. Dit geldt ook voor Griekenland en Turkije. De middagtemperatuur klimt in bijna alle badplaatsen aan de Mid dellandse Zee ruim over de zomerse-grens van 25 graden. Tropische waarden vinden we in Tunesië, maar dit kan aan het eind van de middag afgestraft worden met een plaatselijke on weersbui. Een stuk koeler is het in Schotland en Scandinavië met maximumtemperaturen tussen 10 en 15 graden. m 1010 23 o H 1020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4