Gedetineerde arbeiders in trek GS wijzen plan landschapscamping in Lewedorp af Drainage voormalig stort Tholen beter Schouwse Zalmsnip wel voor Straf Yersekenaar die na botsing doorreed iedereen Zestigjarig paar uit Renesse heeft geen spijt van verhuizing zeeland woensdag 3 juni 1998 s 20 Kleine varkensboeren vrezen herstructurering Werkgevers in de rij voor gemotiveerde, goedkope krachten Afsluiting Abdij plein is nu officieel l)mk van, zw Meimaand - "runner" 249,- door Marten de Jortgh LEWEDORP - Aan de Veldzichtweg bij Lewedorp mag geen landschapscam ping komen. Het dagelijks provinciebe stuur wijst opnieuw de daarvoor be stemde locatie af. De door de gemeente Borsele voorgestelde plaats zou strijdig zijn met het streekplan. Gedeputeerde Staten stellen dat Borse le nu de kans heeft verspeeld om mee te doen aan het experiment landschaps camping. Het was de tweede keer dat Börsele het adres Veldzichtweg 1 aan meldde voor het experiment land schapscamping. Opnieuw gaan GS niet akkoord. Volgens het Streekplan Zeeland mag eventueel een landschapseamping ver rijzen in de schil van het Borselse ge bied dat te boek staat als Waardevol Cultuur Landschap (WCL). Die moge lijkheid bestaat als de concrete grens van het ontwikkelingsgebied platte- landstoerisme ruimer is dan de begren zing vah het WCL-gebied. Het dage lijks provinciebestuur meent dat daarvan in dit geval geen sprake is. Het yreest dat de camping een enclave wordtin een grootschalig landbouwge bied. Er zou geen sprake zijn van een vergroting van het terrein voor platte- landstoerisme die als een schil aansluit op het WCL-gebied. Borsele had tot 1 mei de tijd een andere locatie te zoeken voor het experiment landschapscam ping. Het dagelijks provinciebestuur gaat er van uit dat de gemeente er niet in is ge slaagd een andere geschikte gegadigde té vinden. Daarmee vervalt voor de Borsele de mogelijkheid alsnog mee te dóen. door Pascalle Cappetti BIERVLIET - De kleine var kenshouders in Zeeland maken zich grote zorgen over de op handen zijnde herstructurering van de varkenssector in Neder land. Ook het ontvverp-streek- plan van de provincie biedt volgens hen onvoldoende moge lijkheden om hun activiteiten in de toekomst te blijven uitoefe nen. Tijdens een vergadering van de vakgroep varkenshouderij Zee land uitten de leden - in totaal waren veertig boeren aanwezig - dinsdag hun verontrusting over de gevolgen van de lande lijk provinciale wetgeving voor de kleinere varkensbedrijven. Los van de vraag of er wel een opvolger is om het bedrijf voort te zetten, vrezen de boeren er mee op te moeten houden wan neer zij forse investeringen moeten plegen om aan de ver scherpte eisen te voldoen. Vooral de aankoop van grond om aan de noodzakelijke grond gebonden varkensrechten te ko men zal veel mensen voor schrij nende problemen plaatse verwacht K. van der Hoofd v; de vakgroep. Maar ook de strengere wetg: ving op het gebied van diere: welzijn en -gezondheid, zoals: bepaling dat de varkens in t nabije toekomst meer vierkas! meters tot hun beschikking kt gen, noopt boeren tot hoge u vesteiïngen. Dat geld is voor: groten nu eenmaal makkelijk op te brengen dan voor de klei tjes die Zeeland traditieg trouw rijk is. Overleg Spreker C. van Geesbergen, ii terim-voorzitter van de land lijlce LTO-vakgroep varkens,:. C. Das van de afdeling Zeelar gingen tijdens de bijeenkom: in hotel De Gentsche Poort. Biervliet in op de specifieke g. volgen van de maatregelen vo de Zeeuwse varkenshoudei Van Geesbergen gaf aan LTO inmiddels in overleg is m de minister over de verschille de knelpunten. LTO Zeeland heeft bezws aangetekend tegen het streé. plan. door Esme Soesman SCHERPENISSE - Het draina- gesysteem vau de voormalige stortplaats Tuttelhoek, nabij de kern Scherpenisse, is aan verbe tering toe. Bovendien moet duidelijkheid komen over de composteringsplaats van ge meentelijk maai- en plantsoen afval. Voor de afwerking en in richting van Tuttelhoek is dooi de gemeente Tholen ruim drie ton weggezet. Plet drainagesysteem van de stortplaats werkt, na vijfen twintigjaar, niet meer optimaal. De stortplaats is onderin afge sloten met een kleilaag, waar door het regenwater via een af- voersloot langs de zijkant wordt opgevangen. ,,Een kwestie van onderhoud", typeert een mede werker van de gemeente de plannen.Met de inrichting van een composteringsplaats voor maai- en plantsoenafval zit het gemeentebestuur meer in haar maag. Legalisatie van het ge bruik van de Tuttelhoek stootte enkele jaren geleden al op zwaren. De provincie wees t' verzoek af in verband met m gelijk schadelijke milieueffe ten voor de Oosterschelde. J zijn er voorzichtig mee, wa di] voorbeeld natuurorganis- ties vrezen verstoring vi vogels", erkent de Thooi woordvoerder. Het alternatief weinig aanlokkelijk. „Voor w geld moet het dan naar Nieuv dorp worden vervoerd. BRUINISSE Wandeltocht - Het Rode Ki\ op Schouwen-Duiveland hou zaterdag 6 juni de jaarlijt wandeltochten in en om Br. nisse. Deelnemers kunnen lc zen uit vier afstanden: vijf, tit vijftien en dertig kilomet Voor de laatste afstand is noodzakelijk om 9.00 uur in schrijven, voor de kortere rou' is dat tussen 10 en 11.30 uur.l Durpsuus fungeert als start finish. door Jacques Cats MIDDELBURG-Het bedrijfs leven en de overheid staan bijna te trappelen om gedetineerden in de laatste fase van hun af straffing aan een tijdelijk baan tje te helpen. De Middelburgse Penitentiaire Open Inrichting (POI) De Nederhof verkeert zelfs in de luxe positie dat zich meer werkgevers aandienen dan er personen beschikbaar zijn om de taken uit te voeren. Dat heeft stellig te maken met de omstandigheid dat het hele goedkope arbeidskrachten be treft waarvoor geen sociale las ten hoeven te worden betaald. Maar ook speelt mee dat het gros van de gedetineerden sterk ge motiveerd aan de slag gaat. „Ik zou willen dat al mijn werkne mers zo goed waren", stelt di recteur Adriaan Boone van het gelijknamige Middelburgse straalbedrijf, dat de laatste ja ren tientallen veroordeelde per- sonen aan het werk zette. De Nederhof viert vrijdag het vijfjarig" bestaan. In de vorige behuizing aan de Kousteense- dijk in Middelburg was de open inrichting nog inpandig, dus achter tralies. Aan de op de rand van de buitenwijk Dauwendae- le gesitueerde huisvesting is duidelijk te zien, dat deze bui ten de zwaar bewaakte veste van de strafinrichting Torentij d valt. Open In de open inrichting krijgt een groep zorgvuldig geselecteerde gedetineerden de kans om zich voor te bereiden op de naderen de terugkeer in de maatschap pij. De teugels van de gesloten gevangenschap worden ge vierd; overdag wacht het werk bij een baas. Na afloop dient ie dereen - de POI biedt plaats aan 22 personen - zich weer bij de Nederhof te melden. In het weekeinde mag men naar huis. In eerdere jaren waren het voor namelijk de betere gedetineer den die voor plaatsing in een POI in aanmerking kwamen. Nu wordt de doelgroep vooral be paald door personen die een duidelijke hulpvraag hebben. Het aantal af glijders blijft tot een minimum beperkt. Afde lingshoofd Rien van Gils weet te melden dat er vorig jaar van de 83 slechts vier teruggeplaatst werden naar de gesloten inrich ting omdat ze de weelde van het ruime regiem niet aankonden en mislukten bij hun werkgever. Maatwerk Er wordt naar gestreefd werk te zoeken dat zoveel mogelijk bij de achtergrond van de gedeti neerde in kwestie past. Van Gils: „We proberen maatwerk te le veren." In zestig procent van de gevallen kan personen bij ont slag uit detentie een vast ar beidscontract worden aangebo den. „Dan ben je bezig met maat schappelijke integratie", stelt algemeen directeur Nico van den Akker van de Middelburgse penitentiaire inrichtingen met enige voldoening vast. Het doet hem ook deugd dat de nabije woonomgeving de aanwezigheid van de open in richting 'om de hoek' heeft ge accepteerd. Even kritische als bezorgde opmerkingen van het eerste uur zijn verstomd. Ster ker nog: een maatschappelijk buurtwerkster heeft onlangs gevraagd of er ook POI'ers be reid zijn de tuintjes van oudere dames op te knappen. Goede ervaringen AdriaanBoone, een van de vaste werkgevers, heeft goede erva ringen met gedetineerden als medewerkers. „We maken alle maal wel eens fouten in ons le ven. Een heleboel lopen er niet tegen de lamp en gaan fluitend verder". De West-Brabantse ge detineerde Jan is blij dat hij de laatste maanden van zijn af straffing als POI'er aan het werk kan gaan. „Het geeft me ook de kans weer geleidelijk naar mijn gezin toe te groeien." POI-af delingshoofd Rien van Gils (links) in gesprek met tijdelijk werkgever Adriaan Boone. Op de achtergrond gedetineerde Jan, aan het werk als heftruckchauffeur. foto Dirk-Jan Gjeltema Schouwen-Duiveland in oiult' ansichten MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben dinsdag besloten het Abdijplein in de avond en nacht af te sluiten. Daartoe is beslo ten, omdat jaarlijks voor duizenden guldens schade wordt aange richt. Zo is beplanting vernield, zijn spullen van het Abdijrestaurant ka- potgegooid, werd brand gesticht en zijn ramen ingegooid. De ge meente Middelburg heeft al eerder laten weten niet blij te zijn met de afsluiting. B en W zijn bang dat de problematiek zich verplaatst naar andere delen van cle stad, maar ziet ook geen andere oplossing. Tegen het ontwerp-besluit werd één bezwaarschrift ingediend. Die bezwaarmaker vond dat de afsluiting geen geweld mocht doen aan het monumentale karakter van het Abdijplein. GS antwoorden dat over de manier van afsluiten nog wordt gesproken met Middelburg en de Monumentencommissie. Langs deze weg willen wij u dank zeggen voor de vele blijken van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn lieve man, vader, schoonvader en onze opa PETRUS MARTINUS DE KONING M.E. de Koning-Kubitza Yvonne van der Wielen- de Koning Tonny van der Wielen Leonie I Christiane Zienkzee, juni 199b. VOOR EEN ZORGZAME BEGELEIDING irlfe# BEGRAFENISVERZORGING Sinil J.C. HOEKMAN Voor een volledige en waardige verzorging van begrafenissen in geheel Midden-Zeeland Centraal telefoonnummer: 0113-311444 'Df/Bevelandea' Gcktdoozepad 20, Goes Tel. 0113 - 22 o 25 Kantoor: Langarï-g i 44? i CE 's-Gravonpoidcr Tel. 0113-31 24 08 door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Bewoners van verzorgings- en verpleegtehui zen en mensen die door de kwijt scheldingsregeling geen gemeentelijke belastingen be talen, krijgen van de gemeente Schouwen-Duiveland toch de Zalmsnip uitgekeerd. Dit heeft wethouder G. J .W. van der Salm (financiën) nog eens be vestigd. De meeste gemeenten verreke nen het geld via hun eigen belas tingen. Omdat inwoners van tehuizen die heffingen niet be talen, zouden zij niet profiteren van de rijksbijdrage die bedoeld is om de koopkracht te verbete ren. Een aantal Zeeuwse ge meenten sluit de mensen in te huizen op deze manier uit van de snip, andere gemeenten bera den zich nog. Schouwen-Duive land heeft, in navolging van bijvoorbeeld Vlissingen en Ter- neuzen, besloten het geld ge woon aan de ouderen over te maken. Alle andere inwoners van Schouwen-Duiveland vin den de Zalmsnip terug op hun rekening van de afvalstoffen heffing. Die heffing wordt met door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr. A M. Jans- sens-van Kampen heeft dinsdag een vijftigjarige man uit Yerseke veroordeeld tot een boete van 1.250 gulden en een rij ontzegging van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Verder moet hij een schadebedrag van 3.700 gulden aan het betrokken slachtoffer betalen. De man was op 6 juni vorig jaar net buiten zijn woonplaats na een botsing met een andere auto doorgereden. De verdachte zei na de inhaalmanoeuvre op de Postweg niets van de botsing te hebben gemerkt. De Yersekenaar reed in een bestelbus. Een getuige, die de aanrijding had gezien, achtervolgde de verdach te om het kentekennummer te noteren. Het slachtoffer had ver- klaard dat de bestelbus kort achter hem had gereden. honderd gulden verminderd. „De Zalmsnip is voor al onze in woners", stelt Van der Salm. „We gaan alleen onderzoeken hoe we de eigenaren van tweede woningen kunnen uitsluiten. Zij krijgen de honderd gulden al in hun eigen woonplaats." Wachten De rekeningen voor de afval stoffenheffing gaan binnenkort de deur uit. De bewoners in de verzorgingstehuizen en de men sen die geen gemeentelijke hef fingen betalen omdat ze een be roep hebben gedaan op de kwijtscheldingsregelingen zul len iets langer op hun geld moe ten wachten. Van der Salm: „We moeten eerst een inventarisatie maken. De uitkomst daarvan laat enige maanden op zich wachten. Maar het geld van 1998zalinelk geval nog dit jaar worden uitbe taald." herenmode ST. ADRIAANSTRAAT 7 GOES zijn vader had overgenomen hielp Kees Pols nog wel eens op drukke tijden in de bakkerij Op de foto zien we links Kees Pols en rechts Willem van Leersum. Correspondentie over deze ru briek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierik- onze collectie niet stipnotering bestaal ait sw eatshirts, pullovers, katoenen pantalons en bodywar mers. Uw zelf gekozen combinatie van 2 stuks uit deze collectie kost de hele maand mei: door Cor Pols Kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd deze foto gemaakt voor de winkel van bakker Willem Adriaan van Leersum aan de Blooisendijk, die in onze tijd de Dijk van Bommenede heet, in Zonnemaire. Aanvankelijk was hier de bak kerij en winkel van Adriaan van Leersum en zijn huis vrouw Adriana Snoep geves tigd. Deze echtelieden waren alle bei in Colijnsplaat getogen en ook zoon Willem Adriaan van Leersum zag hier het levens licht, op 6 juni 1901. In de tijd dat de oude Adriaan van Leer sum hiernog de broodbakkerij dreef was Comelis (Kees) The- unis Pols hier als bakkers knecht werkzaam. Toen zoon Willem Adriaan de zaak al van door Peter van den Belt NOORD WELLE - Veel geven en weinig nemen. Dat is volgens het echtpaar Houtgraaf-Ver boom uit Renesse het succes voor een lang leven samen. Dinsdag vierde het paar hun zestigjarig huwelijk in hotel restaurant 't Klokje in Noord- welle. Beide echtelieden komen uit Rotterdam. Daar trouwden ze in 1938. Na vijf huwelijksjaren moesten ze een geheel nieuwe start maken omdat het huis en het won.ingstoffeerbed.rijf door het bombardement op Rotter dam waren verwoest. „We had den toen gelukkig nog geen kin deren. Dat scheelde in de zorgen", zegt mevrouw J. C. Houtgraaf-Verboom. Na cle watersnoodramp van 1953 bezocht het echtpaar Zee land voor de eerste keer. Daarna kwamen ze, voor korte en lange vakanties, ieder jaar terug naar de Westhoek van Schouwen- Duiveland. Eerst in een tentje, vervolgens in een caravan en la ter huurde het stel een huisje. Behoefte om ergens anders va kantie te houden was er niet. „Ik houd niet zo van bossen en wel van ruimte. Die vind je in hier op Schouwen genoeg", zegt J. C. Houtgraaf. Definitief Toen haar inmiddels 83-jarige man 65 werd, besloten beiden zich definitief in Zeeland te ves tigen. Inmiddels wrnen twee van de drie kinderen ook op Schouwen-Duiveland. „Ik heb nooit spijt gehad van die verhui zing. Ik wil voor geen goud meer terug. Ik heb ook Zeeuwse grootouders, dus dat zit denk ik in je", meent de 81-jarige vrouw des huizes. Het feest werd in familiekring gevierd, met een glaasje en een etentje. Zeer verheugd was het echtpaar met het bezoek dat burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs van Schouwen-Duive land 's middags bracht. Het jubilerende echtpaar Houtgraaf-Verboom. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42