Nieuw systeem voor afvalheffing Zakendoen tussen glimmend blik PZC Uitgezette zeehonden kiezen hun eigen weg Rijbaanscheiding N57 op Voorne vertraagd Jeugd Zonnemaire wacht met smart op eigen hangplek zeeland Schouwen-Duiveland wil tarief volgens principe vervuiler betaalt ^Verkoping ten bate van Afrika Handel in varkensrechten Keuken in zijn geheel gestolen Vuurwapendrager op de vlucht Geld voor Biologisch Museum Libel toch niet uitgestorven Post vernield na kraken brievenbus noorder buren Opvoering musical bij RSG Prof. Zeeman Druk weekeinde parkeerpolitie woensdag 3 juni 1998 HpJoor Andries Molengraaf ^ZIERIKZEE - De gemeente □gSchouwen-Duiveland wil de af valstoffenheffing voortaan in 2rekening brengen volgens het )0jprincipe 'de vervuiler betaalt'. re.Wie een kleinere afvalcontainer ietnodig heeft dan de huidige van te240 liter, betaalt minder. Nadeel anis dat degenen met de grote bak >ksmeer moeten betalen dan nu. ;en\Iomenteel betaalt iedereen, iei»ngeacht gezinsgrootte of hoe- Veelheid afval, hetzelfde: 414 gulden per jaar. de ïe_Het huidige systeem wordt nog- Tjyial onrechtvaardig gevonden. ^Alleenstaande ouderen in aan leunwoningen die weinig afval '^produceren, moeten jaarlijks oj.evenveel betalen als gezinnen met vijf kinderen. Om uit te zoe ken welk ander systeem voor —Schouwen-Duiveland het meest geschikt is, heeft het bu- rreau K V diverse opties op een rijtje gezet. Daaruit is gebleken dat het systeem van 'differenti atie op volume' het beste past bij Schouwen-Duiveland. Inruilen idf l(jE„Het voorstel is nu het mogelijk je.te maken dat mensen hun huidi- 3esge container van 240 liter kun- [aEnen inruilen voor een van 140 li- igt. siJZIERIKZEE - De afdeling ^Schouwen-Duiveland van iarVrouwen voor Vrouwen houdt ?r(jzaterdag 13 juni een expositie j_,en verkoopdag. De verkoping v|wordt gehouden ten huize van rade familie Van de Sluis aan de Boerenweg in Zierikzee en 'duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Violiste Annette Kik zorgt voor —de muzikale omlijsting. Vrouwen voor Vrouwen onder steunt vrouwen in Afrika die een sleutelrol vertolken in de enopvoeding en in de kerk. Vrou- efrwen op Schouwen-Duiveland raverkopen daarom de 13e juni ^zelfgemaakte producten. Het negaat om bijvoorbeeld kinder kleding, poppenkleertjes, potten met bepaalde verftech nieken, draadmanden van kip pengaas en droogbloemkran- ter als zij denken daar genoeg aan te hebben", zegt milieuwet houder G. J. van de Velde. „Die mensen zullen dan minder gaan betalen." Die tariefsverlaging betekent wel dat degenen die de oude emmer van 240 liter hou den, meer moeten gaan betalen dan nu. De totale inkomsten uit de afvalstoffenheffing mogen immers niet omlaag gaan. „Aan het einde van de rit moet het zelfde bedrag onder de streep staan", zegt Van de Velde. Prognoses Een andere optie, tariefheffing op basis van aangeboden ge wicht, zou te veel aanpassingen aan het wagenpark van de reini gingsdienst vereist hebben en haalde het niet. De variant waarbij gezinsgrootte als maat staf wordt genomen, zoals in veel gemeenten gebeurt, werd ook niet geschikt geacht. De 'volumevariant' die door K V het meest geschikt is bevonden, gaat niet voor het hele eiland gelden. Daar waar ook nu al gebruik wordt gemaakt van verzamel- containers of met aloude vuil niszakken wordt ingezameld, zoals in de binnenstad van Zie rikzee, worden de tarieven naar de grootte van de gezinnen ge differentieerd. De een- en twee persoonshuishoudens krijgen dan het lagere tarief, de huis houdens van drie of meer perso nen het hogere. Hoe hoog of hoe laag de nieuwe tarieven wor den, is nog niet bekend. Van de Velde heeft al wel een ideemaar dat is op prognoses gebaseerd en dus niet geschikt 'om in de pu bliciteit te noemen'. Alles zal af hangen van het aantal mensen dat van de huidige emmer op de kleinere overstapt. „We gaan uit van eenderde, maar het kunnen er best meer of minder zijn", zegt Van de Velde. Scheiden Het nieuwe systeem is recht vaardiger dan het oude. Boven dien, zo wordt verwacht, zal het mensen ertoe brengen hun afval nog beter te scheiden, zodat er minder in de grijze container verdwijnt en zij het dus met de goedkopere bak kunnen doen. Dat is bovendien beter voor het milieu én voor de portemonnee van de gemeente, die voor elke kilo afval die verbrand of opge slagen wordt, geld kwijt is. foto Willem Mieras door Mieke van derJaqt GOES - Het is ruim voor elven. In de Zee landhallen verzamelt zich een bont pu bliek, vogels van divers pluimage. Man nen met pakken, lui in wat chiquere vrije- tijdskleding en onmiskenbare vrije jon gens: strak T-shirt, sportschoenen, spij- kergoed. Wat ze gemeen hebben is de zaktelefoon en het veelvuldig gebruik er van. Tussen het glimmende blik waarvoor ze gekomen zijn - de openbare verkoop van klassieke auto's van Classic Car Goes- Zuid - wordt heftig getelefoneerd. Ieder een doet kennelijk onophoudelijk zaken, in ieder geval alsof. De veiling van de complete boedel van Classic Cars begint om 11.00 uur. De meeste mensen zijn zaterdag op de kijk dag geweest, waarbij ook de minder opge poetste spullen in het bedrijf aan de Dirk Dronkersweg konden worden bekeken. De pronkstukken staan in de veilinghal, waar het venduehuis Troostwijk een paar honderd stoelen heeft neergezet. Dat blijkt ongeveer voldoende. De entreeprijs, inclusief catalogus 25,-, houdt minder serieuze liefhebbers buiten de deur. Er gaan 475 kavels onder de hamer, waar van er maar 46 onder het kopje snel en glimmend kunnen worden geschaard. Veertien oldtimers, stuk voor stuk Merce- dessen, staan nog in bekommerde staat op het bedrijventerrein in Goes-Zuid en een dikke tien minder oude klassiekers staan binnen. Voor de rest zijn alle kavels onder delen, gereedschappen, kantoormeube len en magazijnbenodigdheden. Videoschermen De veilingmeester, die onder het motto houd-er-de-moed-maar-in gaat zitten voor een lange dag, begint met honderd kavels uit de serie onderdelen en gereed schappen. De kavels worden op video schermen getoond. Zo leer je nog eens wat. Bijvoorbeeld hoe een Hunger hoon- apparaat in een houten kist eruit ziet, of een zware doppendoos. „Heb ik ook al ja ren", grapt de veilingmeester om het alle maal een beetje lollig te houden. Intussen loopt de harde kern van de oldtimerbran che kwansuis tussen het geglim. Ze schij nen met goedkope zaklampjes onder de auto's, werpen deskundige blikken onder motorkappen, telefoneren nog een beetje en sluiten dealtjes voor straks. Want rond twaalven begint het pas echt. Bij kavel honderd slaat de onrust toe. Nie mand loopt meer tussen de auto's, er ont staat geroezemoes en geschuif op stoelen. Geroezemoes Rolls Royce, Bentley, Mercedes, Jaguar en Maserati - het lijkt wel of het doodgewoon is om zo'n ding te kopen. Maar hoe ze hun gezichten ook in plooi houden, het orga nisme van de massa laat het meteen mer ken als er wat bijzonders aan bod komt. Dan is er weer dat geroezemoes, de tempe ratuur stijgt, de veilingmeester krijgt er nog meer zin in en ja hooi; de hamer valt pas weer vele duizenden guldens later. Bij de laatste 275 kavels - onderdelen, au toramen, kantoor- en magazijnspullen - is de jeu eraf. De veilingmeester doet af en toe nog wel leuk maar wie nu nog biedt is speciaal ergens voor gekomen of moet nog een garage inrichten. Bij de laatste kavel, een vitrinekast in gedemonteerde staat, valt behalve de hamer ook de avond. DEN HAAG - Minister J. van Aartsen (Landbouw) wil de var kenshouders in met name de schone gebieden zoals Zeeland en Friesland tegemoetkomen. Hij wil grondgebonden var kensrechten verhandelbaar maken zonder dat ook de rest van het landbouwbedrijf gekocht moet worden. Schone gebieden zijn streken waar geen grote concentraties aan varkens zijn. Grondgebonden rechten houden in dat een boer per hectare grond een maximum aan varkens mag bezit ten. Vooral in schone gebieden is er schaarste aan verhandelbare varkensrechten doordat het grondgebonden deel alleen met het gehele bedrijf verkocht kan worden. Veel agrarische be drijven in een schoon gebied hebben wel varkens maar dat is voor hen slechts een bijkomende inkomensbron. De hoofd moot is meestal akkerbouw. Een nieuwkomer die de varkensrechten wil opkopen in een schoon gebied moet nu het hele bedrijf overnemen. Als de Tweede Kamer het eens is met de wetswijziging die Van Aartsen voorstaat, kan iemand die voldoende grond bezit voortaan alleen de varkensrechten overnemen. ZOUTELANDE - Uit een woning in aanbouw aan de Duin park Boulevard is in de nacht van dinsdag op woensdag een volledig gemonteerde keuken ter waarde van achtduizend gulden gestolen. Van de woning werd een deur open gebroken. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond in de Glacis- straat in Vlissingen een 3 7-jarige inwoner van die stad aange houden. De man had zojuist zijn auto in de Badhuisstraat ge parkeerd. Bij het zien van de politie nam hij de benen. Naar later bleek gooide hij een geladen vuurwapen weg. In de Glacisstraat kon de politie hem aanhouden. In de wagen vond de politie onder meer een dolk, een laserpen en in zijn woning een kilo hasj. De Vlissingen is voor verder onderzoek ingesloten. MIDDELBURG - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle krijgt dit jaar bijna driehonderdduizend gulden subsi die van de provincie Zeeland. Dat bedrag is opgebouwd uit een exploitatietekort van 235.000 gulden, 15.000 gulden uit de knelpuntenpot na turn en milieu-educatie en een eenmalige bijdrage van veertigdui zend gulden. Dat geld is bedoeld voor conserveringswerk- zaamheden van de collectie. SINT JANSTEEN - Twee leden van de insektenwerkgroep van Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut hebben in het Pinksterweekend drie exemplaren van een libellensoort waargenomen die uitgestorven was in Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om de Gomphus pulchellus of Plasrombout, een soort die alleen in West-Europa voorkomt Drie weken gele den werd het rapport 'Libellen in Zeeuws-Vlaanderen' gepre senteerd en in dat werk staat vermeld dat de Plasrombout niet meer was waargenomen sinds de jaren tachtig. Toen kwam deze libel alleen voor aan de Witte Bergen en aan de Kriekeputte tussen Clinge en Nieuw-Namen. De waarne mers deden hun vondst in hel waterwingebied in Sint Jan steen. Ze hebben in totaal drie Plasrombouten kunnen tellen. Dit insekt komt vooral in de maand juni voor en het is dus niet ondenkbaar dat er in de komende weken nog meer aangetrof fen zullen worden. De twee mannen van de insektenwerkgroep hebben de dier tjes op film vastgelegd. BURGH-HAAMSTEDE - Poststukken van een aan tal inwoners van Burgh- Haamstede zijn afgelopen pinksterweekeinde ver nield na het openbreken van een PTT-brievenbus aan de Esdoornstraat. De PTT heeft na de mel ding in de omgeving ge zocht naar weggegooide, opengescheurde en ver nielde post. Alles wat nog heel was, is gewoon door gestuurd. Voor de rest worden gedupeerden be naderd, mits de afzender duidelijk is aangegeven, deelt een woordvoerder van de postbezorging mee. Volgens hem dienen mensen die afgelopen weekeinde poststukken hebben gedeponeerd in de bus aan de Esdoornstraat, er rekening mee te houden dat die niet arriveren op de plaats van bestem ming. De PTT zal waar schijnlijk niet alles kun nen achterhalen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) va CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 m 4380 AA VLISSINGEN sge Tel: (0118) 484000 ve' Fax:(0118)470102 lSF e-mail: redactie@pzc.nl v£ City OnLine/Internet nV! http://www.city.nl c e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf De zeven zeehonden die in april bij de Maasvlakte zijn uitgezet, zijn niet bepaald honkvast. Dat blijkt uit de gegevens die vier van de dieren via een satellietzender verstrekken. Eén zee hond is direct naar de Waddenzee ge zwommen. Een andere dook na twee weken voor de Engelse kust op en ver bleef later bij IJmuiden. De overige twee gezenderde dieren zijn gebleven. Volgens N. van Swelm van de Werk groep Zeehond Terug Op Zijn Bank uit Oostvoorne houden de twee zich afwis selend in de monding van het Haring vliet en voor de kust van Schouwen op. De zeehond die.bij IJmuiden werd ge signaleerd en daarvóór in Engelse wa teren opdook, leek aanvankelijk ook naar de Waddenzee te trekken. ;,Dat is toch niet gebeurd. Het dier is weer in de Delta gesignaleerd", zegt Van Swelm. De Werkgroep Zeehond Terug Op Zijn Bank streeft ernaar het aantal zeehon den in de Deltawateren te verhogen. Ook in de Voordelta (tussen Goeree en de Maasvlakte) moet de populatie stij gen. „In het begin van deze eeuw kwa men in het hele Deltagebied vijf- tot tienduizend zeehonden voor. Dat aan tal is door de jacht schrikbarend teruggelopen tot zo'n duizend in 1950. Daarna kwam de vervuiling er over heen. Begin jaren zeventig waren er praktisch geen zeehonden meer." Natuurbelang In het midden van de jaren tachtig wer den er, onder meer door de verbeterde kwaliteit van het water, toch weer zee honden gesignaleerd. Zelfs bij de Maas vlakte doken ze nadien op. „Momenteel zijn er in de hele Delta ongeveer zestig", zegt Van Swelm. „Vorig jaar zijn er bo vendien vijf jongen geboren. Het is alle maal nog veel te weinig, maar het is wel een begin." Het uitzetten van zeehonden moet het herstel van de populatie in de Delta be vorderen. En niet alleen omdat dat his torisch zo hooit of omdat de mensen dat leuk vinden. Van Swelm wijst in dat verband op het principe van de natuur lijke selectie. „Er is wel degelijk een groot natuurbelang bij. De zeehond staat met dieren als de bruinvis en de dolfijn bovenaan in de voedselketen. Ze eten de zieke en zwakke vissen en heb ben zo een gezondmakende invloed op soorten die lager in de voedselketen staan. Alleen de sterken blijven over en planten zich voort." Jonge dieren Aan het einde van dit jaar wordt de uit zetting geëvalueerd. „Het is best moge lijk dat we het daarna nog een keer doen", aldus Van Swelm. De uitgezette zeehonden zijn jonge die ren, afkomstig van het milieu-educa tief centrum Ecomare op Texel. „Zou den we volwassen dieren uit het Waddengebied vangen en bij de Maas vlakte uitzetten, dan zouden die linea recta terugz wemmen." Afgelopen najaar werden ook al zeven zeehonden op de Maasvlakte uitgezet. Zeehond met zender op de rug onderweg. foto Pieter Honhoff door Andries Molengraaf De scheiding van de rijbanen van de N57 op Voorne is met ruim een jaar uitgesteld. Aanvankelijk zou de ge vaarlijke weg tussen Rozenburg en de Haringvlietsluizen dit jaar van een middenberm worden voorzien. Nu wordt dat waarschijnlijk pas in het be gin van het jaar 2000. Rijkswaterstaat is tot het uitstel geko men omdat andere grote projecten mo menteel te veel geld opslokken. „We werken volgens de corridorgedachte", zegt D. S. R van Hese van de Dienst- kring Rhoon van Rijkswaterstaat. „Dat betekent dat we bij bepaalde werk zaamheden in één keer alles doen. Ge centreerd aanpakken, noemen we dat." De komende tijd zijn diverse autosnel wegen aan de beurt, zoals de A16 en de A20. „Daar zorgen we dan voor flink veel verkeershinder gedurende een be perkte periode, maar dan pakken we ook alles aan. Het is dan echt de bedoe ling dat we daar voorlopig niet meer te rugkomen, tenzij het voor de verkeers veiligheid noodzakelijk is." Het uitstel van de rijbaanscheiding betekent niet dat Rijkswaterstaat geen belang hecht aan de verkeersveiligheid op de N57, benadrukt Van Hese. De N57, in Zeeland beter bekend als de dammenroute, is op Voorne en Goeree berucht om de vele ernstige (en dodelij ke) verkeersongevallen die er de laatste jaren zijn gebeurd. De weg kreeg daar door in de regionale media de naam 'do denweg'. Dat de weg zo gevaarlijk is, werd vier jaar geleden al onderkend door de Raad voor de Verkeersveilig heid. Die drong toen reeds aan op maat regelen. Als één van de oorzaken werd het eentonige, versuffende wegbeeld genoemd. Ook zouden automobilisten bij inhaalmanoeuvres niet goed kunnen inschatten hoe ver de eerste tegenligger verwijderd is. Mottoborden Na lang talmen werd de weg voorzien van mottoborden (die automobilisten ertoe moesten aansporen overdag dim licht te voeren), kattenogen (gelei dingsreflectoren in de bochten) en zichtbelemmerende borden (die in di verse bochten inhalen moesten bemoei- lijken). Het waren tijdelijke middelen. De echte oplossing zou het scheiden van de rijbanen zijn. Op Goeree is dat imniddels vervroegd gebeurd. Daar is de rijbaanscheiding meegenomen met de aanleg van de 'om leiding Stellendam'. Deze omleiding moet het ook al levensgevaarlijke deel van de N215, de weg die dwars over Goeree-Overflakkee loopt, vervangen Net als de N57 wordt het nieuwe deel van de N215, die met een rotonde op de dammenroute aantakt, voorzien van een middenberm. door Peter van den Belt ZONNEMAIRE - Zo op het oog vragen de jongeren in Zonne maire niet veel. Een hokje van twee bij drie meter met drie mu ren en een dak erboven. Ge woon, om 's avonds met wat leeftijdgenoten bijeen te komen om wat te kletsen over alledaag se dingen. Een hangplek wordt zoiets wel genoemd. Maar inspanningen van de dorpsraad hebben nog niet veel opgeleverd. Zo'n een voudig, ruim bemeten bushokje moet namelijk nogal wat kos ten. „We hebben onszelf een ul timatum gesteld. Voor 1 juli moeten er concrete toezeggin gen zijn. Wanneer we voor die tijd niets horen van de gemeen te, stoppen we ermee. Dan heb ben we er inmiddels twee jaar energie ingestoken", zegt Moni que Duinhouwer, zij vertegen woordigt de jongeren in de dorpsraad van Zonnemaire. Een echt jeugdhonk zou nog mooier zijn, maar Duinhouwer begrijpt dat ze dat niet kan vra gen aan een gemeente die krap bij kas zit. ..Daar is het dorp ook ZIERIKZEE - Leerlingen van de Regionale Scholengemeen schap Professqr Zeeman in Zie rikzee geven donderdag 11 en vrijdag 12 juni nog twee opvoe ringen van de musical 'Het ge heime dagboek van Adrian Mo le', gebaseerd op het jeugdboek van de Engelse schrijfster Sue Townsend. Rector R. Soesman bewerkte het boek tot een musical en mu ziekdocent B. de Wolf compo neerde er de liedjes voor. Na de première op donderdag 2 april moesten de overige twee voor stellingen worden uitgesteld wegens een ernstige ziekte van een van de hoofdrolspeelsters. Met een wat gewijzigde cast kunnen de twee geplande op voeringen alsnog worden gege ven. De voorstellingen begin nen op beide avonden om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal of in de voorverkoop op donderdag 4 en vrijdag 5 juni van 12.00 tot 13.00 uur en van 15.45 tot 16.30 uur in de hal van de school. te klein voor. Bovendien hebben we geen geschikte locatie voor handen. Echt, zo'n hokje zou al mooi zijn. Maar je kunt niet naar een tuincentrum gaan en daar zo'n soort tuinhuisje ko pen. Het plaatsen van zo'n hokje is aan allerlei regels gebonden. De gemeente gaat uit van een vandalismebestendig gebouw tje van rond de 40.000 gulden en ik begrijp dat dat veelgeld is. We hebben daarom voorgesteld om de hangplek zelf te bouwen, maar dat mocht echt niet." Plaats De dorpsraad heeft samen met architect J. Faas een bouwplan gemaakt. De hangplek zou een plaats moeten krijgen op de hoek van de Zuidweg en de I. M. v.d. Bijlstraat. Duinhouwer: „Er staan al bankjes en het is niet al leen voor jongeren. Ouderen zullen er vooral overdag ge bruik van maken, de jeugd meer 's avonds." De kosten voor het nieuwe ont werp bedragen 20.000 tot 25.000 gulden. Op welke manier de dorpsraad het 'praathuis' wil financieren is nog niet duide lijk. De leden van de raad willen fondsen werven, maar de ge meente zal toch ook met een bij drage moeten komen. Duinhouwer: „Maar ook wan neer de gemeente positief over ons ontwerp is, zal het hokje er dit jaar zeker nog niet staan. Als we maar een toezegging krijgen dat het er komt, zoals eerder de gemeente Brouwershaven al eens een toezegging heeft ge daan." ZIERIKZEE - De parkeerpoli tie van Schouwen-Duiveland heeft dit weekeinde 220 bekeu ringen uitgedeeld en één voer tuig weggesleept. De auto was zo onnadenkend neergezet dat het overige verkeer gehinderd werd. Vanaf vrijdagmiddag is door de politie veelvuldig gecontro leerd. In eerste instantie was het vrij rustig maar vooral op zon dag hadden de dienders in de Westhoek handenvol werk. Veelal werden alleen de exces sen bekeurd. Dit gebeurde om de doorstroming voor het overi ge verkeer zo veel mogelijk in stand te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41