SGP betreurt rel rond huwelijk D66 leert steeds beter pokeren PZC Feyenoord-fans veroordeeld voor Beverwijk-rellen Zeven jaar cel voor brute verkrachting krantenbezorgster Britse topcrimineel krijgt twaalf jaar Nederland gaf ruim 60 miljard uit aan gezondheidszorg Commotie had koninklijke familie bespaard moeten blijven HAVO, VWO in 1 jaar binnenland Watermanagement in de praktijk voor prins Bovag waarschuwt helmdragers Muziek wapen tegen steenmarter Eerste tips door vermist-posters Kluifjes voor schone honden Zwakbegaafde pleegde ontucht Explosie vernielt Nijmeegse huizen ,e~ van onze redactie binnenland k- jd DEN HAAG - De ophef die rond or het huwelijk van Prins Maurits *i- en Marilène Van den Broek is n. ontstaan, valt wat de SGP be- e_ treft in de categorie 'eens maar nooit meer'. „Hoe je er ook over e~ denkt, dit had het bruidspaar en e" de familie bespaard moeten kt blijven." lit a- „Het is pretentieus om te zeggen dat we dit rumoer verwacht hadden," zegt SGP-senator .T Holdijk. Maar dat er moeilijk- le heden zijn gerezen, verbaast 'el hem niet echt. Holdijks Staat- et kundig Gereformeerde Partij stemde in het Kamerdebat als 2n enige tegen het huwelijk, tot verdriet van premier Kok. Hol- dijk zei toen dat zijn partij het "liefst zag dat Marilène over- a* stapte naar het protestants ge er loof. De senator betreurt de gang van ze zaken. In conservatief-kerkelij- e_ ke kringen (zowel aan rooms- j katholieke als protestantse zij- in- van onze redactie binnenland HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren drie a aanhangers van Feyenoord ver- oordeeld tot celstraffen van zes en zeven maanden, waarvan j twee voorwaardelijk, voor hun 1 aandeel in de vechtpartij met Ajax-fans vorig jaar in Bever wijk. Daarbij kwam Ajax-sup- porter Picornie om het leven. Tegen de drie mannen, die vol- gens het Openbaar Ministerie 1 deel uitmaken van de 'harde Paars wijst quota asielzoekers af DEN HAAG - De paarse partij en PvdA, VVD en D66 hebben gisteren een zakelijk debat ge voerd over het asielbeleid. Na afloop gaf VVD-leider Bolke- stein aan dat de VVD geen quota voor asielzoekers bepleit, om dat zich dit niet verdraagt met het Vluchtelingenverdrag. PvdA-fractieleider Wallage het j op zijn beurt weten dat juridi- I sche gaten in het beleid moeten 'worden gedicht. „We moeten onderscheid maken tussen ech te vluchtelingen en mensen die we echt niet kunnen helpen. We moeten ons niet voor de gek la ten houden." Volgens Wallage gaat het erom de asielproblematiek beheers baar te maken. Ook volgens Bolkestein is het asielbeleid j voor een deel een technisch pro bleem. ANP (Advertentie) Erasmus College ROOSENDAAL Boulevard Antverpia 9 Voor informatie en/of de studiegids kunt u contact opnemen met het algemeen secretariaat Tel. (040) 251 81 14 de) is woedend gereageerd op de gemengde ceremonie, temeer daar ook leden van de protes tantse koninklijke familie ter communie gingen. „Dit had nooit publiekelijk uit gevochten mogen worden," vindt senator Holdijk. „Het is jammer dat dergelijke fricties voor de ogen van miljoenen aan het licht zijn gekomen." Als Ma rilène het geloof van Maurits had aangenomen was dit niet gebeurd, zegt hij fijntjes. Generale repetitie De commotie is waarschijnlijk te wijten aan een 'gebrek aan af stemming en duidelijkheid van beide kanten,' vermoedt Hol dijk. De kerkgenootschappen hadden, als zij wisten dat er bij gemengde huwelijken proble men op de loer liggendie van te voren uit de weg moeten rui men. De geruchten dat het huwelijk van Maurits en Marilène eigen lijk een generale repetitie was voor de verwachte bruiloft van kern' van Feyenoord-suppor- ters, was twee weken geleden één jaar cel geëist, waarvan een deel voorwaardelijk. De 28-jarige M.K., de evenoude R.S. en de 34-jarige D.B. liepen volgens het OM bij de rellen voorop. De officieren van justi tie mr. R. Tdlohreg en mr. F. Oos terhuis konden echter niet be wijzen dat de drie direct betrok ken waren bij de dood van Pi cornie of de zware mishandeling van diens vriend Joos. Ook liet het OM tij dens de recht bankzitting de beschuldiging van deelname aan een criminele organisatie (art. 140) vallen om dat de rechtbank in Haarlem en het hof in Amsterdam dit in an dere zaken al hebben afgewe zen. De drie Feyenoord-fans ont kenden bij de rellen in de voor ste gelederen te hebben meege vochten. B. gaf toe dat hij op het veld is geweest maar hij zou he lemaal achteraan hebben gelo pen. Een getuige die B. had zien vechten, kwam twee weken ge leden niet opdagen, volgens de officier omdat de man 'ontzet tend bang' is voor B. Ook K. en S. hebben volgens het OM een actieve bijdrage aan de gevechten geleverd. Over S. was zelfs een verklaring dat hij met een knuppel heeft rondgelopen en op Picornie heeft ingeslagen, die getuigenis is echter later in getrokken. De mannen ontken den dat ze aan de gewelddadig heden hebben meegedaan. K. zou alleen uit nieuwsgierigheid zijn meegelopen. S. beweert dat hij bij de auto's op de snelweg is blijven staan. De rechtbank stelt in haar von nis echter dat alleen aanwezig heid op het veld in Beverwijk al genoeg is voor een veroordeling. Erwasop23maartvan het vorig jaar volgens de rechtbank een uitzonderlijke situatie: twee grote groepen rivaliserende voetbalsupporters die in open veld naar elkaar optrokken. K. en B. zijn veroordeeld tot zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk, en een stadion verbod van twee jaar. S. kreeg een maand extra celstraf opge legd omdat hij in de strafzaak tegen een medeverdachte had geweigerd voor de rechtbank te getuigen. De drie Feyenoorders zijn ook veroordeeld tot het be talen van de begrafeniskosten van Picornie aan diens weduwe. ANP prins Willem-Alexander en Emily Bremers maken duidelijk dat 'een gebeurtenis als deze niet voor herhaling vatbaar is.' De SGP zou uiteraard het liefste zien dat Emily alsnog overstapt naar de Nederlandse Hervorm de Kerk (NHK). De opschudding over de huwe- lijksdienst is voor de kerken een goede kans om de gapende kloof door Leo Roggeveen DEN HAAG - Handige ritse laars zijn het bij D66. Qua zetel aantal stelt de partij niet veel meer voor sinds de verkiezings nederlaag van 6 mei. Toch houdt fractievoorzitter Thom de Graaf zich opmerkelijk makke lijk staande in het formatiege- weld. Sterker, hij bepaalt al we ken de agenda. Als De Graaf de regie even dreigt kwijt te raken, fungeert 'pitbull-terriër' Roger van Boxtel als de perfecte acht- ervang. Wie had dat kunnen denken op donderdag 7 mei? De fracties van PvdA en VVD hadden een dag na de verkiezin gen weinig tijd nodig om hun posities te bepalen: vooidzetting van de paarse coalitie. Bij D66 duurde het strategische beraad langer; veel langer. Tot in de avonduren werden alle moge lijk scenario's doorgesproken Tegenstanders van een nieuw paars avontuur, onder wie Thom de Graaf en zijn maatje Roger van Boxtel, voelden er niets voor om wederom met tussen leer en leven te bespre ken. De praktijk vraagt daar al lang om. Dat verklaarde giste ren de Sint Willibrordvereni- ging, het oecumenisch advies orgaan van de bisschoppen. Onvoldoende In 1971 kwamen de Nederland se Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken en de PvdA en WD in zee te gaan. Ze waren doodsbang dat de Demo craten met hun veertien zetels niets in de melk te brokkelen zouden hebben. In de oppositie- banken kon daarentegen een nieuwe start worden gemaakt. De 'oude garde', onder wie Van Mierlo en Els Borst, won echter het pleit. Na veel vijven en zes sen besloten de Democraten mee te doen aan Paars-2, zij het onder één voorwaax-de: de ande re twee moesten bereid zijn 'om meer ruimte te geven dan de ge talsverhoudingen rechtvaardi gen'. Dit blijkt een gouden for mule. Waar PvdA en WDmet respec tievelijk 45 en 38 zetels, zich zeer bescheiden opstelden bij informateur De Vries, legde D66 meteen een pakket eisen op ta fel. Zo viel er alleen met de kleinste coalitiepartij te praten als er keiharde afspraken kon den worden gemaakt over het gekozen burgemeesterschap en 'het zorgbudget. Zo niet? Dan hield D66 de eer, met net zoveel genoegen, aan zichzelf. Rooms-Katholieke Kerk (RKK) met een gezamenlijke verkla ring over het kerkelijk gemengd huwelijk. De vraag naar een eu charistie- of avondmaalsvie ring bij een kerkelijke huwe lijksinzegening bleef daarmee echter onvoldoende geregeld. Sindsdien is er veel veranderd, zowel binnen de kerken als wat hun positie in de samenleving Het feit dat 'de drie' nog steeds onderhandelen, is een belang rijke vingerwijzing dat PvdA en VVD uiterst serieus omgaan met de wensen van 'halfwas' D66. Zodra De Graaf het idee zou krijgen dat de anderen hem niet serieus nemen, is hij weg. De Graaf heeft feitelijk de sleutel tot het tweede paarse kabinet in handen. Hij weet dit en handelt er ook naar. De Democraten ei sen bij diverse onderwerpen net iets meer dan ze toekomt. Sinds afgelopen weekeinde zijn De Graaf en consorten weer een stapje verder gegaan in hun spelletje blufpoker. Vrijdag avond bereikten de onderhan- delaai's een akkoord over een nieuwe euthanasiewet, waar D66 heel veel aan gelegen is. Thom de Graaf was zichtbaar tevreden. Daags daarop klonk uit de D66- gelederen plotsklaps kritiek op het akkoord. Uitgerekend Ro ger van Boxtel zei niets te be grijpen van de 'tactiek' van zijn wapenbroeder. Waarom moest opeens afstand worden geno- betreft, zo stelt de Willibrord- vereniging. De oecumenische samenwerking kreeg een eigen dynamiek die de kerkelijke norm lang niet altijd als maat staf aanvaardt, In de oecumeni sche praktijk in ons land is het dan ook eerder regel dan uitzon dering dat er gezamenlijke diensten van woord en tafel worden gehouden. GPD/ANP men van hun eigen wetsvoorstel dat PvdA WD en D66 kort voor de verkiezingen hadden inge diend? „De zaak opnemen in het regeerakkoord betekent alleen maar vertraging", liet Van Box tel zich boos ontvallen. Kink Was hier sprake van een heus i n- tem conflict? Of speelden de D66-matadoren wederom hun favoriete spel: kijken tot hoever je kunt gaan en er dan een schepje bovenop doen? Als De Graaf en Van Boxtel écht zijn gebotst, is er plotsklaps een kink in de kabel gekomen. An ders had de tweede man binnen de fractie exact geweten waar zijn voorman vrijdag op aan zou sturen. Veel aannemelijker is dat de gelederen binnen D66 nooit een opening hebben ver toond. De Graaf kon op vrijdag 'scoren' met de euthanasieaf- spraken, terwijl Van Boxtel het in het weekend daarna dunne tjes over mocht doen door het akkoord in zijn geheel naar D66 toe te trekken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 34-jarige Britse topcrimineel veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Hij krijgt die straf voor het leiden van een in ternationale, gewelddadige drugsorganisatie. Er was zes tien jaar tegen hem geëist. De bende handelde in Neder land op grote schaal in diverse soorten drugs, zoals heroïne, XTC en hasj. Daarom kreeg het onderzoek de naam Mix-zaak. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde de Brit vorig jaar juni in deze zaak al tot twaalf jaar cel. De leider van de drugsorganisa tie vestigde zich in het najaar van 1995 in Sassenheim, nadat hij in 1992 de Britse politie en door Jan Harren DEN HAAG - Nederland heeft vorig jaar 60,6 miljard uitge geven voor zijn gezondheids zorg. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) was dat 2,4 miljard meer dan in 1996, maar daarmee liepen de kosten voor de gezondheidszorg minder snel op dan de totale Ne derlandse economie groeide. De kosten in de gezondheids zorg stijgen de laatste jaren heel gelijkmatig. In 1995 en 1996 was sprake van een stijging met 4% respectieve lijk 3,9%. Het bruto binnen lands product is in 1997 volgens voorlopige cijfers nominaal met 5,4% toegenomen. Hierdoor daalt het aandeel van de kosten van de gezondheidszorg in het bbp van 8,7% in 1996 tot 8,6% in 1997. De kosten van de intramurale gezondheidszorg (ziekenhui zen, verpleeghuizen) liepen vo rig jaar met 3,7% op tot 32,2 miljard. Dit bedrag maakt ruim de helft (53%) uit van de totale kosten van de gezondheidszorg. De kosten bij ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, inrichtingen voor verstandelijk gehandicapten en verpleeghui zen groeiden tussen de 3% en de 4%. justitie het nakijken gaf in een prestigieuze drugszaak tegen hem. Een rechtbank in Groot- Brittannië sprak hem vrij nadat was gebleken dat in zijn zaak ongeoorloofde opsporingsme thoden waren gebruikt. Dit was pijnlijk voor de Britse opspo ringsdiensten. Die beschouwen hem namelijk als één van de grootste criminelen van het land. Volgens een aantal tablo ids is hij zelfs 'volksvijand num mer 1'. De raadsman van de Brit kon digde direct na de uitspraak aan dat zijn cliënt cassatie bij de Ho ge Raad aantekent. Het hof veroordeelde gisteren ook twee handlangers van de bendeleider ieder tot acht jaar cel. De rechtbank legde hun vo rig jaar nog allebei zeven jaar op. ANP De totale kosten van de gezond heidszorg buiten de ziekenhui zen beliepen 25,5 miljard, een toename met 4,8%. De kosten van tandheelkundige hulp ste gen met 12% Dat kwam vooral doordat de volledige gebitspro these opnieuw is opgenomen in het ziekenfondspakket. De kos ten van huisartsenhulp en thuiszorg stegen met 6,1%. Bij de huisartsenhulp spelen ta riefsverhogingen een rol, terwijl bij de thuiszorg extra financiële middelen zijn ingezet om wachtlijsten weg te werken De kosten van specialistische hulp daalden. Die kosten ging met 1% naar beneden. Ziekenfonds De ziekenfondsen waren vorig jaar relatief meer kwijt dan in 1996. Hun kosten kwamen 7,9% hoger uit. Dat kwam voorname lijk doordat meer ouderen ver zekerd zijn via het ziekenfonds als gevolg van de reparatie van de Wet Van Otterloo. Daarnaast speelt een rol dat de volledige gebitsprotheses weer voor vergoeding door de zieken fondsen in aanmerking koment, de tarieven in de specialistische hulp verder zijn geharmoni seerd en de financiële middelen voor de thuiszorg zijn verruimd. GPD woensdag 3 juni 1998 van onze redactie binnenland ARNHEM - De Arnhemse rechtbank heeft gisterochtend - een 37-jarige man uit Houten l wegens verkrachting van een t krantenbezorgster veroordeeld tot zeven jaar cel. De straf is aanmerkelijk hoger dan de vijf jaar die door officier van justitie 1 mevrouw mr. J. Brughuis was geëist. De veroordeelde moet - het 16-jarige slachtoffer een - schadevergoeding van bijna 7.500 gulden betalen. De brute verkrachting had op 31 l januari van dit jaar plaats in de Arnhem. De man, die drie keer eerder is veroordeeld voor ern- stige zedenmisdrijven, lokte 1 zijn slachtoffer die dag in de val. Hij hing bij een accountants- j kantoor een pijl op, met daarop r de tekst: krant daar in de hoek. Toen het meisje de aanwijzing wilde volgen, greep de ver krachter haar vast en blind doekte haar. Vervolgens dwong hij het meisje tot geslachtsgemeenschap en orale seks. „Maak geen onver wachte beweging, anders breek ik je nek", kreeg het slachtoffer te horen. De inwoner van Hou ten heeft alles ontkend en wei gerde mee te werken aan een psychologisch onderzoek. Een DNA-test heeft echter uit gewezen' dat sperma dat op het lichaam van het meisje is aange troffen van hem was. Ook heeft de politie vastgesteld dat het papier met de pijl afkomstig was van het koeriersbedrijf waar de man werkte. De man hoefde op 31 januari niet in Arnhem te zijn, maar de direc teur van zijn bedrijf heeft ver klaard dat er meer kilometers op de teller van zijn auto ston den dan nodig was voor de koe riersroute van die dag. GPD PUJ v. WEigSgg&j van.onze redactie binnenland DRIEHUIZEN - Aan prins Willem- Alexander hoef je niet meer uit te leggen waar een gemaal voor dient. Na hevige hoosbuien zorgt zo'n gemaal er voor dat je droge voeten houdt in de polder. En het hoosde dan ook toen de prins giste ren een naar hem vernoemd gemaal bi] Driehuizen mocht openen. Een cursus watermanagement in de praktijk derhal ve. De gemalen Emma, Wilhelmina en Ju liana hebben sinds gisteren officieel ver sterking gekregen van de Beatrix en de Willem-Alexander. Wat heet. 'De twee laatste gemalen hebben de taak van hun drie voorgangers in de waterhuishouding van de Schermer overgenomen. De inge bruikname van de gemalen was de eerste officiële handeling van de prins op het ge bied van waterhuishouding in Nederland. Ooit maalden vijftig molens de polder droog. De resterende dertien verwelkom den de Willem-Alexander al van verre. De molenaars lieten de wieken met hoge snel heid ronddraaien zonder daarbij water te malen. Malen voor de Prins' heet dat in molenaarsjargon en dit keer was dat let terlijk en figuurlijk het geval. GPD foto Raymond Rutting/ANP BUNNIK- De Bovag gaat binnenkort op grote schaal stickers bij tankstations verspreiden om motorrijders erop te wijzen dat zij hun helm voor het afrekenen moeten afzetten. Als ze met hun helm op naar de kassa lopen, schrikken de mensen daarachter zich wild omdat ze denken dat ze overvallen wor den, aldus een woordvoerder van de Bovag. Op de sticker staat een pictogram waarin een poppetje zijn helm af zet. Bij de Bovag zijn veel tankstations aangesloten. Meestal hebben overvallers, en niet alleen die van tanksta tions, een helm op om onherkenbaar te blijven. De Bovag hoopt dat door de sticker het aantal overvallen op pompsta tions daalt, omdat veel eerder duidelijk is dat het om een over valler gaat als iemand zijn helm niet afzet. ANP EMMEN - De gemeente Eramen gaat met behulp van geluids apparatuur de overlast van steenmarters in een school te lijf, Het plan is om gedurende de avond en nacht harde muziek door het gebouw te laten schallen. Gehoopt wordt dat de mar ters daardoor op de vlucht slaan. Een groep van naar schatting vijftien steenmarters huist sinds een aantal weken in de school. De beesten houden zich op in de ruimte tussen het plafond en het dak. Ze zorgen niet alleen door hun kabaal, maar vooral door hun uitwerpselen, voor nogal wat (stank)overlast. De steenmarter, een be schermde diersoort, verschijnt de laatste jaren steeds vaker in stedelijke gebieden. GPD DEN HAAG - De posters van vermiste personen die sinds eind vorige week bij 500 tankstations hangen, hebben hun eerste vruchten afgeworpen. Tien tips zijn binnengekomen, allemaal over de vermiste Je roen van Dort. Of de gouden tip erbij zit, moet nog blijken De posteractie is een initiatief van het Tros-programma Ver mist, Texaco Nederland en Multicopy in Den Haag. De eerste reeks postere toont de beeltenissen van de verdwenen Marion en Romy van Buuren, Jair Soares, Tanja Groen en Jeroen van Dort. Justitie reageerde positief op het particuliere poster initiatief. ANP GOUDA - Wethouder J. Warners van Gouda heeft dinsdag kluifjes uitgedeeld aan de honden van brave baasjes in de Ka de- en Vogelbuurten. Met de tractatie beloonde hij ook de ei genaren voor het slagen van een hondenpoepproef in hun wij ken. Gekozen was voor een opruimplicht, gecombineerd met het aanwijzen van uitlaatstroken en de plaatsing van speciale blauwe afvalbakken. Het project wordt voortgezet, maar met een strenger beleid. Hondeneigenaren die zich niet aan de re gels houden, krijgen niet meer alleen een waarschuwing, maar meteen een boete. ANP ALMELO - De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 20-ja- rige man uit Haaksbergen conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf plus TBS met voorwaarden. De zwakbe gaafde man pleegde tussen april en september van het vorig jaar samen met zijn destijds minderjarige broer ontucht met een groot aantal zeer jonge kinderen. De broers lokten kinderen tussen de twee en acht jaar in de bosjes en dwongen ze tot ontuchtige handelingen. De man be kende ook de verkrachting van een zwakbegaafde leeftijds- genote. De broer kreeg eerder zes maanden jeugddetentie en aanslui tend jeugd-TBS opgelegd. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Door een explo sie zijn gistermorgen in Nijme gen zeker vijftien woningen zwaar beschadigd. Drie wo ningen moeten worden ge sloopt. De bewoonster van het huis in de Waterstraat waar de explosie zich voordeed, is zwaargewond overgebracht naar het ziekenhuis. Haar toe stand is niet kritiek. De explosie vond plaats in de keuken en is vermoedelijk ver oorzaakt door een gaslek. De explosie sloeg de voor- en ach tergevel uit het huis. Ook het dak werd vernield. Het pand en twee aangrenzende wonin gen moeten worden gesloopt. Bouw- en Woningtoezicht be slist vandaag over eventuele sloop van een vierde huis. De overige woningen hebben gro te scheuren in de gevels en ge sprongen ramen. Omwonenden hoorden even na zeven uur een enorme knal, gevolgd door een hevige schokgolf. De buren van de woning waar de ontploffing zich voordeed, belden vorige week vrijdag al het energiebe drijf Nuon omdat ze een gas- lucht roken. Onderzoek bracht toen geen lek aan het licht. ANP De gasexplosie richtte een ravage aan in de Nijmeegse Waterstraat. foto: Hans Broekhuizen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3