Meer specialisten voor ziekenhuis 4 WEKEN Provincie betrekt boeren nauwer bij natuurbeheer De Schouwse paden op en lanen in Korenmolen Dreischor verkommert Bouw van tweede zeesluis Terneuzen - is onontkoombaar Alternatieve opvang voor probleemjeugd VOOR 15,00 Kritiek milieubeweging op situatie bij Dapemo zeeuwse almanak Nood Ruzie met ministerie over inleveren van 41 bedden bijgelegd •VASM». NOORD PZC zeelandH woensdag 3 juni 1998 door Wout Bareman GENT - Rond 2010 moet het sluizencomplex van Terneuzen Ij- er een tweede zeesluis bij heb- ben. Misschien duren de proce- V- dures en de uiteindelijke bouw v langer - en wordt het uiterlijk 2013 - maar blijft die pakweg 140.000-lonssluis uit, dan zal - dat enorme gevolgen hebben voor de Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse Kanaalzone. Op dat moment verspeelt het bedrijfs leven miljarden guldens aan in- ;r: komsten en worden minstens 6800 arbeidsplaatsen bedreigd. De kosten van de bouw van een nieuwe zeesluis bedragen zo'n twee miljard, een drastische aanpak van het Kanaal Gent ri Terneuzen vergt nogeens rnin- stens 2,5 miljard gulden meer. De bouw van een tweede zee- sluis naast de huidige 80.000 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 43S0 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller; 0800-0231231 tonssluis is onontkoombaar. Met de ontwikkeling van indu- strieteiTeinen als de Axelse Vlakte/Autrichepolder en het Kluizendok voor ogen, ligt de bouw van een veel grotere, nieu we zeesluis voor de hand. Ge beurt dat niet dan zal de scheep vaartactiviteit op het Kanaal Gent-Terneuzen zeker afne men", verzekerde ir. R. Vereecke dinsdag in Gent, waar de uit komsten van de studie naar de haalbaarheid van een tweede zeesluis én de aanpassing van het Kanaal Gent-Terneuzen werd gepresenteerd. De huidige zeesluis zal de ko mende j aren steeds vaker buiten gebruik moeten worden gesteld in verband met steeds omvang rijkere onderhoudsbeurten. Bovendien maakt de aanwezig heid van één te kleine en verou derde sluis de havens van Gent en Terneuzen uitérst'kwetsbaar. Medio 2000 De onderzoekers gaan er nu van uit dat medio 2000 een akkoord 'zou kunnen worden bereikt' tussen de twee landsregeringen over de bouw van de nieuwe zeesluis, de kostenverdeling en het vervolgtraject. De deskun digen kiezen voor een variant van een zogenaamde 'gelichter- de Cape-Size-sluis' (geschikt voor een tonnage van 110.000 tot 140.000 tons-schepen) in combinatie met een kanaalaan passing op het niveau van het niveau van de 'mammoets' die nu via de huidige sluis kunnen schutten. Een sluis op de groei dus, maar wel rekening houdend met toe komstige kanaalverbreding en - verdieping. En met de nodige aanpassingen van het Kanaal Gent-Terneuzen én de bruggen van Sas van Gent en Zelzate én de tunnel van Zelzate. Wordt voor ruimere bemetingen geko zen, dan moeten ook bochten worden aangepast. De kanaal- bruggen van Sas van Gent en Zelzate moeten worden ver hoogd of verbreed. Over de ver deling van de kosten liet nie mand van de stuurgroep die de beleidsanalytische studie bege leidde, zich dinsdag duidelijk uit. De voorstellen gaan nu naar de Vlaamse deelregering en het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Met het dringende ver zoek snel knopen door te hak ken. Liefst vóór 2000, want de procedures en voorbereidingen nemen zeker zes jaar in beslag en de bouw minstens vijf jaar. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil boeren nauwer betrekken bij het na tuurbeheer in Zeeland. Op basis van natuurpacht of overeen komsten voor de inscharing van vee kunnen boeren een bijdrage leveren aan het natuurbeheer van bestaande natuurbescher mingsorganisaties. De laatste blijven overigens eindverant woordelijk voor het beheer. Ook hebben Gedeputeerde Sta ten verwachtingen van nieuw rijksbeleid op dit gebied, het zo genaamde particuliere beheer. Uitgangpunt hiervan is dat de boer eigen grond laat inrichten als natuurgebied. Voor de waar devermindering geeft het Rijk een vergoeding, net als voor het beheer van de aangelegde na tuur. Een passage met deze inhoud heeft het dagelijks provinciebe stuur op aangeven van de LTO- raad Zeeland toegevoegd aan het sociaal-economisch be leidsplan voor de periode 1998- 2002. De LTO-raad had in de in spraak op het plan naar voren gebracht dat agrarisch natuur beheer ook door boeren moet kunnen worden uitgevoerd en niet alleen door organisaties die natuurgebieden beheren. V erduidelijkingen De reacties die twintig instan ties hebben geleverd op het soci aal-economisch beleidsplan, hebben Gedeputeerde Staten niet genoopt tot ingrijpende bij stellingen van het plan. Hier en daar zijn wat verduidelijkingen aangebracht en is de tekst aan de actuele stand van zaken aan gepast. Zo staat in de nieuwste versie van het plan dat de koop krachtontwikkeling bij Duitse toeristen nauwgezet zal worden gevolgd. Dat Duitse vakantie gangers minder geld te spende ren hebben, uit zich in een korter verblijf en minder beste dingen per persoon per dag. Ook geeft de provincie zich er reke ning van dat de kampeersector onder druk is komen te staan. iSfa opmerkingen van onderne mersorganisaties heeft het da gelijks provinciebestuur beslo ten in het sociaal-economisch beleid op te nemen dat de be trokkenheid van het bedrijfsle ven bij de verbetering van oudere bedrijventerreinen van belang is. Activiteitenplan Het sociaal-economisch be leidsplan, dat 10 juli aan de orde komt in de Staten van Zeeland, wordt jaarlijks in een zoge naamd activiteitenplan uitge werkt. Het plan voor 1998 omvat 58 punten, zoals de op stelling van een promotie- en acquisitieplan voor de glastuin bouw. In overleg met de land bouworganisaties zal worden nagegaan wat de rol van de pro vincie kan zijn om de sociale positie van de agrarische bevol king onder de aandacht te bren gen. Gedeputeerde Staten zullen zich nadrukkelijker gaan bezig houden met de Grevelingen (in verband met het herstel van de teelt van de Zeeuwse oester), de Voordelta (in verband met de aanwijzing als natuurgebied) en de Westerschelde (in verband met de toenemende betekenis voor de visserij). In het hoofdstuk recreatie en toerisme kondigt het dagelijks provinciebestuur aan dat het projectenbureau van het Pro vinciaal Bureau voor Toerisme Zeeland voorbereidingen zal treffen voor een imagocampag ne. GS gaan verder met hun be leid i n de verschillende Zeeuwse regio's gemeenten te stimuleren een gezamenlijke visie te ont wikkelen op het gebied van be drijventerreinen. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Zuid-Hol landse Milieufederatie en de Stichting Natuur en Milieu vin den dat afvalverwerker Dape mo WW in Rotterdam nog steeds in gebreke blijft. Volgens de milieuorganisaties heeft het bedrijf niet alle vereiste vergun ningen en deugt de administra tie nog niet. Externe accountants hebben de ministers M. de Boer (VROM) en A Jorritsma (Verkeer en Water staat) gerapporteerd dat Dape mo zijn leven had gebeterd. De administratie was in orde zodat de overheid kan controleren welk afval er binnenkomt en hoe het wordt verwerkt. Dapemo werkt volgens de Mi lieufederatie en Natuur en Milieu nog steeds met een ge- doogbeschikking. Het huidige aanname- en verwerkingsbe leid is niet goedgekeurd, aldus de twee in een brief aan de Tweede Kamer. Niet in orde Er had in april een plan inge diend moeten worden maar dat is niet gebeurd. Bovendien is een vergunningsaanvraag uit 1996 nog steeds niet in behande- ling genomen. Er lopen nog een aantal beroepszaken over de geldende vergunningen en op een deel van de wijzigingsbe- sluiten. Het accountantsrap port geeft volgens de milieuor ganisaties geen antwoord op de vraag of de vergunningen goed worden nageleefd. Dapemo, tot voor kort een doch ter van Verstraete Verbrugge in Terneuzen, kwam vorig jaar in opspraak5. De administratie was een puinhoop, personeel was niet allemaal even be kwaam en er stonden volle tanks op het terrein. De Boer en Jorritsma zegden het bedrijf de wacht aan. Vóór 1 juli 1997 moest het bedrijf de zaak verbeterd hebben, anders volg den er gerechtelijke procedures. Volgens de accountants had Da pemo de zaak op 1 juli vorig jaar net op orde en zat er een stijgen de lijn in. Dapemo kocht vier jaar geleden de failliete boedel van Tank- cleaning Rotterdam op. TCR maakte een janboel van de af valverwerking: het bedrijf streek dikke subsidies op maar dumpte het afval in plaats van het milieuvriendelijk te verwer ken. G. de Kok leidt toezicht op natuurherstel Westerschelde MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft gedepu teerde G. de Kok (PvdA, natuur beheer) voorgedragen als voor zitter van de commissie die moet gaan toezien op de voortgang van het natuurherstel langs de Westerschelde. De instelling van een Voort gangscommissie komt voort uit de bestuursovereenkomst Na tuurcompensatieprogramma Westerschelde die het Rijk, de provincie, betrokken gemeen ten en waterschappen eind fe bruari van dit jaar onderteken den. De overige leden van de com missie zijn de Vlissingse wet houder L. C. Poppe-de Looff (namens de gemeenten) en R. Woudstra van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De kandidaat namens de waterschappen is nog niet bekend. Gezocht: Jonge Helden! Met enige regelmaat luidt de uit gever van deze krant de noodklok. Een deel van de lezers trof af gelopen zaterdag de jongste oproep op de deurmat of in de brievenbus aan. Het hoofd van het Vlissingse gezin, dat nooit één klacht over de bezorging heeft, nam. er schouderophalend kennis van. „Dat zal wel loslopen", zei hij tegen zijn vrouw en vertrouwde de noodkreet aan de stapel oud-papier toe. Misschien had hij dat beter niet kunnen doen. Alles wat er dinsdagochtend ver scheen, maar geen krant. Maar liefst honderdzestig kinderen en hun ouders hebben zich opgegeven voor het evenement dat zich bij de vang kon verheugen in uitstekend weer. Even na half zeven gaf DFS-voorzitter W. Stadhouders het startsein voor de wan deltocht. De deelnemers konden kiezen uit vijf, acht en vijftien kilometer. De vijf kilometer staat dit jaar voor het eerst op het programma. Dit op speciaal verzoek van de scholen, om ook kinderen tot en met groep vier aan het evenement mee te kunnen laten doen. De route voerde vanaf het sportpark aan de Leliëndaleweg langs Slot Haamstede en over de Nieuwe Weg. Onderweg wei den de deelnemers getrakteerd op een ijs je. Vrijdag wordt de vierdaagse muzikaal afgesloten. De laatste kilometer zal mu ziekvereniging Witte van Haamstede de wandelaars voor gaan. foto Pieter Honhoff doorMieke van der Jagt GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis is voorlopig uit de fi nanciële problemen en ook de ruzie met het ministerie is bijge legd. Per 1 januari 1998 krijgt het 'ziekenhuis er 3,5 specialist bij en de middelen om die speci alistenplaatsen op te tuigen mag het ziekenhuis met terug werkende kracht vanaf 1 janua ri 1996 bij het budget voegen. Dat alles in ruil voor 41 bedden, 26 in Goes en 15 in Zierikzce, die minister Borst al eerder uit het budget schrapte. Over die bedden en over het aantal specialistenplaatsen maakten het Oosterscheldezie- kenhuis en het ministerie van door Richard Hoving MIDDELBURG - Het traditio nele gezinshuis heeft afgedaan als onderkomen voor probleem jongeren. Instellingen op het terrein van jeugdhulpverlening in Zeeland gaan de komende drie jaar experimenteren met een tehuis waarin jongeren in hoge mate zelfstandig kunnen wonen. In het tehuis is plaats voor yier j ongeren van vi j f tien j aar en ou der met weinig familierelaties en een problematische voorge schiedenis. De begeleiding van de bewoners is in handen van een medewerker die met zijn ge- Terneuzenaar overleden na val van ladder GEERTRUIDENBERG - Een 45-jarige man uit Terneuzen is dinsdag dodelijk verongelukt. Hij viel van een hoge ladder tij dens werkzaamheden aan een schip op een werf in Geertrui- denberg. De bemanning van een ter assistentie geroepen trau mahelikopter kon geen hulp meer bieden. zin in een aanleunende woning verblijft. De jeugdhulpverlener geeft de jongeren individueel gerichte ondersteuning en helpt bij alle mogelijke andere zaken die de bewoners tegenkomen. Het aanleunproj eet is een initia tief van de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland en de Stichting Jeugdzorg Zeeland. Het tehuis en de aanleunmede- werker komen in de plaats van drie gezinshuizen. De exploita tie van gezinshuizen loopt de laatste jaren slecht. Ouderparen zijn niet meer bereid om gezins- huisouders te worden. Ook de plaatsers, waaronder de Stich ting Jeugdzorg Zeeland, bhj ken steeds minder behoefte te heb ben aan de hulpvariant. Capaciteit Het opheffen van drie gezins huizen betekent een verminde ring van de capaciteit. Vijf gezinshuizen hadden de moge lijkheid om twintig jongeren op te vangen. De twee overblijven de gezinshuizen en het nieuwe tehuis hebben een gezamenlijke capaciteit van twaalf opvang plaatsen. De kosten voor het aanleunpro- ject vallen binnen het budget van de jeugdhulpverlening zo als is vastgelegd in het Beleids plan 1999-2000. Volksgezondheid al langer ru zie. De teruggang met totaal 41 bedden werd door het zieken huis aangevochten omdat het verzorgingsgebied van het Oos- terscheldeziekenhuis (de Beve- landen en Schouwen) geheel verantwoordelijk is voor de be volkingsgroei in Zeeland. Onlangs kreeg het ziekenhuis op dat stuk van zaken van de Raad van State gelijk. Over de specia listenplaatsen zou morgen, don derdag. een zitting van de Raad van State plaatshebben, waar bij het ziekenhuis met hetzelfde argument een goede kans van slagen zou hebben gehad. In plaats van naar de Kroon te gaan, staken de Raad van Be stuur van het Ziekenhuis, de CZ-groep en de provincie de koppen bij elkaar en formuleer den een voorstel. De bedden mag de minister hebben maar dan moet uitbreiding van de medische staf met 3,5 specialist worden toegestaan. De minister is daarmee akkoord gegaan. Weliswaar valt een deel van het budget weg door het schrappen van de bedden, maar er komt ook een heleboel geld bij voor het optuigen van de specialis tenplaatsen. Per saldo betekent dat voor het ziekenhuis een mil joen gulden meer per jaar. Het ziekenhuis kampt al langer met financiële problemen en lange wachtlijsten bij bepaalde specialismen. De reserve was inmiddels geslonken tot het on toelaatbare minimum van on geveer een half miljoen. De CZ- groep sprong een tijdje geleden nog bij met een bedrag van bijna een miljoen gulden. Met de nieuwe afspraken is het zieken huis structureel geholpen, om dat de verpleegduur steeds korter wordt en het aantal op namen per jaar redelijk stabiel blijft. Het ziekenhuis heeft de bedden dus niet echt nodig maar wel de specialisten. Overleg Over hoe de nieuwe plaatsen worden verdeeld wilde voorzit- ter P. Bouman van de Raad van Bestuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen dins dag nog niets kwijt. De 3,5 een heid zal in het overleg tussen ziekenhuis, medische staf en CZ-groep worden verdeeld. Knelpunten zijn erbij kinderge neeskunde, neurologie, longge- neeskunde, urologie, orthope die en bij beeldvormende technieken. De afdeling radio logie begint rond de jaarwisse ling de eerste MRI-afdeling in Zeeland. Nieuwe specialismen zijn op de Bevelanden en Schouwen ech ter niet te verwachten. De mid delen worden ingezet om het aanbod in overeenstemming te brengen met de vraag. BURGH-HAAMSTEDE - Zo'n driehon derd wandelaars, onder wie vele school kinderen, zijn dinsdagavond begonnen aan de eerste van vier etappes in de avondvierdaagse van sportvereniging DFS uit Burgh-Haamstede. j Basisschool De Kirreweie zorgde voor het grootste aandeel in het deelnemersveld. Ingrijpende restauratie opnieuw uitgesteld na afhaken aannemer door Peter van den Belt door Peter van den Belt DREISCHOR - Het schiet maar niet op met de restauratie van de 250 jaar oude korenmolen Aeo lus in Dreischor. De door de ge meente Schouwen-Duiveland benaderde aannemer heeft het te druk en ziet daarom van de omvangrijke klus af. De ge meente moet nu opnieuw offer tes aanvragen bij erkende mo lenmakers. Alles aan cfe molen moet zo'n beetje gerestaureerd worden. De kap moet eraf, het wieken- kruis gerepareerd, de vloeren vernieuwd en het metselwerk opnieuw gedaan. Voor het her stel is een bedrag uitgetrokken van 450.000 gulden. De ge meente schiet dat geld voor, maar krijgt dat later terug via de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Voorwaarde voor die rijksbij drage is wel dat vóór 1 oktober van dit jaar daadwerkelijk be gonnen wordt met de restaura tie. Volgens een gemeente woordvoerder is die datum echter niet absoluut. „Voormo lens is het mogelijk om een jaar uitstel te vragen. Dat is overi gens niet onze bedoeling." Bijdrage De voormalige gemeente Brou wershaven wilde aanvankelijk op 1 januari 1997 beginnen met de restauratie. Omdat de ge hoopte bijdrage uit de zoge naamde Kanjerpot van Monu mentenzorg uitbleef, gingen de werkzaamheden echter met door. Door de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Dui veland werd de restauratie zelfs op de lange baan geschoven. Brouwershaven had aanvaard, werd opnieuw benaderd, maar zag wegens drukke werkzaam heden van de klus af. Dit bete kende opnieuw uitstel van broodnodige restauratie. Onder het oog van voormalige eigenaar Jaap van Wezel raakt de molen verder in verval. „Hoe langer er wordt gewacht, hoe meer geld het kost. Elke maand dat de Aeolus zo blijft staan kost 10.000 gulden", stelt Van Wezel. Hij verkocht de molen in 1994 voor 117.000 gulden aan de toenmalige gemeente Brouwer shaven. Dit omdat hij te veel ei gen geld in de restauratie moest steken. Symbolisch De molen, op nog geen vijftig meter van zijn woning, gaat hem echter aan het hart. Om het verval te stoppen overweegt Van Wezel de gemeente Schouwen- Duiveland zelfs een voorstel te doen. Hij wil de molen voor het symbolische bedrag van één gulden kopen. Tot de restauratie daadwerkelijk begint, wil hij de Aeolus conserveren om verder verval te voorkomen. Vervol gens wil hij de molen weer van de hand te doen voor het bedrag dat hij in het onderhoud heeft gestoken. Volgens een gemeentewoord voerder zijn de inspanningen van Van Wezel echter nietnodig. „We gaan opnieuw aanbesteden en hebben inmiddels een lijst van molenmakers die het kar wei nog kunnen inpassen in hun werkzaamheden. Binnen een maand kunnen we misschien de aanbesteding doen. Het kan ook iets langer duren, maar dit jaar gaan we echt beginnen." Doorliet uitblijven van de broodnodige restauratie raakt de Aeolus steeds verder in verval. foto Pieter Honhoff Op de begroting voor 1998 van de gemeente Schouwen-Duive land is voor de Aeolus wel weer geld gereserveerd. Restauratie van de korenmolen kreeg zelfs het predikaat 'onontkoombaar en onuitstelbaar' mee. Het bedrijf dat twee jaar terug de opdracht van de gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39