Bestuurscrisis Bergen op Zoom Rijden doet lijden aan Dampoort PZC Smokkelhoekweg opengewalst PZC Lekker kibbelen over Gentse Feesten GS wijzen plan voor landschapscamping in Lewedorp af Varkensbeleid van provincie is Tholen niet streng genoeg Straf Yersekenaar die na botsing doorreed zeeland woensdag 3 juni 1998 b 19 Wethouder Linssen stapt op na afketsen plan Kijk in de Pot Handel in varkensrechten Keuken in zijn geheel gestolen Vuurwapendrager op de vlucht Geld voor Biologisch Museum Libel toch niet uitgestorven Boekenmarkt in v Bergen op Zoom ^Mannenkoor ISt-Maartensdij k |in Middelburg zuider^S buren door Marco van Barneveld s BERGEN OP ZOOM - In de ge- - meente Bergen op Zoom woedt een bestuurscrisis. Maanden t van politiek gekrakeel in Ber- gen op Zoom hebben geleid tot 1 een escalatie. Wethouder 2 A J. E M. Linssen (Lijst Lins- i sen) is opgestapt en zijn colle- s ga's E. C. Bolsius (D66) en n G. A A J. Jansen (VVD) bera- t den zich dezer dagen met hun - fracties op de toekomst van het college. e - Directe aanleiding vormt het feit dat de gemeenteraad vorige g week vrijdag niet akkoord is ge- - gaan met een voorstel van het t college over de structuurvisie - Kijk in de Pot. Die visie stuurt aan op grootschalige ontwikke- lingen op recreatiegebied in Bergen. Het overgrote deel van de raad 1 vindt dat het college te ver gaat in die visie, doordat bijvoor beeld met projectontwikkelaars al vergaande gesprekken zijn gevoerd over de bouw van recre atiewoningen. De afgelopen maanden is al va ker getwist over de plannen voor Kijk in de Pot. Wethouder Linssen had al eerder aangege ven te zullen opstappen indien de raad het voorstel van het col lege niet zou steunen. Volgens hem is uitvoering van de plan nen van levensbelang voor de economie in Bergen op Zoom. Wethouder Bolsius op zijn beurt heeft aangekondigd de komen de weken te willen nadenken over de samenstelling en werk wijze van het college. Jansen heeft gezegd met zijn fractie over de perikelen te willen over leggen. Het college in Bergen op Zoom bestaat naast genoemde wet houders uit de wethouders J. van de Water (Gemeentebe lang), mr. S. Vermeulen (CDA) en uit burgemeester A van den Berg. Van de Water van Ge meentebelang neemt een min derheidsstandpunt in over Kijk tra doorMarten deJongh >sie ele LEWEDORP - Aan de Veld- zicht weg bij Lewedorp mag ere geen landschapscamping ko- Het dagelijks provinciebe- ve- stuur wijst opnieuw de daar- ra-voor bestemde locatie af. De de gemeente Borsele voor gestelde plaats zou strijdig zijn met het streekplan. Gedepu teerde Staten stellen dat Borsele nu de kans heeft verspeeld om mee te doen aan het experiment landschapscamping. en-Het was de tweede keer dat Bor- iee-sele het adres Veldzichtweg 1 re: aanmeldde voor het experiment tflandschapscamping. Opnieüw ne-gaan GS niet akkoord. Volgens eehet Streekplan Zeeland mag eventueel een landschapscam- ping verrijzen in de schil van het Borselse gebied dat te boek staat als Waardevol Cultuur in de Pot en zit op de lijn van de raadsmeerderheid. Over de vertrokken wethouder Linssen is in het verleden overi gens al heel wat te doen geweest. Herhaaldelijk kreeg hij in het verleden verwijten vanuit de zocht met zaken waar hij eigen- raad en vanuit het college dat lijk nog niets over kon of mocht hij te vaak de publiciteit op- zeggen. Landschap (WCL). Die moge lijkheid bestaat als de concrete grens van het ontwikkelingsge bied plattelandstoerisme rui mer is dan de begrenzing van het WCL-gebied. Het dagelijks pro vinciebestuur meent dat daar van in dit geval geen sprake is. Het vreest dat de camping een enclave wordt in een grootscha lig landbouwgebied. Er zou geen sprake zijn van een vergro ting van het teiTein voor platte landstoerisme die als een schil aansluit op het WCL-gebied. Borsele had tot 1 mei de tijd een andere locatie te zoeken voor het experiment landschaps camping. Het dagelijks provin ciebestuur gaat ervan uit dat de gemeente er niet in is geslaagd een andere geschikte gegadigde te vinden. Daarmee vervalt voor de Borsele de mogelijkheid als nog mee te doen. De stoomwals gaat door het lint. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld KAPELLE - Met behulp van een stoom wals hebben de Zeeuwse gedeputeerde ing. J. I. Hennekeij en de Kapelse wethou der G. J. J. Burger dinsdag de nieuwe ro tonde geopend die de kruising Oude Rijksweg/Smokkelhoekweg in Kapelle vervangt. Voor het tankstation bij die kruising werd een lint doorgereden waar mee de opening een feit was. Tevens luid de deze actie de officiële heropening in van de volledig gereconstrueerde Smok kelhoekweg. De werkzaamheden hebben zo'n vijf maanden geduurd. De kosten van het pro- ject bedroegen ruim één miljoen gulden, waarvan provincie en gemeente beiden een deel op zich hebben genomen. Volgens wethouder Burger is de verkeerssituatie er een stuk veiliger op geworden. Veiligheid Om die veiligheid was het allemaal be gonnen toen de eerste plannen enkele ja ren geleden wei'den geboren. Destijds be stond de Smokkelhoekweg uit een brede rijbaan voor auto's met daarnaast niet- vrij liggende fietspaden. Zeker voor fiet sers was dat, met het oog op onder meer het drukke vrachtverkeer aldaar, erg on veilig. Nu ligt er aan de oostzijde van de weg een vrij liggend fietspad met twee rij stroken. Verder is er een snelheidsremmer aangebracht ter hoogte van de grens met de bebouwde kom van Biezelinge. Wethouder Burger zei trots te zijn op de nieuwe rotonde en de verbeterde weg en sprak de hoop uit dat verkeersdeelnemers 'met aandacht voor eikaars situatie' van de nieuwe voorzieningen gebruik zullen maken. DEN HAAG - Minister J. van Aartsen (Landbouw) wil de var kenshouders in met name de schone gebieden zoals Zeeland en Friesland tegemoetkomen. Hij wil grondgebonden var kensrechten verhandelbaar maken zonder dat ook de rest van het landbouwbedrijf gekocht moet worden. Schone gebieden zijn streken waar geen grote concentraties aan varkens zijn. Grondgebonden rechten houden in dat een boer per hectare grond een maximum aan varkens mag bezit ten. Vooral in schone gebieden is er schaarste aan verhandelbare vai-kensrechten doordat het grondgebonden deel alleen met het gehele bedrijf verkocht kan worden. Veel agrarische be drijven in een schoon gebied hebben wel varkens maar dat is voor hen slechts een bijkomende inkomensbron. De hoofd moot is meestal akkerbouw. Een nieuwkomer die de varkensrechten wil opkopen in een schoon gebied moet nu het hele bedrijf overnemen. Als de Tweede Kamer het eens is met de wetswijziging die Van Aartsen voorstaat, kan iemand die voldoende grond bezit voortaan alleen de varkensrechten overnemen. ZOUTELANDE - Uit een woning in aanbouw aan de Duin park Boulevard is in de nacht van dinsdag op woensdag een volledig gemonteerde keuken ter waarde van achtduizend gulden gestolen. Van de woning werd een deur open gebroken. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond in de Glacis- straat in Vlissingen een 37-jarige inwoner van die stad aange houden. De man had zojuist zijn auto in de Badhuisstraat ge parkeerd. Bij het zien van de politie nam hij de benen. Naar later bleek gooide hij een geladen vuurwapen weg. In de Glacisstraat kon de politie hem aanhouden. In de wagen vond de politie onder meer een dolk, een laserpen en in zijn woning een kilo hasj. De Vlissingen is voor verder onderzoek ingesloten. MIDDELBURG - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle krijgt dit jaar bijna driehonderdduizend gulden subsi die van de provincie Zeeland. Dat bedrag is opgebouwd uit een exploitatietekort; van 235.000 gulden, 15.000 gulden uit de knelpuntenpot natuur- en milieu-educatie en een eenmalige bijdrage van veertigdui zend gulden. Dat geld is bedoeld voor conserveringswerk- zaamheden van de collectie. SINT JANSTEEN - Twee leden van de insektenwerkgroep van Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut hebben in het Pinksterweekend drie exemplaren van een libellensoort waargenomen die uitgestorven zou zijn in Zeeuws-Vlaande- ren. Het gaat om de Gomphus pulchellus of Plasroinbout, een soort die alleen in West-Europa voorkomt. Drie weken gele den werd het rapport 'Libellen in Zeeuws-Vlaanderen' gepre senteerd en in dat werk staat vermeld dat de Plasrombout niet meer was waargenomen sinds de jaren tachtig. Toen kwam deze libel alleen voor aan de Witte Bergen en aan de Kriekeputte tussen Clinge en Nieuw-Namen. De waarne mers deden hun vondst in het waterwingebied in Sint Jan steen. Ze hebben in totaal drie Plasrombouten kunnen tellen. Dit insekt komt vooral in de maand juni voor en het is dus niet ondenkbaar dat er in de komende weken nog meer aangetrof fen zullen worden. De twee mannen van de insektenwerkgroep hebben de dier tjes op film vastgelegd. BERGEN OP ZOOM - De Vrij- metselaarsloge uit Bergen op .".'Zoom houdt op zondag 7 juni in s-jzijn gebouw aan de Engelse- van 14.00 tot 17.00 uur j^een boekenmarkt. De opbrengst voor een goed doel. «■MIDDELBURG - Het Smal- Mannenkoor uit Sint- -^Maartensdijk verzorgt op zater- 20 juni een optreden in de Kerk in Middelburg. De commissie Zingen in Mid- lelburg verzorgt de zangavond. Tet. mannenkoor doet regelma- ;ig mee aan zangconcoursen en icoort daar goed. Het heeft in- ïiddels twee cd's uitgebracht, ie zangavond begint om 19.30 KAPELLE Boeken - De Openbare Biblio- ïtheek in Kapelle biedt op vrij- pag 5 juni van 14.00 tot 20.00 bur een aantal afgeschreven en ninder recente boeken te koop |aan. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl ha: te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt - M.A. de Jongh ht E. Soesman nd te Vlissingen: ro jj£ N.J.C. Kluytmans nr E.L. Ramakers M.P.T. Sep j A.A. van der Sluis R.Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Kris Naudts De koppen in de Gentse kranten lie gen er de jongste tijd niet om. 'Lan ge files aan Dampoort', 'Verkeersellen de Dampoort houdt aan', 'Chaos aan Dampoort en 'Dampoort blijft rood verkeerspunt'. Weggebruikers en bewoners kreunen onder de last van een erg moeizame ver keersafwikkeling. „Zoek een sluipweg of gebruik het openbaar vervoer of de fiets als u het stadscentrum wil berei ken". Deze raad van een krantenver slaggever aan zijn lezers blijft nog steeds overeind. Knooppunt De Dampoort, een ingewikkeld ver keersknooppunt in het oosten van Gent dat via de kleine ring toegang geeft tot het havengebied, is altijd al een kluwen geweest. Dat was al zo in de j aren vij ftig en zestig toen er veel minder auto's re den. In die tijd zagen ouders hun la-oost liever niet fietsend over het Dampoort- plein rijden. Een hele reeks in- en uit valswegen storten zich op het knoop punt. De Dampoort heeft altijd al iets voorlopigs gehad. Begin jaren zeventig kwam er een voorlopig stalen viaduct dat onderdeel vormde van de kleine ring rond de stad. Hooguit enkele jaren zou de brug dienst doen. Ze bleef uit eindelijk bijna een kwart eeuw over eind. Tot ze, verteerd door roest, bijna door d'r poten zakte en hoognodig moest worden gesloopt. Geldgebrek Het Ministerie van de Vlaamse Ge meenschap, wegbeheerder van het Dampoortcompelx, zocht 25 jaar lang naar een definitieve oplossing. Die kwam er maar niet. Grootste spelbre ker bleek geldgebrek. Ontelbaar zijn de voorstellen die de voorbije 25 jaar op ontwerp- en bestuurstafels belandden. Simpel is het allemaal niet. De stad Gent wil de verpauperde Dampoort niet beperken tot zomaar een modern verkeerscomplex maar tevens de buurt aangenamer maakt. Werkzaamheden een nieuw elan geven, met een renova- zijn thans volop aan de gang. Dat zullen tie en urbanisatie die wonen en werken gebruikers geweten hebben. De jongste tijd is er vaak geen doorkomen aan. 'Mijd de Dampoort' is dezer dagen in Gent een populair advies. Rotonde Aannemers zijn druk doende een roton de aan te leggen rond de Zwaaikom, een waterplas op het verbindingskanaal tussen de oude havendokken en de Gentse binnenwateren. De rotonde moet soelaas bieden. Nauwelijks een Gentenaar die in het suces ervan ge looft. Die weet wel beter als de Dampoort ter sprake komt. De 18.000 auto's die dage lijks over het viaduct reden, voegen zich thans bij het verkeer op de begane grond. Of zoals een stadsambtenaar het onlangs schreef in het stadsmagazine: „Allemaal samen zullen wij de drie rij stroken van de rotonde doen dichtslib ben." Zoals gezegd, de Dampoort heeft altijd iets voorlopigs. En dus wordt over en kele jaren de rotonde alweer vervangen door een tunnnel die dwars over het verkeersplein gaat. Als er geld wordt gevonden. De Dampoort is en blijft een Gordiaans verkeersknooppunt. foto Charles Strijd door Chris Naudts Zonde dat Romain Deconinck zali ger, de onvolprezen vader van het Gentse volkstoneel, het niet meer kan meemaken. Als gesneden koek zou het scenario voorliggen van alweer een volkse revue die Gentenaars zou amu seren. Maar, Deconinck is al jaren niet meer. De handelaars en horeca-exploitanten van de Korenmarkt leveren dezer da gen ongewild stof voor een lekkere brok volks theater. Want er zit een vlieg op de lamp bij de handelaarsvereniging - in Gent speken ze al eeuwen over een 'de kenij' - van de Korenmarkt, in het hart van het oude stadscentrum. De hoofdman of deken van de Koren markt heeft besloten tijdens de komen de Gentse F eesten enkele uren het stop contact uit het feestelijk amusement te halen. De Korenmarkt zal iedere dag enkele uren zwijgen uit protest tegen de handelswijze van enkele collega-leden van de dekenij die hun financiële bij drage niet betalen. Geen geld, geen mu ziek, zeg maar. Deken Eli De Rijck is een minzaam man, maar te veel is te veel. En dus nam hij het pijnlijke besluit het programma op het podium van zijn Korenmarkt drie uren later te laten beginnen. Hij hoopt daarmee de 'profiteurs' in de por temonnee te treffen die weigeren te betalen aan de dekenij die instaat voor artiesten op het podium. Artiesten en muzikanten lokken volk en brengen geld in het laatje van cafébazen en res tauranthouders op de Korenmarkt. De Rijcks stem klinkt wat zwaarmoe dig als hij zegt: „We willen een signaal uitsturen. Vorig jaar betaalde slechts de helft van de handelaars hun bijdrage terwijl ze in ruime mate meegenieten van de inspanningen van de dekenij om publiekslokkers op het podium te krij gen. Hun kroegen en terrassen zitten vol mensen, precies omdat er op het po dium iets te beleven valt. Door het pro gramma te beperken willen we iedereen laten voelen dat de dekenij potverdorie keihard werkt." Gemor De Rijck is van mening dat de 'wieltjes zuigers' maar eens moeten voelen. Te gelijk hoopt hij dat de oogkleppen af vallen en volgend jaar opnieuw alle handelaars solidair de rangen zullen sluiten. Gemor en gerommel was er al eerder in het voorjaar toen wethouder van fees telijkheden Jacques De Poorter besloot een aantal groepen niet langer toe te la ten tot de openingsstoet van de Gentse Feesten. De Poorter bestond het voorts bij loting de groepen een plaats in de stoet aan te wijzen. Regelgeving voor de stoet. Kom nou, dat druist regelrecht in tegen de ware aard van de Gentenaars, licht anarchistisch en niet overlopend van enthousiasme voor te veel bemoeie nis van bovenaf. Toch jammer dat Romain Deconinck het leven in zijn geboortestad niet meer lichtvoetig voor theater bewerken kan. Nogal wat Gentenaars hopen stilletjes dat poppenspeler Luc De Bruycker van het Spelleke van Drei Kluiten het Ko- renmarkt-gekibbel oppikt om het volk van de Arteveldestad een satirische spiegel voor te houden. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het provinciale vestigingsbeleid in tensieve veehouderij is het Thoolse gemeentebestuur te soepel. In de visie van de provin cie mag bij sanering de her komst van het te verplaatsen bedrijf geen rol spelen. Het Thoolse college van burgemees ter en wethouders vreest dat door deze bepaling te ruime mo gelijkheden worden geboden voor nieuwvestiging en om schakeling van intensieve vee houderijen. Het gemeentebestuur ziet liever dat deze uitzonderingsmoge lijkheid uitsluitend geldt voor bedrijven die binnen de ge meentegrenzen zijn gevestigd. Ze wil hiermee voorkomen dat bij gedwongen bedrijfs ver plaatsingen, bijvoorbeeld als gevolg van een natuurontwik kelingsproject of uitbreiding van een kern, deze bepaling door bedrijven wordt aangegre pen om zich op Tholen of Sint- Philipsland te vestigen. Het Thoolse bestuur kan zich evenmin vinden in de ruimte die de province biedt aan intensie ve veehouderij als - onderge schikte - neventak. Volgens dc gemeente moet de bedrijfs vloeroppervlakte in deze geval len gebonden worden aan een maximum van duizend vier kante meter. De provincie koppelt de neventakontwikke lingen aan een maximum van vijfhonderd vierkante meter, waarna via vrijstelling tot ver dere verruiming kan worden overgegaan. Wanneer vrijstel ling wordt verleend, geldt een maximum vloeroppervlakte van 1600 vierkante meter. Plattelandstoerisme Overeenstemming is er wel over de bestemming van gebieden met een specifiek regionale functie en over gebieden die be stemd zijn voor plattelandstoe risme of ecologische ontwikke lingen. De gemeente Tholen vindt in navolging van de pro vincie dat in deze gebieden geen enkele ruimte geboden mag worden aan intensieve veehou derijen. Nieuwvestiging noch omschakeling of toevoeging van een neventak is toegestaan. De ontwerp-streekplanherzie- ning van de provincie gaat ge lijk op met de tiende herziening van het bestemmingsplan bui tengebied Tholen en de vijfde herziening van dit bestem mingsplan voor Sint-Philips- land. De inspraakprocedure is onlangs afgerond. De commis sie gemeentelijke ontwikkeling brengt maandag 15 juni advies uit over het collegestandpunt over de plannen van de provin- door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. A M. Janssens-van Kampen heeft dinsdag een vijftigjarige man uit Yerseke veroordeeld tot een boete van 1.250 gulden en een rijontzegging van vier maan den, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Verdermoet hij een schadebedrag van 3.700 gulden aan het betrokken slachtoffer betalen. De man was op 6 juni vorig jaar net buiten zijn woonplaats na een botsing met een andere auto doorgere den. Dat achtte de politierech ter bewezen. „De aanrijding had u moeten vermoeden, maar u bent er als een haas vandoor gegaan." pe verdachte dacht er anders over. Hij zei na de inhaalma noeuvre op de Postweg niets van de botsing te hebben gemerkt. De Yersekenaar reed in een be stelbus. Hij gaf wel toe dat de weg smal is. Hij moest uitwijken voor de andere auto, maar van een botsing wilde hij niets we ten. Vreemd De politierechter vond dit vreemd, omdat na de aanrijding de auto van de gedupeerde hon derdtachtig graden was ge draaid. De hele linkerzijde van de auto was beschadigd. Een ge tuige, die de aanrijding had ge zien, achtervolgde de verdachte om het kentekennummer te no teren. Het slachtoffer had ver klaard dat de bestelbus kort achter hem had gereden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35