Kuitblessure kost Romario WK De laatste gentleman van het voetbal Bergkamp en Jonk zijn bijna genezen Internetter hoeft van 'grootste evenement' niets te missen sport Wereldkampioen Brazilië zonder wereldspits in Frankrijk Leekens wil Belgische goals zien Berti Vogts tempert optimisme Stinga in Roemeense selectie KNVB verwacht 30.000 fans woensdag 3 juni 1998 van onze sportredactie LESIGNY - Romario ontbreekt op het WK voetbal. De Brazili aanse bondscoach heeft de aan valler van de lijst geschrapt om dat hij niet op tijd hersteld zal zijn van een spierblessure. „Romario kampt nog altijd met pijn in de kuit. De blessure kan nog wel tien tot vijftien dagen of misschien een maand in beslag nemen. We hebben besloten geen risico te nemen", aldus de coach. Zagallo heeft de vakan tie vierende middenvelder doorYpe Minkema HOENDERLOO - De dokter is bijna klaar, de trainer mag verder dokteren. Begin vol gende week, een paar dagen voor Oranje's start van het WK in Frankrijk, zullen Dennis Bergkamp en Wim Jonk door bondsarts Frits Kessel worden overgedragen aan coach Guus Hiddink. Medisch fit, zal er op het la bel staan. „Dan is het verder aan de trainer en de speler", vertelde de dokter gisteren na een lichte training. Het medisch bulletin van dinsdagochtend 2 juni. Blije berichten, eindelijk. Berg kamp en Jonk trokken de sportsloffen uit en schoten in de voetbalschoenen. Het eer ste balcontact sinds tijden. Bergkamp raakte een maand geleden geblesseerd; een spierscheurinkje achter in het dijbeen. En tijdens de re validatie bij Arsenal er nog een overheen. De berichten waren somber. De spits van Oranje zou het openingsduel met België - en misschien wel het hele WK - moeten missen. Gisterochtend raakte de spits weer een bal. Zonder pijn, maar met dat goede ge voel dat de bal aan de voet ligt. „Als je eenmaal op het veld staat, gaat het meestal snel", zei de spits na de eerste oefeningen. Hij klonk opge lucht. Ook voor Jonk. die hinder heeft van zijn lies. komt herstel er aan. „Het gaat iedere dag" een ietsje be ter", vindt de spelbepaler. Hoe nu verder? De dokter: „Ik verwacht dat ze begin volgende week medisch ge zien fit zijn. Geen medische gevallen meer." Dan zit Kes- sels taak er op. En begint het werk voor bondscoach Hid dink. Want is hij bereid een speler op te stellen die ruim bijna zes weken uit competi tie is geweest? Hoe zit het met de conditie, met de vorm, het ritme? Kessel brengt dat mooi onder woorden als hij zegt: „Repareren is één ding, vier weken topvoetbal toch een ander." Het ligt voor de hand dat Hiddink 'over' de wedstrijd van België heen kijkt, naar het tweede duel, nog weer een week later. „Het ligt er maar aan", zei de dokter, „hoe veel waarde de coach hecht aan het meespe len van de voetballer. Vroe ger zei men ook:- liever een Cruijff die zeventig procent fit. is dan geen Cruijff. Alleen zijn aanwezigheid op het veld, binnen het elftal, was al van grote waarde." Gisterochtend bleven Edwin van der Sar en Ronald de Boer binnen. Hun namen worden niet vermeld in het medisch dossier. Kessel: „Niets ernstig. Eigenlijk niets aan de hand. Gewoon, wat kwaaltjes na een wed strijd." Normaal, vindt de dokter. „Er wordt toch inten sieve trainingsarbeid gele verd. Zelfs op wedstrijdda gen. Dat rijn de spelers in Nederland niet gewend. Van daar dat er dan een reactie optreedt." Er is een geruststellende ge dachte voor de voetballers en hun vermoeide spieren. Van af de eerste dag van het WK moet de bal voor Oranje het werk doen. GPD Emerson yan Leverkusen als vervanger opgeroepen. Hij meldt zich vandaag, woensdag, in het trainingskamp. Teamarts Toledo heeft de kwet suur van de 32-jarige Romario maandag uitgebreid onder zocht. Een scan wees uit dat de spierscheuring nog altijd niet is geheeld. „Tot nu toe ging het goed, leek hij het openingsduel wel te gaan halen. Maar er wa ren complicaties", verklaarde de arts. „Dit is een hele grote teleurstel ling" zei Romario, die onder een staande ovatie de perskamer huilend verliet. „24 uur geleden dacht ik nog aan de eerste wed strijd. Dacht ik dat God het bes te met me voor had. Dit is heel moeilijk. Maar ik wil mijn team genoten bedanken dat zij mij de kans hebben gegeven te laten worden wie ik nu ben. Als het aan mij ligt, betekent dit niet mijn afscheid." Romario leidde Brazilië vier jaar geleden met vijf doelpun ten naar de wereldtitel. De oud- PSV'er heeft niet getraind sinds het land vorige maand in voor bereiding is gegaan op het WK. Zagallo: „Hij is zeer belangrijk voor het team, daarom heeft hij al extra tijd gekregen. We heb ben zolang mogelijk op hem ge wacht, maar dit is de grens. Dit hoort ook bij het voetbal." „Maar we kunnen onze vijfde wereldtitel nog steeds halen. Ook zonder Romario. In 1962 raakten we Pele in de voorberei ding kwijt, maar wonnen we toch", aldus de voormalige in ternational die destijds als lin ker spits wereldkampioen werd. „En iedereen is blijkbaar verge- ten dat we vier jaar geleden ook zonder twee vaste verdedigers speelden en toch eerste wer den." „We hadden samen wat moois in gedachten. Dat gaat niet door", verzuchtte Ronaldo, die zijn maatje in de aanval zal missen. „Romario is een topper, een spe ler die het verschil kan maken", sprak Rivaldo. „Romario is een belangrijke speler, maar er zijn er meer die een wedstrijd naar hun hand kunnen zetten", vond de tot de bank veroordeelde De- nilson, die nieuwe mogelijkhe den zag. Bebeto en Edmundo maken echter een veel betere kans. Een land in rouw, vooral nadat bleek dat Zagallo als vervanger een degelijke middenvelder uit de Bundesliga had opgeroepen. Daar waar op briljante spelers als Juninho (Atletico Madrid) of Anderson (Barcelona) was ge hoopt. „Wemisten een speler die vlak voor de verdediging kan spelen", aldus de bondscoach. „Ik ga geen grote naam selecte ren om iedereen tevreden te stel len. Ik ben er namelijk niet om andere mensen tevreden te stel len. Het gaat om wat ik belang rijk vind." De Brazilianen openen het toer nooi in Frankrijk op 10 juni met de wedstrijd tegen Schotland. RTR Romario kon zijn emoties niet onderdrukken toen hij tijdens een persconferentie aankondigde dat hij het WK moet missen. foto's AP en ANP BRUSSEL - De Belgische bondscoach Georges Leekens wil doelpunten zien. Hij hoopt dat zijn ploeg woensdag tegen Co lombia alle schroom van zich afgooit. ..We moeten wat zelf vertrouwen krijgen. Op het allerhoogste niveau moeten twee van de drie kansen doelpunten opleveren." België maakte vorige week. tijdens het oefentoernooi in Casa blanca, een degelijke indruk. Alleen aanvallend verliep het volgens Leekens niet naar wens. België verloor met 1-0 van Frankrijk en scoorde tegen de Engelsen alleen in de straf- schoppenserie. „We kunnen het topteams als Frankrijk heel moeilijk maken", aldus Leekens. „Maar dé oefenwedstrijden hebben ook aangewezen dat we moeilijk tot scoren komen en elke keer een korte periode de weg een beetje kwijt zijn. Daar moeten we nog aan werken." Het duel tegen Colombia is de zesde van zeven oefenduels voor de Rode Duivels. Zaterdag wacht nog Paraguay, dat maandag in Eindhoven door Oranje met 5-1 aan de kant werd gezet. RTR BONN - Berti Vogts vreest de hoge verwachtingen over de Duitse WK-ploeg. De bondscoach probeerde dinsdag het op timisme in eigen land, na de 3-1 overwinning tegen Colombia, te temperen. „Er zijn veel ploegen die elkaar in niveau maar weinig ontlopen. De verschillen zijn veel kleiner dan voor heen. ïk besef dat. maar veel van mijn landgenoten niet Veel Duitsers onderschatten de kraciy van andere teams", aldus Vogts. „Er wordt maar gewoon aangenomen dat we minstens de laatste vier halen." De Duitse bondscoach probeert er rustig onder te blijven. Met klassieke muziek. „Ik neem al mijn cd's mee naar Frankrijk. Alleen met klassieke muziek kan ik re laxen." RTR BOEKAREST - Bondscoach Anghel Iordanescu heeft Ovicliu Stinga van PSV opgenomen in zijn definitieve selectie voor het WK. Hij is één van de zestien Roemenen in het team die in het buitenland onder contract staan. Roemenië moet het bij het WK in de groepswedstrijden opnemen tegen Colombia, Engeland en Tunesië. De selectie: doelmannen Stelea (Salamanca), Stangaciu (Ko- caelispor), Prunea (Dinamo Boekarest); verdedigers Petrescu (Chelsea), Filipescu (Galatasaray), Dobos (AEK Athene), Se- lymes (Anderlecht), Ciobotarin (Dinamo Boekarest), Dulca (Rapid Boekarest); middenvelders Marinescu (Rapid Boeka rest), Hagi (Galatasaray), Galea (Espanyol), Gabriel Popescu (Galatasai-ay), Gheorghe Popescu (Salamanca), Munteanu (FC Köln), Dumitrescu (Atlante Ciudad Mexico), Stinga (PSV); aanvallers Moldovan (Coventry City), Craioveanu (Real Sociedad), Die (Valencia), Niculescu (National Boeka rest), Lacatus (Steaua Boekarest). SID ZEIST - De KNVB gaat er vanuit dat zo'n 30.000 Nederlandse supporters een kaartje hebben bemachtigd voor het eerste WK-duel van Oranje tegen België op zaterdag 13 juni in het Stade de France in Saint-Denis. Ook bij de tweede wedstrijd tegen Zuid-Korea, op 20 juni in het Stade-Vëldodrome in Marseille, rekent de bond op 20.000 tot 30.000 Oranje-fans. Volgens Will van Rhee. manager wedstrijdzaken van de KNVB en tijdens het WK belast met supporterszaken, hebben slechts weinigen via de zwarte handel kaartjes gekocht „De KNVB denkt ook niet dat veel Oranje-fans op de bonnefooi naar Frankrijk zullen afreizen. Hooguit een paar honderd zullen in Parijs en omgeving proberen kaarten te kopen. Maar ik geloof niet dat iemand zonder kaartje zo maar even naar Marseille rijdt. Dat is veel te ver." ANP door Edward Swier AMSTERDAM - Heb je niet het allergrootste sportevenement ter wereld - want dat blijft toch de Olympische Spelen - dan zal je wat moeten verzinnen. Dus is, volgens het Comité Francais d'Organisation (CFO) het WK- voetbal, dat op 10 juni begint, het grootste evenement 'op af stand'. Keken er 32 miljard mensen naar het WK-voetbal van 1994 en zo'n twintig miljard naar de Spelen van Atlanta, nu verwacht de CFO ongeveer 37 miljard tv-kijkers. Bijna 2,5 miljoengelukkigen, zij die in de ellende om de kaartjes alle mazzel van de wereld had den, zullen de wedstrijden bo vendien live in de stations kun nen zien. En dan is er sinds de digitale snelweg voor zo velen toegankelijk is, natuurlijk ook nog het 'world wide web'. Het is de verwachting.dat tijdens het WK-voetbal per dag liefst hon derd miljoen personen via Inter net het WK zullen 'bezoeken'. Een record. Oververhitting Ter vergelijking: de populairste 'site' op Internet is momenteel nog die met beelden van Mars, met 25 miljoen kijkers per dag. Tijdens de Spelen van Atlanta trachtten ook vele miljoenen het Olympische dorp binnen te dringen, maar strandden ze soms door 'oververhitting" van de computers. De Fransen heb ben geleerd van die Amerikaan se miscalculatie en een viertal bedrijven - Hewlett-Packard, EDS, France Telecom en Sybase - in een vroegtijdig stadium op dracht gegeven een hoogst ge avanceerde computernetwerk te construeren, WK software De Amerikaanse gigant Sybase ontwikkelde speciaal voor het WK software waarmee - bijna zonder overdrijving - het hele toernooi wordt aangestuurd. Het enige dat ontbreekt is dat de computers op de grasmat de spelers vervangen. En gelukkig maar. Wat er wel mee gebeurt? DeWK- organisatie verzorgt haar admi nistratie, hotelreserveringen, transport, communicatie en ac creditatie van zo'n tienduizend journalisten en twaalfduizend vrijwilligers via het systeem. Bovendien hebben de media (en Jan Publiek) de mogelijkheid er oneindig veel statistieken, cij fers, nieuwtjes en feitjes over het WK van 1998 en alle voor gaande toernooien te vinden. Hel scheelt een hoop opzoek- werk in de archieven, maar ook hier geldt: de journalist moet zijn werk, het schrijven, nog zelf doen. Het bezoeken van de Internetsi te (http://www.france98.com) is zeker de moeite waard. Zo mocht ook Michel Platini, me de-voorzitter van het organisa tiecomité, tijdens de presentatie ervan in Marseille ervaren. Pla tini, op het veld virtuoos maar achter de computer minder wendbaar, verbaasde zich open lijk - en niet gespeeld - over de vergevorderde i nformatietech- nologie. Franse slag De vier partners hebben be loofd, en lieten dat gisteren in Amsterdam tijdens een persbij eenkomst nog eens horen, het WK niet met de Franse slag af te zullen werken. Als men dus toe zegt dat alle gegevens - iedere assist, kopbal of bijvoorbeeld overtreding wordt genoteerd - en beelden direct worden door gestuurd, dan betekent dat ook onmiddellijk. Of zoals de Ame rikanen zeggen 'real time' Zo kan het computerpubliek tij dens het evenement van seconde tot seconde op de hoogte blijven van de gebeurtenissen. Ietwat overdreven zou je kunnen stel len dat de Intemet-surfer eerder weet dat bij, pak hem beet, Ma rokko - Zuid-Korea gescoord is dan de tv-kijkers of de suppor ters in het stadion. Ja, de software werkt. Het pak ket heeft de afgelopen maanden proefgedraaid, onder andere bij het Tournoi de France en de ga- lapartij tussen Europa en de Rest van de Wereld tijdens de WK-loting, begin december in Marseille. Tot slot, ook de veelbesproken kaartverkoop verliep via het systeem. Dat was even slikken dus voor de partners. Want, met veel belangstelling was reke ning gehouden, maar falende telefoonlijnen en een wel heel erg chauvinistische organisatie - die Fransen aanwijsbaar voor trok - zette het kwartet even op het verkeerde been. Maar nu het toernooi voor de deur staat, is dat fikse vlekje weggepoetst. Bovendien, des te meer thuis blijvers die de site kunnen be zoeken. GPD Elk WK heeft zijn eigen helden voortgebracht. Grote of tragi sche voetballers die op een of andere manier een stempel drukten op dat wereldkampi oenschap. In een serie verhalen haalt deze krant herinneringen op aan de meest spraakmaken de helden. In deze aflevering: Bobby Moore en de WK-editie van 1970: 'every inch a gentle man'. door Jacques Ros De gangbare definitie van een heer is een man van stand en beschaving. Mocht dat kloppen, dan was Bobbv Moore de laatste der Mohika nen. Een intussen nagenoeg uitgestorven prototype op 's werelds voetbalvelden. Eén en al fatsoen. Vloeken deed hij nooit, tegenstanders behan delde hij met bijbels respect en als de kledingvoorschriften van de FIFA niet overduidelijk waren, zou hij voor West Ham United en Albion met een bol hoed op hebben gespeeld. Wan neer Britten het hebben over 'every inch a gentleman', dan moet dat gezegde geboetseerd zijn naar het model van Robert Frederick Chelsea Moore. Bewijzen bestaan er te over. Eén van de mooiste dateert van 1966, toen Engeland beslag legde op de Coupe Jules Rimet en aanvoerder Moore op het bordes van Wembley de beker uitgereikt kreeg door de konin gin. Besmeurd en bezweet had hij de tegenwoordigheid van geest om eerst modder en transpiratie af te vegen aan de draperie, alvorens de hand van de Queen te schudden. Het tweede sprekende voor beeld staat, met foto. vermeld in de memoires van Pele. De al even onberispelijke Braziliaan beschrijft een tafereel van het wereldkampioenschap 1970. Moore, het gelaat verkrampt in opperste concentratie, vecht zijn zoveelste duel met de maestro uit zónder hem ook maar ergens te raken. Hoffe lijkheid ter lering van genera ties schoffelaars. Zelfmoordactie Als gerechtigheid nooit ver jaart, moeten de onverlaten die het WK van 1970 aan Mexico hebben toegewezen met terug werkende kracht voor een tribunaal gesleept worden. Aanklacht: misdaden tegen de internationale voetbal familie. De velden lagen ongeveer zó hoog boven het zeeoppervlak, gewassen tegen Brazilië en in de met hangen en wurgen ge haalde kwartfinale (na verlen ging) nam Duitsland revanche voor 1966. Wat uit beide wed strijden beklijft, is de heugenis aan een speler die de geestelij ke rekbaarheid van elastiek had en het incasseringsvermo gen van een boksbal. Bij ieder ander zou het bloed zijn gaan kolken vanwege zoveel on recht. Bobby Moore daarente gen bleef de kalmte en waar digheid zelve. Hij kan het helaas niet meer navertellen, maar het vermoeden is ge rechtvaardigd dat er ijswater door zijn aderen stroomde. Laat u daarom nooit vernache- len door betweters, het WK van 1970 was het WK van Bobby Moore en van niemand anders! Laatste gevecht Alle er-varing en talenten ten spijt, in Engeland bleken er na afloop van zijn actieve carrière geen gerenommeerde teams te zijn die op de manager of coach Bobby Moore zaten te wach ten. Dus liet hij zich strikken door clubs in de marge: Oxford City, Eastern Athletic in Hong kong en Southend United. Midden jaren tachtig kantelde zijn bestaan nogmaals. In een vliegtuig ontmoette hij de blonde stewardess Stephanie Parlane voor wie hij vrouw en twee kinderen verliet Vier jaar later, in 1990, troffen Cupido's pijlen hem wederom. Het Londense radiostation Ca pital Gold haalde hem terug waar hij thuishoorde: bij het voetbal. Al was het ditmaal als verslaggever. Lang heeft Bob by Moore dat geluk niet kun nen koesteren. In 1991 werd terminale kanker aan zijn dik ke darm en lever geconsta teerd. Het wreedste gevecht tegen het onrecht hield hij zes tien maanden vol. Op 24 febru ari 1993 stierf de laatste heer van het voetbal. In Upton Park droegen zijn voormalige teamgenoten van West Ham en het nationale elf tal -hem naar de middenstip; van heinde en verre maakten Britten een pelgrimstocht naar Londen om de Bobby Moore Tribune in te wijden; en de re gering gaf opdracht een post zegel uit te brengen met zijn beeltenis. Een onderscheiding die normaliter alleen voorbe houden is aan royalty. Buckingham Palace maakte geen bezwaar: Bobby Moore was ook een vorst, een koning met een rugnummer. GPD dat er vanuit hemel, hel en va gevuur gratis naar wedstrijden gekeken kon worden; en op het koudste moment van de dag bereikte de temperatuur het smeltpunt reeds. Rond twaalf uur 's middags getuigde bewe gen in Puebla. Guadalajara, Leon, Toluca en Mexico City ai van een suïcidale inslag. Laat staan hollen. Toch moest dat van de FIFA, die haar ziel had verkwanseld aan Beëlzebub (lees: de commercie). Gezond verstand verloor van televisie dollars. Dat alle deelnemers de beproe vingen doorstonden was al op merkelijk; dat Bobby Moore op de been bleef had epische di mensies. In de annalen van het negende WK wordt hij karig geprezen, maar dat lag groten deels aan het chauvinisme der historici. Duitse geschied schrijvers bijvoorbeeld, zwij melden bij de herinnering aan Franz Beckenbauer, die in de verloren halve finale tegen Ita lië, één arm in een mitella van riempjes, streed tot de laatste snik. Brazilianen mochten zelfs kiezen. Tussen Tostao en Pele. De eerste bleek, ondanks een recente oogoperatie, ook visueel gemankeerd het doel te kunnen vinden: de tweede vloog zonder vleugels. (Een te genstander van toen zei: 'We gingen samen omhoog voor een kopduel, ik stond allang weer op de grond, keek om en zag dat hij nog altijd in de lucht hing.') Wat Moore klaarspeelde was van een geheel andere orde. Terwijl hij stoïcijns de eer van de Union Jack verdedigde, kon hij ieder ogenblik worden ge arresteerd, weggesleept en op gesloten. Kleptomaan Kort voor het wereldkampi oenschap had titelhouder En geland zich afgezonderd in het naburige Colombia. In de win kelgalerij van het spelershotel bevond zich de juweliersshop Het Groene Vuur. Samen met een andere Bobby (Charlton) neusde Moore tussen de kost baarheden, zich verplaatsend in de smaak van zijn Tina. Bei de mannen verlieten de nering echter onverrichter zake. Vijf minuten nadien begon de eer ste aflevering van een Zuid- arnerikaanse soap, met Moore in een ongewilde hoofdrol: die van een vulgaire Britse klepto maan. Volgens de verkoopster en haar patroon had de voetballer een armband ontvreemd en vervol gens als een goochelaar laten verdwijnen. Over de exacte waarde en het signalement van het kleinood circuleerden ver schillende versies. Hoe langer de ophef aanhield, hoe hoger het prijskaartje werd en hoe unieker de decoratie. Aldus veranderde het sieraad van zil ver in goud, was van rondom glad ineens bezet met edelste nen en steeg in prijs van 4800 naar minimaal 44.000 gulden. Waarmee het financiële ge deelte nog niet afgehandeld was, want de eigenaar eiste een kwart ton schadeloosstelling voor iedere dag dat hij zijn zaak tijdens het vooronder zoek gesloten diende te hou den. Als een vloedgolf spoelde de af faire de globe over. Op het ene halfrond werd er een kans voor open doel in gezienom het mo raal van de Engelse voetbal troepen te laten zakken tot het niveau van een mislukte plum pudding. ('Engeland: dieven en dronkaards' kopte een Mexi caanse krant). Op de andere helft stelden tot in de haarwor tels gekrenkte Britten een vilein een-tweetje vast tussen Colombia en Mexico en wier pen alle media zich op als pleit bezorgers. Ze zeiden en schre ven, dat 'Moore bemiddeld genoeg was om de juwelier uit te kopen, in plaats van te beste len.' Winstgevend De complottheorie bleek meer hout te snijden. Twee jaar na het wereldkampioenschap be kenden drie Colombiaanse samenzweerders, dat het val selijk beschuldigen van be roemdheden op doorreis een geliefd en meestal winstge vend tijdverdrijf was. Met ge chanteerde zangers, stieren vechters en voetballers kon een mens tenminste de inflatie be strijden. Omdat niemand daarvan in 1970 officieel op de hoogte was, kwam er diplomatiek topover- leg aan te pas om Moore mee te laten doen aan het WK dat op het punt van beginnen stond. Op voor-waarde dat hij zich da gelijks zou melden bij het Co lombiaanse consulaat in Mexi co City - anders was het zes maanden brommen - werd zijn huisarrest opgeheven en mocht hij zich voegen bij zijn al be hoorlijk opgefokte teamgeno ten. Ook mèt Moore redde Enge land het overigens niet. In de voorronde was er geen kruit Paniek in het Engelse strafschopgebied tijdens de kwartfinalewedstrijd van het WK 1970 in Mexico tegen Duitsland. Van links naar rechts: Alan Mullery, de Duitse goalgetter Gerd Miiller, Bobby Charlton, Bobby Moore, Berti Vogts (nummer 7) achter Terry Cooper (nummer 3) staat keeper Peter Bonetti en Keith Newton. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25