Machtsovername Rios mislukt Cambuur terug in eredivisie PZC Venus Williams te gretig tegen Hingis Oltmans stelt bond harde voorwaarden Eerste zwemster van Mexico naar Cuba sport woensdag 3 juni 1998 23 Favoriet Roland Garros mist door verlies tegen Moya eerste stek wereldranglijst Wereldranglijst zonder Graf Van Heeswijk wint in Oostenrijk PSV praat met Van Nistelrooy Milan koopt Udinese leeg Del Piero toch in selectie premie I lezers^fü# -!a' a's 'czcr van C'C2C krant w'' >k gfaag Oranje Zwart slaat toe op WK Exclusief voor u De Robas Globe van onze sportredactie PARIJS - Aangekondigd als de te vroege finale, als het visite kaartje voor het huidige vrou wentennis. Er werd uitgekeken naar het duel tussen Martina Hingis en Venus Williams. Maar dinsdag, toen de twee in de kwartfinales van Roland Garros tegenover elkaar ston den, was het publiek snel uit- gekeken. Er komen raketten van het racket van Venus Wil liams. Dinsdag waren er, in het duel van de 17-jarigen, veel te veel verkeerd gelanceerd. De nummer één van de wereld, die alleen het Parijse Grand Slam nog niet wist te winnen, kwam geen moment in gevaar en haastte met bijna foutloos spel naar 6-3 6-4. Lastige partij „Ik had me voorbereid op een lastige partij", aldus Hingis. „Maar ik begon goed en bleef de hele partij goed geconcen treerd. Ik heb gewoon nooit het idee gehad dat ik vandaag kon verliezen." Williams wist waar het fout was gegaan: „Ik had niet genoeg geduld, had op mijn kansen moeten wachten." Venus Williams, de toekomst van het tennis, stelde teleur. De „oudjes" allerminst. De leuk ste partij in de kwartfinales van het vrouwentennis was die tussen twee routiniers, de als derde geplaatste Tsjechische Jana Novotna en Monica Seles. De als zesde geplaatste Ameri kaanse won na 119 minuten met 4-6 6-3 6-3. Hingis is de volgende tegen standervan Seles. In de andere halve eindstrijd staat de num mer twee van de plaatsings lijst, Lindsay Davenport, te genover Arantxa Sanchez (6-2 6-7 6-0 tegen Pattv Schnvder). Davenport schakelde titelver dedigster Iva Majoli uit: 6-1 5- 7 6-3. ANP/RTR door Paul van den Bosch PARIJS - 'King Carlos' werd Carlos Moya vorig jaar ge noemd, met een knipoog naar de Spaanse monarch. Dat konink lijke was hij de eerste maanden van dit jaar kwijtgeraakt, maar juist Moya mengde zich gisteren op Roland Garros in een misluk te paleisrevolutie. De Chileen Marcelo Rios was één overwinning verwijderd van de plek van Pete Sampras als koploper in het mannenten- nis. De topfavoriet werd echter uitgeschakeld door de ontke tende Moya (6-12-6 6-2 6-4), zo dat Rios moet wachten op een nieuwe kans. Moya maakt zich op voor zijn halve finale tegen zijn landgenoot Felix Mantilla, die op zijn beurt Thomas Muster elimineerde. Gustavo Kuerten gediskwaliceerd PARIJS - De Braziliaan Gus tavo Kuerten is gisteravond sa men met zijn landgenoot Meli- geni gediskwalificeerd in het mannendubbel. In zijn partij te gen Jonas Björkman en Patrick Rafter gooide hij zijn racket boos naar de stoelumpire omdat hij het niet eens was met een be slissing. Het racket miste de scheids rechter. maar niet een toeschou wer achter hem. Deze raakte niet gewond, maar de toernooi- leiding besloot het Braziliaanse duo, dat de eerste set in de tie break had verloren, toch uit de strijd te nemen. Kuerten verdedigde in Parijs zijn enkelspeltitel, maar werd in de tweede ronde al uitgescha keld door de Rus Marat Safin. GPD Na afloop van het bloedstollen de gevecht bezwoer Rios dat hij zich niet had beziggehouden met de op handen zijnde machtsovername. „Ik dacht al leen maar aan de partij en niets anders. Ik moest eerst maar eens deze partij winnen. Want Moya speelde heel sterk." De laatste set was de meest spannende van de eerste negen dagen op Roland Garros. De voor zijn laatste kans vechtende Rios dacht bij een 4-4 stand (en 15-15) dat de bal de gravelvloer twee keer had geraakt. Het ma gistrale antwoord van Moya's backhand liet hij dan ook onge moeid, zodat de Spanjaard het punt toch binnenhaalde. Met een woedende blik en allerhan de krachttermen meldde Rios zich bij de onverbiddelijke um pire. Moya: „Voor mijn gevoel stuitte die bal maar één keer. Maar ik denk wel dat Marcelo zijn con centratie verloor door dat ene punt. Die kwam pas weer terug in de volgende game, op 5-4. Toen vocht hij weer helemaal te rug." Drie matchpoints werkte Rios op 5-4 weg, met een 'lucky' netbal en een ongekende stop volley, maar de vierde was hem toch te machtig. Weg kans Weg was zijn kans om voor de tweede keer dit jaar de macht te grijpenin de tenniswereld. Door zijn overwinning in Key Biscay- ne mocht hij zich die status eind maart even laten aanmeten. Daarop volgde echter een elle boogblessure, die hem tot begin mei langs de kant hield. Rios raakte zijn plaats aan de top weer kwijt aan Sampras en bleef derde van de wereld on danks toernooizeges in Rome en St. Pölten. Vijftien partijen op rij was de man uit Santiago zon der nederlaag, nummer zestien bleek hem fataal. De overwinning van Moya (21) past in het beeld van deze editie van Roland Garros, waarin de Spaanse tennissers als een 'Ar mada Espanola' over de Seine zijn binnengevaren. Maar noem hem geen gravelbijter, baseliner of een typisch Iberische tennis ser. Toen hem dan ook werd ge vraagd naar het succes van de Spanjaarden op het gemalen baksteen, antwoordde hij zuch tend: „Altijd dezelfde vraag. Ik zie mezelf absoluut niet als een gravelspecialist. Ik heb bewe zen dat ik op allerlei ondergron den goed kan presteren, behalve op gras." Niet voor niets heeft de Spaanse bond in het opleidingscentrum in Barcelona verschillende hardcourt-banen. „Dat com plex is heel belangrijk geweest voor het Spaanse tennis," weet Moya. „We waren tot de conclu sie gekomen dat het geld en de ATP-punten vooral op hard court zijn te verdienen." Moya gaf in 1997 zelf het voor beeld door op het hardcourt van Sydney en later in de Australian Open tot de finale door te drin gen. Het was het begin van een buitengewoon jaar voor de Spanjaard, met een toernooize ge op Long Island en naast Mel bourne nog vijf finaleplaatsen, waaronder Amsterdam. Compenseren Het bleek dit seizoen een te moeilijke opgave om de punten te verdedigen. Pas in het Euro pese gravelseizoen slaagde Moya erin het verloren terrein te compenseren. ,,Ik wilde laten zien dat ik zeker geen eendags vlieg was." Hij won in Monte Carlo en strijdt vrijdag tegen Mantilla om een Spaanse fina leplaats in Parijs. GPD Marcello Rios werd bij vlagen moedeloos van het supertennis van zijn Spaanse opponent Moya. foto Jacques Demarthon/ ANP PARIJS - Steffi Graf ontbreekt maandag op de wereldrang lijst tennis. De speelstersvakbond WTB schrapt de naam van de Duitse, omdat ze niet aan de reglementen heeft voldaan. Deze schrijven voor dat een tennisster de afgelopen twaalf maanden minstens op drie toernooien actief moet zijn ge weest. Graf onderging vorig jaar na de nederlaag in de kwart finale van Roland Garros tegen Amanda Coetzer een operatie aan een knie. Dit jaar speelde ze slechts bij de toernooien in Hannover en Indian Wells. De tennisster kwam in 1983 op 13- jarige leeftijd op de 214e plaats de wereldranglijst binnen. In augustus 1987 kwam ze na de toernooizege in Hilton Head op de eerste positie terecht. Tot maart 1991 voerde ze de lijst 186 weken zonder onderbreking aan. Tot 30 maart 1997 mocht ze zich in totaal 337 weken de beste speelster van de wereld noe men, een record. Graf hoopt later deze maand bij Wimbledon haar rentree te kunnen maken. Als ze zich wegens een blessu re ook voor dit toernooi moet afmelden, beëindigt ze haar car rière. SID GEINBERG - Max van Heeswijk heeft dinsdag de derde etap pe van de vijftigste Ronde van Oostenrijk gewonnen. De Ne derlander was na de 173 kilometer tussen Wever en Geinberg de Tsjech Trkal en de Belg Van Sevenant in de sprint te snel af. In het algemeen klassement leidt de Slowaak Bonca. Van Heeswijk is tiende. AFP EINDHOVEN - PSV hoopt binnen enkele dagen overeen stemming te bereiken met SC Heerenveen over de komst van Ruud van Nistelrooy. De clubs zijn weliswaar nog niet rond over de afkoopsom voor de 21-jarige aanvaller uit Oss, maar Heerenveen heeft Van Nistelrooy toestemming gegeven te praten met PSV.,PS V heeft kenbaar gemaakt dat ze hem wil len hebben en heeft een bod uitgebracht", zei Heerenveen- voorzitter Riemer van der Velde. „Daarom mag Ruud met PSV gaan praten." „We zijn er nog niet helemaal uit", liet manager voetbalzaken Frank Arnesen van PSV weten. „We hebben wel goede hoop. Hij zou goed bij ons passen. Maar alles heeft zijn prijs." Hee renveen vraagt tien miljoen gulden voor Van Nistelrooy. die nu nog tot medio 2000 bij de Friese club onder contract staat. ANP MILAAN - De nummer elf van de Serie A koopt de nummer drie zo langzamerhand helemaal leeg. Na trainer Alberto Zaccheroni en de Duitse spits Oliver Bierhoff, heeft Milan nu ook de Deense international Thomas Helveg overgenomen van Udinese. Helveg tekende een vierjarig contract bij de ge vallen topclub, die een slordige zeventien miljoen gulden voor hem moet betalen. Milan heeft zijn zinnen gezet op nog twee spelers van Udinese. de Braziliaan Amoroso en de Italiaan Giannichedda. Zaccheroni heeft dinsdag nogmaals laten we ten dat Patrick Kluivert niet mag vertrekken. Zelf wil de spits absoluut weg. Het probleem is dat Milan een afkoopsom van 35 miljoen gulden voor hem verlangt. ANP GOTHENBORG - Alessandro del Piero is toch opgenomen in de Italiaanse WK-selectie. De 23-jarige aanvaller van Juven- tus is sneller dan verwacht hersteld van zijn dijbeenblessure. Die had deelname in Frankrijk op losse schroeven gezet: Bondscoach Cesare Maldini bekende na het oefenduel met Zweden (1-0 nederlaag) dat hij eigenlijk niet meer op Del Pie ro had gerekend. Daarom had hij al een vervanger opgeroe pen, Enrico Chiesa. Die moet nu thuisblijven. ANP Ontdek de wereld van vandaag Verrijk uw kennis van politiek en aardrijkskunde Deze klassiek vormgegeven Globe is een unieke, maar zeker ook functio nele decoratie in uw woon- of studeerkamer. Alleen met een globe ziet u de juiste verhoudingen voor wat betreft afstand en landsgrootte. Maar wist u dat u met behulp van een globe ook zeer eenvoudig de kortste afstand kunt bepalen? Zelfs tijdverschillen en datumgrenzen zijn simpel vast te stellen. Met de actuele Robas Globe heeft u de wereld letterlijk in handen De Robas Globe kenmerkt zich door: met de hand vervaardigde Tóp-kwaliteit uit Denemarken massief houten v zeer goed leesbaar actueelbetrouwbaar en nauwkeurig hoogte 41 c diameter 30 cm. licht aan: politiek beeld met landsgrenzen licht uit: geografisch beeld met o.a. oceaanbodems, hoogte-informatie etc. e Profiteer van de tijdelijke aanbieding Winkelwaarde 129,= Nu slechts /89,= in het bezit komen van de GLOBE. Dc globe wordt mij binnen twee weken toegesruurd. Het verschuldigde bedrag van FL 89,= (inclusief BTW, verzend- en administratiekosten) betaal ik pas na ontvangst van het product m.b.v. de dan bijgevoegde acceptgirokaart. Naam: adres: Postcode woonplaats: Deze bon in een gesloten ongcfrankcerde envelop zenden aan: ROBAS Antwoordnummer 2603,3430 VD Nicuwcgein. Ofbel gratis: 0800-0220140 Cambuur is na vier jaar terug in de eredivisie. Doelman Wim de Ron (midden) en René van Rijswijk vieren feest. foto Ed Oudenaarden/ANP Ploeg uit Leeuwarden wil toch verder met Han Berger van onze sportredactie ZWOLLE - Na een afwezigheid van vier seizoenen is Cambuur Leeuwarden terug in de eredivisie. Het laatste duel in de na- competitie uit bij FC Zwolle werd met 2-1 gewonnen. Met vier versterkingen èn Han Berger denkt de club zich te kunnen hand haven op het hoogste niveau. „Van Utrecht blijft en de club moet er ook alles aan doen De Ron en Van Rijswijk te behouden", zei Berger. „Als er dan vier echte versterkingen komen, halen we het wel." Hij zei bewust 'we' want Berger zou na dit seizoen afscheid nemen van Cam buur, maar de kans is aanwezig dat hij toch blijft. „Maar", zei voorzitter Wim Sleijfer giste ren na de wedstrijd tegen Zwolle, „Han zal blijven. Dat weet ik bijna zeker. Wij willen hem behouden als algemeen tech nisch directeur Als zondanig wordt hij verantwoordelijk voor het aan- en ver koopbeleid, de scouting en de contractbe sprekingen." Berger zelf zei veel te voelen voor zo'n functie. „Ik heb iets moois kunnen neer zetten bij de club, met een duidelijke visie. Ik zou de nieuwe trainer Gert Kruvs kun nen bijstaan, maar het probleem is dat ik eigenlijk al overeenstemming heb bereikt met een andere club. Deze week valt de beslissing." Cambuur won vrij eenvoudig van Zwolle, door treffers van Van Rijswijk en Van Utrecht. Na diens goal in de 55e minuut was de wedstrijd beslist. Afgelopen zater dag had Cambuur de promotie al kunnen vieren, maar door een gelijkspel tegen Den Bosch moest het feest worden uitge steld. „We hadden via de reguliere competitie al moeten promoveren", vond doelman De Ron.We hebben het hele seizoen goed ge speeld." Berger: „Dit is de kroon op een stabiele en goede reeks prestaties. We hebben er al zo lang tegenaan gehikt, het moest er een keer van komen. De club ver dient dit gewoon." Vier jaar geleden degradeerde de ploeg uit de eredivisie vanwege een gebrek aan kwaliteit in de selectie. „Het allerbelang- rijkste is dat we erin blijven, maar dat zegt elke promovendus. We zullen er vreselijk veel voor moeten doen." De overige drie duels in de nacompetitie van het betaalde voetbal deden er niet meer toe. Alle kaar ten waren geschud. Groningen degradeert - ondanks de 4-1 zege bij Den Bosch - naai de eerste divisie. FC Zwolle, Den Bosch, Emmen, Eindhoven en ADO Den Haag blijven waar ze zijn en horen: in de eerste divisie. FC Zwolle - Cambuur 1-2 (1-1). 4. Van Rijswijk 0-1, 10. Zijm 1-1, 55. Van Utrecht 1-2. Scheids rechter: Reygwart. Toeschouwers: 4350. Gele kaart: Roelofsen, Boekweg, Zijm (Zwolle), Am- ba, Keizer (Cambuur). FC Den Bosch-FC Groningen 1-4 (1-1). 18. Lu cius 1-0, 26. Rorije 1-1, 57. Van Gessel 1-2, 79. Bombarda 1-3, 88. Ommel 1-4. Scheidsrechter Builing. Toeschouwers1.800. Emmen - RKC 3-3 (1-0). 42. Van Oostrum 1-0, 59. Lammers 1-1, 60. Alberda 2-1, 62. Van Oo strum 3-1, 75. Lammers 3-2, 76. Lammers 3-3. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 4708. Eindhoven - ADO Den Haag 2-2 (1-1). 9. Thijs- sens 1-0, 34. Langeveld 1-1, 56. Schuman 2-1, 58. Van der Heijden 2-2. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 1.750. Gele kaarten: Van Huyksloot (Eindhoven). Rutten (ADO Den Haag). ANP van onze sportredactie BUNNIK - Bondscoach Roelant Oltmans van de Nederlandse mannenhockeyploeg stelt de Koninklijke Nederlandse Hoc- keybond (KNHB) harde eisen over zijn aanblijven. De trainer is per 1 juni een eigen bedrijf be gonnen en wenst daar de ko mende jaren een gedeelte van zijn tijd in te steken. Oltmans (44), in het bezit van een verbintenis voor onbepaal de tijd, wil niet langer fulltime bondscoach zijn, terwijl de bond dat wel graag wil. „Ik EINDHOVEN - Hockeyclub Oranje Zwart uit Eindhoven heeft goed rondgekeken tijdens het WK hockey in Utrecht. De club trok voor de mannen- en vrouwenploeg in totaal zeven buitenlandse spelers aan, die al len tijdens het toernooi actief waren. Meest in het oog springt de Au stralische topscorer Jay Stacy (12 goals). Ook zijn landgenoot Paul Lewis komt naar Eindho ven. Beiden tekenden voor een jaar. denk dat ik voldoende tij d in het hockey kan steken. Anders zou ik niet verder gaan met het team. Ik wil niets half doen, dus ook het leiden van mijn bedrijf niet. Eens moet ik toch afscheid van de sport nemen. Ik kijk vooruit en wil tijd vrijmaken voor die andere caxrière." Oltmans, die zondag met de mannenploeg in Utrecht de we reldtitel vei'overde, gaat deze maand met een afvaai'diging van de bond overleggen over de toekomst. De KNHB x-eageert op voorbaat niet afwijzend op Olt mans voorwaarde, maar is er al lerminst gelukkig mee. Vice- voorzitter André Bolhuis wil eerst de gesprekken afwachten, alvorens hij een echt standpunt inneemt. „Roelant heeft in het verleden zelf aangegeven fulltime in dienst te willen treden. Dat is gebeurd, nu wil hij daar weer vanaf. Daar moeten we eens goed over praten. Op voorhand sluit ik dus niets uit." Oltmans gaat verder. Hij sluit wel uit dat hij nog langer al zijn tijd in de sport steekt. „Als ex- niet over een parttime baan te pi-aten valt, is het jammer. Ik kies dan voor mijn bedrijf." Bol huis verwacht dat het zo verniet komt. „We willen er deze maand uit zijn en ik denk dat het wel goed komt."AJVP van onze sportredactie HAVANA - De Australische Su sie Maroney is als eerste vrouw vaxi Mexico naar Cuba gezwom men. Over de afstand van bijna 200 kilometer deed Maroney 38 uur en 25 minuten. Maroney (23) was vertrokken van Isle Mujei-es in Mexico. Zij overbrugde het Kanaal van Yu catan richting Cuba in een kooi die haar beschermde tegen haaien. De zwemster had te kampen met zware golfslag en kreeg veel zeewater binnen. Haar polsen deden zeer omdat zij telkens tegen de kooi aan sloeg, texwijl zij ook de nodige kwallenbeten opliep. Om vijf uur in de ochtend liep Maroney maandag het strand van Las Tumbas in het oosten van Cuba op. „Ik ben blij dat het voorbij is", zei de Austx-alische, die zich zwak voelde, maar opgetogen was omdat zij de eerste vrouw is die de geschatte afstand van 197 kilometer heeft weten te over- bi-uggen. Maroney had inzin kingen gehad, maar telkens weer gedacht aan het record dat in het verschiet lag. Ook had zij zich opgetrokken aan dolfijnen en zeeschildpadden die haar ge zelschap kwamen houden. Uit metingen zal blijken of Ma- x-oney ook aanspx-aak maakt op het record van de grootste afstand die ooit in zee gezwom men is. In 1976 zwom de Ameri kaan Walter Poenisch 196 kilo meter in de Straat van Florida. Maroney zwemt al sinds haar veertiende lange afstanden. Zo stak zij het Nauw van Calais al twee keer over. In 1993 vestigde zij het record voor vx-ouwen bij het non-stop zwemmen zonder- hulp van oceaansti-omxng: in een zwembad in Brisbane legde Maroney in 24 uur 94 kilometer af. AP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) als lezer var» deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23