Gedetineerde arbeiders in trek Meedenken over Zeeuws-Vlaamse kust Rondkijken in acht ecologische tuinen PZC Convenant met horeca Terneuzen breed gedragen zeeland w20 Werkgevers in de rij voor gemotiveerde, goedkope krachten Cor Janse en Jan Jobse winnaars bij ringrijden Kleine varkensboeren vrezen herstructurering sverzorging met zichtbaar resultaat GUINOT woensdag 3 juni 1998 door Jacques Cats MIDDELBURG - Het bedrijfs leven en de overheid staan bijna te trappelen om gedetineerden in de laatste fase van hun af straffing aan een tijdelijk baan tje te helpen. De Middelburgse Penitentiaire Open Inrichting (POI) De Nederhof verkeert zelfs in de luxe positie dat zich meer werkgevers aandienen dan er personen beschikbaar zijn om de taken uit te voeren. Dat heeft stellig te maken met de omstandigheid dat het hele goedkope arbeidskrachten be treft waarvoor geen sociale las ten hoeven te worden betaald, Maar ook speelt mee dat het gros van de gedetineerden sterk ge motiveerd aan de slag gaat. ,,Ik zou willen dat al mijn werkne mers zo goed waren", stelt di recteur Adriaan Boone van het gelijknamige Middelburgse straalbedrijf, dat de laatste ja ren tientallen veroordeelde per sonen aan het werk zette. De Nederhof viert vrijdag het vijfjarig bestaan. In de vorige behuizing aan de Kousteense- dijk in Middelburg was de open ■inrichting nog inpandig, dus achter tralies. Aan de op de rand van de buitenwijk Dauwendae- le gesitueerde huisvesting is duidelijk te zien, dat deze bui ten de zwaar bewaakte veste van de strafinrichting Torentijd valt. Open In de open inrichting krijgt een groep zorgvuldig geselecteerde gedetineerden de kans om zich voor te bereiden op de naderen de terugkeer in de maatschap pij. De teugels van de gesloten gevangenschap worden ge vierd; overdag wacht het werk bij een baas. Na afloop dient ie dereen - de POI biedt plaats aan 22 personen - zich weer bij de Nederhof te melden. In het weekeinde mag men naar huis. In eerdere jaren waren het voor namelijk de betere gedetineer den die voor plaatsing in een POI in aanmerking kwamen. Nu wordt de doelgroep vooral be paald door personen die een duidelijke hulpvraag hebben. Het aantal afglijders blijft tot een minimum beperkt. Afde lingshoofd Rien van Gils weet te melden dat er vorig jaar van de 83 slechts vier teruggeplaatst werden naar de gesloten inrich ting omdat ze de weelde van het ruime regiem niet aankonden en mislukten bij hun werkgever. Er wordt naar gestreefd werk te zoeken dat zoveel mogelijk bij de achtergrond van de gedeti neerde in kwestie past. Van Gils: „We proberen maatwerk te le veren." In zestig procent van de gevallen kan personen bij ont slag uitdetentie een vast ar beidscontract worden aangebo den. „Dan ben je bezig met maatschappelijke integratie", stelt algemeen directeur Nico van den Akker van de Middel burgse penitentiaire inrichtin gen met enige voldoening vast. Het doet hem ook deugd dat de nabije woonomgeving de aanwezigheid van de open in richting 'om de hoek' heeft ge accepteerd. Even kritische als bezorgde opmerkingen van het eerste uur zijn verstomd. Ster ker nog: een maatschappelijk buurtwerkster heeft onlangs gevraagd of er ook POI'ers be reid zijn de tuintjes van oudere dames op te knappen. Goede ervaringen Adriaan Boone, een van de vaste werkgevers, heeft goede erva ringen met gedetineerden als medewerkers. „We maken alle maal wel eens fouten in ons le ven. Een heleboel lopen er niet tegen de lamp en gaan fluitend verder". De West-Brabantse ge detineerde Jan is blij dat hij de laatste maanden van zijn af straffing als POI'er aan het werk kan gaan. „Het geeft me ook de kans weer geleidelijk naar mijn gezin toe te groeien." door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De gemeente Oostburg nodigt inwoners van West Zeeuvvs-Vlaanderen uit om mee te denken over de toe komst van de Zeeuwse kust. In het gemeentehuis is een hoek ingericht met daarin vijf kleurrijke tekeningen die de mogelijke toekomst van de Zeeuws-Vlaamse kustgebie den voorstellen. Zo zou bij voorbeeld 600 hectare land bouwgrond in de toekomst een recreatieve bestemming kun nen krijgen en is er in de toe komstvisie plaats voor een openluchttheater en zelfs een survivalroute. De tekeningen zijn opgesteld door cle gezamenlijke reerea- tiebedrijven, Recron, en na tuurbeschermingsvereniging 'tDuunipje. Zij willen de inwo- nex-s de gelegenheid geven ook hun met hun ideeën over de kust over de brug te komen. De Oostburgse burgemeester G. Noordewier beschreef dinsdag de eerste pagina van een boek werk waarin omwonenden hun commentaar op de toe komstvisie kunnen zetten. Voorzitter van Recron, A Boomert, verwacht veel van het initiatief. „We hebben 18 kilometer kustlijn en daar is zoveel méér mee te doen. Wij hebben onze ideeën op papier gezet en zeggen nu tegen de in woners; denk maar mee." In de toekomstvisie krijgt 600 hec tare landbouwgrond een recre atieve bestemming. Boomert. is erop voorbereid dat niet iedere boer zijn land zomaar zal af staan. „Wij willen een win/win situatie. De landbouwer zal worden gecompenseerd en wij krijgen er een mooi stukje land voor terug", aldus de voorzit ter. In november wordt de officiële toekomstvisie van de West Zeeuws-Vlaamse kust opge maakt. Daarin zullen dan de ideeën van. de omwonenden verwerkt zijn. POI-afdelingshoofd Rien van Gils (links) in gesprek met tijde lijk werkgever Adriaan Boone. Op de achtergrond gedetineerde Jan, aan het werk als heftruck chauffeur. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde TERNEUZEN - Het gedrags convenant dat gemeente en po litie willen sluiten met de horeca in Terneuzen kan bogen op een groot draagvlak. Volgens gege vens van burgemeester drs. R. Barbé heeft zeker 95 procent van de ondernemers toegezegd zich aan de onderlinge afspra ken te zullen houden. VVD- fractievoorzitter W. de Zeeuw heeft eigenhandig zijn 'voelho rens' uitgestoken en begrepen dat 'men grosso modo van me ning is dat de gemeente zo op een juiste wijze inspeelt op de problematiek in de uitgaanssec- tor'. Terneuzen wil naar het model van Hulst een systeem van gele en rode kaarten in het leven roe pen voor lieden die herhaalde lijk overlast veroorzaken in ho- reca-gelegenheden. Binnen die regeling vragen gemeente en politie ook strikte handhaving van de algemeen gangbare re gels binnen de cafés en disco theken. Simpel gezegd rust er op de ondernemers de verplichting dat ze niet mogen meewerken aan het dronkenvoeren van een klant, omdat de man of vrouw in kwestie namelijk eerder een bron van overlast kan vormen. Fractievoorzitter E. Kerckhaert van de PvdA signaleerde dins dag in de commissie evenwel een wankel punt rond alle goede bedoelingen. Want wat als een aantal horeca-ondernemers (met name hen die zich de pro blematiek mogen aantrekken) weigert zich aan het convenant te conformeren? Dan staat de gemeente mooi met lege han den, vreest hij. „Is het niet beter de APV aan te scherpen? Dat is nu juist een algemeen verbin dend voorschrift waar iedereen zich aan moét houden", aldus de sociaal-democraat. Sociale controle Aanscherping van de Algemeen Plaatselijke Verordening zou evenwel averechts kunnen uit pakken, verwacht Barbé. „De ervaring in de binnenstad leert dat een bepaalde problematiek het beste kan worden opgelost door een belangrijk deel van de eigen verantwoording bij de be treffende organisaties of perso nen neer te leggen. Daar gaat een stimulerende werking vai uit. Zie het als een stuk socia'. controle. Een convenant weri op dezelfde wijze, zo is de ve; wachting. Mij is door de verti genwoordigers van de horet verzekerd dat het hele stuk va', de Nieuwstraat en de Kor Kerkstraat zich in het convi nant kan vinden. Dan moet jee horeca die kans ook gunnen. I politie kan een exploitant aai spreken mocht hij zich onvol doende houden aan de bepalii gen. Werkt dat niet, dan kunne, we altijd nog teruggrijpen op c APV." Aanleiding voor de maatregele, rond het Terneuzense uitgaan; gebied, vormt een reeks van ge weldsdelicten cle afgelopen ze. maanden. De commissie oncle; schreef juist ook daarom h; streven van het college om te kt men tot sluitende afspraken mi de horeca. TOP-fractievoorzi; ter J. van der Li jke stelde binne dat kader voor ook eens contat op te nemen met de gemeen; Noordwijk. Daar kennen ze vd gens hem een spéciale 'susploe om onlusten in de kiem te smt ren. Barbé nam de suggestie k harte. Muziekfestival NIEUW- EN ST JOOSLAND Muziekvereniging Onda t Jong Onda houdt op zaterdag! juni een muziekfestival. De meewerkende muziekkor; sen zijn EMM Serooskerk OKK Westkapelle, Luctor Emergo Zoutelande, Caecili Vlissingen, Euterpe Heinken; zand en de organiserdende ve eniging. Alle korpsen makt een rondgang door het dorp e verzorgen een concert bij de mi ziektent naast de kerk. Het fe tival duurt van 13.00 tot 17.2 Mannenkoor MIDDELBURG - Het Sma stads Mannenkoor uit Sin Maartensdijk verzorgt op zate dag 20 juni een optreden in Nieuwe Kerk in Middelburg. De commissie Zingen in Mil delburg verzorgt de zangavon Het mannenkoor heeft inmi dels twee cd's uitgebracht. I zangavond begint om 19.30 ui door Sjaak Janse OOSTKAPELLE - Op Walche ren werd derde pinksteren ge vierd met ringrijden in Oostka- pelle, Koudekerke, Souburg en Nieuwland. Op het Oranjeplein in Souburg streden 32 deelne mers om de ereprijzen, 's Mid dags werden de rijders van Souburg 1 die het ereklaskam- pioenschap in de wacht hadden gesleept in de bloemetjes gezet. Deze drie rijders (Cor Janse, Sjaak Janse en Sjaco de Visser) staken dit keer alle drie 29 rin gen en mochten kampen om het dagklassement. Even leek het erop dat Rian As- scheman met het dagklasse ment aan de haal ging, maar-na zijn eerste misser in de 26e beurt volgden er nog twee. Cor Janse werd de grote winnaar van de kamp. Hij werd winnaar van zo wel het dagkampioenschap, de eerste beker als de pollepel. Sjaak Janse won de tweede prijs en de tweede beker en Sjaco de Visser won de derde prijs en de OOSTKAPELLE Rommelmarkt - Het comité Woord en Daad en de jzendings- commissie van de Gereformeer de Gemeente in Oostkapelle houdt op zaterdag 13 juni een verkoop- en rommelmarkt op het plein van de Saronkerk. Naast een aanbod aan (tweede hands-) spullen staan er ook kraampjes met eet- en drinkwa ren. De markt begint om 10.00 uur. Schilderles - De stichting Edu catief Toerisme Zeeland Oran jezon in Oostkapelle verzorgt maandag 15 juni een schilderles voor kinderen in het centrum aan de Schoolstraat in Oostka pelle. Beeldend kunstenares Miëke van Tilburg uit Rotterdam leert de kinderen het plezier van kleur ontdekken. Kinderen van 6 tot 12 kunnen van 16.00 tot 18.00 uur terecht in het centrum aan de Schoolstraat in Oostka pelle. Landgoederen - De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon verzorgt woensdag 17 juni een middagprogramma Landgoederen in de Manteling, bestaande uit een diafresenm- taie en een excursie in de omge ving van de landgoederen Zee duin en Overduin. De start is om 13.30 uur bij het toeristisch centrum Oranjezon in Oostkapelle. derde beker. De eerste jeugdbe- ker was voor Maaike de Werk. In Koudekerke streden 46 deel nemers in twee banen op de dag prijzen. Jan Jobse werd dagwin naar door 29 van de 30 ringen te steken en Arjan Bosgra in de kamp achter zich te laten. Peter de Pagter werd derde met 28 ringen. De prijs voor de zes jongste rijders was voor Marjo lein Brasser. De eerste beker in de grote finale was voor Suzy de Pagter voor haar broer Simon de Pagter (2e) en Leo Bosgra (3e). De kleine finale werd ge wonnen door Piet Kluijfhout, die voor het eerst op zijn nieuwe paard reed. Het mooist versier de paard was volgens de des kundige jury voor Anita Jasper- se. De pollepelkamp ten slotte gaf Jaap Vos als winnaar aan. Oostkapelle. In Oostkapelle waren onder de 40 deelnemers maar liefst 17 da mes. Hans Maljaars werd dag winnaar met 28 van de 30 rin gen. De tweede plaats was voor Simon de Visser met 26 ringen en derde werd Annemiek Poppe met 24 ringen en na kamp met Jan WillemPoppe, Carin Franc- ke en Janette de Witte. De polle pel werd gewonnen door Simon de Visser. De damesprijs werd Gewonnen door Annemieke roppe. De jeugdbeker was voor Elise Oreel. Carin Francke had het mooist versierde paard. Hans Maljaars won naast het dag klassement ook de eerste beker, de tweede beker was voor Caiin Francke en de derde voor Jan Willem Poppe. Nieuwland In Nieuwland reden 30 deelne mers, onder wie 5 debutanten, de traditionele wedstrijd op derde pinksteren. Winnaar van het dagklassement werd Steef de Rijke, die 32 van de 34 ringen wist te steken en de gehele dag een beperkte voorsprong had op zijn naaste belager Rens Hoebe- ke. Rens werd uiteindelijk twee de met 31 ringen. Derde werd Ko Kwekkeboom met 28 ringen. De eerste beker was voor Rens Hoebeke, de tweede voor Ko Kwekkeboom en de derde voor Comé van Belzen. De jeugdbeker werd gewonnen door Jolanda Kwekkeboom. De damesbeker werd een overwin ning voor Marjan Pleijte. De mooist versierde paarden waren van Rens Hoebeke bij de koud- bloeds en Jolanda Kwekke boom bij de luxe paarden. De beker van dokter Janse en de pollepel werden gewonnen door Ko Kwekkeboom, De ecologische tuin bij het MEC heeft zich in enkele jaren ontwikkeld tot een waar natuurgebiedje. foto Dirk-Jan Gjeltema door Pascalle Cappetti BIERVLIET - De kleine var kenshouders in Zeeland maken zich grote zorgen over de op handen zijnde herstructurering van de varkenssector in Neder land. Ook het ontwerp-streek- plan van de provincie biedt volgens hen onvoldoende moge lijkheden om hun activiteiten in de toekomst te blijven uitoefe nen. Tijdens een vergadering van de vakgroep varkenshouderij Zee land uitten de leden - in totaal waren veertig boeren aanwezig - dinsdag hun verontrusting over de gevolgen van de lande lijk provinciale wetgeving voor de kleinere varkensbedrijven. Los van de vraag of er wel een opvolger is om het bedrijf voort te zetten, vrezen de boeren er mee op te moeten houden wan neer zij forse investeringen moeten plegen om aan de ver scherpte eisen te voldoen. Vooral de aankoop van grond om aan de noodzakelijke grond gebonden varkensrechten te ko men zal veel mensen voor schri j - nende problemen plaatsen, verwacht K. van der Hoofd van de vakgroep. Maar ook de strengere wetge ving op het gebied van dieren welzijn en -gezondheid, zoals de bepaling dat de varkens in c nabije toekomst meer vierkan meters tot him beschikking kn gen, noopt boeren tot hoge vesteringen. Dat geld is voorc groten nu eenmaal makkelijk; op te brengen dan voor de klei; tjes die Zeeland traditieg; trouw rijk is. Spreker C. van Geesbergen, ii terim-voorzitter van de land; - lijke LTO-vakgroep varkens, e C. Das van de afdeling Zeelan gingen tijdens de bijeenkom! in hotel De Gentsche Poort 1 Biervliet in op de specifieke gt volgen van de maatregelen voc de Zeeuwse varkenshouder Van Geesbergen gaf aan d- LTO inmiddels in overleg is mi de minister over de verschillet - de knelpunten. LTO Zeeland heeft bezwaa aangetekend tegen het streel plan. AAGTEKERKE Rommelmarkt - De diaconai werkgroep van de Nederlands - Hervormde Kerk houdt op z; terdag 20 juni van 9.00 tot 16.0 uur op het Dorpsplein in Aagtt kerke een rommelmarkt. Ee helft van de opbrengst is voor d kerkvoogdij, de andere voor ee ontwikkelingsproject in Ghani door Ab van derSluis VLISSINGEN - Acht leden van de Ecologische Tuinkring De Mantelinge stellen zaterdag 6 juni tussen 10 en 17 uur hun tuin open voor belangstellenden. Het gaat om heel verschillende op natuurvriendelijke wijze aangelegde en onderhouden tuinen, waarin duidelijk wordt dat natuur en cultuur prima te combineren zijn. Natuurgidsen van het IVN heb ben bovendien een informatieve fietsroute uitgezet langs de adressen. Deze route is gratis af te halen in de Milieu Winkel aan de Reigerstraat in Middelburg, in het MilieuEducatieCentrum aan de Korenbloemlaan in Wis singen en op de dag zelf bij de deelnemende tuineigenaars. Dat zijn: Ellen Bil, Breeweg 11, Koudekerke, Alice en Ton Boom, Van Cittersweg, Klevers- kerke, Kitty Hegie, Breeweg 100, Middelburg, Lia Jobse, Noordweg 60, Oostkapelle, Thea van Maldegem, Noordweg 51, Oostkapelle, Andrea Nagte- gaal, Kluithoekweg 1, Bigge- kerlte, Loes Kamermans, Wil lem Klooslaan 11, Vlissingen, MilieuEducatieCentrum, Ko renbloemlaan 5, Vlissingen. In de routebeschrijving is een beschrijving opgenomen van el ke tuin. De toegang tot de tuinen is in principe gratis. In sommige tuinen wordt een kleine bijdra ge gevraagd waarvoor een con sumptie en/of een rondleiding wordt geboden. Het MICMEC Walcheren geeft dinsdagavond 9 juni een rond leiding door de natuurtuin bij het MEC, die zich in enkele ja ren tijds heeft ontwikkeld tot een waar natuurgebiedje. Doel van de tuin is te laten zien wat wordt verstaan onder natuur vriendelijk tuinieren. Tijdens de rondleiding wordt uitleg gege ven. Belangstellenden kunnen ook op eigen gelegenheid rond wandelen met de onlangs uitge brachte folder, waarin staat wat onder natuurvriendelijk tuinie ren wordt verstaan. In de folder zit een inlegvel over de natuurtuin bij het MEC. Hiérin wordt uitgelegd waarom elk onderdeel aangelegd is en wat dit met de natuur heeft te maken. De tuin is elke werkdag geopend van 10 tot 17 uur. Voor kinderen zijn er natuurontdek- koffertjes te leen over de onder werpen waterdiertjes, bodem- diertjes, bomen, insekten en vlinders, bloemen en planten. Hardrijders VLISSINGEN - Bij snelheids controles op de Gerbrandy- straat in Vlissingen en de Kou- dekerkseweg in Middelburg heeft de politie dinsdag 55 over treders geconstateerd. In totaal passeerden ruim 7300 voertui gen de radarapparatuur. MILICA LAZAROVA HUIDVERZORGING GUN OOK UW HUID EEN SPRANKELENDE UITSTRALING en onderga de Hydradermie-behandeling. Een exclusiviteit van l'lnstitut Guinot. Met behulp van rol- en bolelektroden worden de werkzame stoffen naar de onderliggende huidlagen gebracht. Deze reinigen, herstellen en hydrateren uw huid in de diepte. Hydradermie, meermalen bekroond als de beste instituutbehandeling. Uw geheim voor snel resultaat en een echt stralende huid. Benieuwd? Maak dan een afspraak en Overtuig uzelf! Meestoot 14, (Maisbaai) Middelburg, tel. (0118) 634479 depositai re

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20