Docters krijgt langer salaris arde Jongen 119°° 12,95 Nederlandse top-zakenman beschuldigd in Franse wijnrel Alleen op woensdag 3 juni om 12.00 uur is het loos alarm Zestig kilogram cocaïne ontdekt op schip voor Ylissingse kust Hitte drijft Indiërs huis uit E Communie Oranjes laat bevolking koud Overleg pilotenstaking ^sintratuin J ZW 4 Licht bewolkt Sorgdrager wijkt af van advies Veel overlast door noodweer EUROPAKKER Japanse wilg Gouden Griffel Wim Hofman Romario niet te troosten MELIESTE Nieuwe golf vluchtelingen uit Kosovo 19° ~|'13 Droog en flinke zonnige perioden. Naar matig afnemende zuidwestenwind. Maximumtemperatuur rond 20 graden. 241e jaargang no. 131 woensdag 3 juni 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Sorgdrager van Justitie betaalt de door haar ont slagen topman van het Openbaar Ministerie, A Docters van Leeuwen, één jaar langer zijn volledige salaris door. Dat komt neer op circa 200.000 gul den. Zij wijkt daarmee af van het ad vies van de bezwaarschriften commissie die de rechtmatig heid van het ontslag van de voormalige voorzitter van het college van procureurs-gene- raal onderzocht. De commissie adviseerde Doc ters als gouden handdruk onge veer 400.000 ineens mee te ge ven, twee keer een jaarsalaris. Dat bedrag zou dan bovenop de wachtgeldregeling moeten ko men die de 53-jarige Docters bij zijn ontslag al is toegezegd. Die regeling houdt in dat Doc ters achttien maanden zijn vol ledige salaris krijgt doorbetaald en daarna tot zijn 65e 70 procent van zijn jaarsalaris van ruim twee ton. In afwijking daarvan krijgt de 53-jarige Docters nu niet 18 maar 30 maanden zijn volle salaris doorbetaald. De commissie concludeert dat het ontslag van de voormalige super-pg kan worden gehand haafd. Tussen hem en de minis ter is sprake van 'een onherstel baar geschonden vertrouwen'. Docters gaat in beroep. Hij vindt het wonderlijk dat hij sa laris meekrijgt als hij terecht is ontslagen. Hij wil er alles aan doen om zijn oude baan terug te krijgen „Als dat niet lukt, zal het ik het geld wel aanpakken." Docters kreeg in februari eervol ontslag. Sorgdrager verweet hem dat hij zich als collegevoor zitter niet loyaal tegenover haar had opgesteld in het conflict over de bijbaan van procureur- generaal Steenhuis bij het bu reau Bakkenist. Dat onderzocht DRIEBERGEN - Heftige regen val en fikse windstoten hebben gisteren het verkeer in grote de len van land parten gespeeld. Vooral rond Rotterdam en Am sterdam veroorzaakte het nood weer veel overlast voor het ver keer op de snelwegen. Ook in Noord-Limburg en Noord-Bra bant stonden wegen blank. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen veroorzaakte het slechte weer al vroeg in de mid dag files. Op enkele plaatsen hadden botsingen plaats, maar zover bekend was er alleen blik schade. De verkeersdienst meent dat de meeste weggebrui kers zich goed aan de weerssitu- atie hebben aangepast. ANP de bestuurlijke verhoudingen tussen politie en justitie in Gro ningen, waar Steenhuis toe zichthouder was. De commissie oordeelt dat Docters niet han delde zoals van een voorzitter van het college van PG's mag worden verwacht. Onderschat Docters onderschatte de ernst en de risico's van de nevenfunc tie van Steenhuis. Hij heeft 'on voldoende gewicht toegekend aan het niet geringe risico dat naar buiten de indruk kon ont staan van laakbax-e belangen verstrengeling'. Ook wordt Docters aangewreven dat hij niet voorkwam dat het hele col lege werd betrokken bij de zaak. De commissie bekritiseert ook de rol van Sorgdrager. Haar op treden is 'niet geheel vlekkeloos' geweest. Zij droeg met haar handelingen bij aan de vexdrou- wensbreuk. Daardoor vindt de commissie een gouden hand druk van vier ton redelijk. De commissie verwijt de D66- bewindsvrouw dat zij voor haar beuid sprak door in de Tweede Kamer te verklaren dat 'de oren van haar hoofd vielen' toen zij vernam van de bijbaan van Steenhuis. Op dat moment moest een onafhankelijk onder zoek naar de kwestie nog begin nen. De Tweede Kamer debatteert vandaag met Sorgdrager over de kwestie. Dat gebeurt op ver zoek van het CDA ANP zie ook pagina 2 VLISSINGEN - De Maritieme Recherche en de Waterpolitie van het Korps Landelijke Poli tiediensten hebben zaterdag aan boord van een onder Pana mese vlag varend schip 60 kilo gram cocaïne ontdekt. De drugs hebben een straat waarde van ongeveer 5 miljoen gulden. Er was geen sprake van een routine-onderzoek. De poli tie beschikte over informatie dat er hai'ddi'ugs in het schip aanwezig zouden zijn. Het koelschip was op weg naar Antwerpen en werd op de rede van Vlissingen aangehouden en onderzocht. De drugs wei-den in een ruim ge vonden. Er zijn geen arrestaties verricht. De zaak is nog in on derzoek. In de nacht van 2 op 3 mei stuitte de politie ook al op harddrugs in een schip dat in de Braakmanhaven in Tex-neuzen lag. Dat schip stond op de Baha ma's geregistreerd. De politie trof 25 kilogram cocaïne in dat schip aan. Of er vei'band bestaat tussen de twee cocaïnevangsten is nog niet duidelijk. CALCUTTA - Vrouwen en kinderen slapen in Calcutta op straat omdat het in huis te warm is. De Indiase stad wordt geteisterd door een hittegolf, die al aan tientallen mensen het leven heeft ge kost. De temperatuur loopt op tot 38 graden Celsius, waardoor het in de slecht geventileerde hui zen niet is uit te houden. foto Jayanta Shaw/RTR (Advertentie) Sierlijk wilgje op een lange stam. In deze tijd van het jaar heeft het bonte blad prachtige roze scheuten. 120 cm t. 20;?5 14,95 60 cm - n n1 n- r> f van onze redactie buitenland BORDEAUX - Oud-directeur Michel Ferrandez van het Cha teau Giscours bij Bordeaux heeft de Nederlandse zakenman Eric Albada Jelgersma beschul digd van het vex*mengen van wijn op de wijnmakerij in de Médoc. Albada is door justitie in Frankrijk half mei gehoord over mogelijk geknoei met wijnen, zo werd gisteren bekend. Albada Jelgersma, de grootaan deelhouder van de supermarkt keten De Boer Unigx-o, ontkent de beschuldigingen en heeft een klacht ingediend tegen Ferran- Advertentie Ook in u elektronische v gemeente staan r sirenes. Ze kunnen onhoorbaar getest worden. Om te voorkomen dat u het geluid van de nieuwe sirene niet herkent bij een onverhoopte ramp, vindt er elk jaar op de eerste woensdag van de maand juni om klokslag 12.00 uur een luid oefenalarm plaats. Dit jaar is dat op 3 juni. Als u de sirene dan meerdere malen achtereen hoort, weet u: dit is loos alarm, er is niets aan de hand. Hoort u de sirene op enig ander moment, dan is de vaste regel: ga direct naar binnen, sluit deuren en ramen, en zet radio of tv aan. Meer informatie vindt u in de folder die verkrijgbaar is bij post kantoor en bibliotheek. 2. Sluit deuren 3. Zet radio ol tv a; dez wegens smaad en het ver spreiden van leugens, zo meldde de Franse televisie. De Nedei-- lander zou wegens de affaix-e van fraude met de gerenom meerde Max-gaux-wijn over haast zijn tex-uggekeerd uit Au stralië. De Nedeiiander heeft sinds 1995 51 procent van de aandelen van het Chateau in handen. Fen-andez en de oenoloog (wijn- kenner/smaakmakei*) van het bedrijf zijn inmiddels in staat van beschuldiging gesteld we gens vex-menging van twee wijn soorten, aanlenging met water en melk, en toevoeging van on der andere suiker-. De oud-direc teur is ook aangeklaagd wegens geknoei met een Appellation d'Oiigine Contx-ölée (AOC), Franse wijn die onder de stx-eng- ste nonnen valt. Vermenging is verboden, laat staan toevoegin gen. „Albada heeft mij zijn akkoord gegeven om een vat Haut-Mé- doc (van mindere kwaliteit) toe te voegen aan de Margaux", ver- klaai-de Ferrandez telefonisch vanuit Libanon, waar hij een wijngaard drijft. Volgens hem is dit gebeurd om de kwaliteit van de Margaux te vei-beteren. Hij ontkent overigens dat onder zijn verantwoordelijkheid wa ter, melk, zuren of suiker zijn toegevoegd. De beti-okkenheid van Albada Jelgex-sma is vooralsnog ondui delijk. Hij heeft de wijngaarden en het bijbehorende kasteel ge kocht in 1995. Het bedrog gaat over de productie van dat jaar. „De zaak speelde voor de over name door Albada Jelgex-sma", verzekerde dinsdag de woord- voei'der van de zakenman. In Frankrijk zorgt de affaix-e voor grote opschudding. „Dit bi-engt grote schade toe aan de Fx-anse wijnreputatie", aldus de oud-minister van Landbouw Philippe Vasseur. Chateau Gis- coui-s is één van de grote wijnen uit de Bordeaux-streek, met wijngaarden die voor een deel vallen onder de benaming Haut-Médoc en voor een deel ■Y' De inlagen en karrevelden zijn uitgeroepen tot eerste Zeeuw se Monument van het moment. Het betekent dat deze gebie den boordevol cultuurhistorie en natuur, komende tijd in de schijnwerpei-s staan. Er is een boek verschenen, er worden ex cursies gehouden. De inlagen en kaïTevelden vormen een goed begin van de Monument-x-eeks. Ze zijn zeer Zeeuws en hebben alles te maken met de strijd tegen het watei'. Verder in de bijlage buitengebied: geschiedenis van mai-kt en nij verheid in Middelburg eerherstel voor stadspaleisje Zierikzee Zeeuws op het schoolplein 0 tijdingen van 't hof 0 fruitteelt met oog voor het milieu 0 fiets kar eenvoudig en handig 0 natuux-journaal Hans Wairen in zee land de katholieke ex-fenis van Ouden bosch fotorubx-iek Witn 1 fofman Zwart als inkt is het verhaal vim S ncëuw vv iije en etc reven dwergen QÏit-iidc. Voor zijn boek 'Zwart als inkt', een eigentijdse bewex-king van het sprookje van Sneeuwwitje, heeft de Vlissingse kindei'boe- kenschrijver Wim Hofman de Gouden Griffel gekregen. Het is de tweede keer dat Hofman de belangrijkste prijs voor kinder boeken wint. Romax-io gaat niet naar het WK. De Bra ziliaanse stervoetballer onderwindt te veel hinder van een spierblessure. Giste- ren liet hij zijn tranen de vrije loop tij dens de persconferentie waarop hij het nieuws bekendmaakte. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,14,15; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; buitengebied: 27, 28,29,30 en 31 onder de veel duurdere Margaux. Een fles kost al gauw 75 tot 100 gulden. De fi-aude - en het bedrog, want een Haut-Mé doc kost de helft van die prijs - betx-eft 175 flessen. Onmiddellijk resultaat is dat gerenommeerde restaurants uit de omgeving van Boi'deaux hun voorraden Giscours terugstu ren en elders inkopen. Tot nu gold een Chateau Giscoui-s als één van de twintig tot dertig topwijnen van de vijfduizend geregistreei-de Bordeaux-bena mingen. Volgens kennei's is de kwaliteit de laatste jaren afge nomen. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Een kleine min derheid van de Nederlanders keurt het af dat enkele hervorm de leden van hel koninklijk huis zaterdag Ier (roomskatholieke) communie gingen. Dat gebeur de tijdens de kerkelijke inzege ning van het huw elijk van prins Maurits en prinses Marilène. Protestanten keuren het vaker af (18 procent) dan katholieken (6 procent) en de gemiddelde Nederlander (7 procent). Dat blijkt uit een bliksemen- quête gisteren van Bureau In- tex*view, in opdracht van het tv- programma Nova. In x-eligieus Nederland is opschudding ont staan over de communie van de Oranjes, omdat de leiding van de Rooms Katholieke Kerk vindt dat niet-katholieken de hostie niet uitgereikt mogen krijgen. Een groot deel van de drie ge noemde gx-oepen keux-t deze communie goed: 44% van de Advertentie GLASHANDEL .'Kwaliteit in g£cw. GOES Advertentie van onze redactie buitenland PARIJS - De onderhandelingen die moeten leiden tot beëindi ging van de pilotenstaking bij Air France zijn gisteravond op geschort tot vanmiddag. Dat betekent dat de Franse staats luchtvaartmaatschappij ook vandaag ongeveer driekwart van haar vluchten moet annule- De piloten begonnen maandag een vierdaagse staking in een conflict over de salarissen. De acties worden mogelijk ver lengd. Dat kan gevolgen hebben voor het wei'eldkampioenschap voetbal, dat volgende week woensdag begint. De Franse minister van Trans port, Jean-Claude Gayssot, wees de piloten dinsdag op hun vei-antwooidelijkheid. „Frank rijk en het WK mogen geen gij zelaar worden van de acties." De directie van Air France en de pilotenvakbond SNPL praatten gistermiddag voor het eerst met elkaar sinds het begin van de staking. DPA/RTR/AFP Onderhoudsvrije, hardhouten tuinbank (122 cm breed). Krijgt na verloop van tijd een mooie grijze tint. Van 149.00 voor doorsnee Nederlander, 53% van de katholieken en 45% van de protestanten. Het maakt niets uit voor eveneens 44% van de gemiddelde Nederlander, 38% van de katholieken en 34% van de pi-otestanten. Vooral de katholieken keuren de reactie van de eigen kei'kleiding af: 62%. Dat doen verder 56% van de protestanten en 55% van de gemiddelde Nederlander-. De drie groepen vinden de affaire dan ook vooral schadelijk voor het imago van de katholieke kerk: circa 40%. Slechts 9 tot 12% vindt dat de kwestie het imago van het koninklijke huis schaadt. ANP zie ook pagina 3 TIRANA - In de nacht van maandag op dinsdag zijn enkele honderden Kosovo-Albanezen naar het buurland Albanië ge vlucht. De autoriteiten in Tira na zeggen dat zij al 1600 vluch telingen hebben geregistreerd. Vele anderen hebben ergens pri- vé-onderdak gevonden. Onder de vluchtelingen bevonden zich ongeveer negentig mannen met schotwonden. De Kosovo-Albanezen zijn soms veei-tig uur door de bergen getrokken om te ontkomen aan het opnieuw opgelaaide geweld van de Servische politie in Kos ovo. Enkele kleine kinderen overleefden de tocht niet. De afgelopen vier dagen zijn in Kosovo zeker 26 etnische Alba nezen om het leven gekomen. De Servische autoriteiten hebben het strijdtoneel van de buiten wereld afgegrendeld. Vooral bij Decani en Djakovica werd gis teren zwaar gevochten. DPA/AFP/RTR commentaar op pagina 2 (Advertentie) Koopavond: vrijdag tot 20.45 KDUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen). Tel. 0118-551623 GROENE WARENHUIS lag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1