Nieuw contract cultureel werk Rijden doet lijden aan Dampoort PZC PZC Lekker kibbelen over Gentse Feesten zeeland 19 College Middelburg wil onderhandelen over subsidie SKWM 1 jSluiting Vlissings cafe biet ingetrokken Agressieve Vlissinger krijgt cursus voor socialer gedrag Handel in varkensrechten Keuken in zijn geheel gestolen Vuurwapendrager op de vlucht Geld voor Biologisch Museum Libel toch niet uitgestorven Caravan uitgebrand in Veere zuider S3 buren College Middelburg wil geen aansluiting bij Lokale Agenda 21 Politiek café over verkeer Oost-Souburg Afsluiting Abdijplein is nu officieel woensdag 3 juni 1998 ^door Ab van der Sluis %IIDDELBURG - B en W willen een nieuw subsidiecontract met Va,'de stichting Sociaal Kultureel oormerk Middelburg (SKWM) af- sluiten. De stichting kan dit jaar rekenen op een bedrag van iets fineer dan één miljoen gulden. eDe kosten die het SKWM moet I "maken om de soosactiviteiten te f \unnen houden, moet ze in eer- "J. ste instantie binnen het vaste subsidiebedrag zien te vinden. °e"Lukt dat niet, dan kan de stich ting een beroep doen op de extra :garantiesubsidie. Vorig jaar Inkreeg het SKWM nog 'maar' X937.000 gulden. J^Dit voorjaar ontstond rumoer in ^Middelburg, toen het SKWM Tbesloot de jongerensozen te "sluiten. Aanleiding was een op stootje in het stedelij k j ongeren- centrum Midgard, waarbij een jongerenwerker klappen kreeg. rDat centrum kreeg een extra toeloop, omdat Poortershove in de Magistraatwijk moest slui ten wegens het wegvallen van een Europese subsidie waarmee de beheerder werd betaald. De directie besloot na de vecht- 'Vpartij dat Midgard met extra be- I ^geleiding ging draaien wat ten II e"koste ging van de activiteiten in ?esde wijken Sint Laurens, Nieuw- .^Middelburg en Nieuw- en Sint öJoosland. Tegen de sluiting ?eswerd massaal geprotesteerd 'leildoor jongeren. In maart beloof- ^e"de wethouder J. C. van Dijk- ^'e"Sturm (Jeugd- en Jongeren werk) de gemeenteraad in mei een voorstel voor te leggen over de subsidiëring en het activitei tenaanbod van het SKWM. Dat zij daarin niet slaagde, is het ge volg van bestuurlij k overleg met de stichting. Dat gesprek leidde tot oplossingen voor Poor tershove, voor de jeugdsozen en voor de gevolgen van de invoe ringvan een 36-urige werkweek bij het SKWM. Het sociaal-cultureel werk heeft de wethouder laten weten dit jaar rond te kunnen komen met 988.000 gulden. In dat be drag zijn niet inbegrepen de 25.000 gulden om Poortershove tot 1 januari 1999 te kunnen openhouden, 9300 gulden voor het project Technica 10 en de ga rantiesubsidie van 15 mille voor het begeleiden van de jeugdso zen door professionele krach ten. De sozen waren overigens in maart al weer open gegaan, nadat wethouder Van Dijk- Sturm de directie van het SKWM extra geld had beloofd. In het oude subsidiecontract van de stichting waren de acti viteiten volgens B en W gede tailleerd omschreven. Het SKWM gebruikte dat als argu ment waarom zij onvoldoende flexibel kon inspelen op nieuwe ontwikkelingen in de stad. In het nieuwe, herziene subsidie contract is een mix gemaakt van een vast basisaanbod en van projecten. Daardoor is het mo gelijk om die pi'ojecten verder in te vullen. MIDDELBURG - De Middel- burgse bestuursrechter nu-. T. Damsteegt heeft het verzoek van de exploitante van het Vlis- singse café Erna om haar café weer te mogen openen, afgewe zen. De exploitatievergunning enis op 11 mei door de gemeente 'ee"Vlissingen ingetrokken, voor de rerduur van een half jaar. Burgemeester J. C. Th. van der ne"Doef besloot tot sluiting omdat e®de politie op 15 april in het café aan het Bellamypark zeventien 00 gram wiet aantrof. De softdrugs waren in het bezit van de be heerder van de kroeg. Hij zou de softdrugs aan klanten verko pen. De exploitante zou daar van niet op de hoogte zijn. De exploitante heeft tegen de slui ting ook bezwaar ingediend bij de commissie bezwaar- en be roepschriften van de gemeente. Die commissie heeft de bezwa ren ongegrond verklaard. Tegen het besluit van het dagelijks be stuur loopt een gerechtelijke procedure. In afwachting van die uitspraak wilde de exploi tante haar zaak weer openen. Dat verzoek is afgewezen. door Aector Dooms VLISSINGEN - Een 36-jarige man uit Vlissingen moet leren omgaan met agressie. De Mid delburgse politierechter mr. AM. Janssens-van Kampen nam gisteren als preventieve maatregel een speciale cursus (omgaan met agressie) van de reclassering in het vonnis van 180 uur werkstraf op. De Vlissinger kreeg verder als extra waarschuwing nog twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. De verdachte had de laatste twee jaar zeven agressiedelicten op zijn geweten. Hij gaf ze op de zitting allemaal toe. De meeste mishandelingen en bedreigingen speelden zich in de relatiesfeer af. Zo had hij zijn ex-vrouw mishandeld, toen hij ruzie kreeg over de omgangsregeling betreffende zijn dochtertje. Ook zijn schoonmoeder bleef niets be spaard. Begin dit jaar kreeg hij het aan de stok met de ex-man van zijn nieuwe partner. Hij beschadigde zijn bril en zei te gen het slachtoffer dat hij zijn bril op het politiebureau kon afhalen. Maar ook mishandel de hij zomaar een glazenwas ser, omdat het hem niet zinde dat hij in een andere buurt de ramen lapte. De verdachte werkt in dezelfde branche. Schaderegeling De Vlissinger heeft ten aan zien van de schade van ruim 2.200 gulden (voor loonder ving) een regeling met het slachtoffer kunnen treffen door twee glazenwasserspro jecten aan zijn concurrent uit te besteden. „Of uw handjes zitten te los of u heeft het dom weg mis", trok officier van jus titie mi-. C. J. Oldenburger haar conclusies uit de agres siedelicten. De Vlissinger vertelde dat de verstandhouding met zijn ex weer goed was en dat ook pro blemen met andere mensen niet meer aan de orde waren. „Dit zal niet meer gebeuren, want anders kan ik stoppen met mijn glazenwassersbe- drijf", vertelde hij gewetens vol- De uitspraak was conform de eis. DEN HAAG - Minister J. van Aartsen (Landbouw) wil de var kenshouders in met name de schone gebieden zoals Zeeland en Friesland tegemoetkomen Hij wil grondgebonden var kensrechten verhandelbaar maken zonder dat ook de rest van het landbouwbedrijf gekocht moet worden. Schone gebieden zijn streken waar geen grote concentraties aan varkens zijn. Grondgebonden rechten houden in dat een boer per hectare grond een maximum aan varkens mag bezit ten. Vooral in schone gebieden is er schaarste aan verhandelbare varkensrechten doordat het grondgebonden deel alleen met het gehele bedrijf verkocht kan worden. Veel agrarische be drijven in een schoon gebied hebben wel varkens maar dat is voor hen slechts een bijkomende inkomensbron. De hoofd moot is meestal akkerbouw. Een nieuwkomer die de varkensrechten wil opkopen in een schoon gebied moet nu het hele bedrijf overnemen. Als de Tweede Kamer het eens is met de wetswijziging die Van Aartsen voorstaat, kan iemand die voldoende grond bezit voortaan alleen de varkensrechten overnemen. ZOUTELANDE - Uit een woning in aanbouw aan de Duin park Boulevard is in de nacht van dinsdag op woensdag een volledig gemonteerde keuken ter waarde van achtduizend gulden gestolen. Van de woning werd een deur open gebroken. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond in de Glacis- straat in Vlissingen een 37-jarige inwoner van die stad aange houden. De man had zojuist zijn auto in de Badhuisstraat ge parkeerd. Bij het zien van de politie nam hij de benen. Naar later bleek gooide hij een geladen vuurwapen weg. In de Glacisstraat kon de politie hem aanhouden. In de wagen vond de politie onder meer een dolk, een laserpen en in zijn woning een kilo hasj. De Vlissingen is voor verder onderzoek ingesloten. MIDDELBURG - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle krijgt dit jaar bijna driehonderdduizend gulden subsi die van de provincie Zeeland. Dat bedrag is opgebouwd uit een exploitatietekort van 235.000 gulden, 15.000 gulden uit de knelpuntenpot natuur- en milieu-educatie en een eenmalige bijdrage van veertigdui zend gulden. Dat geld is bedoeld voor conserveringswerk- zaamheden van de collectie. SINT JANSTEEN - Twee leden van de insektenwerkgroep van Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut hebben in het Pinksterweekend drie exemplaren van een libellensoort waargenomen die uitgestorven zou zijn in Zeeuws-Vlaande ren. Het gaat om de Gomphus pulchellus of Plasrombout, een soort die alleen in West-Europa voorkomt. Drie weken gele den werd het rapport 'Libellen in Zeeuws-Vlaanderen' gepre senteerd en in dat werk staat vermeld dat de Plasrombout niet meer was waargenomen sinds de jaren tachtig. Toen kwam deze libel alleen voor aan de Witte Bergen en aan de Kriekeputte tussen Clinge en Nieuw-Namen. De waarne mers deden hun vondst in het waterwingebied in Sint Jan steen. Ze hebben in totaal drie Plasrombouten kunnen tellen. Dit insekt komt vooral in de maand juni voor en het is dus niet ondenkbaar dat er in de komende weken nog meer aangetrof fen zullen worden. De twee mannen van de insektenwerkgroep hebben de dier tjes op film vastgelegd. VEERE - Op een parkeerplaats aan de Kanaalweg Westzijde in Veere is dinsdagavond een cara- &^van uitgebrand. Rond kwart £|over tien kreeg de brandweer de ?ï>-l melding binnen dat het voertuig i'<9in vlam stond. iMDe smeulende banden zorgden voor veel rook, die in de wind stille omgeving de indruk gaven dat er meer aan de hand was. De brandweer had het vuur echter in een half uurtje onder contro- 3ïle. De caravan stond leeg, zodat persoonlijke ongelukken ach- Éfterwege bleven. Op de parkeer- r.ij plaats stonden verder geen an- J§dere wagens; voor overslaan van de brand hoefde dan ook niet te worden gevreesd. De caravan is volledig verwoest door het vuur. Omdat het ver moeden bestaat dat de brand is aangestoken, heeft de politie een onderzoek ingesteld. OOST-SOUBURG Turnuitvoering - De Oost-Sou- burgse Turn en Jazzvereniging DIOS houdt zaterdag 13 juni de jaarlijkse uitvoering in sporthal Baskensburg in Vlissingen. De aanvang is om 13.30 uur. i-tje spé REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Kris Naudts De koppen in de Gentse kranten lie gen er de jongste tijd niet om. 'Lan ge files aan Dampoort', 'Verkeersellen de Dampoort houdt aan', 'Chaos aan Dampoort en 'Dampoort blijft rood verkeerspunt'. Weggebruikers en bewoners kreunen onder de last van een erg moeizame ver keersafwikkeling. „Zoek een sluipweg of gebruik het openbaar vervoer of de fiets als u het stadscentrum wil berei ken". Deze raad van een krantenver slaggever aan zijn lezers blijft nog steeds overeind. Knooppunt De Dampoort, een ingewikkeld ver keersknooppunt in het oosten van Gent dat via de kleine ring toegang geeft tot het havengebied, is altijd al een kluwen geweest. Dat was al zo in de jaren vijftig en zestig toen er veel minder auto's re den. In die tijd zagen ouders hun kroost liever niet fietsend over het Dampoort plein rijden. Een hele reeks in- en uit valswegen storten zich op het knoop punt. De Dampoort heeft altijd al iets voorlopigs gehad. Begin jaren zeventig kwam er een voorlopig stalen viaduct dat onderdeel vormde van de kleine ring rond de stad. Hooguit enkele jaren zou de brug dienst doen. Ze bleef uit eindelijk bijna een kwart eeuw over eind. Tot ze, verteerd door roest, bijna door d'r poten zakte en hoognodig moest worden gesloopt. Geldgebrek Het Ministerie van de Vlaamse Ge meenschap, wegbeheerder van het Dampoortcompelx, zocht 25 jaar lang naar een definitieve oplossing. Die kwam er maar niet. Grootste spelbre ker bleek geldgebx-ek. Ontelbaar zijn de voorstellen die de voorbije 25 jaar op ontwerp- en bestuurstafels belandden. Simpel is het allemaal niet. De stad Gent wil de verpauperde Dampoort niet beperken tot zomaar een modem verkeerscomplex maar tevens de buurt aangenamer maakt. Werkzaamheden een nieuw elan geven, met een renova- zijn thans volop aan de gang. Dat zullen tie en urbanisatie die wonen en werken gebruikers geweten hebben. De jongste tijd is er vaak geen doorkomen aan. 'Mijd de Dampoort.' is dezer dagen in Gent een populair advies. Rotonde Aannemers zijn druk doende een roton de aan te leggen rond de Zwaaikom, een waterplas op het verbindingskanaal tussen de oude havendokken en de Gentse binnenwateren. De rotonde moet soelaas bieden. Nauwelijks een Gentenaar die in het suces ervan ge looft. Die weet wel beter als de Dampoort ter sprake komt. De 18.000 auto's die dage lijks over het viaduct reden, voegen zich thans bij het verkeer op de begane grond. Of zoals een stadsambtenaar het onlangs schreef in het stadsmagazine: „Allemaal samen zullen wij de drie rij stroken van de rotonde doen dichtslib ben." Zoals gezegd, de Dampoort heeft altijd iets voorlopigs. En dus wordt over en kele jaren de rotonde alweer vervangen door een tunnnel die dwars over het verkeersplein gaat. Als er geld wordt gevonden. De Dampoort is en blijft een Gordiaans verkeersknooppunt. foto Charles Strijd door Chris Naudts Zonde dat Romain Deconinck zali ger, de onvolprezen vader van het Gentse volkstoneel, het niet meer kan meemaken. Als gesneden koek zou het scenario voorliggen van alweer een volkse revue die Gentenaars zou amu seren. Maar, Deconinck is al jaren niet meer. De handelaars en horeca-exploitanten van de Korenmarkt leveren dezer da gen ongewild stof voor een lekkere brok volks theater. Want er zit een vlieg op de lamp bij de handelaarsvereniging - in Gent speken ze al eeuwen over een 'de kenij' - van de Korenmarkt, in het hart van het oude stadscentrum. De hoofdman of deken van de Koren markt heeft besloten tijdens de komen de Gentse Feesten enkele uren het stop contact uit het feestelijk amusement te halen. De Korenmarkt zal iedere dag enkele uren zwijgen uit protest tegen de handelswijze van enkele collega-leden van de dekenij die hun financiële bij drage niet betalen. Geen geld, geen mu ziek, zeg maar. Deken Eli De Rijck is een minzaam man, maar te veel is te veel. En dus nam hij het pijnlijke besluit het programma op het podium van zijn Korenmarkt drie uren later te laten beginnen. Hij hoopt daarmee de 'profiteurs' in de por temonnee te treffen die weigeren te betalen aan de dekenij die instaat voor artiesten op het podium. Artiesten en muzikanten lokken volk en brengen geld in het laatje van cafébazen en res tauranthouders op de Korenmarkt. De Rijcks stem klinkt wat zwaarmoe dig als hij Zegt: „We willen een signaal uitsturen. Vorig jaar betaalde slechts de helft van de handelaars hun bijdrage terwijl ze in ruime mate meegenieten van de inspanningen van de dekenij om publiekslokkers op het podium te krij gen. Hun kroegen en terrassen zitten vol mensen, precies omdat er op het po dium iets te beleven valt. Door het pro gramma te beperken willen we iedereen laten voelen dat de dekenij potverdorie keihard werkt." Gemor De Rijck is van mening dat de 'wieltjes zuigers' maar eens moeten voelen. Te gelijk hoopt hij dat de oogkleppen af vallen en volgend jaar opnieuw alle handelaars solidair de rangen zullen sluiten. Gemor en gerommel was er al eerder in het voorjaar toen wethouder van fees telijkheden Jacques De Poorter besloot een aantal groepen niet langer toe te la ten tot de openingsstoet van de Gentse Feesten. De Poorter bestond het voorts bij loting de groepen een plaats in de stoet aan te wijzen. Regelgeving voor de stoet. Kom nou, dat druist regelrecht in tegen de wai-e aard van de Gentenaars, licht anarchistisch en niet overlopend van enthousiasme voor te veel bemoeie nis van bovenaf. Toch jammer dat Romain Deconinck het leven in zijn geboortestad niet meer lichtvoetig voor theater bewerken kan. Nogal wat Gentenaars hopen stilletjes dat poppenspeler Luc De Bruycker van het Spelleke van Drei Kluiten het Ko- renmarkt-gekibbel oppikt om het volk van de Arteveldestad een satirische spiegel voor te houden. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg zullen geen initia tieven nemen om toe te treden tot het clubje van milieubewus te gemeenten, die actief zijn met de Lokale Agenda 21. Die ge meenten stellen zich actief op bij onder meer diervriendelijk groenbeleid, kringloopprojec ten, duurzaam bouwen en reno veren. Dat antwoordt het college op vragen van de D66- fractie. Volgens B en W besteedt de gemeente in de praktijk toch al veel aandacht aan onderwer pen uit de Lokale Agenda 21. De gemeente Middelburg krijgt jaarlijks geld van het Rijk om haar milieubeleid uit te voeren. Dat bedrag wordt uitgekeerd op basis van een door de gemeente raad vastgesteld werkplan, waarin de gemeenten hun mi lieubeleid uitleggen. In dat plan moeten acht wettelijk verplich te taken staan en vier taken die gekozen mogen worden uit een lijst van tien 'keuzetaken'. De Lokale Agenda 21 is één van die tien taken. Andere taken De gemeenten Vlissingen en Middelburg hebben niet geko zen voor de Lokale Agenda 21, omdat zij andere taken belang rijker vinden, zoals duurzaam bouwen en zuinig omgaan met energie. Veel doelstellingen van de Lokale 21 Agenda worden, aldus het college, meegenomen in de normale milieutaken van de gemeente. Daar komt nog bij dat de omschrijving van het OOST-SOUBURG - Parkeren en verkeer in Oost-Souburg is het thema van het politiek café dat vandaag (woensdag) wordt gehouden in café De Karolin- genburcht. Gemeente, politie, midden stand en bewoners zijn verte genwoordigd in een panel van deskundigen en belanghebben den. Het politiek café, dat om 20 uur begint, wordt op touw gezet door de afdelingen van WD, D66, PvdA en CDA Aanleiding vormen recente ontwikkelingen in de Souburgse verkeerssitua tie. project op het moment van kie zen nogal vaag was. Volgens B en W doet de gemeen te in de praktijk veel aan onder werpen uit de Lokale Agenda 21. Dat blijkt uit een brief van minister M. de Boer van Milieu. Zij heeft de gemeente op 21 april geschreven blij te zijn met het feit dat Middelburg ruim schoots aandacht besteedt aan de zes niet gekozen taken. MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben dinsdag het formele besluit ge nomen om het Abdijplein in de avond- en nachtelijke uren af te sluiten. Tot het afsluiten is be sloten, omdat jaarlijks voor dui zenden guldens schade wordt aangericht. Die schade bestaat uit het ver nielen van de beplanting, het kapotgooien van de spullen van het Abdijrestaurant, brand stichting en het ingooien van ra men. De gemeente Middelburg heeft al eerder laten weten niet blij te zijn met de afsluiting. B en W zijn bang dat de problematiek zich verplaatst naar andere de len van de stad, maar ziet ook geen andere oplossing Het besluit ligt zes weken ter in zage bij de directie infrastruc tuur vervoer van de provincie en bij de dienst stadsontwikke ling van de gemeente Middel burg. Belanghebbenden kun nen tot en met 31 juli een bezwaarschrift indienen tegen het besluit. Tegen het ontwerp besluit werd één bezwaarschri ft ingediend. Die bezwaarmaker vond dat de afsluiting geen ge weld mocht doen aan het monu mentale karakter, van het Abdijplein. GS antwoorden daarop dat over de manier van afsluiten nog wordt gesproken met de gemeente Middelburg en de Monumentencommissie. ZOUTELANDE Rommelmarkt - Voetbalvereni ging De Meeuwen houdt op za terdag 13 juni een rommelmarkt op sportcomplex d'n Hogenhilt. De verkoop begint om 9.00 uur, de verkoop bij opbod om 10.30 uur; de rommelmarkt duurt tot 14.00 uur. Met 25.000 gulden extra subsidie kan jongerencentrum Poortershove tot 1 januari 1999 openblijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19