Preventiecentrum geen sportschool I PZC Total investeert miljoenen in milieutechniek Vlissingse kinderboekenschrijver Wim Hofman krijgt Gouden Griffel Corneilles in hoeve Schuddebeurs Roep Oostburg om betere aansluiting bus en trein op boot Goes wijst leverancier! stemcomputers deur Hogeschool beloont keuze voor cultuur zeeland 18 Voorkomen kwalen en revalidatie met behulp fitness in Middelburg ondernemend zeeland kunst cultuur woensdag 3 juni 1998 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Geen fun en geen show maar puur bewegen om gezond te blijven of dat weer te worden. Het Zorg- PreventieCentrum Zeeland is ver verwijderd van de spierbal lensportschool en de gezellig- heidssteps. Zes fysiotherapeu ten en een sportdocent begeleiden er mensen in de op bouw van conditie. Sleutel woorden zijn 'het opvoeren van de belastbaarheid': fitheid waarmee het lichaam de belas ting van werk en stress aankan. „Het is sporten met een me disch profiel. Daarnaast voe- Charibon is nieuw soort geschenkbon van VVV's VLISSINGEN - De VW's pre senteren een nieuw soort ge schenkbon: de Charibon. In feite een geschenkbon voor de gene die alles al heeft, want de ontvanger dient het geschon- kene direct weer cadeau te doen aan een ander, namelijk een charitatieve instelling. De Charibon is ontwikkeld op aandrang vanuit het bedrijfs leven, waar donaties aan lief dadigheidsinstellingen bij wij ze van geschenk gebruikelijk zijn. Voor die professionele gevers is dan ook de Charibon van 1000 gulden uitgebracht. Voor klei nere en particuliere giften zijn Charibonnen in coupures van 25, 50, 100 en 250 gulden ver krijgbaar. Achttien van die goede doelen zijn aangesloten bij de Chari- bon-organisatie: Aids Fonds, Amnesty International, Artsen zonder Grenzen, Astma Fonds, Brandwondenstichting, Die renbescherming, Foster Pa rents Plan, Greenpeace, Nederlandse Hartstichting, Nederlandse Kankerbestrij ding, Leger des Heils, Nier stichting, Novib, Nationaal Reumafonds, Rode Kruis, Uni cef, Vereniging Natuurmonu menten en Wereld Natuur Fonds. den we mensen op met infor matie over hun lichaam en gezondheid", schetst directeur en fysio-/manueel therapeut Peter Koetje. Dat thema koppelt het centrum aan arbodienst Arbo Unie Zee land, waar het één gebouw mee deelt aan de Schenge aan de rand van de Middelburgse Stromenwijk. Zaterdag 6 en zondag 7 juni houdt het cen trum open dagen tussen 10 en 16 uur. Bezoekers krijgen een rondleiding en een videopre sentatie over de programma's die er te volgen zijn. Het revali deren na ziekteverzuim en het voorkomen van (terugkerende) klachten bij werknemers met verantwoorde beweging is het hoofdthema van het centrum, Die wens bracht Koetje en Ar bo Unie Zeeland samen. „Enerzijds is er de toegenomen druk op bedrijven om werkne mers gezond te houden, anderzijds zagen wij in de fy- siotherapiepraktijk de behan- delingsduur steeds korter wor den. Mensen zijn vaak na negen behandelingen nog niet klaar om hun dagelijkse taken op te pakken. Met als gevolg terug kerende klachten. Een nabe handeling met gecontroleerde beweging brengt de belast-' baarheid van mensen wel op niveau." Naast de fysiotherapeutische De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Computergestuurde trainingstoestellen bij het Zorg- PreventieCentrum Zeeland in Middelburg. foto Dirk-Jan Gjeltema sport kunnen mensen er aan hun fitheid werken, vanuit hun bedrijf of op eigen gelegenheid, en cursussen volgen die een be paald probleem, bijvoorbeeld rug, stress of hart, aangaan. Programma De computer overziet alle acti viteit in het centrum. Naar ge lang zijn medische en fysieke staat krijgt een bezoeker een trainingprogramma waarvan de voortgang elektronisch wordt bijgehouden. Ook de trainingstoestellen zijn com putergestuurd: gaat een bezoe ker verder dan zijn schema toestaat, dan schakelt het ap paraat zelf een tandje terug. Competitie met de buurman is er niet bij: niemand ziet hoe zwaar het schema is dat een an der afwerkt: gewichten zijn weggewerkt in muren, displays discreet zichtbaar voor voor degeen die het aangaat. Op termijn moeten nieuwe vestigingen van Zorg Pre ventieCentrum Zeeland voor provinciale spreiding zorgen. Vooralsnog blijft die uitbrei ding nog beperkt tot de plan ning van faciliteiten in Zeeuws-Vlaanderen en Noord- Zeeland voor de sport om me dische redenen. door Claudia Sondervan VLISSINGEN-OOST - Total Raffinaderij Nederland (TRN) in Vlissingen-Oost investeert de komende vier jaar voor zes tig miljoen gulden in de pro ductiefaciliteiten bij de Van Cittershaven. Met de investe ringen wordt de raffinaderij voorbereid op de strenge emis sie-eisen die vanaf 2000 gel den. TRN steekt acht miljoen gulden in een proefsysteem dat stikstofoxyde (NOx) uit rook gassen haalt. Daarmee moet de de uitstoot aan dit milieuver- zurende gas bij de raffinaderij met eenderde teruglopen. De bouw van een hoogrenderende zwavelterugwinningsfabriek vergt 32 miljoen gulden. De fabriek vervangt de kleine terugwinningsfabriek die sinds de jaren zeventig op het terrein functioneert. De nieu we installatie krijgt eenzelfde capaciteit als de grote zwavel- herwinningsf abriek die in 19 8 5 werd gebouwd. TRN verkoopt de zwavel aan andere indu strieën. De nieuwe richtlijnen voor zwavelarme diesel nopen tot deze investering. Op het programma staan verder maat regelen voor stankbestrijding en energiebesparing. TRN koopt jaarlijks voor veertig tot zestig miljoen gulden energie in. Dat kondigde technisch di recteur A Roelse van TRN dinsdag aan bij de presentatie van het tweede Bedrijfsmilieu plan 1998-2001. Van de doelstellingen die in het Bedrijfsmilieuplan 1994-1997 werden vastgelegd is negentig procent afgerond, zei Roelse, zoals de aansluiting op de bio logische afvalwatemazuive- ring van Delta Nutsbedrijven en de dampterugwinningsin- stallatie waarmee tachtig tot negentig procent van de dam pen die wij komen bij de bela ding van schepen en tankauto's wordt opgevangen. Wat rest is in het tweede BMP meegeno men. Recordproductie TRN in Vlissingen-Oost haalde in 1997 een recordproductie: 8,6 miljoen ton brandstoffen. Er deden zich geen bedrijfson gevallen voor en er waren geen kostbare productiestoringen. Het eerste kwartaal van 1998 belooft eveneens een gunstig verloop. Total Raffinaderij draaide goed ondanks de druk die de Europese raffinage-in- dustrie voelt, meldt Roelse. „Er is overproductie maar meer nog onbalans; er wordt teveel benzine geproduceerd en te weinig diesel, terwijl de vraag naar diesel sterk stijgt." Roelse legt de oorzaak in het feit dat veel van de circa honderd Eu ropese raffinaderijen gebouwd zijn op de productie van benzi ne. De productie aan gasolie is in Vlissingen-Oost vele malen hoger dan die van benzine of andere brandstoffen. Vrijdag 5 juni sluit TRN de hy- clrocracker en de ruwe oliedes tillatie voor de tweejaarlijkse onderhoudsstop. De 350 eigen werknemers en de honderd werknemers van vaste aanne mers worden dan tijdelijk aangevuld met nog eens zes honderd mensen van onder aannemers. De operatie vergt in totaal tienduizend manuren en kost dertien miljoen gulden. Daarvan gaat zeven miljoen gulden op aan verbeteringen in het productieproces. De stop duurt, drie weken. In een nieuwsbrief die omwonenden van de raffinaderij in Nieuw- dorp, Borssele en 's-Heeren- hoek vandaag, woensdag, ont vangen, geeft TRN informatie over de onderhoudsstop. Bij de herstart, maandag 22 juni, is er kans op een fakkel met geluids overlast. In 2000 heeft TRN de volgende grote onderhouds stop; dan gaan alle fabrieken op het terrein dicht voor onder houd en inspectie. door Bianca Abrahamse BRESKENS - Wethouder L. Wille van Oostburg heeft bij de Provincie en de ZWN gepleit voor betere aansluitingstijden van de boot op trein en bus en omgekeerd. Sinds de nieuwe dienstregeling van het veer en de NS van kracht is, zijn de overstaptijden te krap gewor den. Om beter aan te sluiten op de treinen in Vlissingen zal de boot vanaf nu weer varen volgens de oude dienstregeling (tien voor het heel, en tien voor het half uur). Tussen de PSD-boot en de NS was altijd al de afspraak dat de boot even wachtte als de trein iets te laat was. Deze afspraak is nu ook andersom gemaakt. De treinen zullen voortaan even op de passagiers wachten als d? boot vertraging heeft. Ook tussen de PSD en de ZWIU zijn nu afspraken gemaakt. De boot zal nu wachten met afva-*? ren tot de passagiers van lijn (Wei slui (Brugge-Breskens) op de booi zijn. Om deze verbinding moge lijk te maken zal buslijn 2 nietreKI door Breskens rijden als er te!?ec weinig tijd is. De bus zal dan vanaf Schoondijke rechtstreeks?13 naar de veerhaven rijden. Een ,un andere mogelijkheid is er niet 1 omdat anders weer treinen ge-^u mist zullen worden. De zomerdienstregeling van de ZWN kan nu niet meer aange-P?' past worden, maar de ZWKrï®' heeft de gemeente Oostburg—., toegezegd de winterdienstrege-,? - ling te zullen aanpassen als de, rijtijden van de bussen niet vol- doen. f1™ stoc joni iDat toe! de ten door Marten de Jongh GOES - Goes wil voortaan geen zaken meer doen met Vuga, het bedrijf dat de gemeente stem computers verkocht. De wijze waarop de leverancier omgaat met gemaakte afspraken zou geen schoonheidsprijs verdie nen. Volgens de gemeente wilde Vuga meer kosten in rekening brengen dan afgesproken. Het stemmen per computer voor de Tweede Kamerverkiezingen verliep overigens zonder noe menswaardige problemen. Zoals bekend brachten Goese- naren dit jaar voor het eerst hun stem uit met de stemcomputer. Dat leverde flinke problemen op bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Lange rijen wachtenden vormden zich voor de compu ters en het duurde tot na mid dernacht eer de uitslag bekend was. De gemeente ging daarop in onderhandeling met leveran cier Vuga om de problemen tij dig uit de wereld te helpen voor de Tweede-Kamerverkiezin gen. Onderdeel van de oplossing was het plaatsen van tien extra stemcomputers in de stembu reaus. De gemeente en Vuga in terpreteren de gemaakte af- De1 spraken over bijbehorende voorwaarden en bijkomende^3? kosten op verschillende manie-? ren. Het bedrijf meent dat Goês?° meer geld is verschuldigd dai^j.^ de gemeente wil betalen. Er hg.j nu een compromis waarbij ©Qes; veertig mille betaalt voor tien(joc extra computers en vijfenzra^ ventighonderd gulden voor ove-gtu rige kosten. Tijdens een extra vergadering van de commissi? algemene zaken drongen enkele commissieleden erop aar O slechts vijfentwintighonderd^ gulden te betalen voor overig? kosten. Ook werd de aanbeve-—^ ling gedaan mondelinge afspra- J. J ken met leveranciers voortaai schriftelijk vast te leggen. biu sin: wei zen Hulpactie van reddingboot STELLENDAM - De Stellen.? damse reddingsboot De Zee-yjj, manspot is maandag uitgevaren^, om de vissersboot Amaris t(gu; hulp te komen. Het ongeveer ne-j-,0 gen meter lange scheepje kreef ten noorden van het Slijkga aar motorpech. De reddingsboo nam het schip op sleeptouw. |^a Tove Geluk bij haar monumentale boerderij in Schuddebeurs. foto Marijke Folkertsma Tove Geluk gebruikt monumentale schuur als expositieruimte door Ali Pankow SCHUDDEBEURS - Als je kunst en land schap combineert, ontstaat er een meer waarde. Tove Geluk is daarvan overtuigd. Zij woont op het mooie landgoed Weelzicht in Schuddebeurs: een monumentale boer derij met schuren, erf en een rijk gescha keerde tuin van ruim een hectare. De naam Weelzicht verwijst naar de weel middenin in die tuin, een vijver die door het geweld van de watersnoodramp in 1953 ontstond. Tove stelt haar tuin op 19,20 en 21 juni open voor het publiek. Zij doet dat in combinatie met een expositie van werk van enkele beelden de kimstenaars met als topper vijftien schil derijen van Pierre Corneille. Die Corneilles krijgen een plaatsje inde mo numentale zwarte schuur op het erf. Die schuur is 104 oud, beeldbepalend en met zijn drie daken vrij uniek voor Zeeland. De vijftien schilderijen van Corneille worden beschikbaar gesteld door Dé Jaski van gale rie Art Ad Vision in Almere. „Dat is echt fantastisch, notabene in het Cobrajaar", ju belt Tove's buurman en kunstliefhebber D. Deguelle. Hij is nauw betrokken bij de orga nisatie van de open dagen in Weelzicht. De Cobragroep werd vijftig jaargeleden op gericht vanuit een rebelse reactie op het keurslijf waaronder de traditionele kunst uitingen voor de Tweede Wereldoorlog ge bukt gingen. Corneille behoorde samen met de kunstenaars Asger Jom en Karei Appel tot de initiatiefnemers. Zij wilden de lamst ontdoen van strakke voorschriften en voor al toegankelijk maken voor velen. Ook schrijvers en dichters sloten zich bij hen aan. Officieel bestond de Cobragroep slechts drie j aar, maar haar invloed was ver strekkend. Beveiliging Het werk van Corneille kemnerkt zich door expressionistische afbeeldingen van vogels en landschappen in schreeuwende kleuren. Volgens Deguelle komen ze straks 'geweldig goed' tot hun recht in die monumentale schuur. Er is bewust gekozen voor een in richting zonder toeters enbellen. Geen spe cifieke sfeerverlichting bijvoorbeeld. Al leen het hoognodige om het werk te kunnen presenteren. Op het gebied van beveiliging moet er uiteraard wel het een en ander ge beuren. In de schuur worden ook panelen van de Middelburgse kunstenaar Juul Kortekaas tentoongesteld en in de tuin exposeert Kor tekaas stalen kunstwerken. Corrie Hagenaars uit Bergen op Zoom is vertegenwoordigd met haar langgerekte beelden van polymeer-brons. Uniek aan hel procédé van Hagenaars is, volgens Tove Ge luk, het werken met een sneldrogende vloei stof waarbij de maakster zeer vlug moet werken en verhoudingen snel moet inschat ten. Zitobjecten De toepasbare kunst van Eric Odinot uit Zierikzee komt uitstekend tot zijn recht ie de tuin van Weelzicht, zo weet Tove van eerdere twee open kunstdagen op haai landgoed. Odinot maakt ondermeer ro buuste zitobjecten van brons en steen. Be ton en graniet zijn materialen, die vooral gebruikt worden door de overige deelne mende kunstenaars: Nelleke Onkenhout. Tineke Roose, M. A van Yzerloo en J. van Overbeeke. Het middenerf van Weelzicht krijgt tijden? de open dagen een fancy-fairachtig sfeertje met kraampjes voor een hovenier, tuinmeu belen. sfeerartikelen voor de tuin enhuisge- maakte jams en sauzen. Verdei; wordt er eet theeschenkerij met ten-as ingericht en ver zorgt buurman Deguelle als vinoloog in spe een wijnproeverij. Weelzicht is op 19,20 en 21 juni geopend vat 10.00 tot 17.00 uur. Het landgoed is zowel vanaf de Heesterlustweg als vanaf de Kloosterweg in Schuddebeurs bereikbaar. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Kiezen voor cultuur levert voortaan studie punten op aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Daar worden voornamelijk techni sche en commerciële vakken on derwezen, maar het bestuur vindt het een goede zaak als stu denten iets verder kijken dan hun neus lang is. Vandaar dat cultuur met ingang van het nieuwe schooljaar structureel als keuzemogelijkheid in het studieprogramma is opgeno men. „Dat is volgens mij rede lijk bijzonder", zegt Walter van Uden, lid van het projectteam dat het zogenaamde Cult-pro- gramma heeft opgezet. Er zijn meer technische hoge scholen die cultuur als een stu dium generale aanbieden, maar in Vlissingen zijn daarmee twee studiepunten per jaar te verdie nen. Van Uden: „Dat maakt het minder vrijblijvend." Het cul tuurprogramma neemt in het studieprogramma een verge lijkbare plaats in als het vervul len van een bestuursfunctie in de studentenvakbond, lidmaat schap van de hogeschoolraad of deelname aan speciale studie projecten. Volgens Van Uden verleent de cultuur het hogeschooldiploma een gouden randje waarvoor werkgevers niet ongevoelig zijn. „Door voor het Cult-pro- gramma te kiezen geven studen ten er blijk van verder te kijken dan alleen hun vakgebied. Het vergroot hun blik op de samen leving. Bij technische studies hebben we heel lang de ontwik keling gezien dat alles effectief, efficiënt en beroepsgericht moet zijn. Dat is begrijpelijk, maar misschien dat we daarin iets te ver zijn doorgeschoten." Programmering Het Cult-programma bestaat uit vijf bijeenkomsten en een kennismaking met een culturele instelling in Zeeland. Ruim twintig instellingen hebben hun medewerking toegezegd. Stu denten kunnen bijvoorbeeld worden betrokken bij de pro grammering van cultuur, de voorbereiding van tentoonstel lingen en de technische realisa tie van kunstwerken in Zeeland. Per jaar kunnen vijftig studen ten deelnemen aan het Cult- progx-amma, waarin telkens een thema centraal wordt gesteld. Dit jaar is dat 'Geld'. Thema's voor volgende jaren zijn 'Liefde van 1900-2000' en 'Ruimte'. Van Uden: „We houden het niet bij lessen over literatuur of beeldende kunst. We haken aan bij maatschappelijke of politie ke thema's. Bij het onderwex-p over geld beginnen we bijvoor beeld met een triviale vraag als .'Hoeveel wil je verdienen?' en 'Wat zou je ermee willen doen?' Via de film Karakter, die de mo rele vraag stelt hoever je wil gaan met geld verdienen, komen we uiteindelijk bij de manier waarop geld is afgebeeld op schilderijen. Dan zitten we dicht bij de pure kunstbeschou wing." door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - De Vlissingse kinderboekenschrijver Wim Hofman heeft een Gouden Grif fel gekregen voor zijn boek Zwart als inkt. Dat is daarmee uitgeroepen tot het beste boek voor kinderen tot elf jaar dat vo rig jaar is verschenen. Eerder werd Zwart als inkt verkozen tot een van de vijftig Best Ver zorgde Boeken van 1997 en ont ving Hofman voor het boek de Woutertje Pieterse Prijs. De stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) maakte de win naars van de Gouden en Zilve ren Griffels en Penselen dinsdag bekend. Het Gouden Penseel voor het best geïllustreerde boek gaat naar Margriet Hey- mans voor Wezen van Woeste- land. Er werden verder zeven Zilveren Griffels en twee Zilve ren Penselen toegekend. Hof man ontving één keer eerder een Gouden Griffel voor zijn auto- biografische boek Het vlot. Zwart als inkt is een bewerking van het sprookje van Sneeuw witje en de zeven dwergen. Hofman reageerde dinsdag zeer ven-ast op de toekenning van de prijs. „Ik heb er geen moment aan gedacht. Ik was vandaag met andere dingen bezig. Dat heb je zo als je in Vlissingen woont. In Zeeland heb je niet heel veel auteurs, dus merk je ook niet dat de spanning op loopt als bekend gaat worden wie de Griffels hebben gewon nen." voor het boek toenam. De ver koop ging onmiddellijk om hoog." Volgens kenners zijn vorig jaar veel goede kinderboeken ver schenen. Hofman is dan ook trots dat hij met Zwart als inkt de twee belangrijkste piijzen in dat genre in de wacht heeft ge sleept. Of pubhek en jury's daarmee te kennen hebben ge geven dat het boek een hoogte punt in zijn oeuvre is, betwijfelt hij. „Ik denk dat het een bijzon der boek is. Alle recensies zijn ook goed. Maar de prijzen heb ik gekregen omdat een keuze is ge maakt uit de productie van één jaar. Dus of dit iets zegt over de rest van mijn oeuvre, weet ik niet." Druk De druk om met een goede op volger te komen wordt na het winnen van de prijzen niet an ders, meent Hofman. „Die druk is altijd groot. Ik ben natuurlijk al lang bezig en ik wil altijd mooie dingen maken. En ik ben ver-wend, want mijn eerste boek is heel mooi uitgegeven. Wat wel anders is, is dat ik het idee heb dat ik na het krijgen van die prijzen meer mijn eigen gang kan gaan en dat dat ook wordt geaccepteerd. En het houdt me wel van het werk. De telefoon staat niet stil van daag en tijdens de Kinderboe kenweek zal het ook wel weer raak zijn." Dan, begin oktober, krijgt Hofman namelijk zijn Gouden Griffel daadwerkelijk uitgereikt. Van de drie prijzen die hij voor Zwart als inkt heeft gekregen, schat Hofman de Gouden Grif fel het hoogst in. „De meningen lopen daarover uiteen. De Wou tertje Pieterse Prijs is ingesteld om tegenwicht te bieden aan de Griffels. Per jaar zou dan één kinderboek met literaire waar de worden bekroond. Dat gaat dus niet echt op, want de Gou den Griffel heb ik nu ook. Ik denk dat het pubhek de griffel belangrijker vindt. Die prijs is veel bekender, ook voor de kin deren. Toen ik voor Het vlot de Gouden Griffel kreeg, merkte ik meteen dat de belangstelling Wim Hofman. foto Roeland Fossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 18