Rol voor boeren in natuurbeheer 4 WEKEN Zakendoen tussen glimmend blik en Zierikzee krijgt 3,5 specialist erbij Alternatieve opvang voor probleemjeugd Bouw van tweede zeesluis Terneuzen is onontkoombaar Jubilarissen ringrijden gehuldigd GS voegen op verzoek LTO-raad passage toe aan sociaal-economisch beleidsplan Ziekenhuis in Goes VOOR 15,00 Kritiek milieubeweging op situatie bij Dapemo zeeuwse almanak Nood door Ben Jansen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil boeren nauwer betrekken bij het na tuurbeheer in Zeeland. Op basis van natuurpacht of overeen komsten voor de inscharing van vee kunnen boeren een bijdrage leveren aan het natuurbeheer van bestaande natuurbescher mingsorganisaties. De laatste blijven overigens eindverant woordelijk voor het beheer. Ook hebben Gedeputeerde Sta ten verwachtingen van nieuw rijksbeleid op dit gebiedhet zo genaamde particuliere beheer. Uitgangpunt hiervan is dat de boer eigen grond laat inrichten als natuurgebied. Voor de waar devermindering geeft het Rijk door Richard Hoving MIDDELBURG - Het traditio nele gezinshuis heeft afgedaan als onderkomen voor probleem jongeren. Instellingen op het terrein van jeugdhulpverlening in Zeeland gaan de komende drie jaar experimenteren met een tehuis waarin jongeren in hoge mate zelfstandig kunnen wonen. In het tehuis is plaats voor vier jongeren van vijftien jaar en ou der met weinig familierelaties en een problematische voorge schiedenis. De begeleiding van de bewoners is in handen van een medewer- Terneuzenaar overleden na val van ladder GEERTRUIDENBERG - Een 45-jarige man uit Terneuzen is dinsdag dodelijk verongelukt. Hij viel van een hoge ladder tij dens werkzaamheden aan een schip op een werf in Geerti-ui- denberg. De bemanning van een ter assistentie geroepen trau mahelikopter kon geen hulp meer bieden. ker die met zijn gezin in een aan leunende woning verblijft. De jeugdhulpverlener geeft de jon geren individueel gerichte on dersteuning en helpt bij alle mo gelijke andere zaken die de bewoners tegenkomen. Het aanleunproject is een initia tief van de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland en de Stichting Jeugdzorg Zeeland. Het tehuis en de aanleunmede- werker komen in de plaats van drie gezinshuizen. De exploita tie van gezinshuizen loopt de laatste jaren slecht. Ouderparen zijn niet meer bereid om gezins- huisouders te worden. Ook de plaatsers, waaronder de Stich ting Jeugdzorg Zeeland, blijken steeds minder behoefte te heb ben aan de hulpvariant. Het opheffen van drie gezins huizen betekent een verminde ring van de capaciteit. Vijf gezinshuizen hadden de moge lijkheid om twintig jongeren op te vangen. De twee overblijven de gezinshuizen en het nieuwe tehuis hebben een gezamenlijke capaciteit van twaalf opvang plaatsen. De kosten voor het aanleunpro ject vallen binnen het budget van de jeugdhulpverlening zo als is vastgelegd in het Beleids plan 1999-2000. door Wout Bareman GENT - Rond 2010 moet het sluizencomplex van Terneuzen er een tweede zeesluis bij heb ben. Misschien duren de proce dures en de uiteindelijke bouw langer - en wordt het uiterlijk 2013 - maar blijft die pakweg 140.000-tonssluis uit, dan zal dat enorme gevolgen hebben voor de Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse Kanaalzone. Op dat moment verspeelt het bedrijfs leven miljarden guldens aan in komsten en worden minstens 6800 arbeidsplaatsen bedreigd. De kosten van de bouw van een nieuwe zeesluis bedragen zo'n twee miljard, een drastische aanpak van het Kanaal Gent- Temeuzen vergt nogeens min stens 2,5 miljard gulden meer. De bouw van een tweede zee sluis naast de huidige 80.000 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) 'r I I JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 een vergoeding, net als voor het beheer van de aangelegde na tuur. Een passage met deze inhoud heeft het dagelijks provinciebe stuur op aangeven van de LTO- raad Zeeland toegevoegd aan het sociaal-economisch be leidsplan voor de periode 1998- 2002. De LTO-raad had in de in spraak op het plan naar voren gebracht dat agrarisch natuur beheer ook door boeren moet kunnen worden uitgevoerd en niet alleen door organisaties die natuurgebieden beheren. De reacties die twintig instan ties hebben geleverd op het soci aal-economisch beleidsplan, hebben Gedeputeerde Staten niet genoopt tot ingrijpende bij stellingen van het plan. Hier en daar zijn wat verduidelijkingen aangebracht en is de tekst aan de actuele stand van zaken aan gepast. Zo staat in de nieuwste versie van het plan dat de koop krachtontwikkeling bij Duitse toeristen nauwgezet zal worden gevolgd. Dat Duitse vakantie gangers minder geld te spende ren hebben, uit zich in een korter verblijf en minder beste dingen per persoon per dag. Ook geeft de provincie zich er reke ning van dat de kampeersector onder druk is komen te staan. Na opmerkingen van onderne mersorganisaties heeft het da gelijks provinciebestuur beslo ten in het sociaal-economisch beleid op te nemen dat de be trokkenheid van het bedrijfsle ven bij de verbetering van oudere bedrijventerreinen van belang is. Het sociaal-economisch be leidsplan, dat 10 juli aan de orde komt in de Staten van Zeeland, wordt jaarlijks in een zoge naamd activiteitenplan uitge werkt. Het plan voor 1998 omvat 58 punten, zoals de op stelling van een promotie- en acquisitieplan voor de glastuin bouw. In overleg met de land bouworganisaties zal worden nagegaan wat de rol van de pro vincie kan zijn om de sociale positie van de agrarische bevol king onder de aandacht te bren gen. Gedeputeerde Staten zul len zich nadrukkelijker gaan bezighouden met de Grevelin- gen (in verband met het herstel van de teelt van de Zeeuwse oes ter), de Voordelta (in verband met de aanwijzing als natuurge bied) en de Westerschelde (in verband met de toenemende be tekenis voor de visserij). In het hoofdstuk recreatie en toerisme kondigt het dagelijks provinciebestuur aan dat het projectenbureau van het Pro vinciaal Bureau voor Toerisme Zeeland voorbereidingen zal treffen voor een imagocampag ne. GS gaan verder met hun be leid in de verschillende Zeeuwse regio's gemeenten te stimuleren een gezamenlijke visie te ont wikkelen op het gebied van be- drij venterreinen tonssluis is onontkoombaar. Met de ontwikkeling van indu strieterreinen als de Axelse Vlakte/Autrichepolder en het Kluizendok voor ogen, ligt de bouw van een veel grotere, nieu we zeesluis voor de hand. „Ge beurt dat niet dan zal de scheep vaartactiviteit op het Kanaal Gent-Terneuzen zeker afne men", verzekerde ir. R. Vereecke dinsdag in Gent, waar de uit komsten van de studie naar de haalbaarheid van een tweede zeesluis én de aanpassing van het Kanaal Gent-Temeuzen werd gepresenteerd. De huidige zeesluis zal de ko mende j aren steeds vaker buiten gebruik moeten worden gesteld in verband met steeds omvang rijkere onderhoudsbeurten. Bovendien maakt de aanwezig heid van één te kleine en verou derde sluis de havens van Gent en Terneuzen uiterst kwetsbaar. Medio 2000 De onderzoekers gaan er nu van uit dat medio 2000 een akkoord 'zou kunnen worden bereikt' tussen de twee landsregeringen over de bouw van de nieuwe zeesluis, de kostenverdeling en het vervolgtraject. De deskun digen kiezen voor een variant van een zogenaamde 'gelichter- de Cape-Size-sluis' (geschikt voor een tonnage van 110.000 tot 140.000 tons-schepen) in combinatie met een kanaalaan passing op het niveau van het niveau van de 'mammoets' die nu via de huidige sluis kunnen schutten. Een sluis op de groei dus, maar wel rekening houdend met toe komstige kanaalverbreding en - verdieping. En met de nodige aanpassingen van het Kanaal Gent-Temeuzen én de bruggen van Sas van Gent en Zelzate én de tunnel van Zelzate. Wordt voor ruimere bemetingen geko zen, dan moeten ook bochten worden aangepast. De kanaal- bruggen van Sas van Gent en Zelzate moeten worden ver hoogd of verbreed. Over de ver deling van de kosten liet me mand van de stuurgroep die de beleidsanalytische studie bege leidde, zich dinsdag duidelijk uit. De voorstellen gaan nu naar de Vlaamse deelregering en het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Met het dringende ver zoek snel knopen door te hak ken. Liefst vóór 2000, want de procedures en voorbereidingen nemen zeker zes jaar in beslag en de bouw minstens vijf jaar. De jubilerende Oostkapelse ringrijders: (vlnr) Bram Lous, Wim Geldof en Bram Maljaars. >to Ruben Oreel door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Het ringrijden op de derde pinksterdag moet in ere gehouden worden en als het kan doen de drie jubila rissen van de Oostkapelse ringrijders ver eniging volgend jaar weer mee. „Als het kan. Want als je bijna zestig jaar bent, dan zijn dertig beurten op een dag toch een be hoorlijke opgave. Je zit niet meer zo ge makkelijk op een paard als vroeger", rea geert Bram Maljaars. die dinsdag met Wim Geldof en Bram Lous bij de traditio nele ringrijwedstrijd in Oostkapelle ge huldigd werd. Maljaars deed voor de 45e keer achter el kaar aan het ringrijden op derde pinkster dag mee, Geldof beleefde zijn 40e wed strijd en Lous maakte de 25 vol. Zij ontvingen allen een aandenken. „De wed strijd wordt er met het jaar beter op. De vereniging is gegroeid van twaalf naar on geveer 68 leden. Vroeger was het een evenement van boe ren en knechten, maar nu is het veel meer een feest voor het dorp en de toeristen ge worden", zegt Geldof. Lous vult aan: „De ze traditie moet in ere gehouden worden. Dat ringrijden ooit zijn plaats verliest in het dorp, is ondenkbaar. De dorpsjeugd deed fanatiek mee aan het evenement. Karei, de elfjarige zoon van Geldof, was de jongste deelnemer. Hij bewees, net als zijn vader, veel aanleg te hebben. De enorme Zeeuwse knol waarop hij reed leek weliswaar een maat je te groot, maar met precisie stak hij de ring aan de lans. „Ringrijden is ook aan trekkelijk voor jong en oud. Mijn zoon zal misschien ook eens de 40 keer volmaken. Maar dan moet hij net zo fit blijven als ik. Ik ben ook begonnen toen ik elf jaar was. zie ook pagina 20 door Mieke van der Jaqt GOES - Het is ruim voor elven. In de Zeelandhallen verzamelt zich een bont publiek, vogels van divers pluimage. Mannen met pakken, lui in wat chique re vrije-tijdskleding en onmis kenbare vrije jongens: strak T- shirt, sportschoenen, spijker- goed. Wat ze gemeen hebben is de zaktelefoon en het veelvul dig gebruik ervan. Tussen het glimmende blik waarvoor ze gekomen zijn - de openbare verkoop van klassieke auto's van Classic Car Goes-Zuid - wordt heftig getelefoneerd. Ie dereen doet kennelijk onop houdelijk zaken, in ieder geval alsof. De veiling van de complete boedel van Classic Cars begint om 11.00 uur. De meeste men sen zijn al zaterdag op de kijk dag geweest, waarbij ook de minder opgepoetste spullen in het bedrijf aan de Dirk Dron- kersweg konden worden beke ken. De pronkstukken staan in de veilinghal, waar het ven duehuis Troostwijk een paar honderd stoelen heeft laten wegzetten. Dat blijkt wel on geveer voldoende. De entree prijs, inclusief catalogus 25 gulden, houdt minder serieuze liefhebbers buiten de deur. Er gaan 475 kavels onder de hamer, waarvan er maar 46 on der het kop j e snel en glimmend kunnen worden geschaard. Veertien oldtimers, stuk voor stuk Mercedessenstaan nog in bekommerde staat op het be drijventerrein in Goes-Zuid en een dikke tien minder oude klassiekers staan binnen. Voor de rest zijn alle kavels onder delen, gereedschappen, kan toormeubelen en magazijnbe nodigdheden. De veilingmeester, die onder het motto houd-er-de-moed- maar-in gaat zitten voor een lange dag, begint met honderd kavels uit de serie onderdelen en gereedschappen. De kavels worden op videoschermen ge toond. Zo leer je nog eens wat. Bijvoorbeeld hoe een Hunger hoonapparaat in een houten kist eruit ziet, of een zware doppendoos. „Heb ik ook al ja ren", grapt de veilingmeester om het allemaal een beetje lol lig te houden. Intussen loopt de harde kern van de oldtimer branche kwansuis tussen het geglim. Ze schijnen met goed kope zaklampjes onder de auto's, werpen deskundige blikken onder motorkappen, telefoneren nog een beetje en sluiten dealtjes voor straks. Want rond twaalven begint het pas echt. Bij kavel honderd slaat de onrust toe. Niemand loopt meer tussen de auto's, er ontstaat geroezemoes en ge schuif op stoelen. Als de ven- duemeester voor een klein Fi- atje uit 1959 wil inzetten op 10.000 gulden, wordt er gela chen. Uiteindelijk gaat het voor meer van 12.000 gulden van de hand. Gigantische be dragen, roept de veilingmees ter en de bieders gaan stug door. Rolls Roj'ce, Bentley, Merce des, Jaguar en Maserati - het lijkt wel of het doodgewoon is om zo'n ding te kopen. Maar foto Willem Mieras hoe ze hun gezichten ook in plooi houden, het organisme van de massa laat het meteen merken als er wat bijzonders aan bod komt. Dan is er weer dat geroezemoes, de tempera tuur stijgt, de veilingmeester krijgt er nog meer zin in en ja hoor, de hamer valt pas weer vele duizenden guldens later. Bij de laatste 275 kavels - on derdelen, autoramen, kan toor- en magazijnspullen - is de jeu eraf. De veilingmeester doet af en toe nog wel leuk maar wie nu nog biedt is speci aal ergens voor gekomen of moet nog een garage inrichten Bij de laatste kavel, een vitri nekast in gedemonteerde staat, valt behalve de hamer ook de avond. door Mieke van der Jaqt GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis is voorlopig uit de fi nanciële problemen en ook de ruzie met het ministerie is bijge legd. Per 1 januari 1998 krijgt het ziekenhuis er 3,5 specialist bij en de middelen om die speci alistenplaatsen op te tuigen mag het ziekenhuis met terug werkende kracht vanaf 1 janua ri 1996 bij het budget voegen. Dat alles in ruil voor 41 bedden. 26 in Goes en 15 in Zierikzee, die minister Borst al eerder uit het budget schrapte. Over die bedden en over het aantal specialistenplaatsen maakten het Oosterscheldezie- kenhuis en het ministerie van Volksgezondheid al langer ru zie. De teruggang met totaal 41 bedden werd door het zieken huis aangevochten omdat het verzorgingsgebied van het Oos- terscheldeziekenhuis (de Beve- landen en Schouwen) geheel verantwoordelijk is voor de be volkingsgroei in Zeeland. Onlangs kreeg het ziekenhuis op dat stuk van zaken van de Raad van State gelijk. Over de specia listenplaatsen zou morgen, don derdag, een zitting van de Raad van State plaatshebben, waar bij het ziekenhuis met hetzelfde argument een goede kans van slagen zou hebben gehad. In plaats van naar de Kroon te gaan, staken de Raad van Be stuur van het Ziekenhuis, de CZ-groep en de provincie de koppen bij elkaar en formuleer den een voorstel. De bedden mag de minister hebben maar dan moet uitbreiding van de medische staf met 3,5 specialist worden toegestaan. De minister is daarmee akkoord gegaan. Weliswaar valt een deel van het budget weg door het schrappen van de bedden, maar er komt ook een heleboel geld bij voor het optuigen van de specialis tenplaatsen. Per saldo betekent dat voor het ziekenhuis een mil joen gulden meer per jaar. Het ziekenhuis kampt al langer met financiële problemen en lange wachtlijsten bij bepaalde specialismen. De reserve was inmiddels geslonken tot het on toelaatbare minimum van on geveer een half miljoen. De CZ- groep sprong een tijdje geleden nog bij met een bedrag van bijna een miljoen gulden. Met de nieuwe afspraken is het zieken huis structureel geholpen, om dat de verpleegduur steeds korter wordt en het aantal op namen per jaar redelijk stabiel blijft. Het ziekenhuis heeft de bedden dus niet echt nodig maar wel de specialisten. Overleg Over hoe de nieuwe plaatsen worden verdeeld wilde voorzit ter P. Bouman van de Raad van Bestuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen dins dag nog niets kwijt. De 3.5 een heid zal in het overleg tussen ziekenhuis, medische staf en CZ-groep worden verdeeld. Knelpuntenzijnerbij kinderge neeskunde, neurologie, longge- neeskunde, urologie, orthope die en bij beeldvormende technieken. De afdeling radio logie begint rond de jaarwisse ling de eerste MRI-afdeling in Zeeland. Nieuwe specialismen zijn op de Bevelanden en Schouwen ech ter niet te verwachten. De mid delen worden ingezet om het aanbod in overeenstemming te brengen met de vraag. Brand in leeg pand geblust MIDDELBURG - Dinsdagmid dag is de brandweer van Mid delburg uitgerukt na een mel ding van rookontwikkeling in het leegstaande pand van de voormalige wasserij Rentex aan het Molenwater. Er bleek een hoop afval in brand te zijn ge stoken. De schade was nihil door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De Zuid-Hol landse Milieufederatie en de Stichting Natuur en Milieu vin- den dat afvalverwerker Dape mo WW in Rotterdam nog steeds in gebreke blijft. Volgens de milieuorganisaties heeft het bedrijf niet alle vereiste vergun ningen en deugt de administra tie nog niet. Externe accountants hebben de ministers M. de Boer (VROM) en A Jorritsma (Verkeer en Water staat) gerapporteerd dat Dape mo zijn leven had gebeterd. De administratie was in orde zodat de overheid kan controleren welk afval er binnenkomt en hoe het wordt verwerkt. Dapemo werkt volgens de Mi lieufederatie en Natuur en Milieu nog steeds met een ge- doogbeschikking. Het huidige aanname- en verwerkingsbe leid is niet goedgekeurd, aldus de twee in een brief aan de Tweede Kamer. Niet in orde Er had in april een plan inge diend moeten worden maar dat is niet gebeurd. Bovendien is een vergunningsaanvraag uit 1996 nog steeds niet in behande ling genomen. Er lopen nog een aantal beroepszaken over de geldende vergunningen en op een deel van de wijzigingsbe- sluiten. Het accountantsrap port geeft volgens de milieuor ganisaties geen antwoord op de vraag of de vergunningen goed worden nageleefd. Dapemo, tot voorkort een doch ter van Verstraete Verbrugge in Terneuzen, kwam vorig jaar in opspraak. De administratie was een puinhoop, personeel was niet allemaal even be kwaam en er stonden volle tanks op het terrein. De Boer en Jorritsma zegden het bedrijf de wacht aan. Vóór 1 juli 1997 moest het bedrijf de zaak verbeterd hebben, anders volg den er gerechtelijke procedures. Volgens de accountants had Da pemo de zaak op 1 juli vorig jaar net op orde en zat er een stijgen de lijn in. Dapemo kocht vier jaar geleden de failliete boedel van Tank- cleaning Rotterdam op. TCR maakte een janboel van de af valverwerking; het bedrijf streek dikke subsidies op maar dumpte het afval in plaats van het milieuvriendelijk te verwer ken. G. de Kok leidt toezicht op natuurherstel Westerschelde MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft gedepu teerde G. de Kok (PvdA, natuur beheer) voorgedragen als voor zitter van de commissie die moet gaan toezien op de voortgang van het natuurherstel langs de Westerschelde. De instelling van een Voort gangscommissie komt voort uit de bestuursovereenkomst Na tuurcompensatieprogramma Westerschelde die het Rijk, de provincie, betrokken gemeen ten en waterschappen eind fe bruari van dit jaar onderteken den. De overige leden van de com missie zijn de Vlissingse wet houder L. C. Poppe-de Looff (namens de gemeenten) en R. Woudstra van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De kandidaat namens de waterschappen is nog niet bekend. Gezocht: Jonge Heldeii! Met enige regelmaat luidt de uit gever van deze krant de noodklok. Een deel van de lezers trof af gelopen zaterdag de jongste oproep op de deurmat of in de brievenbus aan. Het hoofd van het Vlissingse gezin, dat nooit één klacht over de bezorging heeft, nam er schouderophalend kennis van. „Dat zal wel loslopen", zei hij tegen zijn vrouw en vertrouwde de noodkreet aan de stapel oud-papier toe. Misschieyi had hij dat beter niet kunnen doen. Alles wat er dinsdagochtend ver scheen, maar geen krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17