1 Kleine Teun tussen polder en eeuwigheid Natuurexcursies op Neeltje Jans Gere doet zaken in China De Nederlander vaart nog eens uit Natte laarzen bij Sint-Anna Weervisserij Edelstenen 3t/m9 juni Alhambra VLISSINGEN (0118-418810) Jackie Brown. Wo en do 20 u„ vr. t/m ma. 19 en 21.45 u., ma en di. 20 u,; U.S. Marshals. Wo. 14 en 20 u. do. 20 u„ vr.19 u en 21.45 u.. ia. en zo. 14,19 en 21.45 u., ma en di. 20 u. The Edge. Wo. 14 en 20 u„ do. 20 u., vr. 19 en 21.45 u., za. en zo. 14,19 en 21.45 u., maendi. 20 u. Flubber. Wo., za. en zo. 14 u. Titanic. Wo. t/m di. 19 u. Pippi Langkous. Wo., za. en zo. 14 u. Cinema MIDDELBURG (0118-613482) De grote vriendelijke reus. Do t/m zo. 14 Kleine Teun. Do. en vr. 22 u., za. 19.30 u., zo. 20.30 u. De Poolse Bruid. Wo. 20.30 u., do. en vr. 19.30 u., za. 22 u., ma. en di. 20.30 u. Grand Theater GOES (0113-215165) Pippi Langkous. Wo., za. en zo. 14 u. Titanic. Wo. t/mdi. 19.30 u. 't Beest GOES (0113-228142) Unagi. Do. en vr. 20.30 u. De Koning HULST (0114-312030) Red Corner. Do. 20 u„ vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 16.15,19 en 21.30 u., ma. en di. 20 u.; Jackie Brown. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19 en 22 u. zo. 16.15 en 20 u., ma en di. 20 Deep Impact. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u.,zo. 16.15,19 en 21.30 u„ ma. en di. 20 u U.S. Marshals. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u.,zo. 19 en 21.30 u. ma.en di. 20 u.; Mercury Rising. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 22 u., zo. 21.30 u. ma. 20 u.; Pippi Langkous. Wo. en za. 14 u., zo. 16.15 u. Mousehunt. Wo. 14 en 20 u., vr. 19.15 u.. za. 14 en 19.15 u., zo. 16.15 en 19 u„ di. 20 u.; Titanic. Wo. en do. 20 u.. vr. en za. 20.30 u.. zo. 16.15 en 20 u. ma. en di. 20 u.; Ledeltheater OOSTBURG (0117-452735/453377) Titanic. Wo., vr. en za. 20 u., zo, 14 en 20 u. Anastasia. Wo. en za. 14 u. Cinemactueel BERGEN OP ZOOM (0164-254886) The Rainmaker. Do. 20 u.. vr. en za. 18.45 en 21.30 u.. zo. 16.15,18.45 en 21.30 u„ ma. en di. 20 u. The Replacement Killers. Wo. 20 u., vr. en za. 18.45 u., zo. 16,30 en 18.45u. Deep Impact. Wo. 14 en 20 u., do. 20 u.. vr. 18.45 en 21.30 u., za. en zo. 14,18.45 en 21.30 u.. ma. 20 u.. di. 20 u. U.S. Marshals. Wo. 20 u., vr. en za. 21.30 u., zo. 16.15 en 21.30 u. Mousehunt. Wo., za.en zo. 14 u. Flubber INed. gesproken). Wo., za.en zo. 14 u. Sneak preview. Do. 20 u. Amistad. Ma. en di. 20.30 u. Roxy BERGEN OP ZOOM (0164-233434! Deep Impact. Wo. 14 en 20 u., do. 20 u., vr. 18.45en21.30u.,za. 14,18.45en2l.30 u., zo. 14,16.30 en 20 u., ma. en di.20 u. Pippi Langkous. Wo. 14u..vr. 18.30u..za. 14 en 18.30 u.,zo. 14 en 16 u. Titanic. Wo. en do. 19.30 u.. vr. en za. 20.30 u.. zo., ma. en di. 19.30 u. Unagi. met een hoofdrol voor Koji Ya- kusho en zijn paling. Bai Ling en Richard Gere in Red Corner. Annet Malherbe, Alex van Warmerdam en Ariane Schluter (vlnr) in Kleine Teun. Koninginnedag wordt met vlag en wimpel gevierd in Klei ne Teun, de nieuwe film van Alex van Warmerdam. Niet dat de nationale feestdag er werkelijk toe doet, er wordt hooguit mee geaccentueerd dat de vierde en meest wrange film van deze cineast een noodlotstragedie is die zich niets aantrekt van een vrolijk landschap of ontwapenende folk lore. door Pieter van Lierop Van Warmerdam is dol op con trasten. Het is volop voorjaar. Bonenplantjes mogen de kou de grond in, het visseizoen is geopend, kleurige linten van wielrenners trekken geruis loos door de onafzienbare groene polder. En drie mensen zijn in een landarbeidershuis je.bij elkaar gaan wonen, voor bestemd om elkaar het kot uit te vechten en desnoods de her sens in te slaan. Brand is een man met een naam die we nog vaak als alarmsein zullen horen klin ken; „Braaand!De man is an alfabeet en in een dor huwelijk verbonden met Keet, die het zat raakt om bij elke film op tv de ondertitels te moeten voor lezen ten behoeve van Brand. Die moest onderhand zelf maar eens leren lezen en schrijven. Keet gaat op zoek naar mogelijkheden voor thuisonderwijs en komt op de proppen met de jeugdige schooljuf Lena. Geslepen De basiselementen zijn snel en overzichtelijk uitgestald. De man wil een vrouw en de vrouw wil een kind. Maar die vrouw, met een lijf dat voor moederschap lijkt geschapen, kan geen kinderen krijgen. En die man is een man en wil dus al lang weer een andere vrouw, het liefst een die heel anders is dan de vrouw die hij al heeft. Annet Malherbe speelt Keet, die haar pappenheimer (Van Warmerdam) door en door kent en bovendien precies weet wat ze zelf wil. Daarom haalt ze Lena over de vloer, ge speeld door Ariane Schluter; blond, jong en mogelijkerwijs argeloos genoeg om zich te la ten ovei'komen wat de gesle pen Keet met haar in de zin heeft. Brand moet verliefd worden op Lena en Lena op Brand. Uit die hartstocht dient het kind voor te spruiten dat Keet zich wil toe-eigenen. Dat kind komt er: kleine Teun. Het na volgende heeft Keet minder trefzeker geregisseerd kunnen krijgen, maar Alex van War merdam des te beter. Lena blijkt meer karakter en temperament in huis te heb ben dan Keet had ingeschat en is noch bereid het moeder schap te delen, noch Brand bij zijn 'veronderstelde zus' weer in te leveren. Keet zal naar ri goureuze middelen moeten omzien om haar wil te doen ge schieden. Tijdens de kracht meting die zich dan tussen de vrouwen ontlaadt - de cata strofe wordt met gepast na tuurgeweld ingeleid - zal er worden gegrepen naar gif en hakbijl. Tussen deze ontketen de furies in, is de man weinig meer dan een treurige speel bal. Simpeler kan een intrige haast niet in elkaar zitten, maar dat heeft Kleine Teun gemeen met grote drama's uit de wereldli teratuur. Keet als aanstichter van het noodlot mag dan een nogal schematisch karakter hebben - verscheurd welis waar door het dubbele gevoel dat ze wil weggeven wat haar dierbaar is, teneinde te ver krijgen waar ze nog veel meer naar verlangt - ze is niet méér een archetype dan Medea of Lady Macbeth. Toverstreken Het is trouwens juist dat ar chetypische dat haar zo inte ressant maakt. Kleine Teun had zich kunnen afspelen tus sen goden op de Olympus, in het Oude Testament (boek Sa lomon), in het Italië van Boc caccio of in het door primaire instincten beheerste Brazilië van Trevisan. Het zijn associa ties die vooral gaande worden gemaakt door de schrikwek kende oexwoede die Malherbe voelbaar maakt over het dooi de neus geboorde moeder schap. Ze is een vrouw vrese lijk als Garcia Marquez' Erendira die bereid is al haar macht en toverstreken te ge bruiken om de werkelijkheid naar haar hand te zetten. Het heel bijzondere van Alex van Warmerdam is dat hij zo'n door en door klassiek gegeven Abel had het eigenlijk ook al tegelijkertijd van alle pathos en pretenties ontdoet door het stevig de ldei in te heien van de Eempolder en te omhullen met tal van platvloerse en absurde details. Dan ontstaan de ka rakteristieke Van Warmer- damse frasen („Wil jij mijn hoertje zijn?" als liefdesaan zoek) en kibbeldialogen, het liefst tijdens maaltijden, met gerechten op tafel als gebak ken niertjes, paardenworst of zure zult. Die aanpak is meer dan pseu- do-grappige verpakking of valse verlegenheid: geen be wuste inspanning om te ont mythologiseren. Er wordt een realisme mee gecreëerd dat nadrukkelijk schijnbaar is. Geen enkele poging is bijvoor beeld in het werk gesteld om de plattelanders anders te laten praten of formuleren dan ge studeerde stedelingen het zou den doen. Malherbe, Schluter en Van Warmerdam zelf heb ben al zo vaak samengewerkt dat ze in elke omgeving trefze ker een tapijt uitrollen dat pri mair 'Van Warmerdam' is. Actuele tragiek De banaliserende benadering lijkt eerder bedoeld om in een altijdige tragedie ruimte te maken voor platvloerse, actu ele tragiek; voor de gruwelijk heid van sommige krantenbe richten. Een vrouw die de kleuter van de buren ver moordt. Een man die zijn vrouw doodslaat. Ouders die hun kinderen om het leven brengen. Een echtgenote ver giftigt de maitresse van haai man. Als later in rechtbank verslagen alle details beschik baar komen, lees je drama's van soms bijna mythische hef tigheid. En een zo'n drama wordt in Kleine Teun uitge licht en uitgetild naar een ni veau waar het allure krijgt en komt te zweven halverwege de polder en de eeuwigheid. Zo'n perspectief lijkt Alex van Warmerdam te hebben willen scheppen, met alle briljante vormideeën die voor hem ty perend zijn, waarbij behaag zucht wel het allerlaatste is waarvan hij verdacht kan worden. De liefhebbers van Abel zullen de makkelijke lach moeten missen, maar ze krij gen er een Van Warmerdam voor terug die als cineast al leen maar zelfbewuster, conse quenter en interessanter is ge worden. Kleine Teundonderdag t/m zondag eh woensdag in Cinema Middelburg. Vlak voordat president Clinton zijn rondje over het Plein van de Hemelse Vrede gaat maken, is Richard Gere er te zien in de nieuwe film Red Corner. door Piet van de Merwe Behalve als filmster haalt Gere de laatste jaren het nieuws als activist voor een vrij Tibet. Hij is niet echt geliefd in commu nistisch China. Gere is er vei ligheidshalve niet echt ge weest, in feite is er heel weinig van deze film in Peking opge nomen, maar dankzij de nieuwste technieken lijkt het alsof hij gezeten in een limou sine uitkijkt over dat Plein waar al die dingen op 4 juni 1989 gebeurden. Deze film gaat daar niet over, wel over het starre systeem waar een in dividu in verloren kan gaan. Gere speelt een advocaat die in dienst van een televisiessta tion wat programma's'aan de Chinezen wil verkopen. Alle maal porno, corruptie en ver derf, is de klacht van de Chine se censor die likkebaardend naar de meisjes in bikini op het televisiescherm kijkt. Net wat je moet laten zien om te bewij zen dat Amerika niet deugt, antwoordt Gere die met die opmerking bijna de buit bin nenhaalt. Om dat te vieren gaat hij met zijn Chinese za- kenrelatie een Chinese disco theek bezoeken waar ze nog op muziek van The Village People dansen. Gelukkiger is Gere bij een modeshow, waar een Chi nese mannequin haar oog op hem laat vallen. Evenlaterzijn die twee op de hotelkamer van Gere, waar hij complimenten in ontvangst moet nemen over zijn grote neus. Na overvloedig drankgebruik valt hij in slaap en wordt Gere ruw gewekt door geünifor meerde heerschappen. Tot zijn schrik zit hij en zijn mooie overhemd onder het bloed. Zijn nieuwe vriendin ligt er gens anders in de hotelkamer, vermoord. Gere maakt kennis met het Chinese gevangenis wezen en dat is, zoals te ver wachten viel, geen pretje. Her haaldelijk wordt er op zijn bril getrapt, een matras of deken blijken overbodige luxe, de ci pier wast zijn bord af in het water van zijn toilet om er daarna vrolijk lachend het avondeten op te serveren. Als hij het echt slecht treft wordt Gere op een trap afgerost door andere gevangenen of wordt hij naakt in een donker hol ge smeten. Als Amerikaan is hij er nog van overtuigd dat hij 'my day in court' wel zal krij gen, maar zijn advocaat advi seert schuld te bekennen. Al leen zo kan hij misschien de doodstraf ontlopen. Argwanend De film zou over die advocaat en cliënt kunnen gaan, hoe ze elkaar in het begin argwanend bekijken. Vreemden, maar ook vreemden, als het gaat om ideeën en idealen en langzaam komen ze tot een uitwisseling daarvan. De Chinees, die het belang van het collectief voor laat gaan tegenover de indivi dualistische Amerikaan. Dat gebeurt maar gedeeltelijk, omdat regisseur Jon Avnet (Fried Green Tomatoes en LTp Close and Personal) deze intel ligente benadering van het on derwerp verbergt onder veel zaken die een zo groot moge lijk aantal mensen moet aan spreken. Zo is er een tamelijk bespotte lijke ontsnappingspoging die vaardig, vlot en spannend is gefilmd, maar niet echt waar achtig overkomt. Het bontst maken de filmmakers het door voor de advocaat de mooie, jonge en getalenteerde Chine se actrice Bai Ling in te huren. Op de manier zoals Avnet het in beeld brengt, moeten we ge loven dat er een hele grote ro mance tussen die twee staat te gebeuren. Zo zwalkt de hele film, alsof Avnet niet weet te beslissen wat hij ons wil voor schotelen. Is het een politieke thriller, een mooi melodrama of een rechtbankdrama? Red Corner, té zien in De Koning Hulst. Qilmiagi Vorig jaar sleepte Imamura in Cannes met Unagi een Gouden Palm in de wacht. Unagi, geba seerd op een roman van Akira Yoshimura, is vooral een be scheiden humane film, waarin de verwerking van een drama tisch verleden centraal staat. Dat verleden is voor de voorma lige kantoorklerk Yamashita (Koji Yakusho) de moord op zijn vrouw, die hij in het echtelijke bed betrapte met een andere man, waarna hij een waar bloedbad aanrichtte. Acht jaar later wordt hij voorwaardelijk vrijgelaten, in het gezelschap van de paling die hij in de gevan genis verzorgde en die zijn eni ge 'gesprekspartner' is. Unagi (De paling), te zien in 't Beest in Goes. De zandduinen van Neeltje Jans wemelen van het leven; belangstellenden kunnen dat deze maand zelf ontdekken, als ze op dinsdagavond of zondagmiddag met een natuur- gids op excursie gaan. Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten, de be heerders van de natuur op Neeltje Jans, verzorgen de rondleidingen. De excursies op zondagmiddag zijn alleen in de maand juni, in het kader van het project Zeeland Na- tuurmaand. De gidsen leiden de wandelaars die middagen langs een aantal aquaria, die zijn ingericht door biologen van de Nederlandse Onderwa tersport Bond. Hier zijn aller lei bewoners van de bodem van de Oosterschelde te zien, zoals krabbetjes, zeewier en vissen. Deze aquaria liggen bij het In- foduin, dat ook voor rolstoel gebruikers gemakkelijk te be reiken is. Natuurexcursies Neeltje Jans, hele maand juni, dinsdags 19.00 uur, zon dags 14.00 uur, start aan Oosterschelde-kant van parkeerplaats Waterland. Onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer worden met enige regelmaat Natte Laarzentochten gemaakt over de buitendijkse schorren en slikken van Sint-Annaland. De eerste tocht is op zaterdag 6 juni en begint om zeven uur 's ochtends. Een week later, op zaterdag 13 juni, staat opnieuw een Natte Laarzentocht op het program ma. Deze tocht begint om elf uur 's morgens. De steeds wis selende vertrektijd is het ge volg van de getijden. De deelnemers.krijgen onder weg uitleg o ver vegetatiety pische kustvogëjs en het leven onder de modderin het buiten dijkse gebied. Dewandelingen zijn niet geschikt Voor mensen die slecht ter been zijn en voor kleine kinderen. De wandelaars vertrekken vanaf het einde van de Sluis- polderdijk in Sint-Annaland; Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland herbergt nog tot half oktober een tentoon stelling over weervisserij. In Bergen op Zoom zijn nog twee weervissers actief; de laatste op Tholen is ruim tien jaar geleden gestopt. Met fo to's, originele vismaterialen en oude kaarten geeft De Mee stoof een beeld van de geschie denis en praktijk van de weer visserij, die al in de zestiende eeuw bestond. De Meestoof is geopend van maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. de tochten duren ongeveer twee uur. Deelnemen aan een Natte Laarzentocht kan ook op 8,18 en 22 juli; 1,5,15,19 en 29 augustus; 9,19 en 23 sep tember en op 21 en 28 oktober. Meer informatie is verkrijg baar bij de Streek WV Eiland Tholen: 0166-663771. Natte Laarzentocht, 6 juni 7.00 uur, 13 juni 11.00 uur, Sluispolderdijk Sint-Anna land. De Academie voor Edelsteen- kunde houdt op zondag 7 juni haar jaarlijkse open dag in het Kasteel van Schoten (B). Geïnteresseerden krijgen de kans om kennis te maken met enkele aspecten van de cursus edelsteenkunde. Via voor drachten, dia- en videovoor stellingen en demonstraties edelsteenslijpen wordt uitleg gegeven over de cursus, die leerlingen theoretisch en prak tisch opleidt tot 'edelsteenkun- dige'. Open dag edelsteenkunde, zaterdag 6 juni 10.00 tot 17.00 uur. Kasteel van Schoten, Toerclub Axel houdt maandag 8 en dinsdag 9 juni een avondfietst- weedaagse. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 15 en 25 kilometer. Voor de jongste deel- nemertjes zijn er trofeeën. In schrijving en start zijn tussen 1.8.00 en 19.30 uur bij café Cambri- nus in Axel. Op dinsdag 9 juni wordtinTerneu- zen een skeelertocht gehouden. Deelnemers vertrekken om 19.30 uur vanaf de Scaniagarage aan de Haarmanweg. Er wordt begon nen in een recreatief tempo. On geveer halverwege kunnen de snelsten hun eigen tempo bepa len. De tocht heeft een lengte van 45 kilometer over geasfalteerde wegen. Voor de minder geoefen de skeeleraars wordt een korte route uitgezet. Op 5, 6 en 7 juni kunnen jazzlief hebbers voor de 23e keer hun hart ophalen aan het Philip Morris Jazzweekend in Bergen op Zoom. In een festivaltent op de Grote Markt worden gratis concerten gegeven en op. zaterdagmidda gen lopen straatorkesten door de stad. Ook zijn er enkele vaste po dia met orkesten. Mensen die vroeger al eens op een lijnstoomboot hebben meegevaren, worden door de Nederlandse Raderstoom boot Maatschappij uitgenodigd om dat op zaterdag 6 juni nog eens te doen. Op die dag maakt De Neder lander, een raderschip uit 1905, een rondvaart vanuit Rotterdam. Aad van der Struys maakt tijdens de tocht geluidsopnamen. Ook wordt deelnemers gevraagd om eventuele oude knipsels, dienstregelingen of foto's mee te nemenOp die manier wordt getracht een beeld te krijgen en te bewaren van het verleden van De Nederlander. De Nederlander werd in 1905 gebouwd met de naam Wester- schelde. Het was in de vaart als luxe passagiersschip en deed dienst als koninklijk jacht voor koningin Wilhelmina. In de oorlog fungeerde De Neder lander als schuiladres voor on derduikers en verzetsstrijders. Later dreigde sloop voor het schip, totdat Klemens Kley het ontdekte en in de oorspronke lijke staat terugbracht; tegen woordig vaart De Nederlander weer met een authentieke stoommachine. Belangstellenden voor de tocht kunnen zich aanmelden via 010-4146744. Rondvaart met stoom schip De Nederlander, za terdag 6 juni, 9.30 uur. Maasboulevard in Rotter dam. De vereniging Natuurmonumen ten verzorgt zaterdag 6 juni weer een excursie door de Dintelse Gorzen langs het Krammer Vol kerak ter hoogte van Dinteloord en Steenbergen. De tocht begint om 10.00 uur bij het kantoor van Natuurmonumenten bij de sluizen van Benedensas; Aanmeldingen: 0167-502970.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14