Duizenden doden in Afghanistan IID «50 E: IÏ1ERP m MERK Justitieel onderzoek naar bezit Soeharto Romeinse heuvel geeft uniek fresco prijs Geri Halliwell verlaat Spice Girls buitenland dinsdag 2 juni 1998 Botha in de beklaagdenbank Beëdiging Antilliaans kabinet Dure tafel voor topberaad Duizenden reizigers gestrand Syrië laat teugels vieren Afgelegen noorden opnieuw getroffen door zware aardbeving Kaunda op vrije voeten Pakistan en India zetten wapenwedloop voort Zestien doden bij verkiezingen in Colombia IZ V V V LI l Winst van Djukanovic is tegenslag Milosevic AHP en Monsanto slaan handen ineen WOUTERS Gevestigd per i juni 1998 van onze redactie buitenland LONDEN - Geri Halliwell, bij een miljoenenpubliek beter bekend als Ginger Spice, ver laat de popgroep the Spice Girls onmiddellijk. Dat heeft haar advocaat in Londen be kendgemaakt. „Ik doe dit vanwege menings verschillen tussen ons. Ik ben er zeker van dat de groep het succes zal voortzetten en wens ze het beste", aldus de 25-jari- ge Halliwell in een verklaring die door haar advocaat werd voorgelezen. Ze verontschul digde zich bij de fans. „Ik kom terug." De Spice Girls beginnen on danks het vertrek van Geri in juni met een-tournee van veer tig optredens in de VS. In een eigen verklaring zeiden ze 'onthutst en verdrietig' te zijn over het vertrek van Geri. „Maar we steunen haar in wat ze ook verder wil doen." Het gonsde al dagen van de ge ruchten over het vertrek van Halliwell. Bij de laatste paar optredens ontbrak ze. Ze werd gezien als de drijvende kracht achter de groep, die sinds de oprichting in 1995 ruim 30 miljoen cd's verkocht. De Spi ce Girls zijnhet grootste Britse popfenomeen sinds The Beat les. Eind 1996 hadden de Spice Girls hun eerste hit. De de- buut-cd Spice ging in korte tijd achttien miljoen maal over de toonbank. Binnen een jaar sloegen de vijf alle Britse mu zikale verkooprecords. Na het tweede album Spice World begon de groep een filmcarière. Geen van de Spice Girls ambieerde een loopbaan in de muziek, voor de groep werd opgericht. De meesten zochten werk in theater of dans en kwamen via muziek producenten in de platenwe- reld terecht. In november 1997 ontdeed de groep zich onder leiding van Geri van hun manager Simon Fuller. De affaire beklemtoon de de leidende rol die Halliwell binnen de groep had. AFP/DPA/ANP GEORGE - De voormalige Zuid-Afrikaanse president P.W Botha voerde een beleid van geheime moorden en aanslagen op tegenstanders van het apartheidsbewind. Dat kostte pro minente antiapartheidsadtivisten als Ruth First het leven. Een zegsman van de Waarheidscommissie zei dat gisteren op de eerste dag van de hervatte rechtszaak tegen het vroegere staatshoofd. De rechtbank in Botha's woonplaats George kan hem veroordelen tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 8000 gulden wegens zijn weigering voor de commissie te verschijnen. Het proces werd zes weken geleden onderbroken wegens de gezondheid van de 82-jarige voormalige president. De Waarheidscommissie heeft steeds geprobeerd Botha te overtuigen dat hij voor de commissie moet getuigen over zijn rol tijdens het apartheidsbewind. AFP WILLEMSTAD - De Antillen hebben weer een kabinet. Gou verneur Jaime Saleh beëdigde gisteren in Willemstad in het paleis van Fort Amsterdam de regering van premier Romer. De uit zeven ministers bestaande coalitie steunt op dertien van de 22 statenleden die het Antilliaanse parlement vormen. De achtste minister is Eduard Mendes de Gouveia, de gevol machtigd bewindsman in Den Haag. Zijn installatie vindt la ter plaats in Nederland. ANP LONDEN- De Britse regering heeft voorde EU-top in Cardiff op 15 en 16 juni een speciale tafel besteld voor 50.000 pond (bijna 164.000 gulden), zo meldde de krant The Times giste ren. De tafel heeft de ovale vorm van een rugbybal, met een gat in het midden. Het dure meubelstuk is van witgelakt ei kenhout met paarse stalen poten. De vijftien staats- en regeringsleiders en hun ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën zullen plaatsnemen aan de tafel met een maximale diameter van vijftien meter. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft maandenlang naar een geschikte tafel gezocht. De regering wilde alleen instemmen met de aanschaf als de tafel na de EU- top kan worden hergebruikt. AFP PARIJS - Air France heeft gisteren aan het einde van de eerste stakingsdag bij de Franse luchtvaartmaatschappij aange kondigd dat er vanmiddag een overleg met de pilotenvak- bond plaatsheeft. Duizenden passagiers strandden gisteren op Franse luchthavens nadat om middernacht de piloten van Air France in staking waren gegaan. De staking zal mogelijk voortduren tot medio juni, wanneer het WK-voetbal, dat op 10 juni begint, al volop aan de gang is. De piloten staken omdat zij zich niet willen neerleggen bij een salarisverlaging De komende week zullen naar verwachting 90 pi-ocent van de langeafstandsvluchten geannuleerd moeten worden. Voor de vluchten over middellange- en korte afstanden geldt dat rond de 60 procent geen doorgang zal kunnen vinden. AP NICOSIA - De Syrische regering laat ruim dertigpolitiekege- vangenenvrij. Een Syrische mensenrechtenorgansiatie heeft dit zondag gemeld. Onder de gevangenen die worden vrijgelaten zijn de commu nistische leidster Raid Turk die al zeventien jaar vast zit, en de woordvoerster van een Syrische mensenrechtenorganisatie Nouaisseh, die zeven jaar gevangen heeft gezeten. De vrijlatingen zijn in een communiqué bekendgemaakt door het Syrische Comité voor de Verdediging van Democratische Vrijheden en Mensenrechten. AFP van onze redactie buitenland KABOEL - Het afgelegen en moeilijk toegankelijke noorden van Afghanistan is opnieuw ge troffen door een aardbeving die duizenden mensen het leven heeft gekost. Volgens schattin gen, die weliswaar sterk uiteen lopen, zijn er meer slachtoffers gevallen dan bij de beving in be gin februari. Die kostte toen waarschijnlijk een kleine vier duizend mensen het leven. In het getroffen gebied in de provincie Takhar wonen een kleine 60.000 mensen, voorna melijk boeren die gewassen op de terrasvormige heuvelruggen verbouwen. Van hen zou twee derde nu dakloos zijn. De Verenigde Naties onderhou den sinds gisteren een luchtbrug vanuit Pakistan voor medica menten, voedsel en vooral de kens. Hoewel het iri het gebied 's nachts erg koud is, durven door de naschokken de meeste men sen niet terug naar hun huizen, NAIROBI - De voormalige pre sident van Zambia Kaunda wordt niet langer vervolgd voor mogelijke medeplichtigheid aan een mislukte militaire staatsgreep vorig jaar oktober. Toen zijn zaak gisteren voor kwam trok de officier van justi tie onmiddellijk alle beschuldi gingen in. Aangenomen wordt dat het be sluit om Kaunda, die vijf maan den vastzat, niet langer te vervolgen vooral is genomen vanwege aanhoudende druk door president Nelson Mandela van Zuid-Afrika, een vriend van Kaunda. Vanaf het begin waren de aan tijgingen tegen de 73-jarige Kenneth Kaunda overigens ui terst dubieus. Op het. moment datlegerkapitein Steven Lungu en een handvol aanhangers op 28 oktober vorig jaar een greep naar de macht deden in Zambia, verbleef Kaunda in Zuid-Afri- ka. Desalniettemin was hij vol gens de huidige president Fre derick Chiluba de drijvende kracht achter de coup. Kaunda's naam werd genoemd door coup pleger kapitein Jackson Chiti. GPD voor zover die nog overeind staan. Twee dagen na de beving om schrijven hulpverleners de situ atie als 'ernstig'. Zij sluiten niet uit dat er meer slachtoffers zijn gevallen dan bij de beving in fe bruari. Een onderminister van de regering in Kaboel spreekt over ongeveer 5000 doden. De beving van zaterdag had vol gens metingen van een Chinees seismologisch instituut een kracht van 7,1. Dat is bijna een punt meer dan die van februari. Volgens AzG-coördinator Van der Tak dachen veel mensen dat de eerste schattingen van de lo kale autoriteiten wellicht over dreven waren. „Dit is niet het geval'', aldus Van der Tak. Hulpverleners in drie van de zwaarst getroffen gebieden - Shar-i-Buzurg, Rustaq en Chah-ab - troffen een chaos van vernielde dorpen aan. Lokale autoriteiten spreken van 75 ver woeste dorpen. Vier maanden geleden waren dat er twintig. Schattingen van de lokale auto riteiten dat alleen al in de omge ving van Rustaq 2282 mensen om het leven zijn gekomen, zijn zeker niet ongeloofwaardig, al dus Van der Tak.,Maar als u mij nu vraagt hoe ze aan zo'n pre cies cijfer komen: ik weet het niet", aldus de coördinator van uit Peshawar in het naburige Pakistan. Hij zei zich vooral zorgen te maken over het gebied rond Rhaq, in het uiterste noordoosten van Afghanistan bij de grens met Tadzjikistan. Het gebied is nauwelijks bereik baar. ANP/RTR/AFP Bange Afghaanse kinderen gluren in Faizabad naar medewerkers van de Verenigde Naties die voedsel en tenten voor het door de aardbe ving getroffen stadje komen brengen. foto Saeed Khan/EPA van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische Openbaar Ministerie zal na gaan hoe oud-president Soe harto zichzelf en zijn familie tij dens zijn 32 jaar durend regime heeft verrijkt. Met de aankondiging van pro cureur-generaal Sudjono At- monegro geven de autoriteiten toe aan de druk van de opposi tie. Die vindt dat de twee weken geleden afgetreden president een groot deel van zijn bezittin gen en vermogen, die Indonesi sche media schatten op veertig miljard dollar, ter beschikking moet stellen aan het volk. Maar de kansen dat een onderzoek tot een dergelijk resultaat zal lei den, lijken vooralsnog klein. „Ik ga ervan uit dat hij onschuldig is", zei Sudjono. De procureur- generaal merkte bovendien op dat het onderzoek lang zal gaan duren. En hij zei niets over na speuringen naar de manier waarop Soeharto's zes kinderen hun miljarden hebben binnen gehaald. Sudjono's plaatsvervanger, Is- mudjoko, verklaarde dat Soe harto hem heeft gegarandeerd dat hij noch leden van zijn fami lie het land zullen verlaten. van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan en In dia hebben de afgelopen dagen aangegeven hun wapenwed loop voort te zetten. Ze verze kerden elkaar dat ze geen kern proeven meer houden, maar tegelijkertijd kondigde Pakis tan aan nieuwe raketten om kernwapens mee af te schieten te gaan testen. Verder verhoogt India het defensiebudget fors. Pakistan - dat zaterdag nog een kernproef uitvoerde - trok zon dag het militaire 'Rood Alarm' ingetrokken, dat was ingesteld om het land te beschermen te gen eventuele aanvallen uit In dia. De regering in het buurland liet weten dat het land zijn een zijdig uitgeroepen moratorium op kernproeven naleeft. India herhaalde dat het een nieuw in ternationaal verdrag voor nu cleaire ontwapening wenst, dat de arsenalen van de 'traditione le' kernmachten niet ongemoeid laat. Pakistaanse beschuldigin gen op zondag, dat India in juli nieuwe proeven zou willen doen, noemde een woordvoer der in New Delhi onzin. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad gaan donder dag in conclaaf om hun politiek tegen de wapenwedloop te coör dineren. China en de Verenigde Staten hebben op de ministers conferentie aangedrongen. Een Chinese functionaris zei dat de twee landen nog nooit zo intens hadden samengewerkt. Hij ont kende dat China Pakistan had geholpen bij de ontwikkeling van kernwapens. „We zijn niet achterlijk. Niemand wil zoveel kernmachten om zich heen." Peking is boos over het Indiase excuus dat kernproeven nodig waren wegens een Chinese drei ging. AFP/RTR/ANP „Dus als we onregelmatigheden vinden en verklaringen van Soeharto nodig hebben, kunnen we hem oproepen", aldus Is- mudjoko. Vrijwel direct nadat Soeharto het presidentschap 21 mei overdroeg aan Jusuf Habi bie is om een dergelijk onder zoek geroepen. Met name door moslimleider Amien Rais. Hij wil dat het door de Soeharto- clan vergaarde vermogen de be volking ten goede komt om zo de gevolgen van de economische crisis te verzachten. Vermogen De Jakarta Post meldde gisteren Rais' eis dat Soeharto bijna zijn gehele vermogen afstaat en leeft van een restbedrag van 5 pro cent. „Dan hoeft Indonesië niet langer meer te bedelen om inter nationale leningen." Het totale steunpakket om het land uit de financiële crisis te helpen be- draagt 43 miljard dollar. Hoe slecht het met de economie van Indonesië is gesteld onder streepte dit weekeinde nog eens de directeur van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) voor Azië, Hubeit Neiss. Hij zei za terdag aan het eind van een vier daags bezoek aan het land dat de Indonesische economie dit jaar met zeker 10 procent zal krimpen. „De inflatie zal bo vendien hoger uitvallen dan ge raamd en het is onzeker hoe de koers van de roepia zich de ko mende maanden ontwikkelt." Depositie van Soeharto's opvol ger is nog alles behalve zeker. Zondag riep een groep van acht tien gepensioneerde generaals Habibie op uiterlijk in juli af te treden. RTR/ANP Horacio Serpa viert zijn overwinning in de eerste ronde. foto Kimberly White/RTR BOGOTA - De liberale kandi daat Horacio Serpa (55) heeft zondag de eerste ronde van Co lombia's presidentsverkiezingen met een marge van 0,1 procent gewonnen. Hij kreeg in totaal 34.6 procent van de stemmen. Bij verkiezingsgeweld vielen zestien doden. Zijn directe rivaal, de conserva tieve kandidaat Andres Pastrana (nu goed voor 34,5 procent) voor spelde dat hij bij de tweede ronde op 21 juni de stemmen zal 'inpik ken' van de onafhankelijke kan didate Noemi Sanin, die zondag met 27 procent afviel. Pastrana verloor bij de presidentsverkie zingen in 1994 met een eveneens zeer gering verschil van Ernesto Samper. Brand De verkiezingen zijn volgens be velhebber van het Colombiaanse leger Bonnet rustig verlopen. Het leger had 350.000 soldaten inge zet voor het toezicht op het ver loop van de verkiezingen. Des ondanks vielen er zestien doden en verschillende gewonden. Gu errilla-strijders saboteerden in 63 gehuchten de stemmingen en staken 27 stemlokalen in brand. Al dertig jaar vechten in Colom bia Revolutionaire Strijdkrach ten (FARC) tegen regering en pa ramilitaire eenheden. Tien miljoen Colombianen brachten een stem uit. Dat bete kent dat slechts de helft van de kiezers de gang naar de stembus maakte. Naar Colombiaanse maatstaven is dit redelijk veel. President Samper sprak zelfs van een overwinning voor de de mocratie. RTR/AFP/GPD (Advertentie) door Eelco van der Linden ROME - Een nieuwe spectaculaire ar cheologische vondst in het centrum van Rome heeft alle Italiaanse experts het hart op hol doen slaan. De vlakbij het Co losseum gelegen Oppio-heuvel bevat volgens hen zoveel archeologisch mate riaal dat hier een 'tweede Pompei' kan worden uitgegraven. Burgemeester Francesco Rutelli is voorstander van de creatie van een archeologisch park. De heuvel bevat de - goeddeels onder grondse - resten van het enorme paleis van keizer Nero, de Domus Aurea (Gou den Huis), en - bovengronds - delen van een thermencomplex, aangelegd door keizer Trajanus. Het is pas sinds oktober van het voi-ig jaar dat hier onder leiding van stadsarcheoloog Eugenio La Rocca opgravingen worden verricht. Er werd 'archeologisch onderhouds werk' verricht, totdat- drie maanden ge leden bij toeval in een ondergrondse passage die Napoleon gebruikte voor de opslag van explosieven en Mussolini voor weggegraven zand, een enorm fres co werd gevonden. Het is mogelijk een bovenaanzicht van Rome voordat de be ruchte brand van 64 na Christus een groot deel van de stad verwoestte. Het fresco zou uniek zijn. omdat geen afbeel dingen van de stad van voor de brand be stonden. De laatste vondst in het gebied betreft opnieuw een fresco. Het bevindt zich in een nog afgesloten ruimte achter de wand met het eerder genoemde stadsge zicht. De archeologen hebben het fresco, ontdekt dankzij een sonde met daarop een mini-filmcamera. Te zien is een feest in een landelijke omgeving, met perso nen die takken van wijnranken bunde len, terwijl anderen druiven met hun voeten pletten tot sap. Op het fresco staat ook een fluitspeler. Volgens de archeologen stamt het fresco, net als het stadsgezicht, uit de eerste eeuw na Christus. Eugenio La Rocca ver moedt dat de muren die nu gevonden zijn, niet onderdeel zijn van het paleis van Nero, maar van de 'prefectuur', een administratief centrum dat zich bezig hield met handhaving van openbare orde maar ook met de opslag van graan en an dere landbouwproducten. Burgemeester Rutelli van Rome noemde van onze redactie buitenland PODGORICA - Het bondge nootschap Opdat Wij Beter Mogen Leven van de hervor mingsgezinde president Milo Djukanovic heeft de zondag ge houden parlementsverkiezin gen in Montenegro gewonnen. Zijn pro-westerse coalitie be haalde ruim vijftig procent van de stemmen, deelde de kiescom missie gisteren mee. De Socialistische Volkspartij (SNP) van Djukanovic' voor ganger en rivaal Momir Bulato- vic behaalde maar 35,5 procent. Waarnemers beschouwen Djukanovics overwinning als een nederlaag van de Joegosla vische president Slobodan Milosevic, die Bulatovic steun de. Bulatovic wilde nauwe banden tussen Servië en Montenegro binnen de Federatieve Repu bliek Joegoslavië (FRJ) en zou zich neerleggen bij de Servische overheersing van de federatie. Djukanovic, die zeker is vaneen parlementaire meerderheid, vaart een onafhankelijkere koers. Vorige maand benoemde Milosevic Bulatovic tot premier van de FRJ. Ook de nationalistische Libera le Unie komt in het Mon- tenegrijnse parlement met 6,3 procent van de stemmen, even als twee partijen van de in Mon tenegro woonachtige Albane zen. Bulatovic Socialistische partij erkende haar nederlaag en zei geen fraude te hebben geconsta teerd bij de stembusgang. De kiescommissie deelde mee dat zij geen klachten kreeg over on regelmatigheden. De honderd twintig waarnemers van de Or ganisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) hebben geen incidenten ge signaleerd. RTR/DPA/AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse concerns Monsanto en Ameri can Home Products (AHP) gaan fuseren via een aandelenruil. Daardoor ontstaat een groep met een jaaromzet van ruim 23 miljard dollar 46 miljard) in de sectoren farmacie, biotech nologie en chemie. De twee bedrijven spraken gis teren bij de bekendmaking van de transactie van een fusie, maar in feite neemt AHP Mon santo over. De aandeelhouders van AHP krijgen in de nieuwe onderneming een belang van 65 procent en die van Monsanto 35 procent. De aandelenruil waar deert Monsanto op 33 miljai'd dollar 66 miljard). Als motief voor het samengaan noemden de bedrijven onder meer de concentratie in hun branches. AHP zag in januari van dit jaar nog een poging tot een fusie met het Brits-Ameri kaanse concern SmithKline Beecham mislukken. AHP behaalde vorig jaar een omzet van 14,2 miljard dollar 28,4 miljard). De omzet van Monsanto kwam vorig jaar uit op ruim negen miljard dollar 18 miljard). KRF/DPA/ANP (Advertentie) zaterdag het fresco en een vrijwel gelijk tijdig gevonden mozaïek, 'vondsten uit een archeologische goudmijn'. De be faamde archeoloog Andrea Carandini noemde de Oppio-heuvel zaterdag 'een tweede Pompei'. Hij sprak de wens uit dat alle overheden de handen ineen zul len slaan en men meteen begint met grootscheepse opgravingen. „Rome is nog een verzonken continent, waarvan we slechts enkele eilandjes kennen", al dus Carandini. In plaats van te werken met een sonde, zegt de archeoloog dat er gegraven moet worden. „Het is net alsof de Sint Pieter geheel onder de grond zou zitten en er nu een stuk van een zuil is ge vonden. Heel belangrijk, maar belangrij ker is te begrijpen dat onder de grond de Sint Pieter zit." GPD BELASTI NGADVI ES fiscale en financiële diensten Brouwerijstraat 7A Postbus 33,4370 aa Koudekerke T [0118] 55 66 77 F [0118] 55 66 78 E-mail: wouters@zeelandnet.nl Epicentrum aardbeving met de kracht van 6,1 a 7,1 op de schaal van Richter. .C--, KIRGIZIË: QADZjiKISÏAf PAKISTAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5