VVD dreigt met veto hogere ecotax SLIPS PZC GOED KOOP Van Boxtel houdt vast aan euthanasieplan GRATIS DE 4E PZC om Late stormloop op kaartjes Pinkpop 3 SLOGGI binnenland Liberale fractie wijst verdubbeling energieheffing van de hand Extra agenten Kleine dealer dupe einde motorrage Al met DAMES- EN HERENSLIPS vakantie bezig? ING stoot verzekeringsdochter VS af Puntensysteem voor studiegeld Pronk liefst weer minister Met meer 200 km over de A15 Minder vaak op vakantie Rake klappen voor actievoerders 2 juni 1948 dinsdag 2 juni 1998 door Koos van Wees DEN HAAG - De VVD dreigt een veto uit te spreken over een nieuw regeerakkoord waarin de 'eeotax' wordt verhoogd. De li beralen hebben hun collega's van PvdA en D66 laten weten niet akkoord te zullen gaan met een verdere verhoging van deze energieheffing. De afgelopen kabinetsperiode stemde de WD met tegenzin in met de invoering van de regule rende energieheffing op gas en elektra. De liberalen deden dit omdat er in het huidige regeer akkoord afspraken over waren gemaakt. Bij de stemming in dertijd betitelde VVD-woord- voerder Remkes de heffing ech ter als 'een onding'. De WD-fractie accepteert nu dat de heffing er is, maar wil niet verder gaan dan een aanpassing van de heffing aan de prijsont wikkeling. PvdA en D66 willen meer dan een verdubbeling. Ook WD-minister Zalm van Financiën acht in zijn Belas tingplan voor de 21e-eeuw een verdubbeling mogelijk. Met de ecotax worden huishou dens en bedrijven aangespoord zuiniger met energie om te gaan en daarmee de uitstoot van het broeikasgas C02 (kooldioxide) terug te dringen. De opbrengst wordt via verlaging van andere belastingen weer aan de burgers teruggegeven. De afgelopen ja ren werd de heffing steeds met 3,5 cent per kubieke meter aard gas verhoogd. De heffing is nu elf cent per kuub. WD-energiespecialist Te Veld huis zegt dat Nederland zich uit de markt prijst als de heffingen verder omhoog gaan. Volgens hem betaalt Nederland in de Europese verhoudingen sowie so al te veel voor energiebeleid. Omdat ons land op dat gebied al veel heeft bereikt kost elke ver dere verlaging van de C02-uit- stoot verhoudingsgewijs veel meer dan in de ons omringende landen, meent Te Veldhuis. PvdA en D66 houden echter vast aan de verhoging. PvcLA- woordvoerder Crone noemt de verdubbeling 'het minimum'. „We willen meer dan een ver dubbeling. Wat ons betreft valt alleen over dat 'meer' te onder handelen." Te Veldhuis heeft in de eerste onderhandelingsron den als alternatief voorgesteld de kerncentrale in Borssele lan ger open te houden, maar PvdA en D66 veegden dat voorstel van tafel. De WD is de enige partij die verder wil met kernenergie. PvdA'er Crone waarschuwde de WD op zijn beurt niet te tornen aan de internationale afspraken die zijn gemaakt op de klimaat conferentie in Kyoto. Daar wer den vorig jaar maatregelen overeengekomen om de uitstoot van broeikasgassen wereldwijd terug te dringen. De WD vindt dat Nederland zichzelf een te strenge norm op legt. Crone: „Ik wil hard vastge legd zien dat de WD zich aan de klimaatafspraken houdt." Cro ne vindt ook dit een 'hard punt' in een toekomstig regeerak koord. GPD HILVERSUM - Hoofdcommis saris Nordholt heeft zondag ge pleit voor uitbreiding van de po litie met 10.000 personen. Volgens Nordholt, tegenwoor dig adviseur van Binnenlandse Zaken, zijn er 5000 extra agen ten nodig en 5000 surveillanten. Anders kan de politie de veilig heid niet garanderen. ANP (Advertentie) HERSCHI original cola, sinas, pub regular of light fles 1,5 liter van NU na. 1 iuml/n «P ServTces BV, tel, 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS APELDOORN - De motorrage is over zijn hoogtepunt heen. Motoren worden steeds minder verkocht. Vooral de 'kleine dea lers' worden het slachtoffer van deze ontwikkeling. Het landelijke motorrijdersver- bond KNMV ziet dat de motor- markt voor een grondige ver schuiving staat. Aan het stijgen van de prijzen is een einde geko men en er lijkt, net als in de au tobranche, alleen nog plaats voor hele grote en hele Ideine za ken. De importeurs spelen hier een grote rol in. Om toch nog te kun nen blijven verkopen, worden aan de grote dealers forse kor tingen verleend. Hiertegen kun nen de kleinere zaken onmoge lijk concurreren. De oorzaken voor de teruglo pende belangstelling zijn di vers: aan iedere modegril- komt een einde, hard rijden kan bijna nergens meer en de benzine wordt ook niet goedkoper. Daarnaast is een 'fase-rijbe wijs' ingevoerd waardoor nieu we motorrijders niet direct op een zware motorfiets kunnen stappen. Ook de steeds zwaardere eisen die aan kennis en vaardigheden van motorrijders worden ge steld,-zijn voor velen een belet sel om op een motor te stappen. Ook vinden veel mensen motor rijden steeds gevaarlijker wor den. GPD Stagedivers met kneuzingen en andere lichte verwondingen waren de meest geziene gasten bij de EHBO-posten op Pinkpop. door Hendrik-Jan Heemels LANDGRAAF - De zon en een hitge voelig programma trokken gisteren zo'n 55.000 bezoekers naar de negen- twintigste editie van Pinkpop. Op de laatste dag van het driedaagse popfes tijn zijn nog bijna tienduizend kaarten aan de kassa's verkocht. Volgens een dik tevreden Pinkpopbaas Jan Smeets bracht naast het mooie weer ook-de pas laat gecontracteerde publiekstrekker Smashing Pumpkins veel twijfelaars op de been. Andere pu blieksfavorieten waren The Verve, K's Choice en Faithless. De Nederlandse revelatie Anouk trof het niet. Tijdens haar tegenvallende op- treden werd de Haagse rockzangeres vanuit het publiek bekogeld met rauwe eieren. Maar Anouk liet zich niet van de wijs brengen en zong gewoon door. Met teleurstellend resultaat. De zangeres, van wie van tevoren heel wat werd ver wacht, raffelde haar nummers in een turbotempo af en nam niet eens de moeite om haar fans nu en dan toe te spreken. De sfeer leed er niet onder. Wel of geen Anouk, lol hadden de pop fans, op dege nen die vooraan stonden na. Want die kregen om de haverklap een schop in hun nek van de honderden crowdsur- f ers, mensen die van het zwieren over de mensenmassa hun hobby hebben ge maakt. Geheel in tegenstelling tot Anouk was de Engelse band Faithless een grandi oos succes. Rapper Maxi Jazz wist het publiek in de Roskildetent wél te be spelen en krijgt als dank daarvoor meer dan tienduizend klappers op zijn hand. Het punk/metal-gedeelte werd in Landgraaf verzorgd door de bands NOFX en de Deftones. Die brachten weinig vemieuwends. NOFX bleek een vrij slap aftreksel van zijn Amerikaans broertje Greenday en was meer bezig met het maken van puberale grappen dan lekkere muziek. De Deftones speelden al vroeg op de dag en hadden dus het nadeel dat het pu bliek nog niet helemaal lekker in het Pinkpop-sfeertje zat. Maar hoge ogen zouden ze nooit hebben gegooid. Het optreden van 16 Horsepower, een onal ledaags neo-traditioneel countryfolk- blues-kwartet uit het Amerikaanse Denver, mocht bijzonder worden ge noemd. Zanger David Eugene Edwards be speelde zijn slide-gitaar met zoveel overgave, dat het zweet er letterlijk van afspat. Typerend was het optreden van de Smashing Pumpkins. De Ameri kaanse band staat bekend om zijn wisselvalligheid: briljante concerten worden afgewisseld met bar slechte. Gisteren was het er weer eentje in de laatstgenoemde categorie. Rustig Tori Amos maakte de verwachtingen ook niet helemaal waar, al blijft haar Kate Bush-achtige stem de moeite van het beluisteren altijd waard. Slotact The Verve mag zich tegenwoor dig in de A-categorie van de Britpop foto Bas Rutten/ANP plaatsen en trachtte dat gisteravond met verve te bewijzen. Maar de zweve rige. bombastische sound werkte bij de gelukkige Pinkpoppers vooral als een slaapmutsje. In Landgraaf en omgeving bleef het volgens burgemeester Bert Janssen en de politie tijdens de drie festivaldagen bijzonder rustig. „Het was een prettig feestje zonder openbare-ordeversto- ringen", constateerde Janssen. De han del in verdovende middelen was vol gens de politie minder dan voorgaande jaren. Vier dealers werden bij de kraag gegrepen, samen goed voor één kilo hasj en marihuana en zo'n 125 XTC-pillen. Wel waren er opvallend veel diefstallen op het Pinkpopterrein. De politie kreeg zestig aanmeldingen van diefstal uit met name tassen en rugzakken. Buiten het festivalterrein zijn verder twintig auto's gekraakt, ongeveer even veel als in voorgaande jaren. Tijdens de in totaal 33 optredens bleef het ook op de EHBO-post opvallend stil. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het D66-Kamer- lid Van Boxtel ziet er niets in dat een volgend kabinet zich op nieuw buigt over de euthanasie wetgeving. Hij houdt liever vast aan zijn eigen wetsvoorstel dat de fracties van PvdA WD en (Advertentie) Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 1998. D66 kort voor de verkiezingen indienden. De drie onderhandelaars Walla ge (PvdA), Bolkestein (WD) en De Graaf (D66) spraken vrijdag af dat het nieuwe kabinet zich over de zaak buigt. „Ik zie niet in waarom het initiatief voor verbetering van de euthanasie wetgeving nu weer bij een nieuw kabinet moet komen te liggen", aldus Van Boxtel. „Dan gaat het zeker een half jaar tot een jaar duren voor er een wets voorstel ligt. Dat betekent al leen maar vertraging. En stel dat dat nieuwe kabinet voortij dig valt, wat gebeurt er dan?" De drie onderhandelaars spra ken vrijdag af dat een nieuw ka binet de wetgeving 'langs de lij nen' van de wet-Van Boxtel zou moeten veranderen. Euthanasie blijft dan weliswaar opgeno men in het Wetboek van Straf recht, maar het openbaar minis terie zal artsen die voldoen aan bepaalde zorgvuldigheidseisen niet meer vervolgen. Op dit mo ment lopen artsen altijd het risi co dat het OM hen vervolgt. Van Boxtel zegt dat zijn opstel ling, die hij naar eigen zeggen nog niet in zijn fractie heeft be sproken, los staat van de vraag of D66 straks deelneemt aan een nieuw kabinet. „Ook als we uit eindelijk wel meedoen zie ik niet waarom het kabinet dit nu alsnog moet regelen. Volgens mij kan het hoe dan ook sneller via de initiatiefwet." De vraag of D66 mee blijft on derhandelen over een nieuw paars kabinet, blijft ook na het Pinksterweekeinde vooralsnog zeer ongewis. De Democraten willen dat alleen als er snel dui delijkheid komt over de kwestie van de gekozen burgemeester. Maar vooral de WD blijft daar mee grote moeite hebben. Hoewel verschillende betrokke nenbij de kabinetsformatie ver wachten dat er de komende week 'een versnelling' zal optre den bij de onderhandelingen over de financiële en sociaal- economische paragrafen voor een nieuw regeerakkoord, heet het in D66-kring nog steeds dat dat alleen mogelijk is als er ook 'een doorbraak' komt rond de gekozen burgemeester. Vandaag spreken de informa teurs, de onderhandelaars en een aantal fractiespecialisten over de hervorming van het be lastingstelsel en andere sociaal- economische kwesties. ANP Regel dan meteen je vakantiezaken. Bij VSB Bank kan dat heel gemakkelijk; één telefoontje en je kunt van een onbezorgde vakantie genieten. Om te beginnen natuurlijk eerst je reisverzekering. Als je slim bent, neem je gelijk een doorlopende. Wil je helemaal met een comfortabel gevoel op reis? Open dan een VSB a la Carte-rekening. Met gratis credit card waarmee je in de meeste buitenlandse winkels en restaurants kunt afrekenen en een Europas waarmee het ook over de grens makkelijk pinnen is. Uiteraard helpt VSB Bank je ook aan buitenlands geld in alle soorten en maten, tot travelier cheques aan toe. Wacht niet tot het laatste moment, bel snel 0800-8182 of kom langs. Je kunt ook onze internet Site bezoeken (www.vsb.nl). VSB°BANK VSB. Daar kom je verder mee. van onze redactie buitenland AMSTERDAM - ING heeft haar Amerikaanse dochteronderneming The Netherlands Insurance Company (TNIC) verkocht voor 1,15 miljard dol lar 2,3 miljard) aan Guardian Royal Exchange. Het marktaandeel van het winstgevende TNIC. gespecialiseerd in schade- en inboedelverzeke ringen. was niet groot genoeg om daar op lange MAASTRICHT - Oud-staatssecretaris Cohen van Onderwijs wil het mes zetten in het huidige stelsel van studiefinancie ring. Hij pleit voor een systeem waarbij studenten achteraf worden beloond voor het aantal studiepunten dat zij behalen. Dat leidt ertoe dat zij gerichter hun vakken kiezen en niet een pretpakket nemen om de benodigde 21 punten binnen te halen die nodig zijn om te voorkomen dat de beurs wordt om gezet in een lening. Cohen is in de race voor de functie van mi nistervan Onderwijs in het nieuwe kabinet. De rector-magni- ficus van de Universiteit Limburg en fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer vindt dat met de huidige studiefi nanciering studenten op de huid worden gezeten. ANP DEN HAAG - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king wil het liefst op zijn huidige post blijven zitten. Plij is echter graag bereid Kamerlid te worden. Het voorzitterschap van de PvdA-fractie noemt hij ook een mogelijkheid. Pronk zei dit zondag in een radio-uitzending. Voorwaarde voor zijn terugkeer is wel dat er niet op zijn budget wordt be zuinigd, zoals de WD graag wil. ..Er moet fiks meer in geïn vesteerd worden", aldus Pronk. De budgetten van Defensie en Ontwikkelingssamenwerking mogen van Pronk geen communicerende vaten worden. De PvdA denkt dat daar best nog wel geld af kan. ANP ROTTERDAM - Een 44-jarige motorrijder is zondagavond aangehouden omdat hij met meer dan 200 kilometer per uur over de A15 raasde. Zijn motor is in beslag genomen. Agenten van de verkeerspolitie reden in een onopvallende surveillanceauto op de A15 toen drie motorrijders voorbijf litsten. Tijdens de achtervolging bleek dat zij tot snelheden boven de 200 km kwamen. De politiemensen konden slechts één van hen aanhouden. De twee anderenzi jn op kenteken be keurd, zij krijgen binnenkort post van justitie. ANP HILVERSUM - Nederlanders zijn vorig jaar minder vaak op vakantie gegaan dan in 1996. Het aantal vakanties nam af met 630.000. De toename van 1996 is daarmee gehalveerd. Dit blijkt uit gegevens van het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme in Breda. Een mogelijke verkla ring voor de afname is dat Nederlandse vakantiegangers hun tijd wellicht efficiënter willen besteden, zei directeur Zon van het instituut gisteren. In totaal gingen de Nederlanders in 1997 29,2 miljoen keer op vakantie. Ondanks de afname van het aantal vakanties, werd vorig jaar wel meer besteed. Gaf de toerist in 1996 in totaal nog 18,6 miljard gulden uit, in 1997 was dat 19,6 miljard, een stijging van een miljard gulden. Buitenlandse bestemmingen blijven nog steeds stijgen in po pulariteit. ANP DEN HAAG - Actievoerders van de dierenrechtenorganisatie 'Bite Back' hebben zondag rake klappen opgelopen in het Haagse recreatiegebied Madestein. waar een viswedstrijd werd gehouden. Dat gebeurde tijdens een actie die was ge richt tegen het dierenleed bij vissen. Een groot aantal actievoerders was in de grote vijver van Ma destein gedoken, gesierd met enkele borden met de tekst 'be ter natuur verstoren dan vissen vermoorden'. Deelnemers aan de viswedstrijd wei-den zo boos dat zij actie borden verscheurden en enkele actievoerders klappen gaven. De politie was niet op de hoogte van de actie en kwam te laat om in te grijpen. GPD Wapens zwijgen De strijdende partijen in Pa lestina hebben ingestemd met een wapenstilstand van vier weken. Het staakt-het-vu ren moet vanmiddag om 15.00 uur ingaan. De wapenstilstand gaat in op een moment dat Arabische troepen de Israëli sche hoofdstad Tel Aviv tot op ruim tien kilometer zijn gena derd. Dode fakir Jan Henskens, beter bekend als de Nederlandse fakir Mirin Dajo. is in Zwitserland overle den aan een hartstilstand. De jongeman uit Haarlem ver baasde de medische weten schap door zich, kennelijk zonder schadelijk gevolgen, te laten doorboren met zwaar den. Hij was overtuigd van zijn onkwetsbaarheid en noemde zichzelf een door God gezon den apostel. Henskens familie gelooft niet dat hij dood is, maar zegt dat hij bezig is aan een experiment dat de mens heid versteld zal doen staan. Erkenning De Eerste Kamer vindt de tijd nog niet rijp voor erkenning van de staat Israël. Een ver zoek van de CPN om tot erken ning over te gaan vond geen gehoor. Wel stemde men in met het voorstel van de PvdA om met de Overzeese Gebiedsde len te overleggen over een eventuele erkenning van de joodse staat. termijn mee door te gaan, aldus ING. ING op haar beurt koopt van Guardian Group de schadeverze keraar Guardian Insurance Company of Canada. De Nederlandse bankverzekeraar trekt daar zo'n 750 miljoen voor uit. ING haalde vorig jaar voor 4,3 miljard Equitable of Iowa binnen. Met deze verzekeraar richt het financiële conglomeraat zich in de VS geheel op levensverzekeringen. TNIC paste daar niet meer bijANP Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A, L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118)470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 454*647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366.50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75. zaterdag 2.50 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZCab.rek Vlissingen. Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27.60; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief: speciale posities: tarief op aanvraag: voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl. 17.5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3