Actie tegen zwerfafval begonnen Levendig motorfeestje in Sluiskil Liefde voor oud chroom roest niet Kinderspel op straat voor veiliger verkeer Antiek en kunst in alle schakeringen Brugklas Oostburgse school leert leefstijl zeeland dinsdag 2 juni 1998 z 10 Spreekuur Artemis in Terneuzen Fietser gewond bij val Auto beschadigd in Middelburg Inbrekers op pad in Middelburg Reddingsbrigade pikt surfer op Spoor van lekke banden in Goes Simon Schoon en Zuivere Zelda geven jeugd goede voorbeeld Rit van antieke auto's Feestcomité Nieuw-Namen viert jubileum Geld gestolen Kijkdag politie Potloodventer Politie flitst 96 hardrijders TERNEUZEN - Het bureau voor vrouwenhulpverlening en arbeidsbegeleiding Artemis is begonnen met een spreekuur op het bureau in Terneuzen. Het spreekuur is elke maandag van 12.15 tot 15.00 uur en bezoekers kunnen er terecht met al lerlei vragen over uitkeringen, werk, cursussen of therapie. Voor meer inlichtingen kan gebeld worden met het kantoor in Middelburg 0118-642979. Het kantoor in Terneuzen is geves tigd aan de Nieuwstraat 1. BURGH - Een 62-jarige inwoner van Dordrecht kwam zater dagmiddag omstreeks half een op het fietspad langs de Hoge- weg in Burgh met zijn fiets ten val. De man raakte daarbij ge wond en werd per ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag een auto vernield die stond geparkeerd op het parkeerterrein bij de Konmar in Middelburg. De eigenaar trof zijn voertuig aan met een gebroken voorruit, afgebroker] ruitenwissers, ka potte buitenspiegels en een van het dak gerukte antenne. Ook was er een deuk in het portier geschopt en waren de banden leeg. De schade wordt geschat op duizend gulden, v MIDDELBURG - Het afgelopen weekeinde zijn op Walche ren inbrekers en insluipers actief geweest. Zo werd zondag middag tussen 14.30 en 16.00 uur uit een woning aan de Tur koois in Middelburg een damestas gestolen. Dit gebeurde toen de bewoners in de tuin zaten. De tas werd later in de na bije omgeving teruggevonden. Op zondag werd ook ingebro ken in een woning aan de Agaat. Hier werd onder meer een televisietoestel en sieraden meegenomen. In de nacht van za terdag op zondag werd uit de achtertuin van een woning aan de Hof van Sint Jan in Middelburg twee bloembakken met margrieten gestolen. Uit de tuin van een woning aan de Bone- dijkestraat in Vlissingen werd zaterdagnacht voor een onbe- kend bedrag aan goederen meegenomen. Er werd onder meer dameskleding, tuingereedschap, een barbecue en een dames fiets gestolen. NIEUWVLIET - De Reddingsbrigade van Breskens moest zondagmiddag uitrukken om een surfer in nood terug te ha- len. De man was in problemen gekomen door de stevige wind en de stroming en was een flink eind uit de kust terecht geko- men. Rond 13.00uur werd door de strandbewaking in Nieuw- vliet alarm geslagen. De snelle reddingsboot Rien Verloop nikte vervolgens uit, daarbij geassisteerd door de Johanna Louisa, beide uit de haven van Breskens. De Rien Verloop heeft de surfer om 13.20 weer afgeleverd op het Nieuwvlietse j strand. De man mankeerde niets. GOES - Op de route van het Goese centrum naar de Goese Polder zijn in de nacht van zondag op maandag vele vernie lingen gepleegd. Van zo'n dertig auto's die langs deze route j stonden geparkeerd, zijn de banden lek gestoken. Een dag eerder was het raak bij het Wijkgebouw in Goes- West. Van de twee containers die daar staan, is er één openge- j broken. Er werd niets weggenomen. Wel staken de vandalen r brand in een doos met boekjes. De schade die hierdoor aan j beide containers en hun inhoud is ontstaan, bedraagt onge veer 15.000 gulden. door Barend Pelgrim NIEUWVLIET - „En wat doen we met snoeppapiertjes?" De milieubewuste typetjes Simon Schoon en Zuivere Zelda gaven op Pinkstermaandag de kinde ren op Camping Zonneweelde in Nieuwvliet het goede voor beeld. Met dit project Zwerfaf- valbestrijding van het Openbaar Lichaam Afvalstof- fenverwij dering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ) pro beert het zwerfafvalbestrij- dingsteam met Simon en Zelda de jeugd te stimuleren om mee te helpen de natuur schoon te hou den. Van 1 juni tot 28 juni doet het team alle zeventien Zeeuwse ge meenten aan. Maandagochtend gaf wethouder R. Leentfaar van de gemeente Oostburg het offi ciële startsein voor de campag ne. Hij gaf de kinderen het goede voorbeeld met twee perfect uit gevoerde afvalvangsten in het spel 'pak je troepje'. „Het idee achter deze dag is dat kinderen op een ongedwongen en speelse manier leren wat ze met zwerfafval moeten doen", legt Dennis Schenk, alias Simon Schoon, uit. ,,We beginnen eerst met spelletjes en vanmiddag gaan we met de kinderen over de camping om rondslingerende troep op te ruimen. Ze krijgen dan allemaal een vuilniszak en een paar handschoenen; je weet immers nooit wat je voor rotzooi tegenkomt en we willen het wel een beetje hygiënisch houden. Dump Dame De tournee maakt deel uit van de campagne 'Laat je afval niet zweven; de natuur moet leven'. Het OLAZ heeft daarvoor het recreatie werk Zuid Nederland gevraagd om een programma samen te stellen. .Simon Schoon bestaat al sinds vorig jaar en dit jaar is daar Zelda Zuiver bij gekomen", gaat Schenk verder. ,.Er was toen wel al een naamloos schoonmaak ster-type bij en die kreeg op bij ons kantoor vanzelf de naam Zelda Zuiver." Naast deze hoofdrolspelers zit er nog een niet onbelangrijke mevrouw in het team: de Dump Dame, een drie meter hoge en brede pop bij wie het door de kinderen verzamelde afval in geleverd kan worden. „Zij heet Greta Groot. Vroeger had ze een Iwan de Visser trok tijdens de motordagen in Sluiskil veel bekijks met zijn trike. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim SLUISKIL - Een kwestie van zien en gezien worden en een flinke dosis gezelligheid, daar draaide het om bij de Motorda gen Sluiskil. „Dit is meer dan al leen een motorgebeuren, dit is feest voor heel Sluiskil", bewe ren Jaap van Drongelen en Gerben Dijkstra van de organi serende Stichting Motorevene- menten Twin Riders Zeeland. „Dit leeft hier echt want op het avondfeest komt de halve dorpsbevolking naar de feest tent." De twee benadrukken dat hun motorclub een echte familiever eniging is. „Vrouwen en kinde ren horen er bij. We weten dat motorrijders vaak een slecht imago hebben maar dat is niet terecht. Veel mensen kijken ge woon niet verder dan de leren jas en de tatoeages." Terwijl op een terrein vlak bij de grote feesttent de motorcrossers van Jumpv's Racingteam uit Axel halsbrekende toeren uit halen, staan verschillende mo torrijders eikaars machines te bewonderen. De Triumph- chopper van Piet Mangold uit Hengstdijk is een opvallende verschijning. Mangold heeft zijn motor zelf gebouwd. „Tot en met de laatste schroef", ver telt hij met ingehouden trots. „Het frame is zelf gebogen, de wielspaken zijn op maat ge maakt en het motorblok kreeg ik in drie dozen geleverd. Ik ben er nu ongeveer twee jaar aan be zig. maar hij is nog niet klaar. Maar ik trek al een hoop bekijks en dat was ook de bedoeling." In de tent en ook buiten worden tweedehands motoren ver kocht. „We hebben zo'n beetje alle kranten doorgepluisd en adverteerders die hun motor willen verkopen uitgenodigd", schetsen Van Drongelen en Dijkstra. „Dat is zo'n succes dat we zelfs te veel aanbieders had den." De twee motorfreaks vinden dat automobilisten meer rekening moeten houden met motorrij ders. „De meeste incidenten en ongevallen gebeuren door on oplettende autobestuurders. Motoren worden vaak veel te laat opgemerkt en dat heeft niets met hard rijden te maken. Wij rijden allebei op een chop per en zijn ook wel eens de berm ingedrukt. Het is gewoon een kwestie van attent zijn op de weg." normale gestalte, vertellen we de kinderen", aldus Schenk. „Ze is in de loop der tij d zo enorm ge worden door alle troep die ze heeft opgeraapt en nu kan ze niet meer bij de grond. Daarom moeten de kinderen haar hel pen." Druk Het zwerfafvalbestrijdings- team heeft Nieuwvliet als start plaats gekozen om gebruik te maken van de Pinksterdrukte op de camping..Vooral voor on ze spelactiviteiten hebben we goede locaties nodig. Daarom zoeken we in alle gemeenten aansluiting bij een speciaal eve nement, dan is het al druk en is er al van alles te doen", schetst Simon Schoon. „Zo zijn we bij voorbeeld op 7 juni in Clinge in de gemeente Hulst met de Schaapscheerdersfeesten en op 17 juni met de Roefeldag in Yerseke." Op 3 juni zijn Zelda en Simon op de Hollandse Hoeve in Goes en op 6 juni op de Wereld Milieudag in Vlissingen. Wethouder Leentfaar opent de campagne op het springkussen door met een afvalbak troep te vangen. foto Peter Nicolai GOES - Van 17 tot en niet 21 juni trekt een rally van antieke auto's door Zeeland. De rit wordt georganiseerd door de Stichting De Dion Bouton NL en de Pionier Automobielclub van Nederland. Onder de ongeveer 25 antieke auto's zijn bijzonder fraaie exemplaren, zoals een Lorrai ne Dietrich uit 1912 en een De Dion Bouton uit 1918. De start is woensdag 17 juni om 8.30 uur voor het landhuis De Olifant in Rotterdam- Zuid. De eerste dag gaat de tocht via de Hoeksche Waard en een deel van Zuid-Holland en de Zeeuwse eilanden naar Bergen op Zoom. De tweede dag voert naar Antwerpen. De auto's staan dan geparkeerd op Het Steen. Daarna gaat de rit via Zeeuws-Vlaanderen naar Goes. De derde dag gaat de stoet via Walcheren en NeeltjeJans naarRenesse. Za terdag rijden de veteranen via Goedereede naar de Maas vlakte. van onze regioredactie TERNEUZEN - Om de ver keersveiligheid aan de kaak te stellen besteedt de landelijke vereniging Kinderen Voorrang op woensdag 10 juni op ver- NIEUW-NAMEN - Het feest- en sportcomité Nieuw-Namen viert in het weekeinde van za terdag 6 en zondag 7 juni haar vijftigjarig bestaan. Twee dagen biedt het grensdorp activiteiten voor jong en oud. De festiviteiten worden gehou den in een autovrij gedeelte van de Hulsterloostraat. Zaterdag is er een zeskamp, om 13.30 uur voor de jeugd en om 17.00 uur voor volwassenen, 's Avonds volgt de prijsuitreiking in café Sint Cecilia. Zondag 7 juni is er vanaf 10.00 uur een rommelmarkt en Vlaamse kermis. Voor de kinde ren zijn er kermisatracties. 's Middags verzorgen de brand weer en EHBO een demonstra tie, De Meester van der Heyden groeve is voor het publiek toe gankelijk. In gemeenschaps centrum De Kauter draaien vanaf 14.00 uur films over onder meer het honderdjarig bestaan van de parochie met een optocht in 1959 en een terugblik op het eeuwfeest van inwoonster Mie- ke Bosman. TERNEUZEN Samenzangavond - In De Kan delaar in de Temeuzense Van Cantfortstraat is op zondag 7 juni een praise- en samenzang avond. Intercultureel koor Sound of Hope uit Souburg zal de samenzang en een optreden verzorgen. Aanvang: 19.30 uur. BRESKENS Karaoke wedstrijd - In café de Heeren van Amstel in Breskens wordt vrijdag 5 juni een lokale wedstrijd gehouden in de Kara oke Mega Tour. Uir drie voor ronden worden acht winnaars gekozen, die doorgaan naar de lokale finale. De drie winnaars gaan naar de provinciale halve finale. De winnaars hiervan ko men uit in de landelijke finale in Uitgeest. De wedstrijd in Bres kens begint om 22.00 uur. schillende plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen aandacht aan de Nationale Straatspeeldag. De organisatie zet zich voor de ne gende keer in voor kindvriende lijk verkeer en helpt ouders en kinderen om straten veilig en bespeelbaar te maken. In Philippine, Westdorpe en Sas van Gent wordt woensdagmid dag een deel van de straten afge sloten voor verkeer. Voor de kin deren zijn diverse activiteiten gepland met als thema ouder wetse spelletjes. Op de hoek van de Sasse Mauritsstraat en de Ju- lianastraat kunnen de kinderen zich vermaken met hinkelen, spijkerpoepen, bowlen en ezel tje prik. De Koewachtse kinderen kun nen tussen 14.00 en 16.00 uur te recht op de Emmabaan, waar stoepkrijten. skeeleren, blik- gooien en steltlopen op het pro gramma staan. Ook IJzen^iijke besteedt aan dacht aan de Straatspeeldag. De Koninginnestraat, die be kend staat als onveilig, is daar om als locatie uitverkoren. Kinderen maken zelf verkeers borden die een dagje in de straat worden gezet. Looproute Diverse Terneuzense straten zijn ook een dagje het domein van spelende kinderen. De Em- malaan en de Tramstraat staan in het teken van spelletjes rond het thema 'vervoer over water en weg'. De schipperskinderen van Ligplaatsschool De Groene Zwaan en het Schippersinter- naat willen de onveilige loop route tussen de twee gebouwen benadrukken. Sociaal Cultu reel Activiteiten 't Schelpen hoekje (SCAS) zorgt voor ver schillende activiteiten in de Dok weg. TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag drongen in brekers binnen in een woning aan de Larixstraat in Terneu zen. De dieven namen uit de wo ning geld mee. HULST - Op het politiebureau aan de Van Maelstedeweg in Hulst wordt woensdag 3 juni een kijkdag gehouden voor ie dereen die een fiets of bromfiets vermist. Het bureau is geopend van 10 tot 12,13 tot 16 en van 18 tot 20 uur. door Wilma Valk OOSTBURG - Naast veel antiek was er zaterdag kunst in de ruimste zin van het woord in Oostburg. Op de vierde editie van dit evenement was er van alles te zien: houtbewerking, aquarellen, grafische techniek en experimentele batik naast karikaturen. Maar ook serieu zer werk, zoals restauratie van schilderijen op doek en paneel van Monica Martens uit Aar denburg. Na een bezoek aan de meer dan veertig kramen konden de be zoekers uitrusten op de terras sen en luisteren naar de muziek van The Young Ones uit Hulst, de jeugdige muzikanten werden voorgesteld door presentator Edwin Rutten. Die maakte ook reclame voor de ook aanwezige CliniClowns en riep het publiek op om donateur te worden. „Ik ken Zeeuws-Vlaanderen nog uit de tijd van Ome Willem", aldus Rutten. „Ik kom hier graag en vooral het werken met diverse orkesten tijdens het zomerfesti val van de jubilerende Rabo bank is heel prettig. Samen mu ziek maken brengt veel plezier en is ideaal voor het aanknopen van vriendschappen." Op deze kunstmarkt was voor het eerst ook antiek; antiquair Ab Verhage taxeerde verder kunst. „Het was weer een ge slaagde markt", stelt mede-or ganisator Joop van den Bran den. „Maar het blijft moeilijk elk j aar weer de j uiste formule te vinden. Ik denk nu alweer aan de kunstmarkt van volgend jaar. We trachten het spannend te houden en de sfeer nog leuker te maken. Vooral omdat het vol gend jaar de vijfde keer is." door Barend Pelgrim OOSTBURG - Komend school jaar heeft het Oostburgse Zwin College iets compleet nieuws op het programma: de brugklas krijgt dan het onderwijspro gramma Leefstijl op het lessen- rooster. Dit is gericht op com municatie. Het is de bedoeling dat de leerlingen beter leren omgaan met gevoelens en met anderen. Dit draagt volgens de school bij aan de vaardigheden die bij de basisvorming horen en vormen een belangrijke aanvul ling op het traditionele vakken pakket. Tijdens het eerste brugjaar zal er in de mentoriessen en bij het vak levensbeschouwing ge werkt worden aan luisteren, met gevoelens omgaan, nee zeg gen, assertief zijn en conflicten hanteren. De school geeft echter toe dat het lastig is om vooraf concrete resultaten aan dit pro gramma te verbinden. Workshop Omdat dit programma de nodi ge voorbereiding vraagt van leerkrachten en medewerkers van het Zwin College begint de school 8 juni met een voorlich tende workshop onder leiding van prof. dr. J. Schouten, do cent onderwijskunde op de VU in Amsterdam. Aanleiding voor de invoering van Leefstijl is een voordracht die Schouten najaar 1997 hield voor de Lionsclub West-Zeeuws-Vlaanderen, waarbij ook een aantal Zwin College-docenten aanwezig was. De opleidingskosten zijn voor rekening van de Lions. TERNEUZEN - Langs de Kreek in Terneuzen werden zaterdag avond enkele'spelende meisjes lastig gevallen door een pot loodventer. Rond 19.00 uur kwam een man op een rood-gele bromfiets langs de Kreek. Toen hij de meisje opmerkte, toonde hij hen zijn geslachtsdeel. De politie heeft de man niet kunnen ach terhalen. HULST - De politie heeft zater dagmiddag 96 automobilisten bekeurd tijdens een snelheids controle langs de rijksweg N60 tussen Hulst en Kloosterzande. Op ruim drie uur tijd passeerden 842 voertuigen de radarcontro le. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur. Er werd gecontroleerd op een plek waar een limiet geldt van vijftig kilometer per uur. Klassieke wagens tuffen door polders Oost-Zeeuws-Vlaanderen door Barend Pelgrim HULST - „Een Engelse auto lekt geen olie. Een Engelse auto markeert zijn plaats." Organisator van de poldertocht voor klassieke wagens Jan Akkermans grijnst. „Hier, een Austin Chummie; dat betekent vriend of maat. Die werd zo ge noemd, omdat je binnenin zo tegen elkaar aan zit geplakt, dat je goeie kameraden moet zijn om dat uit te houden." Met zijn linkerhand aait hij over de mo torkap van een Crossley. „Zie je deze dop op de radiator met dat glazen raampje ex- in, dat is de tempei-atuurmetei-." Akker mans en zijn collega Vincent Bovëns kij ken voldaan over de Gi-ote Markt van Hulst. Zij aan zij staan meer dan zestig klassieke auto's van voor 1968 opgesteld. De vijftig kilometer lange poldei'tocht, die de deelnemers met een gangetje van ongeveer vijftien kilometer per uur door het Oost-Zeeuws-Vlaamse landschap heeft gevoerd, zit er op. „Wij konden de route ondertussen al dromen", beweeit het duo.,We hebben hem vandaag voor de zestiende keer gereden, niets is aan het toeval overgelaten. Stel je voor dat je zo'n hele stoet moet laten keren op een smalle polderweg." Witte olifant Het overgrote deel van de deelnemers aan Rise to the Occasion, zoals het evenement ofEicieel heet, heeft de oversteek gemaakt uit Engeland. „Dat moet je niet onder schatten, hoor", meent Bovens. „Er staan hier exemplaren die niet harder gaan dan twintig tot dertig per uur. Sommigen zijn met een open dak in de stromende regen naar Nederland gereden.' De twee anglo- fielen schudden de anekdotes zonder ver pozen uit de mouw. „De eigenaar van deze Jaguar E-type vond dit bijvoorbeeld wel een leuke gelegenheid om eens naar Ber lijn te rijden nu hij toch 'op het vasteland' was. Die is voor deze tocht 'even' heen en terag gescheurd. Dan moet je dus wel be denken dat dit voei*tuig één op vier ver bruikt." De oude auto's roepen bij de nieuwsgieri ge toekijkers een hoop sentimenten op, voox-al bij de ouderen. „Ik was zeven jaar oud toen hier in Hulst de eerste auto 's ver schenen, in 1916", haalt mevrouw N. Brandt-Verpalen hei-inneringen op. „De slager had toen een witte auto en die werd hier de witte olifant genoemd." Akker mans vei-moedt de auto die mevrouw Brandt bedoelt een Bugatti is. De twee oi'ganisatoren hebben nog wel wat tips. „Als je een klassieker wil kopen moet je eerst gaan kijken welke periode je het best ligt. Als je een beetje handig bent is een Engelse auto uit de zestiger jai-en leuk. Je hoeft niet te veel onderhoud te plegen en het voordeel is dat alle onderde len nog steeds te krijgen zijn. Maar je moet je natuui'lijk wel realiseren dat het alle maal hele conventionele techniek is. Ver warming en andere luxe zit er bijvoor beeld niet op." foto Peter Nicolai Voor de cabrio's was het afgelopen weekeinde ideaal toerweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34