PZC zeeland Pinksterdrukte valt weer tegen Krachttoeren van trekpaarden Stranden en havens willen blauwe vlag PZC Greenpeace vindt Zeeland onvoorbereid op nucleair ongeval Westsluis Terneuzen flink beschadigd door stuurloze boot Naar schatting een van de drie magerste weekeinden in tien jaar Dubbelslag Oostburgse scholen in voorronde schaakkampioenschap Benzine gemorst: aansteker erbij Vrouw neergestoken in café Proefritje eindigt in de sloot Zieke bestuurder onder invloed Een deur te ver geparkeerd Wildplasser op de bon Autodief gepakt na achtervolging zeeuwse almanak Probleem dinsdag 2 juni 1998 van onze regioredactie VLISSINGEN - De tijd dat het weekeinde rondom Pinksteren hoogtijdagen waren voor het toerisme in Zeeland lijkt voor bij. Met naar schatting 275.000 overnachtingen heeft de terug loop van voorgaande jaren doorgezet. Rudi ter Heide van het Bureau voor Toerisme Zee land schat in dat het een van de drie magerste pinksterweekein- den van de afgelopen tien jaar is. Terwijl de weergoden Zee land gunstig gezind waren, want de provincie had tijdens de pinksterdagen de meeste zon- uren van Nederland. De bungalows waren veelal be zet, en de hotels hebben ook een goed weekeinde achter de rug. Maar de campings kenden een gemiddelde bezettingsgraad van maar negentig procent. Zo waren in de Westhoek van Schouwen-Duiveland tot ver in de zaterdagmiddag nog steeds plaatsen op campings en in pen sions beschikbaar. Slechts en kelen, vooral jongeren, moesten worden doorverwezen naar de verder van de kust gelegen ter reinen. Volgens een woordvoer stervan het VVV-kantoorbij het transferium, in Renesse kwamen er dit keer minder mensen op de bonnefooi. Velen hadden vooraf gereserveerd. „Gezellig druk, maar nog lang niet overal vol", luidde de algehele conclusie. Verkeer Dat was vroeger nog wel eens anders, herinnert Ter Heide zich. Hij vermoedt dat de terug- door Barend Pelgrim SPIJKENISSE - De basis school Sint Bavo en het Zwin College uit Oostburg hebben zich zaterdag gekwalificeerd voor de halve finales van de nationale kampioenschap pen schoolschaken. De leer lingen van het Buijs Ballot College uit Goes en van ba sisschool De Cypressenhof uit Middelburg werden uit geschakeld. Het Zwin College kwam met overtuigend spel een ronde verder. Het team, bestaande uit' Koen Leenhouts. Paula Wildeboer, Maaiden Prot, Wouter Buijze en Martij n de Milliano, won twéé van van de drie wedstrijden. Eén par tij ging verloren doordat Koen Leenhouts zich - tegen zijn gewoonte in - gewonnen moest geven. Dat het Zwin College zich plaatste, is geen verrassing; de school eindigde vorig jaar als derde tijdens het Neder lands kampioenschap. De onderbouwscholieren van het Buijs Ballot waren duidelijk een maatje te klein en sloten alle wedstrijden met verlies af, hoewel ze tot twee maal toe een praktisch gelijke stand in de eindfase van een partij alsnog uit han den gaven. Zware taak De ploeg van basisschool Sint Bavo zit ook in de halve finale. Steven Braam, San- der en Eline de Smet, Roland Buijze en Arjen Steijaert staan echter voor een zware taak, want de kwalificatie kwam tot stand door een der de plaats in de kwartfinale poule. Alle partijen werden met een gelijke stand beëin digd, maar dat bleek wel vol doende. De Goese Cypres senhof kwam echter wat minder goed uit de verf. Het team wist slechts één partij om te zetten in een gelij k spel en sloot het restant met ver lies af. De halve finale wordt aanstaande zaterdag ge speeld in Spijkenisse. AMSTERDAM - Greenpeace wil een onmiddellijk einde aan de nucleaire transporten van kernafval van Borssele naar Frankrijk. Onderzoek heeft volgens de milieuorganisatie uitgewezen dat de provincie he lemaal niet is berekend op onge vallen met dit soort vervoer. De Stichting Pre Professionele Hulpverlening heeft het onder zoek uitgevoerd in opdracht van Greenpeace. Volgens een van de voorlopige conclusies is er in de rampenplannen van ziekenhui zen en hulpverleningsdiensten niets geregeld over de opvang en behandeling van mensen die ra dioactief zijn besmet. Verder is er in de provincie te weinig capaciteit om bij een ongeval binnen twee uur alle mensen binnen een straal van tien kilo meter te evacueren. De commissaris van de konin gin in Zeeland, drs. W. T. van Gelder, zegt in een reactie dat het provinciale rampenplan on gevallen met nucleaire trans- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl loop te maken heeft met de slechte weersvooruitzichten en een andere vrijetijdsbesteding. In de eigen woonomgeving is steeds meer vertier. Bovendien hebben mensen steeds meer om handen, zoals de tuin. Niet het aantal toeristen is afgenomen, maar ook de gemiddelde tijds duur. De meeste bezoekers ble ven tweeënhalve dag. Omdat de aankomst en het vertrek meer gespreid verliepen, viel het mee met verkeersproblemen! De drukte concentreerde zich op de Deltaweg tussen Goes en Zie- rikzee, waar gisteravond een enorme file ontstond. Topdruk te in het uitgaansleven werd door de politie vooral in de nacht van zondag op maandag geconstateerd. Stappers lieten eenspoor van vernielingen na in het centrum van Goes. Bij een grote controle in Mid den- en Noord Zeeland in de nacht van zaterdag op zondag gaf de politie 77 wildkampeer- ders een bekeuring. De agenten hadden verder de handen vol met het handhaven van de openbare órde. In het kader van het zogenaamde Project Renes se werd een streng lik-op-stuk- beleid gevoerd. Er werden 32 boetes uitgedeeld voor zaken als wildplassen, alcoholgebruik op straat, baldadigheid en vechten op straat. Twee mensen werden aangehouden wegens het bezit van harddrugs, één wegens ver boden wapenbezit en één per soon werd ingesloten toen hij verzet pleegde tegen een agent. Groene provincie „Zeeland krijgt steeds meer het imago van een groene provincie waar niets meer mag." Dat stelt eigenaar H. Zwikkervan Recre atieterrein De Pluimpot in Scherpenisse. De belangstelling voor de provincie is al jaren ta nende, meent ook hij. Hoewel het weer de afgelopen dagen meezat, is dat volgens Zwikker niet terug te zien. Dat heeft in zijn ogen veel te maken met negatieve beeldvorming, bijvoorbeeld over de waterkwa liteit bij het strandje Gorris- hoek. Zijn collega's van Cam ping Stavenisse zijn minder nègatief. Met hun tweehonderd vaste staanplaatsen en dertig seizoensplaatsen zaten zij volle dig vol. „Maar dat is bij ons ei genlijk altijd zo met Hemel vaart en Pinksteren, omdat we vooi'al vaste gasten hebben", zegt eigenaresse T. Menheere. Ondanks de gematigde geluiden vooraf had de toeristische sec tor in Zeeuws-Vlaanderen de handen redelijk vol. De jachtha ven van Breskens lag vol en op de parkeerplaats was geen vrije plek meer te vinden. „Het is hier een gekkenhuis", aldus haven meester A Schoenmaker „Door de slechte weervoorspelling dachten we dit niet verwacht. Het is hier drukker dan vorig jaar en vandaag (zondag, red.) is het ideaal zeilweer: een lekkei'e zeewind en zonnig. Maar ik denk dat ook meespeelt dat de haven van Breskens steeds beter gewaardeerd wordt." Weer Eigenaar van Hotel Restaurant DeBlankeTop inCadzand.R. de Milliano, is wat gematigd over de di'ukte. „Het is geen top weekend", con stateert hij op zondagmiddag. „Het is gezellig druk, maar he laas werkt het weer niet hon derd procent mee. Het hotel zit wel vol, maar waar we normaal dertig tot veertig mensen moe ten teleurstellen is het vandaag stil aan de balie." Ook de verkeersdrukte in het pinksterweekeinde viel mee dit jaar; alleen op de Deltaweg tussen Goes en Zierikzee w foto as het dringen. Marijke Folkertsma VLISSINGEN - Een 35-jarige Middelburger wilde zaterdag avond bij een pompstation aan de Sloeweg in Vlissingen met een aansteker bij het tanken gemorste benzine oplossen. Daarbij ontstond een steekvlam met gevaar voor andere au to's. De pomphouder greep onmiddellijk in met een brand blusser De verdachte is door de politie aangehouden en ver hoord. TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is een ne gentienjarige vi'ouw uit Terneuzen in een café aan de Nieuw- straat in haar woonplaats neergestoken. Het slachtoffer werd om tien voor drie met een mes belaagd door een 23-jarige vrouw uit Terneuzen; bij die schermutseling raakte de negen tienjarige gewond. Het slachtoffer moest per ambulance naar het ziekenhuis worden afgevoerd en werd dezelfde nacht nog geopereerd. De toestand van de negentienjarige Terneuzense is stabiel. De dader is kort na het incident in haar woning in Terneuzen aan gehouden en ingesloten op het politiebureau. De agenten heb ben het wapen in beslag genomen. De politie weet nog niet wat de reden voor de steekpartij is ge weest, maar vermoedt dat het motief in de ï'elatiesfeer moet worden gezocht. NIEUWERKERK - Een inwoner van Niëuwerkerk reed za terdagavond tijdens een proefritje met de auto van zijn neef op de Stoofweg in Nieuwerkerk de sloot in. De bestuurder raakte gewond en werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De auto werd zwaar beschadigd. 'S-HEERENHOEK - Een 37-jarige man is zaterdagmiddag door de politie dronken in zijn auto op de 's-Heerenhoeksedijk in 's-Heerenhoek aangetroffen. De politie kreeg een melding dat een bestuurder onwel geworden was. De eveneens inge schakelde ambulancemedewerkers weigerden de man mee te nemen, omdat hij onder invloed van alcohol verkeerde. De man is overgebracht naar het politiebureau,waar hij een ademanalyse weigerde. Zijn rijbewijs kon niet worden ingenomen, omdat dit een paar dagen eerder al door de politie Walcheren in beslag was geno men. Wel werd de auto in beslag genomen. De man kreeg een rijverbod van 24 uur opgelegd SINT-ANNALAND - Een 88-jarige man uit Sint-Annaland die aangifte bij de politie heeft gedaan van diefstal van zijn auto, kan weer rustig ademhalen. Zijn auto zou in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gestolen, maar werd dezelfde dag teruggevonden: in de gax-agebox van zijn buurman. De Stal- lander had zijn auto in de verkeerde garage geparkeei'd. MIDDELBURG - Op het Damplein in Middelburg werd vrij dagavond een 38-jarige inwoner van het Britse Folkestone betrapt toen hij op straat stond te plassen. Hij moest direct een boete van zestig gulden betalen. Zater dagnacht om half twee werd op de Meestoof een vijftigjarige Duitser aangehouden. De man had met zi.jn geschreeuw om wonenden uit hun slaap gehaald. Hij is na verhoor vrijgela- ten. porten 'formeel keurig ï'egelt'. „Wanneer dit niet zo is, ben ik blij dat Greenpeace de provin cie prikkelt." Als verantwoordelijke voor de veiligheid in Zeeland zegt Van Gelder 'enorme moeite' te moe ten doen om de andere partijen mee te krijgen. „De politiek in zijn algemeenheid, maar ook Gedeputeerde Staten hebben altijd de neiging de financiën voor de rampenbestrijding naai de achtergrond te schuivenHij wil geen commentaar geven op de stelling dat ziekenhuizen niets hebben geregeld over de opvang van radioactief besmet te mensen. „Ik ken die proble matiek niet." ANP GRIJPSKERKE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een autofdiefstal ver ijdeld. De Mercedes werd gestolen van een parkeerterrein in Domburg. De politie ontdekte de diefstal en kon de dief na een wilde ach tervolging over Walchei-en tot staan brengen in Grijpskerke. De bestuurder is aangehouden en ingesloten. Een vermoedelij ke handlanger werd later in de nacht aan de hand van een ken teken aangehouden door de po litie in Noord-Brabant. Ook de ze man is ingesloten. Zondagnacht tussen 23.00 en 24.00 is ook in Westkapelle ge probeerd om een Belgische Mer cedes te stelen. De diefstal is door nog onbekende ooi-zaak niet gelukt. De eigenaar ont dekte de poging doordat de mo torkap die iets openstond. Ook was een van de portiersloten ge forceerd. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Een sluisdeur van de Westsluis in Terneuzen is zondagmiddag door een aanva ring behoorlijk beschadigd. Om tien over twaalf werd de deur door het schip Stellaman ge ramd. De boot was op weg naar de haven van Gent en raakte door een motorstoring stuur loos in de zeesluis. De machines waren uitgevallen en de trossen waarmee het schip vast lag konden het gevaarte niet op zijn plaats houden. Het touwwerk knapte en een boots man werd getroffen door een losgeschoten tros. Hij werd met zware verwondingen afgevoerd naar het ziekenhuis. Daar bleek dat de man een paar gebroken ribben en een geperfo reerde long had opgelopen. Rij kswaterstaat schat de schade aan de sluisdeur op enkele ton nen. Stremming De botsing in de sluis leidde tot een scheepvaartstremming van enkele uren. In die tijd voerde personeel van Rijkswaterstaat een inspectie uit. In de deur blijkt een forse deuk te zitten; verder zijn enkele balken van het constructiemateriaal in de deur beschadigd, maar er is en kel sprake van ijzerschade. Het mechanische gedeelte van de sluis is niet getroffen. Noodreparaties De technische dienst van Rijks waterstaat heeft onmiddellijk na het incident enkele noodre paraties uitgevoerd. Er werd wat verwrongen staal en enkele uitstekende delen met een snij brander afgebrand, waardoor de deur voorlopig in bedrijf kan blijven. De Stellaman moest na de aan varing met een sleepboot uit het dok worden gesleept, omdat de motorpech niet direct te verhel pen was. Rijkswaterstaat zal deze week bepalen wanneer de Westsluis wordt gerepareerd. Voorlopig staat de Middensluis bovenaan het lijstje. Deze door gang is al sinds februari van dit jaar geblokkeerd, toen ook daar in de sluis een coaster door een motorprobleem stuurloos raak te en vervolgens een brug ram de. door Frank Gijsel EEDE - Echte blikvangers zijn het, de trekpaarden van wel eer. Ze zijn nog lang niet uitge storven. Kracht, macht en uit houding stralen er vanaf. De sterk gebouwde gewrichten dienen als hefbomen van die kracht. Het kruis zakt dieper weg, de rug wordt hard. Het machtige paardenlichaam rilt, waarna de vracht wordt voort getrokken. De sfeer van vroeger was zon dag weer terug in Eede. Op het terrein aan de Verlorendorp- weg werd voor de tweede maal in successie onder grote be langstelling de tweede inter nationale paardentrekwed- strijd gehouden. Zeventien stevig uit de kluiten gewassenpaarden moesten om beurten hun kracht tentoon spreiden. Ze dienden een slede met daarop ballast over een af stand van 25 meter voort te trekken. Het begon met drie honderd kilogram. Voor alle paarden een peuleschilletje, maar naarmate de middag vorderde werd het gewicht stelselmatig opgevoerd. Na een spannende strijd werd de vijfjarige merrie Paula van de Maaidijk van Jac. van Gorp uit Oostburg uitgeroepen tot kampioen. Winnaar Van Gorp, ex-leraar Engels aan het Zwin College te Oostburg, maar te genwoordig een fervent lief hebber en fokker van trek paarden, was zeer te spreken over zijn trots: „Ik geniet er dagelijks met volle teugen van Het zijn prachtige beesten en het fokken en verzorgen is een aardige hobby. Je bent veel buiten en altijd is er wel wat te doen.." De paarden van Jac van Gorp zullen als figuranten optreden in de op stapel staande opera Riders to the Sea, die later dit jaar, in het kader van het festi val van Zeeuws-Vlaanderen, wordt uitgevoerd in Breskens. De tweede plaats was voor de ruin Max van Alfons Vernaeve uit Merelbeke (B), gevolgd door de merrie Bella van Fly- nus van Alex van Houcke uit Sint Jan in Eremo (B). De pechprijs werd toegekend aan Donar van R. Yben, even eens uit Eede. foto Peter Nicolai door Jacques Cats VLISSINGEN - Het strand van Domburg komt in het bezit van een blauwe vlag. Daarnaast is een aantal andere Zeeuwse stranden en jachthavens geno mineerd voor het felbegeerde dundoek. De eretekenen wor den vrijdag 5 juni uitgereikt. Over de uiteindelijke beoorde ling hullen de initiatiefnemers zich voorlopig in stilzwijgen. Wel is bekend dat acht stranden en vijf jachthavens in Zeeland en op Goeree-Overflakkee zijn voorgedragen. Westenschou- wen voldoet niet aan de eisen om in aanmerking te komen voor het dundoek. Bij monster neming is een te hoog restant aan dierlijke en menselijke ont lasting in het water aangetrof fen. Nieuwkomer op de lijst van genomineerden is het strand bij Westkapelle. De blauwe vlag wordt verleend aan stranden en jachthavens die voldoen aan hoge kwaliteitsei sen. Die hebben te maken met de toestand van het water, het toe zicht, de aanwezigheid van be paalde voorzieningen en het on derhoud. Uitreikingen vinden plaats in negentien Europese landen. In Nederland is de ANWB daarvoor verantwoor delijk. Met name Duitse vakan tiegangers laten zich bij het ma ken van een bestemmingskeuze graag leiden door de aanwezig heid van het keurmerk. Om mee te kunnen doen aan de beoordeling moeten de objecten zelf worden aangemeld. Oost burg heeft dat voor Cadzand niet gedaan. Naast het al uitver koren strand van Domburg be horen Dishoek, Biggekerke, Oostkapelle, Westkapelle en Renesse tot de genomineerden. Op Goeree-Overflakkee zijn dat de stranden aan de Brouwers- dam en de Westerweg in Oud dorp. De genomineerde jacht havens zijn: Port Zelande bij de Brouwersdam, Herkingen Ma rina, Jachthaven Brouwersha ven, Roompot Marina en Jacht haven Scharendijke. Het was een heel gezellig feestje daar in Terneuzen. Zo I gezellig, dat het teel eens heel I laat zou kunnen worden. I Daarom vroeg dat echtpaar I aan de oudste zoon of hij zijn I kleine broertje en zusje van I zes en zeven rond een uur of I elf mee naar huis wilde ne- I men. Geen probleem, vond de jon geman, want zijn vriendin zou dat weekeinde ook blij- I ven slapen en dat gaf het stel nog even enige tijd samen als de kleintjes zouden slapen. I De kleintjes toerden snel in pyjama gehesen en in bed ge- I legd, en hij trok de slaapka- I merdeur met een tevreden gevoel stevig achter zich dicht. Zo stevig dat het slot I blokkeerde en de deur abso- I luut niet meer open kon. Niet voor een gat te vangen haalde hij een ladder uit de I schuur en-terwijl zijn vrien din hem bijlichtte met een fikse zaklamp - klom naar boven, forceerde het slaap kamerraam en bracht één voor één zijn broertje en zusje naar beneden. Het duurde wel even eer die twee van de schrik waren be komen en heel veel later op een geïmproviseerd bedje in slaap vielen. De oudste zoon legde toch nog maar een briefje voor zijn ouders neer met de bood schap dat de deur niet meer open kon en vertrok ook naar boven, waar zijn vriendin in middels in slaap was geval len. Toen het ouderpaar diep in de nacht het briefje vond zei den ze opgelucht tegen el- kaar:„Gelukkig viel die deur in het slot vóór de kleintjes in bed lagen, want anders had den ive toch wel een pro bleem!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31