Tholen wenst geen windturbines Waaghalzen maken vrije val Fakkel markeert begin kerkproject Monumenten voor momenten van bezinning zeeland dinsdag 2 juni 1998 s 10 Fietser gewond bij val Kop-staartbotsing in Kerkwerve Auto beschadigd in Middelburg Inbrekers op pad in Middelburg Reddingsbrigade pikt surfer op Spoor van lekke banden in Goes Schoonheden in een lange glimmende rij Luctor et Emergo treedt op in Brouwershaven Gemeente behandelt voorlopig geen enkele aanvraag B en W Middelburg zetten woningbouw plan Molenwater door Winnaar van viswedstrijd vangt bot Helft caravans heeft gebreken Bomentocht door Zierikzee door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Fakkels en bal lonnen omlijstten eerste pinksterdag het begin van het kerkproject Windkracht 8. Het betreft een initiatief van zeven kerken in de Westhoek van Schouwen-Duive- land. Het project heeft tot doel het evan gelie op een eigentijdse en verfrissende manier naar buiten te brengen. In het kader van Windkracht 8 komt er half juni een speciale krant uit en 1 augus tus staat er een evenement rond de kerk van Renesse op het programma. Dit soort activiteiten moeten mensen activeren om op een toegankelijke en eigentijdse wijze over het geloof te gaan praten, licht ds. Arnoud van der Deijl uit Burgh toe. In de diensten in de zeven deelnemende kerken zaten zondag overeenkomstige elementen: dezelfde schriftlezingen en het zingen van hetzelfde slotlied: 'Wij le ven van de wind'. De onderlinge binding werd gesymboliseerd door een fakkeles tafette. De fakkel werd ontstoken in Re- nesse en vervolgens door de estafettelo pers van kerk naar kerk gebracht. Na de diensten lieten de kinderen ballonnen op, Die duidden aan dat de wind het verhaal van Windkracht 8 dient te verspreiden. BURGH - Een 62-jarige inwoner van Dordrecht kwam zater dagmiddag omstreeks half een op het fietspad langs de Hoge- weg in Burgh met zijn fiets ten val. De man raakte daarbij ge wond en werd per ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. KERKWERVE - Bij een kop-staartbotsing zaterdagmiddag omstreeks een urn* op de Heuvelsweg in Kerkwerve ontstond grote materiële schade. Een auto bestuurd door een 58-jarige inwoner van Kerkwerve reed over de Heuvelsweg in de rich ting Delingsdijk. Ter hoogte van de Taaijersweg minderde de bestuurder vaart om af te slaan. Een achter hem rijdende 18- jarige automobolist uit Kerkwerve zag dit laat en botste ach ter op. MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag een auto beschadigd die stond geparkeerd op het parkeerter- reinbij de Konmar in Middelburg. De eigenaar trof zijn voer tuig aan met een gebroken voorruit, afgebroken ruitenwis sers, kapotte buitenspiegels en een van het dak gerukte antenne. Ook was er een deuk in het portier geschopt en waren de banden leeg. De schade wordt geschat op duizend gulden. MIDDELBURG - Het afgelopen weekeinde zijn op Walche ren inbrekers en insluipers actief geweest. Zo werd zondag middag tussen 14.30 en 16.00 uur uit een woning aan de Tur koois in Middelburg een damestas gestolen. Dit gebeurde toen de bewoners in de tuin zaten. De tas werd later in de na bije omgeving teruggevonden. Op zondag werd ook ingebro ken in een woning aan de Agaat. Hier werd onder meer een televisietoestel en sieraden meegenomen. In de nacht van za terdag op zondag werd uit de achtertuin van een woning aan de Hof van Sint Jan in Middelburg twee bloembakken met margrieten gestolen. Uit de tuin van een woning aan de Bone- dijkestraat in Vlissingen werd zaterdagnacht voor een onbe kend bedrag aan goederen meegenomen. Er werd onder meer dameskleding, tuingereedschap, een barbecue en een dames fiets gestolen. NIEUWVLIET - De Reddingsbrigade van Breskens moest zondagmiddag uitrukken om een surfer in nood terug te ha len. De man was in problemen gekomen door de stevige wind en de stroming en was een flink eind uit de kust terecht geko men. Rond 13.00 uur werd door de strandbewaking in Nieuw- vliet alarm geslagen. De snelle reddingsboot Rien Verloop rukte vervolgens uit, daarbij geassisteerd door de Johanna Louisa, beide uit de haven van Breskens. De Rien Verloop heeft de surfer om 13.20 weer afgeleverd op het Nieuwvlietse strand. De man mankeerde niets. GOES - Op de route van het Goese centrum naar de Goese Polder zijn in de nacht van zondag op maandag vele vernie lingen gepleegd. Van zo'n dertig auto's die langs deze route stonden geparkeerd, zijn de banden lek gestoken. Een dag eerder was het raak bij het Wijkgebouw in Goes- West. Van de twee containers die daar staan, is er één openge broken. Er werd niets weggenomen. Wel staken de vandalen brand in een doos met boekjes. De schade die hierdoor aan beide containers en hun inhoud is ontstaan, bedraagt onge veer 15.000 gulden. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman GOES - Een gepolijste blik op het verleden. Dat was wat de Molentocht zondag in Goes en omstreken in veelvoud bood. Niet alleen leuk voor de 225 deelnemers, maar minstens zo aantrekkelijk voor de mensen die samendromden om de op tocht van oldtimers te zien. Met name de ongeveer dertig voor- BROUWERSHAVEN - Fanfa reorkest Luctor et Emergo uit Renesse geeft vrijdagavond 5 juni vanaf 20.00 uur een concert in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Verdere medewer king wordt verleend door orga nist Prosper Sevestre en de tenor Bert Klapwijk. Het fanfareorkest speelt onder meer de ouverture 'De Kalief van Bagdad' van F. A Boieldieu in een arrangement van Gosling Mol en een selectie uit de musi cal 'Miss Saigon' van Claude- Michel Schönberg. Prosper Sevestre laat zijn spel op het orgel van de kerk begelei den door de fanfare in het Con cert no. 5 van Handel. Bert Klapwijk zingt het nummer 'Je rusalem' van C. Hubert en H. Parry en het welbekende 'Land of Hope and Glory' van Edward Elgar en Arthur Benson. oorlogse Austin Sevens uit En geland trokken veel bekijks. „Dat is toch ook prachtig", vindt voorzitter Arie Paaimans van het organisatiecomité. „Je zet in Zeeland zomaar even een rijdend museum op de weg. Ter wijl de Nederlandse Austin Se- venclub amper tien wagens bij elkaar kan krijgen." De voorzit ter, die zelf een Austin Ten uit 1933 rijdt, is uiterst tevreden over de dit jaar voor de tiende keer gehouden tocht. Al is het alleen maar omdat een record aantal oldtimerbezitters zich aan de start meldde. De vraag is* hoe de organisatie na zo'n topjaar verder moet. „Dat is moeilijk, ja. We moeten daar als organisatiecomité nog overpraten, maar misschien dat we het bouwjaar van de auto naar beneden gaan halen." Dit jaar gold als criterium dat al leen wagens van voor 1968 zich in de rij van paradepaardjes mochten voegen. Dat leverde een fikse verzameling van glim mende schoonheden op, veelal uitgerust met bijpassende rie ten manden en leren koffers. De tocht die de autoliefhebbers over Zuid-Beveland maakten, werd onderbroken met een be zoek aan siertuin Berkenhof in Kwadendamme. Daarnaast zorgden de Artisjokkers uit Goes en volksdansvereniging Scaldis uit Hansweert voor het nodige tussentijdse vermaak. Het Motor Begeleidings Team Zeeland (MBTZ) leidde de grote stroom auto's in - enigszins - goede banen. Estafettelopers brachten de fakkel van kerk naar kerk. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen blijft tegenstan der van grootschalige wind energie op eigen grondgebied. In tegenstelling tot de provin cie, die haar oog op de Anna Vosdijkpolder bij Sint-Anna- land heeft laten vallen. Tot het toekomstig gemeentebe leid duidelijk is vastgesteld in het bestemmingsplan buitenge bied, weigert Tholen individue le aanvragen voor de plaatsing van windturbines te behande len. Er moet een redelijke ver houding zijn tussen de maat van het landschap en de maat van windturbines, zo stelt het ge meentebestuur. Het kleinscha lige karakter van het Thoolse landschap laat grote projecten vanuit deze visie duidelijk niet toe. Bovendien is volgens de ge- .meente sprake van cultuurhis torische belangen. Bijzondere milieu waarden, karakteristieke binnendijkjes en de betrekkelij ke stilte in het Thoolse coulis- senlandschap, zouden door een grootschalig windmolenpark worden verstoord. Ongewenst dus, zeker in de An na Vosdijkpolder. Hier zouden, vindt de gemeente, hooguit kleinschalige projecten kunnen worden geplaatst. Andere door de provincie aangewezen loca ties zijn de Oesterdam en pol ders op Sint-Philipsland, maar evenals de gemeente Tholen lijkt de provincie weinig voor keur voor deze plaatsen te heb ben. Rechtsongelijkheid Ook voor individuele turbines en parken kleiner dan vij f wind molens voelt het Thools college weinig. De oorspronkelijke be reidheid, mits gekoppeld aan bestaande agrarische opstallen of infrastructurele voorzienin gen, lijkt van de baan. Daarmee sluit de gemeente zich aan bij de door de provincie aangehangen visie dat het landschap door dergelijke initiatieven te ingrij pend wordt aangetast. Aanvragen die nu al op het bu reau belanden, worden niet be handeld om rechtsongelijkheid uit te bannen. „Wij menen dat het geen goede zaak zou zijn om één project uit alle verzoeken te lichten en hieraan medewer king te verlenen", legt het colle ge de commissie gemeentelijke ontwikkeling voor. Het wachten is op de herziening bestem mingsplan buitengebied. De commissie brengt maandag 15 juni advies uit. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - De ontwikke ling van het Molenwatergebied in Middelburg komt dichterbij. Volgens het college van B en W zijn er geen redenen om de vrij stellingsprocedure op te schor ten. Er zijn enkele bedenkingen ingediend tegen het bouwplan van de Zweedse architect Ralph Erskine, maar die zijn volgens burgemeester en wethouders 'ongegrond. Daarom wil het col lege, als de gemeenteraad daar mee instemt, een verklaring van geen bezwaar aanvragen bij de provincie. In augustus werd het voorlopige ontwerp voor de eerste fase van het project gepresenteerd. Die omvat 62 woningen, waarvan 48 appartementen en 14 eenge zinswoningen, en een parkeer garage met vijftig plaatsen voor ZIERIKZEE - De vijftienjarige Jos Pannekoek uit Kerkwerve heeft zaterdag de Schouwse vis wedstrijd gewonnen, die in het kader van Nationale Hengeldag op touw was gezet. De 21 jeugdige deelnemers vis ten aan de zeedijk bij het 'Pik- gat', tussen Zierikzee en Mori- aanshoofd. Op zich was het met zon en weinig wind goed vis- weer, maar er kwam slechts één vis op het droge en wel aan de hengel van Pannekoek. Dat be trof een botje van vijftien centi meter. STELLENDAM - Van de cara vans die de politie dit weekend heeft gecontroleerd op het Ha- ringvlietplein bij Stellendam bleek de helft gebreken te verto nen. De politie haalde dertig cara vans van de N57. Veertien eigenaren kregen een proces verbaal. Ook werd een aantal bezitters gewaarschuwd. De gebreken die de politie bij de controle vond, waren vooral gladde banden, versleten veren, overbelading en een te hoge druk op de trekhaak. ANP de bewoners van de apparte menten. De bewoners van de eengezinswoningen krijgen parkeerplaatsen aan de J. Hui- zingalaan en de Zuidsingel. Het Masterplan Molenwater wordt op 21 juni in de Stadsschouw burg gepresenteerd. Fundering De ingediende bezwaren had den onder meer betrekking op de funderingstechniek. Omwo nenden zijn bang voor nog meer schade aan hun huizen. Tijdens de sloop van de voormalige school ontstonden er al scheu ren in de muren. Verder waren er bewoners van de Zuidsingel die aangaven dat hun privacy wordt geschaad door de appar tementen op korte afstand van hun huis. Ook zou het huizen blok licht uit hun huizen wegne men. B en W wijzen op de bouwvoor schriften waaraan de funde ringstechnieken moeten voldoen. Het college kan werk tuigen die ernstige hinder of ge vaar voor de omgeving veroor zaken verbieden. Ook wordt herinnerd aan toezeggingen die wethouder Bruinooge en van het bureau Rothuizen van Door 't Hooft hebben gedaan. Zij heb ben beloofd dat er een veilige funderingstechniek wordt ge bruikt. Baken Ten aanzien van de bezwaren tegen de appartementen merkt het college op dat het complex de afsluiting van een stratenpa- troon is en hiermee een ruimte lijk baken vormt tussen de stadswoningen aan de Zuidsin gel en de J. Huizingalaan. Bur gemeester en wethouders me nen bovendien dat het verlies aan privacy en de vermindering van de lichtinval beperkt zullen blijven. Een bezwaar over de gevolgde procedure is volgens het college niet ontvankelijk omdat het te laat is ingediend. De indieners vonden dat er on voldoende toetsingskader is voor een planologisch verant woorde besluitvorming. Zij ver onderstellen dat de keuzes die worden gemaakt bij de eerste fase van het plan onvermijdelij ke gevolgen hebben voor de ont wikkeling van het gehele ge bied. Maandag 15 juni beslist de ge meenteraad over de te volgen procedure. De vergadering be gint om 19.30 uur. door Esme Soesman KAPELLE - De voorbijrazende auto's lijken van ver weg te ko men, zo intens is de twee minu ten stilte die in acht wordt genomen in de tuin van de Ne derlands Hervormde kerk in Kapelle. Een grote groep be langstellenden komt daar za terdagmorgen bijeen om de onthulling bij te wonen van het monument dat als herinnering geldt aan alle moeilijke tijden sinds 1940. In Biezelinge, Scho- re en Wemeldinge worden deze dag soortgelijke monumenten onthuld. Aan het officiële ge deelte gaat een gezamenlijke bijeenkomst vooraf. De jonge trompettist die even daarvoor volledig zuiver de Last Post vertolkte, valt flauw. De warmte, zijn inspanning en wellicht de geladenheid van het moment halen hem onderuit: voor een aantal aanwezigen is het een indrukwekkende bij eenkomst. Kransen worden ge legd door onder meer de Bond van Oud-Stoottroepers en Stoottroepers, oud-Indiëgan- gers en enkele particulieren. Want de monumenten zijn niet alleen bedoeld om gesneuvel den in de Tweede Wereldoorlog te gedenken. Ook leed uit later jaren en toekomstig leed zijn aan de roestvrij stalen objecten gekoppeld. „Wij vragen geen helden, maar bezinning", zei I. J. Haverhoek namens de werkgroep Monumenten in zijn toespraak. En die bezinning is ook anno 1998 volgens de initia tiefnemers nog steeds hard no- dig. Leerlingen Blij zijn de zes werkgroepleden en de gemeente dan ook met het voornemen van de plaatselijke basisscholen om hun oudste leerlingen de gedenktekens te laten adopteren. „Deleerkrach- ten kunnen aan de hand van de monumenten bepaalde dingen naar voren halen. Leerlingen hebben meer het gevoel dat er echt iets voor ze staat en zo cre- eer je een grotere betrokken heid", voorspelt werkgroeplid J. de Pooter. In alle vier kernen van de ge meente Kapelle is eenzelfde sta len object neergezet. In Schore is de plaat tegenover de kerk ge plaatst, in Wemeldinge tegen over het dorpshuis en in Bieze linge op het marktplein. In de laatste twee kernen gaat het om een tijdelijke plaats. In afwach ting van respectievelijk de bouw van een woonzorgcomplex en de reconstructie van de markt moet nog een definitieve stek worden gevonden. De woorden 'opdat wij niet ver geten' zijn in het gedenkteken uitgespaard. Hetzelfde is ge daan met de namen van gesneu velde inwoners. Dat levert in Kapelle een rij van zestien na men op en in Biezelinge een serie van acht namen. In het monu ment in Schore zijn zeven na men uitgespaard en op de Wemeldingse plaat prijken drieëntwintig namen. ZIERIKZEE - De Werkgroep Schoolbiologie organiseert vanaf zaterdag 6 juni een bo- menwandeling door Zierikzee. Gids is J. Doeswijk, al jarenlang hoofd van de plantsoenen dienst. Tijdens de wandeling wordt duidelijk gemaakt wat het be lang van bomen voor een stad is. Een van de belangrijkste aspec ten daarbij is de verfraaiing van het stadsbeeld, wat goed te zien is in kale nieuwbouwwijken. Tijdens de wandeling komt zo wel de oude als de nieuwe aan plant aan bod. De wandeling start om 14.00 uur bij de ingang van de parkeerplaats Mossel boomgaard in Ziei-ikzee, aan de kant van de kruidentuin. Deel name is gratis. Voor meer infor matie kan gebeld worden: 0111- 416367. OUDE TONGE Rommelmarkt - Verzorgingste huis Ebbe en Vloed in Oude Ton- ge houdt dinsdag 16 juli van 14.00 tot 19.30 uur de jaarlijkse rommelmarkt. Er wordt een groot assortiment aan klein meubelen, glaswerk, servies goed en boeken te koop aange boden. Verder draait het rad van avontuur, kunnen er envelop pen worden getrokken en zijn er wafels, oliebollen, gebakken vis, bloemen en planten te koop. Van de opbrengst worden voor de bewoners diverse recreatieve activiteiten georganiseerd en worden spelmaterialen aange schaft. door Ali Pankow RENESSE - 'De kick van de dag' en 'de sentatie van de vrije val' waren de beloften die de presentatrice van het Scad Di- ven het publiek rond de kerk in Renesse zaterdagmiddag deed. Scad Diving wil zeggen: van vijftig meter hoog uit een cabine springen om na dertig meter in een reusachtig net te worden opgevangen. Met dit evenement opende de Stichting Recreatie Activitei ten Westerschouwen (SRAW) het zomerseizoen 1998 in Re nesse. Het scad diven werd verzorgd door het gezelschap Benji-Fun uit België. Voor de meest gretige waaghalzen aan de beurt kwamen, werd er eerst proefgedraaid met grote kubussen. Vervolgens gaf Dennis van Benji-Fun een de monstratie. Voor alle zeker heid droeg ook hij rug- en elle boogbeschermers en een helm. Wie een sprong wilde maken moest vijftig gulden neertellen en een simpel contractje on dertekenen. Bovendien diende de springer minstens zestien jaar te zijn en iedereen onder de achttien jaar had een hand tekening van een ouder of ver zorger bij nodig. Sensationeel Victor de Vries uit Burgh- Haamstede liet zich als eerste in de veiligheidsriemen hijsen. Hij is lid van de vrijwillige brandweer en wilde wel eens ervaren hoe het is een vrije val zonder touwen of elastiek te maken. Een grote kraan tilde de kleine cabine tot ongeveer op gelijke hoogte met het haantje op de toren van de Jacobuskerk. Luttele seconde bungelde De Vries nog aan de riem onder de cabine en schoot toen de diepte in om tenslotte meters diep in het vangnet door te veren. „Een heel sensationeel gevoel als je naar beneden suist", luidde zijn reactie. Inmiddels stond er al een aardig rijtje wachtenden bij de kassa, want voor de kick van de dag had den velen wel vijftig gulden over. Grabbeldame Een man in een gouden slib jas op stelten, bontgekleurde har- lekino's en een grote, dikke grabbeldame verzorgden an dere activiteiten van de SRAW. Zij maakten de talrijke bezoekers in de badplaats erop attent dat Renesse swingt in juni. Dat gebeurt met veel ver- Een vrije val van luttele seconden eindigt bij scad-diving in een reusachtig net. foto Marijke Folkertsma schillende muziekevenemen ten: een Afrikaanse jamsessie, Beachpop, folkloregroepen, streetdance, dweilbands, een optreden van de Nederlandse Spice Girls en een Bratislava- concert. De grabbeldame had in de zakken van haar japon allerlei kleine muziekinstrumenten verborgen. Ieder kind dat er één uitgrabbelde, werd ge vraagd daar ook even op te spelen. Voor verwarring en veel lol, hoewel niet ingehuurd door de SRAW, zorgde eenBel- gische automobilist in de kern van Renesse. Op de bumper van zijn jeep prijkte een na- maakgeslacht. Met regelmaat liet de bestuurder daar water uitspuiten. De voetgangers voor zijn auto bleken dan snel uit te wijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28