Die gasten moeten gewoon kapot Frangois Franse lachende vijfde Holland Acht kopje onder Volleyballer Schuil grootverdiener in Italiaanse competitie Jongensteam 't Zand wint toernooi Hasselt sport Chaotische sfeer kenmerkt thai-boksgala in Middelburg Crivillé maakt WK spannend uitslagen agenda dinsdag 2 juni 1998 door Edwin Alblas DEN HAAG - Richard Schuil verbleef dit weekeinde niet al leen in Italië om er met het Ne derlandse team twee World League-wedstrijden tegen de eeuwige rivaal (0-3 en 3-0) te spelen. Hij vond er ook een nieu we club, Macerata, waar een an dere Nederlander, Henk-Jan Held, de deur is gewezen. Schuil krijgt bij de nummer vier van Italië twee seizoenen lang riant betaald. Twee keer zo veel als de topclubs Modena en Treviso, die ook voor hem in de markt wa ren, de 25-jarige libero boden. Niet vreemd dat Schuil in Italië voor de best betaalde volleybal ler in dat land wordt versleten. „Dat wordt wel geroepen, maar ik weet niet wat de anderen ver dienen", reageert de Fries wei nig geschokt op die bewering. Voor een klaagzang is geen re den. beaamt hij wel. „Ik ga er goed op vooruit." Schuil is na één seizoen Serie A in Italië een begeerd speler ge worden. Topclubs hengelden naar zijn handtekening, maar enigszins verrassend viel Schuils keuze op het minder hoog aangeschreven Macerata. Volgens de Fries niet alleen om dat hij daar het snelst zijn zak ken kon vullen. Schuil hoorde, voordat hij de knoop doorhakte, de Neder landse werknemers bij Modena (Bas van de Goor) en Treviso (Ron Zwerver en Peter Blangé) uit om alle plussen en minnen op een rijtje te kunnen zetten. „Bij het Nederlands team lig ik met Bas op de kamer. We hebben het er uitgebreid over gehad. Ik voorzie voor Macerata een bete re toekomst dan Modena en Tre viso, waar veel oudere spelers met éénjarige contracten zitten. Het is dus afwachten wat daar over een jaar gebeurt. Zo goed als zeker vertrekt Bas dan ook bij Modena. En dan zou ik er nog twee jaar moeten zitten." Twijfelen Bij Treviso zette het beoogde systeem met twee libero's (met de Rus Fomin als tweede diago naal-speler) hem aan het twijfe len. Zeker nadat ook de Neder landse bondscoach Toon Gerbrands daar zijn vraagte kens bij had geplaatst. Om Schuil te kunnen losweken bij de machtige clubpresident van Ferrara, diende Macerata wel aan afkoopsom van een half miljoen gulden op tafel te leg gen. Tot Schuils grote verba zing. De Fries, die contractueel nog een jaar bij Ferrai'a te gaan had, dacht daar transfervrij te kunnen vertrekken, omdat de club in zijn geheel van Noord- Italië naar Sicilië (Palermo) verhuist. Hij had de kleine lettertjes in zijn contract en de wetgeving in het Italiaanse volleybal over het hoofd gezien. Voor iedere vol leyballer die lopende zijn con tract van club wisselt, moet een afkoopsom worden betaald. „In mijn geval tot een maximum van 500.000 gulden. En daar wilde de president van Ferrara in eerste instantie geen genoe gen mee nemen. Hij wilde drie ton meer. Dit is al de tweede keer dat me zoiets overkomt. Toen ik bij Maaseik vertrok, was er ook veel te doen over een afkoop som." Daarom is Schuil niet voorne mens om na één seizoen weer van club te veranderen. „Ik zie me in ieder geval tot de Olympi sche Spelen van Sydney in 2000 bij Macerata blijven. Daarna kan het voor mij ook best leuk zijn om naar Japan te gaan." GPD Kalun Yu wint Open Slowaakse kampioenschap MALACKI - Kalun Yu heeft zondag het Open Slowaakse kampioenschap tafeltennis bij de jongens junioren op zijn naam geschreven. De Middel burger versloeg in de finale in Malacki de Kroaat Ivan Juzba- sic. In het dubbelspel verloren Yu en Daan Sliepen, zijn clubgenoot bij 't Zand, van het Franse duo Broisard en Beyrom. In de lan- denwedstrijd verloor het Ne derlandse team met 3-2 van Tsjechië. Kalun Yu won zijn bei de partijen, maar Sliepen ver loor tweemaal. Het beslissende dubbelspel werd vervolgens verloren door Yu en Sliepen. door Peter Godrie MIDDELBURG - Is het, in tij den van zinloos geweld, wel verantwoord een thai-boksga la te houden? Dat zou een pran gende vraag kunnen zijn, za terdag in sporthal Voorborch, aan bezoekers, scheidsrech ters, juryleden en deelnemers. Niemand hield zich bezig met het antwoord. Zeker dertig tliai-boksers niet. Zij, onder wie vier Zeeuwen, hadden maar één ultiem doel op het thai-boksgala. „Die gasten moeten gewoon kapot." Een enkeling probeerde wel de zin (of de onzin?) van zo'n avond te achterhalen. Voor die scepticus stonden in de ring twee jongetjes, halverwege hun pubertijd, iel van stuk, slaand en schoppend tegen el kaar en naar elkaar, met een nietsontziende blik in de ogen. In de boksarena zijn het kleine 'animals', erbuiten zijn het zul ke lieverds, houden trainers en begeleiders bij hoog en laag vol. Ze zullen wel de waarheid spreken. Overigens, de scepti sche enkeling vond het maar niets. De realiteit rondom de organisatie van het thai-boks gala klonk evenmin best. Afgaande op de verhalen in de Voorborch had DerekBanfield, organisator van het evenement in samenwerking met de WPKL (World Professional Kickboxing League) alleen voor de boksring gezorgd. De rest was in een later stadium geregeld of moest op de avond zelf gebeuren. Herinneringen De herinneringen aan het eer ste thai-boksgala in Zeeland, vorig jaar september in Vlis- singen, lagen beter en verser in het geheugen. Toen was er een heuse arena gecreëerd met veel sfeer, entourage en vijfhonderd toeschouwers. Maar zaterdag? Niets van dat alles. Geen spot lights boven de boksring en bij lange na geen vijfhonderd man publiek. Slechts ouderwetse en oersaaie tl-buizen en, pak 'm beet, net 150 toeschouwers. Die moesten lang wachten, voordat de eerste klap werd uitgedeeld. Om acht uur zou er worden 'afgetrapt', pas drie kwartier later konden de thai- de wedstrijdsport thai-boksen nieuw. Gooding, Riverola en Veldman betraden voor het eerst de ring. Een kijkje in de kleedkamer - voor deze gelegenheid omge doopt tot 'Derek's clan' naar de voornaam van trainer Banfield - geeft een uitstekende kijk op de voorbereiding van de vier Zeeuwse thai-boksers. Een ie der bereidt zich op zijn manier voor In gedachten verzonken op de bank, droog boksend in de doucheruimte, pratend met een trainer, de laatste hand leg gend aan beschermende ver banden rond enkels en handen. Opmerkelijk is de rust in kleedkamer. Geen opruiende of agressieve taal om zich op te peppen. Gewoon rust. Verstand op nul Voor verbaal vuurwerk zorgt Rachid Sekkoer, één van de trainers, wel. „Ze hebben er lang op gewacht en voor ge traind. Die gasten moeten ge woon kapot." Eén van de nieu welingen, Veldman (23), sluit zich aan bij Sekkoers opmer king. „Het verstand op nul en slopen. Slopen die handel. Ik ga er gewoon voor." Veldman maakt zijn uitspra ken in de ring volledig waar. Tegenstander Jim Bruinsma, eveneens een 'freshman', uit Amsterdam haalt het einde van de eerste van twee ronden van twee minuten niet eens. Veld man leidt hem af met een linkse 'low kick' op het rechterbeen en slaat hem met zijn rechter hand op de kaak knock-out. De scheidsrechter telt, maar Bruinsma realiseert zich on danks de mokerslag dat door gaan weinig zin heeft en maakt een handgebaar. Enigszins ver baasd steekt Veldman zij n han den omhoog en neemt het ap plaus van zijn supporters dankbaar in ontvangst. Terug in de kleedkamer. „Hij heeft het loodje bij mij gelegd", zegt Veldman, die even voor doet tegenover clubgenoten hoe die knock-out tot stand kwam. „Er gaat een gevoel van voldoening door me heen. Per fect. echt perfect. Het ging goed man." En dan, als de laat ste druppel adrenaline uit zijn lijf is gesijpeld: „Nu heb ik toch zin in een peuk. Shit! boksers aan het publiek wor den voorgesteld. Pessimisten hoopten al dat de zaal zou leeg lopen, voordat het startsein had geklonken. Maar fans van het thai-boksen beschikken kennelijk over voldoende zit vlees, want ze wachten gedul dig af. Ze kregen niet mee dat werk nemers in de Middelburgse sporthal inmiddels hun buik vol hadden van het nog niet eens begonnen vechtfestijn. Een goed verstaander had wei nig woorden nodig om te kunnen begrijpen, dat de Voor borch voor Banfield en consor ten bij een volgende editie van het thai-boksgala dicht blijft. De organisator maalde niet om de vertraging in het program ma. Waarom het niet vlotte? „Ik weet het niet", stelde Ban field haast laconiek. Vervol gens voegde hij eraan toe dat dergelijke evenementen wel vaker tot uitstel leiden. Van uitstel kon voor de Zeeuw se deelnemers aan het thai- boksgala geen sprake meer zijn. Maandenlang hadden de Middelburgers Patrick Hen- drikse en Steward Gooding en de Oost-Souburgers Jerome Riverola en Rico Veldman ge traind. Behoorlijk hard zelfs, want zwemmen, hardlopen, fitness en krachttraining beho ren tot de regelmatig terugke rende onderdelen ter voorbe reiding op een gevecht. Op Hendrikse na was de kennis making van de andere drie met Rico Veldman (rechts) trapt stijlvol en doelgericht naar zijn Amsterdamse tegenstander Jim Bruinsma. foto Ruben Oreel van onze sportredactie HASSELT - De tafeltennissers van 't Zand hebben gisteren in het Belgische Hasselt de Inter national Youth Cup veroverd. In de finale van het teamtoer- nooi bij de jongens A werd Cosmos/TTVV met 4-2 versla gen. Het Middelburgse team be- stond uit Marijn Veijgen. Den nis van Boven en Maarten van Delft. Van Boven won boven dien het individuele toernooi. waarin Veijgen strandde in de halve finale. Bij de meisjes D werd het teamtoemooi gewon nen door het Zeeuwse afde lingsteam, dat werd gevormd door Kapo Yu van 't Zand en gastspeelster Sigrid van Ul- sen. In het individuele toer nooi werd Van Ulsen tweede, terwijl Yu beslag legde op de derde plaats. Debbie de Klerk en Liselotte Fassaert van SAR'72 werden vierde in het teamtoemooi bij de meisjes E. LE CASTELLET - Wegracer Alex Crivillé mag zich eindelijk leider in de strijd om de wereld titel in de 500cc-klasse noemen. De Spanjaard vierde zondag op het circuit van Le Castellet (Fra) zijn tweede seizoenszege en passeerde daarmee koploper Michael Doohan, die als tweede werd afgevlagd. Het verschil tussen beide Honda-rijders be draagt slechts twee punten. MaxBiaggi, zondag vijfde, staat derde op vier punten. Voor Crivillé was het zijn twee de zege dit seizoen. Eerder was hij in eigen land de sterkste. Zijn aanval zondag op de Franse baan kwam in dé slotfase. De Spanjaard zette de snelste ron de neer en ging drie ronden voor het einde op jacht naar de lei ding. Teamgenoot Doohan, de laatste vier jaar wereldkampi oen, mengde zich ook in de strijd om de overwinning. De Span jaard Checa, eerste in de trai ning, viel door het geweld terug naar de derde plaats. Crivillé pakte de eerste plaats, net voor Doohan. „Ik was geen enkel moment bang dat Checa de wedstrij d zou gaan winnen"zei Crivillé na af loop. „Ik wist dat de race in mijn voordeel zou uitvallen. Ik heb gewacht tot het juiste moment, dat gewoon moest komen", zei de winnaar, die hoopt als eerste Europeaan sinds 1982 de we reldtitel in de zwaarste klasse te veroveren. „Hij is mijn gevaar lijkste concurrent", gaf Doohan toe. De Australiër stond voor de 87e keer in zijn loopbaan op het podium. Tevreden Nederlands succes was er ook in de 500cc-race. Jurgen van den Goorbergh stuurde zijn Honda naar de vijftiende plaats. De Brabander was uiterst tevreden met zijn ene WK-punt. Van den Goorbergh: „In de laatste GP's lukte het net niet. Op weg naar de Dutch TT doet dit me heel goed. Ik merkte tijdens de trai ning al dat we vooruitgang had den geboekt met de machine." De Aziaten heersten in de lagere klassen. De Japanner Tetsuya Harada won de kwartliterklas- se en zijn landgenoot Kazuto Sakata de 125cc-race. Beiden namen ook de leiding in het WK-klassement. De 125cc-race werd overscha duwd door een zware val van Noboru Ueda. Hij brak in elk geval zijn rechterbeen en is de komende twee maanden uitge schakeld. De Japanner won dit seizoen in Maleisië, maar kan zijn WK-kansen wel vergeten. RTR Voetbal Zaterdagamateurvoetbal. Algemeen kampioenschap van Nederland: Baren- drecht-IJsselmeervogels 0-3, ARC-IJs- selmeervogels 3-1. ARC 3 2 0 1 6 6-2 IJsselmeerv 3 2 0 1 6 5-3 Barendr. 2 0 0 2 0 0-6 KNVB-Beker Tussenronde: Spaken- burg-Appingedam 0-3, ACV-Schevenin- gen 3-1, Urk-Hatert 4-1, Katwijk-Gene- muiden 5-0, Halsteren-AFC '34 4-1. Winterswijk. Oefeninterland vrouwen: Nederland-Brazilié 0-3 (4-15 10-15 11- Volleybal World League 1998. Voorronde. Groep A: Bulgarije-Zuid-Korea 3-0, Spanje-Cu- ba 3-0, Bulgarije-Zuid-Korea 3-1, Spanje- Cuba 3-2 Stand: 1. Cuba 6-8 (14-6), 2. Bulgarije 6-8 (12-10), 3. Spanje 6-4 <9-141, 4. Zuid-Korea 6-4 (7-12). Groep B: Italië-Nederland 0-3, Argenti- nië-Griekenland 2-3, Italië-Nederland 3- 0, Argentiniè-Griekenland 1-3. Stand: 1. Nederland 6-10 05-5), 2. Italië 6-8 (14-7), 3. Griekenland 6-4 (8-15), 4. Argentinië 6- 2(7-17). Groep C: Joegoslavië-Polen 3-0, Brazilië- Rusland 3-0, Brazilië-Rusland 3-1, Joe goslavië-Polen 2-3. Stand: 1. Brazilië 6- 12(18-1), 2. Rusland 6-6(12-10), 3. Polen 6-4 (6-16), 4. Joegoslavië 6-2. Zwemmen Caen. Internationale wedstrijden. Man nen. 50m rug: 1. Horvath (Hon) 27,31. 100m vrij* 1 Zubor (Hon) 51,93. 200m school: 1. Bourdon (Fra) 2.24,45. 200m vlinder: 1. Aartsen (Ned) 2.02,36. 200m wissel: 1 Le Bihan (Fra) 2.09.42, 3 Wil- lemse (Ned) 2.12,22. 500m: 1. Le Bihan 15.52.20, 3. Weijden (Ned) 16.23,94 Vrouwen 50m school: 1. Leparenthoen (Fra) 34,03, 2. Flinterman (Ned) 34,70. 100m vlinder: 1 Sica (Roe) 1.03,69, 3. Groot (Ned) 1.04,82.200m vrij: 1 Caslaru (Fra) 2.04,43. 200m rug: 1. Ciss (Fra) 2.34,29. van onze sportredactie AMSTERDAM - De Holland Acht, Olympisch kampioen roeien in Atlanta, heeft zater dag op de Amstel in Amsterdam verloren van Duitsland. Bij ge legenheid van het 150-jarig be staan van roeivereniging De Hoop was er een revanche van de Olympische finale georgani seerd. Duitsland was over 1800 meter twee tellen sneller: 4 mi nuten 31 seconden tegen 4.33. De Holland Acht roeide op één man na in de samenstelling van de olympische finale. Michiel Bartman, inmiddels sculler, was wel aanwezig, maar stond zijn plaats af aan George van Iwaar- den, destijds reserve. Alle ande ren zaten op hun vertrouwde plaats in de boot. Henk Jan Zwolle, Diederik Simon. Koos Maasdijk, Niels van der Zwan, Niels van Steenis, Ronald Flo rijn, Nico Rienks en stuurman Jeroen Duyster. In de Duitse Acht zaten slechts drie man die de olympische fi nale op Lake Lanier roeiden: Marc Weber, Frank Richter en Thorsten Streppelhoff. Twee jaar geleden waren de Duitsers gemiddeld vijf jaar jonger dan de zegevierende Nederlanders. Zij stopten niet'massaal met topsport zoals de mannen van de Holland Acht. Hun onvolle digheid had te maken met de wereldbekerwedstrijden in Mlinchen. De roeiers die wel naar Amsterdam kwamen, be horen tot de nationale selectie. Het Duitse roeien zag er een stuk fitter uit dan dat va n de Ne- derlanders, die vrijwel allen flink waren aangekomen. De Duitsers namen direct de lei ding en liepen ver uit. Zij lieten de Holland Acht dichterbij ko men, maar hielden wel een boot lengte over bij de finish voor het clubhuis van de 150-jarige De Hoop. ANP Keeper overlijdt tijdens training ULM - Doelman Markus Pas- slack (23) van Fortuna Düssel- dorf is tijdens een testtraining bij SSV Ulm (Tweede Bundesli- ga) plotseling overleden. Na een eerste diagnose is een longembolie vastgesteld. Een autopsie moet de juiste doods oorzaak vaststellen. Passlack speelde als amateur bij Fortuna Düsseldorf. Hij deed naast het doel rek-en strekoefeningen, terwijl andere testkeepers on derschot werden genomen. Pas slack zakte plotseling in elkaar. Een arts kon slechts de dood vaststellen. AFP dinsdag— Wielrennen Pinkstercriterium. Axel, 19.00 uur neo en elite-amateurs (afstand 80 kilometer), 17.00 uur nieuwelingen (afstand 50 kilo meter). 60e Ronde van IJzendijke. 19.00 uur A- trimmers en cyclosportieven (afstand 75 kilometer), 19.02 uur B,C en D-trimmers (afstand 60 kilometer), 16.00 uur junio ren (afstand 70 kilometer), 14.00 uur dik ke bandenwedstrijden voor de jeugd). Middelkamp-renner profiteert van dubieus ploegenspel Zeeuws-Vlaanderen door Wim de Vos 'S-HEER ABTSKERKE - Het wegwerpgebaar van Patrick van Passel sprak boekdelen. Met vier man was de wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen vertegenwoordigd in de kop groep van vijf tijdens de strijd om het districtskampioenschap wielrennen, gisteren in 's-Heer Abtskerke. De onderlinge ver standhouding tussen de renners van ploegleider Ab Verplanke liet echter behoorlijk te wensen over, waardoor Francois Franse uiteindelijk 'de lachende vijfde' kon worden. In een zetel werd de renner uit Kwadendamme naar de aankomst gebracht, waar hij het karwei vakkundig afmaak te. Nog lang na de wedstrijd kon Patrick van Passel er niet over uit. Vooral het optreden van de Australiër Matthew Hayman, die uitkomt voor de amateur- ploeg van Jan Raas, maar die lid is van de wv Zeeuws-Vlaande ren - werd door Patrick van Pas sel en zijn clubgenoten Johan van Schaik en Danny Schaut behoorlijk bekritiseerd. Volgens Van Passel waren voor af duidelijk afspraken gemaakt. „Maar Hayman had ze blijk baar niet begrepen. Ik voelde me sterk'vandaag en ik had zeker kunnen winnen maar zodra ik het probeerde, werd ik terugge pakt door Hayman. Voor ons was het duidelijk in de gegeven situatie: Franse moest onze aan vallen pareren, waardoor één van ons het spel kon afmaken. Maar in plaats daarvan reed Hayman ieder gat dicht en moest Franse niets anders doen dan volgen. Het werd hem wel erg gemakkelijk gemaakt op die manier", bekritiseerde Van Pas sel zijn jonge, overigens sterke clubgenoot die onlangs veel in druk maakte tijdens Olympia's Tour door Nederland. Geen idee Hayman zelf was zich na de wedstrijd van geen kwaad be wust. „Ik had geen idee wie er allemaal clubgenoten van mij waren. Ze hadden een andere kleur trui aan en ik reed mijn ei gen wedstrijd", zou de jongere broer van Michael Hayman, die vroeger ook voor Zeeuws- Vlaanderen uitkwam, later zeg gen. Ook Johan van Schaik en Danny Schaut hadden zich tij dens de wedstrijd behoorlijk ge- ergerd aan het optreden van hun clubgenoot. Wie zich niet ergerde aan de ma nier van rijden van Matthew Johan van Schaik (links) sleurt aan de kop van de vijf man sterke kopgroep. Danny Schaut, Patrick van Passel, Francois Franse en Mat thew Hayman volgen. foto Dirk-Jan Gjeltema Hayman was Francis Franse. De routinier uit Kwadendamme had vooraf getwijfeld of hij wel deel zou nemen aan deze titel strijd. „Ik ben een hele week zwaar verkouden geweest en ik heb daarom niet kunnen trai nen. Bovendien voelde ik me nog niet helemaal fit, maar uit eindelijk heb ik toch besloten om deel te nemen. Ik zou wel zien waar ik uit zou komen", al dus Franse. Zodra de beslissende kopgroep was geformeerd, reed Franse sa men met het viertal Van Passel, Van Schaik, Schaut en Hayman ver voor de rest uit. Toen in de slotfase het ploegenspel van Zeeuws-Vlaanderen op gang werd gebracht, kon Franse op eenvoudige wijze mee naar de aankomst. In Hayman had hij een onverwachte medestrijder. ,Ik hoefde maar in zijn wiel mee te gaan. Het werd mij op die ma nier wel heel erg gemakkelijk gemaakt", vond Franse, die in de laatste meters geen enkele moeite had om Hayman in de spurt te kloppen. Door zijn tweede plaats werd Hayman overigens wel kampioen bij de neo-amateurs. Junioren De nieuwelingen en junioren re den in 's-Heer Abtskerke een re giokampioenschap samen met hun leeftijdgenoten uit de dis tricten Brabant Zuid-West en Midden-Brabant. Bij de junio ren reed vooral Rein-Jan Elen- baas een sterke wedstrijd. Hij maakte deel uit van de kopgroep van zeven man. Bij de spurt om de bloemen hield de Goesenaar zich afzijdig; hij finishte als ze vende, maar werd wel districts kampioen. Bij de nieuwelingen werd Joris den Dekker uit Oost burg met zijn zestiende plaats de beste Zeeuw. Johan van Dijke uit Scherpenisse werd Zeeuws kampioen bij de cyclosportie ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23