Oranje volbrengt gouden missie respect af metier Oranje krijgt smaak te pakken SUPER DE BOER Hockeysters dwingen LEKKERV00RDELIG 1.49 3.89 1.89 Teun de Nooijer kroont zichzelf tot koning van WK-finale Domke beste speler van WK Wereldrecord Gebrselassie GEACHTE Goud en zilver veel geld waard Mobiel bellen nu voordeliger dan ooit. LIBERTEL door Pauline Blom UTRECHT - Hij snikte, met lan ge uithalen, een schuddend lijf, terwijl de rest van het team over hem heen viel, donderde en tui melde. Na zijn beslissende doel punt kwam alles los. De druk, de stress, het feit dat het hem ein delijk, in die belangrijke finale tegen Spanje (3-2), wel lukte. Scoren, keihard uithalen, de beste zijn. Teun de Nooijer kroonde zichzelf gistermiddag tot koning. Voor 15.000 kijkers. En als er een dak op de Utrecht se Galgenwaard had gezeten, was het er vanaf gevlogen. Remco van Wijk struinde ineens rond met een teddybeer, Bram Lomans had een vlag te pakken, Wouter van Pelt kreeg vanaf de tribune een hoed opgezet. Di rect na de plotse dood van de fi nale, exact twee minuten voor het einde van de verlenging, brak op het veld het carnaval los. Met de annen in de lucht, dansend, swingend, genietend ook vooral, maakte het Neder lands mannenhockeyteam drie volle ereronden. „Het was ook ineens, pats, afge lopen", probeerde Jacques Brinkman de vreugde-explosie van zijn ploeg te verklaren. „De ontlading is dan in eerste in stantie sterker. Tijdens de Olympische finale van Atlanta stonden we een kwartier voor tijd al met 3-1 voor. Toen kon den we er tijdens de wedstrijd al van genieten. Maar hier wordt het helemaal een gekkenhuis. Wat is er mooier dan meteen na afloop met iedereen die je kent feest te vieren..." Trucendoos Brinkman, na 1990 voor de tweede keer wereldkampioen, had het tijdens de wedstrijd nog knap benauwd gehad. Na de flitsende halve finale tegen Au stralië op zaterdag (6-2) betrad Oranje gisteren als favoriet het kunstgras. Maar ondanks de opengegooide trucendoos van individueel sterke spelers als Teun de Nooijer en Stephan UTRECHT - De Duitse aanval ler Oliver Domke is verkozen tot beste speler van het WK hockey. De spits scoorde tijdens het toernooi zeven doelpunten. Beste doelman was de Span jaard Ramon Jufresa. die ook in de finale tegen Nederland sterk speelde. ANP HENGELO - Haile Gebrselas sie heeft zijn bijnaam Mister Hengelo weer eer aangedaan. De 25-jarige Ethiopiër verbe terde gisteren voor de vierde keer in vijf jaar een wereldre cord in het Fanny Blankers- Koen stadion. Net als in 1995 sloeg de Afri kaanse publiekslieveling toe op de tien kilometer. Dankzij een fenomenale slotronde finishte hij in 26.22,75, ruim vijf secon den onder het oude wereldre cord van de Keniaan Paul Ter gat (26.27,85). In 1994 scherpte Gebx*selassie de toptijd op de 5000 meter aan, vorig jaar was de incourante twee mijl aan de beurt. Gebrselassie was na zijn eigen vuurwerk op de baan en de vuurpijlen die de organisatie vanaf het middenterrein de lucht in schoot, niet eens hele maal tevreden over zijn presta tie, die zijn naam terugbracht op de wei'eldrecordlijsten. „Ik had mijn manager Jos Hermens gezegd dat ik in de buurt van de 26.15 dacht te kunnen lopen. Ik voelde me namelijk zo super dat ik een dex-gelijke tijd realistisch vond. Maar ik was geloof ik te gen het eind een beetje in slaap gesukkeld." ANP zie ook pagina 15 (Advertentie) COLLEGE-LEDEN B&W, BOUWER, (ONDER)AAN- NEMER, UITVOERDER, HOOFD OPENBARE WERKEN, ALGEMEEN- EN TECHNISCH DIRECTEUR, OVERIGE BEDRIJFSLEIDERS, MANAGERS EN WONINGBEZITTER... HEEFT U TE KAMPEN MET VERZAKKINGEN VAN BETONVLOEREN ETC BEZOEK DE PRAXIS-PRAKTÜK 3-DAAGSE OP 3, A of 5 JUNI I (A. Joachimkade 30 te Goes) GEBROEDERS VIS RENOVATIE-TECHNIEKEN Veen, kon Oranje maar geen gat vinden in de hechte Spaanse de fensie. De nummer twee van Atlanta nam al na zeventien mi nuten een 1-0 voorspi'ong (Ax- naud) om vervolgens twintig minuten na rust op 2-0 te komen via Victor Pujol. Aanvoerder Stephan Veen, zon der twijfel de beste Oranje-spe ler van het WK, besloot toen zelf op avontuur te gaan. Na een sla lom om drie Spaanse verdedi gers haalde hij uit. Waarna het Bram Lomans was die opnieuw verlichting bracht. Tien minu ten voor het einde van de regu liere speeltijd bracht hij Nedexiand met een strafcomer langszij. In de verlenging, vijf tien minuten via het sudden death-systeem, gx-eep de ploeg van bondscoach Roelant Olt- mans eindelijk de macht. Uit de rebound van een door Lomans ingeschoten strafcomer tikte Teun de Nooijer - als een honk baller - de bal binnen. Waarna het stadion ontplofte. „Passie", noemde Oltmans als belangrijkste ingredient van zijn ploeg. „We zijn vier jaar ge leden aan een missie begonnen en die hebben we nu volbracht. Wij zijn de terechte wereldkam pioen. Het gaat erom dat je als Teun de Nooijer (rechts) heeft de winnende goal voor Oranje gescoord en viert dat met Bram Lomans. foto Koen Suyk/ANP Paraguay van de mat gespeeld: 5-1 door Marcel van der Kraan EINDHOVEN - Het WK in Frankrijk dreigt in de knoop te raken door de staking van de Franse luchtvaart. Maar het Nederlands elftal, dat volgen de week naar het zuiden af zakt, zit daar niet over in. Het elftal van Guus Hiddink liet in Eindhoven zien dat de snelste weg naar wereldgoud nog steeds over de grond gaat. Met een indrukwekkend optreden, waarbij WK-deelnemer Para guay met razendsnel combi natievoetbal van de mat werd gespeeld, liet Nederland de motoren voor het grootste voetbalevenement van de eeuw warm draaien: 5-1. Oranje begint de smaak van Franse kaas, stokbroden en wijnen in de mond te krijgen. Hiddink merkt het aan zijn spelers, die in deze fase hun vi sitekaartje voor de basis-elf willen afgeven. Mare Over- mars, Edgar Davids, Boude- wijn Zenden en pinch-hitter Jei'rel Hasselbaink klopten harder dan ooit op de deur van de bondscoach, die vrijdag te gen Nigeria de laatste beslis singen moet nemen. Hiddink: „Wat ik vanavond j heb gezien bewijst dat Neder land graag zijn stempel wil drukken op het WK. We willen aanvallend voetballen. Dat wordt tegelijkertijd ook een beetje mijn dilemma, want er zullen situaties ontstaan waarin geen plaats is voor mooi voetbal." Oranje's keuzeheer doelde op de slordigheidsfoutjes in de achterste linie, die Nederland maakte. Het Oranje-legioen werd even stil toen Nederland na twee minuten tegen de 0-1 aankeek. De Zuidamerikanen knalden uit het 'niets' keihard raak. Op de bank keek Hid dink eens naar zijn assistent Johan Neeskens, maar raakte niet hide war. Maar de kleinste man op het veld bracht Oranje weer op het goede spoor. Mare Overmars zette op de linkerflank de tur bo aan en trok het contactsleu tel van zijn motortje er pas uit toen Nedeiiand op 3-1 stond. Als een wexwelwind i'aasde de aanvaller van Arsenal door het Philips-stadion en ki-eeg een staande ovatie van het legioen. In de 25e minuut zig-zagde hij van links naar rechts en gaf hij de wereldberoemde doelman Jose Chilavert met een slimme schuiver het nakijken. Drie minuten later dook hij als een duvel uit een doosje op om nummer 2-1 in te prikken na een geblokkeerd schot van Pa trick Kluivert. Nog eens drie minuten verder legde Over mars de bal op een presenteer blaadje bij Kluivert (3-1). Hiddink had genoeg gezien. De bondscoach liet de man na rust nog even op de rechter flank dartelen en gunde hem toen een applaus-wissel. Ovennars heeft zijn basis plaats in het Nedexiands elftal dat volgende week in Parijs af- tx-apt tegen Belgie. Heel wat moeilijker wordt het voor Clarence Seedorf, die maarniet centraal op het mid denveld mag spelen. Hiddink koos gisteren voor Aron Win ter en Philip Cocu als controle- x-ende spelers, waardoor See dorf op de recixterflank kwam. Daar stond hij vaak geïsoleex-d en had hij de minste balcon tacten. Zijn maatje Edgar Da- Marc Overmars heeft zijn basisplaats te pakken. Voor de rust was hij Oranje's beste man. Hij scoorde twee keer en gaf één be slissende voorzet. foto ANP vids lijkt uit te groeien tot zijn grootste concurrent. De 'pit bull' van Juventus stond niet in de basis, maar viel na rust voor Seedorf in en ki'eeg een positie in de as van het veld. Daar liet hij zo'n goede indiuk achter dat Hiddink ook over zijn rol niet al te veel twijfels meer kan hebben. Basisteam Toch speelt de vorming van het basisteam binnen de spelei's- groep niet echt. Hiddixik zegt dat er voor hem tijdens het WK geen A- en B-ploeg bestaat. „Je kunt niet zeggen dat we met elf man aan de slag gaan. Natuurlijk starten we met een bepaald team, maar iedereen weet dat er veel meer spelers aan bod zullen komen. De jon gens gaan er zelf ook heel pro fessioneel mee om." De technische staf van Oranje denkt vooral aan het kaarten- festival waarop het komende WK kan uitdraaien. Daarom was het voor Hiddink een ge not om te zien dat ook Boude- wijn Zenden als nummer twaalf en Jerx-el Hasselbaink (shirtje 21) aan de hoge ver wachtingen konden voldoen. De jongste aankoop van Bar celona teisterde met zijn rappe linkerbeen de lat en de paal. Met een afgemeten voorzet op het hoofd van Ronald de Boer (4-1) had de Limbux'ger zijn aandeel in de monsterzege, die door Hasselbaink wei'd ge completeerd (5-1) na een steekpass van Kluivert. GPD Nederland - Paraguay 5-1 (3-1). 3 Campos 0-1, 26. Overmars 1-1, 29 Overmars 2-1,32. Kluivert 3-1,58. Frank de Boer 4-1, 83. Hassel baink 5-1. Scheidsrechter: Colom bo (Fra). Toeschouwers: 21.000. ploeg op het juiste moment alles weet te bundelen. En dat is ons gelukt. En die golden goal, I love it. Geweldige regel is dat." Van niets naar alles, van gehak kel naar een soepele speelstijl, van stille verwijten in de gang van het hotel naar ongedwon gen dollen op de training. Het Nederlands mannenteam maakte tijdens het WK een in trigerende ontwikkeling dooi-. In een toex-nooi dat sportief ge zien maar van één kant klopte. De regerend wereldkampioen (Pakistan) vloog er al in de voor ronde uit en de topfavoriet (Dixitsland) overleefde xxiet eens de halve finale, maar de titel ging tex-echt naar de ploeg die uiteindelijk het best tegen alle druk was bestand. Opgelucht Wouter van Pelt. „Dit is on waarschijnlijk prettig. Het leek bij 2-0 of de wedstrijd op slot zat. Ik dacht echt: 'Dit redden we nooit'. En dan toch die cor ner van Bram. Lekker was dat." De rechtsachter1, die een goede wedsti'ijd speelde, was vooral hlij dat de titel niet middels strafballen werd verdeeld. Vier jaar terug in Sydney weigerde hij in het rijtje schuttei-s opge nomen te worden. Zijn veiwan- ger Jeroen Delmee miste, waar na Pakistan wereldkampioen werd. „Destijds voelde ik me niet goed, nu wel. Maar ik was toch heel erg opgelucht toen die klap van Teun erin ging." En de koning van de WK-finale? Die was niet aanspreekbaar. Teun de Nooijer leefde zich zin gend ('You never walk alone') uit op het podium van de tot Holland House uitgegroeide tent van de hoofdsponsor. Uit gelaten genoot hij van een prachtige wereldtitel. Zijn we reldtitel. Nederland - Spanje 3-2 na verlen ging, sudden death (2-2 0-1). lS.Ar- nau 0-1, 55. Pujol 0-2 (sc), 58. Veen 1- 2,60. Lomans 2-2 (sc), 83. De Nooijer 3-2 (sc). ScheidsrechtersWolter (Dui), Prior (Aus). Toeschouwers: 15.000. GPD UTRECHT - De Nederlandse hockeyploegen hebben het af gelopen WK met hun medailles goed verdiend. Voor het zilver kregen de vrouwen 120.000 gul den, de mannen kregen voor hun goud 160.000 gulden. Het bondsbestuur besloot tot het geven van de premies omdat het evenement in Utrecht mede door de inspanningen van de nationale selecties binnen en buiten het veld volop aandacht kreeg. ANP door Frank Kalis UTRECHT - Een zilveren plak met een gouden randje. Een juiste kwalificatie voor de pres tatie van de hockeysters van Oranje, die zondag naast de we reldtitel grepen. Australië pro longeerde het succes van het WK in Dublin door Nederland in de finale met 3-2 te verslaan. Australië moest er diep voor gaan, want de ploeg van Tom van 't Hek hield de spanning er in. „Vrijdag waren we zeker van zilver. Als je 48 uur later nog zil ver hebt, dan is dat een teleur stelling," was de eerste reactie van Van 't Hek. In zijn hart wist hij echter beter. Zijn meiden hadden op dit WK een meer dan voortreffelijke prestatie ver richt. Meer dan een tweede plaats zat er niet in. „Natuurlijk heb ik groot respect voor dit Au- stralië. Als je zes jaar lang aan de top kan blijven is dat knap. Toch blijf ik zeggen dat als we ooit een kans hadden om van Austx-alië te winnen, dan was het dit toernooi." Nederland verloor van het beste hockeyteam ter wereld. Maar niet kansloos. En dat is op zich al opmerkelijk, want een paar weken geleden namen weinigen de ploeg van Van 't Hek serieus. Een golf van blessures door kruiste de voorbereiding op Utrecht. „Veel mensen hebben gelachen toen ik zei dat we voor goud gingen," herinnert Van 't Hek zich. Het werd tegen het mentaal en fysiek sterke team van Australië een slijtageslag. Nederland kende een droom- start, binnen veertig seconden maakte Ellen Dubbeldam haar eerste doelpunt van het toer nooi. Dillianne van den Boog aard had met haar eerste straf comer Australië een tweede klap kunnen uitdelen. Haar schot was net iets te hoog. Australië voerde de druk op en stelde in één minuut orde op za ken. Alyson Annan produceei'de haar achtste toernooitreffer en Julie Towers gleed de 2-1 bin nen. Daarmee ging de Neder landse droom in rook op Hal verwege de tweede helft bracht Juliet Haslam de Aussies dich ter bij het goud door de bal bij een strafcorner van Bianca Langham te toucheren (3-1). Het lukte warempel ook nog om de aansluitende treffer te ma ken. Bij een verkeerd uitgevoer de strafcomer kwam de bal via Van der Wielen alsnog terecht bij Julie Deiters, die alert rea geerde (3-2). In de spannende slotfase zag Nederland zelfs kans Australië even te laten wankelen. Jeannette Lewin had de gelijkmaker op haarstick. Zij sloeg tot teleurstelling van ie dereen de bal naast het doel. De krachten waren op. „Ze hebben het ons knap lastig gemaakt," complimenteerde de Australi sche coach Richard Charles- worth de Nederlandse ploeg. „Hét is een zwax-e wedstrijd ge weest. Er zit veel kwaliteit in de Nederlandse ploeg. We zijn ge waarschuwd." Gisteren namen de speelstex-s van Oranje afscheid van elkaar. Ellen Dubbeldam en Jeannette Lewin keren niet meer terug. Zij zetten een punt achter hun car rière. Maar volgens Van 't Hek staan in Jong Oranje speelsters klaar om de plaatsen in te ne men. „We hebben talent genoeg. We hebben twee jaar om ons ni veau te verbeteren." GPD Rauwkost mix Smiths chips mild, komkommer of wortel assorti multipack zakje 200g 15 zakjes A8Y Mot gratis Looney Tunes Cup '98 stickets. Spa orange, lemon of apple fles 1.51 229 Aanbiedingen zi|n geldig t/m 6 juni '98 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Advertentie Regiovoordcel cn Voordcelminutcn maken van Libertel Personal en Libcrtel Professional de voordeligste abonnementen van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p. min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om 't nog aantrekkelijker te maken: neem vóór 18 juli een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnementskosten. Bel voor meer informatie en de dichtstbij zijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Libertel is verkrijgbaar bij: IK XBclCompany, Blokker. Brezan, CarConncct. Combi foto, Computer I Company, Cormhop, "orrect Telecom, lie Block. De Grote Eén, Dixons, Electro World. EP: Elcctronicl'artncr. Europa Foto. Expert. Filmpost, Flanilr Foto Klein, Halfords. De Harcnsc Smid. Horn Electro. In Car Quality Center. It's Electric. Kinorama, Mercedes Bcnz, Makro, MEGAPOOL. MIK.RO Electro, Objectief, Office Center. PH().\ES4«. Polcctro. Radio Modern Electronics. Raf. RoadPhonc. Scheer Sc Foppen. Steenweg, Tele Masters, TclcCom-TODAY, Telcgaralu. Valkenberg. Vogelzang, Vroom tc Drcesm.inn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13