Problemen rond aanleg slibdepot PZC zeeland zaterdag 30 mei 1998 14 Het leven aan één liefde gewijd Derde Natuurmaand is geen flauwekul Vergankelijkheid kent vele kanten Geld voor onderzoek naar afvalbelten Terneuzen maakt te veel plannen voor locatie Koegorspolder Clinge weer weekend lang toneel van Wilde Westen kunst cultuur door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen rijdt zichzelf in de wielen door allerlei plannen te maken voor de Koegorspolder, waardoor de bouw van een pro vinciaal slibdepot in die polder jaren vertraging dreigt op te lo pen. Zolang het slibdepot er niet is, kan de sanering van het Ka naal Gent-Terneuzen niet van de grond komen. Met als gevolg dat de scheepvaart op het ka naal wat betreft diepgang be perkt blijft. Rijkswaterstaat dat het provin ciaal slibdepot moet aanleggen, zit behoorlijk in zijn maag met dit probleem. Pas als de proce dures rond de Koegorspolder zijn afgerond, zal de honderd miljoen gulden voor de aanleg vrijkomen. ,,Wij zitten in een vi cieuze cirkel", aldus projectlei der D. de Jong van de afdeling waterbeleid. Door de plannen die de gemeen te Terneuzen heeft gemaakt voor de Koegorspolder, een in dustrieterrein met een over gangszone, zijn ook bijna alle voordelen verdwenen die aan die locatie vastzaten. De hoe veelheid slib die er kan worden gestort en verwerkt, is beperkt tot 7,5 miljoen kubieke meter. Eerst was er uitbreiding moge lijk tot het dubbele. Keuze In 1995 was de extra ruimte bij Terneuzen juist een belangrijke reden om voor de Koegorspol der te kiezen. Rijkswaterstaat zag meer in de Sloehaven-West aan de rand van Vlissingen- Oostbij Ritthem, maar daar kon 'slechts' 7,5 miljoen kubieke meter shb worden opgeslagen. De Koegorspolder heeft boven dien een bijna ondoordringbare ondergrond van Boomse Klei, maar daartegenover staat dat de Sloehaven-West aan diep vaarwater ligt. De aanvoer van vervuild shb zou er gemakkelij ker zijn en de gemeente Vlissin- gen wilde alle medewerking verlenen. Toch heeft Rijkswaterstaat voor de Koegorspolder gekozen, om dat waterschappen, gemeenten en provincie dat wilden. „En nu kunnen we niet meer terug", be treurt De Jong. „Op het terrein in Vlissingen-Oost komt een ha ven, de Nieuwlandhaven." Het ontbreken van een provin ciaal sibdepot heeft niet alleen gevolgen voor de scheepvaart op het Kanaal Gent-Terneuzen. Ook een project als de sanering van de Goese vesten komt in de verdrukking'. Volgens een optimistische plan ning van Rijkswaterstaat kan het slibdepot Koegorspolder begin 2002 operationeel zijn, maar dan moet alles wel meezit ten. Voor 2005 moet het depot er in elk geval liggen, want anders kan Rijkswaterstaat ook het slib niet meer kwijt dat vrijkomt bij onderhoudsbaggerwerk in het Kanaal Gent-Terneuzen. Dat wordt momenteel gestort in een tijdelijk depot in de Dek kerspolder op de Axelse Vlakte. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt ruim drie miljoen gulden van het Rijk om nader onderzoek te doen naar de ernst van de vervuiling van het opper vlakte- en grondwater op voor malige stortplaatsen. Eerder deze week werd bekend dat de provincie op korte ter mijn maatregelen moet nemen om de risico's van 115 oude, le gale of illegale stortplaatsen in te dammen. ITet uitvoeren van nader onderzoek was een van de voorstellen die het adviesbu reau voor water en milieu IWA- CO uit Den Bosch deed. Gedeputeerde A M. Dek (CDA milieu) maakte vrijdag tijdens een vergadering van de staten commissies milieu en ruimtelij ke ordening bekend dat gelijktijdig met het naar buiten komen van de aanbevelingen van IWACO geld van het minis terie van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) was toegezegd. Kwaliteit Met het rijksgeld, 3,1 miljoen gulden, wordt binnenkort op de meest urgente locaties onder zoek gedaan naar de kwaliteit van het oppervlakte- en grond water. Mocht de uitslag van een Geen opleiding aspirant-loodsen VLISSINGEN - Het Neder lands Loodswezen heeft beslo ten voorlopig geen aspirant- loodsen meer op te leiden. Deze beslissing is genomen, omdat het kabinet marktwerking wil invoeren bij het beloodsen van zeeschepen en het Nederlands Loodswezen zijn monopoliepo sitie kwijt raakt. De toekomst is dus niet meer zo zeker. Een gevolg van het beleid zal waarschijnlijk zijn dat een aantal loodsen uit het sterk ver liesgevende noorden van Ne derland naar Rotterdam en de Westerschelde komt. Om de loodsen beter inzetbaar te ma ken, zal in de regio Scheldemon- den een aantal zittende loodsen een extra opleiding moeten vol gen om op zowel het rivier- als het zeetraject te kunnen varen. Aspirant-loodsen krijgen direct al zo'n 'dubbele' opleiding. onderzoek aanleiding geven tot sanering dan is er volgens Dek aanmerkelijk meer geld nodig. Het eventueel opruimen van de voormalige afvalbelten komt niet alleen voor rekening van de provincie, aldus de gedeputeer-j de. De openbare lichamen die j zich bezig houden met afvalver werking, OLAZ boven de Wes-j terschelde en AVZV in Zeeuws- Vlaanderen, moeten ook bij-I; springen. CLINGE - Het Wilde Westen herleeft weer in Clinge. Vanaf! vrijdag 5 tot en met zondag 7 ju-1 ni slaan enkele honderden wes tern-liefhebbers traditigetrouw j hun kampement op bij het j schietterrein van de SV de| Schutterij aan de Statenboom- weg. Op het tot Fort States Tree om gedoopte terrein worden dan schietwedstrijden in verschil lende disciplines gehouden. Zo wel duel-, kanon-, als geweer- schieten komen aan bod. Zaterdag wordt ook de schijn werper gericht op het trapper kamp. Hier verblijven de spoor zoekers uit het Wilde Westen. Verschillende deelnemers stal len westernkleding en accessoi res uit. Wethouder B. Picavet van Hulst geeft om 13.00 uur het startsein voor een trappertrail. De bezoe kers wanen zich bij de trappers ruim 100 jaar terug in de tijd. De kinderen kunnen zich verma kenmet diverse spelen. Voor de deelnemers aanhet wes ternweekend die de origineelste kleding dragen, zijn prijzen be schikbaar. Het country- en westernorkest Route 6 6 brengt vanaf 21.30 uur sfeervolle muziek ten gehore. Ontbijt Zondag worden na het nuttigen van spek met eieren de geweren geladen voor de afsluitende schietwedstrijden. De jeugd kan deelnemen aan luchtlDuks- schieten. In de verschillende ca-1 tegorieën worden nog ereschij-1 ven verschoten. door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - De Zeeland Natuurmaand is een succes. Bedoeling is de recreanten kennis te laten maken met de bijzondere Zeeuwse natuur en dat lukt aardig. „Het is geen flauwekul waar we mee bezig zijn. We zijn onze doelstellin gen aan het waarmaken," zei gedeputeerde J. G. van Zwie- ten vrijdagavond bij de ope ning' van de derde Zeeland Natuurmaand in inlaag de Keihoogte bij Colijnsplaat. Hij noemde de resultaten van de eerste twee afleveringen 'heel bemoedigend'. Volgens de ge deputeerde lijkt het project een schot in de roos te zijn. Van Zwieten gaf aan dat de Zeeland Natuurmaand in 1997 zo'n 10.000 deelnemers kende, van wie ongeveer 35 procent afkomstig' is van buiten de pro vincie. Van die gasten was 82 procent verblijfstoerist. Het grootste aantal deelnemers be hoorde tot de doelgroep 50- plussers. Allemaal precies vol gens de opzet, stelde de gede puteerde: seizoenverlenging, veel deelnemers van buiten de provincie en de oudere meer daagse toeristen. Hij ver wachtte dat de derde editie, met een groter aantal attrac ties dan in '97, weer een succes zal zijn. Van buiten Zeeland kwamen al 4.000 verzoeken om de speciale Natuurmaand- krant binnen. „Het programma biedt veel kleinschalige dingen voor in dividuele mensen. Juist daar door heeft het project zoveel charme. Je moet er trouwens niet aan denken dat 200.000 mensen massaal de natuur pl atlopen," betoogde Van Zwie ten. Hij toonde zich ook ver heugd over de belangstelling van de Zeeuwen zelf; dat ver sterkt volgens hem ook het draagvlak voor de natuur on- In inlaag de Keihoogte bij Colijnsplaat werd vrijdagavond het startsein gegeven voor de derde Zeeland Natuurmaand met (vlnr) gede puteerde Van Zwieten, burgemeester Everaers, Peter Brouwer en Chiel Jacobusse. der de bevolking. Komend na jaar gaat de gedeputeerde pra ten over een mogelijk vervolg. Dat zal vooral door het (toeris tische) bedrijfsleven opgepakt moeten worden. Provinciale staten hebben eerder aangege ven de kar slechts driemaal te willen trekken. Excursie De start van de Zeeland Na tuurmaand was een speciale 24-uurs excursie rond de Oos- terschelde. Een tocht in zeven etappes langs inlagen, karre- velden, slikken en schorren. Eén van de vertrekpunten was inlaag de Keihoogte. Als eerste etappeleider richting Neeltje Jans - een traject van ongeveer 12 kilometer - fungeerde bur gemeester M. Everaers van Noord-Beveland. Voordat hij daaraan begon nam Everaers het eerste exemplaar in ont vangst van het boek Inlagen en karreveld van Jan Kuipers en Chiel Jacobusse. Het is het eerste boek in het ka der van de reeks Het Zeeuwse Monument. Consulent A de Klerk van de Stichting Regio nale Geschiedbeoefening Zee land liet weten dat er jaarlijks aan tenministe twee monu menten in de ruimste zin van het woord, aandacht zal wor den besteed (het volgende mo- foto Dirk-Jan Gjeltema moment zijn de voorstraatdor pen zoals Colijnsplaat). Hij hoopte dat het initiatief ertoe leidt dat inwoners en bezoe kers van Zeeland nog meer oog krijgen voor de bijzondere ge schiedenis van stad, dorp en land. Behalve een boek over het uitverkoren onderwerp, is het de bedoeling dat er ook ac tiviteiten rondom het monu ment van het moment worden georganiseerd. Een van de poppen van AngeleRijken. fotografie Peter Nicolai Jongerengroep Middelburgs Theater speelt Rosa Mutabile van Lorca door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zeven meisjes en een jon gen doen een toneelcursus. Met de opvoe ring slepen ze drie Zeeuwse toneelprijzen in de wacht. Ze hebben succes, ze willen door gaan Er komt een regisseur, een theater, een nieuw stuk. De jongerengroep van het Mid delburgs Theater speelt vanaf vrijdag 5 juni in het Minitheater Rosa Mutabile van de Spaanse schrijver Frederico Lorca. De première valt precies op de honderdste geboortedag van de auteur. Puur toeval, zegt regisseur Ron Thiry. De hand van de Voorzienigheid, denkt Katinka van den Dool. Zij was de drama-docente, van de groep aan de theaterschool van het Zeeuwse Centrum voor Amateurkunst. De einduit voering in het Vestzaktheater in Vlissingen leverde drie Elektra's op. Om de regie van het nieuwe stuk te doen benaderde zij Thiry die in Kees de Jongen van de Zeeuwse Ko medie speelde. Eind vorig jaar kozen zij voor Lorca, zich niet bewust van de actuali teitswaarde. Vrouwen „Er moest een stuk komen dat goed bij de jongens-meisjesveihouding van de groep past", zegt Van den Dool. „Metdegastspeler erbij hebben we zeven meisjes ep twee jon gens, dat was lastig zoeken. Maar Lorca is perfect. Bij hem spelen vrouwen altijd de hoofdrol, mannen zijn bijzaak, die kleuren alleen de wereld." Van den Dool heeft het stuk in haar studententijd al eens gespeeld. Niet zo veel aan, vond zij toen, te veel gedoe. Ze oordeelt nu anders. „Ikheb blijkbaar iets gemist. Detaalis mooi, de thematiek krach- tig." Lorca moest met Jan Wolkers' komedie We gens sterfgeval gesloten strijden om de gunst van de acteurs. De Spanjaard won. „De acteurs zitten in een leeftijd waarin heftige emoties hun leven bepalen", zegt Van den Dool. „Ze denken de wereld in ex tremiteiten, in zwart en wit. En Rosa Muta bile is een heel zwart-wit stuk." Als ze 's morgens opengaat Is zij rood als bloed Zo dreigend is haar gloed Dat de dauw haar overslaat Eeuwige trouw beloven ze elkaar, Rosita en haar verloofde. Ze is gelukkig. Maar hij ver trekt naar Zuid-Amerika, zij blijft bij oom en tante. Hij komt terug, zegt hij. Tien jaar wacht ze. Nog geen geliefde. Ze trouwen met de handschoen, op afstand. Na nog tien jaar sterft haar oom, die in z'n tuintje rozen kweekte. Rosita komt erachter dat haar oom zich flink in de schulden voor de bruidsschat heeft gestoken. Voor een huwe lijk dat uiteindelijk niet eens officieel blijkt. Maar als met zoete luister De hoorn de nacht aanzegt Als de stenen naderen En de winden haperen Op de grens van het duister Heeft zij haar blaadjes afgelegd Rosa Mutabile gaat over keuzes maken. „Rosa maakt een principiële keuze, trouw aan haar geliefde, misschien tegen beter weten in", vertelt Thiry. „De vraag is of deze onvoorwaardelijke liefde en trouw wel rea listisch zijn. Maar zij kan niet leven met het idee niets te hebben. Zeis niet zielig, ze heeft immers iemand. Maar heeft zij zich met val se hoop gevoed? Rosa Mutabile, de roos die verandert, staat symbool voor Rosita's le ven, het leven aan één liefde gewijd. En dan komt het inzicht dat het misschien te laat is." Bepalend De thematiek staat dicht bij de belevings wereld van de acteurs, zegt Van den Dool. „Ook hun leven draait om viiendjes, vrien dinnetjes, relaties. Ook zij moeten keuzes maken over him toekomst. Rosita laat zien dat keuzes bepalend kunnen zijn voor de rest van je leven." Jeugdtoneel is een nieuwe ervaring voor Thiry,Ik moest ze er vaak weer even bijha len, daar heb ik veel energie in gestoken. Jongeren hebben een korte concentratie- boog. Ze hebben elkaar veel te vertellen, zé zitten met examens, er gaat veel in die kop pen om. Maar door hun spontaniteit spelen ze losser, volwassenen zijn veel geremder." De jongerengroep van het Middelburgs Theater speelt. Rosa Mutabile van Frederico Lorca. Voor stellingen: vrijdag 5 en zaterdag 6 juni en vrijdag 12 juni in het Minitheater aan de Verwerijstraat 53 in Middelburg. Aanvang 20.30 uur. Werk van Piet Rijken doorTreesvan Herpen OOSTBURG/GROEDE - Een dubbeltentoonstelling van een vader en een dochter is vrij zeld zaam. Op het eerste gezicht kan de tegenstelling tussen twee ar tistieke producten niet groter zijn dan bij Piet en Angele Rij ken. In het gemeentehuis van Oostburg hangen zijn schilde rijen, in de Natte Pij van Groede staan haar poppen. Toch zijn er overeenkomsten te vinden tus sen het werk van vader en doch ter. Piet Rijken heeft naar het lijkt maar één onderwerp: verval. Hij schildert dode vogels, dorre bo men en afgestorven bloemen te gen een achtergrond van af bladderende verf op een vermolmde deur. De snaren van een viool zijn gebroken, kruiken liggen aan scherven. Maar dat verval is op al zijn doeken met zo'n zekere penseelstreek neer gezet dat je het craquelé in de verweerde verf bijna voelt en je bij een windvlaag het knisperen van de dorre bladeren verwacht. Doodse kleuren en sombere on derwerpen maken een wande ling langs deze expositie tot een zwaarmoedige tocht. De titels versterken dat gevoel; Nature Morte, Dode Zonne bloem, Gevonden Voorwerp. Gaandeweg echter wint de be wondering voor het vakman schap van deze schilder het pleidooi. Met een uitzonderlijk gevoel voor compositie en detail maakt hij dramatisch mooie ta ferelen. Kennelijk heeft niet ie dereen daar oog voor! Een wel zeer misplaatst aanplakbord onttrekt het doek waarop Rij ken houten voorwerpen uit beeldt die uit het Veerse Meer werden opgediept, volledig' aan het zicht. Trollen In het antiquariaat van het 'Vlaemsche Erfgoed' staan acht poppenformaties van Angele Rijken opgesteld in een vitrine kast. Ze hebben door hun uit drukking iets karikaturaals in hun gelaat, hoewel de propor ties wel kloppen. Levensechte gezichten vol rimpels en vou wen, waterige oogjes en uitge zakte wangen kijken je vanon der hun touwige haardos aan. Handen en voeten zijn minuti eus uitgewerkt in dezelfde fi- moklei als de gezichtjes. Grimmig Net als haar vader heeft Angele veel aandacht besteed aan de detaillering. Alle poppen heb ben bijpassende kleding van fluweel, zijde of brokaat. Rin gen, hoeden en andere accessoi res ontbreken evenmin. Dik wijls gebruikt ze natuurlijke materialen voor de aankleding. Een eikendopje wordt muts, drie gevleugelde zaadjes zijn propeller. Het zijn echter geen aaibare poppen. Ze lijken zo weggelo pen uit een Scandinavisch sprookjesboek met trollen en to verkollen. Ietwat te 'grimmig' voor Hans Christiaan Andersen. Dat effect wordt versterkt, of mogelijk zelfs veroorzaakt, door de entourage waarin die zo menselijke poppen zijn ge plaatst door Angele Rijken. Van een oude schaats maakte ze een karretje met een vogelschedel voorop. Ook elders gebruikt ze ontvelde vogelkopjes met van die harde glazen oogjes erin. Dat is kennelijk de overeen komst tussen deze twee zo ver schillend werkende mensen: die belangstelling voor verganke lijkheid. Nog te zien tot 17 juli. Openingstij den gemeentehuis Oostburg: maan dag t.m. vrijdag 9.00 tot 12.00 en 14.00 tot 16.00 uur, woensdag 9.00 tot 18.00 uur. De Natte Pij, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. In juli 7.00 tot 24.00 uur. De jongerengroep van het Middelburgs Theater tijdens de repetities van Rosa Mutabile. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 58