Op zoek naar eigen levensritme Zonnemaire Buitengewoon, gewoon binnen Heemtuin vormt decor van werken van beeldende en woordkunstenaars Duo Twice wil het publiek laten dansen zeeland vrijdag 29 mei 1998 18 Deken Jan Aarts viert veertig jaar priesterschap PSD brengt vertrektijd van veerboten terug naar de oude situatie kunst cultuur door Roelf Reinders MIDDELBURG - Hij wil zo graag weer eens een boek lezen. Een film zien of liever nog een toneelstuk. Dat is er de laatste veertig jaar niet zo van-geko men. Hij leefde het ritme van de Kerk. Jan Aarts (64). al negen tien jaar deken van Zeeland, viert op eerste pinksterdag zijn veertigjarig priesterschap. Per 1 juli legt hij het dekenaat neer. En dan wil hij zijn eigen levens ritme terugvinden. Aarts had nog best vijf jaar de ken van Zeeland kunnen zijn. Een periode telt zes jaar en zijn vierde periode is pas vorig jaar begonnen. Maar hij had bis schop Muskens van Breda al in 1996 gezegd erover te denken te stoppen. Na zijn derde periode deed hij ernogmaareenjaarbij. Zo had de bisschop meer tijd om over de opvolging na te denken en kan Aarts nog vier decennia priesterschap vieren. ,,Ik ben niet vastgeroest en voel me nog fit. Maar ik heb dit lang genoeg gedaan'-, zegt Aarts. ,,Als ik vind dat een pastoor er gens lang zit. adviseer ik hem om ergens anders te gaan wer ken. Dan komt er fris bloed in de parochie. Zo is het goed voor de vitaliteit van het dekenaat Zee land dat ik na negentien jaar plaats maak voor een nieuwe ling. Ik vind het ook altijd een weldaad om met nieuwe, jonge pastores te werken." Gele envelop De 'gele envelop' kreeg Aarts nog voordat hij klaar was met zijn theologische studie in Bre da. Eigenlijk was hij bruin, maar iedereen had het over de 'gele envelop' waarin de bis schop de nieuwe standplaats van een pastor bekendmaakte. Bisschop Baeten wilde hem als kapelaan in het Zeeuws-Vlaam se Clinge hebben. Dus ging hij naar Clinge. Ook al had hij er nog nooit van gehoord. Zo zat de katholieke kerk toen nog in el kaar. „Zeeland was een oefen- plek voor pastores uit Breda", zegt de deken. ,,De meesten gin gen na een tij dje weer terug naar Brabant." Aarts is gebleven. Na twee jaar Clinge dirigeerde de bisschop hem naar Hulst. Les geven, huisbezoek, jongeren werk - hij heeft, het allemaal ge daan. Pastoraal werk onderzie ken vond hij het leukst en hij wilde graag in een ziekenhuis werken. Maar alle ziekenhuizen waren bezet en dus vroeg de bis schop of hij op het Sint Willi- brordcollege in Goes godsdienst wilde geven. De 'gele envelop' bevatte geen bevelen meer. Hij ging wel. ,,Ik dacht wel: verdo rie. dansende en klierende grote kerels. Ik was er best een beetje bang voor", erkent Aarts. Nog prijst hij de directie, die hem hielp van godsdienst een vak te maken dat leerlingen serieus leerden. „Het was nooit erg als je voor godsdienst onvoldoen des haalde. Maar ik heb ervoor gezorgd dat je erop kon zak ken." Mild In 1979 volgde hij Anton Blom- merde op als deken van Zeeland toen deze in Tilburg ging doce ren. Aarts omschrijft zijn voor ganger als een 'milde, zeer gezien figuur". „Ik zag er érg te genop in zijn voetsporen te tre den. Maar ik heb geprobeerd op mijn eigen manier deken te zijn. Blommerde zat vast toen hij wegging. De verhoudingen tus sen de parochies lagen moeilijk, de parochianen waren nauwe lijks enthousiast te krijgen. Ik vind dat ik een opener houding heb bewerkstelligd, een pretti ger sfeer om in te werken." Toen hij als deken begon, zag hij ruim veertig enigszins in zich zelf gekeerde parochies. De ker ken liepen leeg en de belangstel ling voor het pastoraat nam snel af. Een celibatair leven trok weinigen. Aarts ziet het als zijn grote verdienste dat de samen werking tussen de parochies is verbeterd: „De parochies in het dekenaat zijn nu onderverdeeld in regio's. In die afzonderlijke regio's werken de parochies sa men in IPV's, Inter Parochiële Verenigingen." „Vroeger moest de pastoor een duizendpoot zijn, wilde hij én de doden begraven én zieken be zoeken én jongerenwerk doen. Maar het kwam er meestal op neer dat hij de kerk niet meer uitkwam. Nu rouleren de pasto res binnen een regio. De kwali teit van het pastoraal werk is sterk verbeterd. De weerstand was aanvankelijk sterk. Veel mensen dachten: wat moet die rare pief hier, ik ken hem niet. Nu denken ze: hé, die is goed, daar wil ik eens mee praten." Maar Zeeland blijft een uithoek Deken Aarts: „Ik ben niet iemand die met de meest wilde plannen in de voorste linies vecht; ik heb meer een coördinerende en inspirerende rol." foto Lex de Meester waar het pastoraal werk onder druk ligt. Aarts: „Ik ben niet ie mand die met de meest wilde plannen in de voorste linies vecht. Dat kan ik me als deken ook niet permitteren. Ik heb meer een coördinerende en in spirerende dan een initiëi*ende rol." Toch ziet hij voor zijn op volger een taak om de kerk ver der te vernieuwen. „Ik zou graag zien dat er naar vernieu wende vormen van pastoraat wordt gezocht. Veel jongeren zoeken naar houvast en voelen zich aangetrokken tot sektes en New Age. De Kerk is blijkbaar niet aansprekend genoeg. Bin nen de katholieke kerk moet verantwoord kunnen worden geëxperimenteerd. Geen voorste linies voor Aarts, toch ziet hij zichzelf als vooruit strevend. „Met de paus ben ik het niet altijd eens. De paus denkt meer wat ik als essentia listisch omschrijf, zo is het en niet anders. Ik denk meer exis tentialistisch, meer genuan ceerd en relativerend. Bestaan is ontwikkeling. Je kimt wel zeggen: het celibaat is door God gevóld en dat kan nooit anders worden. Ik vind dat het celibaat altijd waardevol blijft, maar het zal me niet verwonderen dat de rol van het celibaat in de kerk verandert. Zo kun je ook best geloven dat de mens door God is geschapen en ook uit de aap is voortgekomen", vindt Aarts. Bezinnen De deken maakt zich zorgen om de individualisering en vercom- mercialisciïng van de Neder landse samenleving. „Het leven is een struggle for life", zegt Aarts. „De mensen willen hoger en verder komen en vergeten zich te bezinnen op het wezen lijke van de mens. In een 24- uurseconomie worden essentië le, vragen als 'wie ben je als mens?' en 'hoe sta je in de we reld?' niet gesteld. Er is geen ruimte voor rust en spirituali teit. De mensen moeten tijd we ten te vinden om tot rust te ko men. En mag dat alstublieft dok op zondag?" Aarts heeft een daad gesteld. In kerken in Walcheren heerst er na de verkondiging stilte. Geen orgelspel maar stilte, een paar minuten lang. „In het begin werden.de parochianen er on rustig van. maar inmiddels is het een succes. Ook bij het pas toraal overleg heb ik bezinnen de elementen bevorderd. Verga deringen beginnen met gebed en het eerste uur besteed ik aan een geloofsgesprek. Dat gaat over individuele geloofsbeleving, hoe sta ik in mijn geloof?" Na juli houdt het pastoraal werk voor Aarts niet op. Hij gaat vrijwilligerswerk doen. En hij wil ontdekken wat hij leuk vindt. „De Kerk bepaalt mijn le vensritme, ik wil mijn eigen le vensritme terugvinden. Ik wil graag ontdekken of ik nog hob by's heb. Ik wil films en toneel zien, boeken lezen, ik wil me theologisch verder verdiepen. Al heel lang wil ik een boek van oecumenisch theoloog Houte pen lezen. Gewoon niet aan toe gekomen. En romans, die ik als de weerspiegeling van het leven zie. Ik verkeer in een beperkte kling van pastores en kerkelijk betrokken mensen. Die zijn ook wel van deze tijd. Maar door romans te lezen wil ik ook ge confronteerd worden met de ge- dachtenwereld van niet-kerke- lijken en anti-kerkelijken." van onze regioredactie VLISSINGEN - De dienstrege ling van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland (PSD) wordt met ingang van dinsdag 2 juni teruggebracht naar de situ atie van voor 24 mei. De vertrek tijden van de veerboten in Vlis- singen en Breskens komen daarmee weer op tien minuten voor het hele en het halve uur. De aansluitingen tussen boot en trein, vooral de stoptrein, wordt hierdoor verbeterd. Volgens de per 24 mei geldende dienstregeling was die tijd te krap. De vertrektijden van de twee eerste vroege treinen uit Vlissingen zijn ook iets aange past: zij zijn sinds gisteren twee minuten later vertrokken, waardoor er meer lijn zit in de aansluitingen op de boot en de Boze man bijt tegenstander KAPELLE - Bij een ruzie don derdagavond in Kapelle is een 31-jarige Goesenaar in zijn hand gebeten. Het handgemeen ontstond rond tien over acht op de hoek Coxstraat-De Schuur in Kapelle, naar aanleiding van een incident eerder op de dag op dezelfde plek. Een 50-jarige inwoner van Ka pelle was 's middags bij De Schuur tegen een openstaande deur van een daar geparkeerd staande bestelbus gereden. Het busje werd op dat moment door een 26-jarige Goesenaar ge bruikt voor een verhuizing. Toen de Goesenaar 's avonds, samen met een 31-jarige plaats genoot, terugkwam om spullen op te halen bij De Schuur, kwam de Kapellenaar, die daar in de buurt woont, naar buiten. Hij liep haar de bestuurder van de bus, met wie hij een stevige woordenwisseling kreeg. De 31- jarige Goesenaar werd vervol gens door de Kapellenaar door een heg geduwd, waarna beiden al rollend op een gemeentelijk grasveld terecht kwamen. De Kapellenaar beet letterlijk alle frustraties van zich en hapte in de duim van de 31-jarige Goese naar. Deze moest zich door de plaatselijke huisarts laten be handelen. bus. De vertrektijden zijn nu 5.49 en 6.49 uur. Een gevolg van het teruggaan naar de oude dienstregeling bij de PSD is wel dat de aansluitin gen op de bus in Breskens onder druk komen te staan. Het gaat om de lijnen 2 (Brugge-Westka- pelle-Sluis-Draaibrug-Oost- burg-Schoondijke-Breskens) en 3 (Oostburg-Zuidzande- Nieuwvliet-Groede-Breskens). Aanpassingen zijn niet mogelijk in verband met de aansluitingen in Oostburg en België op respec tievelijk de bus en de trein. Om de dienstverlening zo goed mogelijk te laten verlopen heb ben PSD en ZWN afspraken ge maakt over onderlinge commu nicatie: de busschauffeux-s van de twee lijnen melden hun ver wachte aankomsttijd aan de PSD, opdat die het vertrek van de boot eventueel enkele minu ten kan ophouden. De aanslui ting van lijn 1 (Perkpolder- Hulst-Axel-Terneuzen-Hoek- Biexvliet-Hoofdplaat-Bres- kens) is overigens ruimer. De situatie op het veer Kruinin- gen-Perkpolder is ongewijzigd. Daar waren volgens de dienst regeling per 24 mei ook geen veranderingen. De aanpassin gen op Vlissingen-Breskens zijn in ondeiiing overleg tussen het provinciaal bestuur, de PSD, ZWN en de Nedeiiandse Spoor wegen tot stand gekomen. Advertentie 'Succesvolle Kweker' van Thijs Sniorenburg. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Johan Ever- aers heeft in galerie Galerij van de Regionale Scholenge meenschap Professor Zee man in Zierikzee de laatste expositie van dit schooljaar ingericht. Het betreft 25 fo to's van de beeldende kunst route 'Verrassende Gewas sen' gemaakt door kunste naar Willem van Gogh. Deze kunstroute was vorig jaar onderdeel van het festival Zonnemaire Buitengewoon op het erf van de familie Ver- sepul en in de polder van Bommenede. Everaers koos voor de naam 'Zonnemaire Buitengewoon, buitengewoon binnen' voor zijn expositie. Hij zocht een koppeling met galerie 'Gale rij'. Die vond hij in het feit, dat di'ie oud-leerlingen van de RSG deelnamen aan die beeldende kunstroute: Sop hie Hendriks, Ix-a van de Kop en Thijs Smorenburg. Naast de foto's van Van Gogh hebben de kunstwerken van deze drie jongei'en ook een plekje geki-egen binnen deze expositie. Bekende namen van deelne- mei's woonachtig op Schou- wen-Duiveland waren: Gust Romijn, Teja van Hoften, Tien Heestermans en Willem van Anraad. Van deze kun stenaars was in ander ver band al eerder werk te zien in galexóe Galerij. „Deze tentoonstelling slaat goed aan bij de leerlingen van onze school", constateert Everaers. Al toen hij bezig was met de inrichting toon den zij belangstelling. „Dat komt ongetwijfeld doordat velen zelf naar het festival zijn geweest en de foto's een mooie herinnering bieden aan die kunstwerken in de open lucht", aldus de stimu lator achter galeiie Galeiïj. Smaakmaker De expositie vonnt volgens hem een aardige smaakma ker voor de vierde editie van Zonnemaii-e Buitengewoon. Het muziek- en theaterfesti val wordt op zondag 12 juli gehouden. Vanaf die datum tot en met zondag 16 augus tus is in de polder onder Zon nemaire weer een nieuwe beeldende kunstroute inge richt. Dit keer zijn kunste naars en ai'chitecten uitge nodigd hun interpretatie te geven van het thema 'Pick nick van aardappel tot zee'. De bedoeling is, dat er vanaf het aardappelveld dwars door de polder tot aan de zee over een lengte van twee ki lometer 23 bijzondere pick nickplaatsen gecreëerd wor den. De tentoontelling in galexie Galerij in RSG professor Zeeman duurt tot en met 3 ju li en is voor het publiek te be zichtigen tussen 8.30 en 16.30 uur op schooldagen en na telefonische afspraak: 0111-402017. door Nicole Kluijtmans OOSTKAPELLE - „Dit gedicht spreekt voor zich. De kikkers werken mee", merkte de dichter Egel donderdag op tijdens de rondleiding door de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle. Een van zijn gedichten, 'Concert' over het kwaakconcert van groene kikkers, is geplaatst bij de vijver in de heemtuin. Het maakt deel uit van de expositie 'Een beeld van een tuin 1998' die tot en met 30 september is te zien. In oktober 1996 werd de heem tuin voor de eerste keergebruikt voor een grote expositie van beeldende kunst. Het was zo'n succes dat het museum vond dat het voor hex-haling vatbaar was. In de tuin is weer een looproute uitgezet, ditmaal langs het werk van vijf kunstenaars uit Dor drecht. De kunstwerken worden afgewiseld met gedichten van leden van de Zeeuwse sehrij- versvereniging Pennevreugd. De overeenkomst tussen de beeldende kunstenaars en de woordkunstenaars is dat zij bei den de natuur als grote inspira tiebron hebben. Tijdens de opening van de expo sitie door gedeputeerde G.L.C.M. de Kok kregen enkele genodigden een rondleiding langs de werken en een toelich ting van de kunstenaars zelf. De gedichten en de kunstwerken, voornamelijk sculpturen, staan los van elkaar. Zo hebben de be heerder van de tuin Eiók Spek snijder en educatief medewerk ster Ada Lilipaly een selectie gemaakt van reeds bestaande gedichten van Pennevreugd. Al hoewel de pennevruchten niet speciaal zijn geschreven voorde expositie lijkt het alsof ze voor de heemtuin zijn gemaakt. Natuurlijke vormen Dat geldt overigens ook voor de meeste kunstwerken die wor den tentoongesteld, zoals zand kleurige vazen van keramiste Ria van Roomen, bi'onzen beel den van Maiójk Renia, land schapselementen van Mieke Schamp of metershoge gi-oei- vormen van Jan Asjes van Dijk. Asjes van Dijk laat zich inspire ren door natuurlijke vormen als zaadbollen, peulen en zwam men. Het werk van Renia draagt vaak een boodschap. 'Docu- mentum' - een haag van spei'en met schijven van steen en ander materiaal waar de bezoekers doorheen kunnen lopen - staat voor haar fascinatie voor de constante informatiestroom en de invloeden van cultuurver menging waaraan niemand voorbij kan gaan. De speren hebben ook een betekenis. Hiei-- mee wil ze het machtsvertoon aan de kaak stellen. Door het gevarieerd mateiiaal- gebniik - combinaties van ijzer-, acrylaat, messing, hout en glas - vallen de objecten van Ferdi Wouters onmiddellijk op. Wou ters is geboeid door tegenstel lingen zoals cirkels en vierkan ten en hard en zacht. Cirkels en vierkanten staan Voor de ver houding mannelijk-vrouwelijk. Samen verbeelden ze het leven, het 'zijn'. In de heemtuin staan diverse schelp vormen waarbij het ritme van de gelaagdheid in een schelp wordt benadrukt of de tegenstelling tussen het harde van de schelp (ijzer) en de week heid van het diertje dat de schelp bewoont (acrylaat). Het Zeeuws Biologisch Museum wil van de exposities een jaar lijks terugkerend evenement maken, eventueel in samenwer king met andere organisaties. Op dit moment ontbreken hier voor nog de middelen. Om het werk van gerenommeei-de kun- stenaai's naar Zeeland te halen is geld nodig. Zij komen niet zo als de minder bekende artiesten zelf hun werk brengen. Vaas met schijven van Ria van Roomen. Venus van Ferdi Wouters. Het duo Twice met (1) Wil Pluijgers (zang/gitaar/percussie) en John de Korte (zang/toetsen). foto Ruben Oree! de markt. Wekelijks oefenen wi nieuwe nummers in. We waker eivoor dat we niet voor een ou bollig stelletje worden versle ten." De Korte: „Van oudere: hoi'en we soms dat we pi'ecies df muziek uit hun tijd weten ti spelen, maar van jongeren nel zo goed." Ze treden op in heel Nederland maar blijven als ze de kern; hebben het liefst dicht bij hul5 „Als de deuren dichtgaan is elke zaal hetzelfde", zegt De Korte „Het verschil is alleen of je naj derhand een half uur of tweeën half uur moet terugrijden. He muziek maken is voor ons voor al een hobby, ook al zijn we ei bijna dagelijks mee bezig. W( hebben allebei een baan. Twicj is onze uitlaatklep. En na zeven tien jaar samenspelen willen \vi| vooral blijven lachen." Pluijgers: „We hoeven niet pa se het land in en we hoeven niej per se een hit te scoi*en." I Toch is de cd meer dan promo tiemiddel om optredens te verj krijgen. „We hebben nu een' vast willen leggen waai'toe \vi muzikaal in staat zijn", aldtf Pluijgers. „Het is een cd vooi onszelf. Iets blijvends. Daar naast willen we mensen die ort tijdens optredens aan het weri hebben gezien de gelegenha' geven om het thuis nog eens te rug te horen. Het commercie;', aspect, dat mensen de cd kiu> nen kopen of dat we er optie dens aan overhouden, dat kort eigenlijk op de laatste plaats De Koi-te: „Het is vooral de geil en het lekkere gevoel dat we zei eens zo'n ding hebben uitge bracht." door ErnstJan Rozendaal OOST-SOUBURG - Ze vormen niet zomaar een bruiloften- en partijenband. Het duo Twice speelt dansmuziek voor feesten in alle soorten en maten, maar heeft ook artistieke ambities. „We spelen voornamelijk com posities van anderen", zegt zanger/toetsenspeler John de Koi-te. „Maar we geven aan elk liedje onze eigen klank mee en improviseren op het podium als blijkt dat het publiek daar be hoefte aan heeft." De Korte speelt al zeventien foto Lex de Meester jaar samen met Wil Pluijgers (zang/gitaar/percussie). Aan vankelijk met meerdere muzi kanten in de Fiësta Band maar sinds een aantal jaren samen onder de naam Twice. Onlangs heeft het duo een cd uitgebracht met vijftien hoogtepunten uit het repertoire, zoals 'You don't havetosayyouloveme', 'Thela- dy in red' en 'Tears in heaven'. „Met de Fiësta Band speelden we voornamelijk disco", zegt De Korte. „Nu is ons repeifoii-e veel breder geworden, van rock 'n' roll tot country tot bossa nova. In de loop der jai'en hebben we onze zang en muziek weten uit te diepen." Dansen Alles wat Twice speelt moet dansbaar zijn. want Pluijgers en De Korte willen hun publiek op de vloer zien. Ze gaan er prat op elk feest tot een succes te maken en hebben een repertoire in de vingers dat jong en oud aan spreekt. „We houden erg goed bij wat in de hitlijsten gebeuid", foto Lex de Meester verklaart Pluijgers. „We volgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 48