Economie Indonesië is ravage Roebel staat steeds meer onder druk PZC Jakarta laat teugels nog wat vieren Brussel verbiedt kabel-monopolie van Duitse media Merkel overleeft debat kernafval Spanning in Kashmir loopt op buitenland ]anken op zwart zaad Bali weer open voor toeristen ,.A p m-icmmsr - - - v Gayssot smeekt piloten BBC-mensen vast in Jemen Akkoord Iran en Saudi-Arabië Deel veerboten onveilig Noord-Iers rundvlees vrijgegeven donderdag 28 mei 1998 loor Ronald Frisart J AKARTA - Een week na het af reden van president Soeharto rekken in Indonesië de stofwol- en langzaam op. Wat opdoemt, een economie die er veel erger inntoeis dan werd gedacht. Mi- lister van Justitie Muladi zei isteren dat het buitenland zeer nel met geld over de brug moet tomen. Zo niet, dan staat nieu- ife onrust voor de deur. Jnderhandelaar Neiss van het nternationale Monetaire 7onds (IMF) gaat momenteel in n lakarta na of het IMF het vol gende deel van een miljard dol- ar hulpgeld kan sturen. Dat Indonesië het geld keihard lodig heeft, lijdt geen twijfel, fot nu toe werd verwacht dat de iconomie dit jaar vier procent ou krimpen. Gisteren zei eco- Eome Mari Pangestu dat een himp van zeker tien en moge- ijk twintig procent meer voor Je hand ligt. De inflatie - tot nu oe voor 1998 geschat op veertig procent - kan volgens haar oplo pen tot honderd procent. Vóór het uitbreken van de crisis telde Indonesië officieel 22,5 miljoen urnen. Mari ziet dat aantal stij gen naar 58 miljoen, meer dan pen kwart van de bevolking. Peroerd Het Indonesische bankwezen staat er ondertussen buitenge woon beroerd voor. Standard en Poor verklaarde gisteren dat het aandeel slechte leningen bij In- ionesische banken hoger zal ilijken dan de 55 procent die S Se P eerder voorspelde. Moody's Investors Service schetste eveneens een inktzwart beeld: de meeste Indonesische banken kunnen geen leningen meer verstrekken, omdat ze geen geld hebben. Om het pro bleem van de slechte leningen de baas te worden, is volgens Moody's tegen de veertig mil jard gulden ofwel 200 biljoen roepia nodig. Ter vergelijking: de Indonesische overheidsbe groting omvat dit jaar 132 bil joen roepia. Zelfs de grootste particuliere bank van het land dreigt nu om te vallen. Al dagen wordt Bank Central Asia (BCA) bestormd door klanten die hun geld in vei ligheid willen brengen. Dat juist BCA onder vuur ligt, is niet zo verwonderlijk. Ex-president Soeharto's oude vriend Liem Si- oe Liong (Sudono Salim) is voor 70 procent eigenaar van de bank. De rest is in handen van twee van Soeharto's kinderen: dochter Tutut en zoon Sigit Harjojudanto. Die Soeharto- connectie maakte de bank eer der deze maand een geliefd doelwit. Meer dan honderd ves tigingen werden beschadigd. De regering liet gisteren weten dat het spaargeld van de BCA- klanten wordt gegarandeerd. Problemen waren er gisteren ook voor PT Indofood Sukses Makmur, een ander paard uit de Salim-stal. Nadat de koers van het Indofood-aandeel 31 pro cent omlaag was geschoten, leg de het bestuur van Jakarta's Bursa Effek de handel stil. Be leggers deden Indofood van de hand omdat er geruchten gaan dat de regering het bedrijf onder de loep wil nemen. GPD Duizenden Indonesiërs haalden gisteren hun rekening bij de BCA leeg. foto BullitMarquez/AP door Ronald Frisart JAKARTA - De Indonesische regering laat vandaag nog vijf politieke gevangenen vrij. De druk neemt toe om ook de gede tineerde Oost-Timorese ver zetsleider Xanana Gusmao in vrijheid te stellen. President Habibie tekent van daag de papieren die nodig zijn om vijf politieke gevangenen vrij te laten, zo heeft minister van Justitie Muladi gisteren verklaard. Wie de vijf zijn, wilde hij niet zeggen. Volgens mensenrechtenorgani saties telt Indonesië ten minste tweehonderd politieke gevan genen. Twee categorieën gedeti neerden lijken te worden uitge sloten van gratie. Ten eerste de Advertentie DUBBELE AIRBAG METALLIC LAK MISTLAMPEN VOOR AIRCONDITIONING LICHTMETALEN VELGEN VERDER NOG IETS VAN UW DIENST? De Rover 400 Kings Cross is een zeer com- ook de stijlvolle buitenkant. Wat dacht u plete familie- en zakenauto. De standaard van de kleuren British Racing Green en elektrische ramen en de alarminstallatie Tahiti Blue? U heeft al een Rover 400 Kings met afstandsbediening zijn daar een goed voorbeeld van. Maar nacuurlijk Cross vijfdeurs voor fl 38.490,- of een sedan-uitvoering voor fl 39-490,-. A GREAT DRIVE Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. mensen die vast zitten in ver band met de couppoging van 1965, die het Soeharto-bewind in de schoenen heeft geschoven van de sindsdien verboden com munistische partij Ten tweede de Oost-Timorese gevangenen. Tot nu toe houdt Jakarta vol dat de Oost-Timore- zen gewone criminelen zijn. De buitenwereld beschouwt ook hen echter als politieke gevan genen. Verzetsleider Jose 'Xa nana' Gusmao is in 1992 gear resteerd. Aanvankelijk kreeg hij levenslang. Later is dat omgezet in twintig jaar cel. De Portugese regering ïs een di plomatiek offensief begonnen voor vrijlating van de andere Oost-Timorezen. Nadat Portu gal haar voormalige kolonie Oost-Timor had ontruimd, trok in 1975 het Indonesische leger er binnen. In 1976 annexeerde In donesië het gebied. Golkar Luitenant-generaal Prabowo Subianto wordt vandaag be ëdigd als commandant van de staf- en kaderschool van de strijdkrachten in Bandoeng. De plechtigheid vindt plaats in Ja karta, zo meldde staatspersbu- reau Antara. Prabowo is een schoonzoon van Soeharto. De chef van de strijdkrachten, ge neraal Wiranto, ontsloeg zijn ri vaal Prabowo afgelopen vrijdag als commandant van Kostrad, de strategische reserve van het leger. Gisteren werd het ontslag bekendgemaakt van de politie chef van Jakarta. Generaal-ma- joor Hamami Nata krijgt een functie op het hoofdkwartier van de nationale politie. Vrouwenzaken Oud-minister van Vrouwenza ken Sugandhi treedt met haar organisatie uit regeringspartij Golkar om een nieuwe politieke partij op te richten. Mien Su gandhi is voorzitter van MKGR. Dit Overlegorgaan voor Gezin en Wederzijdse Hulp behoorde in de jaren zestig tot de organi saties die samen met de strijd krachten Golkar oprichtten. Ondernemersvereniging Kos- goro behoorde ook tot de Golkar-oprichters. Kosgoro oveiweegt Golkar eveneens te verlaten en een politieke partij te worden. GPD DEN HAAG - Alleen het eiland Bali is weer open voor toeris tisch bezoek, voor de rest van Indonesië blijft een negatief reisadvies van kracht tot 2 juni. Dat heeft het Platform Reisad viezen, waarin ANVR. ANWB, reisverzekeraars en het ministe rie van Buitenlandse Zaken zit ten, gisteren besloten. De reiswereld had gehoopt dat ook omliggende eilanden als Lombok en Sulawesi zouden worden losgekoppeld van het algemene Indonesië-advies, maar andere vertegenwoordi gers van het Platform wilden dat niet. GPD gjflë§| ISLAMABAD - De Pakistaanse chefstaf, generaal Jehangir Karamat inspecteert een militaire basis in het gebied dat grenst aan de Indiase deelstaat Kashmir. Pakistan maakt aanspraak op het gebied. De spanning tussen beide landen is na vijf Indiase kernproeven opgelopen. foto RTR door Hans Hoogendijk MOSKOU - „Rusland vraagt om hulp, devaluatie wordt voorbereid", luidde het belang rijkste nieuws gisteren op de voorpagina van de krant Neza- vizimaja Gazeta. „Zet op dol lars, investeringen in roebels te riskant. Devaluatie van vijftien procent mogelijk", meldde de gezaghebbende Kommersant Daily. En ook de Pravda voor spelde de val van de Russische munteenheid. De aandelen op de beurs van Moskou kelderden gistermid dag nog verder. „Blinde paniek, vooral onder de Russen. Ze ver kopen voor elke prij s die ze kun nen krijgen", verklaarde een Britse makelaar. Nieuw voedsel voor de geruch tenmolen vormde het nieuws dat verkoop van het laatste gro te staatsoliebedrijf Rosneft niet doorgaat vanwege gebrek aan belangstelling. De regering had gehoopt dat de verkoop ruim vier miljard gulden in het laatje zou brengen. Nu zal een nieuwe poging tot verkoop worden ge daan. Op het prijskaartje staat dan 3,5 of 3,6 miljard. Rusland verkeert nu in een voor iedereen zichtbare financiële crisis. Niet alleen als gevolg van de turbulenties op de financiële markten in Azië is Rusland in de problemen gekomen. Ook de blokkades van de mijnwerkers hebben flinke schade aange richt. Het Kremlin becijferde de verliezen van de acties die tien dagen hebben geduurd, voor de hele economie op enkele hon derden miljoenen. President Jeltsin heeft vandaag spoedoverleg met premier Ki- rijenko, de president van de Centrale bank Doebinin en mi nister van Financiën Sadornov. Later op de dag komt de Rus land-expert van het IMF, het In ternationale Monetaire Fonds, naar Moskou. In zijn bagage heeft vrijwel zeker het volgende deel (1,5 miljard groot) van de lening van 20 miljard die het IMF aan Rusland heeft ver strekt. Over een extra geldinjec- PARIJS - De Franse minister van Vervoer, Jean-Claude Gays sot, heeft de piloten van Air France gisteren opgeroepen het luchtverkeer niet met stakingen te verstoren tijdens het we reldkampioenschap voetbal omdat ze daarmee het risico lo pen 'het imago van Frankrijk te bederven'. De piloten kondigden stakingen tijdens de eerste twee weken van juni aan. Het WK begint op 10 juni. De belangrijkste vak bond van de Air-France-piloten heeft zelfs gedreigd de sta kingen te verlengen tot bijna de hele maand. Air France wil niet voldoen aan de de eis van de bonden om het aantal dagelijkse vluchten van een piloot te beperken tot vier. Bovendien willen de bonden dat de laagste salarisschaal, be doeld voor nieuwe piloten, wordt afgeschaft. AP SANA - Drie verslaggevers van de BBC zijn in Jemen aange houden, nadat zij als vrouwen vermomd een reportage had den gemaakt in een gebied waar vaak buitenlanders worden ontvoerd. Volgens hun gids hadden de drie zich met de verhullende dracht van Jemenitische vrouwen getooid om onopgemerkt vraaggesprekken te kunnen voeren met leden van de Bam Dhabyan stam in de buurt van de oude stad Marib. In die streek wordt de dienst uitgemaakt door gewapende stamle den die vaak buitenlanders ontvoeren om de regering geld of concessies af te dwingen. Toen de tv-ploeg vorige week in Je men aankwam, werd toestemming om bij Marib te filmen om veiligheidsredenen geweigerd. AP TEHERAN - Saudi-Arabië en Iran heben gisteren in Teheran een samenwerkingsakkoord gesloten. De ministers van Bui tenlandse Zaken, respectievelijk prins Saud al-Feisal en Ka- mal Kharazi, bezegelden met de ondertekening de verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen. Die waren sinds de Islamitische Revolutie van 1979 in Iran vrijwel ver broken. Het akkoord gaat over talrijke bilaterale zaken, zoals samen werking in de handel en over sportieve en culturele uitwisse lingen. AFP/RTR ROTTERDAM - Met de veiligheid op zes veerschepen in de Middellandse Zee en twee op het Kanaal is het slecht gesteld. De Duitse toeristenbond AD AC komt tot die conclusie na een onderzoek op dertig veerboten in Europa. Op de vier Griekse schepen de Anemos, Naias II, Bari Express en Pantokrator zijn de veiligheidsmaatregelen volgens de AD AC slecht tot zeer slecht, evenals op het Turkse schip de Is- kenderun en het Italiaanse schip de Gallura. In het Kanaal kwamen de SeaFrance Renoir en de Stena Antrim als 'erbar melijk' uit de test. GPD BRUSSEL - De Europese Commissie heeft gisteren besloten het exportverbod op rundvlees uit Noord-Iei'land op 1 juni op te heffen. De maatregel geldt uitsluitend voor vlees van vee dat vanaf de geboorte voortdurend en controleerbaar in geregistreerde kuddes heeft geleefd. Verder moet het hele verwerkingstra ject, vanaf de slacht tot verpakking hebben plaatsgevonden in Noord-Ierland. De Noord-Ierse vleesindustrie houdt al jaren nauwgezette ge computeriseerde bestanden bijDaardoor heeft de commissie zich ervan kunnen overtuigen dat de runderen nooit in con tact zijn geweest met kuddes die aanraking waren gekomen met de gevreesde runderziekte BSE. AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren unaniem een fusie op het gebied van be taaltelevisie verboden tussen de Duitse mediaconcerns Bertels mann en Kirch en de kabel maatschappij van Deutsche Te lekom. De operatie zou volgens eurocommissaris Van Miert (concurrentiebeleid) leiden tot een monopolie op sport- en filmrechten, alsmede de techno logie voor decoders. Gezamenlijk wilden Kirch en Bertelsmann pay-per-view aanbieden, programma-aan bod op bestelling. Daarvoor hadden zij het kabelnetwerk van Deutsche Telekom nodig. D at zou daardoor niet zij n te ge bruiken voor andere, regionaal opererende exploitanten. Ook zouden toekomstige en mogelijk Amerikaanse concur renten geen toegang kunnen krijgen tot de moderne decoder technologie van Kirchs doch ters BetaDigital en BetaRe- search. Dat zou potentiële concurrenten voorjaren op ach terstand zetten, hetgeen de markt nog eens extra afschermt. Verder zou de fusie Kirchs uit gebreide catalogus aan films en sportrechten afschermen voor derden. Deutsche Telekom gaf enkele weken geleden al te kennen het kabelnet ook voor anderen open te willen stellen, om daarmee toch een fusie mogelijk te ma ken. Ook in een laatste gesprek liet Leo Kirch de Belgische eu rocommissaris Van Miert dins dagavond weten water in de wijn te willen doen door zijn filmbibliotheek en decoder technologie ook voor derden be reikbaar te maken. Bertelsmann zei onder deze voorwaarden echter niet tot een fusie te willen komen. Daarop verbood de Europese Commis sie gisterochtend de fusie. Bertelsmann gaat nu mogelijk alleen verder met Deutsche Te lekom Het afketsen van de fusie kan grote gevolgen hebben voor Kirch, die na een snelle uitbrei ding begin jaren negentig, in fi nanciële problemen verkeert. ANP tie wilde het IMF niets kwijt. Directeur Camdessus, op be zoek in de ex-Sovjetrepubliek Kirgizië, zei gisteren wel dat er geen enkele reden voor paniek is en dat de roebel ook niet gede valueerd hoeft te worden. Hij prees de stabiliseringsmaatre gelen die het kabinet van Kirij- enko heeft getroffen. Hoewel de druk op de jonge re geringsleider toeneemt, weigert hij te praten over een aantasting van de stabiliteit van de roebel, een van de weinige wapenfeiten van zijn voorganger Tsjemo- myrdin. „De regering over weegt geen devaluatie als een mogelijke stabiliserende maat regel voor de binnenlandse fi nanciële markt. We discussiëren daar niet eens over", liet hij we ten. Ook minister Sadomov probeerde rust en zelfvertrou wen uit te stralen. Maar zelfs het door president Jeltsin bekrach tigde besluit om de begroting met 20 miljard, zo'n twaalf pro cent, te korten, zoi'gde niet voor rust aan het financiële front. GPD door Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse minister van Milieu, Angela Merltbl, heeft gisteren het debat in de Bonds dag over het schandaal rond het transport van kernafval zonder kleerscheuren doorstaan. Een motie van wantrouwen van de Groenen maakte geen schijn van kans. Ook de grootste oppositiepartij, de SPD, die zich van stemming had onthouden, slaagde er niet in de minister in het nauw te drijven. Merkel bleef 'er bij dat ze pas eind vorige maand van de Franse autoriteiten had ge hoord dat sinds 1988 met enige regelmaat te veel straling was gemeten bij containers met Duits kernafval voor de opwer- kingsfabi'ieken La Hague in Frankrijk en Sellafield in Enge land. Ze wees erop dat ze on middellijk tot actie was overge gaan en het vervoer met de Castor-containers opgeschort had. Ze had een 10-puntenpian voorgelegd voor meer veiligheid en de exploitanten van de kern centrales een verscherpte mel dingsplicht opgelegd. Zodra te veel straling wordt gemeten, moet dat gelijk aan Bonn ge meld woi'den. De directies van de negentien centrales waren voor alle paxdij- en de grote boosdoenei-s. Zij hadden van de stralingsinci denten geweten, maar verzuimd de toezicht houdende instanties in te lichten.. „Zij zijn schuldig aan de vertrouwenscrisis bij dc bevolking", aldus Merkel. De oppositie deelde haar kritiek aan de exploitanten, maar vond ook dat zij tekort was gescho ten. SPD-wooi'dvoerder Müller zei te geloven dat de minister 'persoonlijk' niet van het ver zuim door de exploitanten op de hoogte was geweest, maar dat ontsloeg haar niet van haar po litieke verantwoordelijkheid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5