Arts naar school voor erectiepil Pijn in het hoofd Tom Poes en de Grootdoener varia Producent verwacht in Nederland stormloop op potentiemiddel Viagra het weer Êk homeopathie EEB'2996677 )370505 puzzel recept donderdag 28 mei 1998 Zeeland: Buiig weer door Hans Leber Huisartsen worden de ko mende maanden met een speciale campagne op de hoogte gebracht van de werking van de 'erectiepil' Viagra. Het middel is op z'n vroegst eind dit jaar be schikbaar in Nederland. Nu al is duidelijk dat de vraag dan enorm zal zijn, terwijl de artsen amper ervaring met erec tieproblemen hebben. „Het is een van de laatste taboes," aldus de Leidse uroloog dr. A A Lyck- lama Nijeholt. De man gaat niet graag met zijn 'slappe' naar de dokter. En de arts brengt het onderwerp ook niet al te gretig ter sprake. Maar voor beiden komt de wereld er binnenkort heel anders uit te zien. Viagra biedt hulp: een fer me erectie wordt veroorzaakt door zweilichamen in de penis die zich met bloed vullen en ver volgens niet leeglopen. De erec tiepil bevordert dit proces doel treffend en - heel belangrijk - slechts bij seksuele opwinding. Zeven van de tien mannen bij wie de zweilichamen het laten -afweten, hebben baat bij Via gra, bleek uit onderzoek. Bij de Nederlandse vestiging van producent Pfizer plaatst een woordvoerder de pil nu al in een rijtje 'grootse' zaken: „je hebt het millennium, de euro en Viagra, zeggen we hier." De tele foon staat er roodgloeiend, zo als ook bij artsen en apothe ken." Een woordvoerder van Pfizer laat weten dat het bedrijf samen met de Landelijke Huisartsen- vereniging cursussen gaat op zetten. Slachtoffers Recente berichten over zes do delijke slachtoffers van Viagra in Amerika en gisteren in Brazi lië hebben menig man aan het denken gezet. Uroloog Lyckla- ma voorziet echter geen grote problemen. „Er is nog weinig over te zeggen, maar in Amerika kunnen de mensen via een arts op Internet over Viagra be schikken. Neem een oudere man die zich door deze pil een fysieke inspanning oplegt die zijn hart niet aan kan; een arts kan dat voorkomen door zo iemand voor te lichten." Ook bij Pfizer geen paniek: „Zes doden op een mil- j oen mannen is sowieso weinig. De Nederlandse man met een erectieprobleem beschikt liever vandaag dan morgen over Via gra. Deze week begon de Inspec teur voor de Volksgezondheid een onderzoek naar een Nij meegs bedrijf dat Viagra al zou verkopen. De Pfizer-woord voerder acht dit onmogelijk: „Viagra is in Europa nog niet toegestaan. Dat gebeurt pas aan het einde van dit jaar, op zijn vroegst. Dat bedrijf verkoopt trouwens zetpillen, is ons ver teld. Terwijl Viagra alleen als tabletten op de markt zijn." Berekeningen over het aantal mannen dat baat kan hebben bij de erectiepil lopen uiteen van 200.000 (het aantal geregi streerde mannen met erectie problemen) tot een veelvoud daarvan. Een van de twee man nen boven de veertig heeft so wieso een erectieprobleem, weet Lycklama. Vooralsnog ziet de Nederlandse overheid Viagra als een 'luxe medicijn', laat de Pfizer-woord- voerder weten. Ziekenfonds Lobbyisten van het bedrijf zijn druk doende de pil uiteindelijk in het ziekenfondspakket on dergebracht te krijgen. „Anders zouden alleen mensen met geld het kunnen gebruiken," ldinkt het meelevend. Dat het bedrijf de prijs van Viagra ver naar beneden brengt, hoeft niet te worden verwacht: „Er is veel in research geïnvesteerd. De uit eindelijke Europese prijs is ove rigens nog niet bekend." Aangezien de pil naar verwach ting rond de 15 gulden per stuk gaat kosten, is het niet de ver wachting dat die ooit door de overheid wordt vergoed. Het zou een enorme aanslag op het Nederlandse medicijnenbudget betekenen. Voor de man die dagelijks met behulp van Viagra de liefde wil bedrijven en het zelf moet beta len, is de rekensom snel ge maakt: 5475 per jaar. GPD Vooruitzichten vnjdag zaterdag zondag maandag weer ah a. max. 17° 18° 18c 18° min. 11° 11° 12° 11° wind W 3 VAR 2 ZW 3 Z 3 Zon donderdag onder 21.47 vrijdag op 5.36 Maan donderdag onder vrijdag op 9.14 In een apotheek in San Marino is de Viagra-potentiepil gewoon verkrijgbaar. In Italië is de verkoop niet toegestaan. foto Pasquale Bove/EPA Nautisch bericht De zuidoostelijke wind is meest matig, 3 tot 4 beaufort. Het zicht is j vanochtend slecht tot matig en vanmiddag matig tot goed. De tei peratuur van het kustwater is 15 a 16 graden. Sommige buien kui nen gepaard gaan met onweer. Vanochtend kans op een mistbanl 5 Toonder Studio's Waterstanden door Jacq. van Dam Ook in de homeopathie wor den soorten hoofdpijn on derscheiden. Dit gebeurt echter op een andere manier dan in de gewone geneeskunde. De hoofdpijn wordt benoemd naar gelang het passend medicijn. Soms is er een duidelijke aanlei ding voor hoofdpijn zoals een katerhoofdpijn; hoofdpijn na teveel alcoholgebruik. Week endhoofdpijn kan te maken hebben met de koffieconsump- tie, op werkdagen wordt vaak meer koffie gedronken dan in het weekend. Een extra kop kof fie kan dan helpen. Vaak is er geen aanleiding te vinden. Opvallend is dat vrouwen vaker klagen over hoofdpijn dan man nen. Hoger opgeleide vrouwen hebben minder hoofdpijn klachten dan lager opgeleide vrouwen. Hoofdpijn komt vaak voort uit gespannen spieren. Met name de nekspieren. Lichte massage kan goed helpen. Migraine heeft meestal niets met de spieren te maken, maar met een aandoe ning van de bloedvaten. De bloedvaten zijn tijdens een aan val van migraine niet ver nauwd, maar juist verwijd. Mi graine is een vaag omschreven ziektebeeld. Omdat geen mi- (Advertentie) earasm grainepatiënt hetzelfde is, is dit de ingang die homeopathie kiest voor behandeling. Migraine kan worden veroor zaakt door bepaalde voedings middelen, maar ook door medi catie (de anti-conceptiepil). Er zijn veel homeopathische medi cijnen die succesvol kunnen worden voorgeschreven bij de behandeling van hoofdpijn. De hoofdpijn wordt benoemd met het passend medicijn. Bel ladonna (Wolfskers) en Sanguinaria (Canadese bloe- dwortel) zijn twee van de meest voorgeschreven middelen. De Belladonna-hoofdpijn: deze heeft één van de meest hevige pijn, samen met Gelsemium (Jasmijnwinde). Deze mensen denken gek te worden van de pijn. Ze hebben een rood en heet gezicht. Maar ijskoude handen en/of voeten. Ze hebben het ge voel alsof al hun bloed naar het hoofd wordt gestuwd. De pupil len zijn verwijd en ze hebben last van fotofobie (afkeer van licht). De hoofdpijn verbetert door in een donkere kamer te liggen. De hoofdpijn is vaak rechtzijdig en verslechtert door schokken. De Gelsemium-hoofdpijn: hier ontstaat de pijn in de nek en trekt over het hele hoofd. De oogleden zijn zwaar en de ogen kunnen maar met moeite wor den open gehouden. Ze zien wa zig tijdens de hoofdpijn. Ze moeten vaak plassen, waarna de hoofdpijn tijdelijk vermindert. Sanguinaria De Sanguinaria-hoofdpijn: de pijn begint in de rechterschou der of rechts in de nek en straalt uit naar de rechterkant van het hoofd. Ook deze patiënten wil len graag in het donker liggen, maar de hoofdpijn verbetert daar niet door. Vaak gaat de pijn gepaard met braken, waarna de hoofdpijn vermindert. Ook de Belladonna-hoofdpijn gaat vaak gepaard met braken, maar hier geeft dat geen verbetering. Emoties kunnen ook hoofdpijn veroorzaken. Dit is het geval bij Staphisagria-hoofdpijn (Sta- verridderspoor). Na ruzie of on derdrukte woede kan hoofdpijn ontstaan. De Natrium muriati- cum-hoofdpijn (Natriumchlo- ride) verslechtert door emoties. Hier hebben we te maken met een hamerende hoofdpijn, die meestal begint rond elf uur 's ochtends of bij het opstaan en bovendien verergert in de zon. Het zijn slechts enkele voor beelden van homeopathische medicijnen die goed kunnen helpen bij hoofdpijn. Jacq. van Dam is klassiek homeo- paat DONDERDAG Hoogwater 28 MEI uur cm uur cm Vlissingen 04.19 257 16.46 239 Terneuzen 04.38 28417.06 265 Bath 05.41 328 18.08 308 Roompot Buiten 04.10 19416.40 174 Zierikzee 06.15 17418.40 160 Stellendam Buiten 04.40 185 17.10 163 Wemeldinge 06.10 200 18.35 185 Philipsdam West 06.50 187 19.10 173 VRIJDAG Hoog water 29 MEI uur cm uur cm Vlissingen 05.06 249 17.36 224 Terneuzen 05.25 27617.53 250 Bath 06.26 319 18.56 292 Roompot Buiten 05.00 18817.25 160 Zierikzee 07.00 17419.20 153 Stellendam Buiten 05.30 180 17.50 147 Wemeldinge 07.00 19819.20 177 Philipsdam West 07.30 187 19.50 165 Laag water uur cm uur 10.52 217 23.15 2! 11.20 227 23.43 11 00.07 254 12.26 24, 10.40 152 23.00 16] 12.05 145 10.35 094 22.50 11 12.10 162 12.05 154 Laag water uur cm 11.33 204 23.59 2l( 11.59 213 00.50 253 13.07 11.25 142 23.45 16l 00.40 156 13.05 13J 11.25 087 23.40 19 00.35 171 12.55 19 00.35 164 12.55 141 „Omhakken!", sprak hij. „Opruimen!" En met deze woorden trad hij op de volgende stam toe en legde ook die met één klap tegen de grond. „Opruimen", vervolgde de metalen houthakker, naar een derde boom stampend. Doch nu vond heer Ollie zijn stem terug. „Ho!", riep hij. „Stop! Niet doen! Ophouden! Eén is genoeg!" De markies, die door de eerst-gevelde stam danig in de verdrukking was geraakt keek vol weemoed uit het lommer. „Par exemple!", prevelde hij. „Deze botteriken zijn het einde van mijn bongerd. Ach ja. de wereld gaat aan de goede bedoelingen van het grauw ten onder..." „Stop! Kom mee!", riep heer Ollie gejaagd in de verte - en dit bevel begon door te dringen. „Stop!", galmde de robot, de bijl wegleggend. „Kom mee!" Heer Bommel slaakte,een zucht van verlichting. Hij verliet het landgoed van de markies in snelle pas zonder nog een blik op zijn gastheer of diens omgehakte aanplant te werpen. Tom Poes zat in de nabijheid op een hek vanwaar hij bezorgd naar het houthakken gekeken had. „Niet zo best!", zei hij. „Wat zal de markies boos zijn!" „Mogelijk", gaf heer Ollie toe. „Hij heeft nu eenmaal een onaange naam karakter. Aan ons ligt het niet, hoor. Deze aardige robot heeft flink geholpen op mijn aanwijzingen. Het enige is: het duurt wat lang voordat hij gehoorzaamt. Hij overdrijft, als je begrijpt, wat ik bedoel." L Lagedrukgebied H Hogedrukgebred O A A a lichle sneeuw mabge sneetnv zwaresneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Plensbuien Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de om schrijving. De resterende letters vormen van bo ven naar beneden en van links naar rechts een ci taat. 1. Gereed; 2. lijst; 3. wachtwoord; 4. vuurwapen; 5. snor; 6. kettingzang; 7. draaibare haak; 8. palmriet; 9. fier; 10. klos; 11. kosteloos; 12. allerlei; 13. meubelstuk; 14. zandkuil op een golfterrein. Oplossing woensdag: klets o--r- rijpad t--c-smak ravel-e-r ij-l-e-t-a kwetsuren -e-s-u-e stremmen 1 K E L A E A R N 2 T A M B A E S L 3 K P A E R O O L 4 K R A V N O E N 5 K N R E V T E L 6 C E A L N O T N 7 O W A R N T E L 8 R S O M T A E N 9 S T E A T R I G 10 D S P A O E N L 11 G R E A T E I S 12 V N A G R I E A 13 T A Z F I E L C 14 B H u N K T E R _Janny van der Lee_ Stirfry van gerookte makreel en komkommer In Engelstalige landen wordt een roer bakschotel stirfry genoemd, overigens een letterlijke vertaling van roerbak. De ze schotel met gerookte makreel krijgt door de toevoeging van sesamzaadjes en soja een Oosters accent. Als u gerook te makreel met peper kunt bemachtigen heeft dit de voorkeur. 2 theelepels sesamzaadjes ca. 200 gram gerookte (peper)makreel 1/2 grote komkommer 3 lenteuitjes 1 eetlepel olie 1 eetlepel sojasaus enekei druppels citroensap Rooster de sesamzaadjes kort in een droge koekenpan. Neem het vel van de makreel en snijd de makreel in schuine repen van 2,5 cm breedte. Snijd de kom kommer in de lengte doormidden, ver wijder de zaadlijsten met een lepel en snijd de komkommer in stukken. Maakde lenteuitjes schoon en snijd ze in ringe tjes. Verhit de olie en fruit hierin de stuk ken komkommer en lenteui al omschep pend ca. 3 minuten. Voeg de stukken vis toe, roerbak nogmaals 1 minuut en voeg sojasaus en citroensap toe. Bestrooi met sesamzaadjes en serveer direct. Het overgrote deel van West-Europa wordt geteisterd door buien. Onweer behoort daarbij ook zeker tot de mogelijkheden. Met na me in en rond het westelijke alpengebied zal een flinke plens watei verwerkt moeten worden. Tussen de buien door kan de tempera tuur hiertoch nog oplopen tot rond de 20 graden. Ook in Spanjeen Portugal blijft het niet overal droog. Wel zal in het zuidoosten d£ zon zo nu en dan flink schijnen. Dit brengt de temperatuur er in de buurt van de 25 graden. Vakantieliefhebbers wacht in Zuidoost- Europa betere omstandigheden. Hier is het meest droog en de zon doet er flink zijn best. Dit levert temperaturen op die vaak zonder moeite de 25 graden behalen of overschrijden. In Polen en delen van Duitsland worden flinke opklaringen afgewisseld met een en kele bui. Als de zon even schijnt is het al snel 20 tot 25 graden. In het zuidwesten van Duitsland overheersen echter bewolking en buien. Scandinavië bevindt zich tussen twee storingen en m'oet het daarom doen met een wisselvallig weerbeeld. Hier en daarzal de zon zich zeker laten zien, terwijl wolkenvelden elders een bui kunnen opleveren. De temperaturen kunnen in het noorden de 10 graden nog niet halen terwijl in het zuiden van Zweden de tem peratuur oploopt tot tegen de 20 graden. Niet alleen vandaag, maar ook de Door: Klaas Drc rest van de week blijft het wisselval lig, hoewel vrijdag en zaterdag de neerslagkansen, tijdelijk, be hoorlijk afnemen. De buien maken dan meer plaats voor zonnige perioden. Detemperatuurschommelt meteen vrij zuidelijke aan voer rond de normaal voor eind mei. Vandaag is het nog overwe gend bewolkt. De bewolking laat een flinke hoeveelheid hemelwa- ir ter los. Het is een mix van regen en buien, mogelijk met een paar donderklappen en bliksemschichten. De middagtemperatuur is in deze niet al te koude, onstabiele en vochtige luchtsoort 17 a 18 gra den. De wind blaast uit het zuidoosten en is meest matig van kracht, windkracht 3 a 4. In de namiddag en avond klaart het een beetje op, maar pas in de nacht wordt het vrijwel helemaal droog. De temperatuur zakt naarwaarden van ongeveer 12 graden. Tijdens een enkele opklaring kan zich mist of nevel vormen. Vrijdag vallen er opnieuw een paar buien, maar de droge perioden* nemen flink toe. De zon laat zijn gezicht ook wat vaker zien. De maximumtempera tuur klimt naar circa 17 gra den. Zaterdag blijft het mis schien droog met zonnige perioden, als een zwak hoge- drukgebiedje boven ons land ligt. Het wordt 's middags 18 graden bij een zwakke tot matige wind uit verschillen de richtingen. Met de Pink steren neemt de buii_" weer toe, maar af en toe is ook de zon te zien. De mumtemperatuur schom melt rond de 18 graden. De nachten blijven aan de zachte kant met minima van 11 a 12 graden. mnderSIguiddag oeis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4