Inzameling oud papier moet beter A Hoeders van de Gregoriaanse zang PZC PZC Naschoolse opvang in huurhuis Axel Oude drankenhandel biedt Hulster politie tijdelijk onderkomen Scouting Sluis gered met steun van ouders zeeland 15 herenigingen dienen minimaal één maal per maand ronde te doen Zaalvoetbal lijeenkomst van >emeenten aan Westerschelde mensenwerk Inzameling zwerfasbest Tv-spotjes verkeersdoden Begin bouw waterschapskantoor Fritesboer wil in IJzendijke staan Vertrouwensambtenaar Axel donderdag 28 mei 1998 nor Wout Bareman ERNEUZEN - De inzameling in het oud papier in Zeeuws- laanderen kan beter. Vooral in buitengebieden zijn er nog d van plaatsen waar de bevvo- ers hun oude kranten niet nijt kunnen. Door het plaat- in van verzamelcontainers in kernen zou dat probleem unnen worden opgelost. Een icciale werkgroep heeft, op erzoek van het Openbaar Li- nj laam Afvalstoffen verwij de ling Zeeuws-Vlaanderen (AV- V), de problematiek rond de izameling onderzocht, elangrijkste conclusie: de ge- ieenten moeten de inzameling jveel mogelijk zelf blijven re- elen, maar er moeten onderling el goede afspraken worden ge laakt over de vergoeding die an de activiteiten van met na- ie de verenigingen zijn verbon en. Binnen de AVZV wordt al iren gepraat over de beste ma ler om oud papier in te zame- n. De afvalstoffenverwerkers Ireven naar een totale hoeveel - eidvan 72 kilogram oud papier inwoner. Om die hoeveel- eid te halen, moeten de vereni- ingen in de regio worden gesti- ïuleerd minstens eemnaal per ^aaand papier in te zamelen. Jaarnaast kunnen op strategi- ehe plaatsen containers wor- lèn neergezet. l'erenigingen die zich niet aan ie afspraken met de gemeente louden, lopen het risico een ianctie aan de broek te krijgen. Subsidiëring van door vereni- jngen ingeleverd ingeleverd ud papier dat afkomstig is van antoren, winkels en dienstver- mende bedrijven is er in de feuwe opzet niet meer bij. HULST- Zaalvoetbalvereni- Premiere Zaman houdt za- - erdag 30 mei in Den Dullaert 1 iet RVS masters toernooi. Je bal rolt vanaf 10.00 uur. Kaast de organiserende club ajn de deelnemers Arrow, ZVH lorres en Casteels de Meerpaal pit Hulst, Gewetra (Nunspeet), Hatisse (Goes), FC the Bombers Den Haag), Heerenveense loys, Merpati Muda (Amster- Jlam) en Benny Sport uit het - Selgische Assenede. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AKTERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Doen die bedrijven en instellin gen dat tóch, dan overtreden ze de provinciale milieuverorde ning. De AVZV zalhen wijzen op de mogelijkheid om zelf een pa piercontainer te gaan gebrui ken. Het nieuwe algemeen bestuur van de AVZV - het kwam voor het eerst na de raadsverkiezin gen van begin maart bijeen in Terneuzen - had geen moeite met de adviezen van het dage lijks bestuur, die nu worden doorgestuurd naar de Zeeuws- Vlaamse colleges van B en W's. Milieu-educatie Het algemeen bestuur ging ook akkoord met een 'voorzichtige' intensivering van de werk zaamheden van het Natuur en Milieu-educatiesteunpunt Zeeuws-Vlaanderen. Na meer dan een jaar werd het - aanvan kelijk moeizaam van de grond gekomen initiatief - geëvalu eerd. Doel van het steunpunt is het bevorderen van milieu-be- wustzijn en milieubewust ge drag door middel van het geven, ontwikkelen en bevorderen van milieu-informatie en milieu educatie. In '97 kostten de acti viteiten ongeveer een ton. Er werden 'natuuroudercursus- sen' opgezet, er werd lesmateri aal verstrekt, alle mogelijke ondersteuning en begeleiding verleend en ook werden projec ten (duinententoonstelling bij voorbeeld) gepresenteerd. Het steunpunt werd ook nauw be trokken bij gemeentelijke mi lieuvoorlichting. Lawine Eigenlijk, stelden verschillende bestuursleden woensdag vast, was het allemaal een beetje te veel van het goede. De coördina trice kon al die activiteiten nau welijks nog bijbenen. Reden voor het dagelijks bestuur om voor aanstelling van een tweede kracht - op parttime-basis - te pleiten. En die komt er. De be groting is nu opgetrokken naar 140.000 gulden. Wethouder B. J. M. Pauwels van Hontenis- se waarschuwde: „We moeten het financieel wel een beetje binnen de perken houden." En burgemeester ing. J. M. H. van Rest van Sas van Gent: „Bekijk het nogeens goed. We moeten kaders stellen, anders loopt het uit de hand en ontstaat er een la wine aan werkzaamheden." Buitenschoolse opvang in een huurhuis aan de Vogelensanckstraat in Axel. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim AXEL - In Axel is woensdagmiddag de buitenschoolse opvang van start gegaan. De Stichting Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen heeft daar een bijzondere lo catie voor gekozen: de kinderen worden opgevangen in een woning aan het plein tje in de Vogelensanckstraat. Tot nu toe gingen de kinderen naar het kinderdag verblijf De Kleine Draak maar daar was de ruimte te beperkt. „De Kleine Draak was inderdaad te klein geworden, dit moesten we ergens anders onderbrengen", verklaart directrice Ine ke Herrebout van de Zeeuws-Vlaamse kinderopvang. „Het lijkt misschien vreemd dat we dit doen in een doorsnee huis, maar in 1990 zijn we ook zo begon nen met het eerste kinderdagverblijf in de Gerbrandystraat." Herrebout vindt het juist goed dat de op vang in een woonwijk zit. „Het is eigenlijk ook gezelliger in een woning dan in één of ander gebouwtje. Maar ook qua veilig heid is het zeer geschikt, want verkeeris er hier niet in de straat. We hebben trouwens geluk gehad want het huis zag er perfect uit toen we de sleutel kregen. We moesten alleen de spulletjes in huis halen"; ver wijst Herrebout naar het speelgoed en de meubels. Omwonenden De omwonenden keken wel wat vreemd op toen ze hoorden welke buren ze kregen en maakten zich enigszins zorgen over mogelijke herrie. Tekst en uitleg over de buitenschoolse opvang stelde hen echter gerust. De stichting had de bedoeling pas in september te starten met de opvang, maar kreeg tot haar verbazing al in april een woning aangeboden door de woning- bouwstichting. „Het is allemaal wat snel gegaan, want de plannen bestonden nog niet zo lang. Bovendien heeft het Rijk ook stimulerende maatregelen voor de bui tenschoolse opvang en uit onderzoek en de vele aanvragen die we gekregen heb ben, wisten we dat we wel wat eerder kon den beginnen." In het huisje kunnen dagelijks zo'n tien kinderen terecht en Herrebout denkt dat deze capaciteit voorlopig voldoende is voor Axel. Zij baseert zich daarvoor op cijfers uit Temeuzen. Op dit ogenblik zijn er tien kinderen ingeschreven. HULST - Voorzitter L. Poppe- de Looff van de Taakgroep Wes- lerschelde houdt vrijdag in Hulst een inleiding over de rol «an de gemeenten bij het maken van beleidsplannen voor een ge zonde (economisch én ecolo gisch) Westerschelde. Poppe, milieuwethouder in Vlissingen, gaat ook in op de ac tuele stand van zaken voor het Schelde Actie Programma en zet de lange-termijnvisie uit een. Vertegenwoordigers van de Taakgroep Westerschelde, die deel uitmaakt van de Vereniging Nederlandse Rivierge meenten, zullen in Hulst ken nismaken met een aantal bestuurders van Vlaamse Wes- terscheldegemeenten. Een in tensievere samenwerking tus sen Nederlandse en Vlaamse Scheldegemeenten moet er toe leiden dat de vervuiling van de Westerschelde verder wordt te ruggedrongen. Na de ontvangst om 10.30 en de toespraak van Poppe gaan Nederlanders en Belgen samen op excui'sie naar het Verdronken Land van Saef- tinge, het grootste brakwater gebied van West-Europa. Edy de Witte Al jaren geeft Gregoriaanse kerkmu ziek een plechtig tintje aan de vie ringvan vooral de hoogmis. Door onder meer het sterk teruglopend kerkbezoek is er een kentering gekomen in deze li turgische tendens. Bovendien worden steeds meer vieringen opgeluisterd in eigen moedertaal. Martin Polspoel uit Sint Jansteen blijft een trouwe volge ling van het Gregoriaans, sterker nog met het Zeeuws Vlaams Gregoriaans Studiekoor verdiept hij zich in de oud ste nog bewaard gebleven handschrif ten. Aan de hand van deze manuscrip ten bewerkt hij stukken die dan door het koor gezongen worden. De 59 jarige Polspoel studeerde in het Duitse Essen op de Musikhochschule af in de richting specifiek Gregoriaans. In 1989 stond hij met Paul de Wever uit Temeuzen aan de wieg van het Zeeuws Vlaams Gregoriaans Studiekoor. „Ik wilde wel als dirigent met een dergelijk koor aan de slag gaan op voorwaarde dat er gewerkt zou worden volgens de nieuwste wetenschappelijke inzichten van het Gregoriaans", blikt Polspoel te rug. „Van de koorleden eis ik dan ook kennis en vooral studie. Zij moeten deze tekens uit de oude handschriften en de bedoeling ervan kennen. Wij gaan terug naar handschriften van rond het jaar 1000. Binnen de liturgische context brengen wij het Gregoriaans optimaal ten gehore. Voor de tien leden van het koor betekent dit wekelijks op maan dagavond een repetitie in het Zelden- rustcollege in Temeuzen en ook de no dige studie thuis. Onze groep is zeer leergierig en gemotiveerd. Gemengde schola Het opstarten van een afzonderlijke vrouwengroep is door gebrek aan be langstellende dames niet gelukt. Pol spoel wilde de dames die wel interesse toonden, echter niet laten vallen. Geza menlijk begon men aan de studie en de drie vrouwen zingen nu gewoon met het koormee. „Deze gemengde schola heeft al heel wat vragen opgeroepen", vertelt Polspoel. „Vroeger zong geen enkele vrouw Gregoriaans, uitgezonderd de nonnen dan. Daarbij zingen de dames dezelfde noten maar wel een stuk hoger. Er is altijd een octaaf verschil. Sommi ge mensen accepteren dit niet voor het Gregoriaans. Ik ben echter van mening dat mits de vrouwen niet overheersen, er sprake is van een mooie klankkleur. Het geeft in bepaalde stukken ook mo gelijkheden om afwisselend te zingen en een rolverdeling toe te passen. Uit aanwijzingen en in bepaalde tractaten is gebleken dat deze stemverhouding in Martin Polspoel: „Vroeger zong geen enkele vrouw Gregoriaans, de nonnen uitgezonderd." foto Peter Nicolai het verleden ook voorkwam, omdat er veel jonge knapen meezongen." De grote belangstelling voor het Grego riaans in de musicologische wereld vraagt een wetenschappelijke benade ring. De leden van het koor analyseren regelmatig psalmteksten. Tijdens een studie dag in het Belgische Chevetog- ner heeft men zich verdiept in de Oos terse Liturgie om verbanden te zoeken. De vocale uiting is nog altijd de kroon op de studie. Naast optredens in Neder land en België heeft het koor pas een zesdaagse trip naar Italië achter de rug. „Een hoogtepunt tot nu toe", licht de dirigent toe. Jongeren „Vanuit het Noord Italiaanse Susa werd er elke dag in de buurt gezongen. Het breed repertoire omvatte Vespers, Completen, een auditie en het opluiste ren van een hoogmis. In Veneria nabij Tuiïjn werd in een stampvolle kerk een auditie gezongen. Hier kwam zowel oud en jong op af. De jongeren werden meestal voor het eerst live met het Gre goriaans geconfronteerd. Voor hen was het een ontdekking. En geloof me maar ook in Italië is het Gregoriaans net zo ver weg als bij ons. De volkstaal preva leert in de diensten. De buitengewoon grote belangstelling verwonderde ons daarom. Het geheel vond plaats in het kader van het festival 'Musica per Ve neria'. Het was de eerste keer dat in een cyclus van cultuurdagen werd inge speeld op het Gregoriaans. En met suc ces. Daarnaast was het ook een droom reis waar bij flink wat cultuur gesnoven kon worden Een bezoek aan de abdij van Michelle hoog in de bergen is onver getelijk. Om het klooster te bereiken moest het laatste stuk te voet worden afgelegd. Ondanks dit kluunwerk kwa men er toch mensen naar de abdijkerk geklomen om onze uitvoering van Ves pers te beluisteren. Studieweekeinde Aan het tienjarig bestaan in 1999 wil het Zeeuws Vlaams Gregoriaans stu diekoor een feestelijk labeltje hangen. Natuurlijk hoort daar een optreden bij. Maar de grootste wens is de organisatie van een studieweekeinde. Polspoel hoopt dat het geld voor dit evenement geen struikelblok wordt. „Wij zijn na melijk niet gemeente of parochie ge bonden. Als gevolg daarvan komen wij niet aan bod voor subsidie. Daarbij is het studiekoor liturgisch bezig en geeft geen concerten, dus dit brengt ook geen duiten in het laatje. Onze enige hoop blijft de provincie. Voor Zeeland is ons koor uniek. Vanuit oude handschriften zingen en studeren is maar aan enkele koren besteed. Door steeds meer onze vleugels uit te slaan promoten we duidelijk de provin cie. Door onze contacten met een Gre goriaans koor in Amsterdam zijn we geregeld te gast in de hoofdstad. Begin oktober is het studiekoor uitgenodigd om de opening te zingen van het inter nationaal studieweekend in Oldenzaal. We lonken dan voor volgend jaar ook naar een bijdrage uit de cultui-ele pot van de provincie Zeeland. Mede door een dergelijk jubileumstudieweekend kan het Gregoriaans weer eens flink in de schijnwerpers gezet worden Deze muziekstijl mag niet wegebben. Als de liturgie het laat vallen, zijn wij zeker de aangewezen groep om de draad op te pakken." TERNEUZEN - De Zeeuwse land- en tuinbouworganisatie doet mee aan een landelijke inzamelingsactie van zwerfas best bij agrarische bedrijven. Zwerfasbest is asbest dat dooi de agrariër in het verleden is opgespaard na bijvoorbeeld ver vangingswerkzaamheden en in een hoekje op het erf is blijven liggen. Het is de bedoeling dat het asbest wordt ingezameld op tien plaatsen in Zeeland. Daarover moeten de openbare licha men voor afvalverwijdering (AVZV in Zeeuws-Vlaanderen en OLAZ boven de Westerschelde) nog sluitende afspraken ma ken met de initiatiefnemers. De kosten - enkele tonnen - wor den gedragen door de naar schatting 1650 agrariërs die mee doen én door verschillende ministeries, de provincie en de Rabobank. De stort-, laad- en transportkosten komen voor rekening van de afvalverwijderaars. maar die worden weer vergoed door de overige participanten. MIDDELBURG - Omroep Zeeland gaat in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ) televisie-spotjes uitzenden om het aantal verkeersdoden in Zeeland terug te dringen. Aanleiding voor de actie is de stij ging van het aantal verkeersdoden in Zeeland in 1997, toen er 53 mensen in het Zeeuwse verkeer omkwamen, van wie 23 bij eenzijdige ongevallen. Er zijn drie spotjes gemaakt, die acht dagen om en om op Omroep Zeeland te zien zullen zijn. Het ROVZ zal de tv-spotjes vervolgens gebruiken voor voorlich tingsactiviteiten in scholen en bedrijven, bij opfriscursussen en rij-opleidingen. De spotjes over de gevaren in het verkeer, het risico van te hard rijden en het gebruik van alcohol bevat ten tips voor veilig verkeersgedrag. TERNEUZEN - De drie dijkgraven van de Zeeuws-Vlaamse waterschappen geven vandaag het officiële startsein voor de bouw van het nieuwe, gezamenlijke kantoor aan de Kennedy- laan in Terneuzen. Om 15 uur wordt een informatiebord bij het terrein onthuld.Met de bouw van het kantoor voor het toe komstige Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is een investering van 14,3 miljoen gulden gemoeid. Het pand (inclusief par keergarage) wordt opgetrokken uit vijf lagen en gaat plaats bieden aan zo'n honderd vijftig medewerkers. TERNEUZEN-De Terneuzense fritesboerM. van Leeuwen is in conflict met de gemeente Oostburg. De gemeente weigert een standvergunning af te geven voor zijn mobiele kraam Sloppy Joe mocht tot enige tijd geleden op tijdelijke basis drie dagen in de week aan de Markt in IJzendijke zijn snacks ver kopen. Hoewel hij daarmee een vaste klantenkring opbouw de, is hem een permanente vergunning geweigerd. Dat pa piertje werd wél toegekend aan de vorige eigenaar van de friteskar, die momenteel volgens Van Leeuwen met over een goede wagen beschikt. Sloppy Joe heeft een advocaat in de arm genomen. Hoewel hij met over de vereiste papieren be schikt, is hij van plan vrijdag z'n opwachting te maken op de kermis van IJzendijke. AXEL - De gemeente Axel handhaaft de vertrouwensambte naar. Deze vertrouwenspersoon is in oktober 1997 aangesteld en toen is afgesproken dat er na een half jaar een evaluatie zou volgen. Tientallen mensen hebben inmiddels de weg weten te vinden naar deze ambtenaar en dat is voor het gemeentebe stuur voldoende reden om deze dienst te behouden. De ver trouwensambtenaar wordt geconsulteerd met vragen over huursubsidie, het gemeentelijke kwijtscheldingsbeleid, de bijzondere bijstand en de wet voorzieningen gehandicapten. door Barend Pelgrim HULST - De politie van Hulst verhuist maandag 8 juni van de Van der Maelstedeweg naar de Absdaalseweg, waar ze tijdelij ke huisvesting heeft gevonden in het leegstaande gebouw van drankenhandel Vermeersen. Het bijna zestig jaar oude poli tiekantoor op de locatie Van der Maelstedeweg wordt afgebro ken, waarna er op dezelfde plek een nieuw politiebureau wordt gebouwd. Woordvoerder H. van Opdorp van de Hulster politie is buiten gewoon tevreden met het tijde lijke onderkomen. „Eerlijk ge zegd gaan we er zelfs op vooruit Het pand aan de Van der Mael stedeweg is eenvoudigweg ver ouderd en het pand van Ver meersen ziet er buitengewoon goed uit." Schoonmaak De voormalig drankhandel is inmiddels aangepast aan de wensen van de Hulster basis eenheid. Zo is er bijvoorbeeld een doucheruimte voor de agen ten gebouwd, een ophoudkamer voor arrestanten ingelicht en verder zijn er ruimtes voorzien van de apparatuur voor onder meer ademanalyses. „De hele bedrijfsvoering blijft op peil", verzekert Van Opdorp. Bij het korps is de tijdelijke ver huizing aangegrepen om grote schoonmaak te houden. „Het is misschien wat overdreven om te stellen dat er nog dossiers uit 1940 rondzwerven, maar dit geeft tenminste gelegenheid om alles eens op te schonen." De bouw van het nieuwe politiebu reau aan de Van de Maelstede weg gaat ongeveer een jaar du ren. De telefoonnummers van. de basiseenheid Hulst blijverf ongewijzigd. De politie zal met bebording de bevolking verwij zen naar de nieuwe locatie. De gemeente Terneuzen gaat zeer snel een bouwvergunning afgeven voor het nieuwe politie bureau aan de Willem de Zwij gerlaan. Maandag verwierp de Raad van State de bezwaren van omwonenden die ingediend werden tegen de verstrekte mi lieuvergunning. Wanneer de bouw kan begin nen, is echter nog niet duidelijk omdat omwonenden tegen de bouwvergunning weer bezwaar kunnen maken. Op dit moment is niet bekend zij dat zullen doen. door Frank Gijsel SLUIS - Scouting Sliris is uit de bestuursproblemcn. Tijdens een ledenvergadering afgelopen dinsdag in gemeenschapscen trum 't Zoute Vestje hebben de ruim dertig aanwezige ouders zich uiteindelijk uitgesproken voor het voortbestaan van de scouting. De tweede extra vergadering was uitgeschreven om meer hel derheid te krijgen over de wil van de ouders om er de schou ders onder te zetten. Het dage lijks bestuur had in april al via een brandbrief in niet mis te verstane bewoordingen aange-! geven dat het zo niet langer ver der kon. Er werd getij feld aan de wil van de ouders. Leiding was er niet meer en het bestuur wilde al maanden stoppen. Opvolgers waren na heel veel inspannin gen niet te vinden; de maat was vol. Tijdens de vergadering werd toch nog een nieuw bestuur ge kozen: voorzitter Angelo Gra- hame, secretaris Johan van Pa rijs en penningmeester Ellen Berckmoes. Het gebrek aan lei ding werd eveneens opgelost. Voor de jongste Esta-groep (ze ven- tot elfjarigen) werd Rob Verschoor aangesteld. Een groep ouders is bereid om in de toekomst hulp te verlenen bij de activiteiten op de woensdag middag. Voor de oudste scou tinggroep worden nog leiders gezocht, maar de verwachting is dat ook dit probleem snel kan worden opgelost. In overleg met de gemeente Sluis-Aardenburg wil de club graag verhuizen naar een betere locatie. Het clublokaal aan de Brugstraat is te klein en verou derd. Het terrein bij de Oost- poort heeft al jaren de voorkeur van het bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49