Straks één politieminister Rotterdam gedeelde culturele hoofdstad Wijnkoelers opgelet! PZC Speurtocht naar lek bij Justitie Kamphuis predikt verzoening Zendergeleid door station Vrouw krijgt celstraf voor neerschieten van ex-echtgenoot binnenland 3 uliana hield idelijke titel ieter tegen out ministerie pij berekening medicijnprijzen Minister van Binnenlandse Zaken krijgt meer greep op beheer Directeur SNS jangehouden Huisartsen luiden noodklok Ammoniaklekkage bij Ahold Woonlandbeginsel kinderbijslag Twaalf jaar voor kindermoorden Fusie grote loterijen Antillen krijgen toch snel kabinet donderdag 28 mei 1998 OESTDIJK - Pieter van Vol- alioven had bij zijn intrede in koninklijke familie dolgraag ui adellijke titel gekregen, het >fst die van Prins der Neder - iden. De toenmalige koningin iliana hield dat tegen, lat blijkt uit tot nog toe gehei- Dl f notities van oud-premier in als. In die aantekeningen :ej ordt met name de toenmalige i-voorzitter van de Raad van late Beel geciteerd, an Vollenhoven, die in januari )67 met prinses Margriet ouwde, wist in 1966 voorzitter VI an Valkenburg van de Hoge aad van Adel te porren voor wjjn aspiraties. Deze vond de orstin tegenover zich, die de ti ll van Prins der Nederlanden te voor haar aanstaande ilioonzoon vond. Het voorstel ■j-jan de Raad om Van Vollenho- ts en dan maar Graaf van Buren admaken, werd ook door de ko- ingin afgewezen. Lid van het oninklijk Huis mocht wel. ice-premier Biesheuvel maak- izich zorgen over de slechte re- -1 itie tussen Juliana en Pieter en ok tussen Beatrix en Claus aan' eene en Margriet en Pieter aan jf eandere kant. ANP IEN HAAG - Het ministerie an Volksgezondheid heeft de laximumprijs voor geneesmid- lelen verkeerd berekend. Het J' evolg van die uitspraak van de li laad van State is volgens de r, [roothandel OPG dat de prijzen 3| ui hoger zullen uitvallen. )f linds juli 1996 is de Wet genees- 1 nddelenprijzen van kracht, die epaalt dat de prijzen van medi- ijnen in Nederland niet hoger logen zijn dan in de omringen- landen. Het ministerie stelt j. e maximumprijs vast op basis lan prijzen in Frankrijk, Duits- .d, België en Engeland. IPG tekende bezwaar aan te- ;en de berekeningswijze. Vol- •li ens de groothandel is die geba- i- eerd op de laagste prijzen die in ig ie landen gelden. Daarvan eemt het ministerie het gemid- lelde. De groothandel kreeg ge- ijk van de Raad van State. Het ninisterie moet nu opnieuw aan iet rekenen. Het is het echter net eens met OP G dat de pri j zen at iu allemaal omhoog zullen [aan. ANP door Leo Roggeveen DEN HAAG - Er komt één poli tieminister. De onderhande laars van PvdA WD en D66 zijn gisteren overeengekomen dat het beheer in zijn geheel over gaat naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Nu zijn de korpsen nog verantwoording schuldig aan Binnenlandse Za ken én Justitie. Het akkoord komt niet als een donderslag bij heldere hemel. D66 pleit al jaren voor één poli tieminister, terwijl binnen de WD de kritiek op de gedeelde verantwoordelijkheid steeds luider klinkt. De liberalen erge ren zich mateloos aan de twisten en onduidelijkheden die het ge volg zijn van de 'twee kapiteins op het ene politieschip'. De huidige Politiewet schrijft op 42 plaatsen overleg voor tussen de minister van Binnen landse Zaken en die van Justi tie. PvdA-onderhandelaar Wallage erkent dat door het ak koord 'al die afspraken zullen moeten worden herzien'. Vooral WD-onderhandelaar Bolkestein toonde zich vreselijk opgelucht over het bereikte ak koord. „Het meningsverschil over de twee politieministers heeft de politiek jarenlang ge teisterd. Ik ben blij dat we nu met een oplossing komen", al dus de liberaal. D66-voorman De Graaf voegde eraan toe dat door Peter de Knegt DEN HAAG - Een commissie van het ministerie van Justitie gaat onderzoeken welke ambte naren informatie over de kritiek op directeur voorlichting van het ministerie A Stordiau heb ben gelekt. Stordiau, persoonlijk woord voerder van minister Sorgdra- ger, zou de bewindsvrouw be schadigen, selectief lekken naar de media, haar personeel inti mideren, en de schuld van eigen fouten naar andere departe menten doorschuiven. De voor Stordiau negatieve kwalificaties kwamen naar vo ren in een vertrouwelijk rapport van de rijksrecherche en enkele in- en externe rapportages, ge baseerd op vele gesprekken met direct betrokken ambtenaren. De secretaris-generaal van het ministerie H. Borghouts heeft twee justitie-ambtenaren opge dragen het lekken van informa tie over Stordiau's functioneren te onderzoeken. Dit is uitzon derlijk. Veelal wordt bij sterke vermoedens van lekken naar de media de rijksrecherche inge schakeld. Desgevraagd zegt Borghouts over de andere aan- BRUSSEL - Rotterdam wordt Je culturele hoofdstad van Eu- opa in 2001. De havenstad moet deze benoeming delen met 5orto. Het artistieke spektakel ia! Rotterdam volgens Brussel- c diplomaten circa zestig mil ten gulden gaan kosten. Slechts 1,2 miljoen gulden rardt vergoed door de EU. De Europese cultuurministers loorMarc Peeperkorn AMSTERDAM - Een directeur an SNS Securities blijkt een ran de vier verdachten te zijn lie justitie maandag aanhield in le beursfraudezaak. De effectenbank heeft justitie Inmiddels informatie verschaft' over transacties van SNS met liet Londense effectenkantoor 1TC. Dit bedrijf zou zich door malafide handelaren hebben la- !en betalen voor het geven van informatie over de orders van jrote opdrachtgevers. ANP wijzen vandaag Rotterdam en Porto aan tot culturele hoofd steden. Rotterdam heeft de slag met de andere kandidaten ge wonnen dankzij een betere pre sentatie, menen de diplomaten. In totaal waren er zeven gega digden, waarvan Basel, Lille, Valencia, Genua en Riga achter het net vissen. Riga (Letland) krijgt als troostprijs in 2001 wel een 'cultuurmaand' toegewe zen. De aanwijzing tot culturele hoofdstad betekent dat de uit verkorene zichzelf een jaar lang met speciale festiviteiten in de schijnwerpers kan plaatsen. Dat heeft het toerisme in vorige culturele hoofdsteden geen windeieren gelegd. De cultuurministers zijn het verder eens over een grondige wijziging van de manier waarop de cultuurhoofdstad wordt aan gewezen. Het erepredikaat dreigde immers te verbleken toen de EU-ministers vorig jaar - wegens onoverkomelijke me ningsverschillen - voor 2000 ne gen hoofdsteden benoemden. In het milleniumjaar zullen Brus sel, Bologna, Avignon, Santiago Advertentie s \gXJV8-SERIE Klassieke schoonheid, onovertroffen luxe en 'state of the art' techniek kenmerken de nieuwe Jaguar XJ V8. Toch zijn er meer eigenschappen waarmee deze automobiel nieuwe maatstaven stelt. Zo is Jaguar uniek in het verschaffen van duidelijkheid over vaste onderhoudskosten. Voor de XJ V8 is dat het zeer lage bedrag van fl. 3.549,- (excl. BTW) over de eerste 3 jaar of 100.000 km. Voeg daarbij de uiterst scherpe leaseprijs, de hoge restwaarde en óók het mooiste kostenplaatje is compleet. Bij een bezoek aan ons Regionaal Jaguar Centrum vertellen wij u hier graag meer over. Regionaal Jaguar Centrum Jaguar Centre Breda B.V. Tuinzigtlaan 22, 4818 JE Breda Telefoon: 076 - 514 30 07, fax: 076 - 514 05 28 JAGUAR 'aan de top van het politiebestel geen onduidelijkheid moet heersen'. D e 'paarsep artij en beseffen dat de problemen waar politie en justitie mee worstelen niet alle maal kunnen worden opgelost door de verandering in de lei ding. Ze waken echter voor een nieuwe reorganisatie van het politieapparaat, „Die ambitie hebben we in het geheel niet", benadrukte PvdA-onderhande laar Wallage. „Het verlies aan energie zou veel te groot zijn. Wij willen alleen nog kleine ver beteringen. Zonder stelselwij ziging", voegde hij er veelbete kenend aan toe. De minister van Justitie wordt overigens door het bereikte akkoord niet hele maal buitenspel gezet. Het departement blijft, via het Openbaar Ministerie, verant woordelijk voor het strafrechte lijk optreden van de politie. GPD pak: „In het algemeen is het zo dat de rijksrecherche dit soort onderzoeken doet, maar ik achtte het in dit geval goed om het te zo te doen. De rijksrecherche kwam twee weken geleden onder vuur te liggen nadat bekend werd dat de vertrouwelijke rapportage over het disfunctioneren van de rechterhand van Sorgdrager in de publiciteit kwam. In reactie daarop liet de minister in eerste instantie weten nooit om een rijksrecherche-rapport over St ordiau te hebben gevraagd. Ze betitelde de verslagen als 'rod del en achterklap'. De secreta ris-generaal benoemde het rapport als een 'wonderlijk bij product qua inhoud'. Inmiddels is de justitietop enigszins teruggekomen van de kritiek op de rijksrecherche. In een vertrouwelijk gesprek afge lopen dinsdag tussen rijksre cherchechef Pijl en secretaris generaal Borghouts is bevestigd dat de rijksrecherche gewoon haar werk heeft gedaan en niets te verwijten valt. Het onderzoek naar Stordiau begon nadat de rijksrecherche bij een ander on derzoek was gestuit op klachten over het functioneren van Sorg- dragers vertrouwelinge. GPD de Compostella, Helsinki, Ber gen (Noorwegen), Praag, Reyk javik en Krakov het Mekka voor de cultuurgangers zijn. Neder land dong bewust niet mee voor 2000 in de hoop voor 2001 meer kans te hebben. Over Rotterdam is desalniettemin stevig onder handeld. Met name Spanje lag dwars. Om nieuwe problemen te voor komen, wijzen de ministers nu ook vast de hoofdsteden voor de komende jaren aan. In 2002 zijn dat Brugge en Salamanca, in 2003 alleen het Oostenrijkse Graz en in 2004 gaan Genua en Lille samen met de eer strijken. Vanaf 2005 komt er een geheel nieuw systeem dat iedereen ge lijke kansen geeft. In een vaste volgorde komen de Europese landen aan de beurt om de cul turele hoofdstad te leveren. De EU-ministers buigen zich even eens over het voorstel van voor zitter Santer van de Europese Commissie om een Europese filmprijs te introduceren. Een tegenhanger van de Ameri kaanse Oscar kan de Europese filmindustrie een handje hel pen. GPD Ds. G.D. Kamphuis, voorzitter van de gereformeerde bond. foto Raymond Rutting/ANP door Chris Bakker AMSTELVEEN - Er moet een eind komen aan de verdeeldheid binnen de rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK). De onenigheid over het Samen-op-Wegproces (SoW) verzwakt het streven om in de eigen kerk en eventueel ook in de toekomstige verenigde kerk, op te komen voor de waarheid. Datzei ds. G.D. Kamphuis (43) uit Amstelveen, die dr. A vanBrummelen gisteren opvolgde als voorzitter van de Gereformeerde Bond, de be houdende vleugel binnen de NHK. Zijn oproep om de hervormd-gereformeerde handen ineen te slaan, komt onder meer voort uit de onenigheid tussen de Bond en het Comité tot behoud van de Nederlandse Hei-vormde Kerk, erkent Kamphuis. Omdat de onderlinge verhoudingen 'vrij gespannen' zijn, zal hij de komende jaren met 'knikkende knieën en be vende handen' leiding geven aan de Bond. Ondanks grote bezwaren tegen SoW besloot de Gereformeerde Bond in 1996 op zijn post in de NHK te blij ven en zich ook in de nieuwe kerk te blijven inzetten voor 'het recht van de her vormde gezindheid'. Het Comité, dat zijn aan hang voor een groot deel uit Bondskringen heeft, weigert mee te gaan in de toekomstige verenigde kerk. Inhoudelijke gesprekken over bijvoorbeeld de plaats van de belijdenis en Gods verbond moe ten de partij en dichter bij elkaar brengen. Over de uitkomst van de ontmoetingen die al hebben plaatsgehad, wil Kamphuis niets zeggen. „We moeten er gewoon uitkomen met elkaar. Het gevaar is ontzaglijk groot dat we elkaar af schrijven. In plaats daarvan moeten we ons verootmoedigen en zoeken naar een oplossing die God ons wijst." De Gereformeerde Bond, die in 1906 is opge richt, telt momenteel ruim negentig plaatselij ke afdelingen, ongeveer 300 wijkgemeenten en 400 dienstdoende predikanten. ANP DON'T DREAM IT. DRIVE IT. UTRECHT - Blinden en slecht zienden demonstreren in het Centraal Station van Utrecht een nieuw blindegeleidesys- teem. Zenders in de hal geven de slechtzienden informatie via een ontvanger. Zo weten ze waar ze heen moeten en krijgen ze de laatste informatie over het treinverkeer. Het systeem, dat werkt met infraroodstralen, wordt een jaar getest. Een eer- UTRECHT - Er dreigt een veel groter tekort aan huisartsen dan tot nu toe werd aangenomen. Om dat te voorkomen moe ten er zeker 525 artsen worden toegelaten tot de huisartsen opleiding, 200 meer dan nu. Bovendien moet er veel meer on dersteuning komen in de huisartsenpraktijk. Die conclusie trekt de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) uit een onderzoek van het Nivel (Nederland instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg). Dat heeft onder zocht hoe groot de behoefte zal zijn aa n huisartsen in de perio de 1997 - 2010. ANP ZAANDAM - Bij een lekkage van ammoniak in een centrale slagerij van Albert Heijn in Zaandam zijn gistermiddag twee gewonden gevallen. Eén slachtoffer ging met tweedegraads brandwonden naar het Brandwondencentrum in Beverwijk, de andermet ademhalingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis in Zaandam. Volgen het concern zijn ze er redelijk aan toe. De ammoniak kwam vxij tijdens onderhoudwerkzaamheden aan een koelinstallatie. De slagerij, waar 150 medewerkers werken, werd meteen ontruimd. Het lek was pas 's avonds, na vijf uur werk, gedicht. In het gebouw zelf was sprake van een hoge concentratie ammoniak. Buiten het gebouw was geen gevaar voor de volksgezondheid was. ANP DEN HAAG - Invoering van het woonlandbeginsel, waarbij de kinderbijslag voor kinderen in het buitenland wordt aan gepast aan de levensstandaard daar, zal de schatkist ongeveer dertig miljoen gulden opleveren. Dat is veertig miljoen min der dan werd verwacht. Juridisch zijn er nauwelijks belem meringen om het woonlandbeginsel in te voeren. Dat staat in een notitie van het ministerie van Sociale Zaken. WDCDA en D66 in de Tweede Kamer hebben staatssecreta- ids De Grave van Sociale Zaken vorig jaar gevraagd de voor- en nadelen van het woonlandbeginsel op een rijtje te zetten. Aanleiding waren berichten over fraude in Turkije.De PvdA is tegen het beginsel. WD en CDA zijn voor. ANP DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 39-jarige man uit Montfoort vei-oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging voor het doden van twee van zijn kinderen van vijf en acht. Er was achttien jaar en TBS geëist. Een tienjarige zoon overleefde het drama omdat hij in zijn slaap zijn vaders hand pakte, waarna de man het niet kon op brengen ook dit kind te doden. De man had ook zichzelf van het leven willen benemen. Vóór de kindermoord schreef de man zijn ex-echtgenote dat hij haar met het vei'driet om haar kinderen wilde laten vooxlleven. Volgens deskundigen is de man verminderd toerekeningsvatbaar. ANP DEN HAAG - De Staatsloterijde Lotto en de BankGix-oLote- rij gaan in de loop van 1999 fuseren. Als belangrijkste x-eden voor de samenwerking noemen de drie kansspelox-ganisaties het verbeteren van het rendement ten bate van de goede doe len. Vex-der denken de lotexdjen samen beter te kunnen concur reren met branchegenoten uit het buitenland. Staatsloterij en Lotto onderhandelden al drie jaar over een fusie.In het najaar van 1997 meldde de BankGirolotex-ij zich als derde partijDe drie lotex-ijen zetten in 19 97 samen ƒ1.633 miljoen om, waarvan minder dan 400 miljoen naar goede doelen ging. In 2000 hoopt de nieuwe kansspelox'ganisatie on geveer 1.750 miljoen om te zetten. De Postcodelotex-ij is te gen de fusie van de concurrenten. ANP van onze redactie binnenland ASSEN - De rechtbank iu Assen heeft gisteren een 31-jarige vrouw uit Meppel voor een po ging tot moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht rtiaanden voorwaardelijk. De officier van justitie had vier jaar geëist. De Meppelse probeerde vorig jaar december haar ex-echtge noot uit Kampen met een ge weer om het leven te brengen. Volgens haar terroriseerde de Kampenaar haar jarenlang door haar te achtervolgen, te be dreigen, te mishandelen en ver nielingen te plegen in haar wo ning. De ex-echtgenoot kreeg twaalf maanden waaiwan zes maanden voorwaardelijk met een pi'oef- tijd van twee jaar. De overige zes maanden worden omgezet in 240 uur dienstverlening. Daar mee legde de x-echtbank een ho gere straf op dan de officier twee weken geleden eiste. De rechtbank concludeerde dat de Meppelse 'na kalm beraad en rustig overleg' haar ex-man neer had geschoten. „Om een eind te maken aan zijn bedrei gende handelswijze had ver dachte reeds maanden tevoren een vuurwapen met een zwaar kaliber aangeschaft", aldus de rechter. Ook het tijdsvexdoop tussen het moment dat de Kampenaar die avond bij zijn voormalige echt genote aanbelde en het moment dat de vrouw hem in de rug schoot duiden volgens de recht bank 'op een voldoende nxstige afweging' bij de verdachte. Hoewel de x'echter aannemelijk achtte dat de Meppelse onder grote druk stond, had hij weinig begrip voor de manier waarop de vrouw had gehandeld. GPD WILLEMSTAD - De Neder landse Antillen krijgen alsnog op korte termijn een nieuw ka binet. Nadat de beoogde coalitie zondagavond uiteenviel, von den de partijen elkaar gisteren weer na bemiddeling van de Cu- ra^aose Partij van de Arbeid. De nieuwe coalitie steunt op een krappe meerderheid van der tien van de 2 2 zetels in het Antil liaanse paxiement. De vroegtijdige breuk in de coa litie ontstond toen de als minis ter voor Verkeer, Vervoer en Te lecommunicatie voorgedi'agen Nelson Monte van het Arbei- dersfront niet door de screening van de Veiligheidsdienst was gekomen. ANP (Advertentie) dere proef op station Blaak in Rotterdam was succesvol. Uit eindelijk krijgen alle grote sta tions in Nederland het begelei dingssysteem. foto Raymond Rutting/ANP Ajidré Stuber, Pinot Blanc, Appellation d'Alske controlée, Frankrijk AA wmCa— 6 flessen a 75 cl van 53,94 voor iJLjUU Doosaanbieding Elzasser Pinot Blanc niet. maar drink met matt Aanbiedingen zijn geldig tot met 2 juni 1998, zolang de voorraad strekt. Voor uw clichtst- zijnde Gall Gall beb 023 - 56 60 555. Air Miles en I I"-'1 4" Miles-logo 7.i)n geregistreerde handels- ÜW* merken van cs Inter al Holding NV. GALLGALL Altijd iets bijzonders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3