Brogum hoopt op redding Archeologie betekent vaak ploeteren medewerkers nodig PZC PZC Rijbaanscheiding hindert ambulances Tobbende afdeling financiën heeft extra zeeland 15 Vethouder houdt knip dicht Havendag in diddelharnis Ansichtenbeurs in Bruinisse mensenwerk Paniek door gaslek Oude Tonge Inzameling zwerfasbest Tv-spotjes verkeersdoden Politie snapt brokkenrijder Begin bouw waterschapskantoor Bijeenkomst van gemeenten aan Westerschelde Scad-diving in Renesse donderdag 28 mei 1998 ,1Z oor Willem van Dam IERIKZEE - Het (interim) be- tuur van Brogum heeft nog een prankje hoop dat het Zierik- eese jongerencentrum kan orden worden. Hoewel een erste overleg tussen het Bro- imbestuur en wethouder P. W. lerrevoets-Ringelberg niet tot oncrete resultaten leidde, acht rogumvoorzitter Frans Kruijff et niet geheel uitgesloten dat er Isnog een oplossing wordt ge- onden voor de problemen aarin het centrum verkeert, olgens Kruijff moet daarover innen enkele weken duidelijk- eid ontstaan. Komt die duide- ikheid er eind juni niet, dan aat Brogum waarschijnlijk de- j initief dicht, leze week vond een gesprek laats tussen het (inmiddels af- etreden) Brogumbestuur en rethouder Berrevoets (CDA; ultuur). Volgens Kruijff heeft !e bespreking vooralsnog geen ïeuwe openingen opgeleverd; e wethouder kwam slechts met ;ge handen. Hij is daarover :ht teleurgesteld. ,,Ik had er ieer van vernacht. Ik hoopte at er spijkers met koppen ge- agfen zouden worden. Het eni- wat er uit is gekomen, is dat wethouder graag met ons in esprek wil blijven. Verder heb- 3i we met haar afgesproken, it we onze minimale eisen op apier zullen zetten. leroepskracht [én van de belangrijkste eisen is e aanstelling van een (part-ti- ïe) beroepskracht, die onder aeer belast wordt met de dage- jkse gang van zaken in het mu- iek- en theatercentrum. Dat ost de gemeente zo'n 60.000 ulden per jaar. )p de wensenlijst van Brogum iaat ook een verbetering van de ccommodatie; het podium en □:e vloer verkeren in slechte IIIDDELHARNIS - De Stich- ing Evenementen Middelhar- nis houdt zaterdag 6 juni weer Ie jaarlijkse Havendag. Het ivenement beleeft dan zijn ze- rentiende editie. Op het programma, dat zo rond 11 uur begint, staan onder meer sen braderie, een wedstrijd touwtrekken (van 17.00 tot 18.00 uur), modelbouwdemon straties een vrijmarkt voor de jeugd, karaoke (van 19.00 tot 22.50 uur) en vuurwerk (om 23.00 uur). ierder worden rondvaarten ge organiseerd en kan er met wa terfietsen en kano's gevaren ïorden. Diverse soorten mu ziek fleuren de dag verder op. De zeventiende Havendag ffordt gehouden in en rondom de haven van Middelharnis. UERIKZEE Pinksterzangdienst - In de christelijk gereformeerde kerk in Zierikzee wordt maandag 1 juni vanaf 9.30 uur een pink sterzangdienst gehouden. Me dewerking verlenen kinderkoor de Sjofar en de Lof stem onder leiding van Lennard Hoekman. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/lnternet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl staat, er moet een nieuwe lucht- afzuigingsinstallatie komen en het kantoortje en de sanitaire voorzieningen moeten worden uitgebreid. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft daar tot dusver geen geld voor kunnen vinden. Begin deze maand stap te het voltallige Brogumbestuur op, omdat het niet langer de ver antwoording wil dragen voor de situatie waarin het centrum verzeild is geraakt. Politieke wil Over een week of drie gaan het (demissionaire) bestuur van het bedreigde Brogum en wethou der Berrevoets opnieuw rond de tafel zitten. Als dat gesprek niks oplevert, gaat - waarschuwt Kruijff - het jongerencentrum dicht. „En dat meen ik serieus; we spelen niet zomaar een spel letje om iets van de gemeente gedaan te krijgen." Hoewel daar nu nauwelijks aanleiding toe is, blijft Kruijff hopen op een oplossing. „Bij di verse fracties (PvdA, D66, VVD, Groenlinks) binnen de ge meenteraad bestaat duidelijk de politieke wil om Brogum open te houden." Volgens Kruijff speelt een aantal vaste Brogumbezoekers op dit mo ment met het idee een handteke ningenactie op te zetten, om het gemeentebestuur nóg meer te doordringen van de noodzaak Brogum open te houden. BRUINISSE - De Nederlandse Vereniging van Prentbrief kaartverzamelaars houdt zater dag 6 juni een beurs in 't Dorpsuus in Bruinisse. Van 10.00 tot 14.30 uur kan men kaarten ruilen, kopen en (gratis) laten taxeren. fotoPieterHonhoff Door scheiding van de N57-rijbanen kunnen ambulances op Goeree nauwelijks inhalen. Op Goereese deel van rijksweg N57 door Andries Molengraaf DIRKSLAND - De rijbaanscheiding op het Goereese deel van de N57 is een ramp voor ambulances. De ziekenwagens kun nen er niet inhalen, komen daardoor vaak niet binnen de vereiste vijftien minuten bij meldingen en zorgen, met zwaailich ten en sirenes, voor levensgevaarlijke paniekreacties bij automobilisten. De op lossing, een andere spreiding van de uit- rukposten, moet snel worden doorge voerd. Directeur F. van de Leemputte van de Re gionale Ambulancedienst Goeree- Overflakkee maakt zich ernstig zorgen over de middenberm tussen Goedereede en Stellendam. „We kunnen op deze ma nier onmogelijk op tijd bij een melding komen", zegt hij. „Niet dat dat altijd ten koste van de patiënten gaat, maar de maximale aanrijtijd van vijftien minuten wordt te vaak overschreden. En dat ter wijl we net een professionele organisatie hebben die juist de snelheid en de medi sche zorg moest verbeteren." De rijbaanscheiding zorgt ervoor dat, zo als Van de Leemputte het noemt, de am bulances met de verkeersstroom 'mee moeten sukkelen'. Vooral bij spoedritten, waarbij met sirene en zwaailichten gere den wordt, is de rijbaanscheiding een ramp. „Weggebruikers die ons opeens achter zich zien, kunnen geen kant op. Vaak rijden ze de berm maar in, zodat ze tot hun assen in de grond staan. We gene reren zo meer patiënten dan dat we er hel pen." Om te illustreren hoe fout het zit, haalt Van de Leemputte een melding op een zondagmorgen aan, enige tijd gele den. „Het was 06.00 uur, het meest ver keersluwe moment van de week. We moesten naar Ouddoip, maar kwamen zelfs toen niet binnen de vereiste vijftien minuten ter plaatse. De oplossing, een andere spreiding van de uitrukposten, ligt weliswaar klaar, maar laat nog altijd op uitvoering wachten. Momenteel is het zo dat bij de watertoren bij Dirksland een permanente uitrukpost is gelegen, met een dagvoorziening in Ouddorp. Volgens een nieuw plan, waar mee ook Tholen moet worden bediend, wordt zowel bij de Krammersluizen als in Stellendam een uitrukpost gesitueerd, met elk twee ziekenauto's. Overdag moet een van de ambulances die bij de Kram mersluizen zullen staan, in Sint Maar tensdijk gestationeerd worden. „Dan kunnen we, in tegenstelling tot nu, overal binnen de vereiste aanrijtijd zijn", aldus Van de Leemputte. „Voor Stellendam hebben we een uitstekend pand op het oog, bij de visafslag. Ideaal om uit te ruk ken en om te oefenen. Maar als de zorgver zekeraars niet snel met geld over de brug komen, gaat het aan onze neus voorbij. Dan koopt iemand anders het." De veranderde spreiding van de uitruk posten op Goeree-Overflakkee en Tholen was al langer in de maak om de ambulan cevoorziening op beide eilanden te verbe teren. De rijbaanscheiding op de N57, die juist ig doorgevoerd om de onveiligheid op de weg te verkleinen, heeft de noodzaak van een nieuw spreidingsplan extra on derstreept. Feit blijft dat inhalen op Goeree niet meer kan, ook al rijdt de ambulance vanuit Stellendam. Toch zijn de beoogde locaties gunstig genoeg om binnen de vereiste tijd overal te zijn, tot aan Port Zélande toe, zegt Van de Leemputte. Om levensgevaar lijke schrikreacties van andere automobi listen op de enkele rijbaan te voorkomen, zal per geval bekeken worden of met sire ne en zwaailichten gereden wordt. OUDE TONGE - Een door graafwerkzaamheden veroor zaakt gaslek op de Oostdi jk in Oude Tonge heeft daar dinsdag voor nogal wat consternatie gezorgd. Het personeel van de nabijgelegen Albert Heijn werd uit voorzorg geëvacueerd en de politie zorgde ervoor dat de omgeving werd afgezet. Brandweer en ambulance waren standby. Voor het geval door een explosie alle telecommunicatieverbindingen zouden uit vallen, cirkelde hoog boven de plaats des onheils een politie- helicopter rond. In de wijde omtrek was een doordringende gaslucht te ruiken. Na enige moeite slaagde energiebedrijf Eneco erin het lek te dichten met behulp van drie ballonnen. „Het was best hectisch, maar nog niet zo erg dat het rampen plan uit de kast hoefde", aldus gemeentewoordvoerder K. Schroevers. TERNEUZEN - De Zeeuwse land- en tuinbouworganisatie doet mee aan een landelijke inzamelingsactie van zwerfas best bij agrarische bedrijven. Zwerfasbest is asbest dat door de agrariër in het verleden is opgespaard na bijvoorbeeld ver vangingswerkzaamheden en in een hoekje op het erf is blijven liggen. Het is debedoelingdat het asbest wordt ingezameld op tien plaatsen in Zeeland. Daarover moeten de openbare licha men voor afvalverwijdering(AVZV in Zeeuws-Vlaanderenen OLAZ boven de Westerschelde) nog sluitende afspraken ma ken met de initiatiefnemers. De kosten - enkele tonnen - wor den gedragen door de naar schatting 1650 agrariërs die mee doen én door verschillende ministeries, de provincie en de Rabobank. De stort-, laad- en transportkosten komen voor rekening van de afvalverwijderaars, maar die worden weer vergoed door de overige participanten. MIDDELBURG - Omroep Zeeland gaat in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ) televisie-spotjes uitzenden om het aantal verkeersdoden inZeeland terug te dringen. Aanleiding voor de actie is de stij ging van het aantal verkeersdoden in Zeeland in 1997. toen er 53 mensen in het Zeeuwse verkeer omkwamen, van wie 23 bij eenzijdige ongevallen. Er zijn drie spotjes gemaakt, die acht dagen om en om op Omroep Zeeland te zien zullen zijn. Het ROVZ zal de tv-spotjes vervolgens gebruiken voor voorlich tingsactiviteiten in scholen en bedrijven, bij opfriscursussen en rij-opleidingen. De spotjes over de gevaren in het verkeer, het risico van te hard rijden en het gebruik van alcohol bevat ten tips voor veilig verkeersgedrag. MIDDELBURG - De politie heeft een automobilist uit Borse- le in zijn woonplaats aangehouden. De man was na een aan rijding doorgereden. Dinsdagavond rond negen uur reed hij met zijn rode personenauto in de Schuttershofstraat in Mid delburg tegen enkele gestalde fietsen Vervolgens reed hij" door. Naar aanleiding van een tip kon de politie de automobi list alsnog traceren. Na de aanhouding bleek dat hij te diep in het glaasje had gekeken, maar hij weigerde om mee te werken aan een alcoholtest. Zijn rijbewijs is ingevorderd. TERNEUZEN - De drie dijkgraven van de Zeeuws-Vlaamse waterschappen geven vandaag het officiële startsein voor de bouw van het nieuwe, gezamenlijke kantoor aan de Kennedy- laan in Terneuzen. Met de bouw van het kantoor voor het toe komstige Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is een investering van 14,3 miljoen gulden gemoeid. Het pand (inclusief par keergarage) wordt opgetrokken uit vijf lagen en gaat plaats bieden aan zo'n hondei-d vijf tig medewerkers. C-7 A door Andries Molengraaf periode in te huren, won door Inge Heuff Het begon allemaal een jaar of vijf tien geleden. Toen toog Frans Beekman, docent aardrijkskunde aan RSG Prof. Zeeman, regelmatig met wat leerlingen naar het terrein aan de Nieu we Bogerdstraat in Zierikzee waar een schoolgebouw gesloopt was. Gewoon om te kijken of er leuke scherven en an dere oude resten te vinden waren. En om de lessen eens op een andere manier te geven. Nu is hij al weer jaren be stuurslid van de Werkgroep Archeolo gie Schouwen-Duiveland. „Op dat terrein kwam ik vaak Paul van der Sneppen tegen, toen hoofd van de Willibrordusschool. Hij liep ook te zoe ken naar bodemvonsten die een beeld zouden kunnen geven van de bewoning in vroegere tijden." Frans Beekman kan zich die pioniers tijd nog goed herinneren. „De gemeente vond het wel best wat we daar deden. Aan archeologie werd in die tijd nog niet gedaan, terwijl dat eigenlijk hard nodig was. Op een gegeven moment kregen we zelfs een keetje. Daar konden we onze spullen bewaren en warm of droog worden als dat nodig was." Bodemarchief Rond 1985 was het rapport 'Bodemar chief bedreigd' verschenen. Daarin werd vastgesteld dat door het vele bou wen van kantoren, woningen en wegen er enorm veel informatie verloren dreigde te gaan als er niet geregistreerd werd wat waar gevonden was. „Want verstoring van de bodem is vernieti ging", verklaart de amateur-archeo loog. „Ook door archeologen. Een pa pieren archief kun je terug leggen zoals je het gevonden hebt. Met de bodem is dat niet het geval. Dat is ook de reden waarom soms een gat dichtgegooid wordt zonder nader onderzoek. Dan wacht men liever tot er betere onder zoekstechnieken ontwikkeld zijn dan nu." Als reactie op de nota besloot de Zierikzeese gemeente gestructureerd bodemonderzoek te bevorderen. Er werd een werkgroep samengesteld en Frans Beekman werd gevraagd om daar ook zitting in te nemen. „Vanuit mijn werk kom ik regelmatig in aanraking met bodemvonsten. Jonge ren nemen scherven en andere vonsten mee om te laten zien, of om te vragen of ik weet wat het is. En ik vind dat be langrijk. Ze weten dus ook dat als er iets interessants is, ik gewoon vijf minuten later met de les begin." Walvis Beekman doet bijvoorbeeld mee aan het internationale scholierenproject Coastwatch. Daarin wordt op een be paalde dag geregistreerd wat er langs Frans Beekman: „Als ik les geef, wil ik wel wat uitdragen." de hele Noordzeekust aan het strand ligt aangespoeld. „Daar hebben we een mooi bot van een Noordkaper, een soort walvis, aan over gehouden." Door zij n werk heeft Beekman maar be perkte tijd om daadwerkelijk aan bo demonderzoek te doen. Voor hem zijn de jongeren zijn ogen en oren. „Zij ko men op plaatsen waar ik niet kom. Zo hoor ik van hen dat er misschien iets in teressants is. Overigens houdt dat meestal met een jaar of zestien op. Dan krijgen ze een bromfiets en een vriendje of vriendinnetje enhebbenze vaakgeen tijd meer voor dit soort zaken. Losse scherf Hij benadrukt hoe belangrijk het is om precies te noteren wat waar gevonden is. Een losse scherf is niet interessant als die niet te plaatsen is. Veel tijd gaat daarom ook zitten in het beschrijven en inventariseren van vonsten. „Niets van wat ik vind houd ik zelf. Alles gaat naar musea. Van de mooiste stukken bewaar ik wel een foto." Maar er zijn genoeg kapers op de kust die bijvoorbeeld met metaaldetectors terreinen aflopen om munten te vinden. „Die doen dat bijna allemaal voor de handel. Een goede beschrijving van de vindplaats is er niet bij." Op Schouwen- Duiveland zijn daarover afspraken ge maakt. Er is op bepaalde plaatsen een verbod afgekondigd voor metaaldetec toren De politie houdt daar ook contro les. De werkgroep werkt wel samen met een aantal mensen dat zo'n apparaat heeft. Duinverstuiving „Er is een duidelijk verschil met de vondsten elders in het land en hier op het eiland", weet Beekman. „Hier wer ken we vooral naar aanleiding van na tuurlijkeveranderingen, zoals de vond sten bij de trap van Westenschouwen. Ook een duinverstuiving kan archeolo gische vondsten naar boven brengen. In de rest van Nederland zijn het bouw projecten die vondsten naar boven brengen." Maar ook op Schouwen-Duiveland wordt gebouwd. Jaarlijks overleg met de gemeente zorgt er voor dat de werk groep op tijd op de hoogte is van bouw plannen of werk aan wegen en riolerin gen. „Het is vaak moeilijk respijt te krijgen bij bouwprojecten. Aannemers en projectontwikkelaars vinden ons lastig omdat we in de weg zitten. Maar er is een wet in de maak die archeolo gisch onderzoek bij bouwprojecten gaat verplichten. De kosten komen dan voor rekening van de bouwer." Hoogtepunten in de archeologie krij gen vaak veel aandacht in de media. Daardoor kan het idee ontstaan dat als foto Marijke Folkertsma je maar gaat graven, je vanzelf mooie zaken tegen komtZo eenvoudig ligt het natuurlijk niet. Aan spectaculaire von sten gaan vaak weken van puur ploete ren vooraf. In weer en wind op het strand zoeken naar soms miniscule res ten van een nederzetting. In de stank en troep van een verontreinigd terrein staan werken met maskers voor omdat het anders te ongezond is. „Het Jannewekken was zo'n rot klus. Veel en vies werk voor weinig resul taat." Speelgoed Maar een enkele keer komt het mooie je zo aanwaaien. Beekman laat een klein klompje gele klei zien. Het blijkt een heel eenvoudig gezichtje te zijn, be doeld als speelgoed en ooit waarschijn lijk aangekleed met een hoofdtooi. Ge vonden bij de trap van Westenschou wen, gewoon met het blote oog. Aan de hand van andere vonsten is de datering vastgesteld op de derde kwart van de vijftiende eeuw. „Kijk dat vind ik dus zo leuk." Beekman vindt het ook leuk om vonsten te gebruiken in zijn lessen op school als dat zo uitkomt. „Als ik les geef, wil ik niet zo'n mummelende oude man boven wat scherven zijn Dan wil ik wel wat uitdragen. Ik hoop dat met beeldend materiaal uit de praktijk te kunnen doen." door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Op de afdeling fi nanciën van de gemeente Schouwen-Duiveland is in de toekomst toch extra mens kracht nodig. De invoering van de wet WOZ (Waardering On roerende Zaken) heeft voor der mate problemen gezorgd, dat venvacht wordt dat 'dit zeker zal leiden tot structurele conse quenties in de toekomst'. Ofwel: er moet straks personeel bij. Dat schrijft wethouder G. J. W. van der Salm (Financiën) in een brief aan de commissie algeme ne zaken. Hij baseert zich op ge gevens van twee interim-mana gers, die momenteel orde op zaken stellen op de afdeling fi nanciën. Van der Salm vroeg de commis sie twee maanden geleden om 474.000 gulden voor de inzet van beide interim-managers en ander tijdelijk personeel. Die moesten de achterstanden op het gebied van de belasting-in ning en de financiële admini stratie wegwerken. Ook moes ten zij meer structuur in de organisatie brengen. De poli tiek ging morrend akkoord. Een aantal fracties stelde als voor waarde dat structurele uitbrei- dinguitdenbozewas. „Maardit is geen voorstel voor uitbrei ding", licht Van der Salm zijn brief toe. „Ik deel de commissie alleen mee dat versterking in de toekomst waarschijnlijk niet te voorkomen is." Voor het tot een voorstel tot structurele uitbrei ding komt, zal de hele afdeling getalsmatig in beeld moeten worden gebracht, waarbij ook de taakverdeling aan* de orde komt. „Daar zijn we nu mee be zig", aldus Van der Salm. Rente-inkomsten Op het gebied van de financiële administratie is de gewraakte afdeling inmiddels zo goed als 'bij', maar waar het de inning van de gemeentelijke belastin gen betreft, moet nog heel veel werk verzet worden, schrijft Van der Salm. Uitgangspunt is dat de achterstanden zo snel mogelijk worden opgelost. De achterstanden zijn erg nadelig, omdat de gemeente rente-in komsten misloopt als niet alle lasten op tijd worden geïnd. Om de belastingachterstand zo snel mogelijk weg te werken is de aanvankelijk voorgestelde inzet van tijdelijk personeel gewij zigd. In plaats van enkele men sen gedurende een langere periode in te huren, worden meerdere personen tijdens een kortere periode ingezet. Om alles nog verder te bespoe digen, heeft de gemeente con tact gezocht met Waterschap Zeeuwse Eilanden, die mogelijk steun zou kunnen bieden bij het bijwerken van bestanden. Be halve de problemen met de wet WOZ, die ook in tal van andere gemeenten in Nederland spelen, heeft vooral de gemeentelijke herindeling de achterstand op de afdeling financiën veroor zaakt. HULST - Voorzitter L. Poppe- de Looff van de Taakgroep Wes terschelde houdt vrijdag in Hulst een inleiding over de rol van de gemeenten bij het maken van beleidsplannen vooreen ge zonde (economisch én ecolo gisch) YVesterschelde. Poppe, milieu wethouder in Vlissingen.zet de lange-ter- mijnvisie uiteen.Vertegenwoor digers van de Taakgroep Wes terschelde, die deel uitmaakt van de Vereniging van Neder landse Riviergemeenten, zullen in Hulst kennismaken met een aantal bestuurders van Vlaamse Westerscheldegemeenten. Een intensievere samenwerking tus sen Nederlandse en Vlaamse Scheldegemeenten moet er toe leiden dat de vervuiling van de Westerschelde verder wordt te ruggedrongen. RENESSE - Wie echt lef heeft, kan dat zaterdag in Renesse be wijzen. Daar start de Stichting Recreatie Activiteiten Wester- schouwen het zomerseizoen met het spectaculaire scad-diving. Van 14.00 tot 22.00 uur kunnen de scad-divers op de Kerkring een vrije val van veertig meter maken, zonder elastiek of touw. Op twintig meter hoogte wor den ze opgevangen door een reusachtig net. Theater, clowns, een springkussen en 'de grab- beldame' zorgen voor vermaak voor kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39