ZWN-station flink op de schop Aaibare pijlstaartroggen op Neeltje Jans PILAAR ?ublieksservice Zierikzee verdwijnt; nieuwe bedrijven trekken in kantoor Staten eisen ook na jaar 2000 bevriezing van nutstarieven Rit van antieke auto's Vrijwilligers bieden gedetineerden nazorg Natuurontwikkeling op losse schroeven langs Vlaamse Schelde-oever Sanne Spekhorst uit Oostkapelle tweede in Voorlees wedstrijd Goese liedjesschrijver wint platencontract zeeuwse almanak Haring loor Ali Pankow ÜERIKZEE - Een kaartje ko- ;n op het ZWN-busstation in ierikzee kan per 1 september liet meer. Met de opheffing van et ZWN-kantoor verdwijnt ok deze publieksservice. Ver- er gaat het station drastisch op e schop. De busperrons wor- en ongeveer vijftien meter in festelijke richting verlegd. Een jedeelte van het parkeerterrein an de Grachtweg wordt als usbaan ingericht en voor de entrale ingang van het kan- Jloorgebouw worden nieuwe parkeerplaatsen aangelegd. [iet pand is aangekocht door nakelaar J. Bij de Vaate in Zie- ikzee. In het gedeelte aan de irachtweg huisvest hij zijn ei- en bedrijf, dat nu nog aan de fieuwe Haven is gevestigd. De iverige ruimten van het kantoor •erhuurt Bij de Vaate aan del len. Dat zijn onder meer de PZC ji de ZWN-groep; de busonder- ïeming huurt een klein gedeelte an het pand terug ten behoeve an een werkplek voor zijn oosterplanners. )e eerste en tweede etage van iet gebouw staan nu al leeg, de est van het ZWN-personeel jertrekt per 1 september. Bij de iaate voorziet geen groot- cheepse verbouwing en hoopt legin oktober zijn bedrijf te nnnen verhuizen. De makelaar ;echt waarde aan voldoende iarkeerplaatsen direct bij de in jaag. Vandaar de voorwaarde ie busperrons vijftien meter te rerplaatsen. Die werkzaamhe- len zijn inmiddels begonnen. Commercieel Iet vertrek van het ZWN-kan- oor uit Zierikzee heeft alles te naken met de vercommerciali- ering van het streekvervoer, 'olgens regiodirecteur H.H. louma heeft dat onvermijdelijk ermindering van service voor legebruikers van het openbaar ervoer tot gevolg. Strippen kaarten en maandabonnemen ten zijn vanaf 1 september al leen nog maar verkrijgbaar bij de voorverkooppunten zoals postkantoor en tabakswinkels. De jaarkaarten zijn niet meer rechtstreeks verkrijgbaar, maar moeten via de postorder-service bij de centrale vestiging van de ZWN-groep in Boskoop worden besteld. Passagiers op doorreis moeten hun kaartje bij de chauffeur in de bus kopen. Dat is duurder dan bij de voorver kooppunten, behalve als ze in de bus met de chipknip betalen. Behalve.de vier roosterplanners verdwijnen alle ZWN-mede- werkers uit Zierikzee. Momen teel werken er nog ongeveer twintig mensen. De mensen op de commerciële afdeling verke ren nog in onzekerheid over hun toekomstige werkplek. Dat kan Oude Tonge, Middelburg of el ders in Zeeland worden, aldus Bouma. De functie van de loket- tiste annex telefoniste/recep tioniste vervalt. De mensen van de verkeersleiding worden on dergebracht bij Citax Midden- Zeeland en de twee medewer kers van het wagenparkbeheer gaan naar de centrale vestiging in Boskoop. Bouma erkent, dat er veel on rust heerst onder het personeel van de gehele organisatie. De ZWN-groep gaat op in een nieu we grote busonderneming, Ver enigd Streekvervoer Nederland (VSN 1). Van de huidige 3.600 arbeidsplaatsen bij de totale ZWN-groep moeten er 1.200 weg. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zeeland vinden dat Del ta Nutsbedrijven de gas- en elektriciteitstarieven voor kleinverbruikers ook na het jaar 2000 moet blijven be vriezen. Delta berekent al leen belastingmaatregelen en gestegen brandstofprijzen aan de klant door en dat moet, oordeelde de staten commissie economie woens dag, voorlopig maar zo blij ven. Vorige maand drong deWD- fractie al aan op voorzetting van het tarievenbeleid voor kleinverbruikers. Die sug gestie kreeg nu brede steun van de andere partijen. Twee fracties wilden nog wel een stapje verder gaan. S. P. de Paauw (PvdA) opperde een verlaging van de tarieven en J. Houmes (SGP) vond dat de garantie van vaste tarie ven ook voor de levering van drinkwater aan kleinver bruikers zou moeten gelden. J. Hennekeij (WD, gedepu teerde voor nutsvoorziening en president-commissaris van Delta) reageerde zuinig op deze suggesties. Hij ver telde dat het dagelijks pro vinciebestuur de wens van de WD-fractie onderschrijft. Hennekeij meende dat de ga rantie van vaste tarieven en de periode waarover ze zich dient uit te strekken aan de orde moet komen bij de be sluitvorming eind dit jaar over de concernorganisatie van Delta en de wijziging van de statuten. Daarbij komen ook ter sprake de ruimte die Delta van zijn aandeelhou ders krijgt voor commerciële taken en het dividendbeleid. Jaarverslag Bij de presentatie van het jaarverslag over 1997 heeft Delta aangekondigd te wil len onderzoeken of de mi lieuheffing van 1,5 procent op de tarieven voor gas en elektriciteit volgend jaar kan worden afgeschaft. Dit in na volging van andere nutsbe drijven en vooruitlopend op landelijk beleid. In de com missie economie bleek niet iedereen daar veel behoefte aan te hebben. PvdA CDA, D66 en Delta Anders vonden dat zinvol gebruik van de heffing, bijvoorbeeld ter sti mulering van de toepassing van zonne-energie, voorop dient te staan. Uit de thans beschikbare opbrengst van de milieuheffing wil Delta in elk geval bijdragen aan drie windenergieparken. Het ZWN-busstation in Zierikzee gaat op de schop. De werkzaamheden om alle perrons te verplaatsen zijn inmiddels gestart. fotoPieterHonhoff GOES-Van 17 tot en met 21 juni trekt een rally van antieke au to's door Zeeland. De rit wordt georganiseerd door de Stichting De Dion Bouton NL en de Pio nier Automobielclub van Ne derland. De start is woensdag 17 juni om 8.30 uur voor het landhuis De Olifant in Rotterdam-Zuid. De eerste dag gaat de tocht via de Hoeksche Waard en een deel van Zuid-Holland en de Zeeuwse ei landen naar Bergen op Zoom. De tweede dag voert naar Ant werpen. De auto's staan dan ge parkeerd op Het Steen. Daarna gaat de rit via Zeeuws-Vlaande ren naar Goes. De derde dag gaat de stoet via Walcheren en Neeltje Jans naar Renesse. Za terdag rijden de veteranen via Goedereede naar de Maasvlak te. door Jacques Cats MIDDELBURG - In Zeeland is en stichting opgericht ter on- lersteuning van het vrijwilli gerswerk in de Middelburgse penitentiaire inrichting Toren- lijd. Het is de bedoeling dat vrij willigers zich ook gaan bekom meren om op vrije voeten gestelde gedetineerden. In 1995 nam het Oecumenisch Overleg Orgaan Torentij d het initiatief om in Torentijd het vrijwilligerswerk te stimuleren en te coördineren. Dat leidde tot bezoeken aan gedetineerden, bet voorbereiden en bijwonen van kerkdiensten, het deelne men aan gespreksgroepen en het ïitdelen van kleine attenties tij dens hoogtijdagen. Gaandeweg is gebleken dat er niet alleen be hoefte is aan contacten binnen de inrichting, maar ook aan een begeleiding van in vrijheid ge stelde gedetineerden bij hun te rugkeer in de maatschappijDit voornemen moet op termijn re sulteren in de stichting van een laagdrempelig opvanghuis. In de stichting zitten vertegen woordigers van de Raden van Kerken in Vlissingen en Middel burg, de dienst geestelijke ver zorging van Torentijd, Humani- tas, de Stichting Reclassei'ing Nederland, het Provinciaal Kerkcentrum Zeeland, her vormde en gereformeerde diakoniën in Middelburg, de Stichting Opvangtehuis Reclas- santen en de Parochiële Caritas Instellingen Middelburg. Alge meen directeur van Torentijd N. van den Akker krijgt de statuten van de nieuwe stichting vrij dagavond officieel aangeboden. Bij die gelegenheid wordt te vens afscheid genomen van geestelijk verzorger pastor Wim de Clerck. door Harmen van der Werf KRUIBEKE - Het grootste na tuurontwikkelingsproject langs de Schelde, bij Kruibeke en Bazel, dreigt afgeschoten te worden. De grootste politieke partij van Vlaanderen, de Christelijke Volkspartij (CVP), verzet zich ertegen, omdat landbouwgrond in het geding is. De Vlaamse milieubeweging voelt zich bekocht. Zij heeft een akkoord gesloten over de ontwikkeling van het project en heeft in ruil daarvoor haar bezwaren tegen de verdieping van de Westerschelde inge trokken. Zeshonderd hectare groot zijn de polders bij Kruibeke en Ba zel. De Schelde zou er vrij spel moeten krijgen, zodat er een brak-zoet-watergebied ont staat, met natte graslanden, moerassen, rietlanden en wil- genstruweien, a la de Bies- bosch. Het natuurproject krijgt een dubbele functie. Bij noordwesterstormen, als het water uit de Noordzee tot ach ter Antwerpen wordt opge stuwd, kan het als veiligheids klep dienen en het overtollige water bergen. De CVP is niet tegen het ge bruik van de polders bij Krui beke als veiligheidsklep, als gecontroleerd overstromings gebied. Om Kruibeke en ande re dorpen droge voeten te laten houden, is dat zelfs noodzake lijk. De dijken moeten daar voor lager worden, zodat het water er bij stormvloeden overheen kan stromen en om het later weer weg te laten vloeien. Langs de Schelde zijn al meer van zulke gebieden aangelegd. De landbouw is er gebleven. Bij een natuuront wikkelingsproject moet de landbouw weg. De CVP vindt dat een brug te ver. De discussie over Kruibeke vindt nu nog plaats in de boe zem van de Vlaamse regering. Het gaat officieel om de sa menstelling van een gewest plan, waarin de bestemming van de polders bij Kruibeke moet worden vastgelegd. Hoofdrolspelers in de discus sie zijn minister Th. Kelchter- mans (CVP, leefmilieu) en E. Baldewijns (Socialistische Partij, SP, ruimtelijke orde ning). „De CVP heeft zich in de lo pende discussie tegen het na tuurontwikkelingsproject Kruibeke gekeerd", bevestigt medewerker B. Martens van de Bond Beter Leefmilieu. „Ter wijl wij een overeenkomst hebben gesloten met minister Baldewijns van de SP. Wij zul len hem aan dat akkoord hou- den, want in ruil daarvoor hebben wij ons verzet tegen de Westerschelde-verdieping op gegeven." Martens vreest dat het met na tuurcompensatie in Vlaande ren dezelfde kant opgaat als in Nederland, waar de discussie over ontpoldering langs de Westerschelde begin 1996 vastliep in de Zeeuwse klei. „Als het erop aankomt, wor den infrastructurele werken wel gerealiseerd en verdwij nen natuurprojecten in een diepe la. Dat mag niet gebeu ren." De Bond Beter Leefmilieu zal minister-president L. van den Brande (CVP) in een protest brief wijzen op het akkoord met minister Baldewijns. door Nicole Kluijtmans UTRECHT - Sanne Spekhorst (12) van basisschool De Regen boog uit Oostkapelle is woensdag op de tweede plaats geëindigd van de Nationale Voorleeswedstrijd in Utrecht. Alleen de Noord-Brabantse fi- naliste Sandra Egelmeer uit Et- ten-Leur was beter. „Het ging hartstikke goed", merkte een dolgelukkige Sanne na afloop op. „Zenuwen. Daar heb ik geen last van gehad." Net als tijdens de provinciale voorronde was de jury onder de indruk van de prestaties van de Zeeuwse finaliste. Zij las op nieuw een fragment voor uit het boek Het verhaal van Bobbel die in een bakfiets woonde en rijk wilde worden van de schrijfster Joke van Leeuwen. De tweede prijs bestond onder meer uit een boekenbon van 125 gulden. Welk boek ze gaat kopen weet ze nog niet. „Ik lees graag, maar ik ben niet bepaald boekenwurm. Ik denk 'dat ik eerst eens ga rondkijken in de boekwinkel", sprak zij. Voorlezen is sinds de voorberei dingen voor de wedstrijden een favoriete bezigheid van Sanne geworden. „Ik heb voorgelezen voor mijn ouders en in de klas. En als het aan mij ligt ga ik er mee door." De Oostkappelse heeft de over winning woensdagavond met haar klasgenootjes en familie gevierd „Het is reuzegezellig. Het lijkt eigenlijk net een schoolreisje", aldus de winna res. (Advertentie) Wij zijn ook DONDERDAGAVOND van 19.00-21.00 u. GEOPEND. BOUWMATERIALEN ALBERT J0ACHIMIKADE 33 - GOES TEL. 0113-215401 Openingstijden: ma i/m vrij: 8 30-17.30 dn: 19,00-21.00 za: 9.30-15 30. (00K VOOR PARTICULIEREN) I.v.m. de opening van DE DRVKKERY winkel in woord, beeld en geluid zijn onze winkels: Boekhandel De Ruiter Studieboekhandel De Ruiter Fanoy Hogeschoolwinkel Van Benthem Jutting vandaag vanaf 16.00 uur GESLOTEN door Ali Pankow NEELTJE JANS - Aaibare pijlstaartroggen en tarbotten zijn een nieuwe attractie op WaterLand Neeltje Jans. Dat aaibaar kan letterlijk worden genomen, want de pijlstaarten van de roggen zijn geampu teerd. De vissen zijn gehuisvest in de nieuwe waterbak van 3,5 bij 3,5 meter, die deze week in gebruik is genomen. Verder zijn de acht aquaria op Neeltje Jans ingrijpend gemoderni seerd. Via een nieuw pomphuis zijn de aquaria gevuld met voed selrijk water uit de Ooster- schelde. Met behulp van een nieuwe filterinstallatie blijft het water glashelder. Doel is de bezoekers een goed beeld te bieden van de onderwaterrijk dom van Oosterschelde en Voordelta. De aquaria bevatten vissen als: botervis, pollak, schol, tong schar, zeebaars, zeedonderpad en zwarte grondel, naast hooi- wagenkrabben, schaalhorens en zee-egels. Een ander pronk stuk is de anemonenbak met grote zeeanemonen en zeedah lia's De nieuwe waterbak en de aquaria behoren tot het onder deel Waterleven, een expositie die de onderwaterfauna rond om het voormalige eiland be licht. Bij Waterleven horen ook het dolfijnenstation en de twee authentieke vissersboten, die tentoonstellingen over de Oos terschelde herbergen. Bruinvis Ids verblijft op het ogenblik in het dolfijnenstation. De nieu we waterbak huisvest naast de pijlstaartroggen en de tarbot ten ook allerlei grote vissen uit het nabije Noordzeemilieu, zo als kabeljauw, vijfdradige meun en zeebrasem. Het water in de nieuwe bak is maar een meter diep, zodat de bezoekers de vissen kunnen aaien. foto: Pieter Honhoff GOES - Liedjesschrijver Bert Kreeft uit Goes heeft de landelijke fi nale gewonnen van de wedstrijd The winner tapes it all. Hij verdient daarmee een platencontract bij hel label Red Jungle Records. Kreefts liedje 'De Kikker' was vorig jaar met elf andere composities van onbekende talenten door een vakjuiy uitgekozen om op cd te worden gezet. Deze cd was gratis verkrijgbaar bij aankoop van BASF-cassettes. Het publiek werd gevraagd een stem uit te brengen op de drie beste liedjes. Vijftienhonderd mensen reageerden en ko zen Kreefts liedje als winnaar. De uitslag werd woensdagavond be kend gemaakt in het Jacobi Theater in Utrecht. Kreeft was daar aanwezig om zijn liedje ten gehore te brengen. Red Jungle Records is sinds vorig jaar actief op zoek naar Neder landse talenten. 'De Klikker' blinkt volgens de platenmaatschappij uit door een combinatie van originaliteit, eenvoud, kracht en een uitstekende tekst. Kreeft is godsdienstleraar op het Buys Ballotcollege in Goes. We namen er gisteren likke baardend kennis van. Dat de nieuwe haring weer in de winkel en het viskraam ligt. Natuurlijk is de haring dit jaar opnieuw beter dan die van alle voorgaande jaren. Die mededeling van vissers en handelaren hoort bij het jaarlijks ritueel. Als het om bevissing van de Noordzee gaat - en daar ha len onze vissers toch een be langrijk deel van de vangst vandaan - lezen we vaak over overbevissing. En daarom werden wij gis terochtend, bij het doorne men van de landelijke dagbladen, even op het ver keerde been gezet. Want ivat viel er te lezen op één en dezelfde pagina? 'Ha ring-ritueel bedreigd', luidde de kop boven dat ene verhaal. En boven het andere: 'Hoop voor vrouwen met overbeha- ring'. Met uitjes graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37