Rietveldzuivering doet het goed PZC Welzijnsorganisaties in Vlissingen fuseren tot nieuwe steunpunt Schouwse afdeling financiën heeft extra medewerkers nodig Strand Dishoek weer open voor publiek Gerestaureerde begraafplaats krijgt waardige omheining zeeland Familie Traas uit Ellewoutsdijk halveert watergebruik door kringloopprocédé Rijbaanscheiding hindert ambulances Goeree Trouwe dienst voor Tafeltje-dek-je beloond donderdag 28 mei 1998 b18 door Esme Soesman ELLEWOUTSDIJK - Van 73 te rug naar 47 kuub in een jaar tijd. En hooggespannen verwachtin gen over de afrekening van het waterverbruik in 1998. Vooruit lopend op de scherpere regelge ving op de lozing op oppervlak tewater stapte de familie Traas uit Ellewoutsdijk over op een rietveldwaterzuiveringsinstal latie. Een uitkomst, volgens het drie koppen tellende gezin. „Misschien dat dit als proefpro ject voor andere mensen in het buitengebied kan gelden." Want, zo zegt mevrouw J. Traas, de rioleringskwestie in het bui tengebied dient voor het jaar 2006 te zijn geregeld. „Dat kost heel veel geldVoor een riolering is veel doorstroming nodig en dat is, zowel voor de gemeente als voor ons, niet rendabel." Voor de familie reden om enige tijd terug de horens uit te ste- Zeeuwen verwerpen CAO-akkoord Thuiszorg VLISSINGEN - De Zeeuwse leden van de vakbond NU'91 wijzen het CAO-akkoord voor de Thuiszorg af. Eerder al werd de CAO weggestemd door de leden van de CFO/SBG. Woordvoerder H. Geldof verwacht dat de bonden de werkgevers zullen vra gen de onderhandelingen te heropenen. De bonden hadden het cao-akkoord met een positief advies voorgelegd aan hun leden, maar die blijken de over eenkomst te mager te vin den in vergelijking met de CAO voor het ziekenhuis personeel. Er is vooral ongenoegen over de in gangsdatum van de sala risverhoging. Het zieken huispersoneel krijgt met terugwerkende kracht vanaf 1 april opslag, de werknemers in de Thuis zorg met ingang van 1 juli. ken, op zoek naar een alterna tief. Helofytenfilter heet het won dermiddel, dat na een jaar aan looptijd inmiddels op volle sterkte in gebruik is. Het princi pe lijkt eenvoudig. De overloop van de sceptictank en het 'grijze water' uit de woning worden in een grote verzamelput samen gebracht. Deze put is met een sterke folie bekleed en onderin uitgerust met een drainage slang. Voor het water echter be neden is wordt een lange weg van zuivering afgelegd. Aller eerst langs rietplanten, die kor te metten maken met de bacte- rieën. Daarna volgen lagen schelpen- grid en zand, die geuren tegen houden en waarvan de kalk een fosfaatafbrekende werking heeft. „Het gaat er als stinkend water in en het komt er als hel der water uit", vat echtgenoot C. Traas de bevindingen bondig samen. Vorige jaar was het rietveld nog volop in ontwikkeling. De over loop van de installatie werd uit sluitend naar de vijver gevoerd. Dit jaar is de familie uit Elle woutsdijk een stap verder ge gaan. Het gezuiverde water wordt - vanwege de inmiddels gesignaleerde kwaliteit - ge bruikt voor het sproeien van de tuin, het wassen van de auto en het doorspoelen van het toilet. Dat is ook de reden dat de wa terrekening van dit jaar met vertrouwen tegemoet wordt ge zien. „Vorige jaar was het nog geen kringloop, maar zelfs toen al was het verschil groot." In de wintermaanden, als het riet is afgestorven, neemt de zuive ringscapaciteit af. Volgens Traas een geringe afname, om dat de holle structuur van de planten een doorlopende zuur stoftoevoer garandeert. Handigheid De rictveldwaterzuiveringsinstallatie in de achtertuin van de familie Traas in Ellewoutsdijk blijkt boven verwachting goed te werken. foto Willem Mieras Behalve een behoorlijke achter tuin en de materiaalkosten, zo'n zesduizend gulden, is enige handigheid bij de gebruiker wel vereist. Tenminste als je zoals Ti-aas zelf aan het ombouwen slaat. „Maar het werkt boven verwachting. Misschien is het wel idealistisch, maar er is dus blijkbaar een milieuvriendelij ke oplossing mogelijk. Voor heen was de sloot één dikke koek en dat is nu voorbij", aldus Traas. door Andries Molengraaf DIRKSLAND - De rijbaan scheiding op het Goereese deel van de N57 is een ramp voor ambulances. De ziekenwagens kunnen er niet inhalen, komen daardoor vaak niet binnen de vereiste vijftien minuten bij meldingen en zorgen, met zwaailichten en sirenes, voor paniekreacties bij automobi listen. De oplossing, een ande re spreiding van de uitrukpos- ten, moet snel worden doorge voerd. Directeur F. van de Leemputte van de Regionale Ambulance dienst Goeree-Overflakkee maakt zich zorgen over de middenberm tussen Goede- reede en Stellendam. „We kunnen op deze manier onmo gelijk op tijd bij een melding komen", zegt hij. „Niet dat dat altijd ten koste van de patiën ten gaat, maar de maximale a anrij tijd van vijf tien minuten wordt te vaak overschreden. En dat terwijl we net een pro fessionele organisatie hebben die juist de snelheid en de me dische zorg moest verbeteren." De oplossing, een andere spreiding van de uitrukposten, ligt weliswaar klaar, maar laat nog altijd op uitvoering wach ten. Momenteel is het zo dat bij de watertoren bij Dirksland een permanente uitrukpost is gelegen, met een dagvoorzie ning in Ouddorp. Volgens een nieuw plan, waarmee ook Tholen moet worden bediend, wordt zowel bij de Krammer sluizen als in Stellendam een uitrukpost gesitueerd, met elk twee ziekenauto's. Overdag moet een van de ambulances die bij de Krammersluizen zullen staan, in Sint Maartens dijk gestationeerd worden. De veranderde spreiding van de uitrukposten op Goeree- Overflakkee en Tholen was al langer in de maak om de am bulancevoorziening op beide eilanden te verbeteren. De rij baanscheiding op de N57, die juist is doorgevoerd om de onveiligheid op de weg te ver kleinen, onderstreept de nood zaak van een nieuw sprei dingsplan. door Maurits Sep VLISSINGEN - Vijf welzijnsin- stellingen in Vlissingen fuseren per 1 januari 1999 tot een nieuw welzijnssteunpunt. In de tus senliggende maanden wordt de nieuwe organisatie op poten ge zet. Het adviesbureau Compe tence is door de gemeente Vlis singen met deze taak belast. Ook de rechtspositie van de me dewerkers van de instellingen moet dan geregeld zijn. Sommi gen vallen nu onder de welzijns- cao, anderen zijn ambtenaar. De organisaties die gaan fuse ren, zijn het Sociaal Cultureel Werk (SCW), de Stichting voor Welzijn uderen Vlissingen (SWOV), de Adviesgroep P20, de Molukse welzijnsstichting Mae Uku en de Stichting Su- rant, voor de ondersteuning van Surinamers en Antillianen. Uit het haalbaarheidsonderzoek voor de fusie was gebleken dat er overlappen zitten in de huidi ge wijze van werken door de vijf organisaties: de SWOV en P20 die allebei wat voor ouderen doen, of P20 en het SCW die ei genlijk voor een deel hetzelfde werk doen bij de ondersteuning van bewonersgroepen in de wij ken. „Er was een stukje verzuiling opgetreden. Wij werken in Vlis singen bovendien heel wijkge richt. Het leek ons daarom han diger om een centraal steunpunt in te richten, waar alle wijken terecht kunnen. De medewer kers zijn straks niet meer bezig voor een beperkte groep, maar breed inzetbaar. Je kunt dan veel gestructureerder werken en ook andere doelgroepen berei ken", verduidelijkt wethouder L. C. Poppe-de Looff (welzijn) het doel van de fusie. Problemen Zij hoopt dat de welzijnswer kers straks meer dan nu het ge val is in de wijken actief zullen zijn. „Wantlatenwe welzijn, we hebben in Vlissingen ook pro blemen met allochtone jonge ren. Ik hoop dat daar meer aan dacht voor komt. In een grotere organisatie met meer mensen kunnen de prioriteiten ook an ders worden gelegd." Waar het nieuwe steunpunt wordt gehuisvest, is nog niet be kend. Competence heeft het Theo van Doesburgcentrum aangewezen als meest geschifc onderkomen. Door de verhui zing van het Buro Beeldends Kunst en de Kunstuitleen naai de Willem Hl-kazerne, komi daar ruimte vrij. „Maar vas staat dat nog niet", merkt Pop pe-de Looff op. Wat ook nie; vaststaat is of alle medewerken in hetzelfde gebouw komen tf werken. „De centrale aanstu ring vindt plaats vanuit een ge bouw. Maar het is best mogehjl dat mensen op locatie blijven werken." Als voorbeeld noemt zij de be roepskracht voor de ondersteu ning van Surinamers Antillianen, die in het welzijns- centrum aan de Adriaan Coor- telaan zit. De organisaties waaj zij voor werkt, hebben daar ooi een ruimte. „We zijn al lang bli] dat we die mensen binnen heb ben. De medewerkster naar eet andere locatie verhuizen, zoi een belemmering kunnen zijr voor de organisaties om onder steuning te vragen." De gemeente Vlissingen hoop tevens te bereiken dat de nieuw organisatie effectiever en effici enter gaat werken dan de afzon derlijke instellingen. Veel kan worden bespaard op over headkosten voor bijvoorbeeli administratief werk, verwacb Poppe-de Looff. „Maar het be sluit is niet ingegeven om te be zuinigen. Het geld dat op be paalde punten bespaard ka; worden, kan vervolgens voo andere dingen worden ingezet Er zullen ook zeker geen ontsla gen vallen. Alle mensen zijn no dig om het werk goed te kunne doen." Waterscouts op kamp in Veere VEERE - Waterscoutinggroe pen uit de regio Scouting Zee land houden van 29 mei tot e met 1 juni in het Scoutcentrun Zeeland in Veere het Zeeuw Waterkamp Zewaka. Het kamp wordt dit jaar voor b 28-ste keer gehouden en is geor ganiseerd door de Regional Admiraliteit Zeeuwse Stromen Driehonderdzestig deelnemei doen mee met in totaal zeventi boten. Het thema van het kam is deze keer de prehistorie. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Op de afdeling fi nanciën van de gemeente Schouwen-Duiveland is in de toekomst toch extra mens kracht nodig. De invoering van de wet WOZ (Waardering On roerende Zaken) heeft voor der mate problemen gezorgd, dat verwacht wordt dat 'dit zeker zal leiden tot structurele conse quenties in de toekomst'. Ofwel: er moet straks personeel bij. Dat schrijft wethouder G. J. W. Zevende editie Oostkappels dictee OOSTKAPELLE - Voor de ze- vende maal wordt dinsdag 9 ju ni het Groot Oostkappels Dictee der Nederlandse Taal gehou den. Het is een initiatief van de bestuurscommissie van de openbare basisschool De Knot wilg aan de Torenstraat in Oost- kapelle. Tijdens het correctiewerk door de jury is er gelegenheid voor een informeel samenzijn onder het genot van een drankje. Ie dereen kan inschrijven, maar het aantal plaatsen is beperkt tot 100. Woensdag 10 juni wordt het Klein Dictee der Nederland se Taal gehouden voor leerlin gen van de groepen 7en 8 van de basisschool. Zandzuiger vastgelopen TERNEUZEN - De Belgi sche zandzuiger Stelvio (972) is dinsdagavond rond zeven uur vastge raakt op de platen van Valkenissen in de Wester- schelde. Het binnenschip was daar bezig met zandwinning, maar raakte iets te ver op de plaat en kwam door het afgaande tij muurvast te zitten. Doordat de zand zuiger vlak op de plaat zit is er geen gevaar voor schade aan het schip. Vol gens de verkeerscentrale Zandvliet in Antwerpen zou de Stelvio vanmorgen rond zes uur weer vlot ko men. De Spirit, een colle ga-schipper van de Stel vio, bleef in de buurt om indien nodig te assisteren. van der Salm (Financiën) in een brief aan de commissie algeme ne zaken. Hij baseert zich op ge gevens van twee interim-mana gers, die momenteel orde op zaken stellen op de afdeling fi nanciën. Van der Salm vroeg de commis sie twee maanden geleden om 474.000 gulden voor de inzet van beide interim-managers en ander tijdelijk personeel. Die moesten de achterstanden op het gebied van de belasting-in ning en de financiële admini stratie wegwerken. Ook moes ten zij meer structuur in de organisatie brengen. De poli tiek ging morrend akkoord. Een aantal fracties stelde als voor waarde dat structurele uitbrei ding uit den boze was. „Maar dit is geen voorstel voor uitbrei ding", licht Van der Salm zijn brief toe. „Ik deel de commissie alleen mee dat versterking in de toekomst waarschijnlijk niet te voorkomen is." Voor het tot een voorstel tot structurele uitbrei ding komt, zal de hele afdeling getalsmatig in beeld moeten worden gebracht, waarbij ook de taakverdeling aan de orde komt. „Daar zijn we nu mee be zig", aldus Van der Salm. Rente-inkomsten Op het gebied van de financiële administratie is de gewraakte afdeling inmiddels zo goed als 'bij', maar waar het de inning van de gemeentelijke belastin gen betreft, moet nog heel veel werk verzet worden, schrijft Van der Salm. Uitgangspunt is dat de achterstanden zo snel mogelijk worden opgelost. De achterstanden zijn erg nadelig, omdat de gemeente rente-in komsten misloopt als niet alle lasten op tijd worden geïnd. Om de belastingachterstand zo snel mogelijk weg te werken is de aanvankelijk voorgestelde inzet van tijdelijk personeel gewij zigd. In plaats van enkele men sen gedurende een langere periode in te huren, worden meerdere personen tijdens een kortere periode ingezet. Om alles nog verder te bespoe digen, heeft de gemeente con tact gezocht met Waterschap Zeeuwse Eilanden, die steun zou kunnen bieden bij het bij werken van bestanden. Behalve de problemen met de wet WOZ, die ook in tal van andere ge meenten in Nederland spelen, heeft vooral de gemeentelijke herindeling voor achterstand op de afdeling gezorgd. Vice-voorzitter Minnaard overhandigt de vrijwilligers die zich al jarenlang inzetten voor Tafeltje-dek-je een speciaal aandenken. foto Willem Mieras door Mieke van derJaqt 's-HEER ABTSKERKE - G. Minnaard, vi ce-voorzitter van de Stichting Welzijn voor Ouderen Borsele (SWOB), heeft woensdagmiddag negen vrijwilligers on derscheiden omdat ze al vijftien jaar maaltijden rondbrengen voor Tafeltje- dek-je in de gemeente Borsele. Drie vrij willigers kregen uit handen van Minnaard een pen met inscriptie voor 10 jaar trouwe dienst. De warme maaltijdvoorziening in Borsele viert deze maand het derde lustrum. Vijf tien jaar geleden begon Tafeltje-dek-je onder de vlag van de SWOB, met hulp van de gemeente en de Unie Van Vrijwilligers (UW), met de verstrekking van warme maaltijden aan huis. Inmiddels nemen 200 mensen dagelijks of enkele dagen in de week warme maaltijden af, die worden bereid in de inrichtingskeukens van de verzorgingshuizen De Kraaijert in Lewe- dorp en Poelwijck in 's Heer Arendskerke. De SWOB kan rekenen op een ploeg van 123 vrijwilligers die de maaltijden in per sonenauto's aan huis bezorgen. Sinds en kele maanden is het mogelijk om zeven dagen in de week van Tafeltje-dek-je in Borsele te eten. Voor het weekeinde wor den dan diepvriesmaaltijden bezorgd. De klanten hoeven niet meer, zoals vroe ger, te eten wat de pot schaft. Ze kunnen kiezen uit verschillende soepen, hoofd maaltijden en toetjes. Voor alle denkbare diëten hebben de koks in de inrichtings keukens een oplossing. Sieraad De vrijwilligers die al vijftien jaar mee draaien, kregen een speciaal ontworpen sieraad. Voor de heren was er een dasspeld met inscriptie en voor de dames een bro che. Een complete warme maaltijd, thuis bezorgd en wel, kost de klanten negen gul den. Omdat het het feest was kregen de klanten woensdag allemaal een bloeiend plantje bij het eten meebezorgd. door Harmen van der Werf DISHOEK - Het strand bij de duinovergang Strandweg bij Dishoek wordt vandaag vrijge geven. Het spit- en graafwerk dat op het strand is uitgevoerd om munitie op te sporen, is gis teren afgerond. De zoekactie heeft niet geleid tot de vondst van granaten. Er is wel fosfor gevonden, dat eenmaal blootge steld aan de lucht spontaan in rook is opgegaan. Het strand bij de duinovergang is ruim anderhalve week afge- sloten geweest voor het publiek. Dat gebeurde, omdat bij het op spuiten van het strand fosfor- en pantsergranaten meekwamen. Na die ontdekking heeft Rijks waterstaat de 'verdachte' zandwinplaats Sardijngeul bij Vlissingen gesloten. Hoe de gra naten in de Sardijngeul terecht zijn gekomen, is nog steeds niet duidelijk. De explosievenoprui mingsdienst (EOD) heeft de re sultaten van het onderzoek naar de herkomst nog niet bekend ge maakt. De opgespoten toplaag van het afgesloten strand is de afgelo pen anderhalve week met graaf- door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Portu gees-Israëlitische begraaf plaats aan de Jodengang in Mid delburg heeft een waardige omheining gekregen. De Israëli sche ambassadeur Y. Galontrol- de gisteren samen met de Mid delburgse burgemeester L.H.B. Spahr van der Hoek een doek dat over de bronzen toegangs poorten en het hekwerk lag. Bij de officiële onthulling van het kunstwerk van Appie Drielsma uit Middelburg wenste rabbijn J.S Jacobs, lid van het opper rabbinaat voor Nederland, mazzeltov aan Middelburg en Zeeland. Jacobs vulde aan dat uit. be scherming voor de doden de begraafplaatsen gekoesterd moeten worden. „Dat is hier in Middelburg gelukt. Op deze plaats is iets moois opge bouwd." Verleden De onlangs gerestaureerde be graafplaats is de enige herinne ring aan de Portugese Joden die zich al voor 1600 in Middelbur hadden gevestigd. Voor de voor zitter van de Joodse gemeen! Zeeland Aryeh Herz is het hei stel van de begraafplaats va grote waarde. „Je moet het ver leden niet vergeten. Wie het ver leden niet kent, kan geen toe komst opbouwen. Daaror moesten we er alles aan doen oi dit monument weer het aanzie waard te maken." In de begraafplaats liggen grafstenen zij aan zij gepak: Enkele Spaanse en Portuges opschriften springen in het oo; De stenen stralen soberheid e gelijkheid uit, op ten minste graf na dat mooi versierd is. He is de steen van Menasse ben Is rael, die ervoor gestreden heef de Joodse gemeenschap in Zee land een eigen plaats te geven. In 1655 mocht de Portugees Joodse gemeente de begraaf plaats aan de Jodengang stick ten. Een jaar later, 4 septembe werd Judique Habilla er als eer ste begraven. Mosseh del T werd 14 maart 1721 begraver Na hem werd de begraafplaat niet meer gebruikt. machines ondersteboven ge haald. Vervolgens is het zand nog vier keer tot een diepte van dertig a veertig centimeter ge freesd. Bij de eerste keren duid den rookpluimpjes erop dat er fosfor was vrijgekomen. De vierde keer was dat niet meer het geval. Rijkswaterstaat is van plan het driehonderd lange meter stuk strand opnieuw te fresen, als er in de toekomst na bijvoorbeeld een zware storm een hoeveel heid zand 'van betekenis' is weggespoeld. Ambassadeur Y. Gal (1) en hoofdbeheerder Cosijn bekijken het ver j sierde graf van Menasse beu Israel. foto Ruben Ores

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32