problemen genoeg, maar tijd zat Parijs een obsessie voor Sampras Aanvallend geknoei )rengt hockeysters n de problemen Deinende massa ziet Groningen degraderen liddink denkt al aan alternatief voor geblesseerde Bergkamp Vierklau valt definitief af Voetbalduels ronder publiek Oremans naar huis Hongaarse manager in cel Andy Goram uit Schotse selectie Nieuw polshoogrecord De Wilt Huibregtsen moet EOC verlaten Arkan maakt zijn vrouw preses Nederlaag voor België jor Ype Minkema ite ch RNHEM - Het spel is op de wa- eiljn, het aftellen is begonnen, og zeventien dagen. De clichés assen bij Oranje. Nederland, weg naar Frankrijk, maakt ch op voor de eindsprint naar tt WK. De voorlaatste in het 'U appenplan begon gister- vond, in eigen land, tegen Ka- leroen. Het werd een cliché van ■li wedstrijd (0-0). Weinig ver- issend, niet oorspronkelijk. in wee voordelen: 1. de Oranje- ckte kan tenminste éven wor- en geremd, want wé worden pen geen wereldkampioen, en Oranje heeft dan nog wel pro lemen genoeg, maar ook, zoals eedorf later zei, tijd zat. uus Hiddink, de bondscoach, an nog alle kanten op met zijn jlectie. Zo veel top voetballers, :e'j veel multifunctionele spe- rs, overal en altijd inzetbaar. er; laar de juiste richting heeft hij aarschijnlijk nog niet gevon- en. Het elftal van gisteravond - atuurlijk nog zonder de ge- lesseerde Bergkamp - vertoon- emaar weinig samenhang. Dat op zich niet verontrustend; er "_;en nog zo'n vijftien trainm en en zeker nog meer praatses- es over tactiek en samenwer- De sfeer is ontspannen, [et zonnetje schijnt, het trai ningskamp was vrolijk en idyl lisch en Parijs, het WK, is nog ver. Daarom was de eerste van de drie echte testwedstrijden - Ka meroen, Paraguay (komende maandag) en Nigeria (volgende week vrijdag) - ook voorspel baar. Zo'n tussenfase, een duel in niemandsland. Na de. grote internationale clubcompetities, na de grote finalesEn nog iets te ver voor de laatste stappen voor de WK. Het is nog een tikkeltje te gezellig bij Oranje. Begin ju ni, vindt Hiddink, dan moeten de spelers op scherp staan. Na de twee andere duels in eigen land; maandag tegen Paraguay (Eindhoven) en volgende week vrijdag tegen Nigeria (Amster dam). Zitvlees Toch schoof de uitgebreide technische staf van Oranje gis teravond het zitvlees opmerke lijk onrustig heen en weer op de plastic tuinstoeltjes. Het elftal stak niet goed in elkaar, niet lo gisch. O vermars, Cocu, Davids en Seedorf waren de middenvel ders. Stuk voor stuk topvoet- ballers bij topclubs. Maar er is meer nodig om van goede spe lers een goed elftal te maken. Samenhang, logica. Overmars rent graag naar voren, dus de kleine speler van Arsenal is pri ma op zijn plaats aan de linker kant. De andere drie zijn toch vooral controlerende spelers. Graag achter of, liever nog, aan de bal. Tussen de aanvallers en de mid denvelders ontbrak de verbin dingsman. De speler die met één enkele actie twee spitsen uit hun isolement kan bevrijden. Ro nald de Boer is voor die rol - twee minuten eerder dan zijn tweelingbroer - geboren. Hij be wees het na rust, toen hij - iets teruggezakt - wél zijn acties kon maken. Het leverde drie kansen - één voor Seedorf en twee voor de Ajacied zelf - op. Tien minu ten voor tijd had hij met het hoofd ook moeten scoren. Door de blessure van Dennis Berg kamp werd de oudste van de Ajax-tweeling naast Kluivert in de spits gezet. Dat is het tweede, en zonder twijfel het grootste, probleem van de bondscoach: de spieren van een wereldspits. Bergkamp, in bloedvorm, is de voetballer die 'het verschil kan maken'. De aanvaller van Arsenal zal in ie der geval geen enkel oefenduel kunnen spelen. Het risico dat de spieren achter in het dijbeen het begeven, is te groot. Eèn ver keerde stap, één verkeerde beweging en Hiddink is zijn ARNHEM - Ferdi Vier klau gaat definitief niet met Nederland mee naar het WK. De verdediger van Tenerife heeft last van een spierscheuring. Het herstel vordert te lang zaam. Vierklau was de afgelopen week wel met Oranje op trainingskamp in Zwit serland. Daar bleek al dat hij onvoldoende fit was om binnenkort aan een rentree te denken. Bondscoach Hiddink wil de echter tot de terug komst in Nederland wachten voor één en an der officieel bekend te maken. Vierklau's ver vanger was al opgenomen in de selectie. Dat is André Ooijer van PSV. ANP troefkaart voor het WK kwijt. Hiddink: „Er is ongeduld, hij wil er bij zijn." Een wankel ver trekpunt voor de lange mars naar de finale. „Dat is zorgelijk, ja", verzuchtte de coach. Hid dink houdt er zelfs rekening mee dat Bergkamp het eerste duel, op 13 juni tegen België,, niet haalt. „Hij heeft dan al zes weken niet gespeeld", had de trainer uitgerekend. Ronald de Boer is dan, volgens de trainer, toch 'een optie. „Je denkt voor uit", gaf hij zich al een beetje bloot. Alternatief Maar zelfs als het met Berg kamp goed afloopt, hoe goed kan Patrick Kluivert nog wor den? De spits, ontevreden en boos bij AC Milan, bleef ook gis teravond steken in bovenste- beste bedoelingen. Hij is net weer fit, mist competitie, en werd dan ook terecht gewisseld. Maar dan, het alternatief? Oranje-debutant Jerrel Hassel- baink mist het topniveau. Kluivert is niet de enige speler die worstelt met vorm en zelf vertrouwen. Jaap Stam werd aan het einde van de competitie aan Manchester United ver kocht voor 35 miljoen gulden. Een toptransfer, de duurste ver dediger ter wereld. Het is zelfs de stoerste stopper niet in de kouwe kleren gaan zitten. Stam maakt inééns fouten. Het leverde een voorspelbare 0- 0 op tegen Kameroen, de On tembare Leeuwen, op het WK straks ingedeeld bij Oostenrijk, Italië en Chili. Met een stevige verdediging en een paar leuke artiesten. Teleurstellend voor het Oranje-volk, leerzaam voor de belanghebbenden. „Geen kans weggegeven", had Hid dink gezien. „En toch acht, ne gen kansen gecreëerd." Klui vert, Seedorf en Ronald de Boer hebben nu eenmaal niet de doel treffendheid van een topspits- in-vorm. Van Dennis Berg kamp, Nederland - Kameroen 0-0. Scheidsrechter: Nilsson (Zwe). Toe- schouioers: 24.000. Gele kaart: Da vids (Ned), Nlend Wome, Angibeaud (Kam). Opstelling Nederland: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer en Numan; Seedorf, Davids (70. Zen den), Cocu en Overmars (61. Win ter); Ronald de Boer en Kluivert (61. Hasselbaink). GPD/ANP tan onze sportredactie •2 JTRECHT - Australië in de hal- e finales van het WK hockey uitlopen, dat was voor de Ne- >0 Inlandse vrouwenploeg gister- 5 vond in stadion Nieuw Gal- enwaard het uitgangspunt in 1), iet laatste groepsduel met Ar iel entinië. In de wedstrijd waarin let louter ging om de groeps- ivinst, moest Argentinië per se «innen. Die indruk maakte de ploeg tijdens de wedstrijd ech- cr lange tijdniet, waardoor Ne- lerland eenvoudig leek te gaan muien. Leek, want aanvallend jeknoei bracht Oranje nog in de problemen: 2-2. Door dit resultaat wacht Duits- hd vrijdag in de halve eind- itrijd. Nederland en Argentinië lindigden beide op dertien pun- ïn, maar het doelsaldo van Dranje was beter. Voor de wed- itrijd had bondscoach Van 't Hek herhaaldelijk gezegd dat let hem niet zo veel uitmaakte legen wie zijn ploeg na de voor- tonde zou moeten aantreden. .Wil je de titel veroveren, dan -loet je iedereen verslaan." Een beetje wishfullthinking, aange- den Australië dit toernooi on genaakbaar is.Het moet raar lo pen als de Aussies aan het einde 'En het toernooi niet met de loofdprijs in het vliegtuig stap- len. Duitsland, zonder de uitgeval- en sterke speelster Britta Beek- er (duimbreuk), lijkt een minder Sterke opponent. De Duitsers gingen in hun groepsduel met Australië zonder een schijn van bns met 3-0 onderuit. Saai Nederland was feller, oogde veel gemotiveerder dan Argentinië. jDesondanks was de eerste helft lange tijd een saaie, waarin wei- -ig gebeurde. Slechts twee kan sen, voor beide ploegen één, feden zich in de eerste twintig minuten voor. Na een krap half GRONINGEN - Bij de wedstrij den FC Groningen - FC Zwolle sn FC Den Bosch - FC Gronin gen zijn aanhangers van de te genpartij niet welkom. Datheb- |ii de burgemeesters van Gro ningen en Den Bosch gelast. De Isturen van de voetbalclubs FC Zwolle en FC Groningen linden dat hun clubs de dupe van deze maatregel. ANP uur opende Argentinië bijna de score, via eenklutsbal die de lijn net niet passeerde. Kort daarop kreeg Argentinië de eerste straf- corner van de wedstrijd, maar. ook daaruit haalde de nummer twee van de WK in 1994 geen rendement. Van de Kieft deed het na 32 mi nuten beter. Op een hard inge slagen bal reageerde ze alert met de stick: 1-0. Na rust leek het snel gedaan met de tegenstan der. Aanvoerster Carole Thate maakte haar vierde goal van het toernooi. Mijntje Donners haal de de achterlijn en legde keurig terug. Voor de routinier was het vervolgens een simpele klus om keepster Mulhall, met 40 jaar de oudste speelster van het toer nooi, te passeren. Argentinië, dat tijdens een WK traditiegetrouw goed presteert, bleef vrij ongevaarlijk. Neder land bleef het spel bepalen, ogenschijnlijk zonder al te veel moeite. Voor de Argentijnen mocht als excuus gelden dat niet iedereen fit was. Pando en Mar- galot kampten met ziektever schijnselen, maar moesten toch opdraven. Maar nadat Thate na vijftig minuten de kans op haar vijfde toernooidoelpunt had ge mist, kwam Argentinië tegen de verhouding in dichterbij via Masotta (2-1). Lewin kon vijf minuten later de marge weer op twee brengen, maar net als Thate schoot ook zij naast. Oranje kwam vaak in de cirkel, maar de kansen waren aan de meest ervaren midden- veldsters Thate en Lewin niet besteed. Vooral de aanvoerster mocht zich dat na zestig minu ten aanrekenen, toen ze op aan geven van Van der Wielen volkomen vrij voor Mulhall ver scheen. Opnieuw schoot ze naast. In de daarop volgende te genaanval deden de tegenstan ders voor hoe het wel moest. Na dat Boomgaardt een inzet van Gulla al van de lijn had getikt, was aanvalster Oneto in de re bound trefzeker: 2-2. Na de gelijkmaker was het ge daan met de rust in het Neder landse spel. Uit alle macht pro beerden de speelsters de 2-2 vast te houden. Omdat Lewin zeven minuten voor tijd bij een Argentijnse strafcorner goed uitliep en de bal keerde, bleef Nederland een klein drama be spaard. Nederland-Argentinië 2-2 (1-0). 32. Van de Kieft 1-0, 39. Thate 2-0, 55. Masotta 2-1, 61. Oneto 2-2. Scheids rechters: Buckley (Aus), Clarke (Eng). Toeschouwers: 9500. ANP Typerend beeld uit Roland Garros. Pete Sampras is in zijn duel met Ramon Delgado onderuit gegaan en zal het toernooi in Parijs even later via de zijdeur verlaten. foto Laurent Rebours/AP Nummer één van de wereld weer uitgeschakeld op Roland Garros van onze sportredactie PARIJS - Pete Sampras heeft vele bijna men in eigen land maar in Parijs heet hij Adieu Pete. Voor de nummer één van de wereld blijft het winnen van Roland Gar ros een droom en wordt het na negen ver geefse pogingen een obsessie. PARIJS - De Nederlandse delegatie op Roland Garros bestaat nog maar uit twee mannen. Richard Krajicek kan zich van daag ten koste van de Franse qualifier Rodolphe Gilbert plaatsen voor de derde ronde, terwijl John van Lottum probeert te stunten tegen de als elfde geplaatste Amerikaan Michael Chang. Gisteravond vloog de vierde Nederlander uit het toernooiRoemloos en een tikkeltje zielig. Miriam Oremans slaagde er niet in om zich langs de nummer 115 van de we reld, de Oostenrijkse Barbara Schwartz, te slaan: 6-4, 6-2. Omdat eerder Brenda Schultz geblesseerd moest opgeven, gaat het vrouwentoernooi op Roland Garros nu verder zonder Nederlandsen. Bij winst op Schwartz had Oremans zich kunnen opmaken voor een confrontatie met Mo nica Seles. GPD Op zijn negende Roland Garros ging hij gisteren in de tweede ronde onderuit.. Te gen Ramon Delgado, geen familie van Pe dro, de klimgeit én winnaar van de Tour de France in 1988, maar een Paraguaan van 21 jaar en 97e van de wereld. Delgado sloeg tussen twee buien door toe in drie sets, 7-6 6-3 6-4. Sampras beleefde op de derde dag van Roland Garros 1998 een nachtmerrie. Het scenario zag er goed uit. Hij startte vol zelfvertrouwen tegen Del gado, die hij enkele weken geleden op het groene, compacte gravel van Atlanta in twee tiebreaks versloeg (7-6 7-6). Hij nam een voorsprong van 4-1 en had een breek punt naar 5-1 toen de regen toesloeg. „Bij terugkeer ontstond er een volledig andere wedstrijd", keek Sampras terug. „Hij begon tamelijk nerveus en ik had de wedstrijd onder controle. Na de regen speelde hij relaxed en mijn niveau daalde. Het was koud, de baan supertraag, dat was niet in mijn voordeel. Ik speelde slecht en dat werd mij fataal." Twijfelaar Sampras veranderde na de regen in een twijfelaar. Hij deed teveel concesssies aan zijn spel. Bleef te veel op en te ver achter de baseline. Zijn machtige opslag was niet langer een gevreesd wapen. „Ik serveerde niet goed. De ballen waren te zacht om veel aces te slaan." Hij sloeg er tien, Del gado twaalf. Toch kreeg Sampras kansen. Negen breekpunten bijvoorbeeld. Hij be nutte er één. „Roland Garros is de zwaar ste Grand Slam om te winnen. Eén slechte dag is dodelijk. Die dag had ik tegen Del gado. Hij speelde solide, sloeg op belang rijke momenten winners, maar ik was zelf mijn ergste tegenstander." Sampras vond dat er aan zijn voorberei ding op Roland Garros niets mankeerde. „Ik speelde Monte Carlo, Atlanta en Ro me, drie graveltoernooien. In Atlanta re gende het de hele week en speelde ik op het zwa'arste gravel ooit. Ik won er. Dat gaf me vertrouwen. Daar leerde ik Delgado ken nen. Ik wist dat hij op gravel uit de voeten kon." „Dit is een droom", stamelde Delgado. „De belangrijkste tenniszege voor Para guay na Pecci." Victor Pecci bereikte in Parijs in 1979 de finale op Roland Garros, waarin hij van Björn Borg verloor. Twee weken geleden werd Delgado de tweede Paraguaan na Gonzalez in 1985 die door drong tot de top-honderd van de tennis wereld. Bijnamen heeft Ramon Delgado nog niet. Sampras in overvloed. Pistol Pete, Sweet Pete, Perfect Pete, maar in Parijs rust een doem op de Amerikaan die in 1998 één doel had: Roland Garros winnen. Op de Porte d'Auteuil heet hij voortaan Adieu Pete. ANP BOEDAPEST - De voormalige manager van de gouden Hon gaarse zwemploeg bij de Olympische Spelen van 1992 is tot vier jaar celstraf veroordeeld wegens fraude en verduistering. Een rechtbank in Boedapest oordeelde György Zemplenyi in 21 gevallen schuldig aan een van de twee vergrijpen. De man verdween snel na de Spelen, terwijl hij 38 personen en instel lingen een bedrag van totaal 3,7 miljoen gulden schuldig was. Hij gaf zichzelf in 1996 aan. Naar eigen zeggen kon hij het niet langer aan om voortdurend te moeten vluchten. RTR SUMMIT - Doelman Andy Goram heeft het trainingskamp van de Schotse WK-voetbalploeg verlaten. De 34-jarige sluit post van Glasgow Rangers heeft om privéredenen besloten af te zien van het WK. Bondscoach Craig Brown heeft Jonathan Gould van Celtic als zijn vervanger aangewezen. De andere doelmannen zijn Jim Leighton van Aberdeen en Neil Sullivan van Wimbledon. Schotland bereidt zich momenteel in de Ver enigde Staten voor op het openingsduel van het WK tegen we reldkampioen Brazilië. De laatste dagen vulde het privéleven van Goram vaak de pagina's van de Britse kranten. Goram speelde 43 keer voor Schotland, maar raakte onlangs zij n vas te plaats onder de lat kwijt aan Leighton. Schotland speelt za terdag nog vriendschappelijk tegen het Amerikaanse elftal. Goram zit dan al weer thuis. ANP COTTBUS - Monique de Wilt heeft tijdens internationale at letiekwedstrijden in de Duitse plaats Cottbus het Nederlands record polsstokhoogspringen gebracht op 4 meteren 10 centi meter. Het oude record stond sinds 8 augustus van het vorig jaar met 3,95 meter op haar naam. Die prestatie leverde ze in Amsterdam. Op 27 augustus 1997 evenaardeze dat tijdens de Universiade in Catania. ANP ARNHEM - Het bestuur van NOCNSF heeft de laatste ban den van Wouter Huibregtsen met de Olympische wereld door gesneden. Er is besloten om de gewezen voorzitter niet op nieuw voor te dragen als lid van de Europese Olympische Comités (EOC). Hij wordt daarmee tot aftreden gedwongen, uibregtsen, die vorig jaar december in Stockholm tot het EOC-bestuur toetrad, was formeel gekozen voor de termijn van vier jaar. Alleen bijzondere omstandigheden kunnen er toe leiden, dat die periode vervroegd wordt beëindigd. Nu Huibregtsen is teruggetreden als voorzitter, acht NOCNSF het niet langer gewenst dat hij actief blijft in het samenwer kingsverband van alle Nationale Olympische Comités in Eu ropa. GPD BELGRADO - Zeljko Raznatovic - beter bekend als Arkan, de beruchte aanvoerder van Servische paramilitaire troepen in Bosnië en Kroatië - heeft gisteren zijn vrouw Svetlana, de populaire zangeres Ceca, benoemd tot voorzitter van zijn voetbalclub, de Joegoslavische kampioen Obilic Belgrado. Met de overdracht van het voorzitterschap lijkt Raznatovic de deelname van Obilic aan de Champions League zeker te willen stellen. Zijn eigen rol in de Bosnische en de Kroatische oorlog en zijn criminele verleden in West-Europa - waar hij voor de oorlogen in Joegoslavië woonde - zou de club parten kunnen spelen. Arkan is door het VN-tribunaal in Den Haag dat oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië onder zoekt niet in het openbaar aangeklaagd. Met zijn geld werd Obilic een kampioensploeg. Volgens grote rivaal Rode Ster Belgrado bediende Arkan zich van chantage en andere illega le middelen om de titel in de wacht te slepen. AP van onze sportredactie LEEUWARDEN - Cambuur en de nacompetitie zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Vijf keer probeerden de Friezen tevergeefs via de achterdeur de stap naar de eredivisie te ma ken. Dit jaar is het anders. Cam buur werpt zich op tot een vrij wel zekere titelkandidaat. Het versloeg FC Groningen met 3-1 en verstevigde daardoor de lei derspositie in poule B. Gronin gen is gedegradeerd. Het Cambuur-stadion zag er gisteren onwerkelijk uit. Een deinende mensenmassa zong liedjes over Cambuur in de ere divisie. Normaal zitten er wei nig toeschouwers op de tribu nes. Die bovendien nog .cynisch zijn. Maar tegen FC Groningen leefde Leeuwarden op als voet- balstad. De 8250 Cambuur-sup- porters en 250 Groningers die bewaakt door stewards en agenten in bussen naar de Friese hoofdstad waren gekomen, kre gen een mooi voetbalavondje te zien. FC Groningen was met hoge verwachtingen naar Leeuwar den gekomen. De gedachte aan voetbal in de eerste divisie deed het. elftal van Jan van Dijk hui veren. Achttien jaar werd er zonder onderbrekingen naar hartelust in de eredivisie ge voetbald, Trainer Van Dijk had vooraf zijn spelers moed inge praat. Dat werkte. De Gronin gers waren een klasse beter dan de Friezen. Maar in voetbal zijn de wetten soms onrechtvaardig. De thuisclub kwam in de 28e minuut op voorsprong door een doelpunt van De Vries. Het was zo'n beetje de eerste aanval van Cambuur in de eerste helft. In de tweede helft bjeef Gronin gen druk uitoefenen. Maar de spitsen Magno en Huizingh ver zuimden de talrijke kansen te verzilveren. In de 54e minuut kregen zij een cadeautje van De Ron. De onfortuinlijke doelman liet een simpel balletje tussen de benen doorrollen: 1-1. Hoop deed voor Groningen le ven. Maar het vocht te veel tegen zichzelf. Toen Keizer in de slot fase 2-1 maakte, was het leed geleden. Het derde doelpunt van Van der Laan maakte niets meer uit: Groningen degra deert. In de twintigjarige carri ère van international Erwin Koeman was dat nog nooit ge beurd. „Je moet alles een keer meemaken. Het hoort bij de sport. Ik zag het al lang van te voren aankomen. Aan werklust heeft het niet gelegen. We kwa men voetbalintelligentie tekort. Bovendien hebben de bestuurs- en trainerswisselingen de afge lopen jaren ook geen goed ge daan." Cambuur Leeuwarden - FC Gronin gen 3-1 (1-0). 28. De Vries 1-0, 54. Van Gessel 1-1, 81. Keizer 2-1, 87. Van der Laan 3-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 8500. Gele kaart: Rodrigues (FC Groningen) FC Zwolle - FC Den Bosch 1-0 (1-0). 42. Van den Belt 1-0. Scheidsrech ter: Wegereef. Toeschouwers: 3450. Gele kaart: Lurling (FC Den Bosch). ANP CASABLANCA - Invaller Michael Owen heeft de oe fencampagne van Enge land voor het WK voetbal een wat fraaier aanzien gegeven. Het Engelse elf tal won dankzij zijn doel punt in Casablanca met 1- 0 van Marokko. Bij het oe- fentoernooi in Marokko ging België onderuit tegen Frankrijk, met 0-1. België, dat Oranje ont moet tijdens het WK, was redelijk op dreef tegen Frankrijk. Ondanks goe de kansen voor de Belgen gingen de Fransen er met de winst vandoor. Juven- tus-speler Zidane maakte de enige treffer. De jonge aanvaller Owen (18) maakte bij het Ko ning Hassan Il-toernooi in Marokko zijn eerste goal voor Engeland. Een spaarzaam hoogtepunt in het duel. Engeland was ex- blij mee. Het team van Glenn Hoddle maakt tot nu toe geen indrukwek kende periode door. Duitsland vierde tegen Finland (0-0) de come back van libero Lothar Matthaus. De eerzuchtige voetballer zag dat zijn ploeg veel moeite had met Finland, waar Ajacied Ja- ri Litmanen meespeelde. „Mijn ploeg functioneer de niet. Ik ben ontevi-eden met deze test", spi'ak bondscoach Berti Vogts na afloop. De fitte Finnen hadden de beste kansen. Duitsland zag tot over maat van ramp aanvaller Jüi-gen Klinsmann voor de wedstrij d met een kui t- blessure afhaken. Mexico verloor met 1-4 van de Duitse club VfL Wolfsburg. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23