Zeeland krijgt 30 agenten extra Doek valt voor Carlier M IMÉÈUHtjl Af(i èll Reuzentelescoop presenteert vlinder Boeren gaan er fors op achteruit 4 WEKEN BL0F |vooronsop A Hjkstal houdt rekening met specifieke problemen door toerisme Beurzen krijgen klappen [PN misleidt nobiele bellers Egmond aan de poten van het schaap Veronica Aaibare vis attractie Neeltje Jans Oranje nog met de handrem op Botsing over belastingstelsel VOOR 15,00 JA, ik wil: Zie Mitsubishi. HmBHHBKSI Ü18° 1.12° ZO 4 Buiig dagje Veel regen en buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur circa 18 graden bij een matige zuidoostelijke wind. 41e jaargang no. 126 onderdag 28 mei 1998 jsse nummers 1,75 ^HÊÊÊ^ÊÊÊÊKÊIKÊÊÊKKIBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊt JatI ■■■■Ml 1 oor Jacques Cats )EN HAAG - De politie- egio Zeeland krijgt er on- eveer dertig agenten bij. lok zes andere regionale orpsen worden uitge reid. linister Dijkstal van Binnen- indse Zaken brengt een correc- eaan op de bestaande verdeel- cutel, omdat die onvoldoende kening houdt met specifieke mstandigheden in de betref- >nde regio's. Als specifieke om- andigheid geldt bijvoorbeeld i Zeeland de uitgestrektheid an het gebied en het grote aan- il toeristen dat deze regio ekt. Met de uitbreiding komt etotale sterkte van het Zeeuw korps op 840 personen. Het De effectenbeurzen in de hele wereld zijn gisteren behoorlijk lager gesloten. Dat kwam door de daling van Wall Street dins dag en beursmalaise in Azië. Gisteravond wist de ef fectenbeurs van New York overigens een nieuwe dui- "Tl keling bijna weg te werken. regionaal college van Zeeuwse burgemeesters geeft binnenkort aan op welke plekken de agen ten het hardste nodig zijn. De korpsleiding reageerde gis teren opgetogen. Niet alle wen sen zijn echter vervuld. Het nieuw te vormen kabinet moet zich uitspreken over eisen voor een verdere uitbreiding. De roep om meer agenten kwam eerder tot uiting in het door het regionaal college aangetekende bezwaar tegen het landelijk ge hanteerde budgetverdeelsys- teem rond mensen en middelen. In die regeling was, zo werd be toogd, niet meegenomen dat het Zeeuwse politie-apparaat te kampen heeft met zaken die in IEN HAAG - KPN Telecom eeft tot eergisteren abonne- lenten op het NMT-net en bij- ehorende mobiele telefoons erkocht zonder erbij te zeggen at het net in oktober volgend lar wordt gesloten, ienduizenden Hi-abonnees, dankzij de wervingscam pagnes van de PTT nog recent en contract afsloten, zijn gedu- eerd, doordat ze hun telefoon- ummer kwijt raken en de bij leverde zaktelef oons waarde los worden. Volgens het minis- irie van Verkeer is al sinds 1994 ekend dat KPN het analoge ïMT-net eind 1999 schrapt. !PN vindt door de sluiting nu te lelden, de abonnees ruim de jd wordt gegeven een alterna- ief te verzinnen. GPD oodse kolonisten ijdelijk weg uit irabische wijk ERUZALEM - Joodse extre- ïisten zijn gisteravond begon- en uit hun provisorische 'kolo- ie' in het Arabische deel van lid-Jeruzalem te trekken. )e bouwactie van de ultra-na- ionalistische Ateret Conahim adde dinsdag tot gevechten net Palestijnen. De gemeente rilde de joodse activisten weg ebben. Bewakers van hun or- anisatie mogen wel blijven om te zien op archeologisch on- ierzoek. „Na dit werk doen we ms best voor een bouwvergun- ling voor een wijk voor onze ge- annen", aldus een woordvoer- ler van Ateret Cohanim. AFP De planetaire nevel Butterfly wordt beschouwd als de beste opname van de reuzentelescoop foto GPD/ESO doorThea van Beek AMSTERDAM - In 2001 moet het de krachtigste en grootste telescoop ter we reld zijn, maar nu al levert de Very Large Telescope (VLT) spectaculaire beelden. Op een persconferentie in acht Europese landen werden gisteren de allereerste beelden wereldkundig gemaakt. De Europese reuzentelescoop staat op de berg Paranal in Chili, op 2635 meter bo ven de zeespiegel. Het gebied is ideaal voor sterrenkundige waarnemingen; 350 nachten per jaar is het er onbewolkt en er zijn weinig luchttrillingen. Over drie jaar moet de VLT bestaan uit vier aan elkaar gekoppelde telescopen met elk een spie- geldiameter van 8,2 meter. Samen leveren zij honderd maal scherpere beelden dan de Hubble Space Telescoop die opereert vanuit de ruimte Vorige week kon de eerste van de vier tele scopen in gebruik worden genomen. De inmiddels opgevangen beelden geven nu al details te zien die niet eerder vanaf de aarde zijn waargenomen. Sterrenkundi gen beschouwen de opname van de pla netaire nevel Butterfly (vlinder) als de beste die de VLT tot nu toe heeft opgevan gen. De foto toont een ster die zwaarder was dan de zon en nu aan het eind van zijn leven is gekomen. De bouw van de reuzentelescoop is een sa- menwerkingsproject van acht Europese landen, verenigd in de European Sou thern Observatory (ESO). Nederland is een van de deelnemende landen. Met de VLT wordt onderzocht hoe 15 miljard jaar geleden het heelal en sterrenstelsels zijn gevormd. Door de enorme lichtopbrengst van de VLT is het mogelijk lichtzwakke objecten in ons zonnestelsel, zoals kome ten, asteroïden en andere kleine hemelli chamen, gedetailleerd te bestudei'en. GPD Lot personeel ongewis, schoolvervoer stokt doorTheo Giele en Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het touring- carbedrijf Carlier in Middel burg is gisteren failliet ver klaard. De activiteiten zijn door curator mr. E. H. A Schute met directe ingang stilgelegd, met uitzondering van het WVG- vervoer op Walcheren. De 109 personeelsleden, van wie het merendeel in deeltijd werkt, worden vanochtend ingelicht over de gevolgen van het bank roet. Carlier heeft zelf de Middel burgse rechtbank gevraagd het faillissement uit te spreken. Het touringcarbedrijf kampt met een schuld van zeven miljoen gulden. Belangrijkste schuldei ser is ABN Amro, aldus de cura tor. De meerderheid van de aandelen is sinds twee jaar in handen van Noot Holding in Ede. Enkele ondernemers heb ben inmiddels al informatie op gevraagd bij Schute over moge lijke overname van (onderdelen van) Carlier. Voor het personeel kwam het faillissement volsla gen onverwacht. Dat het bedrijf er financieel niet al te florissant voor stond was bekend, maar het bericht van het bankroet sloeg gistermiddag in als een bom. Voor CNV-bestuurder H. E. Koers is het faillissement ook een verrassing. De bonden zijn van tevoren niet ingelicht over de problemen. „Wij wisten wel dat er bij Carlier nog enorme te goeden aan vakantiedagen wa ren. Het was geen uitzondering dat mensen nog meer dan hon derd dagen hadden uitstaan. Dit drukt zwaar op de financiële balans van het bedrijf." Koers spreekt vandaag met de betrok ken leden van de bond en neemt contact op met het GAK om achterstallig loon veilig te stel len. Ondernemingsraad en perso neel wilden gisteren niet met naam en toenaam reageren op het faillissement van Carlier. Directie en curator hadden ie- (Advertentie) Egmond aan den hoef - Veronica, het schaap uit het populai- gedicht van Annie m.g. Schmidt, maakte gisteren zijn entree in Egmond aan den Hoef. 'Veronica in brons', een kunstwerk van Erank Rosen uit Zuidoostbeemster, werd gisteren op de sokkel ge zet. Het werk wordt vandaag officieel onthuld. foto Hans Steinmeier/ANP de DRVKKERY is open en morgen treedt Aangeboden door de DRVKKERY de KERY Winkel Beeld &Geluid veel andere korpsen in het land niet of nauwelijks aan de orde zijn: de recreatieproblematiek, de met de geografische situatie samenhangende lange a.anrijtij- den en de grensoverschrijdende criminaliteit. De rapportage over problemen rond de recreatie te water en grensoverschrijdende kwesties is nu voor de minister aanlei ding voor Zeeland een blik agenten open te trekken. Een op de recreatieproblematiek te land gericht onderzoek is nog gaande en kan opnieuw aanlei ding zijn voor een aanwas van de politiesterkte. Afvalpercentage In de sollicitatieprocedure wordt rekening gehouden met een belangrijk afvalpercentage; er zijn gemiddeld tachtig solli citaties nodig voor één vacatu re. Nieuw opleiden van agenten vergt ongeveer twee jaar. De Zeeuwse politie denkt ook een beroep te kunnen doen op het bestand van agenten die reeds in opleiding zijn. Voorts richt de aandacht zich op herintreders en elders in het land werkende politiefunctionarissen die graag in Zeeland aan de slag willen. Daarnaast komt een uit breiding van het aantal deeltij ders in beeld. Naast Zeeland krijgen nog zes andere regionale korpsen er agenten bij. De grensregio Lim burg-Noord krijgt geld voor zo'n 25 agenten extra. Kenne- merland kan rekenen op tien ex tra agenten wegens de politieta ken op de luchthaven Schiphol. Noord-Holland-Noord, Gooi en Vechtstreek en Limburg-Zuid kunnen elk met het extra geld tussen de twee en vier agenten aantrekken. Aaibare pijlstaartroggen en tarbotten zijn een nieuwe attrac tie op WaterLand Neeltje Jans. Dat aaibaar kan letterlijk worden genomen, want de pijlstaarten van de roggen zijn geamputeerd. De waterbak waarin de vissenzijn T O gehuisvest is deze week in gebruik genomen. Hoewel het hele land er klaar voor lijkt heeft Oranje bij zijn eerste officiële test voor de we reldtitelstrijd nog niet alle re gisters opengegooid. De w.at tegenvallende 0-0 tegen Ka meroen zal de euforie doen tem peren. Het spreekt voor zich dat de uitslag in het Gelredome van Arnhem er gister- avondeigenlijk niet zo O O gek veel toe deed. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13, 15,17,19 en 21; sport: 22 en 23. DEN HAAG - De eerste bespre kingen over een nieuw belas tingstelsel in een tweede paars kabinet zijn geëindigd in een felle botsing tussen PvdA en VVD. Toen WD-onderhandelaar Frank de Grave vasthield aan voor de PvdA onaanvaardbare voorstellen ontstond een korte woordenwisseling, waarna PvdA-onderhandelaar Melkert de onderhandelingen afbrak. „Op deze basis heeft het geen zin verder te praten", zo zou Melkert zijn collega hebben toe- dereen gevraagd niet met de pers te spreken. Chauffeurs, die gisteren terugkeerden van hun rit, werden naar huis gestuurd. Een aantal buschauffeurs rijdt nog in het buitenland. Zij mo gen terugrijden, maar dan moe ten ook de sleutels van deze wa gens worden ingeleverd. Schoolvervoer Het faillissement heeft grote ge volgen voor het schoolvervoer in de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Borsele en van het reformatorische Calvijn College. Leerlingen (met name uit het speciaal onderwijs) wer den woensdag rond het middag uur nog naar huis gebracht, maar vandaag rijden de bussen en taxi's van Carlier niet meer voor. De gemeente Vlissingen is er goeddeels in geslaagd vervan gend vervoer te regelen met het Borsselse touringcarbedrijf AMZ. AMZ zou het vervoer al overnemen van Carlier, maar pas bij het begin van het nieuwe schooljaar. W, S. Louwerse van de gemeente Vlissingen heeft kritiek op Carlier. „Het was wel zo fatsoenlijk geweest als het bedrijf ons van tevoren had in gelicht. Een faillissement komt niet uit de lucht vallen." De gemeente Middelburg was woensdag nog druk bezig ver vangend vervoer te regelen. Bij de gemeente Borsele lukte dat niet. Ouders is gevraagd de kin deren (ruim tachtig) in eigen au to's naar school te brengen. Het Calvijn College heeft onder meer bij AMZ assistentie ge vraagd. zie ook pagina 17 Overigens gingen Melkert, mi nister van Sociale Zaken, en De Grave, zijn staatssecretaris, vervolgens wel samen verder met het inventariseren van be zuinigingen en extra uitgaven. Momenteel geldt even een adempauze voor de onderhan delingen. Die worden binnen kort hervat. De onderlinge irritatie ontstond toen De Grave voorstellen deed 'waarvan hij wist dat die voor ons gewoon niet kunnen', aldus een PvdA-ingewijde. Volgens de PvdA zouden de hogere inko mens er in die voorstellen naar verhouding veel meer op voor uit gaan dan de laagste- en mid deninkomens. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Nederlandse landbouwsector verliest ko mende jaren 1,6 miljard gulden aan inkomsten als gevolg van de Europese plannen om het land bouwbeleid te wijzigen. Voor de boeren leidt dit tot een dertig procent lagere inkomensgroei: geen twee procent per jaar erbij maar slechts 1,3 procent. De berekeningen staan in een vertrouwelijk rapport van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) en het Centraal Plan bureau (CPB). 'De extra inko menssteun die als compensatie wordt geboden, weegt niet op tegen de inkomensverliezen als gevolg van de prijsdalingen', al dus het LEI/CPB-rapport. Als gevolg van de Commissie voorstellen neemt de groei van de Nederlandse landbouwin komsten af tot een 0,2 procent per jaar. De Commissie wil de subsidie voor melk en zuivel- produkten met vijftien procent verlagen. Voor de granen daalt de prijssteun met twintig pro cent. terwijl voor rundvlees een verlaging met dertig procent is voorzien. Nederland heeft vooral moeite met de zuivelplannen en het ontbreken van financiële steun voor de kalfsvleessector. Het LEI/CPB wijst erop dat de voor ziene sanering van de varkens sector - maximaal 25 procent minder varkens, een nationale maatregel - de effecten van Agenda 2000 nog zullen verer geren, Denemarken, België en Frankrijk slokken waarschijn lijk het wegvallende Neder landse mai'ktaandeel op. GPD Advertentie (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15.00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met. automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC Extra op de Carisma Royal Class: 2 airbags vóór 2 side airbags airconditioning elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels. De Carisma Royal Class is er al v.a. 37.490,-. MITSUBISHI Leaseprijs v.a. 875,- per maand (excl. BTW, 48 mnd/20.000 km). MOTORS Prijs incl. BPMlBTW, excl verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Multigaranticllnter-Euro Service. Imp.: MMSN B.V. (023) 55 55 222. Mitsubishi Dealer Lease (070) 5151 131 32 4 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1