Lichtzinnigheid nekt starters PZC Heerema zet jacket op transport Beat Culture centraal op Iriedaagse conferentie Morres-inkopers op Bal! hervatten werk Jubilerend Busted besluit tournee met opname live-cd Zeshonderd Zeeuwse brieven aan toekomst Centrum voor teelt zoutwatergewassen krijgt steun Staten zeeland 19 Zes van de tien bedrijven halen de eerste vijf jaar niet ondernemend zeeland kunst cultuur donderdag 28 mei 1998 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De startende bedrijven in Nederland doen het steeds slechter. Van de 42.000 starters haalt een vijfde deel het eerste jaar niet, nog eens zestig procent wordt niet ouder dan vijf jaar. Minimale geldmiddelen, onbenul en lichtzinnigheid kenmerken het gros van de falers. Dat concludeert auteur R. Blom in de profielschets Van Start tot Ondernemerschap dat is verschenen bij Graydon Nederland, onderzoeksbureau en uitgeverij van bedrijfspu- blicaties. Blom schrijft de verslechtering voor een groot deel toe aan de versoepeling van de Vesti gingswet in 1996. Steeds meer mensen stappen in het onder nemerschap zonder ervaring en opleiding, nu voor veel branches geen vakdiploma meer vereist is. Het gemiddelde startkapitaal is slinkende: cir ca 35.000 gulden; vijfjaar gele den nog ruim 50.000 guldenIn 48 procent van de gevallen komt dat beginkapitaal uit sfe ren van familie en kennissen. Banken weigeren vaak mede werking, omdat 56 procent van de startende ondernemers geen ondernemingsplan heeft. De eenmanszaak is met 64 pro cent de populairste startvorm voor bedrijven. Deze bedrijfs vorm is zonder kosten en snel op te richten. Waar te weinig starters bij stilstaan is dat in geval van een bedrijfsfaillisse- ment ook de ondernemer per soonlijk failliet kan gaan. De kostenbeheersing bij veel star ters is slecht, vinden de onder zoekers. Ruim 30 procent be gint met duur en nog lang niet noodzakelijk personeel, 39 procent begint met gehuurde of gekochte bedrijfsruimte en 23 procent schaft zich meteen lea se-auto's aan. Eenderde van de nieuwe be drijven draait slecht of met verlies en schurkt steeds tegen de grens van sluiting of faillis sement aan. Bijna zestig pro cent van de ondervraagden klaagt over gebrek aan mede werking van de bank. Dooi- geldgebrek is bijvoorbeeld maar 31 procent verzekerd te gen arbeidsongeschiktheid. Voor 44 procent van de starters valt het begin zwaar tegen. Lange werkweken, moeizame klantenwerving, concurrentie en slecht betalende afnemers verzuren het plezier. Een op de vijf geeft aan het liefst direct het zelfstandig ondernemer schap te willen ruilen voor een vaste baan, maar ziet geen kan sen op de arbeidsmarkt. door René Hoonhorst HULST - Op het Balinese in koopkantoor van Morres Meu belbedrijven uit Hulst worden nog deze week alle werkzaam heden hervat. De Nederlandse vestigingsmanager A van Hou ten keert vandaag of morgen terug uit Australië, het land waarnaar zij tijdelijk met haar gezin uitweek toen de onlusten in Indonesië zich vorige week, vlak voor president Soeharto aftrad, snel uitbreidden. Ook de dertien Indonesische werknemers van het inkoop kantoor gaan nog vóór pink steren weer aan het werk. Ove rigens zorgden enkelen van hen er samen met éen Zwitserse in koopster voor, dat de lopende zaken de afgelopen week ge woon werden afgehandeld. Morres heeft dan ook nauwe- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. lij ks schade opgelopen door de politieke onrust in Indonesië. „Bedrijfseconomisch gezien hebben we niet geleden en ge lukkig is onze medewerkers niets overkomen. De situatie lijkt nu weer onder controle, hoewel natuurlijk nog moet blijken hoe de hei-vormings plannen van de nieuwe presi dent Habibie vallen bij het Indonesische volk", zegt woordvoerder J, Goosen van de Morres-directie. Reisadvies Het ministerie van Buiten landse Zaken raadt toeristen nog steeds af naar Indonesië te reizen. Zakenlieden krijgen echter geen negatief reisadvies meer mee. Goosen: „Dat geeft al aan dat de meeste druk van de ketel is. Ik verwacht dan ook dat onze inkopers binnenkort weer in heel Zuidoost-Azië za ken kunnen doen. We zullen al leen even moeten afwachten of ook alle infrastructuur- om de goederen te transporteren te gebruiken is." Overigens hoeven klanten die een Aziatisch product hebben besteld, niet bang te zijn dat hun meubel langer op zich laat wachten. „De buffervoorraad in onze magazijnen is voorlo pig groot genoeg", verzekert Goosen. Gistermorgen passeerde het onderstel voor een gasplatform de boulevard in Vlissingen, op weg naar de Shetland Eilanden. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een enorme trapezevorm, vijftig meter hoog, honderdvijftig meter lang en vierduizend kilo zwaar, begon gis teren aan de reis naar zijn eindbestemming in de Noordzee bij de Shetland Eilanden. Het jacket BP Bruce, het onderstel voor een gascompressieplatform van British Petroleum, is door constructeur Heerema Havenbedrijf in Vlissingen-Oost op trans port gezonden. De bezoekers van de Heeremawerf tijdens de Open dag van de Techniek hebben de Bruce half februari in aanbouw gezien. Het skelet van het platformonderstel do mineerde vele maanden de horizon in het Vlissingse Sloegebied. Het jacket werd eind april al op het ponton gebracht. In de afgelopen maanden werd de onderste helft van het gaswinningsplatform afgewerkt, vastgezet en beveiligd tegen zwaar weer tijdens het transport. Het ligt tijdens de reis op een zij en steekt aan de achterkant van het ponton 35 meter uit. Op de plaats van bestemming wordt het jacket door het kraanschip Thialf van Heerema Marine Contractors verticaal op de zeebodem ge- installeerd. Heerema Havenbedrijf werkte met gemid deld honderd man gedurende het afgelo penjaar aan het j acket. Opdrachtgever BP was opgetogen over de levering - twee we ken eerder dan gepland - en het feit dat de opdracht onder het budget werd volvoerd. Het zit zelden zo mee in de offshore-bran che, beaamt productiemanager Rein Smidtman, „Het goede weer heeft zeker meegewerkt." Het bedrijf heeft de afgelo pen maanden extra mensen, onder meer uit Schotland, ingezet om de Bruce gereed te maken. De Bruce is een van de grotere opdrachten van Heerema dit jaar. Het bedrijf werkt nu aan de bouw van het zwaarste jacket dat het ooit heeft gemaakt: het 6800 ton zware Shell Shearwater jacket, 116 meter hoog. Het moet in mei 1999 klaar zijn. loor Ernst Jan Rozendaal IIDDELBURG - Zeeland heeft iets met de Beat feneration. Drie jaar achtereen werd in het kader het festival Meer dan woorden in 't Beest in ioes aandacht besteed aan de groep Amerikaan schrijvers - en hun hedendaagse navolgers - die uder deze naam bekend werden. Nu het festival leer dan woorden is opgehouden te bestaan, rganiseert de Netherlands American Studies As- ociation in het Roosevelt. Study Centre in Mid- elburg een driedaagse conferentie over de Beat lulture. Behalve veel lezingen staan op het pro- [ramma ook een fototentoonstelling van Chris- Dpher Felver en een muziek- en poëzieavond in it Ie Kloveniersdoelen. t, Iet doel van de conferentie, die woensdag 3 juni legint, is om de Amerikaanse tegencultuur van de iren vijftig aan een onderzoek te onderwerpen. Irwordt niet alleen teruggekeken. Een aantal ou- ie bekenden uit de kring van de beatniks is in Middelburg uitgenodigd. Door optredens en do- umentaires zullen zij proberen de sfeer van vrij- eid, rebellie en experimenten die het tijdperk an de Beat Generation kenmerkten weer op te oepen. lot de uitgenodigde gasten behoren onder ande- ffl de Amerikaanse componist David Amram, ichrijver Ron Whitehead, wetenschapper John ytell en fotograaf Chris Felver. Zij waren vorig lar september 09k in Goes aanwezig tijdens het ;stival Meer dan woorden. Amram bood het Roo- svelt Study Centre destijds een speciale uitgave an van Jack Kerouacs On the road, het beroemd- leboek dat de Beat Generation heeft opgeleverd, ik was al eerder met dit thema bezig", zegt direc- eur Kees van Minnen van het Roosevelt Study "entre. „De Netherlands American Studies Asso- iation houdt elk jaar een wetenschappelijke con ventie. Nadat ik anderhalf jaar geleden door Douglas Brinkley, een van de belangrijkste jonge Jetenschappers in de Verenigde Staten, was oorgesteld aan Christopher Felver, kreeg ik het iee de Beat Generation als onderwerp voor zo'n conferentie te nemen. Felver heeft prachtige fo to's gemaakt van kunstenaars die tot de Beat Ge neration behoorden. In eerste instantie was het bedoeld als een academische conferentie over het verschijnsel Beat Culture. Maar toen vorig jaar Tytell, Amram en Whitehead in Goes waren, en ik met hen kennismaakte, heb ik besloten hen ook in het programma te stoppen." Tijdens de conferentie zullen Nederlandse en Amerikaanse wetenschappers betogen houden over de betekenis van het werk van belangrijke beat-schrijvers als Jack Kerouac, Allen Ginsberg, William Burroughs en Lawrence Ferlinghetti en over politieke en sociale ontwikkelingen in de ja ren vijftig, de hoogtijdagen van de Beat Genera tion. Amram begeleidde Kerouac tijdens zijn be roemde Jazz-Poetiy Reading in New York in 19 5 7 Hij komt in Middelburg vertellen over zijn per soonlijke ervaringen met de beroemde schrijver. Dat geldt ook voor Joyce Johnson, die enige tijd met Kerouac samenwoonde. Expositie Vanaf woensdag is in het Roosevelt Study Centre ook de expositie Wild in the streets: Beats caught by the camera van Chris Felver te zien. De Calif or- nische fotograaf portretteerde een groot aantal schrijvers en musici die met de Beat Generation verbonden waren. De tentoonstelling duurt tot 28 augustus. Woensdagavond vindt in de Kloveniersdoelen een jazzconcert plaats van David Amram. Hij schreef de muziek voor Pull My Daisy, een film over de Beat Generation die ook tijdens de conferentie wordt getoond, is dirigent van het Brooklyn Phil- harmonie en trad op met Lionel Hampton en Dizzy Gillespie. Amram heeft onder anderen Ron Whitehead en John Tytell gevraagd de avond met poëzievoordrachten op te luisteren. De toegang voor deze avond - aanvang 20.30 uur - is gratis, maar vanwege het beperkte aantal plaatsen is re servering bij het Roosevelt Study Centre (0118- 631590) noodzakelijk. De conferentie eindigt vrijdagmiddag. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal WOLPHAARTSDIJK Busted is niet zomaar een co verband. De negenkoppige Bevelandse formatie speelt weliswaar geen eigen num mers, maar anders dan de meeste coverbands mikt ze niet op de bekende deun. „We kiezen onbekend werk van bekende en minder bekende artiesten", zegt gitarist Toon de Valck. „Top veertig werk past er niet in. Dat is de ma nier waarop we ons willen on derscheiden van groepen die bekende hits spelen." En dat lukt. Busted bestaat vijf jaar en is vanaf maart be zig aan een succesvolle jubile umtournee door Zeeland en West-Brabant. Tij dens het een na laatste optreden daarvan, zaterdag op De Veerhoeve in Wolphaartsdijk, hoopt de groep een live-cd op te nemen, Enthousiast De Valck: „De tournee is ge sponsord door Heineken en we hebben de optredens goed weten te promoten. Daardoor trokken we aanzienlijk meer publiek dan in het verleden. Dat reageerde geweldig en thousiast. Zoiets heeft ook weer een uitwerking op het podium. Toen hebben we ge zegd: 'Dit is bijzonder. Deze optredens moeten we toch eens goed opnemen.' Zo heb ben we besloten een cd te ma ken." Groei De afgelopen vijf jaar is Busted letterlijk en figuurlijk gegroeid. Aanvankelijk be stond de band uit De Valck, zanger Bert Harte, toetsenist John Soeters, bassist Michel Vermeulen en drummer Ha rold in den Bosch. In de loop dei" tijd traden saxofonist Re né Nieuwenhuijze, zangeres sen Yvonne en Diana Joziasse en trompettiste Vivian Soe ters toe. „We bestrijken nu een heel breed spectrum tussen rock en blues in", aldus De Valck. „We neigen steeds meer naar swing, doordat we de blazers en de zangeressen er bij hebben. Maar evengoed kunnen we een rustig blues nummer spelen of een snoei hard rocknummer van Jimmy Barnes." De Australische rockzanger is een van de artiesten van wie Busted composities uitvoert. Guitar Shorty, Michael Kea- ton en Barrelhouse zijn ande re relatief onbekende inspira tiebronnen. Van toppers als Eric Clapton, Tina Turner en Billy Joel staat werk op het re pertoire dat niet iedereen kent. De Valck: „Regelmatig horen we van mensen dat we zulke goede nummers schrij ven. Dat komt ook omdat we de nummers niet klakkeloos naspelen. Daar heeft niemand wat aan. We voegen altijd iets van onszelf toe." Naam Zijn de eerste vijf jaar gebruikt om een goed bandge luid neer te zetten, de komen de tijd wil Busted de naams bekendheid vergroten. Door een massa posters, flyers en t- shirts kan de jubileumtoumee aan weinig Zeeuwse poplief hebbers ongemerkt voorbij zijn gegaan. De cd moet de rest doen. „Als proef hebben we een concert in het Schutters hofcafé in Middelburg opge nomen. Gewoon met twee mi crofoons in de zaal, omdat we ook de sfeer wilden vastleg gen. De balans ontbrak, van daar dat we zaterdag met een extra geluidsman werken. Maar we nemen het niet op verschillende sporen op en we mixen niets. We zetten het concert in één keer op DAT- tape. Wie de cd in huis haalt, krijgt precies dat wat wij in de zaal laten horen." Concerten Busted: zaterdag 30 mei Be Veerhoeve in Wolphaart- dijk, 21 uur (cd-opname) en zon dag 7 juni Kermiskoersconcert Ovezande15.30 uur. VLISSINGEN - Tot nu hebben zo'n zeshonderd Zeeuwen ge reageerd op de actie Brieven aan de Toekomst. In totaal hebben 25.000 Nederlanders een brief gestuurd over hun belevenissen op 15 mei 1998. Zeeland zit met één brief op on geveer zeshonderd inwoners ex- tact op het landelijk gemiddel de, Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht organiseerde samen met het Openluchtmuseum in Arnhem de actie Brieven aan de Toe komst. Het is de bedoeling dat de verza meling blieven 15 mei 1998 tot de best gedocumenteerde dag van de geschiedenis maakt. De brieven worden opgeslagen in een archief. Hoewel de respons uit Zeeland niet afwijkt van het landelijk gemiddelde, valt het aantal inzendingen uit het Zeeuwse toch wat tegen, meent Ineke Strouken van het Cen trum voor Volkscultuur. „Zee land kennen we als een actieve regio op ons gebied, net als Bra bant en Limburg." Kinderen blijken enthousiaste schrijvers. Veel kinderen willen de inhoud van hun brief voorlo pig geheim houden. Er is volgens Strouken ook een op merkelijk aantal brieven van Toernooi beach-voetvolley in Vogelwaarde VOGELWAARDE - De zaal voetbalvereniging Wentzler/ Pauwels en de voetbalvereni ging Vogelwaarde houden zaterdag 30 mei de tweede editie van het beach-voetvolley-toer- nooi. Op het parkeerterrein aan het sportpark wordt voor dit festijn zo'n 250 ton wit zand ge stort. Het spel wordt gespeeld door teams van drie spelers. Op het beachterrein komen za terdag 32 ploegen in actie. Na de opening door burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse woi'dt om 11.45 uur de eerste voetservice gespeeld, Na het sportieve gedeelte barst om 20.30 uur in een aangrenzende feesttent een grote mega beach- party los. Het evenementenbu reau het Feest verzorgt de mu ziek in en tropische ambiance. Daarnaast zijn er verschillende optredens van de regionale band Storm. onverwachte schrijvers als kloosterlingen, gevangenen en asielzoekers ontvangen, Strouken mist nog wel beschrij- venissen van gebeurtenissen als huwelijk, gel en sterven. „Ik kan me goed voorstellen dat mensen op die dag wel iets an ders aan hun hoofd hadden, maar ik hoop toch dat mensen hun ervaringen nog op papier willen zetten." De inzendings termijn is daarom verlengd tot 15 juni. Het adres, postbus 15598,3503 AZ Utrecht. Regionaal overleg voor cliëntenraden GOES - Stichting Het Klaverblad Zeeland heeft de ondersteuning aan cli ëntenraden in verzor gingstehuizen en huur derscommissies van bejaardenhuizen uitge breid. Het Klaverblad/LOBB (Landelijke Organisatie Bewonerscommissies Be jaardenhuizen) heeft hiervoor meer uren per week beschikbaar. Daar door kunnen huurders commissies vaker een beroep doen op onder steuning. Waar nog geen hum-derscommissies aanwezig zijn. kan Het Klaverblad/LOBB mee helpen bij het opzetten daarvan. Het ligt in de bedoeling dit jaar ook een regionaal overleg op te zetten voor huurderscommissies. In juni worden in een aantal plaatsen bijeenkomsten georganiseerd over het thema alarmering. De agenda: 9 juni om 14,30 uur in Poelwijk in Borsse- le;10juni9.30uurinMeu- leweie in Wolphaartsdijk; 22 juni om 9.30 uur in Vorsvliet in 's Gravenpol der; 8 juli om 14,00 uur in Rustenburg in Middel burg en 14 juli om 14.30 uur in Sint Antonius in Kloosterzande. In het najaar staan servi cecontracten en zorg- abonnementen als the ma's op het programma. door Ben Jansen MIDDELBURG - De mogelijke vestiging in Zeeland van een in ternationaal kenniscentrum voor de teelt van zoutwaterge- wassen heeft de brede instem ming van de Zeeuwse Staten. 'Ambitieus', zo betitelde D. Eveleens gisteren in de staten commissie economiehetplan, al tekende hij erbij aan dat het voorlopig nog maar om een haalbaarheidsonderzoek gaat. De provincie zal in dat onder zoek 200.000 gulden steken. Eveleens zei zich ervan bewust te zijn dat de uiteindelijke vesti ging van het centrum de provin cie nog veel meer geld zal kos ten. Voedsel Het is de bedoeling dat het ken niscentrum informatie vergaart en experimenteert met zoutwa- terplanten die kunnen worden geteeld als voedsel of voor de winning van grondstoffen (olie, vezels en producten voor de far maceutische industrie). De rui me beschikbaarheid van zout water, de ervaringen met de teelt van lamsoor en zeekraal en de aanwezigheid van het onder zoeksinstituut NIOO/CEMO in Yerseke maken Zeeland er zeer geschikt voor. Het onderzoek richt zich ook op zoutwater- planten die onder tropische om standigheden kunnen worden geteeld. Daarbij wordt gedacht aan irrigatie van woestijnachti ge en dus onvruchtbare kustge bieden. Hierdoor kunnen waar devolle landbouwgronden en schaars zoet water worden ge spaard en voedsel en nieuwe Databank met wetgeving bij bibliotheken MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en de openbare bibliotheek in Vlis singen beschikken sinds kort over de Algemene Databank Wet en Regelgeving. Daarmee is de complete Neder landse wetgeving onder ieders handbereik: wetten, Koninklij ke Besluiten, subsidieregelin gen en een aantal internationale verdragen. De databank is ontwikkeld in opdracht van de Staat en is een initiatief van het Ministerie van Bifinenlandse Zaken. grondstoffen worden ver bouwd. Eveleens wilde aan de provinci ale bijdrage wel de voorwaarde verbinden dat het centrum ook inderdaad in Zeeland komt. Ge deputeerde D. J. R Bruinooge (PvdA, economie) achtte dat nu nog niet aan de orde. „We heb ben het nog maar over een haal baarheidsonderzoek. Met der gelijke voorwaarden kunnen we pas op de proppen komen als we in een later stadium praten over subsidie voor de realisering van het centrum." Bruinooge meen de overigens dat de vestiging van een kenniscentrum voor zoutwaterteelten perfect past in het Zeeuwse landbouwbeleid, waarin verbreding van het as- soidiment gewassen centraal staat. Over de werkgelegenheid die het centrum met zich mee kan brengen, valt nog niets te zeggen. (Advertentie) Wijnen uit Bordeaux Die hebben geschiedenis gemaakt. Ook in Middelburg, dat al heel vroeg profiteerde van wijnimport en -handel. Van Leerzem zet in Zeelands hoofdstad een traditie voort. Meer dan 80 Chateaux uit het Bordeaux-district zijn in de rekken van wijnkoperij Van Leerzem vertegenwoordigd. Daar komen wijnliefhebbers uit wijde omtrek op af! Molenwater 137, Middelburg telefoon 0118 613338

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19