Strand Dishoek weer toegankelijk PZC Brogum hoopt op redding Waardige omheining voor gerestaureerde Portugees-Israëlitische begraafplaats Rijbaanscheiding hindert ambulances op Goereese N57 Oefening Ardent Ground begonnen Anna Jacobapolder mag zegje doen over te duur dorpshuis Schouwse afdeling financiën heeft extra medewerkers nodig zeeland donderdag 28 mei 1998 w 18 28-29 EN 30 MEI 3 DOLLE DAGEN Geen munitie meer gevonden bij zoekactie in zand m i i i i i: aanbiedingen uitgezonderd) FOTO VIDEO KEES DE GRAVE SOUBURG 1 i I in -n' -r I i9 0 rH I I I iTT Ambassadeur Y. Gal (1) onthult samen met burgemeester Spahr van der Hoek het nieuwe hekwerk rond de begraafplaats. foto's Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Portugees-Is raëlitische begraafplaats aan de Jodengang in Middelburg heeft een waardige omheining gekregen. De Israëlische ambassadeur Y. Gal ontrolde gisteren samen met de Middelburgse burgemeester L.H.B. Spahr van der Hoek een doek dat over de bronzen toegangs poorten en het hekwerk lag. Bij de officiële onthulling van het kunst werk van Appie Drielsma uit Mid delburg wenste rabbijn J.S Jacobs, lid van het opperrabbinaat voor Nederland, mazzeltov aan Middel burg en Zeeland. Jacobs vulde aan dat uit bescher ming voor de doden de begraafplaatsen gekoesterd moe ten worden. ,,Dat is hier in Middel burg gelukt. Op deze plaats is iets moois opgebouwd." De onlangs gerestaureerde be graafplaats is de enige herinnering Y. Gal en hoofdbeheerder Cosijn (r)bekijken het versierde graf van Menasse ben Israel. aan de Portugese Joden die zich al voor 1600 in Middelburg hadden gevestigd. Voor de voorzitter van de Joodse gemeente Zeeland Aryeh Hei'z is het herstel van de begraaf plaats van grote waarde. „Je moet het verleden niet vergeten. Wie het verleden niet kent, kan geen toe komst opbouwen. Daarom moesten we er alles aan doen om dit monu ment weer het aanzien waard te maken." Menasse In de begraafplaats liggen de graf stenen zij aan zij gepakt. Enkele Spaanse en Portugese opschriften springen in het oog. De stenen stra len soberheid en gelijkheid uit, op ten minste één graf na dat mooi ver sierd is. Het is de steen van Menasse ben Israel, die ervoor gestreden heeft de Joodse gemeenschap in Zeeland een eigen plaats te geven. In 1655 mocht de Portugees-Joodse gemeente de begraafplaats aan de Jodengang stichten. Een jaar later, 4 september, werd Judique Habilla er als eerste begraven. Mosseh del Rio werd 14 maart 1721 begraven. Na hem werd de begraafplaats niet meer gebruikt. VLISSINGEN - In het kader van de oefe ning Ardent Ground '98 worden volgende week 125 stuks militair materieel vanuit de Vlissingse haven naar Groot-Brittan- nië verscheept. De kanonnen, voertuigen en containers, afkomstig uit Duitsland en Italië, kwa men gisteren al per trein en boot aan in Vlissingen. Vanuit de Britse haven 1^'he gaat het oorlogstuig naar Noord-Enge- land, waar een artillerie-oefening wordt gehouden door 2000 Belgische, Duitse Italiaanse, Nederlandse, Spaanse, Britse en Amerikaanse militairen onder het commando van de Allied Command Euro pe Mobile Force Land. De oefening is be doeld als 'politiek signaal van de alliantie om de vastberadendheid en solidariteit te tonen om op crisissituaties samenhan gend en snel te reageren.' foto Ruben Oreel door Andries Molengraaf DIRKSLAND - De rijbaan scheiding op het Goereese deel van de N57 is een ramp voor am bulances. De ziekenwagens kunnen eï niet inhalen, komen daardoor vaak niet binnen de vereiste vijftien minuten bij meldingen en zorgen, met zwaailichten en sirenes, voor le vensgevaarlijke paniekreacties bij automobilisten. De oplos sing, een andere spreiding van de uitrukposten, moet snel wor den doorgevoerd. Directeur F. van de Leemputte van de Regionale Ambulance dienst Goeree-Overflakkee maakt zich ernstig zorgen over de middenberm tussen Goede reede en Stellendam. „We kun nen op deze manier onmogelijk op tijd bij een melding komen", zegt hij. „Niet dat dat altijd ten koste van de patiënten gaat, maar de maximale aanrijtijd van vijftien minuten wordt te vaak overschreden. En dat ter wijl we net een professionele or ganisatie hebben die juist de snelheid en de medische zorg moest verbeteren. De rijbaanscheiding zorgt er voor dat, zoals Van de Leemput- te het noemt, de ambulances CAO-akkoord Thuiszorg verworpen VLISSINGEN - De Zeeuwse le den van de vakbond NU'91 wij zen het CAO-akkoord voor de Thuiszorg af. Eerder al werd de CAO weggestemd door de leden van de CFO/SBG. Woordvoerder H. Geldof ver wacht dat de bonden de werkge vers zullen vragen de onderhan delingen te heropenen. De bonden hadden het cao-ak koord met een positief advies voorgelegd aan hun leden, maar die vinden de overeenkomst te mager in vergelijking met de CAO voor het ziekenhuisperso neel. Er is vooral ongenoegen over de ingangsdatum van de salarisverhoging. Het zieken huispersoneel krijgt met terug werkende kracht vanaf 1 april opslag, de werknemers in de Thuiszorg met ingang van 1 juli, met de verkeersstroom 'mee! moeten sukkelen'. Vooral bij spoeclritten, waarbij met sirene en zwaailichten gereden wordt, is de rijbaanscheiding eea ramp. „Weggebruikers die ons opeens achter zich zien, kunnen geen kant op. Vaak rijden ze de berm maar in, zodat ze tot hun assen in de grond staan. We ge nereren zo meer patiënten dar dat we er helpen." De oplossing, een andere sprei ding van de uitrukposten, ligt weliswaar klaar, maar laat nog altijd op uitvoering wachter. Volgens een nieuw plan, waar mee ook Tholen moet worden bediend, wordt zowel bij de Krammersluizen als in Stellen dam een uitrukpost gesitueerd, met elk twee ziekenauto's. Overdag moet een van de ambu lances die bij de Krammerslui- zen zullen staan, in Sint Maar tensdijk gestationeerd worden. „Dan kunnen we, in tegenstel ling tot nu, overal binnen dt vereiste aanrijtijd zijn", aldus Van de Leemputte. De veranderde spreiding van dt uitrukposten op Goeree- Overflakkee en Tholen was a] langer in de maak om de ambu lancevoorziening op beide ei landen te verbeteren. De rij baanscheiding op de N57, dis juist is doorgevoerd om de on veiligheid op de weg te verklei nen, heeft de noodzaak van een nieuw spreidingsplan extra on derstreept." Zandzuiger vastgelopen TERNEUZEN - De Belgischs zandzuiger Stelvio (972) is dins dagavond rond zeven uur vast geraakt op de platen van Valke nissen in de Westerschelde. Het binnenschip was daar bezig met zandwinning, maar raakte iets te ver op de plaat en kwan: door het afgaande tij muurvasi te zitten. Doordat de zandzuiger vlak op de plaat zit is er geen ge vaar voor schade aan het schip. Volgens de verkeerscentrale Zandvliet in Antwerpen zou de Stelvio vanmorgen rond zes uui weer vlot komen. De Spirit, een collega-schipper van de Stelvio, bleef in de buurt om indien no dig te assisteren. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het (interim) be stuur van Brogum heeft nog een sprankje hoop dat het Zierik- zeese jongerencentrum kan worden worden. Hoewel een eerste overleg tussen het Bro- gumbestuur en wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg niet tot concrete resultaten leidde, acht Brogumvoorzitter Frans Kruijff het niet geheel uitgesloten dat er alsnog een oplossing wordt ge vonden voor de problemen waarin het centrum verkeert. Volgens Kruijff moet daarover binnen enkele weken duidelijk heid ontstaan. Komt die duide lijkheid er eind juni niet, dan gaat Brogum waarschijnlijk de finitief dicht. Deze week vond een gesprek Commissie praat over gemeentehuis KOLDEKERKE - De commis sie openbare werken van de ge meente Veere komt woensdag 3 juni bijeen voor een extra verga dering over de voortgang van het nieuw te bouwen gemeente huis. De ontwerpfase is bijna afge rond. Als de commissieleden groen licht geven kan in de raadsvergadering van juli- het nodige geld beschikbaar wor den gesteld. Dan kan in septem ber de bouw worden aanbe steed. De gemeente streeft ernaar dat in oktober wordt be gonnen met de bouw van het ge meentehuis aan de Roosjesweg in Domburg. Eind 1999 moet het nieuwe onderkomen gereed zijn. De commissievergadering wordt gehouden in de raadszaal in Koudekerke en begint om 19.30 uur. Beachvolleybal VLISSINGEN - De Vlissingse sportvereniging Mort Subitc or ganiseert komend pinkster- weekeinde voor de derde keer de Side Out. Dit is een landelijk studenten-beachvolleybaltoer- nooi vlakbij Vlissingen. Op het strand van Dishoek wordt van 29 tot en met 31 mei gespeeld en gefeest. Vrijdag avond is er feest in The Night- train in Middelburg en zaterdag is er een beachparty bij Frapo's in Dishoek. plaats tussen het (inmiddels af getreden) Brogumbestuur en wethouder Berrevoets (CDA; cultuur). Volgens Kruijff heeft de bespreking vooralsnog geen nieuwe openingen opgeleverd; de wethouder kwam slechts met lege handen. Hij is daarover licht teleurgesteld. „Ik had er meer van verwacht. Ik hoopte dat er spijkers met koppen ge slagen zouden worden. Het eni ge wat er uit is gekomen, is dat de wethouder graag met ons in gesprek wil blijven. Verder heb ben we met haar afgesproken, dat we onze minimale eisen op papier zullen zetten." Beroepskracht Eén van de belangrijkste eisen is de aanstelling van een (part-ti me) beroepskracht, die onder meer belast wordt met de dage lijkse gang van zaken in het mu ziek- en theatercentrum. Dat kost de gemeente zon 60.000 gulden per jaar. Op de wensenlijst van Brogum staat ook een verbetering van de accommodatie; het podium en de vloer verkeren in slechte staat, er moet een nieuwe lucht- afzuigingsinstallatie komen en het kantoortje en de sanitaire voorzieningen moeten worden uitgebreid. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft daar tot dusver geen geld voor kunnen vinden. Begin deze maand stap te het voltallige Brogumbestuur op, omdat het niet langer de ver antwoording wil dragen voor de situatie waarin het centrum verzeild is geraakt. Politieke wil Over een week of drie gaan het (demissionaire) bestuur van het bedreigde Brogum en wethou der Berrevoets opnieuw rond de tafel zitten. Als dat gesprek niks oplevert, gaat - waarschuwt Kruijff - het jongerencentrum dicht. „En dat meen ik serieus; we spelen niet zomaar een spel letje om iets van de gemeente gedaan te krijgen." Hoewel daar nu nauwelijks aanleiding toe is, blijft Kruijff hopen op een oplossing. „Bij di verse fracties (PvdA D66, WD, GroenLinks) binnen de ge meenteraad bestaat duidelijk de politieke wil om Brogum open te houden." Volgens Kruijff speelt een aantal vaste Brogumbezoekers op dit mo ment met het idee een handteke ningenactie op te zetten, om het gemeentebestuur nóg meer te doordringen van de noodzaak Brogum open te houden. door Harmen van der Werf DISHOEK - Het strand bij de duinovergang Strandweg bij Dishoek wordt vandaag vrijge geven. Het spit- en graafwerk dat op het strand is uitgevoerd om munitie op te sporen, is gis teren afgerond. De zoekactie heeft niet geleid tot de vondst van granaten. Er is wel fosfor gevonden, dat eenmaal blootge steld aan de lucht spontaan in rook is opgegaan. Het strand bij de duinovergang is al met al ruim anderhalve week afgesloten geweest voor het publiek. Dat gebeurde, om dat bij het opspuiten van het strand fosfor- en pantsergrana ten meekwamen. Na die ont dekking heeft Rijkswaterstaat de 'verdachte' zandwinplaats Sardijngeul bij Vlissingen ge sloten. Hoe de granaten in de Sardijn geul terecht zijn gekomen, is nog steeds niet duidelijk. De ex plosievenopruimingsdienst (EOD) heeft de resultaten van het onderzoek naar de herkomst nog niet bekend gemaakt. De opgespoten toplaag van het afgesloten strand is de afgelo pen anderhalve week met graaf machines ondersteboven ge haald. Vervolgens is het zand nog tot een diepte van dertig a veertig centimeter gefreesd. Dat is vier keer gebeurd. Bij de eer ste keren duidden rookpluim- pjes erop dat er fosfor was vrij gekomen. De vierde keer was dat niet meer het geval. Rijkswaterstaat is van plan het driehonderd lange meter stuk strand opnieuw te fresen, als er in de toekomst na bijvoorbeeld een storm een hoeveelheid zand 'van betekenis' is weggespoeld. „Wij nemen het zekere voor het onzekere", aldus een medewer ker van de rijksdienst. Steenbanken Het zand voor het op te spuiten strand tussen Zoutelande en Vlissingen wordt sinds donder dag 14 mei van de Steenbanken gehaald, tien kilometer uit de kust van Westkapelle. Dat kost meer tijd. Rijkswaterstaat ver wacht het werk half juni op te kunnen leveren. Als het weer goed blijft, kan het eerder klaar zijn. Aannemer Van Oord ACZ kan begin juni een tweede schip in zetten. Of dat gebeurt, hangt af van de vraag of de inzet van dat schip veel tijdwinst oplevert. Voor twee of drie dagen tijd winst wordt het schip niet naar Zeeland gehaald. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Te vredenheid alom woensdag avond onder de leden van de commissie Algemeen Bestuur en Welzijn van de gemeente Tholen over de aanpak van de dorpshuisproblematiek in An na Jacobapolder. Dit dorpshuis is te duur. Aan de bevolking wordt gevraagd mee te denken over een mogelijke oplossing. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft het eigen oordeel opgeschort en wil eerst te rade gaan bij de inwoners van Anna Jacobapolder. De bevol king krijgt tijdens een discus sieavond de mogelijkheid op lossingen aan te dragen, onder Auto gestolen OOST-SOUBURG - Vanaf de Amstelstraat in Oost-Souburg is in de nacht van dinsdag op woensdag een witte personen auto gestolen. Het gaat om een Peugeot 205 XE 1.1, voorzien van het kenteken ZH-03-BS. De dagwaarde van de auto wordt geschat op 9000 gulden. begeleiding van de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop. Dat was volgens SGP-er M. Dijke in eerste instantie niet nodig, maar PvdA-er mevrouw M.AE. Velt huis was over deze kunstgreep juist enthousiast. „Het is goed als een onafhankelijk orgaan de discussie en het onderzoek er omheen leidt." Het dorpshuis in Anna Jacoba polder, dat eigenlijk te groot is, kostte de gemeente op jaarbasis in 1996 40.000 gulden. Daarbij zijn kapitaallasten en aandeel kostenplaatsen niet opgeteld. De inkomsten zijn daarbij ver geleken een schijntje. Aan huuropbrengst kwam datzelfde jaar 2662 gulden binnen, terwijl door verenigingen en particu lieren nog zo'n 1360 gulden werd ingebracht. Er wordt weinig gebruik ge maakt van de accommodatie. Toch schaalt het gemeentebe stuur de voorziening hoog in omdat bijvoorbeeld ouderen al tijd gebruik kunnen maken van de foyer met biljart. Een ver hoogd gebruik van het dorps huis lijkt vooralsnog geen optie. Het oude kleuterschoolgedeelte slopen of afstoten zouden alter natieven kunnen zijn. door Andries Molengraaf zaken stellen op de afdeling fi ZIERIKZEE - Op de afdeling fi nanciën van de gemeente Schouwen-Duiveland is in de toekomst toch extra mens kracht nodig. De invoering van de wet WOZ (Waardering On roerende Zaken) heeft voor der mate problemen gezorgd, dat verwacht wordt dat 'dit zeker zal leiden tot structurele conse quenties in de toekomst'. Ofwel: er moet straks personeel bij. Dat schrijft wethouder G. J. W. van der Sahn (Financiën) in een brief aan de commissie algeme ne zaken. Hij baseert zich op ge gevens van twee interim-mana gers, die momenteel orde op nanciën. I Van der Salm vroeg de commis- sie twee maanden geleden om 474.000 gulden voor de inzei van beide interim-managers en1 ander tijdelijk personeel. Die1' moesten de achterstanden op I het gebied van de belasting-in-11 ning en de financiële admini-1 stratie wegwerken. Ook moes-1' ten zij meer structuur in de organisatie brengen. De poli-1 tiek ging morrend akkoord.8 Voor het tot een voorstel toi structurele uitbreiding komt,8 zal de hele afdeling getalsmatig in beeld moeten worden ge- j bracht, waarbij ook de taakver- - deling aan de orde komt. 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 18