Grote welzij nsfusie in Vlissingen Jarig doorgangshuis voor afdankertjes PZC PZC Kralen als pronkstukken in textiel Rietveldzuivering in Ellewoutsdijk werkt buitengewoon goed zeeland 15 (ijf instellingen gaan volgend jaar samen lij eenkomst van ;emeenten aan Westerschelde mensenwerk Inzameling zwerfasbest Tv-spotjes verkeersdoden Fietscomputerdiefjes vast Kledingdief betrapt Kratjes gestolen voor statiegeld Politie snapt brokkenrijder Politie moet Goesenaar van dak afplukken donderdag 28 mei 1998 por Maurits Sep 1ISSINGEN - Vijf welzijnsin- tellingen in Vlissingen fuseren er 1 januari 1999 tot een nieuw elzijnssteunpunt. In de tus- ij enliggende maanden wordt de na ieuwe organisatie op poten ge- ct, Het adviesbureau Compe- •uce is door de gemeente Vlis- ingen met deze taak belast, lok de rechtspositie van de me- evverkers van de instellingen loet dan geregeld zijn. Sommi- ea vallen nu onder de welzijns- anderen zijn ambtenaar. Ie organisaties die gaan fuse- jn, zijn het Sociaal Cultureel ,'erk (SC.W), de Stichting voor felzijn uderen Vlissingen 5WOV), de Adviesgroep P20, e Molukse welzijnsstichting iae Uku en de Stichting Su- jnt, voor de ondersteuning van iurinamers en Antillianen. Uit et haalbaarheidsonderzoek oor de fusie was gebleken dat overlappen zitten in de huidi- ewijze van werken door de vijf rganisaties: de SWOV en P20 |e allebei wat voor ouderen ioen, of P20 en het SCW die ei- enlijk voor een deel hetzelfde 'erk doen bij de ondersteuning an bewonersgroepen in de wij- en. Er was een stukje verzuiling pgetreden. Wij werken in Vlis- ingen bovendien heel wijkge- icht. Het leek ons daarom han- liger om een centraal steunpunt te richten, waar alle wijken erecht kunnen. De medewer- ers zijn straks niet meer bezig oor een beperkte groep, maar ireed inzetbaar. Je kunt dan teel gestructureerder werken en ok andere doelgroepen berei- n", verduidelijkt wethouder C. Poppe-de Looff (welzijn) iet doel van de fusie. 'roblemen ■Eij hoopt dat de welzijnswer kers straks meer dan nu het ge il al is in de wijken actief zullen iron. „Want laten we welzijn, we ebben in Vlissingen ook pro- ilemen met allochtone j onge in. Ik hoop dat daar meer aan- acht voor komt. In een grotere rganisatie met meer mensen linnen de prioriteiten ook an- ers worden gelegd." /aar het nieuwe steunpunt ördt gehuisvest, is nog niet be- end. Competence heeft het heo van Doesburgcentrum angewezen als meest geschikt IULST - Voorzitter L. Poppe- le Looff van de Taakgroep Wes- irschelde houdt vrijdag in luist een inleiding over de rol de gemeenten bij het maken ran beleidsplannen voor een ge- onde (economisch én ecolo- isch) Westerschelde. oppe, milieuwethouder in lissingen, gaat ook in op de ac- ïele stand van zaken voor het chelde Actie Programma en ft de lange-termijnvisie uit en. Vertegenwoordigers van de aakgroep Westerschelde, die eel uitmaakt van de Vereniging Nederlandse Rivierge- leenten, zullen in Hulst ken- ïsmaken met een aantal estuurders van Vlaamse Wes- erscheldegemeenten. Een in- insievere samenwerking tus- en Nederlandse en Vlaamse icheldegemeenten moet er toe eiden dat de veiwuiling van de festers chelde verder wordt te uggedrongen. Na de ontvangst im 10.30 en de toespraak van oppe gaan Nederlanders en felgen samen op excursie naar iet Verdronken Land van Saef- iuge, het grootste brakwater- |ebied van West-Europa. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl onderkomen. Door de verhui zing van het Buro Beeldende Kunst en de Kunstuitleen naar de Willem IH-kazerne, komt daar ruimte vrij. „Maar vast staat dat nog niet", merkt Pop- pe-de Looff op. Wat ook niet vaststaat is of alle medewerkers in hetzelfde gebouw komen te werken. „De centrale aanstu ring vind,t plaats vanuit een ge bouw. Maar het is best mogelijk dat mensen op locatie blijven werken." Als voorbeeld noemt zij de be roepskracht voor de ondersteu ning van Surinamers en Antillianen, die in het welzijns- centrum aan de Adriaan Coor- telaan zit. De organisaties waar zij voor werkt, hebben daar ook een ruimte. „We zijn al lang blij dat we die mensen binnen heb ben. De medewerkster naar een andere locatie verhuizen, zou een belemmering kunnen zijn voor de organisaties om onder steuning te vragen." Geen ontslagen De gemeente Vlissingen hoopt tevens te bereiken dat de nieuwe organisatie effectiever en effici ënter gaat werken dan de afzon derlijke instellingen. Veel geld kan worden bespaard op over headkosten voor bijvoorbeeld administratief werk, verwacht Poppe-de Looff. „Maar het be sluit is niet ingegeven om te be zuinigen. Het geld dat op be paalde punten bespaard kan worden, kan vervolgens voor andere dingen worden ingezet. De 1,5 miljoen gulden subsidie die de vijf instellingen nu krij gen, gaat gewoon mee naar de nieuwe organisatie. Er zullen ook zeker geen ontslagen vallen. Alle mensen zijn nodig om het werk goed te kunnen doen. Op 1 januari moet de fusie rond zijn. Poppe-de Looff realiseert zich dat het moeilijk zal zijn om van de vijf oude een nieuwe or ganisatie te maken. „Er zal een overgangsfase nodig zijn. Je hebt te maken met vijf verschil lende culturen. Maar de ge sprekken zijn tot nu toe positief en constructief verlopen. Ik heb er alle vertrouwen in dat de nieuwe organisatie niet verko kerd gaat werken. Het lijkt me juist een uitdaging voor die mensen. En dat staat voor ons als gemeente bovenaan: een brede inzetbaarheid van de wel- zijns werkers." Kralentasjes in het Veerse museum. foto Ruben Oreel Expositie in Schotse Huizen in Veere door Nicole Kluijtmans VEERE - Bij kralen denken de meeste mensen meteen aan sieraden, niet aan de versieringen van beuken of losse mouwen. De expositie die dit jaar in het Veerse Mu seum De Schotse Huizen te zien is, moet hier een eind aan maken. Met kraaltjes kunnen de meest ingewikkelde patronen worden gemaakt. Het zijn allemaal unie ke stukjes handwerk. En ze worden steeds zeldzamer. Er zijn nog maar weinig men sen te vinden die deze techniek beheersen. Op de 'zolder' van het museum was de kle derdrachtcollectie uitgestald. Die is zo lang opgeslagen. Na drie jaar vonden.de medewerkers het tij d voor iets nieuwsZij kozen voor de expositie van 'kralen en kraaltjes toegepast in de Zeeuwse drach ten'. Zo blijft de linie met de klederdracht toch behouden. Eind negentiende eeuw en begin twintigste eeuw gebruikten vele Zeeuwse boerenvrouwen kralen om de beukstukken, mutsen en beursjes te ver sieren. De kralenbeursjes met het stermo tief zijn typisch voor Zeeland. Een van de weinige echte kenners en wel licht grootste kralenexpert in Zeeland is Nellie Ruissen-Westveer uit Wemeldinge, Als klein meisje erfde ze van haar oma een kralenbeursje uit 1862. Dit portemon- neetje met een rozenmotief had haar hart gestolen. Nog steeds koestert ze het klei nood. Van het een kwam het ander. Ze ging beursjes verzamelen en later ook beugel tassen en labedissen. Labedissen zijn ge haakte, losse mouwen vermoedelijk ge noemd naar dominee Joan de Labadie. Deze predikant die in de zeventiende eeuw veel aanhang in Middelbug had, in troduceerde deze armmoffen, omdat hij vond dat de Walcherse boerenvrouwen er wat bloot bij liepen. Tabakszakken Een deel van de collectie van Ruissen is te zien op de expositie. Ook liggen er beurs jes die ze heeft nagemaakt in de vitrines. De leeftijd van de beursjes is af te leiden uit de grootte van de kralen en de felle kleuren van het nieuwe kralenmateriaal. Verder heeft het museum kunnen putten uit de collectie van particulieren. Naast versierde beuken, mutsen en hoedjes uit alle delen van Zeeland, zijn er ook schor- tenstrikken, tabakszakken en kousen beurzen te zien. Om de expositie ook aan trekkelijk te maken voor kinderen hebben de medewerkers een aantal stukken in leuke entourages geplaatst zoals een win kel en het interieur van een laat negen tiende eeuwse huiskamer. Voor bezoekers die de smaak te pakken hebben gekregen en ook willen leren kra- lenbreien zijn er in het hoogseizoen 'doedagen'. Elke dinsdag van 14 juli tot en met 18 augustus geeft Nellie Ruissen de monstraties. Ze laat zien hoe je moet na tellen, patronen maakt, de kralen moet rijgen en uiteindelijk met dunne breinaal den een kralenbeurs of beukversiering breit. De Schotse Huizen is geopend van 12.00 tot 17.00 uur. door Maurits Sep Voor de deur van het Vlissingse die renasiel ligt een enorme herders hond. Het dier kijkt echter niet op of om naar de bezoeker. Een kat maakt dank baar van de gelegenheid gebruik en schiet door de op een kier staande deur naar buiten. Binnen klinkt een luid ge blaf. Last heeft niemand daarvan. Het asiel staat helemaal vrij, aan de Lange- leenweg. De naaste buur is Manege Paardoes van de Stichting Arduin. Het asiel zit al sinds de oprichting aan de Langeleenweg. Dat is dit jaar 25 jaar geleden. Het jubileum wordt zaterdag 6 juni groots gevierd met een open dag van het asiel en een feestavond in het Arsenaaltheater. Net als bij alle activi teiten van de afgelopen kwart eeuw is het feestprogramma bedacht door Mil lie Speckens-Vierhout (62). Zij is vanaf het prilste begin van het Dierenasiel Vlissingen de pr-dame. Gerard Nijen- hof is er ook al 25 jaar aan verbonden. Hij is de secretaris van de stichting. Speckens raakte in 1973 min of meer bij toeval betrokken bij het asiel. „Ik had eens een beroep gedaan op de dierenbe scherming, omdat er in de buurt al da genlang een hond in de tuin zat. Ik was daar zo boos over, dat ze dachten: die moeten we hebben." De Dierenbescherming Afdeling Zee land-Zuid runde toen een klein, oud en krakkemikkig asiel in de Paarden straat. Met de gemeente werd overlegd over de bouw van een nieuw opvang centrum. Dat kwam er, aan de Lange leenweg. Op 15 maart van dat jaar werd bij de notaris de stichtingsakte van het Dierenasiel Vlissingen opgesteld. Geen geld De eerste tien, twaalf jaren waren heel zwaar. De stichting had geen geld, niets. Speckens: „Na 2,5 jaar hing ons zelfs een faillissement boven het hoofd. De financiën waren niet zo goed gere geld. Ik zat elke dag op het stadhuis om problemen op te lossen. Dan weer was het gas afgesloten, dan weer de tele foon. En steeds belde de gemeente naar het bedrijf om de boel weer aan te laten sluiten. De gemeente betaalde dat dan, die was echt niet zo beroerd. Nog steeds niet. Vlissingen is echt een voorbeeld voor andere gemeenten." De groei van het asiel was bovendien explosief. De eerste maanden was er een beheerdei; die alles alleen moest doen. Na nauwelijks een half jaar kon hij het werk al niet meer alleen aan. Nu beschikt het asiel over een beheerster met een full time dienstverband, twee medewerkers die halve dagen werken en tien vrijwilligers. Millie Speckens beweegt zich als een Millie Speckens-Vierhout: „Het komt voor dat mensen slecht voor him dier zorgen, daar kan ik me vreselijk over opwinden." foto Ruben Oreel spin in dat web. „Altijd als er iets bij zonders gebeurt, bellen ze mij op. Het asiel vaai*t op mijomdat ik zoveel initi atieven neem. Ik ben een geboren en ge togen Vlissingse en wij hebben een hier een brood- en banketwinkel gehad. Daardoor ken ik natuurlijk een hele hoop mensen." Omgekeerd kan zij ook altijd een beroep doen op de vrijwilli gers. „Ik draag iets aan en de anderen voei-en dat dan uit/' Zomerseizoen Het diei-enasiel is niet meer weg te den ken uit deze maatschappij, vindt Spec-' kens. Met grote regelmaat worden hon den en katten gebracht en net zo vaak worden dieren geplaatst. „Het asiel is een doorgangshuis. De een zit er wat langer de ander wat korter, maar ge middeld verblijven de diei-en dertig da gen aan de Langeleenweg." Wie een hond naar het asiel brengt, moet 7 5 gul den betalenVoor een kat woi-dt 50 gul den gerekend. Bovendien moet een af- standsverklaring worden getekend en wordt een geldig entingsbewijs ver langd. Het drukst is het in het zomerseizoen. Het komt nog steeds veel voor dat men sen hun huisdier ergens achterlaten omdat ze op vakantie gaan. Of ze laten hun dier achterop de camping of het bungalowpark. Deze zogenaamde 'zwervers' woi-den naar het asiel ge bracht. „Gelukkig gaan heel veel men sen goed met hun dier om, maar het komt voor dat ze er slecht voor zorgen. Daar kan ik me vreselijk over opwin den. Kijk, als je kind niet tegen dieren kan, dan is dat wat andei'S. Dan vloeien er ook tranen als ze het dier brengen. Maar ik heb het ook wel eens meege maakt dat iemand zijn hond in de steek had gelaten, omdat er thuis nieuwe vloerbedekking was gelegd. Dan ben ik echt des duivels." Afdankertjes Tevreden stelt Speckens vast dat de diei-en ook vrijwel allemaal weer wor den geplaatst. Een hond kost 200 gul den, een kat 175 gulden. „Mensen vin den dat wel eens duur, maar ze krijgen hun huisdier gechipt, ingeënt en in het geval van een poes of kater gesterili seerd of gecastreerd mee", legt Spec kens uit. De nieuwe baasjes krijgen het dier twee weken op proef. Na drie maanden komt iemand van de dieren bescherming bij de mensen langs voor een controle. Nazorg, heet dat. „De mensen stellen dat enorm op prijs. Ze kunnen dan even over hun dier praten." Vanzelfsprekend heeft Millie Speckens 'iets' met diei-en. Haar eei-ste huisdier was een rashond, die ze van haar man kreeg. Ze was toen nog niet betrokken bij het dierenasiel. Sinds ze dat wel is, heeft ze altijd 'afdankertjes' gehad. „Ik ga nu niet meer met een dure rashond lopen. Dat kan ik niet maken! De afdankertjes van het asiel zullen op de jubileumviering - zaterdag 6 juni - een belangi'ijke rol spelen- „Toen ik met de voorbei-eiding van het feest bezig was, dacht ik: wat moeten we nu doen? We hebben al zo veel activiteiten gehad. Ineens wist ik het. In de stad zit een winkel in tweedehands kleding, Deuxième. Ik heb gevraagd of zij een modeshow willen verzorgen. Onze hon den doen daar ook aan mee. Tweede hands kleding met tweedehands hon den." In het kader van het 25-jarig jubileum houdt het Dierenasiel Vlissingen zater dag 6 juni van 10.00 tot 15.00 uur een open dag. 's Avonds vindt vanaf 20.00 uur in het Arsenaaltheater een feest avond plaats. Toegangskaarten a vijf gulden zijn te verkrijgen bij het asiel, Pet's Place en Schoenwinkel Roel.se in Vlissïngen en bij boekhandel De Vrij- buiterin Oost-Souburg TERNEUZEN - De Zeeuwse land- en tuinbouworganisatie doet mee aan een landelijke inzamelingsactie van zwerfas best bij agrarische bedrijven. Zwerfasbest is asbest dat door de agrariër in het verleden is opgespaard na bijvoorbeeld ver vangingswerkzaamheden en in een hoekje op het erf is blijven liggen. Het is de bedoeling dat het asbest wordt ingezameld op tien plaatsen in Zeeland. Daarover moeten de openbare licha men voor afvalverwijdering (AVZV in Zeeuws-Vlaanderen en. OLAZ boven de Westerschelde) nog sluitende afspraken ma ken met de initiatiefnemers. De kosten - enkele tonnen - wor den gedragen door de naar schatting 1650 agrariërs die mee doen én door verschillende ministeries, de provincie en de Rabobank. De stort-, laad- en ti'ansportkosten komen voor rekening van de afvalverwijderaars, maar die worden weer veigoed door de overige participanten. MIDDELBURG - Omroep Zeeland gaat in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ) televisie-spotjes uitzenden om het aantal verkeersdoden in Zeeland terug te dringen. Aanleiding voor de actie is de stij ging van het aantal verkeersdoden in Zeeland in 1997, toen er 53 mensen in het Zeeuwse verkeer omkwamen, van wie 23 bij eenzijdige ongevallen. Er zijn drie spotjes gemaakt, die acht dagen om en om op Omroep Zeeland te zien zullen zijn. Het ROVZ zal de tv-spotjes vervolgens gebruiken voor voorlich tingsactiviteiten in scholen en bedxijven, bij opfriscursussen en rij-opleidingen. De spotjes over de gevaren in het verkeer; het ïïsico van te hard rijden en het gebruik van alcohol bevat ten tips voor veilig verkeersgedrag. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag de buit van twee Vlissingse diefjes van 12 en 13 jaar in beslag genomen. Het tweetal had na 1 mei in Middelburg, Vlissingen en Dishoek di verse fietscomputers gestolen. Ook had de 12-jarige in Goes een fietsachterlicht ontvreemd. Tegen de jongens die hebben! bekend is een proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 21-jarige Vlissinger is woensdagoch tend op het Walplein in Middelburg betrapt met gestolen kle ding. Een oplettende agent zag de man een winkel uitkomen met twaalf shirts ter waarde van driehonderd gulden die hij gedeeltelijk onder zijn kleding had gestopt. De man is na ver- hoor weer vrijgelaten, Hij ki-eeg een dagvaarding mee. MIDDELBURG - Een 46-jarige Middelburger mag binnen kort voor de rechter verschijnen voor diefstal van lege bierk ratten. De politie hield de man woensdagochtend aan op de Kalverstraat in Middelburg. Hij had twee gestolen bierkrat ten bij zich. Hij verklaarde dat hij met enige regelmaat kratjes had gestolen om het statiegeld te innen. MIDDELBURG - De politie heeft een automobilist uit Borse- le in zijn woonplaats aangehouden. Dinsdagavond rond ne gen uur reed hij met zijn rode personenauto in de Schutters hofstraat in Middelburg tegen enkele gestalde fietsen. Vervolgens reed hij door. Naar aanleiding van een tip kon de politie de automobilist alsnog traceren. Na de aanhouding bleek dat hij te diep in het glaasje had gekeken, maar hij wei gerde om mee te werken aan een alcoholtest. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Na verhoor mocht de man vertrekken. door Esme Soesman ELLEWOUTSDIJK - Van 73 te rug naar 47 kuub ineen jaartijd. En hooggespannen verwachtin gen over de afrekening van het waterverbruik in 1998. Vooruit lopend op de scherpere regelge ving op de lozing op oppervlak tewater stapte de familie Traas uit Ellewoutsdijk over op een rietveldwaterzuiveringsinstal latie. Een uitkomst, volgens het drie koppen tellende gezin. „Misschien dat dit als proefpro ject voor andere mensen in het buitengebied kan gelden." Want, zo zegt mevrouw J. Traas, de rioleringskwestie in het bui tengebied dient voor het jaar 2006 te zijn geregeld. „Dat kost heel veel geld. Voor een riolering is veel doorstroming nodig en dat is, zowel voor de gemeente als voor ons, niet rendabel." Voor de familie reden om enige tijd terug de horens uit te ste ken, op zoek naar een alterna tief. Helofytenfilter heet het won dermiddel, dat na een jaar aan looptijd inmiddels op volle sterkte in gebruik is. Het princi pe lijkt eenvoudig. De overloop van de sceptictank en het 'grijze water' uit de woning worden in een grote verzamelput samen gebracht. Deze put is met een sterke folie bekleed en onderin uitgerust met een drainage slang. Voor het water echter be neden is wordt een lange weg van zuivering afgelegd. Aller eerst langs rietplanten, die kor te metten maken met de bacte- rieën. Daarna volgen lagen schelpengrid en zand% die geu ren tegenhouden en waaivan de kalk een fosfaatafbrekende werking heeft. „Het gaat er als stinkend water in en het komt er als helder water uit", vat echt genoot C. Traas de bevindingen samen. Vorige jaar was het rietveld nog volop in ontwikkeling. De over loop van de installatie werd uit sluitend naar de vijver gevoerd. Dit jaar is de familie uit Elle woutsdijk een stap verder ge gaan. Het gezuiverde water wordt - vanwege de inmiddels gesignaleerde kwaliteit - ge bruikt voor het sproeien van de tuin, het wassen van de auto en het doorspoelen van het toilet. Dat is ook de reden dat de wa terrekening van dit jaar met vertrouwen tegemoet wordt ge zien. „Vorige jaar was het nog geen kringloop, maar zelfs toen al was het verschil groot." In de wintermaanden, als het liet is afgestorven, neemt de zuive- ïingscapaciteit af. Volgens Traas een geringe afname, om dat de holle structuur van de planten een doorlopende zuur stoftoevoer garandeert. Handigheid Behalve een behoorlijke achter tuin en de materiaalkosten, zo'n zesduizend gulden, is enige handigheid bij de gebruiker wel vereist. Tenminste als je zoals Traas zelf aan het ombouwen slaat. „Maar het werkt boven verwachting. Misschien is het wel idealistisch, maar er is dus blijkbaar een milreuvriendelij- ke oplossing mogelijk. Voor heen was de sloot één dikke koek en dat is nu voorbijaldus Traas. GOES - De politie in Goes heeft gistermiddag de nodige moeite moeten doen om een 39-jarige inwoner van die plaats aan te houden. Uiteindelijk hebben de agenten de man van het dak van zijn huis moeten halen. De politie wilde de man in zijn woning aanhouden om hem in, verband met zijn geestestoe^ stand naar een psychiatrich zie- kenhuis te brengen, maar de. Goesenaar weigerde de deur te openen. Toen de agenten de deur forceerden, klom de man op het dak. Hij begon dakpannen te verzamelen, kennelijk met de bedoeling om daarmee te gooi en;- ook sloopte hij de antenne van het dak en dx-eigde daairnee als slagwapen. De politie heeft het fietsverkeer door de straat enige tijd omge leid, is uiteindelijk in bescher mende kleding via een ladder wagen van de brandweer op het dak geklommen en heeft de man na enig verzet aangehouden. De Goesenaar is naar een psychia trisch ziekenhuis gebracht. ZOUTELANDE Stratenloop - De organisatie sportevenementen Zoutelande houdt woensdag 8 juni een stra tenloop over vijf ronden van 2800 meter in Zoutelande. De start is om 19.30 uur in het cen trum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15