Zeescheepvaart solt met regels r Sanne Spekhorst uit Oostkapelle tweede in Voorlees wedstrijd PHAAK Ontbijt met De kikker met de grote mond Aaibare pijlstaartroggen op Neeltje Jans Harde kritiek Raad na aanvaringen op Westerschelde Vrijwilligers bieden gedetineerden nazorg Staten eisen ook na jaar 2000 bevriezing van nutstarieven Rit van antieke auto's mmmmumtrntm Natuurontwikkeling op losse schroeven langs Vlaamse Schelde-oever zeeuwse almanak Haring LISSINGEN - De vaarsnelheid van ieschepen op de Westerschelde moet ian regels worden gebonden en de con- op de vakbekwaamheid van de Belgische) loodsen op de Westerschel- |e moet worden aangescherpt. De lad voor de Scheepvaart komt tot de- aanbevelingen naar aanleiding van wee ernstige aanvaringen op 24 janu- iri 1997 bij Hansweert. Daarbij waren nder meer twee chemicaliëntankers etrokken. iet was die bewuste dag in 1997 ter oogte van Hansweert een chaos, con- iateert de Raad voor de Scheepvaart, iet zicht was slecht, desondanks voe- en zeeschepen op hoge snelheid over Ie Westerschelde. Zo liep de Noorse ihemicaliëntanker Trans Vik die later ioor Nicole Kluijtmans Ioor Harmen van der Werf in aanvaring zou komen met de Neder landse chemicaliëntanker Dutch Pilot, dertien knopen per uur. Dat is plusmi nus vijfentwintig kilometer per uur. Problemen Aan boord van de Trans Vik waren ook nog problemen met de radar. De kapi tein moest het beeld steeds verstellen. Ook de marifoonverbinding deugde niet, waardoor het contact met andere schepen en de radarpost in Hansweert slecht verliep. Het schip belandde bo vendien aan de verkeerde kant van het vaarwater en voer als een spookrijder, bij mist, tegen de scheepvaart in. Door het volgens de Raad voor de. Scheepvaart 'onverantwoordelijk va ren' van de Trans Vik kwam het tot een aanvaring met de Dutch Pilot. Een bij- na-aanvaring met de City of Glasgow ging daaraan vooraf. De City of Glas gow voer overigens nog harder dan de Trans Vik, namelijk veertien a vijftien knopen per uur. Het vaargedrag van de Trans Vik was zo onoverzichtelijk, dat er nog twee schepen op elkaar knalden: het zee schip Priwall en het met 2.800 ton gas- olie geladen binnenvaartschip RP Ba sel. De Priwall moest uitwijken voor de Trans Vik, maar vergat de kapitein van de RP Basel daarover te informeren. Wonder boven wonder hepen beide aanvaringen goed af. De RP Basel hep flinke kopschade op, maar de volle la dingtanks bleven intact. De tank van de Dutch Pilot waarin de Trans Vik zich boorde, was leeg en net ontgast. „Als de aanvaring iets meer naar ach teren had plaatsgevonden", heeft de kapitein van de Dutch Pilot verklaard tegenover de Raad voor de Scheep vaart, „was het op een enorme ramp uitgelopen en had ik het waarschijnlijk niet na kunnen vertellen." Alle zeeschepen die bij de ongelukken betrokken waren en ook de City of Glasgow, hadden een Belgische loods aan boord. Op de chaotisch varende chemiealiëntankeh Trans Vik deed de loods zelf de navigatie, terwijl de kapi tein de radar in de gaten hield. Niet één van de Belgische loodsen is overigens- voor de Raad voor de Scheepvaart ver schenen. Te hard De Raad voor de Scheepvaart kraakt harde noten over het scheepvaartver keer op de Westerschelde. Er is te hard gevaren, het marifoon verkeer was cha otisch. de Belgische loodsen hebben zich van een slechte kant laten zien en de scheepvaartbegeleiding op de wal heeft niet naar behoren kunnen func tioneren, omdat er is afgesproken dat de zeescheepvaart 'zelfregulerend' moet zijn. Bij een chaotische situatie als 24 januari 1997 bij Hansweert, heeft dat echter de veiligheid in gevaar ge bracht, aldus de Raad, die aanraadt het toezicht aan te scherpen. Om dat te bereiken stelt de Raad voor een richtlijn vaarsnelheden op de Wes terschelde te maken. En om de (Belgi sche) loodsen in de tang te houden, wil de Raad dat de controle op 'hun speci fieke kennis en vakbekwaamheid' op de Westerschelde wordt aangescherpt. Ook moet het marifoonverkeer veel ge- disciplineerder plaatsvinden, zodat in formatie over en weer sneller kan wor den verstrekt. ITRECHT - Sanne Spekhorst 12) van basisschool De Regen- loog uit Oostkapelle is woensdag op de tweede plaats jeëindigd van de Nationale i'oorleeswedstrijd in Utrecht, illeen de Noord-Brabantse fi- ïaliste Sandra Egelmeer uit Et en-Leur was beter. „Het ging lartstikke goed", merkte een iolgelukkige Sanne na afloop jp. „Zenuwen. Daar heb ik geen ast van gehad." Jet als tijdens de provinciale ■oorronde was de jury onder de ndruk van de prestaties van de leeuwse finaliste. Zij las op- lieuw een fragment voor uit het oek 'Het verhaal van Bobbel in een bakfiets woonde en ijk wilde worden' van de chrijfster Joke van Leeuwen. )e tweede prijs bestond onder neer uit een boekenbon van honderdvijfentwintig gulden. Welk boek ze gaat kopen weet ze nog niet. „Ik lees graag, maar ik ben niet bepaald boekenwurm. Ik denk dat ik eerst eens ga rondkijken in de boekwinkel", sprak zij. Favoriet Voorlezen is sinds de voorberei dingen voor de wedstrijden een favoriete bezigheid van Sanne geworden. „Ik heb voorgelezen voor mijn ouders en in de klas. En als het aan mij ligt ga ik er mee door." De Oostkappelse heeft de over winning woensdagavond met haar klasgenootjes en familie gevierd. Die waren met de bus gekomen. „Het is reuzegezellig. Het lijkt eigenlijk net een schoolreisje", aldus de winnares die woensdag natuurlijk in het middelpunt van de belangstel ling stond. Ioor Jacques Cats MIDDELBURG - In Zeeland is en stichting opgericht ter on- lersteuning van het vrijwilli gerswerk in de Middelburgse lenitentiaire inrichting Toren- ijd. Het is de bedoeling dat vrij - rilligers zich ook gaan bekom- neren om op vrije voeten jestelde gedetineerden. n 1995 nam het Oecumenisch bei-leg Orgaan Torentij d het Initiatief om in Torentij d het vrijwilligerswerk te stimuleren fflte coördineren. Dat leidde tot iiezoeken aan gedetineerden, liet voorbereiden en bijwonen van kerkdiensten, het deelne men aan gespreksgroepen en het litdelen van kleine attenties tij - Jens hoogtijdagen, laandeweg is gebleken dat er wet alleen behoefte is aan con- acten binnen de inrichting, (Advertentie) Wij zijn ook DONDERDAGAVOND ram 19.00 -21.00 u. GEOPEND. BOUWMATERIALEN ILBERT J0ACHIMKADE 33 GOE-S TEL. 0H3-21540I 'Openingstijden: ma t/m vrij; 8.30-17.30 do: 19.00-21,00 9.30-15.30. (OOK VOOR PARTICULIEREN) (Advertentie) I.v.m. de opening van DE DRVKKERY winkel in woord, beeld en geluid zijn onze winkels: Boekhandel De Ruiter Studieboekhandel De Ruiter Fanoy Hogeschoolwinkel Van Benthem Jutting vandaag vanaf 16.00 uur GESLOTEN maar ook aan een begeleiding van in vrijheid gestelde gedeti neerden bij hun terugkeer in de maatschappij. Dit voornemen moet op termijn 'resulteren in de stichting van een laagdrempelig opvanghuis. In de stichting zitten vertegen woordigers van de Raden van Kerken in Vlissingen en Middel burg, de dienst geestelijke ver zorging van Torentij d, Humani- tas, de Stichting Reclassering Nederland, het Provinciaal Kerkcentrum Zeeland, her vormde en gereformeerde diakoniën in Middelburg, de Stichting Opvangtehuis Reclas- santen en de Parochiële Caritas Instellingen Middelburg. Alge meen directeur van Torentij d N. van den Akker krijgt de statuten van de nieuwe stichting vrij dagavond officieel aangeboden. Bij die gelegenheid wordt te vens afscheid genomen van geestelijk verzorger pastor Wim de Clerck. Liedjesschrijver Bert Kreeft uit Goes wint platencontract GOES - Liedjesschrijver Bert Kreeft uit Goes heeft de lande lijke finale gewonnen van de wedstrijd The winner tapes it all. Hij verdient daarmee een platencontract bij het label Red Jungle Records. Kreefts liedje 'De Kikker' was vorig jaar met elf andere com posities van onbekende talen ten door een vakjury uitgekozen om op cd te worden gezet. Deze cd was gratis verkrijgbaar bij aankoop van BASF-cassettes. Het publiek werd gevraagd een stem uit te brengen op de drie beste liedjes. Vijftienhonderd mensen reageerden en kozen Kreefts liedje als winnaar. De uitslag werd woensdagavond bekend gemaakt in het Jacobi Theater in Utrecht. Kreeft was daar aanwezig om zijn bedje ten gehore te brengen. Red Jungle Records is sinds vo rig jaar actief op zoek naar Ne derlandse talenten. 'De Kikker' blinkt volgens de platemnaatschappij uit door een combinatie van originali teit, eenvoud, kracht en een uit stekende tekst. Kreeft is godsdienstleraar op het Buys Ballotcollege in Goes. Hij mag zijn cd opnemen in de beroemde Wisseloord Studio's in Hilversum. Juf Heieen Peters van peuterspeelzaal Het Baken houdt het verhaal van de kikker spannend, terwijl de kinderen een als schildpad uitgedoste krentenbol verorberen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De kinde ren van de peuterspeelzaal Het Baken uit Oost-Souburg kre gen gisteren hun favoriete voorleesontbijt voorgescho teld. Hoofdleidster Heieen Pe ters las voor uit De kikker met de grote mond van J. Lambert. Bij het ontbijt pasten ook fruit en een krentenbol die als schildpad was uitgedost. Op een aantal andere scholen verzorgden prominenten, ac- i teurs, presentatoren van kin- derprogramma's het vijfde nationale voorleesontbijt. Burgemeester AC. de Bruijn van de gemeente Veere las voor op basisschool de Regenboog in Oostkapelle. De kinderen van 't Hummelhoekje in Grijpskerke en Stichting kin deropvang Middelburg wer den ook op een voorleesontbijt getracteerd. „Maar onze ervaring is dat kinderen tussen twee en vier jaar het niet zo belangrijk vin den om naar bekende mensen, VIP's, te luisteren. Vorig jaar las de Vlissingse wethouder mevrouw Poppe-de Looff voor. De jonge peuters moeten wennen aan veranderingen, pas dan zijn ze toe aan luiste ren. Vandaar dat ik dit keer weer heb voorgelezen", rea geert Peters. De kikker met de grote mond blijft de kinderen boeien. „En ze leren er veel van; van de her halingbijvoorbeeld, De kikker zegt telkens vliegen te eten en hij vraagt aan allerlei dieren waar zij van houden. Een vo gel eet wormen, een muis bes sen en zaden. Dan is het alle maal nog leuk, totdat een krokodil zegt van kikkers met grote monden te houden. Ze zijn echt opgelucht als ik mijn bladzijde omsla en ze horen dat hij snel een klein mondje heeft gemaakt en veilig de vij ver in is gedoken Meer dan 285 basisscholen en 445 kinderopvanginstellingen deden mee aan het Nationaal Voorleesontbijt, dat een initia tief is van de Stichting Lezen in samenwerking met de Stichting CPNB en het NBLC Vereniging van Openbare bi bliotheken. Het doel van de voorleesdag is kinderen pie- i zier in lezen te laten krijgen. Het water in de nieuwe bak is maar een meter diep, zodat de bezoekers de vissen kunnen aaien. foto: PieterHonhoff door Ali Pankow NEELTJE JANS - Aaibare pijlstaartrog gen en tarbotten zijn een nieuwe attractie op WaterLand Neeltje Jans. Dat aaibaar kan letterlijk worden genomen, want de pijlstaarten van de roggen zijn geampu teerd. De vissen zijn gehuisvest in de nieu we waterbak van 3,5 bij 3,5 meter, die deze week in gebruik is genomen. Verder zijn de acht aquaria op Neeltje Jans ingrij pend gemoderniseerd. Via een nieuw pomphuis zijn de aquaria gevuld met voedselrijk water uit de Oos- terschelde. Met behulp van een nieuwe filterinstallatie blijft het water glashel der. Doel is de bezoekers een goed beeld te bieden van de onderwaterrijkdom van Oosterschelde en Voordelta. De aquaria bevatten vissen als: botervis, pollak, schol, tongschar, zeebaars, zee- donderpad en zwarte grondel, naast hooi- wagenkrabben, schaalhorens en zee egels. Een ander pronkstuk is de anemo- nenbak met grote zeeanemonen en zee dahlia's. De nieuwe waterbak en de aqua ria behoren tot het onderdeel Waterleven, een expositie die de onderwaterfauna rondom het voormalige eiland belicht. Bij Waterleven horen ook het dolfijnensta tion en de twee authentieke vissersboten, die tentoonstellingen over de Ooster schelde herbergen. Bruinvis Ids verblijft op het ogenblik in het dolfijnenstation, De nieuwe waterbak huisvest naast de pijl staartroggen en de tarbotten ook allerlei grote vissen uit het nabije Noordzeemi lieu, zoals kabeljauw, vijfdradige meun en zeebrasem. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zeeland vinden dat Del ta Nutsbedrijven de gas- en elektriciteitstarieven voor kleinverbruikers ook na het jaar 2000 moet blijven be vriezen. Delta berekent al leen belastingmaatregelen en gestegen brandstofprijzen aan de klant door en dat moet, oordeelde de staten commissie economie woens dag, voorlopig maar zo blij ven. Vorige maand drong de WD - fractie al aan op voorzetting van het tarievenbeleid voor kleinverbruikers, Die sug gestie kreeg nu brede steun van de andere partijen. Twee fracties wilden nog wel een stapje verder gaan. S. P. de Paauw (PvdA) opperde een verlaging van de tarieven en J. Houmes (SGP) vond dat de garantie van vaste tarie ven ook voor de levering van drinkwater aan kleinver bruikers zou moeten gelden. J. Hennekeij (VVD, gedepu- teerde voor nutsvoorziening en president-commissaris van Delta) reageerde zuinig op deze suggesties. Hij ver telde dat het dagelijks pro vinciebestuur de wens van de VVD-fractie onderschrijft. Hennekeij meende dat de ga rantie van vaste tarieven en de periode waarover ze zich dient uit te strekken aan de orde moet komen bij de be sluitvorming eind dit jaar over de concemorganisatie van Delta en de wijziging van de statuten. Daarbij komen ook ter sprake de ruimte die Delta van zijn aandeelhou ders krijgt voor commerciële taken en het dividendbeleid. Jaarverslag Bij de presentatie van het jaaiwerslag over 1997 heeft Delta aangekondigd te wil len onderzoeken of de mi lieuheffing van 1,5 procent op de tarieven voor gas en elektriciteit volgend j aar kan worden afgeschaft. Dit in na volging van andere nutsbe drijven en vooruitlopend op landelijk beleid. In de com missie economie bleek niet iedereen daar veel behoefte aan te hebben. PvdA, CDA D66 en Delta Anders vonden dat zinvol gebruik van de heffing, bijvoorbeeld ter sti mulering van de toepassing van zonne-energie, voorop dient te staan. Uit de thans beschikbare opbrengst van de milieuheffing wil Delta in elk geval bijdragen aan drie windenergieparken. GOES - Van 17 tot en met 21 juni trekt een rally van antieke auto's door Zeeland. De rit wordt georganiseerd door de Stichting De Dion Bouton NL en de Pionier Automobielclub van Nederland. De start is woensdag 17 juni om 8.30 uur voor het landhuis De Oli fant in Rotterdam-Zuid. De eerste dag gaat de tocht via de Hoek- sche Waard en een deel van Zuid-Holland en de Zeeuwse eilanden naar Bergen op Zoom. De tweede dag voert naar Antwerpen. De auto's staan dan gepar keerd op Het Steen. Daarna gaat de rit via Zeeuws-Vlaanderen naar Goes. De derde daggaat de stoet via Walcheren en Neeltje Jans naar Renesse. Zaterdag rijden de veteranen via Goedereede naar de Maasvlakte. ■M door Harmen van der Werf KRUIBEKE - Het grootste na tuurontwikkelingsproject langs de Schelde, bij Kruibeke en Ba zel, dreigt afgeschoten te wor den. De grootste politieke partij van Vlaanderen, de Christelijke Volkspartij (CVP), verzet zich ertegen, omdat landbouwgrond in het geding is. De Vlaamse milieubeweging voelt zich bekocht. Zij heeft een akkoord gesloten over de ont wikkeling van het project en heeft in ruil daarvoor haar be zwaren tegen de verdieping van de Westerschelde ingetrokken. Zeshonderd hectare groot zijn de polders bij Kruibeke en Ba zel. De Schelde zou er vrij spel moeten krijgen, zodat er een brak-zoet-watergebied ont staat, met natte graslanden, moerassen, rietlanden en wil genstruwelen, a la de Biesbosch. Het natuurproject krijgt een dubbele functie. Bij noordwes terstormen, als het water uit de Noordzee tot achter Antwerpen wordt opgestuwd, kan het als veiligheidsklep dienen en het overtollige water bergen. De CVP is niet tegen het gebruik van de polders bij Kruibeke als veiligheidsklep, als gecontro leerd overstromingsgebied. Om Kruibeke en andere dorpen dro ge voeten te laten houden, is dat zelfs noodzakelijk. De dijken moeten daarvoor lager worden, zodat het water er bij storm vloeden overheen kan stromen en om het later weer weg te laten vloeien. Langs de Schelde zijn al meer van zulke gebieden aange legd. De landbouw is er geble ven. Bij een natuurontwikke lingsproject moet de landbouw weg. De CVP vindt dat een brug te ver. De discussie over Kruibeke vindt nu nog plaats in de boe zem van de Vlaamse regering. Het gaat officieel om de samen stelling van een gewestplan, waarin de bestemming van de polders bij Kruibeke moet wor den vastgelegd. Hoofdrolspe lers in de discussie zijn minister Th. Kelchtermans (CVP, leefmi lieu) en E. Baldewijns (Socialis tische Partij, SP, ruimtelijke or dening). Ruil „De CVP heeft zich in de lopen de discussie tegen het natuur ontwikkelingsproject Kruibeke gekeerd", bevestigt medewer ker B. Martens van de Bond Be ter Leefmilieu. „Terwijl wij een overeenkomst hebben gesloten met minister Baldewijns van de SP. Wij zullen hem aan dat ak koord houden, want in ruil daarvoor hebben wij ons verzet tegen de Westerschelde-verdie- ping opgegeven." Martens vreest dat het met na tuurcompensatie in Vlaanderen dezelfde kant opgaat als in Ne derland, waar de discussie over ontpoldering langs de Wester schelde begin 1996 vastliep in de Zeeuwse klei. „Als het erop aankomt, worden infrastructu rele werken wel gerealiseerd en verdwijnen natuurprojecten in een diepe la. Dat mag niet ge beuren." De Bond Beter Leefmilieu zal minister-president L. van den Brande (CVP) in een protest brief wijzen op het akkoord met minister Baldewijns. We namen er gisteren likke baardend kennis van. Dat de nieuwe haring weer in de winkel en het viskraam ligt. Natuurlijk is de haring dit jaar opnieuw beter dan die van alle voorgaande jaren. Die mededeling van vissers en handelaren hoort bij het jaarlijks ritueel. Als het om bevissing van de Noordzee gaat - en daar ha len onze vissers toch een be langrijk deel van de vangst vandaan - lezen we vaak over overbevissing En daarom werden wij gis terochtend, bij het doorne men van de landelijke dagbladen, even op het ver keerde been gezet. Want wat viel er te lezen op één en dezelfde pagina'Ha ring-ritueel bedreigd', luidde de kop boven dat ene verhaal. En boven het andere: 'Hoop voor vrouwen met overbeha- ring Met uitjes graag. TP WfjWFW'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13