Opnieuw actie tegen bioscoop FNV spant zich in voor veiligheid wegwerkers Reizigers missen aansluiting treinen Deltavlieger door een combinatie van factoren neergestort )mwonenden willen werkzaamheden in Spuikom laten opschorten ton bedreigd lij geldautomaat Kampioenschap trekpaarden Schoonmakers beginnen wilde staking RBSFh ÜÉMtt Üill Hl Mobiel bellen nu voordeliger dan ooit. LIBERTEL Foutje in gemeenteglds kost ambtenaren vrije tijd Rijverbod voor drankrijder Bromfietser (18) gewond zeeuwse almanak Databankje PZC zeeland dinsdag 26 mei 1998 ;or Maurits Sep UDDELBURG - Omwonen- m van de Spuikom in Vlissin- :n hebben de bestuursrechter Middelburg verzocht de erkzaamheden voor de bouw in een nieuwe bioscoop in de puikom op te schorten. Zij wil- •a dat, conform de wettelijke jorschriften, wordt gewacht het voltooien van alle nog lo- inde juridische procedures te- de bioscoop. De omwonen- vochten bovendien een door el Waterschap Zeeuwse Eilan- verleende vrijstelling aan lakbij de zeewering te mo rn bouwen. olgens de omwonenden is de inema Groep BV (van het Al- ambra Theater) met medewe- n van de gemeente Vlissingen het Waterschap Zeeuwse Ei nden op 20 mei begonnen met et afgraven van de kavel waar nieuwe bioscoop moet ko- ;en. Bovendien is toen begon- :en met het leggen van leidin- en en van de fundering. R. H. luitenrust Hettema, woord- oerder van de omwonenden, li dat op deze manier gepro beerd wordt een situatie te creë ren, die het terugdraaien van de bouw van de bioscoop onmoge lijk maakt. Buitenrust Hettema verweet de gemeente en het wa terschap daarom 'onbehoorlijk bestuur'. De ontheffing die het water schap heeft verleend voor het bouwen van de bioscoop in de buurt van de zeewering, moet eveneens worden geschorst, vinden de omwonenden. Bui tenrust Hettema wees op een publicatie van Rijkswaterstaat, waarin staat dat de aanwezig heid van gebouwen nadelige ge volgen heeft voor de waterke ring. Bovendien zou dë minister van Verkeer en Waterstaat vin den dat onomkeerbare bouwac tiviteiten op het strand en in de waterkeringszone - waarvan volgens de omwonenden sprake is - voorkomen moeten worden. Uitzonderingen zouden alleen mogelijk zijn als die passen in het bestemmingsplan. Voor de bioscoop in de Spuikom moet het bestemmingsplan echter worden aangepast. Minister ,,De bouw kan dus in strijd zijn met het standpunt van de minis ter?" wilde bestuursrechter mr. T. Damsteegt weten. „Als dat zo is, dan hadden we dat graag ge hoord van de minister", rea geerde mr. M. Hageman, woord voerder van het waterschap. „Maar dat is niet gebeurd en dus ga ik ervan uit dat de bouw van de bioscoop past binnen de lij nen van het beleid." „Er is ook beslist geen sprake van aantasting van de veilig heid", verklaarde 'J. Francke van de gemeente Vlissingen. „Bovendien is er een groot maatschappelijk draagvlak voor de bioscoop. Die is een aan winst voor Vlissingen en omge ving. Zowel voor de inwoners als voor de toeristen." De omwonenden zijn het ook IIIDDELBURG - Een 24-jarige uit Middelburg is zondag- aiddag rond half zes met een aes bedreigd door een verrnoe- ielijk 18-jarige blanke man. lat gebeurde op de Pottenbak- erssingel in Middelburg. let slachtoffer haalde daar geld lit een geldautomaat. Terwijl ij daarmee bezig was, werd hij lotseling met een mes be- ireigd. De overvaller eiste geld. iet slachtoffer raakte in ge- echt met zijn belager." Die luchtte op een bromfiets, in de ichting van het Vlissings Bol- rerk. De werkzaamheden aan de nieuwe megabioscoop in de Vlissingse Spuikom zijn tot ergernis van de omwonenden weer hervat. foto Lex de Meester niet eens met de verklaring van geen bezwaar die Gedeputeerde Staten hebben afgegeven voor de wijziging van het bestem mingsplan. GS gaven die ver klaring af omdat voor de invul ling van de Spuikom in 1996 al een stedenbouwkundige visie is gemaakt. Vreemd, vond Buiten rust Hettema, omdat daarin niet wordt gesproken over invulling van het waterkeringsgebied. „Vlissingen is in het Streekplan Zeeland aangewezen als stede lijke ontwikkelingszone en heeft de taak gekregen te voor zien in voorzieningen. De eerste vestigingsplaats voor zo'n voor ziening is de binnenstad. De bouw van de bioscoop past dus niet alleen in het provinciaal be leid, maar is zelfs gewenst", leg de mr. M. Bordes, woordvoerster van Gedeputeerde Staten, uit. Overigens vroegen de woord voerders van gemeente, water schap en provincie zich af of de omwonenden wel ontvankelijk zijn in hun bezwaren. „Die rich ten zich tegen algemene belan gen", verklaarden zij. „De om wonenden zijn niet persoonlijk belanghebbend." Bestuursrechter mr. T. Dam steegt doet vandaag (dinsdag) uitspraak. EEDE - In Eede wordt zondag 31 mei een internationale trek- paarden-trekwedstrijd gehou den. Robert Vermeire verdedigt met zijn 15 jaar oude merrie Bea van de Zwaanstraat het kampioen schap 1997. Er doen 19 merries, een hengst en een ruin aan mee. De paarden trekken 300, 600, 900 en 1800 kilo, gevolgd door de finale om het kampioen schap. De wedstrijden duren vanl4.00 tot 18.00 uur. UDDELBURG - De negen me iewerkers van schoonmaakbe drijf CSU die dagelijks het pand van Vitrite in Middelburg on derhouden, zijn gisteravond een wilde staking begonnen. De aanleiding daartoe was het plan voor een kleine reorganisatie van CSU. FNV-Bondgenoten deunt de actie. CSU heeft de schoonmaaktaak bij Vitrite -kortgeleden overge nomen van schoonmaakbedrijf Hago, legt Jolande Hendriks van FNV-Bondgenoten uit. Di rect daarna maakte CSU be kend dat het het aantal werk uren wilde verminderen, een van de negen medewerkers wenste te ontslaan en de over schietende uren zou verdelen onder de andere schoonmakers. „Wij hebben voorgesteld het aantal uren te verminderen zon der iemand te ontslaan", zegt Hendriks. „Eerst weigerde CSU, later zei het bedrijf dat de medewerkster mocht blijven, maar dat er dan meer uren ge schrapt zouden worden." Het overleg tussen FNV en CSU leidde daarmee gisteren niet tot een akkoord, waarna de mede werkers 's avonds om half zeven bij Vitrite een staking begon nen. Manager personeel en organisa tie Erwin van der Zanden van CSU wil weinig kwijt over de zaak. „We hebben overleg ge had, hetgeen schijnbaar niet tot tevredenheid is verlopen. Mor gen treden we wederom in over leg, ik denk dat we er wel uitko men." De negen werknemers hebben laten weten in elk geval tot het overleg morgen te blijven staken. Advertentie 1 1 I M W 'XJ 'hv I. FNV-campagneleiders informeren personeel van Hak uit Geldermalsen, dat bij Axel bezig is met de aanleg van een aardgastranportleiding. foto Charles Strijd '-•v'V'-.-. o"'"-V-w.- -\/. I door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Bouw- en Houtbond FNV is maandagoch tend in Oostburg begonnen met de campagne 'gezond en veilig op de weg'. Het startsein voor de actie bij grond-, weg- en water bouwers in Zuid-West-Neder land werd gegeven bij Fundex in Oostburg. Daar constateerde districtsbe stuurder J. van der Borgt dat het funderingsbedrijf de zaakjes prima in orde heeft. Een uitge breid pakket van veiligheids- en milieumaatregelen is genomen om ongevallen en uitval van werknemers te voorkomen. H. C. M. Breek van het bedrijf toont zich na afloop van het. be zoek niet veirast over dit posi tieve bericht van de vakbond. Fundex - Funderingstechnie ken Verstraeten - is immers niet voor niks met twee sterren van het Veiligheids Certificaat voor Aannemers beloond, meent hij. Het bedrij fdat onder meer wei ken uitvoert aan een papierfa briek in Velzen, het Museum plein in Amsterdam, het nieuwe hoofdkantoor van Philips in Amsterdam en in de havens van Gent en Zeebrugge, heeft een Regiovoordccl en Voordcel minuten maken van Libertel Personal en Libertcl Professional de voordeligste abonnementen van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p. min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om 't nog aantrekkelijker te maken: neem vóór 18 juli een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnementskosten. Bel voor meer informatie en de dichtstbi]- zijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Libertel is verkrijgbaar bij: BGC, JielCoinp.my, Blokker. Brczan, CarConnecl. Combi foto, Computer Company, Comsliop, Correct Telecom. De Block, De Grote Eén. Dixons, Electro World, EP" ElcclromcP.irtfu-r, Europa Foto. Expert. Filmpost. Flandria, Foto Klein, Halfords. Dc Harcnsc Smid. Horn Electro, In Car Quality Center, It's Electric, Kinorama, Mercedes Bcnz.Makro. MEGAPOOL, Ml KRO Electro, Objectief, Office Center. PHONES4», Polcclro, Radio Modern Electronics. Raf. RoadPhonc, Scheer S: Foppen. Steenweg. Tele Masters, TeleCom-TODAY, Tclegarant, Valkenberg, Vogelzang, Vroom Drecsmann. door Barend Pelgrim HULST - Een heel weekend heeft ze er niet van geslapen. Tot haar grote schrik constateerde gemeentevoorlichter van Hulst, M. van Bunder-Boone, dat er in de nieuwe gemeente- gids een wel zeer pijnlijk foutje geslopen was. In de fotogalerij van de wethouders en gemeenteraadsleden stond fractievoorzitster van Progressie f Hulst A Hegger geaf ficheerd als lid van de PvdA terwijl ze daar vorig jaar juist uit onvrede opstapte en een nieuwe partij oprichtte. Vorige week hebben elf Hulster ambtenaren in hun vrije tijd de fout onge daan gemaakt. Ze hebben in alle 9.600 gidsen het gewraakte 'PvdA' overgeplakt met stickertjes 'Progressief Hulst'. Overi gens vond de politica in kwestie, A Heggen het zetduiveltje ook geen probleem. commissie in huis die waakt over de Veiligheid, Gezondheid, Welzijn en Milieu (VGWM-com- missie). Deze evalueert bijvoor beeld consequent bijna ongevallen. Ook zijn er op de werkplaats en op locaties de no dige voorzieningen aange bracht of aanwezig om het wer ken zo aangenaam mogelijk te maken. Mobiele afzuiginstalla ties, beschermende kleding, op maat gemaakte gehoorbescher- mers en afvalscheiding horen daarbij. De Bouw- en Houtbond FNV ziet het ook weieens anders. Van der Borgt: „Bij sommige bedrij ven vormt de veiligheid de sluit post. Ze moeten concurreren en proberen om op dit onderdeel de kosten te drukken. Wij zien nog vaak dat er onnodige risico's worden genomen. Het ontbre ken van goede schaftgelegenhe- den en goede wegafzettingen bijvoorbeeld." Breek denkt dat de extra investeringen zichzelf terugverdienen. „Het kost veel meer als iemand twee dagen ziek thuis is." De campagnelei ders gingen verder naar Axel voor een bezoek op locatie aan de stratenmakers van de Zeeuws-Vlaamse aannemings- bedi'ijven De Bokx, AZV en De Ruijsscher en de aanleg van de aardgasleiding door het bedrijf Hak uit Geldermalsen. De cam pagnebus toert de komende week nog door de rest van Zee land en Brabant. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De nieuwe dienstregeling voor het openbaar vervoer in Zeeland kent hinderlijke hiaten, waardoor maandagmorgen reizigers in de kou zijn ko men te staan. Tot verrassing van de ZWN Groep en de Provinciale Stoombootdien sten (PSD) reden de eerste treinen uit Vlissingen naar de Randstad vijf minuten vroe ger dan zij dachten. Aanslui tingen liepen daardoor mis. Gedeputeerde J. I. Hennekeïj (VVD. verkeer) deed het maandagmiddag in de Sta tencommissie waterstaat en verkeer voorkomen, alsof dit de schuld van NS Reizigers is. De NS zou een andere dienstregeling hebben ge presenteerd dan maandag ochtend is gereden. Door de 'onverwachte' ma noeuvre misten reizigers die met de boot uit Breskens kwamen, de eerste treinen in Vlissingen. Zij hadden maar twee minuten om over te stappen. Hetzelfde over kwam busreizigers in Goes en Middelburg. De NS heeft het dus gedaan in de ogen van Hennekeij. Dat de eerste stoptreinen vijf minuten eerder uit Vlissin gen vertrekken, was echter al geruime tijd bekend. Het spoorboekje maakt er ge woon melding van. De ZWN Groep wil snel maatregelen treffen om de aansluiting van de bus op de vroegste stoptreinen te ver beteren. Dat is met de aan sluiting van de boot uit Bres kens op de trein in Vlissingen niet zo eenvoudig. De PSD overweegt 's morgens eerder te vertrekken uit Breskens, met als gevolg dat de bus niet meer op tijd bij de boot is. „Wij zitten in de tang", zei gedeputeerde Hennekeij. „Wij moeten in Breskens aansluiten op de ZWN-bus uit Brugge en in Vlissingen op de NS-trein. Eigenlijk is dat gekkenwerk." De aan sluiting van de boot op de stadslijn 57 in Wissingen deugt trouwens ook niet. Daar zit maar een paar minu ten tussen. Hennekeij droeg geen oplos sing aan. Hij laat wel uitzoe ken of het mogelijk is de boot beter te laten aansluiten op de bus óf de trein. „Wij moe ten dan kiezen. De bus- of de treinreiziger moet bloeden." Minder tijd Niet alleen in de ochtenduren is de aansluiting boot-trein overigens slecht. De hele dag is de overstaptijd veel korter geworden. Er wordt gespeeld met de gedachte om dat te ondervangen door alvast treinkaartjes te verkopen in Breskens of op de boot. De NS wil dat de provincie het tekort op die kaartverkoop (100.000 gulden) betaalt. Daar voelt Hennekeij niks voor. West-Zeeuws-Vlaamse treinreizigers krijgen inmid dels bij de NS in Vlissingen het advies vantevoren een treinkaartje te kopen, dat zij bij vertrek alleen maar hoe ven af te stempelen. Dat scheelt wachttijd voor het lo ket. SLUIS - Bij een alcoholcontrole gisterochtend in de Sluisse Sint Annastraat bleek dat een vijftigjarige autobestuurder uit die plaats ruim twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. De man kreeg een rijverbod van vier uur en een dagvaarding. door Guido van der Heijden NIEUWVLIET - „Deltavliegen is niet veel gevaarlijker dan veel andere sporten. Er zijn gewoon sporten die levensgevaarlijk kunnen zijn". P. Provoost is de eigenaar van Vliegterrein Nieuwvliethet terrein waar za terdag een 45-jarige man uit het Zuid-Hollandse De Zilk een mislukte landing maakte met een deltavlieger. De man moest zwaar gewond naar het zieken huis vervoerd worden. Hij ver keert inmiddels buiten levens gevaar. Volgens Provoost gebeurde het ongeluk toen de man wilde lan den. Een boerderij hield de del tavlieger te veel uit de wind waardoor het toestel te weinig draagkracht of vaart overhield om in de lucht te blijven. Het toestel daalde te snel en de man maakte een harde landing. Vol gens politiewoordvoerder A de Clerq en Provoost is het ongeval e'en combinatie van factoren ge weest: de wind, de boerderij en misschien een inschattingsfout van de vlieger zelf. Een ongeluk met een deltavlie ger of met elk ander vliegend tuig wekt vaak de indruk dat mensen van honderden meters hoogte naar beneden storten. In Nieuwvliet ging het anders. „Het ging pas mis op een hoogte van zo'n zes meter. De vlieger van de man zag er nog intact uit, maar hij was nogal ongelukkig neergekomen met zijn hoofd", weet Provoost. De rijksluchtvaartdienst heeft naar het toestel gekeken, maar vond geen fouten of mankemen ten die het neerstorten konden veroorzaken. Technisch was er niks met de vlieger aan de hand. Om met een deltavlieger de lucht in te mogen moet iemand in het bezit zijn van een zoge naamd 'zeilvliegbrevet'. Het brevet wordt uitgegeven door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor de Luchtvaart (KNVVL) en wordt erkend door de Rijksluchtvaartdienst. Dere gels zijn streng en een vlieger moet - net als voor het vliegen met een zweefvliegtuig - eerst lessen volgen. De piloot in spe krijgt les in thermiek; de weten schap rond het stijgen en dalen van lucht door bijvoorbeeld warmte. Daarnaast moet de leerling een aantal vlieguren maken. Pas dan mag er met een deltavlieger de lucht in worden IJZENDIJKE - Bij een aanrij ding op de IJzendijkse kruising Turkeijeweg/Rijksweg N61 is een achttienjarige bromfietser uit die plaats gewond geraakt. De jongen gaf geen voorrang aan een twintigjarige automo bilist uit IJzendijke, die de bromfietser schepte. Het slacht offer liep verwondingen op aan zijn rechterhand en -been. Vele jaren heeft het elektro nisch zakboekje die Middel burger goede diensten bewe zen. On langs bleek het echter onverhoeds de geest te heb ben gegeven. De eigenaar was ten einde raad: Honder den zorgvuldig ingevoerde adressen en telefoonnum mers gingen schuil achter een hatelijk leeg beeld schermpje. De aard van het probleem bleef duister. Had het appa raatje voorgoed de geest ge geven of was er slechts spra ke van een lege batterij? En als dat laatste het geval ivas: ivat zou er dan gebeurd zijn met de opgeslagen informa tie? Met een zorgelijk gezicht stelde de eigenaar deze pran gende vragen. Het advies van een collega om eens bij de le veranciervan het databankje langs te gaan, vermocht hem 'niet op te vrolijken. „Ik ver geet altijd waar ik dat soort dingen koop", zei hij moede loos. „Daarom heb ik de naam van de winkel ergens opgeslagen. Ja inderdaad, in mijn databankje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9