Zwitsers in de beklaagdenbank Merkel geeft garanties veiliger kerntransport Parijs blokkeert afspraken over wapenexport EU PZC Militanten Iran belagen studenten buitenland 5 Mensensmokkelaars veroordeeld Te veel dioxine in Frans vlees Van pornoblad tot bijbel Explosie in kerk VS bomaanslag Ugandezen op de vlucht )nderzoek bevestigt vermoedens over gesjacher met nazi-goud iisie Russische liegiganten etst definitief af Inspecteur beschuldigt ex-premier Spanje Unicef laakt belabberd onderwijs in Oosten Kemphanen Abchazië trekken troepen terug dinsdag 26 mei 1998 Radicale moslims belagen in een park in Teheran demonstranten die hervormingen willen. van onze redactie buitenland TEHERAN - Militante funda mentalisten zijn gisteren in de Iraanse hoofdstad Teheran de monstrerende studenten met stokken, stenen en kettingen te lijf gegaan. Zeker twintig personen, vooral studenten, raakten gewond. Onder hen waren ook twee vrouwen. De demonstratie was georga niseerd door de Islamitische Studentenorganisatie en ge richt tegen de conservatieve geestelijkheid die zich verzet tegen de hervormingen die worden voorgestaan door pre sident Mohammad Khatami. Leuzen De studenten riepen met leu zen als 'Lang Leve de Vrijheid' en 'Taliban, Taliban, dit is geen Afghanistan' op tot de mocratisering. Aan de beto ging namen zo'n 2.000 studen ten deel. Zeker een eenderde was vrouw. De groep werd aangevallen door ongeveer zestig aanhan gers van Hezbollah, een radi cale groep die wordt gezien als een instrument van conserva tieven in de regering en het parlement. Later zwollen de gelederen van de moslimfun damentalisten aan tot wel vierhonderd. Zij schreeuwden om het aftreden van de hervor mingsgezinde minister van Binnenlandse Zaken Abdol- lahNouri. De oproerpolitie, die met bus sen naar het park was ge stuurd waar de betoging plaatsvond, greep aanvanke lijk niet in en riep door mega foons dat de demonstratie was goedgekeurd door het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Na zo'n twintig minuten tra-- den de agenten op en scheid den zij de vechtende groepen. AP BRUGGE - De rechtbank in Brugge heeft gisteren zes leden van een internationale bende mensensmokkelaars veroor deeld tot vijf jaar celstraf. Drie personen kregen drie jaar cel opgelegd. Vier anderen werden vrijgesproken. De dertien werden drie maanden geleden gearresteerd langs de autosnelweg tussen Brugge en Oostende. Op een parkeer plaats stonden daar dertig mensen te wachten die met hulp van de bende naar Groot-Brittannië wilden. Justitie vermoedt dat de bende in totaal 120 mensen heeft ge holpen bij de oversteek van het Kanaal. De vluchtelingen be taalden daar elke keer ruim 25.000 gulden voor. De bendele den zijn afkomstig uit het voormalige Joegoslavië, Albanië, Armenië en Roemenië. ANP PARIJS - Een onafhankelijke milieugroep in Frankrijk heeft hoge niveaus van de kankerverwekkende stof dioxine gevon den in alle soorten vlees die zijn gekocht in Parijse super markten. Of dit bij vlees in alle delen van het land het geval is kan het Nationale Centrum voor Onafhankelijke Informatie over Af val (CNIID) niet zeggen. Het CNIID gaat ervan uit dat de be smetting nog groter kan zijn in streken waar afval wordt ver brand. Het centrum eist van de regering een verbod op vuilverbran ding. Bij verbranding komt dioxine vrijDat komt via het gras van de weiden en de koeien die dat eten terecht in melk, zui velproducten en vlees. RTR MANILLA - De douane van de Filipijnen heeft gisteren ruim een ton inbeslaggenomen pomobladen laten versnipperen en aangekondigd dat het gerecyclede papier zal worden ge bruikt om bijbels van te drukken. Douanechef Guillermo Parayno zei dat de bladen, meren deels afkomstig uit de VS en Japan, de afgelopen maanden in beslag waren genomen op de luchthaven van Manilla. „In plaats van als bron van verdorvenheid kunnen ze worden gebruikt om de leer van God te verspreiden", zei Parayno. De douane vond het zonde om de bladen weg te gooien. Een be drijf had aangebonden de tijdschriften gratis te recyclen. AP DANVILLE - De ontploffing waardoor zondag in Danville in de Amerikaanse staat Illinois 33 kerkgangers gewond raak ten, was een bomaanslag. Dit zeggen deskundigen van het Amerikaanse overheidsbureau voor alcohol, tabak en drugs (ATF) na onderzoek in en om het gebouw. De politie en ATF hebben geen idee wie de aanslag gepleegd heeft. Volgens de onderzoekers plaatsten onbekenden de bom aan de buitenkant van het kerkgebouw. De explosie sloeg een gat van drie bij zes meter in de muur van de kerk. De meeste ge wonden konden na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis, maar enkelen moesten worden opgenomen. DPA/RTR KAMPALA - Ten minste 12.000 inwoners van Uganda, vooral kinderen en vrouwen, zijn op de vlucht geslagen voor rebellen van het Verzetsleger van de Heer die vanuit het zuiden van Soedan het district Lira in Noord-Uganda zijn binnengeval len. Een medewerker van het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) heeft dit gisteren bekendgemaakt. De WFP-functionaris, Michael Johns, zei dat ongeveer 8.000 mensen in de stad Lira een toevlucht hebben gezocht in schoolgebouwen. De Ugandese leider Yoweri Museveni wei gert rechtstreeks te onderhandelen met de rebellen, die vol gens Uganda steun ontvangen van Soedan. AP or Bob Kroon EiVEVE - Een Zwitserse on- [zoekscommissie heeft giste- a in-zijn eerste rapport een ledogenloos oordeel geveld er het gesjacher van de Natio- le Bank van het Alpenland it het zogenaamde nazi-goud. icommissie van vijf Zwitserse ivier buitenlandse onderzoe- rs, onder leiding van de Zwit- rse 'historicus prof, Jean- [ancois Bergier, onthult dat de jtionale Bank van het neutra- Zwitserland al in 1941 wist it de Duitsers het monetaire ;ud van de Nederlandsche ink en de Belgische Centrale mk hadden geplunderd, maar sondanks tot april 1945 voor a totale (huidige) waarde van }m twintig miljard gulden irhandelde aan door de nazi's roofd goud. Dat was 79 pro nt van alle Duitse goudtrans- des tijdens de Tweede We- Idoorlog. Landen als Zweden Portugal namen de-rest voor ai rekening. (OSKOU - De voorgenomen isie van twee toonaangevende iissische olieconcers Yukos en gaat niet door. De twee |jngestopt met de onderhande- De huidige 'instabiliteit ip de Russische aandelenmark q de aanhoudende prijsdaling an olie op de wereldmarkt' ma- en de toekomst voor de nieuwe ombinatie te onzeker, leen gezamenlijke verklaring zij gisteren uitgaven, zeggen ezich nu te 'concentreren op de reorganisaties an hun structuren'. Ze zullen iijven samenwerken en gaan individueel op zoek naar uitenlandse partners, loor de fusieplannen, die zij in muari naar buiten brachten, auden de twee één concern orden met een jaarlijkse olie- roductie van ongeveer 65 mil- ton, 2 2 procent van de tota- productie van Rusland. Hun ezamenlijke reserves aan olie gas werden geschat op 3,2 uljard ton en hun raffinageca- aciteit was de grootste van het ind. KRF/ANP In totaal roofden de nazi's vijf tien ton goud uit Nederland, waarvan het merendeel aan de Zwitsers werd verkwanseld voor harde franken ten behoeve van de Duitse oorlogsinspan ning. Nederland kreeg bij het verdrag van Washington in 1946 iets minder dan de helft terug. De pijnlijkste onthulling van het rapport Bergier is dat de Zwitserse Nationale Bank ook '119.5 kilo fijn goud, afkomstig van Joodse slachtoffers in de concentratiekampen in ont vangst nam', al zegt de commis sie niet te kunnen bewijzen dat de bank op de hoogte was van de gruwelijke herkomst van de omgesmolten gouden tanden, kiezen en sieraden. Ontzet De Zwitserse regering, die twin tig miljoen gulden heeft uitge trokken voor het jarenlange on derzoek van professor Bergier en zijn speurders, toonde zich met name over deze onthulling 'ontzet'. Het feit dat de Natio nale Bank tot een maand voor de Duitse capitulatie nog nazi goud aankocht, getuigt volgens de regeringsverklaring van 'weinig begrip' van de toenma lige bankdirectie. Maar een woordvoerder van de Nationale Bank beweerde in het rapport- Bergier 'weinig nieuws' te kun nen ontdekken. De recente schadeloosstelling van de Nationale Bank ten be drage van 135 miljoen gulden voor de nazaten van de joodse oorlogsslachoffers 'was vol doende,' meende de woordvoer der. ,,De geallieerden waren vol ledig op de hoogte van onze transacties met de Reichsbank en Zwitserland heeft in 1946 de zaak definitief geregeld met een betaling van 250 miljoen fran ken", aldus de Nationale Bank. „Er zijn geen juridische gron den om die overeenkomst te her zien." Strijd In regeringskringenis men hier van niet zo zeker. Het Joodse Agentschap in Israël heeft bij monde van zijn voorzitter Avra- ham Burg al laten weten, dat het rapport-Bergier 'zonneklaar de schuld bewijst van de Zwitserse regering en de Nationale Bank' en dat de 'strijd voor volledige genoegdoening wordt voortge zet'. GPD door Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse minister van Milieu, Angela Merkel, heeft gisteren een 10-punten- plan gepresenteerd om de vei ligheid van het transport van kernafval te garanderen. Met dit plan hoopt Merkel, die in het nauw is gedreven door be richten dat bij containers met kernafval al jaren te veel stra ling werd waargenomen, het initiatief te herwinnen. Vorige week besloot zij al alle transporten met de zogenaam de Castors tot nader order op te schorten. De belangrijkste punten in het nieuwe veiligheidsoffensief zijn: volledige opheldering over de oorzaken van het schandaal, het voornemen om een nieuw veiligheidsconcept voor de transporten te ontwik kelen en de opdracht aan de energiebedrijven om hun cen trales grondig door te lichten en het vervoer van radioactief afval te verbeteren. De affaire kwam vorige week aan het licht, doordat de Franse autoriteiten bekend maakten dat bij Duitse containers met materiaal voor de opwerkings fabriek in La Hague te veel straling was gemeten. Het eer ste geval was al in 1988 gecon stateerd. Ook in het Engelse Sellafield, waar Duits nucleair materiaal eveneens wordt ver rijkt, heeft men regelmatig te veel straling gemeten. Het schandaal werd nog groter toen bleek dat de exploitanten van de Duitse kerncentrales op de hoogte waren van de proble men met de Castors, maar ver zuimd hadden aan de bel te trekken. Er zou geen enkel ge vaar hebben bestaan voor de politiemensen en ander perso neel dat bij het vervoer betrok ken is, aldus een woordvoerder. Verantwoorden Merkel moet zich.deze week in de Bondsdag: verantwoorden over de vraag wanneer zij over de problemen is geïnformeerd. Zij zegt dat ze pas op 24 april door de Fransen is ingelicht en, net als haar departement, niet eerder op de hoogte was. Zij verwijt de exploitanten van de kerncentrales ernstig in gebre ke te zijn gebleven. De grootste oppositiepartij SPD is door haar verdediging niet over tuigd en sprak gisteren van het 'ernstigste vertrouwensverlies sinds de ramp in Tsjernobyl'. De milieupartij de Groenen heeft inmiddels het aftreden van de minister geëist. Of het zo ver komt, is nog maai de vraag. Niet alleen de federa le instanties zijn belast met het toezicht op de atoom-trans porten, maar ook die van de deelstaten. De Castors reden ook in deelstaten die geregeerd worden door de SPD, zodat de sociaal-democratische rege ringen medeverantwoordelijk zijn. Vast staat wel dat het toch al geringe vertrouwen van de be volking in het gebruik van kernenergie opnieuw een flin- Een werknemer van een Duits nucleaire installatie veegt een container voor kernafval schoon. ke knauw heeft gekregen. Elk Castor-transport van kernaf val naar de voorlopige opslag plaatsen in Ahaus en Gorleben is het doelwit van duizenden activisten en moet beschermd worden door tienduizenden politiemensen. De voorzitter van de politie bond heeft al verklaard niet foto Michael Dalder/Reuters meer te willen meewerken, zo lang de veiligheid van de poli tiemensen niet voor de volle honderd procent vast staat. GPD Paul Koopman - De Franse minister :an Buitenlandse Zaken Védri- ie heeft gisteren op de valreep oorkomen dat de Europese Unie vergaande afspraken zou over de controle op wa aan spannings- openbaar maken van gege vens en het vooraf informeren 'an alle EU-lidstaten bij het 'erlenen van "Omstreden export- 'ergunningen bleken voor frankrijk onbespreekbaar. De waar de vijftien het wel over eens kon- worden noemde minister Mierlo zuinigjes 'beter dan In de gedragscode, waarover maandenlang tussen de hoofd steden is onderhandeld, beloven ie EU-lidstaten dat zij 'vastbe sloten' zijn zeer strenge normen hanteren voor de export van wapens naar derde landen. Ex port van goederen die gebruikt kunnen worden voor binnen onderdrukking, interna tionale agressie of die bijdragen aan instabiliteit in de regio moet voorkomen worden, aldus de code. Leveranties aan regimes die de mensenrechten schenden, moeten 'behoedzaam en op in dividuele basis' worden beoor deeld. Ook moet het land van bestemming terrorisme afzwe ren en beloven dat de wapens niet aan een andere partij wor den doorgeleverd. Omdat al deze plechtige verkla ringen zonder externe controle weinig voorstellen, wilde een aantal EU-lidstaten, waaron der Nederland en Duitsland, de 'tucht van de openbaarheid' in zetten om wapens exporterende landen in het gareel te houden. Als bijvoorbeeld Frankrijk wa pens zou willen leveren aan een derde-wereldland dat eerder bot ving bij een andere lidstaat, zou Parijs alle Europese lidsta ten dat moeten laten weten. Ook zou jaarlijks een verslag van de export per lidstaat openbaar moeten worden gemaakt. Maar Frankrijk - ironisch genoeg sa men met Engeland initiatiefne mer voor de gedragscode - wil slechts het 'weigerende'land via van onze redactie buitenland BONN - Het onderwijs in Oost en Centraal Europa en in landen van de voormalige Sovjet-Unie is slecht en zo duur dat veel ou ders hun kinderen niet naar school kunnen laten gaan. Dit schrijft het kinderfonds van de Verenigde Naties Unicef. Unicef waarschuwt de overhe den van 27 onderzochte landen in de regio voor de gevolgen van de enorme daling in het aantal schoolgaande kinderen en de kwaliteit van het onderwijs. In totaal daalde het aantal leerlin gen tussen de 15 en 18 jaar met 1,6 miljoen in vergelijking met 1989, meldt het rapport. De situatie in deze landen is vol gens Unicef alarmerend. Het van onze redactie buitenland MADRID - De vroegere politie-inspecteur José Amedo heeft de vroegere socialistische Spaanse premier Gonzalez beschuldigd van betrokkenheid bij de 'vuile oorlog' tegen de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Maar een andere oud-inspecteur, Michel Dominguez, sprak tegen dal ministers van de acties van de anti-terroristische bevrij- dingsgroepen (GAL) op de hoogte waren. Amedo en Dominguez staan beiden met nog tien anderen terecht in het eerste grote pro ces tegen de leiders van de 'vuile oorlog', dat gisteren voor het hooggerechtshof in Ma drid begon. De GAL, die deze strijd voer den, worden verantwoordelijk gehouden voor 28 moorden tussen december 1983 en juli 1987. Tot degenen die terechtstaan be horen de socialistische oud-minister Bar rionuevo van Binnenlandse Zaken, oud staatssecretaris Vera en diverse leiders van de para-militaire Guardia Civil. De aangeklaagden hoeven zich slechts te verantwoorden voor één misdrijf: de ont voering van de 51-jarige Franse zakenman Marey naar Spanje in december 1983. Hij werd 'per ongeluk' meegenomen, omdat hij was verward met een ETA-leider, en kwam tien dagen later weer vrij. In zijn broekzak werd een verklaring aangetroffen waarin de GAL de ontvoering opeisten. Het was niet de eerste GAL-'vergissing'. Amedo, die eerder wegens zijn betrokken heidbij GAL-actiesaltot 108 jaar celstraf is veroordeeld, zei dat de GAL slechts in actie kwamen, nadat er tot op het hoogste politie ke niveau toestemming voor was gegeven. Toen de Franse politie hem wilde arreste ren, had Amedo van Barrionuevo te horen gekregen dat premier Gonzalez hem steun de. „Hij (Barrionuevo) zei me dat ik me geen zorgen moest maken, dat wij allen hierbij betrokken waren en dat hij en de premier me steunden en dat wij de strijd zouden win nen", aldus Amedo. Maar een andere aangeklaagde, oud-in specteur Michel Dominguez, die ook tot 108 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zei dat de socialisten absoluut niet, bij de zaak be trokken waren. Hij klaagde de huidige con servatieve vice-premier Francisco Alvarez Cascos aan. Alvarez Cascos zou in december 1994, toen hij nog de tweede man van de op positie tegen de socialisten was, aan Do minguez gratie hebben toegezegd als hij de socialisten zou beschuldigen. AFP/RTR diplomatieke kanalen informe ren. Het jaarrapport blijft, on der druk van Frankrijk, ver trouwelijk. Minister Van Mierlo kon zijn te leurstelling over het magere re sultaat gisteren niet verbergen. „Het is behelpen", zei hij. Van Mierlo hoopt dat Frankrijk na een jaar experimenteren met de gedragscode wel verder wil gaan. Overigens staat de EU-X lidstaten niets in de weg om een eventueel eigengereid export beleid van één Europees land wel aan de grote klok te hangen, en ook eigen exportplannen rui me bekendheid te geven. Maar omdat de Europese defensie-in dustrie zware tijden beleeft, is de kans dat zulks gebeurt niet bijster groot. Minister Van Mierlo wilde gisteren in elk ge val geen voorspellingen doen over de Nederlandse opstelling in de praktijk. De tiende bepa ling van de gedragscode is even omineus. Daarin staat dat lid staten zo nodig rekening mogen houden met het effect van wa penexport voor de betrokken bedrijven, de economische groei en werkgelegenheid. GPD aantal kinderen in de school gaande leeftijd is sinds de val van het communisme toegeno men maar toch gaan steeds min der kinderen naar school. De leerlingen die wel naar school gaan, hebben vaak te maken met sterk verouderde boeken en ouderwets onderwijs. Boven dien zijn veel docenten ongemo tiveerd door lage lonen. In de communistische periode was het onderwijs en bijkomen de voorzieningen, zoals een middagmaaltijd, vervoer van en naar school en regulier bezoek aan de schoolarts, gratis. Nu kosten de boeken voor een leer ling van de basisschool in bij voorbeeld Georgië twee maand lonen, en daarnaast wordt vaak schoolgeld geheven. RTR van onze redactie buitenland TBLISI - De regering van Geor gië en separatisten uit de provincie Abchazië hebben gis teren een staakt-het-vuren ge sloten. Zij zullen hun eenheden terugtrekken om nieuwe ge vechten te voorkomen. De strijd tussen Georgische mi litairen en de separatisten laai de vorige week in de grensstreek Gali op. De gevechten leidden tot een massale vlucht van bur gers uit dat gebied. Gisteren; vielen Abchaziërs het Georgi sche dorp Tagiloni binnen in de bufferzone tussen Georgië en de provincie, waar Russische mili tairen de wacht houden. De re gering in Tblisi heeft de Russen ervan beschuldigd Abchaziërs te helpen door hen niet tegen te houden bij infiltratiepogingen in Georgisch gebied. VN-waarnemers houden sinds 1994 toezicht op de wapenstil stand tussen Georgië en Abcha zië. Het Georgische leger trok in .1992 de provincie binnen om de onafhankelijkheidsbeweging in Abchazië, die volgens de Geor- giërs getraind waren door het Russische leger. In oktober 1993 werden de Georgiërs verslagen en trokken zij uit de provincie weg. De strijd heeft aan 10.000 mensen het leven gekost. Ab chazië is sindsdien feitelijk een zelfstandige staat, die echter door geen enkel land erkend is. De Georgische president Sje- vardnadze stelde gisteren Ab chazië een federatie voor in ruil voor een staakt-het-vuren. AFP/DPA/RTR xj ^fiviadikavKiiz

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5