l erneuzen maakt schoon schip Van beschermheilige tot verzekering PZC PZC Na het dansen kon het niet meer stuk Samen Beter laakt werkwijze rond grote gezondheidsenquête zeeland 11 inanciën op orde na forse bezuinigingsronde lostburg op e bres voor emovissers Provincie int boete Schelde Café De Bierkaai onder de loep Onderzoek cocaïnezaak Fogo Isle Foutje in Hulster gemeentegids Dealer in harddrugs opgepakt •/JV'/JSV O'MZI'Ch Drankrijder Informatiemarkt Goes over fibromyalgie dinsdag 26 mei 1998 f Marcel Modde KNEUZEN - De gemeente [neuzen heeft financieel orde zaken gesteld. Dit jaar wordt laatste staartje (6,3 ton) ngevoerd van de miljoenen- iiiinigingen die de vorige id zichzelf tot taak had ge ld. Daarmee is het leed gele en kan met een schone lei de ontwikkeling van nieuw leid worden begonnen, zegt (houder A Stahl-Hemelsoet. Fe hebben quitte gespeeld." nd september moet duidelijk n hoeveel geld de gemeente nen wil vrij maken om de be svoornemens van de nieuwe jlitie te realiseren. Zoals het %u naar uitziet, gebeurt dat j van een dreigende korting de Rijksuitkering in het ge- entefonds. „Alleen al wat dat treft stappen we met een heel itbeter perspectief de komen- ivier jaar tegemoet", zei Stahl OSTBURG - De gemeente istburg gaat de scheepvaart- spectie en de waterpolitie rzoeken om het demonstra- jvissen vanuit Breskens in de ■komst mogelijk te houden, wil eerder een uitbreiding n de mogelijkheden voor vis 's om passagiers mee aan ord te nemen, dan een beper- Qg via het uitsterfbeleid dat er ligt. Voor de gemeente staat liten kijf dat de veiligheid van mensen gegarandeerd moet n. een brief die na de raadsver- dering van 18 juni wordt ver- lurd, zal de gemeente nog- jals op een gesprek met de (rokken instanties aandrin- n. Burgemeester G. H. Noor- wier waarschuwde echter k; als we 'njet' krijgen, houdt op. Hij wees de commissie «errxene bestuurlijke en eco- mische zaken erop dat een breiding van het demonstra vissen kan inhouden dat de keepvaartinspectie, door alle ndacht voor overbevissing, isschien nog strenger gaat ntroleren. maandag tijdens een persconfe rentie over de afronding van het beleidsplan 1994-1998. Ook sectorhoofd financiën en alge mene bestuurszaken C. Goossen toonde zich tevreden over de manier waarop het beleid van de afgelopen vier jaar is uitge pakt. ,,Het stelt ons in elk geval in staat een nieuwe start te ma ken, zonder dat je de ballast van de oude tijd meeneemt." In totaal werd in de vorige pe riode voor drie miljoen gulden bezuinigd. Aanvankelijk was de gemeente ook een evenhoge korting op de Rijksuitkering in het vooruitzicht gesteld. Mede dankzij een intensieve lobby met een aantal andere soortge lijke industriegemeenten werd die beknibbeling op de inkom sten uiteindelijk nagenoeg ge halveerd. Dat stelde Terneuzen onder meer in staat projecten als de SteenenBeer, de realisatie van drie welzij nscentra en een reconstructie van De Blokken zonder al t,e veel extra pijn uit te voeren. Belastingen Het resterende gat van 1,7 mil joen gulden werd voor een derde deel gedicht door de belastingen te verhogen. Daarnaast werd voor een evenredige aandeel ge sneden in de kosten van het ambtelijk apparaat en kregen diverse gesubsidieerde instel lingen een bezuiniging voor hun kiezen. Met name die laatste groep wordt dit jaar afgere kend. Daarbij gaat het om in stellingen als Toonbeeld, de Stichting Welzijn Terneuzen en de openbare bibliotheek. Ook de technische dienst van de ge meente moet het met 2,2 ton minder doen. Naast verhoging van onder meer de begraaf tarie ven en die voor de binnensport- accomodaties levert dat de ge meente de laatst noodzakelijke 630.000 gulden op. De belastin gen zullen de komende vier jaar naar alle waarschijnlijkheid slechts trendmatig stijgen. Hoe wel de gemeente op de jaarreke ning van 1997 nog zo'n slordige 2,5 miljoen gulden overhoudt, is het niet alles goud wat er blinkt in Terneuzen, onderstreept Stahl. De helft van het reke ningoverschot (te besteden voor incidentele zaken) is reeds be stemd voor extra wegenonder- houd en het afdekken van de verliezen op het woningbouw plan Nieuw-Othene, Wat in de financiële vertaling van het nieuwe beleidsplan zeker ook mee zal spelen, zijn de uitgeput te reserves voor bouwgrondex ploitatie en bodemsanering. Die zullen, aldus Goossen, in elk ge val opnieuw moeten woi'den ge voed. De algemene reserve vol doet met drie miljoen gulden wél aan de door de provincie ge stelde norm. Daarnaast wijst het college er in de aanbiedingsbrief bij de voor lopige meerjarenraming op dat rekening moet worden gehou den met een aanzienlijke stij ging van de uitgaven voor de brandweer, in verband met een versterking van die sector. Ook kan de gemeente volgens Stahl niet langer pas op de plaats ma ken waar het gaat om het eigen personeelsbeleid. Een aantal van de achttien banen die zijn ontstaan door de invoering van de 36-urige werkweek zullen de komende tijd worden opgevuld. Maria de Coninck-Hamerlinck en Achilles de Coninck. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse SAS VAN GENT - Écht verkering kregen ze toen ze negentien waren. „Maar ik ken haar bij wijze van spreken al vanaf de zandbak", vertelt Achilles de Coninck (82). Gisteren was het zestig jaar geleden dat hij met zijn bruid Maria Hamerlinck (82) trouwde. „Hij kwam uit Overslag en nam me eens mee naar Moerbeke om te dansen. Toen was het raak", zegt de bruid. Drie jaar la ter kon de bruidstaart worden aangesne den. Na de trouwdag betrokken de twee een huisje in Koewacht, de geboorte plaatsvan de bruid. Na ruim 25 jaar ver huisden ze naar Westdorpe. Het diaman ten paar woont nu zeven jaar in een bejaardenwoning in Sas van Gent. Achilles heeft 41 j aar in de Sasse suikerfa briek gewerkt. „Ik was seizoenswerker, dat is van oktober tot januari. Buiten die tijd kapte ik brandhout. Ik moest de zijtakjes van de bomen hebben. Van de stam zelf werden klompen gemaakt, maar ik ging langs de deuren om het afvalhout te verkopen. Ik werd door iedereen de brandhoutkoning genoemd", vertelt hij. „Ik hielp altijd met het opbinden van de takkenbossen en zorgde voor de kinde ren", vult Maria aan. „Nu komen de vier kinderen, zes klein- en twee achterklein kinderen ook nog vaak langs. Dat is zó ge zellig." Iedere dag fietst de bruidegom een vast rondje van achttien kilometer. „Daar blijf je fit bij", vertelt Achilles. Soms gaat zijn bruidmee. Maria: „Alsikdaargeenzinin heb, ga ik sokken breien voor mijn kinde ren in Canada. We gaan ook wel samen wandelen en op jokeren zijn we allebei verzot." MIDDELBURG - De provincie heeft de boete geïnd voor het te laat opleveren van de veerboot Prins Johan Friso door de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Gedeputeei'de J. I. Hennekeij deelde dit maandag mee in de Statencommissie watex-staat en verkeer. De Schelde maakte eei'st wel bezwaar tegen het van ki'acht verklaren van de boeteclausule vanwege de te late oplevering van de veerboot, maar 'wij hebben daar vervolgens niets meer van vernomen', aldus Hennekeij. De boete, ongeveer 300.000 gulden, is afgetrokken van de laatste betaling die de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) nog moest doen aan De Schelde. HULST - Hulst beraadt zich op stappen tegen café De Saloon, beter bekend als De Bierkaai. Afgelopen vi'ijdag werd in de Bierkaaistraat een Hulstenaar aangehouden met ch'ie kilo softdrugs, die hij in een pand naast het café had gekocht. In die woning werd nog een kilo aangetroffen, De politie heeft geen indicaties dat het pand een verkooppunt is, én dat er banden bestaan met De Saloon. In het veideden werd de ki'oeg al eens gesloten vanwege handel in verdovende middelen, VLISSINGEN-Het onderzoek naar de gigantische cocaïne smokkel met het bij Hansweert aangeti-offen schip Fogo Isle krijgt een forse staart nu er meer zicht lijkt te zijn gekomen op de criminele organisatie die betrokken is geweest bij de bela ding van het schip op Curagao. Officier van justitie mx'. J. Va- lente heeft op een vijftiental plaatsen in het land huiszoekin gen laten verrichten. zoals in Wassenaar, Rotterdam, Den Haag en Aalsmeer. Er zijn vier personen ingesloten. Aan boord van de Fogo Isle werd in apiïl vorig jaar een meg- avondst gedaan; de douane trof in een ballasttank bijna 1300 kg cocaïne aan. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van viermannen, die betrokkenheid werd verweten bij het Neder land binnensmokkelen van de harddrugs. Drie Vlissingers kregen gevangenisstraffen van tien, vier en twee jaar opge legd. Een 54-jarige, vermogende zakenman, die onlangs van Curagao naar Vlissingen verhuisde, werd van meet af aan aangemerkt als hoofdverdachte. HULST - Een heel weekend heeft ze er niet van geslapen. Tot haar grote schrik constateei'de gemeentevoorlichter van Hulst, M. van Bunder-Boone, dat er in de nieuwe gemeente- gids een wel zeerpijnlijk foutje geslopen was. In de fotogalerij van de wethouders en gemeenteraadsleden stond fractie voorzitster van Progressief Hulst A Hegger geafficheerd als lid van de PvdA, terwijl ze daar vorig jaar juist uit onvrede op stapte en een nieuwe partij oprichtte. Vorige week hebben elf Hulster ambtenaren de fout ongedaan gemaakt. Ze hebben in alle 9.600 gidsen het gewraakte 'PvdA' ovex-geplakt met stic kertjes 'Progressief Hulst'. De voorlichtster benadrukt dat de behulpzame ambtenaren hun uren niet gedeclax"eex-d hebben. Overigens vond de politica in kwestie, A Hegger, het zetdui- veltje ook geen probleem. DEN HAAG - Naar de politie maandag heeft bekendgemaakt is vorige week woensdag in zijn woonplaats een 3 8-j arige Ha genaar aangehouden, die ervan wordt verdacht in december vorig jaar op grote schaal harddnxgs te hebben gedeald in Ter neuzen. De drugs werden in die periode uit twee panden ver kocht en dat bracht overlast voor de buurt met zich mee. Bij zijn aanhouding had de Hagenaar- bovendien tien gram cocaï ne in zijn bezit. De man is na verhoor in preventieve hechtenis genomen. Binnenkort wordt hij voorgeleid aan de rechter. ildtimers an Sluiskil aar Hulst ÜLST - Meer dan zestig klas- eke auto's zijn op zaterdag 30 ti ixx Zeeuws-Vlaanderen te wonderen in de tocht 'Rise to e Occasion'. Organisatie Pol- rtocht Zeeuws-Vlaanderen ieft een route van vijftig kilo- der uitgestippeld van Sluiskil lar Hulst. overwegend Britse deelne- ers vertrekken 's ochtends maf Sluiskil en rijden via Ter- tizen, waar ze een zogenaam- 'stop and go' maken naar ampen, waar ze de motoren eer even stilzetten, ■a de Margaretsedijk en Pau spolder gaan de deelnemers arLamswaax'de. Hier verwel- rot burgemeester Th. Steen- unp van Hontenisse de zoekers. Fanfare 'Vrijheid «dracht' maakt muziek. Het atste deel van de tocht voert 'deelnemers naar Hulst. Hier icht hen een officiële ont- mgst op het stadhuis door lo- i-burgemeesterB. Picavet. itoliefhebbers kunnen onder- issen de klassieke auto's bekij- Zij staan opgesteld op de rote Markt te Hulst van 14.00 17.30 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman M.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 37383? Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl LE.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Antoine Prinssen De jaren 1995, '96 en '97 van de vori ge eeuw vormden een bewogen pe riode in de geschiedenis van Clinge. De armoede was groot, ook in de dagen dat de vissers in het dorp veertienduizend toxx' mosselen, tachtig ton krabben en acht ton garnalen uit de Wester- en Oos- terschelde haalden. Voor velen werden de dagelijkse omstandigheden nog moeilijker door natuurrampen en an der ongerief. Daaronder waren rampen die wij vandaag de dag ook nog kennen en rampen waartegen wij ons ondertus sen beter hebben gewapend. Op 15 januari 1896 woei de houten ko renmolen van molenaar Van Helsland om. Het ongeluk gebeurde teiwijl de molenaar en zijn knechten August Goossens, Benignus Lernout en Johan Plasschaert bezig waren de molen, die op hol was geslagen, uit de wind te krij gen om te voorkomen dat de assen te heet zouden worden. De molen werd door het ongeluk volledig vernield. De molenaar en een van zijn knechten raakten zwaargewond aan hoofd en be nen. De schade die in deze jaren door het on weer werd aangericht, is opvallend gx'oot. In de zomer van 1895 sloeg de bliksem in schuren van de landbouwers Cammaert en De Moor. Beide gebou wen brandden tot de grond toe afmet al het vee, de materialen en voorraden er nog in. Maar dit was schade waartegen de landbouwer zich kon verzekeren. Bijvoorbeeld bij De Oude Zwolsche uit Den Haag. Hooimijt Een grotere ramp voltrok zich op 15 ju ni 1896. Vijf personen hadden zich op de vlucht voor de regen verscholen in een hooimijt. Toen de hooimijt dpor de blik sem werd getroffen en in brand vloog, konden Constantinus Pauwels uit Boschkapelle en Bruno Tock niet op tij d worden gered. Constantinus was 21 jaar oud, ongehuwde zoon van Aloys en van beroep veldarbeider; Bmno was een 70-jarige geboren Clingenaar, we duwnaar van Maria van Puymbroeck en landbouwer van beroep. Op het bid- p rent je uitgegeven ter gelegenheid van de begrafenis van de twee slachtoffers lezen we: Ik, oude Bruno Tock, heb tienmaal ze ven jaren, Zoo menige onweersvlaag mij over t hoofd zien varen. 7c Zei vaak: 'die bui komt op' ofwel; 'die bui zakt af', een nam mij meeNu zwijgt de weerprofeet in 't graf. O aloys! ons kind, Constant, waar zal hij schuilen Zie 't hemelvuur ontbrandt....Hoor hoe de orkanen huilen. Och Trien mijn vrouw, wat God bewaart, is wel be waard. Als t God belieft... Zoo keert hij straks... als 'tweer opklaart. De doods klok kondde alom de vreselijke tijding Geen weerzien van Constant.. Geen bode van verblijding. Och ouders, broeders lief! Wat treurt gij over mij! Laat staan die droefenis, dankt eer den Heer met mij. Schade en verdriet waartegen men zich niet kan verzekex'en. Runderziekte Een vandaag de dag nog bekende ziekte onder het vee is mond- en klauwzeer. Begin 1895 wex'd deze ziekte onder het rundvee geconstateex-d en wel op een hoeve in de Prospei'polder. Met carbol- zuur en zeep moesten de stallen in op dracht van het gemeentebestuur wor den ontsmet. Op dat moment stond er al zo'n veertien jaar in de parochiekerk van Clinge een beeld van de heilige Bernardus. Dit beeld, een anonieme schenking, was op 29 mei 1881 plechtig ingewijd. Bernardus was de bescherm heilige van de mijnwerkers, imkers en kaarsenmakers; zijn bijstand werd voornamelijk aangeroepen in geval van ziekte onder het vee. Hij stichtte in zijn De Oude Zwolsche uit Den Haag was eexx van de maatschappijen waarbij boeren zich tegen onweerschade konden laten verzekeren. Voor verlossing van rampen zoals mond- en klauwzeer wendde de vroege re agrariër zich vaak tot de heilige Ber nardus. foto Charles Strijd tijd talloze kloostex's en was in 1830 uit geroepen tot kerkleraar. Daarom wordt hij doorgaans voorgesteld in het habijt van de grijze monniken, met de attribu ten van de abt en de leraar: de staf en het boek. Zo ook in de parochiekerk van Clinge. Zijn feestdag werd en wordt gevierd op zijn stex'fdag: 20 augustus. Nadat paus Leo XIII in 1883 had bepaald dat de be devaartgangers een volle aflaat konden verdienen door een bezoek te brengen aan de kapel van de H. Bernardus en er te biechten en te communiceren in de week volgend op 20 augustus, groeide de verering van deze heilige in Clinge uit tot een kex-kelijk hoogtepunt en een jaaxiijkse bedevaart. In 1920 werd er zelfs een Broederschap opgericht ten einde op voorspraak van den H. Ber nardus genezing te verkrijgen van tijdelijke rampen, inzonderheid van ziekte onder het vee. Lid van de broe derschap kon men eenvoudig worden door zich in te laten schrijven in het broederschapsregister en een jaarlijkse bijdrage van 25 cent te betalen. Het beeld van de H. Bernardus is nog altijd aanwezig in de parochiekerk van Clin ge, terwijl zijn kapel, linksachter in de kerk, nu is toegewijd aan O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. door Barend Pelgrim HULST - De patiëntenvereni ging Samen Beter heeft het college van Burgemeester en Wethouders van Hulst om op- helderinggevraagd over een en quête die is rondgestuurd. Het gaat om een grootschalig ge zondheidsonderzoek dat in alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten wordt gehouden. Door middel van een uitgebreide en gevari eerde vragenlijst willen de ze ven gemeenten de gezondheids toestand van de inwoners in de regio in kaart brengen. Samen Beter vraagt zich af of de ge meenten niet erg ver gaan met de gestelde vragen. Zo wordt in de formulieren de respondenten gevraagd hun postcode in te vullen, hoeveel ze drinken, of ze ziekten onder de leden hebben en hoe het voedingspatroon er uit ziet. De bewuste enquête bestaat uit 44 meerkeuzevragen waarin wox'dt geïnformeerd naar het welzijn van de inwoners. De pa tiëntenvereniging vindt echter dat een hoop vragen wel erg per soonlijk zijn en plaatsen vraag tekens bij het waarborgen van de px'ivacy. In Hulst zijn ruim 900 mensen aangeschreven. „Wij zijn benaderd door perso nen die vonden dat er hele vreemde zaken gevraagd wer den", verklaart secretaresse van Samen Beter, Marijke Hende- riks. „De klachten kwamen vooral uit Hulst. Daarom heb ben we dit college aangeschre ven. Het feit doet zich voor dat deze vragenlijsten gericht ver spreid zijn en dat dus ook te her leiden is waar ze vandaan ko men. Wij hebben onze twijfels bij deze werkwijze." Daarnaast plaatst de patiëntenvereniging ook kanttekeningen bij het doel van het onderzoek. Zo wil de ge meente bijvoorbeeld weten of iemand vindt dathij,zij de laat ste tijd zinvol bezig is', of men zich de laatste tijd 'redelijk (on)gelukkig gevoeld heeft', of iemand 'tevreden is over zijn- SLUIS - Bij een alcoholcontrole gisterochtend in de Sluisse Sint Annastraat bleek dat een vijf tigjarige autobestuurder uit die plaats nxim twee keer de toege stane hoeveelheid alcohol had genuttigd. De man kreeg een rij - verbod van vier uur en een dag vaarding. /haar seksuele leven, relatie met de partner en financiële situa tie' en gemiddeld hoeveel dagen per maand 'iemand alcohol drinkt'. „Wat heeft de gemeente er mee te maken of ik twee of tien pils drink?", vraagt Hende- riks geïrriteerd. „Het enige doel wat ze met deze vi-agenlijst kun nen doenis het in kaart brengen van leefpatronen in bepaalde wijken. Zoals ik al zei: deze vra gen zijn zo specifiek dat ze zo kunnen traceren wie hem heeft ingevuld." Door middel van een brief aan de gemeente vi'aagt de vereni ging op basis waarvan mensen zijn aangeschreven en hoe het zit in het kader van de Wet Per soonsregistratie (WPR). Volgens de registratiekamer WPR is vooral het vx-agen naar de post code een knelpunt. „De gezond heidszorg is Nedexiand is goed georganiseerd en daar hoeft de gemeente zich niet mee te be moeien", meent Henderilts. „En als ze willen zorgen voor een goed inilieubeleid of een pretti ge omgeving dan moeten ze een andere manier zoeken om dit te doen." GOES - De Fibromyalgiever- eniging, voor mensen die lijden aan deze reumatische aandoe ning, houdt samen met de GGD Zeeland dinsdag 26 mei een in formatiemarkt in het GGD-ge- bouw aan de Westwal 37 in Goes. Op de markt staan de volgende oi'ganisaties: Oosterschelde Thuiszorg, Reumaconsulente, WAO-platform, Patiënten- en Consumentenplatform, Infor matie- en klachtenbureau. GGD Zeeland en de Fibromyal- gievereniging. Bezoekers kun nen er van 14 tot 16 uur tex'echt. SINTJANSTEEN Wandelvierdaagse - De evene-* mentencommissie van de Wa rande in Sint Jansteen houdt van maandag 8 tot en met don derdag 11 juni de jaarlijkse wandelvierdaagse, met keuze uit vijf en tien kilometer. De routes zijn uitgezet in de bosrij ke omgeving. Inschrijven kan vanaf 18.30 uur in het gemeen schapcentrum De Warande. D.P.LINTHOUT,Gedeleg.Comm. W.WILMINK,Directeur. #$$£$96

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43