Examenvakanties in Zeeland Schelde Jazz Festival biedt als vanouds brede programmering PZC Rijksheren hekelen provinciaal offensief tegen roze invasie SBKM blij met verhuizing zeeland 10 uitslagen kunst cultuur dinsdag 26 mei 1998 door Henk Postma De Nederlanders en hun va kantiebestemmingen. Dat was gisterochtend een van de hoofdonderwerpen van de mavo/vbo examens aardrijks kunde. En dan moet jè niet raar opkijken wanneer er ook een vraagje over toeristisch Zee land tussen zit. Maar dat dit ge west zo nadrukkelijk in beeld zou komen als gisteren het geval was, daar had niemand op gere kend. Mavo/vbo-c opende met een fa miliair kiekje uit golfslagbad De Roompot in Kamperland. Aan de examenkandidaten de opdracht dat sfeerbeeld eens goed te bekijken, en daarna uit te leggen waarom 'dit zwempa radijs geen cultuurtoerisme is'. Volgden nog vier andere vragen over Zeeland vakantieland. Wie wist dat het Veerse Meer voor surfers beter vaarwater is dan de Wester- of Oosterschelde, kon daarmee twee van de ne gentig te behalen punten bin nenslepen. Hetzelfde gold voor een opgave die de invloed van slecht weer op de bezetting van Zeeuwse hotels, bungalows en campings tot ondeiwerp had- Ma vo/vbo-d bevatte een foto en een kaartje van de Oosterschel- de-stormvloedkexing. Aan de examenkandidaten de taak uit te leggen waarom achter die ga- tendam een totaalverbod geldt voor alle watersporten. Volgde de Kraag waarom een cultuur toerist eerder een bezoek zal Het mavo examen aardrijkskunde-c prees gisteren het Veerse Meer als Zeelands beste vaarwater voor surfers aan. foto Lex de Meester brengen aan Middelburg dan aan Renesse. Wie daarnaast nog twee opgaven over accomoda- ties en overnachtingen in Zee land juist beantwoordde, had meteen al acht van de negentig te behalen punten verdiend. Pittig Erg moeilijk was het aardrijks- kunde-examen niet. Natuur kunde, dat 's middags op het programma stond was daaren tegen 'aardig pittig'. Althans volgens vbo-er Auke Willem Jongejeugd (16) uit Bruinisse. Dat wil niet zeggen dat het hem tegenviel. Hij had het zelfs nog moeilijker veiwacht. „Gelukkig waren er veel meerkeuzevragen. Bij open vragen moet je veel meer rekenen. Daar heb ik altijd wat moeite mee." Vwo'ers konden gisterochtend, wanneer ze daar voor voelden, ook in vakantieland terecht. Echter niet in Zeeland. Een van de titels waaruit ze voor hun op stel Nederlands konden kiezen luidde: 'Schrijf een beschou wing over het extreme toeris- me'. Als voorbeeld diende de toenemende populariteit van Antarctica als vakantiebestem ming. Erg veel animo om aan die opdracht te beginnen was er niet. Op het Zwin College in Oostburg lag het schaap Dolly beter in de markt. Dolly kwam onlangs als product van gen technologie ter wereld als kloon van een ander schaap. Mathieu Wijffels (18) uit Water- landkerkje pakte de 'mogelijk heid om een betoog te schrijven over dit gemanipuleer met erfe lijk materiaal zonder aarzeling bij de kop. „Ik ga biologische wetenschappen studeren. En daar is gen-technologie is on derdeel van." Hij raakte wel even verstrikt in z'n eigen argu menten. Dode ruimte 's Middags stond voor vwo'ers biologie op het programma. Echt leuk was dat niet. „Er za ten best een paar rotvragen tus sen", vond Mathieu Wijffels. Vooral met meerkeuzevraag acht, over de inhoud van de do de ruimte in menselijke longen, wist bijna niemand raad. Van de havo kwamen gisteren alleen de kandidaten in actie die muziek of biologie in hun pak ket hadden. Wat muziek betreft waren dat er in Zeeland maar enkelen. Biologie viel niet mee. „Het lag op een hoger niveau dan het schoolonderzoek", oor deelde Eline Broijl (17) uit Cad- zand. Klasgenote Elsbeth van Exter (18) uit Hoek kon dat vol mondig beamen. „Er waren nogal wat open vragen, veel meer dan ik had verwacht. Ik heb ik lievermeerkeuzevra gen." Zijn die dan gemakkelij ker'? „Ja zeker wel", grinnikte Eline, „Want het goede ant-' woord staat er dan altijd bij." vwo Biologie 1D; 4C; 5B; 8D; 9D; 10D; 11B; 12C; 14E; 13B; 17A; 20A; 19C; 24F; 25D; 26D; 29A; 34B; 35A; 40C; 41A HAVO/VHBO Biologie 4C; 6A; 7D; 9A; 16B; 19B: 24B: 25A; 27C; 28A; 29B; 30D; 31B; 32E; 33F; 34A; 35B; 41A; 44B; 45E; 46C; 47A; 48B; 50C; 49C. VBO/MAVO Aardrijkskunde C 1B; 5A; 4B; 6D; 7D; 8C; 12D; 13C; 16A; 17C; 18B; 21C; 22A; 23B; 24D; 26C; 27C; 28B; 30B, 31C; 32B; 35B; 38A: 39A; 43B: 44D; 45C. VBO/MAVO Natuurkunde C IA; 2C: 3A: 5A; 6A; 7C; 9D; 10B; 11A; 12C; 13B; 14D; 15A; 17C; 26B; 27B; 29C; 30C; 32A; 35C; 40A; 41C. VBO/MAVO Aardrijkskunde D 1B; 6B; 7D; 8C;10A; 12A; 13D; 14D; 17D; 18A; 21B; 23A; 24A; 26D: 27C; 29B; 30C; 32B; 34B; 38D; 41D; 42A; 44D; 45B; 46C. VBO/MAVO Natuurkunde D IC; 3C; 4A; 6A: 7A; 9D; 10D; 11D; 12A; 18A; 22B; 24E: 26C; 28A; 31C; 32C; 34B; 35C; 36B; 37C. Eerst meedoen aan de loterij Als hij zijn rijbewijs net zo gemakkelijk haalt als zijn vwo- diploma. dan staat Mathieu Wijffels (net 18 geworden) uit Waterlandkerkje niets meer in de weg om in Leiden welgemoed aan een studie in de biologische wetenschappen te beginnen. Dan heeft hij de zekerheid dat hij mobiel genoeg is om met grote regelmaat naar het Zeeuws-Vlaamse land terug te keren. „Want ik heb hier natuurlijk nog wel rn'n vriendin en m'n familie." Met alleen nog economie I en Engels voor de boeg, kan hem zijn vwo-diploma nauwelijks ontgaan. Nu nog leren autorijden. De eerste vier lessen zij n al achter de rug. Achter het stuur zitten blijkt leuker dan neuzen in de boeken. „Ja, echt gaaf om te doen." De leerling van het Zwin College in Oostburg moet nu nog in twee vakken examen doen: economie I en Engels. Zijn streven was er op gericht voor alle vakken een zeven te halen. In veel gevallen lijkt dat gelukt. Van wiskunde-b is hij niet zeker. „Daar ben ik minder goed Ook natuurkunde kan nog tegenvallen. Want dat was 'redelijk Schoolbanken verleden tijd Mathieu Wijffels Het liefst zou hij nu meteen geneeskunde gaan studeren. Maar wil j e tot die studie worden toegelaten, dan moet je meedoen aan een loterij. „Je hebt 3 5 procent kans dat je erdoor rolt. "Dus speelt hij op zeker. Eerst biomedische wetenschappen studeren aan de Leidse universiteit. En dan, als het even meezit, tijdens de rit overschakelen naar geneeskunde. Overigens wacht hem ook voor die biomedische studie nog een loting. „Maar daar heb je een kans van bijna 100 procent." Auke Willem Jongejeugd Hele dagen op een stoel zitten. Nee, dat is niets voor Auke Willem Jongejeugd 16) uit Bruinisse. Dus het wordt hoog tij d dat hij de schoolbanken verlaat. Er ligt al een baan voor hem klaar. Volgende week, nog voor hij zijn vbo-diploma op zak heeft, kan hij aan de slag bij een plaatselijk installatiebedrijfEerst een paar weken als vakantie werker. Daarna als leerling-elektricien. Helemaal vrij van schoolverplichtingen is hij dan overigens nog niet. Als partieel leerplichtige wordt hij één dag in de week bij het Regionaal Opleidingen Cefrtrum (ROC) te Middelburg verwacht. Maar eerst moet Auke dus nog even zijn vbo-diploma halen. Hij bereidde zich daar de afgelopen jaren op voor aan scholengemeenschap Sehouwen-Duiveland in Zierikzee. Het merendeel van de examens heeft hij inmiddels achter de rug. Gistermiddag stond natuurkunde-c op het programma. Hij vond het 'aardig pittig', maar minder moeilijk dan verwacht. De vervelendste dag moet nog komen. Die is morgen. Dan is het laatste vak, Engels, aan de beurt. Maar tot dusver heeft hij, wat zijn resultaten betreft, geen reden tot klagen. Auke is dan wel niet zo'n stoelenzitter, als hij eenmaal voor de computer heeft plaatsgenomen, is hij daar niet gauw van weg te slaan. Thuis gebruikt hij de pc voor het mengen van muziek, vooral hardcore. En verder doet hij zij n werk als secretaris van een scoutinggroep op de computer. Hij heeft daarvoor niet alleen een tekstverwerker, maar ook een tekenprogramma op scherp staan, 'zodat de brieven die ik maak er altijd anders uitzien'. door Richard Hoving MIDDELBURG - De voorge stelde herziening van het streekplan Zeeland, die bedoeld is om de groei van de intensieve veehouderij aan banden te leg gen, is slecht onderbouwd en frustreert gewenste ontwikke lingen. Deze kritiek uitten ver tegenwoordigers van de rijks overheid gisteren in een vergadering van de Provinciale Planologische Commissie (PPC). Het dagelijks provinciebestuur presenteerde eind vorige maand vergaande maatregelen die nieuwvestiging van varkens- en kippenbedrijven in grote delen van Zeeland onmogelijk maakt. Bestaande bedrijven mogen eemnalig beperkt uitbreiden. De intensieve veehouderij wordt als neventak aan een maximum vloeroppervlakte van 1.600 vierkante meter ge bonden. Namens het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) wees L. Verhees gede puteerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) op de matige onderbouwing van de streekplanherziening. „Ik vraag mij af in hoeverre hier ruimtelijk beleid wordt ge maakt." Volgens Verhees doet het provinciebestuur er goed aan om in de definitieve versie van het streekplan duidelijk aan te geven dat de herziening niet alleen wordt doorgevoerd om dat alle andere beleidsinstru menten tekortschieten. R. Woudstra van de directie Zuidwest van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) plaatste even eens vraagtekens bij de 'ruimte lijke invalshoek' van de voorge stelde herziening. Daarnaast adviseerde hij Van Zwieten om flexibeler om te gaan met de for se beperkingen die de intensieve veehouderij in Zeeland wordt opgelegd. Volgens Woudstra wordt niet alleen de komst van megastallen onmogelijk ge maakt, maar ook de vestiging van een kringloopbedrijf voor mestkuikens. Van Zwieten reageerde dat hij het volledig eens was met de constatering van Woudstra. Toch voelde hij er weinig voor om een uitzondering te maken voor bedrijven die op een ve antwoorde, door de overlie gestimuleerde manier met fe milieu omspringen. De vertegenwoordiger van Zeeuwse Land- en Tuinbom organisatie (ZLTO) in de pn "j vinciale adviescommissie, Feijtel, sloot zich aan bij hi pleidooi van Woudstra en Vei11 hees. Direct na de presentat), van de streekplanherzieningg 'e de ZLTO al te kennen 'teleurg™ steld te zijn in de opstelling vj het provinciebestuur'. Feij! herhaalde dat een groot aan! veehouders in de problemen ki men als ze slechts eemnalig hij bedrijf met tien of twintig pn cent mogen uitbreiden. Van Zwieten nam verontwaardig1' kennis van Feijtels vrees. „D ,c verwijt heeft u mij nu al he haaldelijk gemaakt. Een goe11 onderbouwing heeft u er dusverre nog steeds niet bij g leverd." Norm voor intensieve veehouderij bekrachtigd DEN HAAG- Gedeputeeri Staten van Zeeland hebben recht duizend vierkante mcti als maximum oppervlakte vas gesteld voor de vrije vestigh van intensieve veehouderijen de gemeente Sluis-Aardenbui Dat stelt de Raad van State: het door B en W van Sluis-As denburg en de LTO-raad Ze land ingestelde beroep tegenb besluit van de provincie overh herziene bestemmingsplan bu tengebied. B en W menen dat drieduizec vierkante meter een aanvaan baar maximum is voor intens! ve veehouderijen en de LK raad Zeeland wil dat er ge maximum aan de oppervlak wordt gesteld. In hetzelfde pn vinciale besluit onthielden G goedkeuring aan de wijze waa op B en W bouwaanvragen va tweede agrarische bedrijf sw ningen willen beoordelen. H gemeentebestuur van Sir Aardenburg vocht ook dat derdeel van het provincia goedkeuringsbesluit vergee aan bij de Raad van State. door ErnstJan Rozendaal door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De subsidies voor het komende Schelde Jazz Festival - dat van donderdag 4 lot en met zondag 7 juni in Ter- neuzen wordt gehouden - zijn met een derde teruggelopen, maar de programmering heeft daar niet onder geleden. Voor het eerst werkt de organiseren de Stichting Jazzclub Zeeuwsch-Vlaanderen samen met vier andere organisaties, te weten de Stichting Blues Pro motion, Stichting Kalashnikov, Stichting Porgy Jazz en Stichting Prometheus. Dat heeft geresulteerd in een brede programmering met Piet Noor- dijk Benny Bailey, Banda 21, The Hoax, Radio Kings, David Sanchez, Macleim en J. Bemlef als bekendste namen. „Financieel gezien hebben we even pas op de plaats moeten maken", zei voorzitter Guido Goethals maandagmiddag tij dens de programmapresentatie van het zesentwintigste Schelde Jazz Festival. „Na ons jubileum vorig jaar hebben we ons moe ten bezinnen waar we met het festival naartoe willen. Het ant woord is gevonden in de verbre ding. We werken met vier orga nisaties samen die allemaal affiniteit hebben met jazz. Dat zorgt voor een verbreding van het muzikale aanbod, zij het binnen het jazz-idioom. We ver wachten daardoor meer pu bliek. Alle verschillende items krijgen een eigen plek, waar door we dit jaar ook met meer podia werken." Naast de bestaande podia op de Markt, de Brouwerijstraat (met jonge Zeeuws-Vlaamse muzi kanten), de Nieuwstraat (oude stijl jazz), het Zuidlandtheater Concert Goese Grote Kerk GOES - De Middelburgse orga- niste Margreeth C. de Jong geeft zaterdag 30 mei een uitvoering op het Marcussenorgel van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Het concert begint om 20.00 uur. De Jong speelt werken van on der anderen Bach, Buxtehude, Ferdinand Timmermans en Marco Enrico Bossi. Het is mo gelijk het voorlopig laatste con cert in de kerk die zoals bekend op dit moment een restauratie ondergaat. The Radio Kings MIDDELBURG - Het Prins Bernhard Fonds en het Anjer fonds hebben vorig jaar 329.778 gulden besteed aan 68 kunst projecten in Zeeland. Het meeste geld werd uitgege ven in de sectoren muziek en beeldende kunst. Komende week begint de nieuwe Anjerac- tie in Nederland. Vrijwilligers van culturele verenigingen gaan langs de deur om te collecteren. De verenigingen mogen een der de houden van het geld dat zij inzamelen. MIDDELBURG - De verhui zing van de Stichting Beel dende Kunst Middelburg (SBKM) van het stadhuis en de Kuiperspoort naar de ach terzijde van het nieuwe me- diahuis De Uitgeverij aan de Zusterstraat zal een flinke impuls geven aan het kunst klimaat in Middelburg. Daar van is directeur Lex ter Braak van de SBKM overtuigd. Hoe wel de verhuizing noodge dwongen plaatsvindt, be schouwt Ter Braak het als een buitenkansje. „Fantastisch. Geweldig. Te gek." Het kantoor van de SB KIM bevindt zich nu nog in het Middelburgse stadhuis, maar- de burgemeester heeft die ruimte opgeëist voor een -nieuw aangenomen acquisi teur. Metro S, na de Vleeshal de tweede expositieruimte van de SBKM, bevindt zich aan de Kuiperspoort boven de huisvesting van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. De kunstuitleen verhuist naar de Balans, waar geen plaats is voor de expositieruimte. Ter Braak: „Zowel door ons als door de gemeente is herhaal delijk gepleit voor een eigen huisvesting van de SBKM. Nu werden we in één klap gecon fronteerd met de noodzaak op zoek te gaan naar een ander kantoor én een andere exposi tieruimte." De nieuwe locatie is gevonden in de Zusterstraat, aan de ach terkant van het voormalige PZC-gebouw aan de Markt. Op de eerste verdieping komt het kantoor van de SBKM, sa men met een ontvangstruimte en een bibliotheek. In de ont vangstruimte komt een sup poost te zitten die een oog houdt op de trap naar de op de tweede verdieping gesitueer de tentoonstellingsruimte. Het gaat om drie aan elkaar geschakelde lokalen. Ter Braak heeft al een nieuwe naam voor de locatie: De ka binetten van de Vleeshal. Neutrale ruimte „We zijn nu af van de domi nantie van de ruimte. Zowel de Vleeshal als de zolderruim te Metro S bepalen door hun vormgeving wat daar voor een kunstenaar mogelijk is. In de Zusterstraat krijgen we een neutrale expositieruimte waar kant en klaar werk kan worden getoond. De program mering wordt een verlengde van die in de Vleeshal. Dus Het pand aan dc Zusterstraat, dat het nieuwe onderkomen van de SBKM wordt, krijgt enkele aanpassingen, ontworpen door de Eindhovense kunstenaar Piet Dirkx. foto Lex de Meester bijvoorbeeld ander werk van iemand die in de Vleeshal een installatie maakt, of een groepstentoonstelling, of twee of drie kunstenaars die iets met elkaar te maken heb ben. Ik krijg nu de gelegen heid een context te creëren voor wat in de Vleeshal plaatsvindt. Mensen die mis schien vinden dat in de Vlees hal een beetje raar werk te zien iskunnen wat ze daar ge zien hebben spiegelen aan werk elders in de stad. Dat zou dus het begrip en daarmee het draagvlak voor de Vleeshal vergroten." Architectuur „Verder krijg ik op de nieuwe iocatie eindelijk de mogelijk heid op een normale manier lezingen te organiseren, niet in de bizarre entourage van een trouwzaal. Ik hoop dat de bibliotheekruimte veel men sen aantrekt om boeken te raadplegen. We zullen het aantal abonnementen op tijd schriften uitbreiden. Zelf zijn we voortaan ook sneller voor mensen aanspreekbaar. We zitten niet meer verborgen in het stadhuis. We hebben een smoel naar de stad." De Eindhovense kunstenaar- Piet Dirkx is aangezocht om het nieuwe gezicht van de SB KM op te maken. Ter Braak: „De architectuur van de gevel is onopvallend maar heel mooi. Er zit spanning in, met dat balkonnetje, die elemen ten die eruit zwiepen enterug- vallen. Zeer modern, zou ik bijna zeggen. De kunstenaar- is gevraagd de kwaliteit van de gevel te benadrukken. Hij moest een oplossing vinden voor de loze ruimte die ont staat achter de ramen op de tweede verdieping, waar wanden komen van de ten toonstellingsruimte. Daar ko men vitrines met tl-lampen, waardoor er verschillende kleurvlakken op de gevel ont staan. Verder worden het bal kon en de kolommen geschil derd." De Middelburgse architect Johan de Koning ontwerpt het meubilair voor de kantoor ruimte en de bibliotheek. In oktober moet het pand aan de Zusterstraat verbouwd zijn. Dan volgt de inrichting. In ja nuari gaat waarschijnlijk de eerste expositie open. De verhuizing kost 350.000 gulden. Een gedeelte komt voor rekening van de gemeen te en de SBKM, maar tot te vredenheid van Ter Braak is een derde van het bedrag door sponsors opgebracht. In het nieuwe, grotere pand zal de SBKM meer kosten maken. Er is meer ruimte voor exposities en er komt een suppoost in dienst. Toch verhoogt de ge meente de subsidie aan de SB KM niet. „We hebben daarom ervoor gekozen een aantal ja ren geen aankopen meer te doen", aldus Ter Braak. „Dat is doodzonde, want in de mar ge van de exposities in de Vleeshal konden we voor rela tief weinig geld werk van goe de kunstenaars aankopen. Aan de andere kant, zolang er geen museum is, is het ook niet handig om kunst op te slaan in een te krap geworden opslag." Zie voor De Uitgeverij en de ver nieuwde Markt ook het katern op pagina 15-21 Collecte leverde Zeeuwse kunst ruim drie ton op Piet Noordijk optreedt. Daar gaat in de jazz- tempel een optreden aan vooraf van het quintet van saxofonist David Sanchez uit Puerto Rico, die eerder met veel succes in Terneuzen optrad. Verwachte hoogtepunten op het bluespodium zijn de optredens van de Engelse groep The Hoax (zaterdag), die onder meer ook op Parkpop in Den Haag staat geprogrammeerd, en The Radio Kings, in cle Verenigde Staten beschouwd als opvolger van de fameuze Fabulous Thunder- birds. Op zaterdag verder het Bill Roseman Trio en Soul Suc ker en zondag het kwintet Dou ble Brown, allemaal groepen die Belgie als thuisbasis hebben. Tijdens de jazznight in Kalash nikov treden PB. Sandwich uit Eindhoven, de Hexable Work force uit Terneuzen en de Engel se punkjazzformatie Blurt op. Oude stijl jazz komt van (zater dag:) New Orleans Music Com pany. Hotter than six, (zondag:) Scat Cats en Flying Dixies. De jonge honden die optreden zijn (zaterdag:) het Arno Krijger Quartet, het Arno Francke Quartet, (zondag:) het Frank van de Berge Quartet en Cross Currents. (gala-avond) en Porgy Bess, verrijst een bluespodium aan de Westkolkstraat. en wordt alter natieve jazz geprogrammeerdin Kalashnikov. Streetparades Op zaterdag- en zondagmiddag worden in het centrum van Ter neuzen streetparades gehouden door de groep Santo Y Fiesta, een straatorkest van Rony Ver biest genaamd Rony's Dixies, de Flying Dixies, de N.O. Long- field Jazz Crackers en de Homy Honkers. Verder zullen op za terdag en zondag in de Graan- beurs, bistro Het Arsenaal, de Groote Slock, Westkant en Het Biel-winkeltje jazzgroepen op treden. Behalve in Porgy Bess en het Zuidlandtheater zijn alle optredens gratis. Het Schelde Jazz Festival be gint donderdagavond 4 juni in Porgy Bess met een lezing van schrijver J. Bernlef getiteld 'Haait jazz de 21ste eeuw?' en een optreden van Dig d'Diz, de band van de Zeeuws-Vlaamse saxofonist Jan Menu. Op vrijdag is Piet Noordijk de ster van de gala-avond in het Zuidlandtheater met zijn aan Charlie Parker opgedragen pro gramma Piet plays Bird. Speci ale gast is de Amerikaanse trompettist Benny Bailey. Tegen middernacht volgt in Porgy Bess een ode aan wijlen accor deonist Johnny Meyer The Dutch Swing College Band door een aantal Belgische jazzmuzi kanten onder leiding van Rony Verbiest. Anders dan in voor gaande jaren is vrijdags geen jazz op straat geprogrammeerd. Op de Markt treden zaterdag John White's Big Band, het zi geunerorkest van Janos Csikos, de Antwerpse formatie Grand Cru, het Rony Verbiest Trio met trompettist Bert Joris en de twaalfkoppige Cubaanse salsa band Banda 21 op. Zondagmid dag is de beurt aan de Belgische bigband de Frydaynight Blas ters en de Braziliaanse jazz- groep Macleim die zaterdag nacht ook in Porgy Bess The Hoax EXAMENKLAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42