arbé leurt met industriegrond Veiligheid wegwerker soms sluitpost Appel blijkt in de les smakelijker Straatspeeldag in Sas van Gent Reizigers missen aansluiting door nieuwe treintijden Deltavlieger door een combinatie van factoren neergestort evredenheid over grotere Zeeuwse rol bij plannen tweede Maasvlakte Mobiel bellen nu voordeliger dan ooit. LIBERTEL zeeuwse almanak Databankje krWout Bareman NEUZEN - Is de aanleg van miljarden verslindende Lede Maasvlakte wel nodig, •wijl elders in Zuid-West-Ne- irland nog volop industrie- iind aan diep vaarwater aan- is? Dat was de hamvraag Jens de informatieve bijeen- imst die de projectgroep ainportontwikkeling Rotter - iiu maandagavond de luttele zoekers (het waren er nauwe- |;s twintig) in Terneuzen voor- Burgemeester drs. R. C. E. irbé van Terneuzen wees op de jichtige mogelijkheden - meer duizend hectare - die Zee- ad te bieden heeft. kga u natuurlijk niet zeggen elke kandidaten zich voor die onden hebben aangediend, aar ik verzeker u dat er inte- sse is", zei hij. Barbé vond het merkelijk dat de provincie eeland - maar ook Noord-Bra- jnt- niet vanaf het begin be- okken was bij de (globale) anvorming. middels is in die omissie voor- en. Naast Barbé zelf maken deputeerde ihg. J. Hennekeij directeur ir. J, M. Philippen in Zeeland Seaports nu deel Ivan het overlegorgaan. srbé vond dat uitermate be- ngrijk. „Want aanvankelijk ekhet erop dat Zeeland welis- aar in het verhaal moest wor- n meegenomen, maar dat de anontwikkelaars zich toch igstvallig vastklampten aan it 'Rotterdam-verhaal' Iverloophavem irwijl het havenschap Zeeland iaports toch al een jaar of wat leden met de haven van Rot- rdam het samenwerkingsver- ind Exploitatiemaatschappij aas-Schelde opzette teneinde n overloophaven (de Scaldia- iven in Vlissingen-Oost) te ïëren voor Rotterdam, aar daarover sprak proj ectlei- ;r H. van Zwam maandag- lampioenschap rekpaarden IEDE - In Eede wordt zondag 1 mei een internationale trek- larden-trekwedstrijd gehou- obert Vermeire verdedigt met ijn 15 jaar oude merrie Bea van Zwaanstraat het kampioen- ïap 1997. Er doen 19 merries, ai hengst en een ruin aan mee. paarden trekken 300, 600, 10 en 1800 kilo, gevolgd door finale om het kampioen- ap. ewedstrijden duren vanl4.00 18.00 uur. avond in Terneuzen met geen woord. „Nee", lichtte hij latei- toe. „We zetten in deze eerste in spraakronde in op drie verschil lende mogelijkheden. We praten over het beter benutten van de haven- 'en indrustriegrond in Rotterdam en directe omgeving, over het gegeven dat er elders uiteraard ook voldoende grond beschikbaar is én over - en dat noem ik niet voor niets als laat ste - of er uiteindelijk een twee de Maasvlakte moet worden aangelegd. En eerlijk gezegd maakt het mij geen biet uit wat er uiteindelijk als oplossing uit de bus komt. Wij inventariseren nu en we rapporteren op termijn aan de regering, die vervolgens knopen moet doorhakken. Waar het om gaat is dat wij oplossin gen aandragen voor de ontwik keling van de haven in de ko mende tientallen jaren. En daarbij is het uiteraard van emi- net belang waar de bedrijven zich willen vestigen. Is dat in Zeeland? Prima. Maar ja, 'tïs de vraag of die bedrijven dat - ook in verband met de logistiek - willen. Daarnaast spelen ook overheidsmaatregelen daarbij een rolDe Vlaamse havens ko men in het hele verhaal van Mainport Rotterdam niet voor. De oorzaak is en blijft simpel: concurrentie, die zelfs tussen de Nederlandse havens nog steeds fiks aanwezig is. Bouw- en Houtbond FNV luidt in Oostburg campagne in FNV-campagneleidcrs informeren personeel van Hak uit Gcldcrmalsen, dat bij Axel bezig is niet de aanleg van een aardgastranportleiding. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Bouw- en Houtbond FNV is maandag ochtend in Oostburg begonnen met de campagne 'gezond en veilig op de weg'. Het startsein voor de actie bij grond-, weg en waterbouwers in Zuid- West-Nederland werd gegeven bij Fundex in Oostburg. Daar constateerde districtsbe stuurder J. van der Borgt dat het funderingsbedrijf de zaak jes prima in orde heeft. Een uitgebreid pakket van veilig heids- en milieumaatregelen is genomen om ongevallen en uitval van werknemers te voorkomen. H. C. M. Breek van het bedrijf toont zich na afloop van het bezoek niet verrast over dit po sitieve bericht van de vak bond. Fundex - Funderings technieken Verstraeten - is im mers niet voor niks met twee sten-en van het Veiligheids Certificaat voor Aannemers beloond, meent hij. Het be drijf, dat onder meer werken uitvoert aan een papierfabriek in Velzen, het Museumplein in Amsterdam, het nieuwe hoofdkantoor van Philips in Amsterdam en in de havens van Gent en Zeebmgge, heeft een commissie in huis die waakt over de Veiligheid, Ge zondheid, Welzijn en Milieu (VGWM-commissie). Deze evalueert bijvoorbeeld conse quent bijna ongevallen. Ook zijn er op de werkplaats en op locaties de nodige voorzienin gen aangebracht of aanwezig om het werken zo aangenaam mogelijk te maken. Mobiele af zuiginstallaties, beschermen de kleding, op maat gemaakte gehoorbeschermers en afval scheiding horen daarbij. De Bouw- en Houtbond FNV ziet het ook weieens anders. Van der Borgt: „Bij sommige bedrijven vormt de veiligheid de sluitpost. Ze moeten con curreren en proberen om op dit onderdeel de kosten te druk ken. Wij zien nog vaak dat er onnodige risico's worden geno men. Het ontbreken van goede schaftgelegenheden en goede wegafzettingen bijvoorbeeld." Breek denkt dat de extra inves teringen zichzelf terugverdie nen. „Het kost veel meer als ie mand twee dagen ziek thuis is." De campagneleiders gin gen verder naar Axel voor een bezoek" op locatie aan de stra tenmakers van de Zeeuws- Vlaamse aannemingsbedrij ven De Bokx, AZVen De Ruijs- scher en de aanleg van de aard gasleiding door het bedrijf Hak uit Geldermalsen. De campagnebus toert de komen de week nog door de rest van Zeeland en Brabant. Leerlingen van school Sint Jozef in Graauw kregen maandag een lesje over fruitteelt en de appel in het bijzonder. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim GRAAUW - „Waardering voor de fruitteelt in de buurt, zo kun je het best zien", vindt juf Yvon ne Kips. In het kader van de lan delijke actie voor fruitpromotie op basisscholen, konden de kin deren van de Sint Jozef in Graauw kennis maken met de appel uit eigen streek. Onder het motto '100 jaar Nederlandse Fruitteelt' én als gezonde start van de week werden de kinderen op een appel getrakteerd. En. ze waren enthousiast. „Ty pisch is dat, thuis vinden ze er vaak niks aan, maar hier is het net of ze in geen jaren fruit heb ben gezien.Teiwijl ze de kinde ren uitgeleide doet naar de schoolpoort, heeft juf Yvonne Regiovoordeel en Voordeelminuten maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonnementen van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p. min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om 't nog aantrekkelijker te maken: neem vóór 18 juli een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnementskosten. Bel voor meer informatie en de dichtstbij zijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Libertel is verkrijgbaar bij; BGC, BelCompany, Blokker, Brezan, CarConnect, Combi foto. Computer Company, Comshop, Correct Telecom, De Block, De Grote Edn, Dixons, Electro World, EP: ElcccronicPartner, Europa Foto, Expert, Filmpost, Flandri; Foto Klein, Halfords, De Harcnsc Smid, Horn Electro, In Car Quality Center, It's Electric, Kinorama, Mercedes Benz, Makro, MEGAPOOL, MIKRO Electro, Objectief, Office Center, PHONES4», Polectro, Radio Modern Electronics, Raf, RoadPhonc, Scheer Foppen, Steenweg, Tele Masters, TcleCom-TODAY, Telega rant. Valkenberg, Vogelzang, Vroom Dreesmann. SAS VAN GENT - Woensdag 10 juni is het weer Nationale Straatspeeldag, die jaarlijks georganiseerd wordt door de verenging Kinderen Voorrang uit Utrecht. Door de Verkeersveiligheidsgroepen van Philippine, West- dorpe en Sas van Gent worden er dan onder leiding van de Welzijnsraad Sas van Gent straatspelen gehouden om aan dacht te vragen voor de verkeersproblemen in de diverse ker nen. De aandacht gaat vooral uit naar de knelpunten nabij de scholen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De nieuwe dienstregeling voor het open baar vervoer in Zeeland kent hinderlijke hiaten, waardoor maandagmorgen reizigers in de kou zijn komen te staan. Tot ver rassing van de ZWN Groep en de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) reden de eerste treinen uit Vlissingen naar de Randstad vijf minuten vroeger dan zij dachten. Aansluitingen liepen daardoor mis. Gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer) deed het maan dagmiddag in de Statencom missie waterstaat en verkeer voorkomen, alsof dit de schuld van NS Reizigers is. De NS zou een andere dienstregeling heb ben gepresenteerd dan maan dagochtend is gereden. Door de 'onverwachte' manoeu- ,vre misten reizigers die met de boot uit Breskens kwamen, de eerste treinen in Vlissingen. Zij hadden maar twee minuten om over te stappen. Hetzelfde over kwam busreizigers in Goes en Middelburg. De NS heeft het dus gedaan in de ogen van Hennekeij. Dat de eerste stoptreinen vijf minuten eerder uit Vlissingen vertrek ken, was echter al geruime tijd bekend. Het spoorboekje maakt er gewoon melding van. De ZWN Groep wil snel maatre gelen treffen om de aansluiting van de bus op de vroegste stop treinen te verbeteren. Dat is met de aansluiting van de boot uit Breskens op de trein in Vlissin gen niet zo eenvoudig. De PSD overweegt 's morgens eerder te vertrekken uit Breskens, met als gevolg dat de bus niet meer op tijd bij de boot is. „Wij zitten in de tang", zei gede puteerde Hennekeij. „Wij moe ten in Breskens aansluiten op de ZWN-bus uit Brugge en in Vlis singen op de NS-trein. Eigenlijk is dat gekkenwerk." De aanslui ting van de boot op de stadslijn 57 in Vlissingen deugt trouwens ook niet. Daar zit maar een paar minuten tussen. Hennekeij droeg geen oplossing aan. Hij laat wel uitzoeken of het mogelijk is de boot beter te laten aansluiten op de bus óf de trein. „Wij moeten dan kiezen. De bus- of de treinreiziger moet bloeden." Minder tijd Niet alleen in de ochtenduren is de aansluiting boot-trein overi gens slecht. De hele dag is de overstaptijd veel korter gewor den. Er wordt gespeeld met de gedachte om dat te ondervan gen door alvast treinkaartjes te verkopen in Breskens of op de boot. De NS wil dat de provincie het tekort op die kaartverkoop (100.000 gulden) betaalt. Daar voelt Hennekeij niks voor. West-Zeeuws-Vlaamse trein reizigers krijgen inmiddels bij de NS in Vlissingen het advies vantevoren een treinkaartje te kopen, dat zij bij verti-ek alleen maar hoeven af te stempelen. Dat scheelt wachttijd voor het loket. Busreis naar Megafestatie OOSTBURG - De sector jeugd- en jongerenwerk van de stich ting Welzijn West-Zeenwsch- Vlaanderen verzorgt voor vrij dag 17 juli een busreis naar de Megafestatie '98 in Utrecht. De Megafestatie is het grootste jongerenspektakel van het jaar; meer dan 150.000 jongeren wor den verwacht tijdens het negen dagen durende evenement. De bus vertrekt om 8.00 uur uit Oostburg; rond middernacht zijn de deelnemers terug. Geïn teresseerden moeten zich vóór 3 juli aanmelden voor de busreis via 0117-455349. het boekje De Appel uit de kleu- terboekenserie De Kijkdoos nog in de hand. „Als je de kinderen gewoon een appel geeft en er verder geen aandacht aan be steedt, zegt het ze verder niks. Daarom is het fruit vandaag wat extra belicht, niet alleen bij de kleuters, maar ook in de andere groepen. Al is het bij deze groep natuurlijk extra leuk omdat je hier kan plakken, knippen en knutselen." Papieren boom In haar klaslokaal hangt een grote papieren boom op het schoolbord, met daarin appels met de namen van de leerlingen. En uitgeknipte appels vormen een leuke decoratie, leert een snelle blik in de klas ernaast. Graauw heeft volgens juf Kips bovendien een speciale relatie met de fruitteelt. „Deze promo tie op de Sint Jozef heeft een ex tra dimensie, omdat er hier een paar kinderen van fruittelers op school zitten. In het seizoen zijn er trouwens veel bewoners die gaan plukken en sorteren." door Guido van der Heijden NIEUWVLIET - „Deltavliegen is niet veel gevaarlijker dan veel andere sporten. Er zijn gewoon sporten die levensgevaarlijk kunnen zijn". P. Provoost is de eigenaar van Vliegterrein Nieuwvliet, het terrein waar za terdag een 45-jarige man uit het Zuid-Hollandse De Zilk een mislukte landing maakte met een deltavlieger. De man moest zwaar gewond naar het zieken huis vervoerd worden. Hij ver keert inmiddels buiten levens gevaar. Volgens Provoost gebeurde het ongeluk toen de man wilde lan den. Een boerderij hield de del tavlieger te veel uit de wind waardoor het toestel te weinig draagkracht of vaart overhield om in de lucht te blijven. Het toestel daalde te snel en de man maakte een harde landing. Vol gens politiewoordvoerder A de Clerq en Provoost is het ongeval een combinatie van factoren ge weest: de wind, de boerderij en misschien een inschattingsfout van de vlieger zelf. Een ongeluk met een deltavlie ger of met elk ander vliegend tuig wekt vaak de indruk dat mensen van honderden meters hoogte naar beneden storten. In Nieuwvliet ging het anders. „Het ging pas mis op een hoogte van zo'n zes meter. De vlieger van de man zag er nog intact uit, maar hij was nogal ongelukkig neergekomen met zijn hoofd", weet Provoost. De rijksluchtvaartdienst heeft naar het toestel gekeken, maar vond geen fouten of mankemen ten die het neerstoiten konden veroorzaken. Technisch was er niks met de vlieger aan de hand. Om met een deltavlieger de lucht in te mogen moet iemand in het bezit zijn van een zoge naamd 'zeilvliegbrevet'. Het brevet wordt uitgegeven door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor de Luchtvaart (KNWL) en wordt erkend door de Rijksluchtvaartdienst. De re gels zijn streng en een vlieger moet - net als voor het vliegen met een zweefvliegtuig - eerst lessen volgen. De piloot in spe krijgt les in thermiek; de weten schap rond het stijgen en dalen van lucht door bijvoorbeeld warmte. Daarnaast moet de leerling een aantal vlieguren maken. Pas dan mag er met een deltavlieger de lucht in worden gegaan. Het slachtoffer vloog volgens politiewoordvoerder De Clercq al sinds 1992 met deltavliegers „Er blijven risico's aan vastzit ten", meent Provoost. „Maar al les wat er misgaat is te veel Kindermiddag TERNEUZEN - Het Leger des Heils in Terneuzen houdt zater dag 30 mei een kindermiddag waaraan het evangelisch pop pentheater Kom en Zie van Leo en Suzette van der Veeken mee werkt. De voorstelling in De Triangel, bedoeld voor kinderen tot 12 jaar, begint om 14 uur, Vele jaren heeft het elektro nisch zakboekje die Middel burger goede diensten bewe zen. Onlangs bleek het echte r onverhoeds de geest te heb ben gegeven. De eigenaar was ten einde raad. Honder den zorgvuldig ingevoerde adressen en telefoonnum mers gingen schuil achter een hatelijk leeg beeld schermpje. De aard van het probleem bleef duister. Had het appa raatje voorgoed de geest ge geven of was er slechts spra ke van een lege batterij? En als dat laatste het geval was: wat zou er dan gebeurd zijn met de opgeslagen informa tie? Met een zorgelijk gezicht stelde de eigenaar deze pran gende vragen. Het advies van een collega om eens bij de le veranciervan het databankje langs te gaan, vermocht hem niet op te vrolijken. „Ik ver geet altijd waar ik dat soort dingen koop", zei hij moede loos. „Daarom heb ik de naam van de winkel ergens opgeslagen. Ja inderdaad, in mijn databankje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41