valt Nieuw kabinet Antillen Onze Top 10 Begeleiding jeugd uit Marokko moet beter Bescherming privacy steeds meer in knel oh Ellroy zoekt moordenaar Demonstratie van de toekomstsnelweg Jury wijst kritiek op boeken Voskuil af binnenland 3 RTL4 en 5 blijven Luxemburgs Dresselhuys-prijs voor Franssen Werkstraffen Oosterparkjeugd Schone schoorsteen kost kapitaal Directeur Nationale Ballet weg Decleir in de race voor Louis d'Or Horeca draait stukken beter Kandidaat-ministers beschuldigden elkaar van fraude Gaswinning kan kracht aardbeving vergroten 1.99 5.38 2.99 10. Nieuw: Bounty keukenpapier, pak 2 rollen 4.79 ..99 HAVO, VWO in 1 jaar Adders dupe van fietscrossers dinsdag 26 mei 1998 HILVERSUM - De Holland Media Groep (HMG) hoeft voor lopig geen Nederlandse licentie voor RTL4 en 5 aan te vragen. Ook de programmering van beide zenders valt per 1 septem ber met onder Nederlands toezicht, zo heeft de bestuursrech ter in Amsterdam bepaald. HMG had bij de rechter in een spoedprocedure een beslissing van het Commissariaat voor de Media (CvM) aangevochten. Het commissariaat wilde dat HMG per 1 mei een Nederlandse licentie zou aanvragen. Met ingang van september zou het mediabedrijf zich dan ook aan de regelgeving van de Neder landse Mediawet moeten houden. De bestuursrechter wal eerst een feitenonderzoek alvorens zich definitief uit te spreken. ANP AMSTERDAM - Pox-gy Franssen heeft gisteravond in Am sterdam de Mary Dresselhuys-pxijs gekregen, De acteur, mo menteel verbonden aan gezelschap Orkater, ontvangt de prijs voor zijn creativiteit en totale inzet. Behalve Mary Dresselhuys zitten onder anderen Hans Cro- iset, Ton Kuyl en Henk van Ulsen in de jury. „Franssen is een voortreffelijk acteur, die niet alleen speelt, maar tevens regis seert, schrijft, musiceert en bovendien inventief, eigenzinnig en artistiek avontuurlijk is", vinden de beoordelers. De prijs bestaat uit 25.000 gulden voor 'verdergaande studie in alle vormen van toneelspelen.' ANP GRONINGEN - De kinderrechter in Groningen heeft gisteren zes jongens uit de Oosterparkwijk in die plaats gecombineer de werkstraffen en sociale vaardigheidstrainingen opgelegd. De jongens in de leeftijd van 16 en 17 jaar hebben als groep tussen 17 en 26 november vorig jaar het Oosterpark onveilig gemaakt door bomen om te zagen en in brand te steken. Ook was er snoep en drank gestolen uit een kiosk op het stadion terrein van FC Groningen. Een aantal van hen werd mishan deling en openlijk geweld ten laste gelegd. Een verdachte kreeg een leer- en werkstra f van 80 uur in com binatie met een sociale vaardigheidstraining. Vier jongens kregen een maand voorwaardelijke jeugddetentie en moeten 60 uur werken. ANP EINDHOVEN - Een onbekende schoorsteenveger heeft giste ren voor een half uurtje werk 8200 gulden opgestreken. De ge dupeerde, een 64-jarige Eindhovenaar, heeft bij de politie aangifte gedaan wegens oplichting. De schoorsteenveger meldde zich ongevraagd bij de Eindho venaar. Toen de man na een half uurtje van het dak kwam. vertelde hij dat-ie ook de regenpijpen en dakgoten had schoongemaakt. Bovendien had hij volgens eigen zeggen en kele dakpannen recht gelegd. Dat alles kostte 8200 gulden. De Eindhovenaar moest eerst naar de bank voordat hij dat be drag kon voldoen. ANP AMSTERDAM - Zakelijk directeur Dick Hendriks van het Nationale Ballet verlaat het dansgezelschap per 1 juni. De verschillen van mening met het bestuur en artistiek leider Wayne Eagling zijn niet meer te overbruggen. Het conflict sleept al anderhalf jaar. Het bestuur van het Na tionale Ballet heeft zich nu definitief achter Eagling ge schaard en het contract met Hendriks per 1 juni ontbonden. Hendriks is 25 jaar aan Het Nationale Ballet verbonden ge weest! Begin 1992 werd hij zakelijk directeur van het gezel schap en ook mededirecteur van Het Muziektheater, een func tie waaraan voor hem nu ook een einde is gekomen. ANP AMSTERDAM - De j Vlaamse acteur Jan De- cleir is één van de vijf ac- teurs die kans maken op de Louis d'Or, de belang rijkste Nederlandse to neelprijs. De toneeljury van de Ver eniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirec ties (VSCD) nomineerde Decleir - die schitterde in de Oscar-winnende film Karakter - voor zijn rol van Risjaar, hertog van Gloucester in Ten Oorlog" van Shakespeare, dat de Blauwe Maandag Com pagnie het voorbije sei zoen in de regie van Luk Perceval op de planken bracht. De andere geno mineerden voor de Louis d'Or zijn Decleirs tegen speler in Ten Oorlog Wim Opbrouck, Jacob Derwig en Jaap Spijkers en Peter de Graef Voor de Theo d'Or, de vrouwelijke tegenhanger van de Louis d'Or, zijn twee actrices in de race: Marlies Heuer en Marieke Heebink. De publieks prijs, waarvoor het pu bliek op speciale stern- avonden voorstellingen kon nomineren, kent vier finalisten: De Kus van de Spinvrouw van Het Zui delijk Toneel (regie Dora van der Groen), De Bezoe ker van Impresariaat Wim Visser (regie Peter Oost hoek) en de eerder ge noemde voorstellingen Hamlet van De Trust en De Wereldverbeteraar van De Paardenkathe draal. De winnaar van de publieksprijs wordt 2 juni bekendgemaakt. ANP DEN HAAG - Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis- iiek bleek gisteren dat de Ne derlandse horeca in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 8% meer heeft omgezet dan in het eerste kwartaal van 1997. Vooral hotels en restaurants boerden goed met een omzet stijging van meer dan 11%. Ca fetaria's en cafés deden het iets minder goed. Hun omzet steeg met ongeveer 4%ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - Rijkswaterstaat en TNO demonstreren volgende maand op de Nil de nieuwste technieken voor de toekomsti ge automatischesnelweg. Het gaat om verschillende techni sche systemen die auto's van afstand kimnen beïnvloeden, zodat meer auto's tegelijk van een baanvak gebruik kunnen maken. De demonstraties vinden plaats van 15 tot en met 19 juni op de Nil tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. Deze weg is nog niet in gebruik. Voor de uitvoering wordt een aantal auto's en het baanvak met spe ciale apparatuur uitgerust. Rijkswaterstaat wol ongeveer duizend vrijwilligers werven die de systemen kunnen uit testen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat het niet om een proef, maar alleen om het in de praktijk tonen van de nieuwste technieken, onder meer uit het buitenland. Voor de demonstraties zijn tal van mensen uit binnen- en buiten land uitgenodigd afkomstig uit de vervoerswereld, fabri kanten, beleidsmakers en an dere betrokken sectoren. Door de nieuwe technieken hoeven automobilisten min der zelf te doen; de computer neemt het voor een deel over. Een van de technieken is dat auto's als het ware achter el kaar worden gekoppeld, zodat ze vlak achter elkaar rijden. Ook is er een soort computer systeem dat de auto automa tisch in een baan över de weg leidt. Andere systemen passen de snelheid van de auto aan het andere verkeer aan. ANP van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Het nieuwe Antilliaanse kabinet is nog voor de beëdiging uiteengevallen. De kandidaat-ministers, voortko mend uit de belangrijkste voor malige oppositiepartijen, zou den gisteren worden beëdigd, maar de formateurs Rufus Mc- William en Will Johnson hebben him opdracht aan gouverneur Saleh teruggegeven. Ze advise ren hem een nieuwe informa teur aan te wijzen of nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. De problemen ontstonden toen de veiligheidsdienst van de An tillen de kandidatuur van Nel son Monte van de Arbeiderspar tij (Frente Obrero) als de nieuwe minister van Verkeer en Tele communicatie afwees. Tegen Monte loopt een strafrechtelijk onderzoek in verband met mo gelijke fraude bij rijstexporten naar Europa. Leider Anthony Godett van het Arbeidsfront beschuldigde ver volgens kandidaat-ministers van andere partijen ervan zich ook schuldig te hebben gemaakt aan strafbare feiten. Godett weigerde deze beschuldigingen in te trekken. Hij weigerde ook in te gaan op de eis van de mees te partijen om de kandidatuur van Monte in te trekken. De gouverneur zal de demissio naire premier Miguel Pourier moeten vragen nog aan te blij ven. Het demissionaire kabinet is evenwel behoorlijk uitge dund, doordat sommige be windslieden voortijdig zijn ge stopt. Bovendien hebben eind vorige week de ministers, staatssecretarissen en secreta ressen alle bureaus opgeruimd. Sommigen zijn naar hun eilan den teruggekeerd. Op Sint Maarten trad de nieuwbenoem de staatsecretaris Marcel Gumbs vrijdag officieel af als lid van de Eilandsraad. Bij het demissionaire kabinet zal niet veel animo bestaan nog veel langer aan te blijven. In het twee maanden geleden geïn stalleerde, nieuwe parlement hebben de vroegere oppositie partijen de meerderheid. Omdat geen van deze fracties wil sa menwerken met de partij van Miguel Pourier en zelf niet in staat zijn een aanvaardbaar nieuw kabinet te presenteren, lijken nieuwe verkiezingen on afwendbaar. ANP Één van de nieuwste technieken voor de automatische snelweg is het Amerikaanse Path-systecm waarbij magneet-sensoren in de auto zijn verwerkt die reageren op magneten in het wegdek. Hierdoor wordt het mogelijk om hij een hoge snelheid dicht maar veilig achter andere auto's te rijden. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - Door de aardgas winning in Noord-Oost-Neder- land zijn in die regio aardbevin gen mogelijk tot maximaal 3,8 op de schaal van Richter. Deze conclusie van het KNMI bete kent een verhoging van de maximale zwaarte van aardbe vingen in die regio. Tot nu toe werd uitgegaan van een maxi male zwaarte van 3,4 op de schaal van Richter. Dat heeft minister Wijers van Economische Zaken geschreven aan de Tweede Kamer. Hoewel de zwaarst mogelijke aardbe ving een hoger cijfer krijgt op de schaal van Richter, betekent dat niet dat ook de te verwachten schade omhoog gaat. De te ver wachten maximale intensiteit van de aardbevingen blijft na melijk op hetzelfde niveau. Dat heeft tot gevolg dat de verwach te schade beperkt zal zijn. Wijers gaat vanwege het gevaar van aardbevingen in het noor den van het land een onafhan kelijke commissie instellen. De ze commissie moet adviezen verstrekken op het gebied van bodembewegingen. ANP (Advertentie) 1. Bospeen, per bos 2.99 MBE 1.49 2. CêlaVlta, golfjes of mlnikrlel, zak 450 g 2.69 1.99 3. Varkensrollade, kilo - 15.98 B— 11.98 4. Ch Roomboter braadham, 100 g r\ r-r\ 3.59 Id/JWimmrïran»!»! 2.59 5. Ctt Zaanlander extra pikant 48+, kilo®®® 19.90 14.90 6. Mona pudding, o.a. zacht luchtig toetje toffee chocosaus, beker 450 ml 2.99 7. 3 halen, 2 betalenCtl Engelse drop, winegums of salmiakkogels, 3 zakken 8.07 Bonus voordeel 2.69 8. Alte Weintradition of Tradition Rouge, fles 1 liter 3.99 Bonus voordeel 1.00 Hertog room- of slagroomijs, bv. pecan/caramel, bak 1 liter 5.99 Bonus voordeel 1.20 3.49 f.MrlfM'Mi'ln-IIMJ 1.99 Deze aanbiedingen gelden voor AH Bonus kaarthouders en zijn geldig t/m 31 mei as. In de AH-supermarkten met een cijfercode axjxx-© of Kijk voor nog 400 Bonus aanbiedingen in onze winkel. Erasmus College ROOSENDAAL Boulevard Antverpla 9 Voor informatie en/of de studiegids kunt u contact opnemen met Het algemeen secretariaat. Tel. (040) 251 81 14 Auteur James Ellroy was gisteren in Amsterdam. foto Hans Steinmeier/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Gedumpt van de Amerikaanse thriller auteur James Ellroy is in juni het geschenkboek van de tien de editie van de Maand van het Spannende Boek. De schrijver van het verhaal, die op zijn tiende getuige was van de moord op zijn moeder, bracht gisteren een bezoek aan de Amsterdamse grach ten. „Ik ben de koning van de criminele fictie, maar ik voel mij een gekooid dier", aldus Ellroy. James Ellroy (1948) heeft ruim twintig misdaadromans geschreven. Zijn boek L.A Confidential (1990) werd ver filmd en genomineerd met een Oscar. Het boekje dat de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) al vanaf zaterdag cadeau doet, is het verhaal van de tra gische dood van Betty Jean Scales in 1973. Zij werd ver moord en gedumpt in de kie zelgroeven van het Californi- sche stadje El Monte. Ellroy gaat in het boek op zoek naar de moordenaar. De Scales- zaak is in het stadje de tweede onopgeloste moordzaak. Vijf tien jaar eerder werd er even eens een vrouw gewurgd: de moeder van James Ellroy. ANP door Louis Burgers DEN HAAG - De begeleiding van Marokkaanse jongeren in het gezin, op school, tijdens hun vrije tijd en het werk moet aan zienlijk worden verbeterd. Ook moet de eigen verantwoorde lijkheid van de Marokkaanse gemeenschap bij de opvang worden verhoogd. Op deze wij ze kan worden geprobeerd de groeiende criminaliteit onder Marokkaanse jongeren een halt toe te roepen. Voorts kan worden gedacht aan het aantrekken van meer Ma rokkaans personeel waardoor de problemen gemakkelijker het hoofd worden geboden. Vol gens een adviescommissie van het ministerie van justitie moe ten in de grote steden in de Randstad experimenten plaats vinden. De commissie wijst erop dat met de recente rellen in de Amsterdamse wijk Ovextoomse Veld Fi-anse toestanden ook in Nederland een feit zijn gewor den. De commissie denkt op deze wijze de problemen onder delen van de Marokkaanse jeugd be ter op te lossen. Het gaat erom dat de Mai'okkaanse gemeen schap zelf een deel van de vex-- antwoox-delijkheid gaat dragen voor de opvang van de j ongeren. D aamaast moet er ook een bete re professionele begeleiding ko men. Het gaat met name om de aanpak van criminaliteit onder Marokkaanse jongeren. In ver gelijking met andere gx-oepen jongeren komen zij meer in aan- raking met politie en justitie. Ook is de kans op hex-haling ho ger dan in de samenleving in zij n geheel. Minister Sorgdrager van Justi tie heeft het rappox-t van de, uit sluitend uit Marokkanen be dragen aan de Nederlandse lite ratuur. De serie, waaxwan het laatste deel september 2000 ver- schijnt, is één gi'ote sleutelro man die verwijst naar het RJ. Meex-tens-Instituut voor geo grafische, sociale en historische verscheidenheid van de Neder landse taal en cultuur, waar Voskuil tot 1987 wex-kte. Via de levensloop van neerlandicus Maarten Koning, zijn alter ego, maakt Voskuil zijn lezex-s deel genoot van de verstikkende bu- x-eaucratie en de 'lulligheid' van de dingen die hij moet doen. Naar aanleiding van de boeken raakte Voskuils werkgever in een bestuurscrisis. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De jury van de Libris Literatuurprijs neemt in haar rapport stelling tegen de kritiek dat winnaar J.J. Voskuil het instituut waarvoorhij eerst vele jaren werkte, nu via de serie Het Bureau op de korrel neemt. „Als Voskuil wraak heeft willen nemen op het P.J. Meertens-In- stituut, zoals wel is geopperd, dan is het niet op het onbexxul waarmee hij zijn hele arbeids- zame leven dagelijks te maken had, maar op het leven zelf." Een meerderheid van de jury vond het daarom niet meer dan rechtvaardig de Libxis Litera tuur-prijs dit jaar aan Voskuil toe te kennen. Het Bureau wordt met 5500 pa gina's een van de lijvigste bij- (Advertentie) van onze redactie economie DEN HAAG - De bescherming van de privacy komt volgens de Registratieraad steeds meer in de knel door toenemende com mercie in de uitvoering van de sociale zekerheid, gezondheids zorg en ontwikkelingen in de te lecommunicatie. De raad pleit er daaroxxx in een brief aan de kabinetsinforma teurs voor de beschexming van de persoonlijke levenssfeer een prominente plaats te geven in het regeex-akkoordDe Wet per soonsgegevens, die in de loop van dit jaar in wex-king treedt, vindt de x-aad niet afdoende. Uitgangspunt moet zijn dat be- dxijven en overheden voortaan vakorganisaties, onderne mingsraden en burgers in een vroeg stadium beti-ekken bij ontwikkelingen die gevolgen hebben voor de privacy, meent de Registratiex-aad. De raad zelf wil meer invloed. Bescherming van persoonsge- vens is op di t moment nog te veel sluitpost, zo stelt de Registra tieraad in zijn verslag over 1997. „De houding van bedrij ven en overheid is vaak dubbel. Ze zeggen veel waarde te hech ten aan privacybescherming, maar bepaalde afdelingen zoals die voor automatisering maken dat onvoldoende waar", stelt voorzitter P. Hustinx. Bij de uitvoering van de sociale zekerheid wordt het risico gro ter dat gevoelige infoxmatxe over wei-knemers of uitkerings- gerechtigden die is vexwvoiven op grond van wettelijke ver plichtingen, voor commerciële doeleinden wox-dt gebruikt. Er moet volgens de raad daax-om een scherp toezicht komen op het. handhaven van de scheiding tussen de publiekrechtelijke ta ken en commerciële dingen. Het belang van medische gege vens als bedrijfskapitaal neemt zodanig toe dat niet alleen de privacybescherming maar ook het medisch beroepsgeheim stex-k onder druk komt te staan. Afscherming van infoxmatie voor commerciële doeleinden is noodzaak, vindt de raad. Modexoxisexang van telecommu nicatie leidt er steeds meer toe dat er minder waarborgen zijn voor vertrouwelijkheid en min der mogelijkheden om met be houd van privacy van telecom- activiteiten gebruik te maken. Omdat er steeds meer aanbie ders op de telecommarkt ko men, stijgt het aantal bestanden van pei'soonsgegevens en daar mee het risico van gebruik dat de bux-ger niet wenst. De Regi stratiekamer wil daarom meer controle en toezicht. ANP ZWARTEMEER - Staatsbosbeheer gaat illegale wandelaars, rui ters, fietscrossers en scooter-rijders in het Drentse natuurx-eservaat Bargerveen aanpakken. In korte tijd zijn in het gebied zes dode ad ders gevonden: één was doodgeslagen, de andere doodgereden. Volgens Staatsbosbeheer gebruiken mensen het gebied steeds meer als crossterrein. De op het tex-x-ein uitgezette routes zijn voor ruitex-s, scooters en brommers verboden. Van het desondanks toenemende fiets- en motor-geweld worden naast de reptielen ook zeldzame en beschermde planten, zoals zonnedauw en veenmos, de dupe. ANP staande, commissie gïstex-en in ontvangst genomen. De gx-oep komt met voox-stellen op tei-rei- nen als onderwijs, welzijn, ar beidsmarkt, politie en justitie. De opdracht komt voort uit de IRT-enquête en een daaropvol gend onderzoek naar cximinali- teit in relatie tot etnische min derheden. De commissie Marokkaanse Jeugd constateert dat bij de Ma rokkanen het individu, het ge zin en de gemeenschap nog niet voldoende in staat zijn een aan tal maatschappelijke rollen te vervullen in de Nederlandse sa menleving. Professionele in stellingen blijken daax-naast on voldoende toegerust om op de juiste wijze met de px-oblemen om te gaan. Er wordt te weinig gebruik gemaakt van de poten ties en de kennis van afzonder lijke individuen en van de Ma rokkaanse gemeenschap in totaliteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3