Öosterland kiest voor dorpsraad Uitdagingen sterken de teamgeest m Zwam lastpost in Ouddorpse toren Middelharnis vraagt om een kerkelijke burgemeester Aanleg rotonde bij Kerkwerve stremt kruising een maand *E zeeland 13 lespons op enquête valt initiatiefnemers tegen ondernemend zeeland in detail Koningsmaal in Terneuzen dinsdag 26 mei 1998 por Peter van den Belt OSTERLAND - De inwoners 1 ju Oosterland hebben zich uit- jspi'oken voor de oprichting ju een dorpsraad. Dit blijkt uit t uitslag van een enquête die ider de inwoners van het chouwen-Duivelandse dorp is jhouden. Wanneer alles vol- >ns plan verloopt, kan de nrpsraad in september worden •ïnstalleerd. lp voorspraak van een initia- efgroep is onderzocht of een irgelijk adviesorgaan in Oos- rland gewenst is. Begin mei erden huis-aan-huis zeven- onderd enquêteformulieren [och steun van ioese raad voor oftdrugsbeleid JOES - Een politieke door- raak in Goes redt het gedoog- eleid voor softdrugs in de Oos- trschelderegio. Binnen de cmeentelijke commissie alge- iiene zaken tekende zich gister- ivond een politieke meerder- eicl af voor het nieuwste loorstel tot uitvoering. [et plan gaat uit van het gedo- fii van twee koffieshops in ioes. De verkooppunten krij- en een vergumnng voor zes aar. Alleen GroenLinks en 'vdA blijven tegen. Deze frac- ies achten een ruimhartiger be tid realistischer. Ipmerkelijk was gisteravond iet name de grote ommezwaai ran het CDA Tot dusver leek het itandpunt van de christen-de mocraten onwrikbaar Ze spra ken zich steeds uit tegen elke lorm van gedogen en tegen de litvoering van een beléid dat laarop is gebaseerd. Het CDA erlaat die positie nu omdat het asthouclen aan een totaal ver bod in de huidige Goese situatie ou kunnen leiden tot oncontro leerbare toestanden. Ook de VVD schikte wat in. De libera- en waren al voorstander van gedogen, maar hadden lange jijd problemen met een van de iivee aangewezen locaties. Ze ijn nu echter tot de overtuiging gekomen dat aan elke plaats wel bezwaren kleven. SGP/GP V/RPF respecteert nog steeds iet raadsbesluit van vorig jaar, lat uitgaat van gedogen. verspreid. Iedereen boven de zestien jaar kon zo aangeven of hij voor of tegen de komst van een dorpsraad was. Van 145 ge zinnen kregen de initiatiefne mers antwoord. Na telling ble ken er 345 ja-stemmers te zijn. Zes inwoners waren tegen. J. P. Boogert, één van de initia tiefnemers, vindt de respons aan de magere kant. „Dat twintig procent'van de gezinnen de for mulieren terugstuurden, viel ons wel tegen. Maar de betrok kenheid van burgers bij politiek is tegenwoordig niet groot. Bij onze eerste vergadering waren er ook maar 23 mensen. Aan de andere kant is de uitslag zo posi tief, dat we toch overgaan tot het vormen van een dorpsraad." Kandidaten De initiatiefnemers zullen in ju ni opnieuw in elke Oosterlandse brievenbus een vragenlijst de poneren. Dan kan de plaatselij ke bevolking aangeven wie ze de meest geschikte kandidaten vinden om namens de verschil lende belangengroepen in de raad zitting te nemen. De Oos- terlanders moeten vertegen woordigers aanwijzen, van middenstand, ondernemers, plaatselijke verenigingen, scho len, ouderen, het welzijnswerk en de landbouw. Twee plaatsen in de op te richten dorpsraad zijn bestemd voor onafhankelij ke afgevaardigden. Ook voor deze categorie kunnen inwoners hun voorkeuren aangeven. Boo gert verwacht opnieuw geen grote respons. „Maar pas als er niets uitkomt, zullen we zelf kandidaten voordragen. Kloof Als de stemmen zijn geteld, zal de initiatiefgroep de door de in woners ge gewenste kandidaten benaderen. Op de eerstvolgende vergadering, op woensdag 8 ju li, zal de initiatiefgroep met de vermoedelijke samenstelling van de nieuwe dorpsraad naar buiten komen. Bij gering stem- menverschil volgt eventueel een extra verkiezingsronde. Na de gemeentelijke herinde ling zijn op Schouwen-Duive- land in de meeste kernen al dorpsraden gevormd. Op deze manier hoopt de gemeente de kloof tussen burgers en politiek te verkleinen. Dorpsraden kun nen gevraagd en ongevraagd advies geven aan de gemeente.' De kerktoren van Ouddorp. foto Pieter Honhoff Gemeente moet restauratie van kwart miljoen zelf betalen door Peter van den Belt OUDDORP - Direct na de zomervakantie begint de gemeente Goedereede op Goer ree-Overflakkee met groot onderhoud aan de toren van Ouddorp. Voor de werk zaamheden is een bedrag uitgetrokken van ruim een kwart miljoen gulden. Dat is vijftigduizend gulden meer dan aanvan kelijk was begroot. De bijna zevenhonderd jaar oude kerkto ren lijdt onder lekkage en wordt geteis terd door zwam in de muren. Minder spoedeisend, maar wel noodzakelijk, zijn reparaties aan vloeren en balken. Boven dien wordt de torenspits van een nieuwe verflaag voorzien. De herstelwerkzaam heden duren ongeveer drie maanden en beginnen in september. De gebreken kwa men aan het licht na een inspectie van me dewerkers van cle Monumentenwacht Zuid-Holland. Volgens monumenten- wacht C. Langerak is de zwam de hoofd oorzaak van al het ongemak „Het pro bleem speelt al een aantal jaren. Er zijn al enkele pogingen ondernomen om de zwam te verwijderen, bijvoorbeeld door de muur te injecteren, maar zonder suc ces. Wanneer de zwam niet tot de bodem wordt uitgeroeid, keert ze steeds terug. De problemen met de vloeren en de balken zijn daarvan het gevolg." Brand De kerktoren aan de Hoenderdijkin Oud dorp dateert van 1348 en heeft een hoogte van bijna twintig meter. Samen met twee korenmolens bepaalt de toren het gezicht van het dorp. Tijdens de Hoekse- en Ka beljauwse twisten is zowel de torenspits als een deel van cle kerk door brand ver woest. In de toren bevinden zich nog enke le authentieke gevangeniskamers uit het begin van de achttiende eeuw. Twee maal per week, op maandag en donderdag, worden rondleidingen gegeven in de to ren. Het gemeentebestuur van Goedereede was er aanvankelijk vanuit gegaan dat cle restauratie de gemeente 205.000 gulden zou kosten. Het resterende bedrag zou via het rijk komen. Als gevolg van rijksbezui- ningen draait de gemeente echter op voor de volledige kosten: 255.000 gulden. door Andries Molengraaf MIDDELHARNIS - De ge meenteraad van Middelharnis wil dat de opvolger van burge meester J. Sleurink kerkelijk betrokken is, bij voorkeur pro testant. Dat bleek gisteravond toen de vertrouwenscommissie uit de raad de Zuid-Hollandse commissaris der koningin J. M. Leemhuis de profielschets voor de nieuwe eerste burger over handigde. Voorzitter K. van de Ketterij (SGP) van cle vertrouwenscom missie lichtte de belangrijkste wensen toe. Behalve kerkelijke meelevendheid bestond de profielschets uit vanzelfspre kendheden als eerlijkheid. het vermogen goed te luisteren, slagvaardigheid, duif en door tastendheid. Ook moet cle nieu we burgemeester een generalist zijn en iemand die tegenstellin gen kan overbruggen. In twee voetnoten maakte de vertrouwenscommissie Leem huis duidelijk dat in sommige fracties specifieke wensen be staan. Zo heeft de SGP in de profielschets laten opnemen een burgervader te willen. „Dat is niet nieuw voor u", zei Van de Ketterijbehalve voorzitter van de commissie ook voorzitter van de SGP-fractie. „We hopen als SGP-fractie echt dat clat tot de mogelijkheden behoort." Als die kandidaat-burgervader dan ook nog gehuwd is, heeft hij wat de staatkundig gereformeerden betreft nog een extra streepje voor. De tweede voetnoot is in cle pro fielschets ingebracht door zo wel cle SGP als de RPF en heeft te maken met de kerkelijke mee- levendheid van eventuele solli citanten. Als het aan beide con fessionele fracties ligt, is de nieuwe burgemeester lid van de Gereformeerde Bond van de Ne derlands Hervormde kerk, een orthodox-protestante richting. „Vier van de vijf Nederlands Hervormde kerken in onze ge meente zijn bondskerken", mo tiveerde Van de Ketterij. Onzin PvdA VVD en cle lokale partij VDB vinden criteria als kerke lijke betrokkenheid en het al clan niet gehuwd zijn onzin. PvdA-fractieleider W Hooij- man liet weten dat ieder dat voor zich moet weten en dat bei de zaken niets te maken hebben met iemands capaciteiten als burgemeester. Maar op het ge bied van de algemene kerkelijke meelevendheid zal Leemhuis rekening hoixden met de wensen van de meerderheid. Of zij ook cle wens van de SGP een man te kandideren zal honoreren, valt te betwijfelen. „We probex-en meer vx-ouwen in het ambt te krijgen", sprak zij de raad toe. Als alles naar wens verloopt, verwacht Leemhuis dat de mi nister van Binnenlandse Zaken op 1 november de nieuwe burge meester benoemt. Oud-V ossenieerse vereniging heeft stem over legaat OUD-VOSSEMEER - Met de verzekering van wethouder I. C. Moerland dat de gemeenteraad het laatste woord blijft houden, is de raad van de gemeente Tho- len maandagavond akkoord ge gaan met de oprichting van een vereniging in Oud-Vossemeer die de gemeente gaat adviseren over de besteding van de erfenis van D. C. van 't Hof-Quist. De erfenis van deze in 1995 overle den vrouw bedraagt, met optel ling van de inmiddels verwor ven rente, 670.000 gulden. Volgens B en W moet het advies zwaar wegen om de plaatselijke bevolking betrokken te houden bij de besteding van het legaat. De erfenis is al lange tijd bron van discussie. De voorkeur van cle betrokken dorpsverenigin gen ging uit naar een fonds. Het gemeentebestuur voelde daar weinig voor, omdat het vreest clat het werk van de stichting het gemeentelijk subsidiebeleid op deze manier doorkruist. Bo vendien draagt zo'n constructie het risico met zich ixxee dat het stichtingsbestuur zich op langer termijn meer met het beheren van het vermogen dan met cle werkelijke doelstelling zou gaan bezighouden. Van 't Hof- Quist koppelde haar erfenis ex pliciet aan de wens een zwem bad of andere sport- of recrea tievoorziening te idealiseren voor de jeugd in Oud-Vosse- meer. Aardenburgs centrum biedt outdoormethode voor bedrijven door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Het is geen survival, benadrukt bedrijfs- trainer Jos Gebbinck. Deelne mers hoeven niet bang te zijn dat ze over een geweldige con ditie of uithoudingsvermogen moeten beschikken. Wildwa- terkanoën of abseilen zijn er dan ook niet bij. De nieuwe 'outdoormethode' die SBI/Zeeland Studiecentrum De Elderschans in Aardenburg sinds kort aanbiedt, is bedoeld voor bedrijven, instellingen en gemeenten die hun medewer kers op een leerzame en tege lijk ontspannende en actieve manier willen laten werken aan teambuiling, zelfmanage ment en leiderschap. De verzorger van cle training in de buitenlucht hanteert het motto: de praktijk is de beste leerschool. Ofwel: eerst doen, dan denken. Om bedrijven, in stellingen en gemeenten in de regio kennis te laten maken met de outdoonnethode orga niseert het conferentiecentrum op 5 juni een gratis klantendag. Zo'n dertig bedrijven, onder meer belastingdienst, gemeen ten, industrieën in Zeeland en West-Brabant, zijn aange schreven. Ook anderen zijn vanaf 9.00 uur welkom. Gebbinck legt uit dat er over de methode nog steeds veel mis vattingen bestaan. Zoals het idee dat je fysiek behoorlijk worclt afgemat en dat de me thode daarom voor sommige mensen niet geschikt is. Dat is 1 niet waai; ruimt hij het misver stand gelijk uit de weg. „Tij dens de training moeten de deelnemex's in korte tijd met beperkte middelen met z'n al len een klus zien te klai'en. Hoe gaan mensen zo doelmatig mo gelijk met deze middelen en de tijdsdruk om?" Hij noemt het voorbeeld van een team dat een snelstromen- de rivier met piranha's moet oversteken. Zij heeft daarvoor twee balken van verschillende lengte en twee vaste pijlers in het water tot haar beschikking. En bovendien, cle hongerige leeuwen zitten haar op cle hie len. „De rivier is denkbeeldig. Een nat pak zullen de mensen dus niet krijgen. Het doel is om niet meteen te zeggen: dat kan nooit, maar om samen een op lossing te zoeken." Dat geldt ook voor de klus waarbij drie teams met. ver schillende materialen elk een zelfde constructie moeten ma ken. Slechts één persoon per groep wordt aangewezen voor de coördinatie. „Dat vereist oveiieg en afstemming." Ook het spelletje blindemannetje komt in dit ver-band van pas. Eén persoon in de groep wordt voor een hindernis geblind doekt. „Wil hij juist zoveel mo gelijk aanwijzingen krijgen of zoekt hij liever zelf op de tast zijn weg en wil hij slechts be hoed worden voor een botsing met een boom of ander obsta kel?" Volgens Gebbinck kan een dergelijke opdracht aan het licht brengen of medewer kers binnen een bedrijf van hun chef of werkgever de ver antwoordelijkheid krijgen om zelf met ideeën en initiatieven te komen en of zij deze ook ne men. Ook gaat het in clit geval om het vertrouwen dat mensen in an deren hebben en geven. „Ge drag, ook ongewenst en vastgeroeste denkpatronen wordt tijdens de opdrachten zichtbaar." De cui'sus, variëx'end van twee dagdelen tot enkele dagen, biedt medewerkers de kans om beter te leren samenwerken, el kaar beter te lex'en kennen en effectiever te communiceren. Ook de individuele kwaliteiten van de personeelsleden kunnen beter tot him recht komen. Via besprekingen achtex-af wordt de vinger op de zere plek ge- legd. De resultaten worden na enige tijd teruggekoppeld: werken deze door op de werkvloer-? De outdoormethode; geen survival, maar een leerzame en ontspannende bezigheid voor groepen werknemers. foto Charles Strijd De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Cla udia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbïis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Installatiebedrijf Deux-loo in Schucldebeurs houdt donder dag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 mei een Airco Beurs bij het bedrijf aan de Kloosterweg. Ex- wordt voorlichting gegeven over airconditioning, warmte pompen, zonne-energie, pla- fonclkoeling', vloerkoeling, ventilatie, verwarming, elektotechniek en installatie techniek. Dondex'dag en vrij dag duurt de beurs van 10.00 tot 21.30 uur, zatei'dag van 10.00 tot. 17.00 uur. Kaasboerderij Schellach houdt zatex-dag 3 0 mei een open dag tussen 10.00 en 17.00 mu ter viering van de officiële ope ning van de vernieuwde winkel en kaasopslag bij het bedrijf aan de Prooyenseweg in Sint Laurens, vrijdag 29 mei om 20.30 uur. Op de boerderij maakt de familie Kwekke- boom al achttien jaar bieren- kaas, diëetkazen, karnemelk, boter en boerenlandbrood van de eigen, ecologische teelt. Automobilisten kunnen tij dens de Bandenveiligheidswe- lcen laten nameten hoeveel pi-ofiel er. op hun autobanden resteert bij de Profile Tyre Cen ters. De test wordt uitgevoerd met een laser-meetapparaat van Fulda Nederland te Hel mond, een divisie van Goodyear Na de test worden de resultaten uitgepi'int. Het testteam is in en rond de regio Zeeland te vinden op vrijdag 29 mei in Etten-Leur, zatex-dag 30 mei in Zierikzee, dinsdag 2 juni in Pluist en woensdag 3 ju ni in Tei-neuzen. Praxis doe-het-zelfhandel in Goes houdt woensdag 3, don derdag 4 en vrijdag 5 juni een praktijkdriedaagse waarbij speciale aandacht uitgaat naai de reparatie van verzakte be- tonvloeren. Gebroedex-s Vis re novatietechnieken uit Honse- lersdijk geeft informatie over de toepasssing van bouw- schuim bij dit probleem. Syntens Zeeland, de nieuwe organisatie van de gefuseerde InnovatieCentx-um Zeeland en IMK Advies in Middelburg, houdt tussen dinsdag 9 en vrij- dag 12 juni zogeheten Suntens- ontbijten met ondernemers. Doel van de bijeenkomsten is de uitwisseling van ervarin- gen, kennisbehoeften en pro- jectmogelijkheden rond het ondernemerschap. De ontbij ten vinden dinsdag 9 juni plaats in motel Goes in Goes, woensdag 10 juni in hotel Ai-ion in Vlissingen, donderdag 11 juni in Golden Tulip TEs- caut in Ter-neuzen, vrijdag 12 juni in Auberge Maritiem in Zierikzee, steeds tussen 8.00 en 10.00 uur. De Terneuzense groenten- en fruithandel G. R. Dees is door de Stichting Laboratoriumon derzoek Tuinbouwproducten van het SLT-kwaliteitskeur- mex'k voorzien. Het familiebe drijf (vijfde generatie) nam eind 1997 de nieuwe bedrijfs ruimte aan de Polenweg in ge bruik. Daar worden gi-oenten en aardappelen gebruiksklaar gemaakt. Gemiddeld gaat het om 2500 tot 3000 maaltijden per dag. Het keui-meik geldt de hygiënische normen waaron der het voedsel wordt ver werkt, opgeslagen en klaarge maakt voor transport. Dees le- vei't aan diverse zorginstellin gen, kantoor-bedrijven en hore- cabedrijven in Zeeuws-Vlaan- deren. De toeristische promotieor- ganisatie Tourist Team in Mid delburg, onder meer promotor- voor het Duitse attractiepark Fantasialand, heeft de promo tie opgepakt voor de zomerspe len in het amfitheater van het archeologische park Xanten in het gebied Niederhein, tussen 24 juli en 23 augustus. Ht pro gramma omvat dit jaar Mo- zarts Zauberflöte, Puccini's Turandot, Die Fledermaus van Johann Strauss, Bernsteins West Side Story, een galacon- cert Viva la Opera en het ballet Verdi Requiem van choreo graaf Antal Fodor. FNV Zeeland richt vizier op Reïntegratiewet MIDDELBURG - Vakbonds organisatie FNV Zeeland pre senteert op donderdag 4 juni de uitkomsten van een onderzoek over de bekendheid van de Wet op de Reïntegratie bij werkge vers in Midden- en Kleinbe drijf. De bijeenkomst vanaf 14.00 uur in hotel Arneville in Mid delburg hoort bij een reeks ac tiviteiten die de FNV houdt in het kader van de Week van de Reïntegratie, van maandag 1 tot zaterdag 6 juni. FNV Zeeland hield dat onder zoek vorig jaar onder Zeeuwse ondernemers om te bezien hoe bekend zij warenmet de reïnte- gratiemaatregelen en -midde len die diverse wetten beschik baar stellen om (gedeeltelijk) arbeidsgehandicapten weer op te nemen als werknemers. De uitkomsten waren voor FNV aanleiding om werkgevers, be middelaars van uitvoeringsin stanties, Gemeentelijke Socia le Diensten en Regionaal Ar beidsbureau nader te informe ren over de per 1 juli 1998 in te voeren Wet op de Reïntegratie. TERNEUZEN - Van de oor spronkelijke functie van het uit 1840 daterende Arsenaal in de Terneuzense Nieuwstraat is niets meer over. Weinigen die dan ook op de hoogte zijn van het feit dat koning Willem Hl op 26 mei 1862 een bezoek heeft gebracht aan het toenma lige munitiedepot en waterre servoir. Op de kop af 134 jaar na dato willen de uitbaters van de ge lijknamige bistro 't Arsenaal die leemte in de geschiedenis van de Zeeuws-Vlaamse Scheldestad opvullen. An en Rein van Glansbeek en hun partner- Jacq Barentsenheb ben het plan opgevat jaarlijks rond die datum een konings maal te organiseren. Ter gelegenheid van de eerste gastronomische viering in de reeks wordt vanavond het ka non ingewijd dat onlangs bij de deur werd geplaatst. Ook wordt de nieuwe menukaart gepresenteerd, geschreven op een historisch document en worden de gasten onthaald op de eerste nieuwe haring van dit seizoen, 't Arsenaal opende na een uitvoerige verbouwing ruim een jaar geleden haar deuren in het karakteristieke pand. door PietKleemans KERKWERVE - Ruim een half jaar later dan gepland komt zij er dan toch, de rotonde op de kruising Heuvelsweg-Kakkers- weelweg bij Kerkwerve. Van daag wordt begonnen met het graafwerk. Met de aanleg is een bedrag van ongeveer acht ton gemoeid. Allereerst worden de oude slo ten opgeschoond. Dat houdt in dat de graslaag wordt verwij derd, de sloot leeggepompt en de blubber weggehaald. Vervol gens worden nieuwe sloten ge graven en met de uitkomende grond worden de oude sloten ge dempt, Als dat gebeurd is, moe ten enkele bomen worden ge rooid om ruimte te scheppen voor het verkeerspleintje. Omleiding Dat wordt op dezelfde leest ge schoeid als de onlangs gereed gekomen rotonde op de De- lingsdijk. Het 'oude' fietspad wordt - inclusief fundering - weggefreesd. Fietsers en brom fietsers worden zolang dwars over de kruising geleid. Om hun veiligheid te waarborgen zijn er- afzettingen. Vervolgens wordt eerst het graafwerk buiten de bestaande kruising gedaan. Daarna is het kruispunt zelf aan de beurt. Dat houdt in dat de kruising voor de duur van vier weken volledig wordt afgeslo ten voor alle verkeer, behalve fietser- en bromfietser-s. Het ver keer wordt omgeleid. De oude asfaltlaag wordt ver vangen en er komt ook een nieuwe funderingslaag. De pro vincie betaalt de helft van de kosten van aanleg van de roton de. De overige vijftig procent moet opgehoest worden door de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost, die het plan voor de aanleg van de rotonde heeft bedacht. De rotonde moet 24 juli klaar zijn. Basisonderwijs Bergen op Zoom in middeleeuwse sferen op markt BERGEN OP ZOOM - Een grote middeleeuwse jaarmarkt met allerlei ambachten en met han delaren, kwakzalvers, acroba ten en troubadours vormde maandag' voor honderden basis schoolleerlingen in Bergen op Zoom het hoogtepunt van de traditionele Jeugdnronumen- tendag in de Markiezenstad. Maar liefst zevenhonderd leer lingen van in totaal 26 basis scholen deden gisteren aan de jaarlijkse monumentendag mee. Gestoken in middeleeuwse kledij gingen de kinderen op een historische ontdekkingstocht door de stad. Gisterochtend werd door de kinderen een aantal historische plekken bezocht, zoals de Ge vangenpoort en het Pesthuis. In dat pesthuis waren zij getuige van een behandeling door een middeleeuwse chirurgijn, 's Middags was er de jaar-markt. Die werd gehouden op de Grote Binnenplaats van Stadspaleis het Markiezenhof. De kruising Heuvelsweg-Kakkersweelweg bij Kerkwerve, die met de rotonde veiliger wordt. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37