>tad en Lande laat verzet varen zc PZC De zeven werken van barmhartigheid Plan country hostels staat op laag pitje Nacht van Gebed zeeland 11 ere nig ing slikt bouwlocatie gemeentehuis onder voorwaarde Diefstal uit auto's in Renesse Leerlingproject straatmaken Provincie int boete Schelde Onderzoek cocaïnezaak Fogo Isle Foutje in Hulster gemeentegids ijenvolk toont chtbaar vlijt in urghse Schoole 'EV'Eiït OMZI'Eït 5 Iv dinsdag 26 mei 1998 rPiet Kleemans HIKZEE - De Vereniging en Lande is bereid haar iet tegen de locatie voor het nve gemeentehuis in Zierik- tc staken. Als voorwaarde |de vereniging dat het open ied rond Zierikzee ook écht nblijft. zei Stad en Lande-verte- jyoordiger D. M. Schorer eren tijdens de vergadering de commissie ruimtelijke ening en economische zaken Zierikzee. De vereniging [1 tegenstander van de bouw het nieuwe gemeentehuis in iristelijk ternatief indertelefoon iT-MAARTENSDIJK - De dies SGP en RPF/GPV van gemeente Tholen zoeken een christelijk alternatief de Kindertelefoon. De P-fractie kan zich omprinci- credenen niet achter de kin- ilelefoonorganisatie scharen, feit dat circa twintig pro- itvan de telefonische vragen rseksuele onderwerpen gaat de manier waarop deze vra- worden behandeld, zijn re- voor de SGP om zich te- ,de jaarlijkse subsidie van cent per inwoner te scha- ,We snappen dat de SGP ruit principe op tegen is. Een smatief op christelijke udslagen is de Stichting ris. Het lijkt ons gewenst de- service ernaast te bieden", rde AL. Piet (RPF/GPV) tandagavond in de raadsver- lering in het gemeentehuis in t-Maartensdijk aan. De SGP ;ek evenmin te hebben stilge- De leden van deze fractie inmiddels een Zeeuwse or- oisatie met christelijke prin ts op het spoor, nleiding voor de discussie is voorstel van het gemeente- ituur de structurele subsidie jrtaan te doen toekomen aan Kindertelefoon Zeeland, orheen werden bellende kin- ren doorgeschakeld naar de abantse poot, waardoor ook subsidie die kant op ging. or een wijziging in telefoon- trictenis deze situatie komen -ervallen. de driehoek Nieuwe Koolweg- /Laan van Saint Hilaire/Hou- wersweg, maar wil er verder geen halszaak van maken. „Het gaat ons om respect voor de ou de stad", legt Schorer desge vraagd uit. Dat houdt voor hem in dat hoogbouw taboe is bij nieuwbouw van woningen in de schil rond Zierikzee. „Het be stuur* realiseert zich dat een to tale bevriezing op den duur niet haalbaar is. Daarom moet het streven erop gericht zijn een eventuele aantasting, zo die ab soluut noodzakelijk is, te com penseren met een verbetering elders. Er zal per saldo geen ver slechtering mogen optreden." Opluchting Wethouder ir. C. W. Veerhoek is blij met het resultaat van de ge sprekken tussen de gemeente en Stad en Lande. „Als wethouder wil ik natuurlijk toch graag dat zo'n gemeentehuis op tijd ge reed komt. Als Stad en Lande echt dwars zou gaan liggen, zou je toch zo een paar jaar vertra ging op kunnen lopen. De wethouder heeft net als Schorer goede hoop dat de ge meente en Stad en Lande uitein delijk overeenstemming met el kaar bereiken. „En dat komt ook zwart op wit. Of in de struc tuurvisie of in een intentiever klaring." De politieke fracties toonden zich aangenaam verrast door het resultaat van de 'onderhan delingen' tussen gemeente en vereniging. „Het doet me deugd", sprak WD'er J. Ge- leijnse. Ook de andere fracties waren positief. Zelf had een aantal fracties nog wel wat kritische kanttekenin gen, met name over de maxima le bouwhoogte van het nieuwe gemeentehuis. GroenLinks- vertegenwoordiger H. de Vries sprak zich uit tegen een maxi male hoogte van achttien meter, zoals die in het concept-bestem mingsplan nieuwb ouw gemeen tehuis wordt genoemd. Haar partij wil dat het gemeentehuis niet hoger dan vijftien meter wordt. Volgens wethouder Veer hoek is de genoemde 18 meter alléén bedoeld om een 'hoog teaccent' mogelijk te maken. Helemaal overtuigen kon hij De Vries niet. „Als je hieraan be gint, kun je weieens problemen krijgen." De Vries vond alleen J. Roukema (RPF) aan haar zijde. door Piet Kleemans RENESSE - De plannen voor country hostels in de Westhoek staan op een laag pitje. In juni wordt duidelijk of de vestiging van groepsaccommodaties in country en westemstijl op Schouwen haalbaar is. Dan moet de gemeente Schou- wen-Duiveland aangeven of de plannen van lokale recrea tieondernemers passen in het bestemmingsplan. „We zou den graag eerst weten of wat we willen ook kan, voordat we er geld in gaan steken", zegt Herman van Oost van camping De Wijde Bliek in Renesse. Hij is één van de drijvende krach ten achter het project. Zelf wil hij op zijn eigen camping hon derd country hostels neerzet ten. Van Oost is ervan overtuigd dat er behoefte is aan dergelij ke groepsaccommodaties. „Er is zeker markt voor. In Elle- meet heeft camping Klaver weide groepsaccommodaties en die zitten bijna constant vol. Wij moeten mensen weg sturen en dat is zonde." De Re- nesser recreatieondememer voegt er meteen aan toe dat een country hostel meer moet zijn dan een simpel houten hutje. „De klant wil kwaliteit. Frisse douches en een goede uitrus ting." Onderzoek Van Oost en zijn collega's moe ten nog onderzoek doen en de plannen verder uitwerken. Wat er nu op papier staat, is niet meer dan een ruw ka dei*. Per bedrijf wordt bekeken wat mogelijk is, hoe het er uit moet zien en hoe hoog de kosten zijn. Van Oost schat dat pas over twee jaar daadwerkelijk kan worden gebouwd. Hij benadrukt het belang van initiatieven als de country hostels en de al eerder - met succes - geïntroduceerde cam ping lodges. De tijd dat de re creant geen enkele aansporing nodig had om voor Schouwen- Duiveland als vakantieland te kiezen, is voltooid verleden tijd. „Wij roepen als recreatie ondernemers al jaren dat we daar iets aan moeten doen. En dan is elke maand die je met plannen moet wachten in we zen al te lang." RENESSE - In het afgelopen weekeinde werden in Renesse drie auto's opengebroken. Uit de auto van een 24-jarige inwo ner van het Duitse Wuppertal werd de autoradio gestolen. Een 29-jarige inwoner van Neuss (Did) deed aangifte van diefstal van een tas met persoonlijke spullen. Uit de auto van een 49-jarige inwoner van Kempen werd een jas gestolen. SINT-MAARTENSDIJK - Leerling-straatmakers zijn met bestraten begonnen bij de kinderboerderij en heemtuin in Sint-Maartensdijk. Dit leerlingproject is het resultaat van de prijs die eind maart door de Stichting Samenwerkingsver band Praktijkopleidingen Grond-, Water-, Spoor- en Wegen bouw (SPG) aan de gemeente Tholen is toegekend. Al vele jaren ondersteunt Tholen deze stichting door straatwerkpro jecten voor leerling-straatmakers beschikbaar te stellen. Dat is, aldus de SPG, een bedrag van 10.000 gulden en de vermel ding meest ondersteunende gemeente, wel waard, onder voorwaarde dat het geld opnieuw ten goede komt aan een op leidingsproject in de wegenbouw. In overleg met de Stichting Leefbaar Platteland Tholen is een bestratingsplan opgesteld. MIDDELBURG - De provincie heeft de boete geïnd voor het te laat opleveren van de veerboot Prins Johan Friso door de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Gedeputeerde JI. Hennekeij deelde dit maandag mee in de Statencommissie waterstaat en verkeer. De Schelde maakte eerst wel bezwaar tegen het van kracht verklaren van de boeteclausule vanwege de te late oplevering van de veei'boot, maar 'wij hebben daar vervolgens niets meer van vernomen', aldus Hennekeij. De boete, ongeveer 300.000 gulden, is afgetrokken van de laatste betaling die de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) nog moest doen aan De Schelde. VLISSINGEN-Het onderzoek naar de gigantische cocaïne smokkel met het bij Hansweert aangetroffen schip Fogo Isle krijgt een forse staart nu er meerzicht lijkt te zijn gekomen op de criminele organisatie die betrokken is geweest bij de bela ding van het schip op Curasao. Officier van justitie mr. J. Va- lente heeft op een vijftiental plaatsen in het land huiszoekin gen laten verrichten, zoals in Wassenaar, Rotterdam, Den Haag en Aalsmeer. Er zijn vier personen ingesloten. Aan boord van de Fogo Isle werd in april vorig jaar bijna 1300 kg- cocaïne aangetroffen. Het onderzoek leidde tot de aanhou ding van vier mannen, die betrokkenheid werd verweten bij het Nederland binnensmokkelen van de harddrugs. Drie Vlis- singers kregen gevangenisstraffen van tien, vier en twee jaar opgelegd. Een 54-jarige, vermogende zakenman, die onlangs van Curasao naar Vlissingen vei'huisde, werd van meet af aan aangemerkt als hoofdverdachte. HULST - Een heel weekend heeft ze er niet van geslapen. Tot haar grote schrik constateerde gemeentevoorlichter van Hulst, M. van Bunder-Boone, dat er in de nieuwe gemeente- gids een wel zeer pijnlijk foutje geslopen was. In de fotogalerij van de wethouders en gemeenteraadsleden stond fractie voorzitster van Progressief Hulst A Hegger geafficheerd als lid van de PvdA, terwijl ze daarvorig jaar juist uit onvrede op stapte en een nieuwe partij oprichtte. Vorige week hebben elf Hulster ambtenaren in hun vrije tijd de fout ongedaan ge maakt. Ze hebben in alle 9.600 gidsen het gewraakte 'PvdA' overgeplakt met stickertjes 'Progressief Hulst'. Overigens vond de politica in kwestie, A Hegger, het zetduiveltje ook geen probleem. ÖRGH - Museum De Burg'hse hoole in Burgh heeft er een ïuwe - tijdelijke - attractie In het klaslokaal zoemt een term bijen in een doorzichtige is een aanvulling op de immel- en bijenexposities die ze zomer in het Burghse mu- lunplaatsvinden. Via een ope- ng in het raam staat de bak in rbinding met de buitenwe- Doordat de bijen in een orzichtige observatiekast rblijven is van heel dichtbij - zónder kans op steken - het en van de bijen te volgen. Te mis hoe de bouwbijen raten mwen, huisbijen het broed zorgen en het stuifmeel aan- men van de veldbijen. Ook n men getuige zijn van het Ivliegen van de veldbijen en terugkeer naar het 'thuis- mk'. useum De Burghse Schoole is en met 25 oktober dagelijks mpendvan 13.30 tot 16.00 uur. juli en augustus gelden rui- re openingstijden: van 11.00 16.00 uur. Het museum is op i-, maan-, en feestdagen ge- ten. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P, Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Schouwen-Duiveland in oude ansichten door A. J. Barth Wilt u op een eenvoudige manier een weddenschap winnen? Dan vraagt u uw buurman toch gewoon of hij even de zeven werken van barmhar tigheid wil opnoemen. In negen van de tien gevallen zal hij u niet begrijpend aankijken. Vier jaar Paars en dat op niet bisschoppelijke wijs heeft de kloof tus sen arm en rijk aanzienlijk vergroot. Uw tegenstrever, mits niet de bisschop van Breda, want die kent ze wel, zal de nederlaag erkennen. Uw triomf is gega randeerd, wanneer u er voor zorgt dat men niet onmiddellijk aan u vraagt of u zelf het antwoord wel weet. Lees dan eerst dit stukje maar. De Goesenaars uit de vijftiende eeuw zouden geen enkele moeite met uw vraag hebben gehad. Ze kenden de wer ken en beoefenden die naar hartelust. Zieken, gebrekkigen, gevangenen, we duwen en wezen, vreemdelingen, in vodden lopende zweivers en hongerlij ders werden, natuurlijk in het perspec tief van die tijd, uitstekend verzorgd en zelf dode sloebers kregen nog een nette begrafenis. Nou zat er wel wat eigenbe lang bijBeoefening van de werken van barmhartigheid bevorderde het eigen zielenheil. Wilde je als gelovige in de hemel komen, dan was het wel prettig als er voldoende op de creditkant van je aardse leven stond. De hulp van de cle rus was daarbij van groot belang. Goes bereikte in 1417 de status van stad, toen Jacoba van Beijeren de Goe senaars het recht gaf de huizen en stra ten te ommuren en te omvesten. Van dat plezierig privilege plukken we vandaag de dag de vruchten bij een wandeling over de wallen. Het ging Goes in de vroege vijftiende eeuw economisch voor de wind. Het lukte de stad in die tijd maar liefst drie kloosterorden bin nen de stad te krijgen. Dat betekende niet alleen de krachtige beoefening van de barmhartigheid, maar dat verhoog de vooral het aanzien van de stad ten opzichte van andere steden in het Zeeuwse. Dat laatste vonden de stads bestuurders natuurlijk het belangrijk ste. Agnieten In 1429 was het de edelman Wolfert van der Maelstede die de stoot gaf tot de stichting van het Kruisbroederskloos ter. De gebouwen kwamen op een open plek in de stad, daar waar nu de Bees tenmarkt zich uitstrekt en 't Beest is nog een laat residu van het voormalige kloostergebouw. De monniken hielden zich vooral bezig met zielszorg. In diezelfde tijd vestigde zich ook het convent van Sint Agnes in de stad. De kloostergebouwen, waaraan een gast huis was verbonden, lagen aan de Oost- wal, waar nu de openbare bibliotheek is Eén van de zeven werken van barmhartigheid: vreemdelingen onderdak geven. gehuisvest. De Agnieten waren de ver pleegkundigen van hun tijd. Zij zorg den voor zieken, bej aarden en vreemde lingen. Kwamen dergelijke lieden de stad binnen en konden ze een verblijf in een herberg niet betalen, dan waren ze altijd in het gasthuis van het klooster welkom. Ze sliepen daar dan in de baai erd - wat staat voor: het voorgeborgte van de hel - op stro en werden onthaald op droog brood en schraal bier. Vuur mocht er niet niet branden, dat was te gevaarlijk. Wanneer het buiten donker werd, moest men al gaan slapen. Wijkverpleging Het derde klooster, dat vrijwel zeker ook in de vroege vijftiende eeuwin Goes is gekomen, was dat van de Zwarte Zus ters. In de voormalige kloostergebou wen bevindt zich nu het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, nadat het complex van 1628 tot in de jaren dertig van deze eeuw had dienst gedaan als weeshuis. Deze zusters hielden zich be zig met wat we nu wijkverpleging zou den noemen. Van de geschiedenis van het laatstge noemde convent weten we bijna niks. Tijdens de Reformatie van Goes, die in 1578 voltooid was, is het geruisloos uit de Ganzestad verdwenen. Van de eerste twee weten we meer. In de gebouwen van het kruisbroederskloos ter mochten vrijelijk ambachten wor den uitgeoefend. De Goese ambachts gilden zullen niet blij zijn geweest, want daarmee was het klooster een ge duchte concurrent van de ambachtslui. Het convent was in de zestiende eeuw rijk aan aardse goederen geworden. Het bezat vele landerijen op Zuid-Beve land en ook op Voorne-Putten bij Ab- benbroek. De Reformatie heeft in Goes en op Zuid-Beveland lang niet zo'n overheersende rol gespeeld als op Wal cheren en daarom is het wel leuk om te vermelden, dat de kruisbroeders van Goes behoorlijk besmet waren met de nieuwe leer. Diverse kloosterlingen zijn dan ook met behulp van Goesenaars die wel het nieuwe geloof aanhingen, uit de stad gekomen, voordat ze gestraft wer den. Toen de Nederduits Gereformeer de kerk in 1578 de Katholieke officieel verving, was feitelijk alleen de abt nog in Goes. Gasthuis De Agnieten waren ook rijk aan aardse bezittingen, vooral in de stad zelf en op het Zuid-Bevelandse platteland, veelal door schenking verkregen. Toen in die woelige fase van de Reformatie van Goes het verzorgen van weduwen, we zen en armen veel geld kostte, besloot niemand minder dan Willem van Oran- je de Abbenbroekse goederen van het kruisbroedersklooster te gebruiken voor de armenzorg. Plet charter met de plechtige tekst wordt bij het gemeente archief bewaard. Wat de zorg in het gasthuis betrof, daar was sprake van een 'happy end'. De abt van het kruisbroedersklooster zat na de Reformatie zonder werk. Het stadsbe stuur besloot dat de abt, Hendrick van Venloo, maar moest trouwen met de ab dis van de Agnieten, Susanna Hen driks. Of het een gelukkige verbintenis werd, weten we niet. Wel was de zorg in het Gasthuis voor de onderkant van de samenleving gewaarborgd! Dat bleef op die plaats aan de Oostwal tot 1970. Natuurlijk zag het er in onze tijd anders uit. Het Gasthuis deed dienst als zie kenhuis en bejaardentehuis. Met het in gebruiknemen van ziekenhuis Berg- zicht verdween de ziekenhuisfunctie en bleef alleen het bejaardentehuis over, dat nu aan de andere kant van het par keerterrein staat. En wat die zeven wer ken van barmhartigheid betreft, die moet u nu zo'n beetje weten. Ze zijn alle in dit stukje genoemd. door Cor Pols Een nostalgisch beeld van de Markt te Oosterland aan het begin van de jaren dertig. De houten muziektent staat er nog steeds. Deze werd in 1936 ver vangen door geheel in beton op getrokken nieuwbouw. Deels onder de tent door stroomde vroeger de eeuwenoude Geule, waarlangs prachtige bomen stonden. Al zijn de afgebeelde kinderen op de foto niet te herkennen, het dorpstafereeltje roept toch veel nostalgische gevoelens op aan lang vervlogen jaren. Het jonge tje voor de electriciteitspaal, op de hoek van de Kerkstraat heeft 's morgens voor zijn moeder een zakje meel bij de bakker ge bracht. 's Middags, na schooltijd kon hij dan de vierponder brood ophalen en kreeg dan soms van de bakker een ovekoeke Deze werd gebakken van over geschoten brooddeeg, die men op andere plaatsen op ons ei land ook wel struve noemde, Besmeerd met butter en brune suker, voorwaar een heerlijke lekkernijMaar meestal was de koek al onderweg opgepeuzeld en kwam men aan het besmeren en besuikeren niet eens meer toe. In het afbeelde huisje woon de eertijds 'Jannetje uut de Kee- te' ofwel Jannetje de Vin-Otte. Zij had aan de Kerkstraa tzij de haar knusse kruidenierswinkel- tje. Achter het meisje met het witte schort zien we het plakke- bord, waarop gemeentelijke af kondigingen stonden te lezen voor wie toen al lezen kon. Om dat de electriciteitsleiding nog bovengronds liep, zien we bo ven aan de kopgevel van het huis twee witte porceleinen pot jes. Daarmee was het huis aan gesloten op het electrïciteitsnet van de PZEM ofwel de Provinci ale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij, zoals dat ener giebedrijf in die tijd nog heette. Correspondentie over deze ru briek kan worden gericht aan Cor Pols, postbus 30, 4300 AA Zierikzee. van onze regioredactie ZIERIKZEE - Zierikzee is een van de dertig plaatsen in Neder land, Belgie en Engeland waar vrijdag 5 juni de Nacht van Ge bed wordt gehouden. Tussen 18.30 en 19.30 uur,is er een kinderbidstond. Van 20.00 tot 24.00 uur kunnen volwasse nen terecht in het gebouw van het Leger des Pleils in de Post- straat in Zierikzee. De Nacht van Gebed is een initi atief van de stichting Open Doors. Deze stichting zet zich wereldwijd in voor ondersteu ning van christenen in landen waar sprake is van verdrukking of vervolging. Na een algemene inleiding worden er diverse ge bedsronden gehouden afgewis seld met korte pauzes en infor matierondes. De bedoeling van de nacht is, dat men zich in gebed vereenzelvigt met ge loofsgenoten die vele nachten moeten doorbrengen in gevan genissen of politiecellen. De Nacht van Gebed gaat voor af aan de Zondag voor de Lij - dende Kerk. Dan wordt in hon derden kerken in ons land, in preek en liturgie, aandacht ge vraagd voor christenen, die om hun geloof worden vervolgd of verdrukt. Voor meer informatiemevrouio K. Volkeri, 0111-416843 in Zie rikzee. foto PieterHonhoff De locatie voor het nieuwe gemeentehuis is voor Stad en Lande geen halszaak meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35