teniorenwoningen moeten weg De zeven werken van barmhartigheid PZC PZC Middeleeuwse jaarmarkt vormt hoogtepunt Jeugdmonumentendag Heinkenszandse wijk krijgt aansluiting voor huishoudwater zeeland 11 uidelijkheid voor Collignylaan Goes na stroom van geruchten Ihristelijk ternatief lindertelefoon ijenvolk toont ichtbaar vlijt in urghse Schoole •EVEOi OMZI'EUt Leerlingproject straatmaken Diefstal uit auto's in Renesse Provincie int boete Schelde Onderzoek cocaïnezaak Fogo Isle Foutje in Hulster gemeentegids Vrij Toegang bestrijdt klachtencijfers vervoer dinsdag 26 mei 1998 |ES - De dertig in de jaren itig gebouwde seniorenwo- gen aan de Louise de Collig- sian in Goes moeten worden loopt. De huizen voldoen fcens de Regionale Woning- iwvereniging Samenwer- g(RWS) niet meer aan de ei- van deze tijd. De woningen <ten worden vervangen door uwbouw. Betrokken bewo- moeten in principe alle- al in die nieuwbouw terecht men. Dit heeft de RWS giste- i tijdens een speciale bijeen- oist aan de bewoners kenbaar maakt. ?rde toekomst van de huizen jgen al geruime tijd allerlei nichten. Die werden nog ver- rkt nadat onlangs om 'inter- Marcovan Barneveld ST-MAARTENSDIJK - De icties SGP en RPF/GPV van gemeente Tholen zoeken ir een christelijk alternatief de Kindertelefoon. De ;P-fractie kan zich om princi ple redenen niet achter de kin- rtelefoonorganisatie scharen, feit dat circa twintig pro- nt van de telefonische vragen ?r seksuele onderwerpen gaat de manier waarop deze vra- i worden behandeld, zijn re- i nen voor de SGP om zich te- de jaarlijkse subsidie van 13 cent per inwoner te scha- a, „We snappen dat de SGP ruit principe op tegen is. Een ematief op christelijke jndslagen is de Stichting ris. Het lijkt ons gewenst de- service ernaast te bieden", erde AL. Piet (RPF/GPV) andagavond in de raadsver- lering in het gemeentehuis in it-Maartensdijk aan. De SGP ek evenmin te hebben stilge- De leden van deze fractie j a inmiddels een Zeeuwse or- j riisatie met christelijke prin- es op het spoor, inleiding voor de discussie is i voorstel van het gemeente- Stuur de structurele subsidie f ortaan te doen toekomen aan Kindertelefoon Zeeland. iRGH - Museum De Burghse hoole in Burgh heeft er een Hiwe - tijdelijke - attractie In het klaslokaal zoemt een rerm bijen in een doorzichtige is een aanvulling op de anmel- en bijenexposities die ze zomer in het Burghse mu- om plaatsvinden. Via een ope- in het raam staat de bak in rbinding met de buitenwe- Id. Doordat de bijen in een lorzichtige observatiekast ïblijven is van heel dichtbij - i zonder kans op steken - het ren van de bijen te volgen. Te m is hoe de bouwbijen raten men, huisbijen het broed rzorgen en het stuifmeel aan- imen van de veldbijen. Ook a men getuige zijn van het ivliegen van de veldbijen en m terugkeer naar het 'thuis- !nk'. useum De Burghse Schoole is en met 25 oktober dagelijks spend van 13.30 tot 16.00 uur. juli en augustus gelden rui- ;re openingstijden: van 11.00 16.00 uur. Het museum is op maan-, en feestdagen ge iten. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl teGoes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R.Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLïne/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ne redenen' een eerder geplande informatiebijeenkomst met de bewoners werd afgeblazen. Met de bijeenkomst wilde de RWS, zo zei directeur J. F. J. Francken gisteren, duidelijkheid schep pen. Hij deelde mee dat het de bedoeling is van de RWS al in het derde kwartaal van volgend jaar met de sloop te beginnenIn individuele gesprekken wordt binnenkort met de betrokkenen gesproken over tijdelijke huis vesting tijdens de operatie. Wie dat wil, kan vervolgens weer in de nieuwbouw terecht. Duide lijk is nu al dat die woningen een stuk duurder zullen worden. Ligt de maximale huur van de seniorenwoningen nu op ruim vierhonderd gulden, in de nieu we situatie kan dat maximaal ruim achthonderd gulden wor den. Wel zal er dan in veel geval len sprake zijn van mogelijkhe den voor huursubsidie. Handtekeningen Via een handtekeningenlijst maakte het grootste deel van de bewoners duidelijk het liefst op de huidige plaats te willen blij ven wonen. Zij stelden slechts mee te willen werken aan sloop indien er acceptabele en betaal bare woonruimte voor terug komt. Gisteren werd duidelijk dat de bewoners in elk geval be reid zijn om over de plannen van de RWS te praten. Kritiek klonk onder meer op het feit dat er nu pas een bijeen komst is belegd terwijl er vol gend jaar al gesloopt moet gaan worden. Volgens de RWS heeft dat te maken met andere nieuw bouwprojecten voor ouderen woningen die eraan komen. Francken: „Een deel van die nieuwe woningen kunnen we gebruiken voor tijdelijke huis vesting voor betrokkenen. Die kans hebben we niet zo vaak en die moeten we daarom benut ten." Bovendien stelde de RWS- directeur dat het nog vervelen der zou zijn indien betrokken bijvoorbeeld te horen zouden krijgen dat ze binnen nu en vijf jaar zouden moeten verhuizen. Dan zouden ze immers nog lan ger in onzekerheid zitten. Een ander punt van kritiek was dat sommigen behoorlijk wat geld hebben geïnvesteerd in hun wo ning. Francken toonde daar be grip voor en zei het daar tijdens individuele gesprekken, waar mee de RWS al in juni wil begin nen, verder over te willen heb ben. In de huidige situatie hebben al le woninkjes een tuin. In de nieuwe situatie zal dat niet zo zijn, omdat in verdiepingen zal worden gebouwd- Dat gebeurt omdat de huizen op dezelfde plek terug moeten komen, maar wel groter worden. Bovendien komen er wellicht meer wonin gen terug. Bedoeling is om ten hoogste in drie lagen te bouwen. Aanpassing van de huidige wo ningen is volgens Francken te duur. „Tegenwoordig moeten ouderen steeds langer zelfstan dig blijven wonen. Daar moeten de woningen geschikt voor zijn en dat zijn ze niet", zei hij. B. J, van der Schelde, hoofd techni sche zaken van de RWS, staafde die woorden met een lange lijst met eisen waaraan de woningen voor een groot deel niet zouden voldoen. Zo zijn alle ruimten in de woningen, van de keuken tot en met de toiletten, te klein. Uit breiding van alle huizen zou'Uit praktisch oogpunt geen haalba re kaart zijn. Twee meisjes kijken geïnteresseerd naar de verrichtingen van een echte ambachtsman op de middeleeuwse jaarmarkt in Bergen op Zoom. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - Een grote middel eeuwse jaarmarkt met allerlei ambachten en met handelaren, kwakzalvers, acroba ten en troubadours vormde maandag voor honderden basisschoolleerlingen in Ber gen op Zoom het hoogtepunt van de tradi tionele Jeugdmonumentendag in de Mar- kiezenstad. Maar liefst zevenhonderd leerlingen van in totaal 26 basisscholen deden gisteren aan de jaarlijkse monu mentendag mee. Gestoken in middel eeuwse kledij gingen de kinderen op een historische ontdekkingstocht door de stad. Gisterochtend werd door de kinderen een aantal historische plekken bezocht, zoals de Gevangenpoort en het Pesthuis. In dat pesthuis waren zij getuige van een behan deling door een middeleeuwse chirurgijn, 's Middags was er de jaarmarkt. Die werd gehouden op de Grote Binnenplaats van Stadspaleis het Markiezenhof. door A. J. Barth Wilt u op een eenvoudige manier een weddenschap winnen? Dan vraagt u uw buurman toch gewoon of hij even de zeven werken van barmhar tigheid wil opnoemen. In negen van de tien gevallen zal hij u niet begrijpend aankijken. Vier jaar Paars en dat op niet bisschoppelijke wijs heeft de kloof tus sen arm en rijk aanzienlijk vergroot. Uw tegenstrever, mits niet de bisschop van Breda, want die kent ze wel, zal de nederlaag erkennen. Uw triomf is gega randeerd, wanneer u er voor zorgt dat men niet onmiddellijk aan u vraagt of u zelf het antwoord wel weet. Lees dan eerst dit stukje maar. De Goesenaars uit de vijftiende eeuw zouden geen enkele moeite met uw vraag hebben gehad. Ze kenden de wer ken en beoefenden die naar hartelust. Zieken, gebrekkigen, gevangenen, we duwen en wezen, vreemdelingen, in vodden lopende zwervers en hongerlij ders werden, natuurlijk in het perspec tief van die tijd, uitstekend verzorgd en zelf dode sloebers kregen nog een nette begrafenis. Nou zat er wel wat eigenbe lang bij. Beoefening van de werken van barmhartigheid bevorderde het eigen zielenheil. Wilde je als gelovige in de hemel komen, dan was het wel prettig als er voldoende op de creditkant van je aardse leven stond. De hulp van de cle rus was daarbij van grootbelang. Goes bereikte in 1417 de status van stad, toen Jacoba van Beijeren de Goe senaars het recht gaf de huizen en stra ten te ommuren en te omvesten. Van dat plezierig privilege plukken we vandaag de dag de vruchten bij een wandeling over de wallen. Het ging Goes in de vroege vijftiende eeuw economisch voor de wind. Het lukte de stad in die tijd maar liefst drie kloosterorden bin nen de stad te krijgen. Dat betekende niet alleen de krachtige beoefening van de barmhartigheid, maar dat verhoog de vooral het aanzien van de stad ten opzichte van andere steden in het Zeeuwse. Dat laatste vonden de stads bestuurders natuurlijk het belangrijk ste. Agnieten In 1429 was het de edelman Wolfert van der Maelstede die de stoot gaf tot de stichting van het Kruisbroederskloos ter. De gebouwen kwamen op een open plek in de stad, daar waar nu de Bees tenmarkt zich uitstrekt en 't Beest is nog een laat residu van het voormalige kloostergebouw. De monniken hielden zich vooral bezig met zielszorg. In diezelfde tijd vestigde zich ook het convent van Sint Agnes in de stad. De kloostergebouwen, waaraan een gast- hxxis was verbonden, lagen aan de Oost- wal, waar nu de openbare bibliotheek is Eén van de zeven werken van barmhartigheid: vreemdelingen onderdak geven. gehuisvest. De Agnieten waren de ver pleegkundigen van hun tijd. Zij zorg den voor zieken, bej aarden en vreemde lingen. Kwamen dergelijke lieden de stad binnen en konden ze een verblijf in een herberg niet betalen, dan waren ze altijd in het gasthuis van het klooster welkom. Ze sliepen daar dan in de baai erd - wat staat voor: het voorgeborgte van de hel - op stro en wex'den onthaald op droog brood en schx'aal bier. Vuur mocht er niet niet bx'anden, dat was te gevaar-lijk. Wanneer het buiten donker werd, moest men al gaan slapen. Wijkverpleging Het derde kloostex-, dat vrijwel zeker ook in de vroege vij ftiende eeuw in Goes is gekomen, was dat van de Zwarte Zus- ters. In de vooxmalige kloostergebou wen bevindt zich nu het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, nadat het complex van 1628 tot in de jaren dertig van deze eeuw had dienst gedaan als weeshuis. Deze zusters hielden zich be zig met wat we nu wijkverpleging zou den noemen. Van de geschiedenis van het laatstge noemde convent weten we bijna niks. Tijdens de Reformatie van Goes, die in 1578 voltooid was, is het geruisloos uit de Ganzestad verdwenen. Van de eerste twee weten we meer. In de gebouwen van het knnsbi"oedei'skloos- ter mochten vrijelijk ambachten wor- den uitgeoefend. De Goese ambachts gilden zullen niet blij zijn geweest, want daarmee was het klooster een ge duchte concurrent van de ambachtslui. Het convent was in de zestiende eeuw xïj kaan aardse goederen geworden. Het bezat vele landerijen op Zuid-Beve land en ook op Voome-Putten bij Ab- benbroek. De Reformatie heeft in Goes en op Zuid-Beveland lang niet zo'n overheersende rol gespeeld als op Wal cheren en daarom is het wel leuk om te vermelden, dat de kruisbroeders van Goes behoorlijk besmet waren met de nieuwe leer. Diverse kloosterlingen zijn dan ook met behulp van Goesenaars die wel het nieuwe geloof aanhingen, uit de stad gekomen, voox-dat ze gestraft wer den. Toen de Nederduits Gereformeer de kerk in 1578 de Katholieke officieel verving, was feitelijk alleen de abt nog in Goes. Gasthuis De Agnieten waren ook rijk aan aardse bezittingen, vooral in de stad zelf en op het Zuid-Bevelandse platteland, veelal door schenking verkregen. Toen in die woelige fase van de Reformatie van Goes het verzorgen van weduwen, we zen en annen veel geld kostte, besloot niemand minder dan Willem van Oran je de Abbenbroekse goederen van het kruisbroedersklooster te gebruiken voor de armenzorg. Het charter met de plechtige tekst wordt bij het gemeente archief bewaard. Wat de zorg in het gasthuis betrof, daar was sprake van een 'happy end'. De abt van het kxuisbx-oedersklooster zat na de Reformatie zonder werk. Het stadsbe stuur besloot dat de abt, Hendrick van Venloo, maar moest trouwen met de ab dis van de Agnieten, Susanna Hen driks. Of het een gelukkige vex-binterxis wex'd, weten we niet. Wel was de zox-g in het Gasthuis voor de onderkant van de samenleving gewaarborgd! Dat bleef op die plaats aan de Oostwal tot 1970 Natuurlijk zag het er in onze tijd anders uit. Het Gasthuis deed dienst als zie kenhuis en bejaardentehuis. Met het in gebruiknemen van ziekenhuis Berg- zicht verdween de ziekenhuisfunctie en bleef alleen het bejaaixlentehuis over, dat nu aan de andere kant van het pax-- keerterrein staat. En wat die zeven wer ken van barmhartigheid betreft, die moet u nu zo'n beetje weten. Ze zijn alle in dit stukje genoemd. SINT-MAARTENSDIJK - Leerling-straatmakers zijn met bestraten begonnen bij de kindex'boerdexij en heemtuin in Sint-Maartensdijk. Dit leerlingproject is het resultaat van de prijs die eind maart door de Stichting Samenwerkingsver band Praktijkopleidingen Grond-, Water-, Spoor- en Wegen bouw (SPG) aan de gemeente Tholen is toegekend. Al vele jaren ondersteunt Tholen deze stichting door straatwex-kpro- jecten voor leerling-straatmakers beschikbaar te stellen. Dat is, aldus de SPG, een bedx-ag van 10.000 gulden en de vermel ding meest onder-steunende gemeente, wel waard, onder voorwaarde dat het geld opnieuw ten goede komt aan een op- leidingsprojeet in de wegenbouw. In ovexieg met de Stichting Leefbaar Platteland Tholen is een bestratingsplan opgesteld. RENESSE - In het afgelopen weekeinde werden in Renesse drie auto's opengebroken. Uit de auto van een 24-jarige inwo ner van het Duitse Wuppertal werd de autoradio gestolen. Een 29-jarige inwoner van Neuss (Did) deed aangifte van diefstal van een tas met persoonlijke spullen. Uit de auto van een 49-jarige inwoner van Kempen werd een jas gestolen. MIDDELBURG - De provincie heeft de boete geïnd voor het te laat opleveren van de veerboot Pi'ins Johan Friso door de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Gedeputeerde J. I. Hennekeij deelde dit maandag mee in de Statencommissie waterstaat en verkeer. De Schelde maakte eerst wel bezwaar tegen het van kracht ver-klaren van de boeteclausule vanwege de te late oplevex-ing van de veerboot, maar 'wij hebben daar vervolgens niets meer van vernomen', aldus Hennekeij. De boete, ongeveer 300.000 gulden, is afgetx-okken van de laatste betaling die de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) nog moest doen aan De Schelde. VLISSINGEN-Het ondei-zoek naar de gigantische cocaïne smokkel met het bij Hansweert aangeti-offen schip Fogo Isle krijgt een forse staart nxx er meer zicht lijkt te zijn gekomen op de criminele organisatie die betrokken is geweest bij de bela ding van het schip op Curasao. Officier van justitie nu-. J. Va- lente heeft op een vijftiental plaatsen in het land huiszoekin gen laten verrichten, zoals in Wassenaar, Rotterdam, Den Haag en Aalsmeer. Er zijn vier pei'sonen ingesloten. Aan boord van de Fogo Isle werd in april voxig jaar bijna 1300 kg cocaïne aangetroffen. Het onderzoek leidde tot de aanhou ding van vier mannen, die betrokkenheid werd vei*weten bij het Nederland binnensmokkel en van deharddi-ugs.DxieVlis- singers kregen gevangenisstraffen van tien, vier en twee jaar opgelegd. Een 54-jarige, vermogende zakenman, die onlangs van Curasao naar Vlissingen verhuisde, wex-d van meet af aan aangemerkt als hoofdverdachte. HULST - Een heel weekend heeft ze er niet van geslapen. Tot haar grote schrik constateerde gemeentevoorliehter van Hulst, M. van Bunder-Boone, dat er in de nieuwe gemeente- gids een wel zeer pijnlijk foutje geslopen was. In de fotogalerij van de wethouders en gemeenteraadsleden stond fractie voorzitster van Progressief Hulst A Hegger geafficheerd als lid van de PvdA, terwijl ze daar vorig jaar juist uit onvrede op stapte en een nieuwe partij oprichtte. Vorige week hebben elf Hulster ambtenaren in hun vrije tijd de fout ongedaan ge maakt. Ze hebben in alle 9.600 gidsen het gewraakte 'PvdA' ovei'geplakt met stickeitjes 'Progressief Hulst'. Overigens vond de politica in kwestie, A Hegger, het zetduiveltje ook geen probleem; door Marten de Jongh HEINKENSZAND - De inwo ners van de toekomstige woon wijk Over de Dijk in Heinkens- zand gaan gebruik maken van huishoudwater voor het spoelen van hun toilet en het wassen met de wasmachine. Dit water van iets minder hoge kwaliteit is ui termate geschikt voor deze doeleinden. De vervanging van duur drinkwater door huis houdwater voor deze functies levert een flinke besparing op. Dit project Duurzaam Waterge bruik is van de gemeente Borse- le en Delta Nutsbedrijven sa men. Het spoelen van het toilet en het wasmachinegebruik zijn goed voor de helft van het waterge bruik. In de nieuwe woningen komen voor consumptie ook aansluitingen voor drinkwater beschikbaar. De gedeeltelijke vervanging door huishoudwa ter biedt twee voordelen. In de eerste plaats betekent het ge bruik van huishoudwater een bezuiniging voor de gebruikers. Een bespax-ing die oploopt zo dra de drinkwaterpiïjs duurder wordt. Ten tweede is de bezuini ging een voordeel voor het mi lieu. Normaal drinkwater wordt voor een belangrijk deel geput uit relatief schoon grondwater, Om verdroging een halt toe te roepen gaan waterleidingbe drijven in toenemende mate over op oppervlaktewater en het stimuleren van het gebruik van minder schoon water. Het te gebruiken huishoudwater in de nieuwe woonwijk is afkomstig uit spaax'bekkens in de Bies- bosch. distributienet Het is de eerste keer dat in Bor- sele op deze wijze gebruik wordt gemaakt van huishoudwater. De aanleg van een persleiding is noodzakelijk om het huishoud water in de nieuwe woonwijk te krijgen. Daarnaast moet er een distributienet komen voor de wijk zelf. De huizen worden vooi'zien van een aparte leiding en een meter voor huishoudwa ter. De totale aanlegkosten voor de eerste fase bedragen ruim twee ton. Borsele en Delta Nuts- bedrijven dragen beiden finan cieel bij. Het dagelijks gemeen tebestuur stelt voor anderhalve ton in het project te steken. Het aantal aan te sluiten nieuwe woningen zal van ongeveer tweehonderd dit jaar oplopen tot zo'n zeshonderd in het jaar 2015. De gemeenteraad van Borsele px-aat donderdag 4 juni over de plannen. De bijeen komst in het gemeentehuis te Heinkenszand begint om 20.00 uur door Esme Soesman KORTGENE - De officiële klachtencijfers over het collec tief vervoer op Noord-Beveland zijn niet reëel. Dat vindt Vrij Toegang, de werkgroep gehan dicapten Noord-Beveland. Met een inventarisatie onder be trokkenen wil de werkgroep meer inzicht krijgen iix de pro blematiek. Het eindrapport ver schijnt in september. Ruim een week geleden werd de zevendertigste klacht van dit jaar geregistreerd. Op eenritto- taal van zo'n 50.000 geen schok kend aantal, maar volgens Vrij Toegang is er meer aan de hand. „Het punt is dat er veel onge hoorde klachten zijn. Niemand weet precies waar je met je klachten terecht kunt en de drempel om te klagen ligt vrij hoog", reageert werkgroepse cretaris Jopie van den Tillart uit Kortgene. Met name ouderen ontbreekt het veelal aan moed om hun beklag te doen. Fysieke beperkingen - zoals slecht zien, moeilijk kunnen schrijven of te lefoneren - werken eveneens drempelverhogend. „En dan die 50.000 ritten, dat is natuurlijk onzin. Daar hebben ze van alles bij opgeteld, want van het col lectief vervoer maken in deze re gio nooit zoveel mensen ge bruik." Klachten kiijgt de werkgroep volgens Van den Tillard genoeg. Kritiek is er onder meer op het inzetten van de teletaxi als lijn bus in kernen waar geen lijn bussen komen. Op tijd rijden is er volgens de woordvoerster van Vrij Toegang sowieso niet bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31